"cdtckelijfesclic Berichten. deze Regeering bestaat de hebbelijkheid om het middel van ontbinding te bezigen als normaal middel om le regee- ren zeide de heer' Godefroi het is die hebbelijkheid ook die ik afkeur, omdat daarvan te wachten is hederf van .onze eonstitutioneele instellingenen zulk een kwaad is deze Kamer, die de rechten en vrijheden der natie moet beschermen verplicht te keer te gaan." Waar die over tuiging bij zoovele leden levendig is zijn ze daar niet verplicht te spreken Zou "het geweten der Grondwet" niet mogen spreken en zulk een handelwijze afkeuren? Maar het Ministerie zal toch moeten aftredenals de motie wordt aangenomenwerpt men ons tegen. Ret is de //doodslag" van het gansche Ministerie, roept de heer de Bosch Kemper uitmen jaagt deze Ministers wegen noodzaakt den Koning andere Ministers te benoemen. Dat is ongrondwettig, dat is miskenning van het recht des Koningsdie volgens de Grondwet Ministers benoemt en ontslaat naar welgevallen. Neen antwoordt de heer Thor- becke't is alleen de afkeuring van een regeeringsdaad. Wat zou het zijuals aan elke afkeuring der Kamer de beteekenis werd gehecht van een dwang voor het Ministerie om at te treden Dan zou het oordeel der Kamer niet meer vrij zijn. Dan zou zij alleen kunnen goedkeurenwant afkeuring zou dan een dwangmiddel zijn tot verwijdering van Ministersalzoo constitutioneel ongeoorloofd. De motie van den heer Blussé is dus noch ongrondwettig noch krenkend voor de rechten des Koningstenzij men haar een kracht en een beteekenis toekenne die zij niet heeft. De Kamer moet haar plicht doen en overeenkomstig eigen overtuiging goed- of afkeuren. Daarna i3 het de taak van het Ministerie te overwegenof het aan de regeering kan blijven, of behoort af te treden; evenals het Ministerie, of de Minister dien het meer bijzonder betreft althansna de verwerping van een zeer belangrijk wetsvoorstel of na de afstemming zijner begrooting, zich gewoonlijk de vraag voor legt; kan ik blijven of moet ik gaan? Alle partijen in de Kamer, ook de tegenwoordige Ministers toen zij nog leden der vertegenwoordiging warenhebben dan ook zonder eenige gewetenswroeging hunne stem aan motiën van orde gegeven, en regeeringsdaden of ministerieel beleid in het algemeen afgekeurd. Dat is de invloed der gewoonte, zegt de heer de Bosch Kemper//De antecedenten komen en de misbruiken sluipen er langzamerhand in. Waar schijnlijk zou ik evenzeer medeplichtig zijn geweest aan de motiën van ordewanneer ik de eer had gehad achttien jaren lid dezer Kamer te zijn. Dan was ik met den stroom meegegaan." Het blijkt evenweldat iemand, zonder lid der Kamer te zijn en zonder dus met den stroom te worden medegesleurd vrede kan hebben met motiën van orde; of wat sohreef de heer de Bosch Kemper zelf in 18(53 na de verwerping der begrooting van Koloniën door de Eerste Kamer (1) Hij komt op tegen het verwerpen der begrooting om redenen daar buiten gelegenmaar beveelt motiën van ordeop zich zeiven staande verklaringen en adressen aan den Koning aan. //Voorzeker schrijft hij is het een hoofdbeginsel van «het vertegenwoordigend stelsel dat de Koning zai regeren «met een Kabinet van Ministers, dat het vertrouwen van //de volksvertegenwoordiging bezit. Een constitutioneel Ko- «ning is zedelijk verpligt zijne Ministers te ontslaan omtrent //wie een der Kamers een votum van wantrouwen heeft uit- //gesproken omdat in de meeste gevallen zulk een Minister «geen nut meer kan doen. Eene begrootingsverwerping is «daartoe echter niet de wettige weg en zeer zeker niet de «vorm, die den Koning de meesie vrijheid laat. «In Engeland waar het staatsleven liet meest ontwikkeld //is, heeft men na de omwenteling vele motiën van wantrou- //wen en adressen aan den Koning gehad om zijne Ministars «te verwijderen." En als hij de verwerping der begrooting van den Minister XJhlenbeck door de Eerste Kamer afkeurt, voegt hij er hij: «Des noods had men met de aanneming van de begrooting «eene verklaring kunuen doen bij meerderheid van //stemmen«dat