ALKMAARSCHE COURANT No. 5, Zeventigste Jaargang. Zondag 2 Februarij. (JDfficicel (öcbccltc. SS-tcfedijftscïtc ficricÏMctt. r u ui s k n. WURTEMBERG. perzik. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusscken 8 en 9 ure. Prijs per jaar/ 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post, ƒ4, Brieven franco aan de Uitgevers HE 11M». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels j 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. LOTING VOOR DE NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ALKMAAR brengen ter kennis van de belanghebbenden: Dat de LOTING der in het vorige jaar in deze gemeente voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Dings- dagden 11 Februarij aanstaandeten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag. des voorimddags ten 9 ure, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrijstelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling t.e kunnen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon en geen halve broeders hebbenmoeten zij zich binnen drie dagen na de loting ter secretarie vervoegen om de noodige opgaven te doen en bovendien op Maandag, don 2 Maart e. k., des namiddags ten 6 ure, in het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den Burgemeester be kende en te goeder naam en faam staande meerderjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kannen afleggen en het aldaar optemaken getuigschrift onderteekenen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 20 Jan. 1868. De Secretaris. SPANJAARDT. NATIONALE M 1 L I T t E. De onderstaande personen in de bevolkingregisters alhier voorkomende als in het jaar 1S49 geboren, worden verzocht, zich ter gemeerde-secretarie ten spoedigste tot het geven van inlichtingen aan te meldeD van DELDEN. Wilhelmus Joh'., GRIN, Jacob, KROP- VELÜ AronLAMMERTS, Lammert, van ROSENDAEL, Jac'. Willi*. Josinus Justus, RUS Albert, DB VRIES, Pieter. WGLEE, Chrhtiaan. P O L I T I E. Gevonden in eeue stoomboot, varende tusschen 'tNieuwe Diep en Amsterdam, 3 tiende kooploten in de 3e klasse der Nederl. Staats Loterijen te Alkmaar een gouden oorknopje; de daarop regthebbenden kunnen zich ter terugbeknming ver voegen aan het commissariaat van politie aldaar. SêBliGIK. De nieuwe minister van oorlog heeft in de voorgedragen legerwet het cijfer van het jaarlijksch contingent van 13000 op 12000 man gebracht (het is nu 10000). De kamer van koophandel te Antwerpen heeft de regeering een dankadres aangeboden wegens het aangekondigde voor nemen om het plan der versterking zoodanig te wijzigen, dat de vrije uitbreiding der stad niet meer belemmerd worde. Den 28 heeft de plechtige intrede van den nieuwen «artsbisschop te Mechelen, met groote praal en onder een buitengewonen toevloed van aanschouwersplaats gehad; de stad was prachtig, versierd. Bij het voorbijtrekken van den stoet stond het garnizoen op de marktplaats geschaard. Het feestbanket werd door de gouverneurs van Antwerpen en van Brabant bijgewoond. Hoewel bij den overgang van Nassau aan Pruissen uit drukkelijk beloofd was, dat de schouwburg te Wiesbaden de van hertog Adolf genoten subsidie in liet vervolg uit de koninglijke fondsen zou ontvangen is het bedrag daarvan thans verminderd met 22000 fl. 's jaars. Zoodra het be staande contract met de speelbank afgeloopen is verliest de schouwburg bovendien de jaarlijksche bijdrage van 57000 fl. van den pachter dier bank. Het Heerenhuis heeft de wet omtrent de staatsschulden der nieuwe provinciën en de spoorwegleening van 40 mil joen goedgekeurd. De 2» Kamer heeft hare goedkeuring gehecht aan liet be ginsel van algemeene dienstplichtigheidook voor den hoogen adel. Een voorstel tot het toelaten der plaatsvervanging is verworpen met 55 tegen 27 st. De eenjarige vrijwilligerdienst is met 78 tegen 4 st. in beginsel aangenomen. OOHTENKI.IH. Het czecliisclie gepeupel te Praag heeft den aldaar vertoe- venden nieuwen minister Herbst eene ketel-serenade gebracht, in den waan zijnde dat men ter zijner eer een optocht met fakkellicht wilde houden. De bij de cis-leithaansche delegatie ingediende begrooting voor de gemeenschappelijke aangelegenheden bedraagt ruim 86 m. fl., waarvan ruim 6 miljoen moet worden afgetrokken wegens opbrengst van inkomende rechten. Van de over schietende 80 m. komen 56 voor rekening der