€2Hcfcclijfcsc(ic EcHchtctt. Ook von Bismarck beriep zich op de ietter der Pruisische constitutie, en maakte bij herhaling gebruik van het grond wettig middel der Kamerontbinding. Was von Bismarck daarom een echt constitutioneel Minister Ons tegen woordig Ministerie schijnt van denzellden geest bezield. In plaats van zich te onderwerpen aan de uitspraken der Kamer, ■tracht het door buitengewone middelen, waarvan het gebruik alleen in zeer ernstige omstandigheden geoorloofd isde Kamer in zijnen geest te hervormen. Het erkent: ondersteuning bij de volksvertegenwoordiging is voor elk Ministerie onmisbaar maar in plaats van af te treden als het die ondersteuning blijkt te missenbegeert heldat de Kamer zoo zal gewij zigd worden dat het dien steun er vindt. Deze herhaalde ontbinding wordt nu in de Kamer aangevallen en daarom kun nen de thans aangeboden inlichtingen van den Minister van Buitenl. Zaken omtreut zijn door de vroegere Kamer veroor deeld beleid veilig gemist wordenzij zijn niet ter zake dienende. Het Ministerie mag ten zijnen behoeve, zonder dat er eenig landsbelang bij betrokken ishet geheele land niet in beroering brengen door gebruik te maken van het uiterste middel, dat onze Grondwet voor zeer buitengewone gevallen ter zijner beschikking stelt: de Kamerontbinding. Die politieke zonde is te groot dan dat zij vergeven kan wordeu. Een Ministeriedat haar begaan heeftmag in Nederland niet aan de regeering blijven. Het moet althans terstond berusten in den uitslag der nieuwe verkiezingen, zich onderwerpen aan de uitspraak van den scheidsrechter dien het heeft ingeroepenen willig het hoofd buigen voor den storm dien het zelf heeft opgewekt. Maar wordt beweerd wat zou het baten al ware het Ministerie afgetredena! trade het nu uit eigen bewe ging af De partijen staan in de Tweede Kamer zoo tegen elkander over, dat geen enkel Ministerie, ook geen liberaal Kabinet, voldoenden steun zou vinden. Die bewering is ten eenen male ongegrond. De geschiedenis heeft het tegendeel bewezen. Is de begrooting van Mijer niet aangenomen Zou de woeste-grondeu-wet van Mijer-Trakranen niet zijn aange nomen indien het Ministerie zelf haar niet had teruggeno men Als het den heer Mijer ernst was geweest met het geen hij voorgaf, dan had dit Ministerie op koloniaal gebied weinig tegenstand en veel welwillendheid ontmoet. Een op rechte Mijereen doortastende, door zijn ambtgenooten niet beheerschte Trakranen kon steun vindenmaar geen Hussel- man. Een Heemskerk zou Minister kunnen blijvenindien hij zich niet onmogelijk had gemaakt door het innig verhond met den onmogelijken van Zuylen. Dit Ministerie het Mi nisterie der ontbindingen, moet in Nederland een onmogelijk heid zijn maar overigens zijn ontegenzeggelijk verschillende Ministeriën mogelijk. Het is waar, wat de heer Godefroi heeft gezegd: «Overeenstemming zal hersteld zijn, niet al- «leen wanneer een liberaal Kabinet hier zittitig zal nemen, «ook wanneer eeu conservatief Kabinet op de ministerièele «zetels mocht plaats nemen. Waarom? Omdat zulk een «Kabinet niet zal hebben de antecedenten van dit Ministe- «riedie den strijd tegen dit Kabinet op dit oogenblik nog «doen voortduren." W. v, d. K. BELG IE. Van 1860 tot 1867 zijn hier te lande 1270 pauselijke zouaven aangeworven, waarvan in de laatste 2 jaren 812. Den 3 is te Antwerpen wederom een vaartuig met petro leum en naphta, de engelsche schoener Mary Anninbrand geraakt en geheel vernield waarbij de kapitein zijne vrouw en 2 matrozen zijn omgekomen. Het onheil was ontstaan toen deze lieden sliepen alleen de zoon van den kapitein is aan het gevaar ontsnaptmaar voor het behoud van zijn leven wordt gevreesd. De regeering heeft aan de Kamer voorgesteld het contin gent voor 1868 op 12000 man te bepalen en om de dienst tijd van die manschappen van 29 tot 27 maanden te ver minderen. I* IJl 9 E Hl. De Koning heeft den 29 de zitting der beide Huizen van den Landdag gesloten. De regeering heeft aan eene nederlandsche maatschappij vergunning verleend tot het