men geen vertrouwen stelde in het koloni- //«aal beleid van den Minister of van het Kabinet," en aan «den Koning kunnnen overlaten of hij den Minister dadelijk «wilde ontslaan of wel de behandeling van de cultuurwet «afwachten." Zullen nu de nadere stukken, door het Ministerie beloofd, nog invloed kunnen hebben op het oordeel der Kamer om trent de ontbinding? Zal het nog noodig zijn, het ont kennend antwoord op die vraag in 't breede te ontwikkelen? Voor 't oogenblik althans is er geen gelegenheid toe. Men bedenke slechts, dat het hier niet geldt, de beoordeeling van het buitenlandsch beleid, maar de afkeuring der herhaalde ontbinding, nadat de Kamer uitspraak deed. De heer Gode froi zeide daaromtrent: //Welnu, dat gebruik van het recht «van ontbinding, dat hier plaats heeft gehad, keur ik af, «onafhankelijk van het resultaat dat het onderzoek der di- «plomatieke stukken zal opleverendie wijze van te werk «gaan met het reeht van ontbinding noem ik spelen met «vuur, en men zorgt gewoonlijk dat onvoorziehtigen niet in «de gelegenheid ziju om met vuur te kunnen spelen." W. v. d. K. (1) Een woord ter overweging over eenige onbeschrevene politieke beginselen door JV. Mr. de Bosch Kemper. BELCtlE. Te Brussel is overleden hn. Everardvroeger lijfarts van Koning IVillcm II. Den 7 is het ontwerp tot wijziging der uitleveringswet met, 74 tegen 6 sl. goedgekeurd. De minister Frère bewees, dat de wijziging in 1856 onder het ministerie de Decker- Nothomb. op aansporing van Frankrijk was voorgesteld. i» n ii i n li tv. De redacteur Lorenzen van een te Hadersleben verschijnend dagblad, is, wegens majesteit-schennis, veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf. Hij heeft appèl geteekend. Het handelsverdrag tussehen het Tolverbond en Oostenrijk is door den Bonds-kanselier onderteekend. Aan den Tolverbonds-raad is een wetsontwerp voorgelegd t,ot vaststelling eener op zeer vrijzinnige beginselen rustende verordening omtrent de uitoefening der handwerken en bedrijven in het Noordduitsch Verbond. Tegen het dagblad die Zukunft is eene aanklacht van landverraad ingediend wegens een artikel over de noodza kelijkheid om de democratische partij te organiseeren. SAK S EN- WE IM A R - De Vertegenwoordiging heeft met 25 tegen 5 st. tot de afschaffing der doodstraf beslotenmet welke beslissing de regeering zich vereenigd heeft. OOSTENRIJK. De Rijksraad-delegatie heeft 996,000 fl. toegestaan voor het aanleggen van nieuwe vestinawerkeu en het buitengewone budjet, ten bedrage van 26,181.674 fl. goedgekeurd. De hongaarsche Delegatie heeft zich vereenigd met het voorstel h&rer commissieom de gezantschappen te Rome en te Dresden te behouden. Den 9 is de zitting van den hongaarschen Rijksdag geopend. i T A EIK. De in Februari geveilde kerkelijke goederen, geraamd op 14,776.479 fr., hebben 20,506,449 fr. opgebracht. De minister van ondeiwijs heeft, in het belang van de eenheid des lands, eene commissie benoemd lot het beramen van maatregelen om de kennis der taalregelen en van de juiste uitspraak der taal tot alle klassen der bevolking te doen doordringen. De nieuwe orde «der Kroon van Italië" is ingesteld ter herinnering der rereeniging van Lombardije en Venetie met. het Koningrijk en ter vervanging der orde «van de IJzeren Kroon", welke hij voortduring door Oostenrijk verleend wordt. De italiaansche en pauselijke militaire autoriteiten hebben den 6 eene overeenkomst gesloten, waarbij de vroeger vast gestelde hepalingen tot onderdrukking der roovertjen op wederzijdsch gebied weder van kracht zijn verklaard. De kosten der openbare schuld bedroegen op 31 Dee. 349,357,069 fr en waren sedert 31 Deo. '66 toegenomen met 55,424.250 fr. De regeeringsvoordraeht tot heffing eener belasting op het gemaal bedoelt een recht van 1 tot 2 fr. per 100 pond van de verschillende meelsoorten. De minister Tan financiën heeft in de Kamer verklaard dat het deficit op het budjet van 1869 (ten bedrage van 198 miljoen) tot op 36 miljoen zou worden verminderd indien zijne