ALKMAARSCHE COURANT IXo. 7. Zeventigste Jaargang. i Zondag 16 Februarij. #fficiëcl ©cbceltc. Politiek (.Docrziclil. S&lcfccltjkechc Ijctüchtcn. A. fgjdi S Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per* jaar 3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post 4. Brieven franco aan de Uitgevers HER M». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 5 regels J 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behaive 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Aan de openbare school voor meisjes te Alkmaar wordt ten spoedigste gevraagd, op eene jaarwedde van 600 eene EERSTE HULPONDERWIJZERES, bevoegd tot bet geven vau onderwijs in de vakken vermeld in art. ai en k, Fransch, Éngelsch enDuitsch, der wet op het lager onderwijs. Sollicitanten gelieven zichonder overlegging van stuk kenmet franco brieven vóór 5 Maart 1868 aantemelden bij den Burgemeester van Alkmaar. Graaf von Bismarck heeft van den Koning een onbepaald verlof ontvangen en gaat zich uit de beslommeringen van het staatsleven terugtrekken. Ziedaar het belangrijk be richt, dat niet alleen Berlijn maar geheel Noord-Duitschland, en niet alleen Noord-Duitschlaud maar geheel Europa in beweging brengt. Wat is de oorzaak van deze vrijwillige ballingschap Redenen van gezondheid, alleen redenen van gezondheid, antwoordt de regeeringspartij. Iemand die zoo onafgebroken en met zooveel inspanning heeft gewerkt als de heer vort Bismarck, moet eindelijk eens wat rust genieteu. De ge- neesheeren hebben den eersten Minister weten te overtui gendat het voor hem hoog tijd werd zich voor een poos aan alle werkzaamheden te onttrekken, ten einde zijn over spannen zenuwgestel wat tot kalmte te brengen. Maar niet allen zjjn even bereid om aan die redeneeringofschoon op zich zelve geenszins onaannemelijk geloof te slaan. Men ontkent niet, dat de gezondheidstoestand van den werkzamen staatsman rust eischtemaar men beweertdat dit toch niet de eenige reden is van het aangevraagde onbepaald verlof, en zelfs dat er in plaats van verlof ontslag was aangevraagd, doch dat de Koning dit niet heeft willen toestaan. De eerste Minister zou het met enkele ambtgenooteu niet eens zijn vooral niet met den graaf zu Eulenburg den Minister van Binnenlandsehe Zaken. Reeds vroeger hebben er geruchten geloopen omtrent on- eenigheden in het ministerie. Von Bismarck, beweerde men, stuittë te dikwijls op de onhandelbaarheid van sommige buitengewoon streng conservatieve raadslieden der Kroon de stugge jonkerpartij stond hem bij de uitvoering zijner plannen meermalen in den weg, zij belemmerde zijn be wegingen en verwekte daardoor den toorn van den voort- varenden en zeer prikkelbaren staatsman. Pon Bismarck, dus ging men voortzou gaarne hier en daar wat meer vrijheid latenaan provinciën en gemeenten wat meer zelf standigheid willen geven, kortom hij heeft liberale neigingen. Hij wil zich niet altijd tegen den volksgeest verzetten. Nu het groote werk der stichting van den Noord-Duitschen Bond volbracht is, wil hij den weg van bemiddeling betreden en zich verzoenen met de liberale partijdie hem dan ook bij voorraad reeds halverwegen te geruoet is gekomen. Fon Bis marck is te scherpzinnig om niet in te zien dat een vorst niet altijd kan blijven twisten met zjjn onderdanen en dat een regeering in strijd met den geest des volks op den duur onhoudbaar is. Hij heeft Duitscliiaud willen verheffen uit den toetand van vernedering waartoe het gezonken wasdaartoe heeft hij Pruisen groot en machtig gemaakt, en het geplaatst aan het hoofd van een Noord-Duitschen Boud die eenheid van leiding en snelheid van handelen waarborgt. Om dit doel te bereiken mocht hij zich niet laten ophouden door den parlementairen omhaal van de liberale