&tab0 fitcmua. wedervergelding zjjn geweest wegens eene onheusche weige ring'van den te Presburg commandeerenden geul. Neiperg om inteteekeuen voor een bal der honved-vereeniging. Het militair gerechtshof heeft den luit. geul. hu. Koudelka, beschuldigd van opligterij en bedriegelijk schulden maken, vervallen verklaard van zijnen rang en adellijken titel en veroordeeld tot 4 jaren kerkerstraf buiten den ketting. Tot stadhouder van Tyrol en Vorarlberg is benoemd de oud-minister Lasser. Te Gaya, in Moravie, is tot rechter benoemd Dr. Fischer, een israëliet. Dit is het eerste geval van dien aard in Oos tenrijk en een gevolg van de onlangs door den Keizer be krachtigde coustitutioneele wetten. Keizerin Maria Anna eu de aartshertogin Sophia, de pee- temoei en de moeder van wijlen Keizer Maximitiaanhebben gezamenlijk aan de weduwe van den mexcaanschen geul. Mi- ranion een jaargeld van 0000 fi. toegelegd. De officiëele Wiener Zeilung zegt ten aanzien der aan de hannoveranen verstrekte passendat die daad geenszins het voorwerp van een volkenrechtelijk beklag kan uitmaken; dat Pruisen eveneens heeft gehandeld om zich van poolschc vluchtelingen te ontdoen; dat evenwel op een, na de pruisi- sche vertoogen ingesteld onderzoek is geblekendat onder geschikte policiebeambten de maat hunner bevoegdheid waren te buiteu gegaan weshalve zij eene ernstige berisping ont vangen haddenmaar ook nadrukkelijke vertoogen gericht waren tot de personen die Koning George omringen. De policie te Hietzing had zich n. 1. door den hannoverschen graaf Platen laten bewegen, om ten behoeve van een groot aantal hannoveranen passen af te geven, zonder zich omtrent deze personen of de plaats van hun verblijf eeuige zekerheid te verschaffen. De stad Weenen heeft het Kurhaus 4 dagen ter beschik king van dien Koning gesteld voor de viering van zijne zilveren bruiloft. Den 19 en 20 had hij alle loges van den eersten rang eneeu groot aantal plaatsen inden schouwburg aan de Wien afgehuurd voor zijne gasten. Deze zijn grooten- deels met een feesttrein van Leipzig gearriveerd. Zijne aan hangers in Hannover hadden zich derwaarts begeveu omdat het rijden van een feesttrein uit Brunswyk niet vergund was. De minister van binn. zaken heeft de aandacht des stad houders van Opper-Oostenrijk en Stiermarken gevestigd op hel aanmoedigen van eene beweging tegen de coustitutioneele wetten door de geestelijkheid aldaar, en hem gelast de bis schoppen medetedeelendat de regeering de geestelijkheid geheel vrij wenscht te laten inde uitoefening van haar gees telijk ambt, maar ook verlangt, dat zjj zich niet boven de staatswetten verheven zal beschouwen. ZWITSEltLAlVI» De Groote Raad van het kanton Preiburg heeft, met 51 tegen 34 st., beslotende sedert 20 jaren afgeschafte dood straf op nieuw iutevoeren. 1 'ff A iu i K. In den avond van 6 heeft de menigte te Napelsverbit terd over de bestrijding der regeering door de Concilialore en de Mediterraneo en over de gedurige proclamatiën en vlie gende blaadjes der bourbonsgezinde partij de glazen der Wisthelnb en van een droogist ingeworpen, terwijl een bij dezen aanwezige priester, de broeder van den uitgever der Conciliatore, door een steenworp aan het hoofd werd getroffeu. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend om aan de bruid van prins Humbert eene dotatie van 500.000 fr. te verleenen. De Kamer heeft den 14 de begrooting voor het leger en vervolgens al de hoofdstukken van de begrootiug van financiën aaugenomen. De Koning heeft gratie verleend aan de officieren van het leger, die wegens deelneming aan de beweging in den pau- selijken Staat disciplinaire straffen beloopen hadden. KEKKIfliIJHIl STAAT. Tot minister van binn. zaken in plaats van wijlen msgr. Witten, is benoemd msgr. Negroniauditeur van het gerechts hof der