voorstellen aangenomen werden. Er is een wetsontwerp ingediend tot invoering eeuer inkomsten-belasting. De Kamer heeft eene motie van orde aangenomen tot uitnoodiging der regeering om tegelijk met, de andere fiuan- ciëele wetten een ontwerp tot opheffing van den gedwongen koers intedieuen. De minister van marine heeft in het regeeringshlad ver klaard dat hij protesteert tegen verschillende uitspraken der commissie van onderzoek en daarop nader zal terugkomen. KEKHKEIJHE STAAT. De Paus heeft het legioen van Antibes en het bataljon zwitsersche karabiniers tot regimenten verheven. De graaf o. Caserla. geb. 1841, broeder van Koning Frans II. is den 25 Febr. te Rome verloofd met de 17jarige dochter van den graaf v. Trapani, oom van genoemden Koning. SPANJE. Het Congres heeft het ontwerp tot conversie der amorti- sabele, uitgestelde en nog circuleerende schulden in gecon solideerde schuld aangenomen. FUAAHU1JK. Teneinde het lager onderwijs aan boord der landsvaartuigen beter vruchten te doen dragen zullen de inspecteurs in de havenplaatsen cursussen openen om officieren en onderofficieren tot scheepsdoeent.en te vormen. Alle 7 door le Pays aangevallen dagbladen hebben maeli- tigiug gegeven tot openbaarmaking der stukken voorkomende ia het zesde pakket der nalatenschap-Laoarenne. La Situation is hierop vooruitgeloopen door een lijst, van die stukken te geven, waarvan den 2 reeds afdrukken of uittreksels onder de leden van het Wetg. Lichaam circuleerden. Daaronder komen voor brieven van italiaansche staatslieden over artikelen voor de fransche dagbladen en over decoratiëu aan fransche journalisten verleend, alsook kwitantiën door journalisten aan den heer Luvarenne afgegeven. De gewezen prefect Boitelle heeft hiertegen een brief openhaar gemaakt, van den italiaanscheu gezant., waarin voorkomt, dat de heer Lavarenne van de betrekkingen, welke hij met de italiaansche kanselarijen onderhield, partij trok om zich eigenmachtig met het bezorgen der insigniën te belasten. le Pays heeft den 7 de aaugekon- digde stukken openbaar gemaakt. Zij behelzen niet veel meer dan reeds bekend geworden is en geen der groote parijsche bladen wordt door haren inhoud rechtstreeks gecompromitteerd. Geldtoezeudingen van 2000 tot 7000 fr. zijn gedaan tot ondersteuning van het niet meer bestaande blad l Esprit Publichetwelk le Pays niet onder de betichte bladen ge noemd had. Een der documenten is stellig valsch, want het dagteekent van 1860 en noemt la Liberie en V Avenir Na tional, die toen nog niet hestonden. le Siècle verklaart, dat al de publiek gemaakte stukken reeds door de eere-jury gezien en nauwkeurig onderzocht waren. De heer de Aer- véguen schijnt spoedig berouw gehad te hebben over het afstaan van het «zesde pakket" aan le Paysteil minsteden heeft hij den heer de Cassagnac door een deurwaarder doen sommeereu om geen gebruik van de stukken te maken onder verklaring dat hetgeen daarin omtrent 4 dagbladen voorkwam onjuist was eu als van onwaarde moest beschouwd worden. De heer Guéroultgerant, van I' Opinion Nationale, heeft dien dag getracht in het Wetg. Lichaam de regeering te interpelieeren over de verhouding van le Pays tot het bewind, maar de meerderheid heeft door misbaar hem verhinderd voorttegaan. De lieer Greppo is te Rijssel (te gelijk met nog een ander persoon) veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en 100 fr. boete, wegens het invoeren in Frankrijk van een exemplaar van l'Etoile Beige. De lijken van Manin (dictator der Ver.etiaansclie Republiek in 1848—49), zijne vrouw en dochter zijn den 5 op last der regeering, op het kerkhof Montmartre te Parijs opge graven eu vervolgens in stilte naar S. Jean de Maurieune gevoerd, om aldaar door de deputatie uit Venetie te worden ontvangen. Die deputatie zou zich naar Parijs begeven hebben om, met de fransche vrienden van Manin, bij de opgraving tegenwoordig te zijn maar het gouvernement heeft die plechtigheid willen voorkomen. Den 5 zijn te Parijs 150 vrijwilligers voor het pauselijk