partij. Liefst in overleg met de volksvertegenwoordiging, maar, zoo zij on willig bleekdes noods zonder overleg zou hij de maatre- geleu nemen ('ic hij noodig achtte. Allereerst had hij een sterk eu geoefend leger noodig; het Huis der Afgevaardigden verkoos zijn voorgestelde legeriurichting niet aan te nemen en hij gaf hun te verstaan door woorden en door daden dat hij zich aan hun gepraat niet zou storen dat hij wist wat hij wilde, en dat men hem later beter begrijpen zou. Hij ging zijn gangzouder de vereischte goedkeuring van het Huis. En toen het groote werk verricht was, hebben inderdaad vele leden der liberale partij hem de haud gereikt, hem zijn vroeger autocratisch gedrag kwijtgescholdenen zich bereid verklaard den bekwamen en doorlastenden staats man te ondersteunen. Anderen waren niet zoo gewillig om een vergelijk te treffen met hunne beginselenen zoo bracht von Bismarck een scheuring in de liberale partij. Maar evenmin als aan het onverzettelijke parlementaire stelsel der liberalen is von Bismarck geneigd zich te storen aan de bekrompenheid der jonkerpartij en de verjaarde voor- oordeelen der conservatieven. Vau hen verwachtte hij aller minst tegenwerking of belemmering. Van hen eischte hij de algeheele toewijding der dankbaarheid en kinderlijke volg zaamheid. Die partij was hem zooveel verplichtdat zij het recht van tegenspreken had verbeurd. Dezer dagen verdedigde hij in het Huis der Afgevaardigden een wetsvoor stel om aan de Pruisische provincie Hannover (het voormalig Koninkrijk van dien naam) een afzonderlijk fonds uit de staatskas toe te kennenwaarover het vrij zou kunnen be schikken. Dat was een maatregel om de gunst der Han- noveranen te «koopenmerkte men aaneu waarom zoo vroeg men had de regeering dezelfde gunstindien inder daad de billijkheid haar gebood, ook niet aan Keur-Hesseu verleend Maar von Bismarck ontkende die koopmansbere kening en wees er op, dat het hier geen juridische, maar een politieke handeling gold (waarbij zeker minder op de billijkheid behoeft gelet te wordendit wetsontwerp was de eerste stap op een weg dien de regeering zich reeds geheel had afgebakend, en waarop zij dus niet verlangde terugge houden te worden, 't Was haar voornemen, binnen kort voor alle provinciën van het Koninkrijk, zoowel de oude als de nieuwe, hetzelfde te doen wat zij nu voor Hannover deed. Wat men een gunst noemde, was niets anders dau de eerste schrede tot invoering van een stelsel van provinciale zelfstandigheid dat de regeering voornemens was naderhand alom en op groote schaal toe te passen. Reeds bij de be grooting voor het volgende jaar zou zij een stap verdergaan op deD thans ingeslagen weg en voor al de provinciën des Rijks voordrachten indienen waarbij aan elk in 'I bijzonder het zelfstandig beheer zou worden toegekend over een ge deelte van 's lands penningen. In 't voorbijgaanwat dunkt u van dit voornemen van Pruisens eersten Minister Zou dit niet inderdaad de weg kunnen zijn om de ingelijfde staten eenigermate te troosten met het verlies hunner zelfstandigheid Zouden hierdoor de banden der staatseenheid niet wat minder knellend worden gemaakt Zou hierdoor voor de zoover van elkander liggende en zeer ongelijksoortige deelen des rijks het onaangename der noodzakelijke eenheid niet worden verzoet? Zou dit stelsel, eerlijk en onbekrompen toegepast, niet inderdaad de oplossing kunnen zijn van liet vraagstuk der vestiging van de Duitsche eenheid? Ondanks zich zeiven zou men gaan uitroepen: von Bismarck is waarlijk een genie Eu op dien wegdien naar zijne overtuiging goeden weg, die daar voor zijn scherpen en vooruitzienden blik reeds ge heel afgebakend en geëffend ligthouden de conservatieven en, naar men beweert, zelfs sommige zijner ambtgenooten