rota. De gemeentebesturen, welke hunne adhaesie hebben ge hecht aan het bekendedoor 12000 romeinen aan den Paus gerichte adres, zijn door andere vervangen geworden. SFAXJE. Het bouquet van gouden rozen en knoppen (de z. g. ge wijde gouden roos) is den 8 niet veel plechtstatigheid, door een buitengewonen apostolischen legaat aan de Koningin overhandigd. FH AAK KIJK. De Keizer heeft aan den maire van Nieuw-Orleans (Ver Staten) een brief van dankbetuiging gericht voor een door de regeering dier stad aangeboden en daartoe opzettelijk vervaardigd photografisch album. Het zangspel Guillaume Tell van Rossini is den 10 voor de 500«* niaal te Parijs opgevoerd. Bij die gelegenheid is den componist door het personeel en het orehest der opera eene serenade gebracht en eene eouden lauwerkrans aangeboden. In den nacht van 11—12 Febr. is te Parijs de boekdruk kerij van den abt Mignewaaraan 200 werklieden verbonden waren, met de daartoe behoorende kerkelijke bibliotheek, alsmede een magazijn van kerkorgels en kerkornementen in de asch gelegd. De schadeten bedrage van 6 miljoen fr„ was geheel verzekerd. (Frankrijk heeft, om voor Mecklenburg de toetiediug tot het Tolverbond mogelijk te makenafgezien van het lage inkomende rechtaldaar volgens tractaat van de fransche wijnen geheven. Tot vergoeding voor dit verlies, zal het Noordduitsch-Verboud dat recht met 10 p.ct. verminderen, waardoor tevens Oostenrijk, zonder aan Frankrijk te kort te doen zich bij bet Tolverbond zal kunnen aansluiten. In eene door den aartsbisschop van Parijs opgeriehte veree- nicing van geestelijken is, op eene door hem gestelde vraag of een priester de absolutie mag verleenen aan iemaud die de moderne beginselen, de vrijheid van drukpers en van godsdienst en de bemoeiing van den Staat met aangelegen heden van gernengden aard voorstond door de meerderheid bevestigend beantwoord. Univers acht die beslissing in strijd met, de bul van 8 Dec. '64 en met den Syllabus. in 1867 is ingevoerd voor eene waarde van 3156 en uit gevoerd, van 2972 miljoen fr., zijnde vergeleken met 1866 eene vermeerdering van invoer van 363 (355 op het artikel granen) en eene vermindering van uitvoer van 209 miljoen. De Moniteur bestrijdt de meeningdat de hannoversche uitgewekenen op machtiging of uitnoodiging uit Parijs, in Frankrijk zouden zijn gekomen. Br is gezorgd om aan de officiereu en de soldaten afzonderlijke verblijfplaatsen aaute- wijzenwat de eersten betreft op verren afstaud van de duitsche grenzen. Bij de voortgezette behandeling der drukperswet door het Wetg. Lichaam zijn weder vele amendementen der oppositie afgewezenzij bedoelden het niet vervolgbaar stellen der drukkers van dagbladen het inkorten van den termijn voor de vervolgbaarheid van 3 jaren op 3 maanden het brengen van het maximum der boeten voor gerant, drukker en schrij ver op 25000 fr. gezamenlijk in plaats van voor ieder af zonderlijk het vervallen der schorsing van 14 dagen tot 6 maanden het opheff-u der vergunning voor buitenlandsche dagbladen, en van het verbod betreffende het geven van verslagen der pleidooien in zake drukpersovcrtredingeu., de wijziging (door loting van de jaarlijksche samenstelling der ho ven eu rechtbanken, het aanwijzen van de dagbladen voor hare aankondigingen door de rechterlijke macht zelf (de beide laatsten van den lieer Berryer, verw. met 175 tegen 48 en 126 tegen 103 st.). Aangenomen werden de amen dementen om het vijfjarig verlies van burgerrecht alleen uit- tespreken bij herhaalde veroordeeling binnen 2 jareneu om de lijf- en gevangenisstraf te behouden voor eerroof, laster, beleedigiug van de godsdienst de zeden en den Souvereinwelke, mondeling geschied, op dezelfde wijze gestraft worden, tegen welk amendemeut de oppositie zich niet verzettein de hoop van tot eene vermindering der boeten te geraken. 