duit.sch-slavi- sche en 24 voor rekening der hongaarsche landen. De hongaarsche Delegatie heeft tot haren voorzitter den heer Somssich, tot haren secretaris den heer Borvalh verkozen. Aan de zich in Zwitserlaud ophoudende voortvluchtige hannoveranen zijn uit Weenen oostenrjjksche passen toege zonden. De Keizer heeft den Aartshertog AlLrecht benoemd tot opperbevelhebber van het leger en hem uilgenoodigd om voorstellen tot reorganisatie der krijgsmacht intedieuen. In Hongarije is voor de hongaarsche spoorwegleening reeds ingeschreven tot een bedrag van 23 miljoen. Uit Buheme. GalicieStiermarken en Triest komen aauzienlijke inschrij vingen in. De croatische Landdag heeft besloten eene delegatie voor de behandeling der gemeenschappelijke aangelegenheden naar Pesth te zenden. Den 22 is he: koepeldak der hoofdkerk, in de Leopold- stad te Pesth, waaraan sedert eene reeks van jaren gebouwd werd met. groot gedruisch ingestort. De schade wordt, op 300000 fl. geschat. iTAIHK Uit liet door den minisicr van finauciëu in de Kamer uit gebracht verslag blijktdat de werkelijke tekorten over de dienstjaren 1866, 67 en 68 de' geraamde te boven gaan en te zamen 630,150.000 fr. bedragen. Door een voorschot der Nationale Bank van 100 miljoen op de kerkelijke goederen het uitgeven van schatkistbiljetten tot een bedrag van 250 m. en andere maatregelen, zou dit deficit veranderd kunnen worden in een overschot van bijna 28 m., maar wijl vele inkomsten eerst later geïnd kunnen worden zal het tekort op het einde van 1868 160 m. bedragen, waarin voorzien moet worden. Het deficit voor 1869 wordt geraamd op 240 miljoen't, welk de minister door administratieve hervor mingen door wijziging in de heffing van bestaande en door heffing van nieuwe belastingen wil verminderen tot 78 m. Uit de nieuwe op verlangen vaj jleu heer Ratazzi gedrukte bescheid au betreffende de gebeurtenissen iu den Kerk. Slaat blijkt alleen, dat. hij getracht heeft, de beweging dergaribal- diauen tegen te houdendat hij daarin niet is geslaagd en dat men Garibaldi zonder moeite gearresteerd heeft zoodra men dit ernstig wilde. De heriog en de hertogin v. Aosia zijn te Napels met groote hartelijkheid ontvangen; het rijtuig, waarmede zij naar liet paleis redenwerd door meer dan 100 andere rijtuigen in opiocht gevolgd. Nadat de i .'geering in de Kamer had verklaard, dat zij niet kon berusten iu de voorgenomen interpellatie over het. benoemen van den heer Gualterio tot minister van het Huis des Koniiigsheeft de heer Villa zijn voornemen opgegeven. De Afgevaardigden Nicotera en Assanti zijn over deze benoe ming iu twist geraakt en hebben vervolgens geduelleerd, waai'Dij eerstgenoemde ernstig aan bet hoofd is gewond. De aanvraag tot eeue interpellatie over den slag van Custozza zal geen gevolg hebbenaangezien 7 afdeelingen der Kamer liet verzoek hebben afgewezen. De Kamer heeft, den 24, na de wijziging van sommige paragrafen, de actieve begrooting aan.enomen met 201 tegen 87 St., met verhooging niet 50 miljoen van de 250 miljoen boven welk bedrag geeoe schatkistbiljetten uitgegeven moch ten worden. Prinses Margaretha dochter van wijlen den hertog v. Genua, is den 27 te Turijn ten huwelijk gevraagd namens prins Humbert. In den nacht van 28 op 29 Jan. is de naar de wijk S. Lucia te Napels gekeerde zijde van het gebergte ingestort, waardoor 3 huizen vernield eH meerdere beschadigd zijn men weet nog niet of er mensghen zijn omgekomen. SPAKJE. Bij Kon. besluit is algeheele kwijtschelding van straf ver leend aan de personen die betrokken zijn geweest in de opstanden van 1866 en 67, met uitzondering van degenen, die buitenslands gevlucht en bij verstek veroordeeld zijn. De Kamer van Afgevaardigden heeft het crediet voor het veranderen der wapening van de infanterie met. eenparige stemmen toegestaan. De maarschalk Narvaez heeft daarvoor ziju bijzonderen dank betuigd, met verzekering, dat de aan de troepen geschonken wapenen enkel gebezigd zullen worden ter verdediging van de Koningin en bare dynastie en van de liberale instellingen des lands, welke de Koningin en hare ministers oprecht willen handhaven. Iu antwoord op de italiaansehe nota over de troonreden der Koningin, heeft de regeering te kennen gegeven, dat zij vast besloten is om indien de omstandigheden het vor derenkrachtdadig voor het wereldlijk gezag des