hem tegen. Het Huis der Afgevaardigden wil het voorge stelde provinciale fonds aan Hannover niet toestaanalles wat hij verkrijgen kan is de uitkeering van een jaarlijksclie toelage van 50U,000 thaler, in plaats van de uitkeering der kapitalen zeiven in eens. Hoe menig minister zou zich met zulk een uitslag tevreden stellen Maar niet aldus von Bis marck. Hij weet wat hij wil, maar dat wil hij ook geheel. Wil men met hem medewerken om dat doel te bereiken, goed, maar dan ook gem halve maatregelen, geen gedeel telijke ondersteuning. Naar zijne overtuiging moet het zóó en niet anders. Zóó kan ilij zijn doel bereiken maar ook zóó alleen. Wil men dien weg op, dan is hij de man, dan is hij bereid om voor te gaan want hij is er zeker van dat hij laugs dien weg het beoogde doel zal bereiken. Maar hij laat zich geen zijwegje opdringen, dat misschien ook op hetzelfde punt kan uitkomen, maar waarvan hij niet zeker is hij wil zieh niet blootstellen aan het gevaar van mis lukking; 't is hem niet te doen om minister te zijn, maar om zijn programma uit te voeren om zijn plannen te ver wezenlijken. Wil men niet, welnu, dan is hij de man niet, dan treedt hij af. Dat de liberalen hem niet altijd even bereidwillig onder steunen dat wist hijdie hadden voor 't minst een stel sel een bekrompen stelsel, een vaak onbruikbaar stelsel, een stelsel goed voor de theoriemaar ongeschikt voor de praktijk, een prachtig stelsel voor een professor in het staatsrecht, maar geen stelsel voor een staatsman die een groot werk flink en vlug wil tot stand brengen geen stel sel voor een man van de daad doch in elk geval een stelsel. Maar de conservatieven en iu zijn verbittering verwijt hij hun.openlijk in de vergadering«dat zij met geen ander doel zijn gekozen dan om altijd voor de ontwerpen van de regeering te stemmen." Dat was scherpmaar onverdiend Doeh von Bismarck heeft bier niet alleen met de conser vatieve leden van het Huis te doen. Althans men verzekert en latere berichten hebben aan deze bewering een groote mate van waarschijnlijkheid gegevenmen verzekertdat de aanneming van het wetsontwerp omtrent het provinciale fonds voor Hannover, dat ook door den Koning was goedgekeurd eu waaromtrent de Commissaris des Konings in den Hanno- verschen Landdag toezeggingen had gedaan ook is tegen gewerkt door graaf zu Eulenburgen dat conservatieve Afgevaardigden bij hun tegenstand de wenken van dien Minister van Blunenlandsche zaken hebben gevolgd. Zulke ambtgenooten kan von Bismarck niet naast zich dulden en daarom verzoekt hij terstond na de zitting den Koning zijn ontslag, en toen hem dit niet kon worden toegestaan, een onbepaald verlof. Zoo is er dan een ministerieële crisis in Pruisen Het schijnt, zoo. De bekende feiten laten schier geen andere uitlegging toe. Immers de eerste Minister heeft zijn onbe paald verlof gevraagd eo gekregen nog op denzelfdeu dag, waarop de uitkeering van een provinciaal fonds aan Han nover is veranderd in de uitkeering van een jaarlijksche toelagenog vóór de beraadslagingen over het geheele wets ontwerp waren geëindigd. Toen het Huis weer was vergaderd om de beraadslagingen voort te zetten, verscheen de heer von Bismarck niet om liet te verdedigen maar las de Voor zitter een brief van dien Minister voor, waarin Ilij meldde dat de Koning hem een onbepaald verlof had toegestaan en dat de heer von der HeydtMinister van Financiënin zij»e plaats tijdelijk bet voorzitterschap in den ministerraad zou bekleeden. Zal von Bismarck spoedig weer zijn arbeid hervatten? Ja, meent men als de Minister van Binnenlandsehe Zaken af treedt. Dat schijnt de voorwaarde te wezen en men gelooft, dat die voorwaarde vervuld zal worden. Men herrinnert zich, hoe de vorige minister van Justitie, graaf zur