15 Leden der oppositie hebben voorgesteld om het voor gedragen cijfer der ligting van 1868 met 20000 man te ver minderen en dus op 80000 te breugen. Bijna gelijktijdig zijn overleden de sterren- en natuurkundigen Coulvier-Graoier, van het observatorium van het Luxemburg en Léon Foucault, van het parijsche observatorium, de laatste bekend door zijue slingerproef tot bevestiging van de om wenteling der aarde. K A V E I. A A' ii. In den nacht van 10—11 is de Oxford Music Hall, een der fraaiste concertzalen te Londen, eene prooi der vlammen geworden. Den 11 heeft eene deputatie van ieren den minister van binn. zaken het voor de Koningin bestemde loyauteits-adres overhandigd, hetwelk van 22603 ouderteekeningen voorzien is. Wegens de buitengewone diensten, welke door de woe lingen der fenians vau de policie gevorderd worden heeft iemand, die onbekend wil blijven, 1000 beschikbaar ge steld om uit de reuten eene belooning toetekennen aan de loudensche policie-agenteu die zich bijzonder onderscheiden. Den 13 heeft het Parlemrut zijne werkzaamheden hervat. De heer Disraëli diende een wetsontwerp in tot het be teugelen der omkoopingen bij de verkiezingende oprichting voorstelleude eener rechtbank van 3 leden (tegen eene be zoldiging van 2000), welke in verkiezingskwestiën uit spraak zou doen. Den 14 diende de regeeriue een wetsontwerp in om de habeas-corpus-ncAe in Ierland weder voor één jaar te schorsen. Het aantal der in 1867 in Ierland gearresteerde fenians bedraagt 265waarvan 96 zich nog in hechtenis bevinden. Van de 43 uit Noord-America vertrokken militaire aanvoer ders hebben de 3 voornaamste Ierland niet bereikt, terwijl al de anderen in handen der justitie gevallen zijn of het land weder verlaten hebben. Den 17 heeft het Lagerhuis die wet aangenomen en de regeering eene reform-bill voor Schot land ingediend, geschoeid op den leest van die voor Engeland en met eene vermeer dering van het aantal schotsche Parlementsleden met 7. In het begin deze maand waren 238 schepen in de indische zeeën ten behoeve der abyssinische expeditie in gebruik. De fenian Lennon is den 13 te Dublin schuldig verklaard aan landverraad en veroordeeld tot 15 jaren dwangarbeid. Hij is vrijgesproken van de beschuldiging dat hij zou heb ben geschoten op 2 policie-agenten waarvan 1 aan de be komen wonde i3 overleden. Den 18 is brand ontstaan in het stationsgebouw van den Charing-Cross-spoorweg te Londenwaardoor het groote glazen dak geheel is vernield. De heer Sullioan, uitgever van de Weekly News, is den 17. door de te Dublin vergaderde rechterlijke commissie schuldig verklaard aan het aanmoedigen van den opstand in Ierland door middel van zijn weekblad. Uit de gelden, door den bekenden americaan Peabody voor liefdadige doeleinden aan de stad Londen geschonken, is een blok huizende Peabody-Squaregebouwdwelke thans door 1583 menschen bewoond worden. VKKEEAICiDE STATE A De President heeft tot gezant in China benoemd den heer Ross Browne, ter vervanging van den heer Burlingamedie door de chinesche regeering tot chef van een gezantschap naar Europa is aangesteld. Bij het Congres is een voorstel ingekomen tot het uitge ven van bankpapier voor 140 miljoen ter vervanging van het reeds buiten omloop gestelde. De Congres-commissie voor de reconstructie der Unie heeft, met, 6 tegen 3 st., een voorstel verworpen, tot het, in staat van beschuldiging stellen van den President, wegens zijn verzet tegen de wet betreffende de staatsambtenaren. De Wetgevende Macht van Alabama heeft de nieuwe coustitie verworpen. De Conventie van Nieuw-York heeft de handelingen van het Congres goedgekeurd en besloten de caudidatuur van genl. Grant voor het Presidentschap te ondersteunen. Het Huis der Afgevaardigden heeft een besluit genomen tot. het herstellen in hunne