Pausen in de bres te springen dat overigens de trooureden zich niet in de italiaansehe aangelegenheden gemengdmaar alleen de belangen van den H. Vader besproken heeft. FltAAHKIJH. Het. parijsohe comité der poolsche uitgewekenen heeft aan de koopers van goederenwaarvan de poolsche eigenaren zich, op last der russische regeeriugin de gouvernementen van Yolby*ie, Ukraine en Litthauen moeten ontdoen, in herinnering gebracht dat het decreetiu April '63 door het nationaal bewind in Polen uitgevaardigd, waardoor alle over gangen van verbeurdverklaarde en door de russische regeering iu koop gebrachte goederen van onwaarde zijn verklaard steeds van kracht blijft. In memoriën der kamer van koophandel te Rijssel wordt, aangedrongen op het opzeggen van het handelstractaat met Engeland, onder aanvoering, dat van 186367 de uitvoer van fransche linnen garens van 26 tot 7 milj. fr. gedaald en de invoer van 7J- tot 13J- milj. fr. geslegen is; dat de invoer van katoenen garens in 1863 nog geen 7j m. fr. be droeg en in de eerste 9 maanden van 1867 het cijfer van ruim 38 milj. had bereikt. De directeurs der 10 vervolgde dagbladen zijn den 25 ver oordeeld tot 1000 fr. boete of 6 maanden gevangenisstraf. Hoewel liet openbaar ministerie de vervolging van 4 bladen bad willen laten varen, heeft de rechtbank daaromtrent an ders beslist- Den 27 behelsde de Moniieur het rapport, van den minister Magneover den financiëelen toestand des lands. Aan het. slot werd gezegd dat door eeue leening van 440 milj. fr. aan alle behoeften voldaan zou kunnen wordeu. Hij stelt voor die te sluit en bij openbare inschrijving, met 20 maan- delijksche stortingen. Als aanleiding tot deze leening geeft hij: op de misrekeningen door den onvoordeeligen oogst en de daaruit gevolgde verhooging van den pri)3 der levensmiddelen en vermindering van inkomsten, de wapeningen ten gevolge der buitengewone omstaudigheden van het vorige jaar, en de nieuwe expeditie naar Rome. De organisatie van het leger op den voet der nieuwe wet zal 16, de inrichting der mobiele garde 5, de verandering van de vuurwapenen der landmacht 94, de ontworpen verbetering van vestingen 36, de aanbouw van oorlogschepen 37£ en de verbetering van het scheeps geschut 20 miljoen kosten. De houders der mexicaansche schuld, zegt de minister, hebben een onbetwistbaar rechtop de uitkeeringdcr rente eener in de consignatiekas voorhanden som van 1.680.000 en op een saldo van 5 miljoen fr., maar hunne verdere eischen missen voldoenden rechtsgrond. De Keizer zal evenwel den Staatsraad belasten met een nader onderzoek dier eischen en indien er grond voor schadever goeding bestaat, de wijze en het bedrag daarvan vaststellen. De divisie-generaal Gémeau, lid van den Senaat, is den 24 te Auxerre in 78jarigen ouderdom overleden. Hij was een der ijverigste voorstanders van het wereldlijk gezag des Pausen en heeft indertijd het fransche bezettingsleger te Rome gecommandeerd. Den 27 heeft te Marseille de terechtstelling plaats gehad van de 3 onlangs ter dood veroordeelde roovers. Den 2/ is in het Wetg. Lichaam, bij de behandeling van de zaak der kerkhoven namens de regeering verzekerd, dat de parijsohe begraafplaatsen in het minst niet door eene ont eigening bedreigd worden. Den volgenden dag werd teil aanzien der interpellatie Lanjuinaisover de aanleg eener straat over het kerkhof Montmartremet 103 tegen 100 st. overgegaan tot de orde van den dag. Den 23 is in den Senaat het rapport der commissie voor de legerwet voorgelezen hetwelk voorstelt te besluitendat er geen grond bestaat om de voordracht naar het Wetg. Lichaam ter nadere overweging terugtezendenen dat de Senaat zich niet tegen de afkondiging der wet verzet. Den 28 is deze met, 128 tegen 1 st. aangenomen. De Koning van Pruisen heeft de stad Parijs zijn marmeren borstbeeld te geschenke gegeven, gelijk Koning bodewijk I van Beieren dat van wijlen zijnen zoon Koning Maximiliaan II, die in 1857 feestelijk op het stadshuis is onthaald geworden. De prefect in het depart', du Nord heeft aan eenige kiezers de vergunning geweigerd tot het houden eener bijeenkomst in een gesloten locaalten einde aan de beide candidaten voor liet Wetg. Lichaam dien der regeering en dien der oppositie eenige vragen voorteleggen. E E E A Ni O. De briefwisseling met de Ver. Staten over de Alabama- kwestie is