hippe, op aandrang van von Bismarck voor een opvolger moest plaats maken en men voorspelt hetzelfde lot aan den graaf zu Eulenburg. Zelfs gaat men zoo ver van zijn opvolger reeds te noemen, en die zou niemand anders zijn dan de Voorzitter van het Huis der Afgevaardigden, de lieer Forc- kenbeck. Maar dat is immers een liberaal? Inderdaad; en ofschoon op het gerucht, dat den naam van dezen nieuwen Minister van Binnenlandsehe Zaken heeft verspreid, geen Staat is te maken, schijnt het toch inderdaad niet onmogelijk dat von Bismarck voortaan meer zijn steun zal zoeken bij de liberale partij. Als Bondskanselier heeft hij zich reeds raadslieden uit die partij gekozenen het zou hem overtui gend gebleken zijn dat met de vasthoudende en niets dan vasthoudende van alle hervorming afkeerige jonkerpartij op den duur niet te regeeren is, en dat bij het vestigen van een grooten staat en de grondvesting van Duitschlands een heid niet in strijd met den geest der natie mag gehandeld worden, maar dat dit groote werk, zal het duurzaam zijn, moet steunen op den wil des volks en door zijne goedkeuring moet worden bekroond. Urn de eenheid begeerlijk te maken, behoort aaa de verschillende deelen zooveel mogelijk onaf hankelijkheid gelaten te wordenen moet de zelfstandige en eigenaardige ontwikkeling der verschillende Duitsche stammen niet belemmerd worden door de knellende hand eener eigenmachtige regeering. Von Bismarck zelf heeft in het Huis der Afgevaardigden, toen hij de conservatieven zoo ruw heeft gesmaad, openlijk verklaard, dat hij, zoo de conservatieve partij en corps niet langer zijn werktuig ver koos te blijven zijn toevlucht tot andere combinatiën zou nemen. En hoe gedraagt zich de conservatieve partij na de out- vangen terechtwijzing Men verbaaltdat sommige leden zich reeds bij von Bismarck hebben aangemeld om zich met hem te verzoenen maar dat de Minister om redenen van gezondheid verhinderd was hen te ontvangen. Of dit bericht ten volle geloof verdient, is niet uit temaken; maarouwaar- schijnlijk klinkt het niet, nu |de eerwaardige Kreuz-Zcitung de hoop uitdrukt, dat de spanning tusschen graaf von Bis marck en de conservatieve partij spoedig zal voorbijgaan, en er de verzekering bijvoegt,, nu eens, «dat die partij ten allen tijde bereid is om graaf von Bismarck tot welzijn des vader lands met alle kracht te ondersteunen," en dau weer, «dat de conservatieven ongetwijfeld met nauwgezetheid de door graaf von Bismarck gegeven wenken en hetgeen daarin van praetischen aard is ter harte zullen nemen." W. v, p. K. I' itllit E X. Bij de beraadslaging den 4 in het Huis der Afgevaardig den gevoerd over de vorming van een provinciaal fonds voor Hannover, heeft graaf Bismarck gezegddat de regeering ter bevordering der decentralisatievoornemens was om ook ten aanzien van de overige provinciën des Rijks soortgelijke voordracht te doen en om een deel van het staatsbudjet aan die gewesten aftestaan. Een aantal Afgevaardigden der oade provinciën beschouw den de voordracht als eene overdadige bevoorrechting van Hannover, en schenen in dat gevoelen gesterkt te worden door den minister van biDn. zaken v. Eulenburg. Den 5 vereenigde zich het Huis met. het voorstel van den conservatieven Afge vaardigde v. Kardoff, om de toekenning van een eigen fond» te vervangen door eene jaarlijksche subsidie van 5U0000 th., en dus geamendeerd werd de wet met 200 tegen 168 st. aangenomen. Bismarcknaar men zegt verstoord over de houding van zijnen ambtgenoot, die steun bij den Koning schijnt te vin den en van de conservatievenheeft een onbepaald verlof verzocht, waartoe de staat zijner gezondheid als reden of voorwendsel gebezigd is. IS A SS V. X. De Kamer heeft de begrooting voor het departement van oorlog