staatkundige rechten van de personendie tijdens den burgeroorlog gouverneurs waren van Noord- en Zuid-Caroliua. MEXICO. Juarez is, ter zake van den opstand in Yucatan, door het Congres op nieuw met het dictatoriale gezag bekleed. Ook in Sonora is een opstand tegen zijn gezag uitgebroken. De gouverneur van Cuba, genlLersundiheeft liet vertrek eener expeditiebestemd om den opstand in Yucatan te ondersteunenverhinderd. De aanhangers van Santa- Anna zijn daardoor ontmoedigd. J A P A A. De Rijksgrooten hebben den Mikado (geestelijken Keizer) gevangen uenomen. De Taikoen is naar Osaka gevlucht en brengt daar een leger tegen de Rijkserooten bijeen. De stad Hiogo en 2 keizerlijke paleizen te Jeddo zijn verbrand. De vertegenwoordigers der buitenlandsche mogendheden heb ben geweigerd tusschenbeide te komen. «IAAEAEAAO. Prins en prinses Hendrik zijn den 18 uit Luxemburg in de resideutie teruggekeerd. Verkiezingen. Te Groningen is tot, lid der 2e Kamer verkozen M'. J. H. Geertsema Cz., met 740 van de 1024 uitgebrachte stemmeu (op den heer J. A. Feilh 235). Benoemingen. Z. M. heeft tot, voorzitter van de 1« Kamer der Siaten-Generaal herbenoemd Mr. JA. Philipse', tot ridder van de orde van den Ned. Leeuw J*. M'. C. v. Foreesi lid van de 2« Kamer. Spoorwegen. De minister var. binn. zaken heeft, op verzoek der heeren Swaan en v. Heymngende concessie der Nederl. Internationale Spoorweg- en Haven-maatschappij ingetrokken en de teruggaaf van het gestorte waarborgka pitaal gelast. Aan een viertal heeren is voorloopige concessie verleend tot het aanlegcen van een buurtspoorweg, ter verbiudmg van de Langstraat met den staatsspoorweg te Tilburg. Marine. Den 14 is te Birkenhead met goed gevolg te water gelaten de voor rekeniug van Nederland gebouwde monitor de Krokodil. Den 19 is op 's Rijks marinewerf te Amsterdam de kiel gelegd van eeu schroefstoomschip 1« klasse, dat den naam zal voeren van van Gaten. Volks-weerbaarheid. Den 14 is op het daartoe gede coreerde Boymanspleiu te Rotterdam, in tegenwoordigheid van den prins v. Oranje, den burgemeester, de dames dona trices en de leden van het zilveren en metalen kruisdoor den genl. majoor v. Wickeooort Cromnelinuit 's Konings naam, het als koninglijke standaard versierd door een lOOtal dames aan het corpsvrijwiliigers vereerde vaandel plechtig uitgereikt. De prins was daags te voren in de stad gekomen en had toen, na een diner bij den burgemeester, een feest in de manege bijgewoond. Den 18 en 19 zijn, mede door dames aangeboden vaandels aan de weerbaarheidsvereenigingeu te Nijmegen en Deveuter uitgereikt. Landverhuizing. Uit de gemeenten EmmenBeilen Zweeloo en Nijeveeu vertrekken eerstdaags 112 personen naar Noord-America. Aanbestedingen. Den IS, te 's Hagehet vergrooten van het stationsgebouw te Leeuwarden minste inschr. F. G. Bekhuis aldaar, voor f 44200. Den 19. te Leeuwarden het tweede perceel van de uit breiding der stedelijke gasfabriekaan E. R. Kuiperste Oudeschootvoor f 20480. Den 20 te Haarlem het afbreken der oude en het bouwen eener nieuwe pastorie voor de herv. gemeente te Colhorn miuste inschr. J. Burgmeijer te Nieuwe Niedorp voor ƒ5675. Giften. Voor het nieuw te bouwen weeshuis der herv. diaconie te Amsterdam is tot nu toe ontvangen of inge schreven f 327000, waaronder ruim 100000 van eene col lecte aan de huizen. De bijdragen voor het pauselijk leger bij de Tijd ontvangen bedragen f 184.375.22J. Den 13 is in de Parkzaal te Amsterdam, onder de leiding van den heer v. Breeeen zeer druk bezocht concert gege ven ten behoeve der zouaven te Rome en tot stijving van het fonds voor de teruggekeerde. Te Montfoort heeft een concert der sociëteit Concordia f 116 opgebracht, waarvoor eene uitdeeling van brood, turf en aardappelen is gedaan. Een armenconcert van het zanggenootschap Harmonie