doen aanvangen der voorloopige werkzaamheden ten behoeve van den spoorweg van Vlissin- gen naar Wezel. Vele hessische dames hebben den gewezen keurvorst een prachtig geborduurd tapijt als kerstgeschenk aangeboden. Uit zijn thans bekend geworden antwoord blijkt, dat hij, niet minder dan de Koning van Hannover, hoopt om eenmaal als Souverein naar zijn land te zullen terugkeeren. De hertog van Nassau is te Frankfort, door eene plotse linge ongesteldheid van zijn paard gestort en geruimen tijd bewusteloos blijven liggen. Hij schijnt echter buiten levens gevaar te zijn. De Staats-Ameiger van den 3 bevatte de Kon, verorde ning omtrent het beslagleggen op het vermogen van den Ko ning van Hannover. Volgens de Nordd. Allgem. Zeilung heeft het Staatsgerechtshof besloten tegen graaf v. Platen te Hietzing eene aanklacht wegens hoogverraad intestellen. Prins Napoleon is den 4 Maart te Berlijn aangekomen. Den 5 was er, ter zijner eere gala-diner ten hove. SS A ES E X. De verkiezingen voor het duitseh niet, aan de bedoeling Ac. .peering beantwoord van de 14 gekozenen behooren 8 tot hare tegenstanders, liet platteland heeft jjverig aan de verkiezingen deelgenomen, zoodat hier en daar 80 a 90 p.ct. der kiezers opkwamen. OIP9TEX KI J H Het lid van den hongaarschen Rijksdag Busz'órmenyi. die een artikel geschreven had tegen de regeering der Habsbur- gen over Hongarije is bij verstek veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en 2000 fl. boete.. De begrootings-commissie van den cis-leithaanschen Rijks raad heeft de begrooting van het leger, ten bedrage van 76 miljoen 11. goedgekeurd. Zij heeft de aangevraagde gelden tot het vermaken van geweeren toegestaan en tevens goed gevonden dat 250000 nieuwe achterladers zullen worden aangeschaft. Het Huis der Afgevaardigden van dien Rijksraad heeft de regeeringsvoordracht tot opheffing van den Raad van State aangenomen. I T A E 3 E. Koning Frans heeft van uapolitanenwie of hoeveel is onbekend, een adres ontvangen, waarin de wensch wordt uitgedrukt naar de herstelling zijner regeering en naar eene verklaring van zijnentwege, dat eene restauratie niet tot vervolgingen of maatregelen van wedervergelding zou leiden. Hij heeft daarop geantwoord, dat de bevolking bij zijnen teruekeer op den troon zou ervaren dat hij zijne vroegere gelofte gestand deed en den weg van staatkundigen vooruit gang bewandelde, «met eerbieding evenwel van de verbeven wet der rechtvaardigheidwelke door den Allerhoogste ge steld is tot regel van de ontwikkeling der volken." De regeering heeft het budjet voor 1869 bij de Kamer ingediend. Blijkens het tweede rapport der commissie van onderzoek naar den toestand van het zeewezen na den slag van Lissa benoemd, heersclit in alle magazijnen, zelfs in de archieven des ministers, schroomelijke wanorde, hebben sommige offi ciereu, belast met de controle, misbruik van vertrouwen gemaakt, zijn de levensmiddelen in vele gevallen slecht be vonden en was veelal liet op de staten als aanwezig vermeld materiëel niet overeenkomstig de opgaaf voorbanden. De prinses la Cisternemoeder der hertogin van Aosta is den 1 Maan te Turijn overleden. De Koning heeft eene nieuwe Orde ingestelddie van de Kroon van Italië. Volgens de clerikale Corrcspondance de Rome, hebben in 1867 niet minder dan 77 napolitaansche priesters hu mie revolutionaire beginselen afgezworen en zijn zij in den schoot der Moederkerk teruggekeerd. 