aangenomen, nadat die, met goedvinden der commissie en der regeering, van 5 tot 3> miljoen fl. verminderd was. niKTKIIBbllU. Het Heerenhuis heeft zich eenstemmig vereenigd met het besluit der 2e Kamer omtrent de afschaffing der lichamelijke tuchtiging. BEIEREX. De minister van financiën is gemachtigd tot het aangaan eener leeniug van ruim 66 milj. fl. Er zullen 19 nieuwe lijnen worden aangelegd en met het bouwen van 7 daarvan ten spoedigste begonnen worden. De aartsbisschop van Munchen en de bisschop van Passau hebben ieder den Koning een adres aangebodenten gunste van het wereldlijk gezag vau den Paus, te zamen van 112,000 handleekeningen voorzien. «BOMTEXKI.IK. De rijksminister van oorlog heeft ia de begrootingscommis- sie der cis-leithaansche Delegatie verklaard, dat bij het leger geen andere bezuinigingen mogelijk zijndan op de muziek corpsen der eavallerie en artillerie. De commissie heeft daarop de begrooting overeenkomstig de voordracht goedgekeurd. De voorzitter der broederschap van S. Michaël te Weenen de vrijheer Still fried, heeft den stadhouder van Beneden- Oostenrijk verlof gevraagd doch niet bekomen om oosten- rijksche onderdanen als soldaten voor het pauselijk leger to mogen werven. Den 4 is te Botzen het huwelijk voltrokken van den Aarts hertog Heinrichoud 38 jaren, neef des Keizers met mejufvr. Hoffmann, oud 26 jaren, dochter van een ambtenaar by het provinciaal archief te Krems. De Aartshertog heeft afstand van al zijne waardigheden gedaan. De Rijksraad heeft den 10 zijne zittingen hervat en den Afgevaardigde Kaiserfe/d tot voorzitter verkozen. De hongaren gevoelen zich zeer gevleid door de mede- deeliug van liet Roode Boek aan de hongaarsche Delegatie. Voor de hongaarsche spoorwegleeniug is in Hongarije zelf voor 26J en in het geheel voor ongeveer 100 milj. fr. inge- teekend, hetgeen voldoende is om de werkzaamheden jaar voorttezetten. Aanbiedingen voor het nog ontbrekende ge deelte zijn door den minister van financiën afgewezen. De begrootingscommissie der hongaarsche Delegatie heeft, even ais die der cis-leithaansche, de 550000 fl. voor onvoor ziene uitgaven zonder aarzelen toegestaanals een bijjk van vertrouweu iu den minister o. Beust. I T 4 t. 8 E. De Kamer van Afgevaardigden heeft de begrootingen voor buitenl. zaken en voor marine goedgekeurd. Die van oorlo" is door den rapporteur der commissie van onderzoek op 145 miljoen geraamd. De Kamer heeft het voorstel van den heer Meltanaom de door den minister van oorlog aangevraagde som van 162 miljoen te verminderen op 142 miljoen, verworpen. Ingekomen is een wetsontwerp tot het aansprakelijk stellen der gemeenten voor het volle bedrag der directe belastingen en tot het toekennen aan de gemeenten van de bevoegdheid om de belastingen omteslaan onder toezicht, van den Staat. De Senaat heeft het actieve budjet over 1868, met 67 tegen 2 st., goedgekeurd. REKKELIJKE STAAT. De Paus heeft den markies de Mouslier het grootkruis zijner orde geschonken vergezeld van een brief van dank betuiging voor zijne houding gedurende de jongste gebeurte nissen. Het decreet van 30 Nov., waarbij beslag op de goederen der in den jongsten garibaldiaanschen aanslag betrokken per sonen wordt gelegd is op den persoonlijken aandrang van den H. Vader zeiven ingetrokken Indépmdance De Paus heeft 5000 fr. geschoukeu voorde noodlijdenden in Algiers en 19000 realen voor de slachtoffers der aardbe vingen en orkanen op Porto-Rico en de Philippijnsche ei landen. Te Civita Vecchia zijn 3 transportschepen aangekomen om de fransche eavallerie en artillerie inteschepenzullende slechts ééne divisie fransche troepen achterblijven. De door Keizer ilaximiliaan als troonsopvolger in Mexfcü

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1