te Ommen bracht f 170 op, en voor 2 concerten der lieder tafel Cacilia te Priuceuhage en Beek werd J 942 ingeschreven, waaronder eene aanzienlijke gift van prins Frederik. Prins Frederik heeft een kapitaal huis aan de Nobelstraat te 's Hage doen aankoopen voor de Louisa-stichting (opvoe dingsgesticht voor nagelaten kinderen van minvermogende vrijmetselaren). Maatschappij van Weldadigheid. Blijkens officiëe! rap port is het juiste bedrag der gehoudene collecte f 54850.03, na aftrek der noodzakelijke onkosten ad f 932.05J. Geschenk. De heer E. Koster, directeur van 's Rijks verzameliug van kunstwerken te Haarlem, heeft zijn groot, te Parijs tentoongesteld schilderstuk, voorstellende het vertrek der hollauders uaar Nova Zembla in 1596, vereerd aau het Kon. Mil. Invaliedenlmis op Bronbeek. Rampen. In den nacht van 1314 zijn in het gehucht Westeuesch gemeeute Emmen, 2 huizen verbrand, in het een waarvan de bewoner, zijn zoon, 2 dochters en 2 knechts benevens 26 runderen en 4 paarden in de vlammen zijn omgekomen. Policie. De gemeenteraad van Rotterdam heeftop voorstel van den burgemeester, besloten op de kosten der policie over 1868 ruim f 21000 te bezuinigen, door ver mindering van het personeel en wijziging der dienst. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft den 18 verworpen het beroep ia cassatie van H. Stoffels geb. lluulo, die door het hof van Groniugen tot de doodstraf is veroordeeld wegens kindermoord door de gehuwde moeder gepleegd. Staats-loterij. Trekking der 5« klasse, le week. No. 16407 2000, No. 179, 888, 906, 4327, 8134, 8714, 11365, 11500, 12487, 17922 eu 19853 f 1000. Noordschancoude 13 Febr. In het lokaal van P. de Geus Dz. werd heden gehouden eene vergadering van degenendie gehoor gegeven hadden aan eene vroeger gedane oproeping eener sub-commissie van den Weerbaarheidsbondtot het oprichten eener scherpschuttersvereeniging voor deze streek. Op die vergadering werd een reglement vastgesteld en een bestuur verkozen, en alzoo de «Langedijker scherpschut tersvereeniging gelijk haar naam luidt, geconstitueerd. Die vereeniging bestaat uit werkende en contribuërende leden en als bewijs van de vaderlandsliefde en den goeden geest die hier heerschenmogen wij vermeldendat zij nu reeds telt 68 werkende en 36 contribuerende leden, als: uit Oudkarspel 12 werkende, 12 contrib. leden, Noordscharwoude 44 9 i» n Zuidscharwoude 8 v 11 Broek 4 4 au terwijl er gegronde hoop bestaat, dat dit aantal nog belang rijk zal vermeerderen. Het bouwen van eene brugwachterswoning bij de dubbele draaibrug over het Noordholiandsch Kanaal alhier, is den 20 door het prov. bestuur te Haarlem aanbesteedminste in schrijver was J. de Graat, voor 1 6185. Bij Z. M. besluit van 20 dezer, is tot bewaarder van de hypotheken het kadaster en de scheepshewijzen alhier benoemd de heer A. Copes van Hasselt, thans in dezelfde betrekking te Almelo. Cornelis de Fries, wiens schuit in den afgeloopen winter door het ijs zwaar werd beschadigd en die daardoor zijn geheele middel van bestaan verloor, zal op aaust. Maan dagmet. toestemming van Burgemeester en Wethouders, eene collecte aau de huizen der ingezetenen doenom de vry aanzienlijke onkosten der herstelling te bestrijden. UllKIlEHIilJHK STAYD. GETROUWD. 16Feb Jan Knijper en Pieternella Christina Maria Jansen, wed. van Dirk Maas. GEBOREN. 14 Feb. Cornelia WHhelminaD. van Cornelis Briefjes Koets veld en Alida Maria Lobacli. Maria CUraJacoba, 1). van Jacobus Boersen en Geertje Halff 15 Jan, Z. van Arend de Vries en Willemijntje Jas. Catharina Bregetta Alida Elisabeth, D. van Pieter Korver en Aaltje Hendriks Schilder. 16 c Cornelis Johannes, Z. van Cornells Erkamp en Anna Maria Otteu. 18 u Jacobus FranciscusZ. van Rijndert van Lieshout eu

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2