9PAXJE. Te Grenada is de woning van den burgemeester aangeval len door een talrijken om brood en werk roependen volks hoop. Hij heeft zijn gezag overgedragen aan de militaire autoriteit, welke hel gewest in staat van beleg heeft verklaard. Er hebben talrijke inhechtenisnemingen piaals gehad. De maarschalk Narvacz heeft in de Kamer de voorgevallen wan ordelijkheden toegeschreven aan de woelingen der revolutio- uaire partij. De uitvoer van granen en verdere veldvruchten is bij Kon. besluit verboden. EBA li ft I.1H Den 28 heeft eene commissie uit de redacteurs der parij- sche dagbladen van verschillende kleur, bij onderscheidene ministers aangedrongen op de afschaffing van het zegel der dagbladen en periodieke geschriften of anders op de invoe ring van een gelijk zegelrecht voor liet geheele Kijk. I' Uni- vers had zich alleen onthouden, wijl de directie zich niet vereenigen kon met het denkbeeld om het verlies voor de schatkist, uit de afschaffing voortvloeiende, te 'lekken door eene verhooging van het port der bladen. In den ministerraad is, met krachtige medewerking des Keizers, besloten om geene uitvoering te geven aan het plan van den, prefect der hoofdstad, tot liet leggen van een weg door het kerkhof Montmartre. Koning Lodeicijk I van Beieren de grootvader van den regeerenden Koning, is den 29 te Nizza, ir. den ouderdom van 81 jaren, overleden. Hij was een ijverig en edelmoedig beschermer der kunst en verhief Muuchen tot het Athene van Duitschland. De Keizer heeft voor de oostenrijksehe onderdanen, die als vrijwilligers in het leger van Keizer Maximiliaan gediend hebben, bijzondere gedenkpenningen laten slaan, die dezer dagen naar Weenen zijn gezonden. Bn. David heeft den heer llavin geschrevendat hij den 2 Maart niet als voorzitter van het Wetg. Lichaam zou fun- geeren ten einde diens klacht over het sluiten der zitting gedurende de mededeeling van de uitspraak der eere-jury in zake de Kervêguen te kunnen wederleggen. Werkelijk is de heer llaoin in de zitting op het den 24 Febr. gebeurde terug gekomen, maar heeft de meerderheid op nieuw zulk een ge- druisch gemaakt, dat hij onverrichter zake hel spreekgestoelte moest verlaten. Jules Simon wist zich echter gehoor te ver schaffen en trachtte uit het reglement der Kamer te bewij zen, dat de heer flavin in de vorige zilting wederrechtelijk door den waarnemcnden president was behandeld geworden. Bn. David ontkende dit en beweerdedat het nutteloos zou zijn geweest voor den heer Havin gehoor te vragen zooals ook nu weder gebleken was. De hoofdkwestie is overi gens nog niet ten einde. Granier de Cassagnac beweert in zijn orgaan, le Pays, dal hij uit de nalatenschap van de havarenne brieven van vreemde gezanten bezitwelke niet door de jury onderzocht zijn, en waaruit blijkt, dat direc teuren eu redacteuren van 6 bladen gelden en ridderorden van buitenlandsche regeeriugen ontvangen hebben. Tot nog toe heeft hij evenwel niet anders openbaar gemaakt dan af schriften van eenige stukken betreffende de toekenning der orde van S.S.Mauritius en Lazarus, tusschen 1859 en 1863, welke overigens algemeen bekend was en niet van omkoopiug getuigt. In genoemde zitting is een derde verslag over de druk perswet uitgebrachl; de commissie stelt voor: vrijstelling van zegel voor brochures van 6 vel (in plaats vau 10), en ver mindering van dat zegel met 1 centime; maximum van boete (in plaats van van den borgtogt; intrekking van bur gerschapsrechten alleen bij herhaling van overtreding; boete van 500 fr. voor elke (dus niet enkel de kwaadwillige) open baarmaking van feiton uit liet bijzonder leven. Het zegel der dagbladen de schorsing en opheffing zijn onveranderd gelaten; de bepaling, dat alleen boete en geen gevangenis straf tegen overtredingen kan worden uilgesprokeuis daar entegen uit de wet verdwenen. Het voorgestelde amendement tot vermindering van het contingent voor 1867 met 20000 man is door de commissie afgewezen. E V s; E E A X I» In 1867 is uitgevoerd voor eene wa/vA*. «n 181,183,971, dat is a- p.ei. minder dan in 1866 en 9 p.ct. meer H-.u in 1865. Aangezien alle grondstoffen inzonderheid de katoen, goedkooper waren en de marktprijzen der fabrikaten dien ten gevolge lager, is de uitgevoerde hoeveelheid britsche producten grooter geweest dan ooit. In hetzelfde jaar zijn hinnengeloopen en vertrokken 96,358 schepen, metende 28,188,334 tonnen, d. i. 261 schepen en 905,475 tonnen meer dan in 1866. Den 27 heeft de heer Stuart Mill, als voorzitter der Jamaica-commissievoor het hof van policie in Bowslreet te Londen gevorderddat de heer Eyrevoormalig gouver neur van Jamaicaalsnog in hechtenis zou worden genomen wegens het wederrechtelijk doen ombrengen van den heer Gordon. De vordering is evenwel door den rechter afgewezen. In eene groote vergadering van pr destantsche ingezetenen van Dublin zijn besluiten genomen ten aanzien der nood zakelijkheid om de Staatskerk in Ierland, met, al hare bezit tingen en voorrechten in stand le houden. 