leger uit Canada aangekomenom over eeue maand door een dergelijk aantal gevolgd te worden. De Keizer heeft uit zijne eigene fondsen 10000 fr. beschik baar gesteld voor het voltooien en uitgeven der geschriften van Léon Faucoult en voor het vervaardigen van de door dien geleer le ontworpen toestellen. Den 5 heeft de Kamer de beraadslaging over de drukperswet hervat en het amendement Java/vrijstelling van zegel voor stellende voor alle bladen die geene advertentiën heln lzen verworpen. De heer Pelletan stelde voor het zegelrecht der parijsche bladen op 3 en der departementale bladen op 1 centime te bepalen. Na verwerping van alle amendementen tot vermindering van het, dagbladzegelis het nieuwe art,. 3 aangenomen. Op volgende dagen werden mede aangenomen art. 4 en 6 en eveneens verworpen amendementen tot het. instellen eener bijzondere jury voor drukpersovertrediugen en tot het aanwijzen welke vergrijpen enkel door boete en welke door gevangenis eu boete zullen gestraft worden. Het nieuw art. 11bepalende dat elke (niet slechts kwaadwillige openbaarmaking uit het bijzonder leven van personenop den eisch der betrokken partijkan gestraft woaden met eene boete van 500 Ir., werd met 135 tegen 105 st. goed gekeurd daarentegen werd art. 12, 5jarig verlies van bur- gerrecht. bij herhaalde overtreding verworpen met 134 tegen 72 st., uit vrees dat dit, op Afgevaardigden toegepast hunnen zetel in de Kamer zou kosten. Nadat ook met 171 tegen 72 st. tot het behoud der hevretten voor drukkers en boek handelaars (evenwel met vrijheid voor de geranten om uit sluitend voor hun blad eene drukkerij op te richten) besloten was werd eindelijk den 9 de drukperswet aangenomen met 242 tegen 1 st. (25 ultra-behouders huiten stemming en 16 leden afwezig), gelijk de wet tot vaststelling van het con tingent met 230 tegen 12 st. Iadezelfde zitting zijn ingekomen do begrooting voor 1869, toonende de volgende cijfers: gewone ontvangsten 1699, gewone uitgaven 1627, huitengewone ontvangsten 93, buiten- gewonen uitgaven 174 miljoen, en de wet omtrent de leening van 440 miljoen, tot dekking van het tekort van 1867, van de uitgaven voor huitengewone openbare werken en vau de kosten der verbetering van vestingen en van vuurwapenen voor het leger en de vloot. De Raad van State wenseht. ten behoeve der fransche houders van mexicaansche schuldbrieven jaarlijks 3 miljoen rente op de begrooting te brengen bij de deposito kas is voor die houders bovendien 45 miljoen geconsigneerd. Dn gouverneur-generaal van Algiers is, uithoofde van het voortduren van den hongersnood, naar Frankrijk vertrokken om geldelijken hijstand te vragen. In den avond van den 10 zijn te Toulouse luidruchtige demonstration voorgevallen, waaraan door de krachtige hou ding der overheid spoedig een einde is gemaakt. Als aan leiding of voorwendsel diende de revisie voor de organisatie der mobiele nationale garde. K S« K i, A V 1». De bekende americaansche dagblad-correspondent Train is den 3 te Dublin even voordat hij eene voorlezing zou houden, wederom in hechtenis genomen, naar het schijnt ditmaal wegens schulden. Een vijftigtal gegradueerden aan de universiteit van Oxford hebhen bij adre» de tusschenkomst van den aartsbisschop van Canterbury ingeroepen om te verhoeden dat het ver krijgen van den hoogsten academischen graad en van aan stellingen als docent hij de universiteit opengesteld worde voor iedereen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, zooals door» een lid van het Lagerhuis is voorgesteld. Den 5 heeft lord Malmesbury in het tloogerhuis aange kondigd dat het nieuwe kabinet hetzelfde programma behoudt als het vorige: hervorming van het kiesstelsel voor Schotland en Ierland, ontwikkeling van het volksonderwijs, herstel van de in Ierland bestaande misbruiken. De minister Disraëli gaf in het Lagerhuis te kennen, dat het bewind, zonder het behoud van den vrede tot eiken prijs te willen eene vrede lievende staatkunde tegenover het buitenland zal volgen, en dat de binnenlandsche