geslotenomdat lord Stanley en d.e heer Seward het over het arbitrage-voorstel niet eens konden worden. In de laatste dagen heeft de policie herhaaldelijk sommige afdeelincen der Reform-league belethare gewone vergade ringen te houden. De heer Beales heeft zich deswegens schriftelijk tot het hoofd der iondensclie policie gewend maar geen antwoord bekomen. Den 21 is te Limerick onder voorzitting van den r. c. deken aldaar, eene bijeenkomst gehouden van r. c. geestelijken uit het graafschap van dien naam die voor Ierland een zelf standig bestuur wenschen ingesteld te zien. De voorzitter deelde mededat de onlangs in dien zin opgestelde ver klaring reeds door 223 geestelijken onderteekend was. De lieer O'Sullivanvrederechter in het graafschap Cork, is uit zijne betrekking ontslagen omdat hij in een bij een ierscii blad ingezonden artikelde 3 te Manchester gevon- nisde fenians had voorgesteld als de ^vaderlandlievende ieren, die de eer van hun land op het schavot te Manchester heb ben gehandhaafd." In den nacht van 2728 Jan. is de martello-toren bij het fort Duacannon aangevallen door gewapende liedendie op de vlucht zijn gegaan toen de bezetting versterking bekomen had. Den 25 hebben 200 heerendie op de een of andere wijze met de koloniën iu betrekking staan, te Londen een gemeen- scliappelijken maaltijd gehoudenter viering van den 50™ verjaardag der eerste nederzetting van britsclie kolonisten in Australië. KCILAAD, De spoorweg van Ryasan tot Morscliansk een gedeelte der verbinding tusschen Moscou en de Wolga, is voor het verkeer opengesteld; hij is 150 mijlen lang en in 15 maan den voltooid. De spoorweg van Koslow tot Woronesch e.en gedeelte der verbinding tusschen Moscou en de zee van Azofen de spoorweg tusschen Moscou en Odessa naderen hunne voltooiingterwijl met dien tusschen Poti en Tiflis een begin is gemaakt. De regeering heeft zich aan die van Rusland en Pruisen aangesloten tot het leggen van een telegraafdraad van Nor- deuey (de eindstation van Reuters kabel tusschen Engeland en Pruisen), door de Zwarte-zee naar Indie. VEREENIAÏDE STATEN. Het Huis van Afgevaardigden heeft besloten den President Johnson uittenoodigen ten gunste der iu Canada gevangen fenians bij Koningin Victoria tusschenbeide te treden. Te Washington zijn in eene druk bezochte volksvergade ring besluiten genomen tot verzekering van de rechten der in het buitenland vertoevende burgersen tot het beramen van middelen om de wreede politiek van Engeland te kun nen tegpngaan. De Senaat heeft liet voorstel om ambtenaren te mogen schorsen, zoodra die in staat van beschuldiging gesteld zijn en eveneens het voorstel om de bevoegdheid tot het benoe men en ontslaan van ambtenaren in de Zuid. Staten van den President op den genl. Grant overtedragen, teruggezon den aan zijne juridische commissie. De bevoegdheid van den President om van het leger en de; vloot der Unie ge bruik te maken tot handhaving van het burgerlijk gouverne ment in liet Zuiden is door den Senaat erkend, De conservatieven in Connecticut hebben den genl. Grant tot hunnen candidaat, voor het Presidentschap geproclameerd. Den 11 is het schip Leibnitz met landverhuizers van Ham burg te Nieuw-York aangekomenvan de 465 aan boord zijnde personen waren 105 gedurende de reis aan de cholera bezweken. Er was geen geneesheer aan boord. De minister van oorlog Stanton is door al de andere mi nisters erkendmaar niet door den President Johnson. De wet waarbij aan den minister van financiën slechts tijdelijkin plaats van voor goedde macht ontnomen wordt om papierengeld intetrekken, is door het Congres aan den Senaat teruggezonden. MEXICO. Juarez is op Kersdag als President der republiek gehuldigd. Er schijnt zich gedurig meer oppositie tegen hem te open haren: telkens hoort men van opstanden en van bet leger schijnt alleen de afdeeiing van Diaz volkomen te vertrouwen te zijn. Ook de indianen toonen zich onrustig. BINNENLAND. Verkiezingen. Bij de jongste verkiezingen voor de 2* Kamer hebben van de 98484 kiezers 65379 van hun stemrecht eebruik gemaakt, d. i. 6595 minder dan in October 1866. In het. hoofd kiesdistrict Alkmaar zijn van de 2965 kiezers 900 weggebleven. De heer Thorbecke heeft het mandaat voor het kiesdistrict Assen aangenomende heer Bosse in liet kiesdistrict Dord»

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1