2 Voorname n. americaansclie advocaten zijn te Londen aangekomen, ten einde, namens het gouvernement der Unie, sommige aangeklaagde fenians te verdedigen. Den 28 is te Sligo het rechtsgeding begonnen tegen de fenians, die ten vorige jare uit. America waren overgekomen om den repuhlikeinschen regeeringsvorm in Ierland intevoeren, maar, de omstandigheden ongunstig vindende, op ierschen bodem geen enkelen stap tot bereiking van dat doel gedaan hadden, Een hunner, Nagle genaamd is door geboorte, de anderen zijn door naturalisatie burgers der Ver. Staten. De jury heeft Nagle vergund om voor eene gemengde rechtbank van 6 engelschen en 6 buitenlanders terecht te staan. Den 1 Maart zijn te Liverpool 6 londenschc handwerks lieden die tot geene ambachtsvereeniging behooren door een lOOtal andere ambachtslieden die den arbeid gestaakt hadden, op straat aangevallen en zwaar mishandeld. 2 Der aanvallers zijn in hechtenis genomen. Dt' nieuwe president-minister Disraeli is als kanselier der schatkist opgevolgd door den secretaris der schatkist IVard Hunt en deze door een der secretarissen van liet armbestuur Sclater Booth. Lord Chelmsford is als lord-kanselier vervangen door lord Cairns, lord justice of appeal. De minister zonder portefeuille tfalpole heeft zijn ontslag genomen. De begrooting voor liet leger voor 1868- -69 bedraagt 15,455,000, d. i. 203000 meer dan voor het vorige dienst jaar is toegestaan. Op vele posten is bezuinigdmaar de uitgaven voor de reserve zijn toegenomen. Te Londen is den 2 Maart overleden de nederlandsche gezant Mr. A. A. b". Benlinckoud 69 jaren. In den nacht van 2 op 3 Maart heeft, een onbekende vermoedelijk een feniante Londen op 2 policie-ajenten geschoten, zonder hen te treffen. Het is aan dezen, na eenige worsteling, gelukt hem in hechtenis te nemen. Bk S' 1, A X I». Op voorstel der ministers is bij Keiz. besluit het. moscou- sehe blad de Moscoviethet orgaan der ultra-pauslavisten dat regeering en bevolking gestadig aanspoorde tot een al- gemeenen kruistocht tegen de ongeloovigenvertinden. Volgens het verslag van den Rijks-controleur hebben in 1866 de kosten voor het leger met 13, voor de marine met 1|- en voor de openbare werken met 5 miljoen roebels de raming overschreden. T H Ut K IJ E. De voorloopige concessie voor eeu spoorweg door Rumelie, aan eene oosteurijksch-belgische maatschappij verleend is den 24 door de Porte geteekend. V E BS K K STA T E X De Senaat heeft de wet tot trapsgewijze vermindering van het leger aangenomen. Het Congres heeft, 50000 d. toegestaan ter tegemoetkoming van onderdanen der Unie, die, zich in den vreemde iu ge vangenschap bevinden. Naar aanleiding van den uilslag der stemming in Alabama, heeft de judiciëele commissie aan het Congres voorgesteld, om voortaan de meerderheid niet der ingeschreven kiezers maar der stemmenden te doen heslissen. De Conventie van Zuid-Carolina heeft zich fot het Congres gewend met liet voorstel erner leening van 1 miljoen d., ten behoeve van de noodlijdenden in dien Staat. Het Huis der Afgevaardigden heeft de artikelen aangenomen, waarin de President beschuldigd word! 1°. van schending der tenure of office-act door zonder toestemming van den Senaat geul. Stanton als minister van oorlog te vervangen door geril. Thomas; 2°. van schending der legerwetdoor te trachten den geul. Emory overtehalen tot het opvolgen van hevelen, welke niet door geul. Grant waren uitgevaardigd. Het Huis heeft later nog epn additioneel artikel van beschuldiging aangenomen, waarin den President te last gelegd wordt, handelingen van het Congres in het openbaar onwettig genoemd te hebben. 