politiek liberaal zal zijn. De begrooting der marine voor 18Jj) beloopt 11,177,290, dat is 201,037 meer dan voor het vorige dienstjaar. Dm 10 is iu het Lagerhuis de reform-bill vuor Schotland voor de tweede maal gelezen. De heer Maguire verlangde, namens d» i«rsche catiiolieken dat de dolatie der protestant- sche Smuiskerk in Ierland ten behoeve van's lands algemeene belangen gebruikt zou worden. Lord Mayo stelde, namens de regeering. voor: de behandeling van de kwestie der Kerk te verdagen, eene commissie van onderzoek naar den toestand van Ierland te benoemen eene catholieke universiteit opte- richten en ■•enige, maatregelen omtrent het grondbezit te nemen. Uit Coik wordt gemeld, dat de fenian Mackay, beschuldigd van een pohcie-ageut te hebben gedood is vrijgesproken en dat de dagbladschrijver Ur. IKaters op vrjje voeten is gesteld. ZWEDEN. De 2" Kamer heeft zich den 29 Febr. met 100 tegen 69 st. voor het behoud van de doodstraf verklaard. 2 Dagen later heeft de 1* Kamer een gelijk besluit genomen. T l H U K. Bij de jongste kabiuetsverandering is voor liet eerst een christen in het ministerie getreden, u.l. Agathon-effendieen armeniër. directeur der posterijen, die da portefeuille van openbare werken heeft bekomen. De nieuwe president van den Staatsraad en de nieuwe minister van onderwijs zijn mannen van vooruitgang en vertrouwd met de europesche begrippen. VKREEAH.DE 8T/1TEN. De radicale conventie van Ohio en de conservatieve con ventie van Pennsylvanie hebben zich verklaard ten gunste van het betalen der bonds in papieren geld. Het besluit van het Congres om den President in staat van beschuldiging te stellen is aangenomen met 126 tegen 41 st. In zijne aan den Senaat gezonden Boodschap beweert hij, dat de tenure of ojjicc act, die door al de ministers, Stanton niet uitgezonderd, als inconsliluoueel beschouwd wordt, al leen verbiedt het zonder toestemming van den Senaat ont slaan van een minister, tijdens den diensttijd vau den President door wien hij is aangesteld en dat alzoo hijdie Stanton niet benoemd had ook geene wetsschennis pleegde door hem te ontslaan. De Senaat heeft zich reeds als rechtbank geeongtituëerd waarvan het voorzitterschap hekleed wordt door den heer Chase, den president van het hooggerechtshof. De feitelijke minister van oorlog Stanton heeft den door den President, benoemden, genl. Thomas, in hechtenis doen nemen. Stanton is echter niet voor het hooggerechtshof ver schenen om zijne bechuldigingen tegen Thomas, te staven: deze is tegen 'borgtocht weder op vrije voeten gesteld en heeft een aanklacht tegen Stanton ingediend wegens onwet tige arrestatie. De gouverneur van Pennsylvanie heeft aan een der leden van de^i Senaat gemeld dat de troepen van dien Staat be reid zijn het Congres te ondersteunen. Men verzekertdat de militie in Maryland den President hare diensten heeft aangeboden. In eenige Stateni. met name Pennsylvanie. worden, met het oog op s lands toe stand, militaire vereenigingen opgericht. Het Huis van Af gevaardigden in Jersey heeft besloten deu staat der wapen magazijnen aldaar te onderzoeken. De Senaat heeft een voorstel verworpen om geene betrek kingen met den President tijdens diens rechtsgeding te onderhouden. In eene den 28 Fehr. te Nieuw-York gehouden meeting is de handelwijze van den President goedgekeurd. Bij de verkiezingen in Nieuw-Hampshire hebben dc radi calen de overwinning behaald. REXSEO. In de hoofdstad is een complot ontdektten doel heb bende om den President te vermoorden. De regeering heeft de engelsche en spaansche schulden erkend en besloten de openbare schuld uit de verbeurdver klaarde goederen te betalen. El SAN KA' K/VAD. Verkiezingen. Te Haarlem is bij herstemming tot lid der 2" Kamer verkozen M'. Koorden met 1052 St., tegen 953 op M'. A. S. r>. Nierop. Staten-Generaai,. Na langdurige discussien heeft de i Kamer den 7, met 65 tegen 5 stemmen, eene, naar aanlei ding vau een denkbeeld van den heer Thorbeckedoor de»

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2