51 EX IK». De stad Tampicodie in opstand gekomen is, wordt door de mexicaansche vloot geblokkeerd. .1 A I» .4 X. De jongste omwenteling moet toegeschreven worden aan het openstellen der bekende havens. De jonge Mikado was door 3 voorname prinsen gevangen genomen en de gewezen Taikoeu naar Osaka gevlucht, waar hij (hoewel vruchteloos) zich onder de bescherming der europesche vloten gesteld had. Te Jeddo had eene bloedige botsing plaats gehad tusschen de troepen van den Taikoen en die van prins Satsuma, wiens pileis daarbij verbrand was. J?I X EX 3.XX 5» Staten Generaal. Bij de 2« Kamer zijn weder ingediend de wetsontwerpen tot regeling van de militaire pensioenen der landmachttot wijziging van de bepalingen op het ont slag van officieren der zee- en landmacht, tot verandering der grensscheiding van Oostzaan Wijde Wormer, en Haar- lemmeriiede-—Spaarnwoude— Sloten op de maten en gewich ten op de banken van leening enz. De hoofdbepalingen van de voorgedragen wet op het hooger onderwijs zijn behoud der 3 hoogescholen weglating der theologische faculteiten, verplichting der gemeenten met 20000 inwoners en daarboven tot het oprichten van eeu gymnasium, toekenning van subsidie aan eeu of meer kweek scholen tot. opleiding van leeraren bij het hervormde kerk genootschap, vereeniging van het indiscll instituut te Leiden met de hoogeschool aldaar. Aan elke hoogescliool zullen 6 tieurzeu van 400 wordeu verleend voor onvermogende ver dienstelijke studenten en jaarlijks wordt f 3000 beschikbaar gesteld voor wetenschappelijk» reizen door onbemiddelde uitstekende joiigelieden die hunne studiën voltooid hebben. Te Leiden zullen 37, te Groningen en te Utrecht 22 pro fessoren zijnmet een inkomen van f 2500 tot f 4000, benevens het halve studiegelddat voor ieder studeut op 200 word! gesteld. De heer Cornelis is als lid toegeUtv^ 'A 18. de lieer de met 42 legen 23 st. Den 2 Maart heeft de heer Thorbccke de regeering geïn terpelleerd over de ontbinding der vorige Kamerhij verlangde le vernemen door welk landsbelang die eerecht.vaardigd was. Zoowel hij als de herren Godefroi, v. Eek, Fransen v. d. Puttev. Bossev. d. LindeStorm eu andereu keurden die daad der reaeering nadrukkelijk af, alsmede haar gemis aan homogeniteit, haar standhouden in weerwil van den uitslag der verkiezingen, haar miskennen der constitutioneele gebrui ken haar spelen met 's Konings naamhare minachting van de Vertegenwoordiging, haar opwekken van de hartstochten des volks en hare nalatigheid in het volbrengen harer roeping zij werden beantwoord door de ministers van binnenl. en van buitenl. zaken welke laatste opschorting van oordeel verzocht tot aan de voorgenonrpen mededeeling der [vroeger te vergeefs gevraagde] stukken over de luxemburgsche kwestie. Als verdedigers der regeering traden op de heeren v. Golstein Sr., Gefken eu Saaymans Faderlaatstgenoemde echter zoo danig, dat de minister van binn zaken hem moest tegen spreken. De heer Heydenryckdie vóór de begrooting van buitenl. zaken gestemd had, ontzegde nu zijn vertrouwen aan liet kabinet. De hper de Bosch Kenper erkende de misslagen ervan, msar wilde, dat de uieuwe Kamer niet op liet voorgevallene terugkomenmaar de regeering nog eenige maanden levens vergunnen zou. Ilij «telde voor om de beraadslaging le sluiten, hetgeen den 4 met 39 tegen 32 st. verworpen werd. De lieer Blussé stelde de sluiting voor, met verklaring dat de Kamer, de ministers gehoord, de ontbinding door geen landsbelang gebillijkt vond. Deze motie werd den 5 bestreden door den minister van binn. zaken, de heeren Pijnappel, Rochussen en 5 anderen, waar op repliceerden de voorsteller en de heeren v. Eek, Storm, de Bruyn Kops en v. d. landen. Posterijen. Volgens het op 22 Jan. met Frankrijk geslo ten postverdrag, zal minstens eenmaal daags eene verzending over en wider piaals hebben, bedraagt het brievenport bij frankeering 20 en zonder frankeering 30 e. per 10 wigtjes, van stalen 5 c. en van dagbladen boek- en drukwerken 4 e. per 40 wigtjes.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2