Jugezoitbctt jS&tufcfceu. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant, nECKLEKttiIi(i-MCIIW:itl\. Ahn' den Groothertog is eene van talrijke onderteekenin- gen voorziene petitie gerichtwaarin aangedrongen wordt op de invoering van den constilutioueelen regeeringsvorm. OUSTiiKKlJIt. 6 Czechische leden van den boheemschen Landdag heb ben in de-dagbladen bekend gemaakt, dat zij hun mandaat nederleggen. De voorgestelde belasting op het vermogen geschiedt voor eens, 1/T p.ct. van landerijen, T% p.et. van gebouwen eu Ij p.ct. van aandeelen in handels- en nijverheidsouderuemingen, bergwerken enz. Yoor hypotheekschulden wordt kortmg toegestaan. Vrij van de heffing zijn: staats-obligaliëu (als door eene andere belasting getroffen), het vermogen van den Staatvan het Hof, de Landen de gemeenten de scholeu de gestichten van weldadigheidde hulpkassen voor den nijveren stand, de weduwen-, weezen- en invalieden-fondsen en het vermogen van hier te lande gevestigde vreemdelingen. De aanslag geschiedt naar eigen aangiftebehoudens het onderzoek der commissie van controleeen verschil van 5 p.ct. wordt niet geteld, van 15 p.ct. wordt naar rato bijge past en van meer dan 15 p.ct. of verzwijging vun bezit ge straft met eene boete van 3 tot 5 malen het bedrag der belasting. Den 26 heeft het Huis der Afgevaardigden de credietwet (tot uit" Juni) en, bij derde lezing, de wet op het huwelijk, met de daarin door het Heerenhuis gebrachte wijziging, aan genomen. Den 30 zijn in het Heerenhuis de beraadslagingen over de onderwijswet begonnen. Den volgenden dag is zij door den minister Iiasner verdedigd en na verwerping der voor stellen van de minderheid der commissie, in haar geheel aangenomen. Hongarije. Bij het Volkshuis zijn den 30 ingediend ont werpen tot regeling van de autonomie der gneksch-ooster- sehe kerk en tot aanleg van spoorwegen van Grosswardein naar Esseg, van Hatvan naar Zskolez en van Debreczin naar Szigeth. Den 29 heeft de genl. Perczel in eene hondved-bijeen- komst, niet instemming der meerderheid, verklaard, dat Kossuth een landverrader is. W IJ KTKSitiKKCi, Bij het afdalen van een goederentrein van de Geislinger- steilte, is de derde wagen ineengezakt eu zijn daardoor de 23 volgende naar beneden gestort en verbrijzeld waarbij 12 personen zijn gedood of gekwetst. B KIEKEN. Te Traunstein en in andere plaatsen zijn bij de opschrij ving voor de landweer ongeregeldheden voorgevallen. Te Traunstein heeft de menigte onder het roepen van //wij wil len geen pruisseu worden wij willen den Koning van Prui sen geen trouw zweren de glazen van het raadhuis inge worpen het ameublement stuk geslagen, de gensdarmerie ontwapend en andere baldadigheden gepleegd. I T A k K Het lijk van Manin is te Suza door de fransche overhe den aan de italiaansche commissie overgegeven en met een extra-trein naar Venetie vervoerd. Aan alle stations stond de nationale garde met treurmuziek geschaard eu werden kransen op de kist gelegd. Te Turijn, bij het monument van Manin, droeg, bij monde van Henri Martin, de fransche commissie haar geleide aan de italiaansche over. Den 21 's avonds, werd het lijk langs het groote kanaal te Venetie, geleid door ontelbare met zwart laken behangen en verlichte gondels, waarin zich o.a. de deputatiën uit vele steden be vonden naar de S. Zacharias-kerken den 22 (den ver jaardag der ontruiming door de oostenrijkers in 1848) in 'plechtigen optocht naar het St. Marcus-pleia gebracht waarop eene apotheose plaats had en verschillende ook fransche, sprekers het woord voerden. Aan den optocht namen deel de strijders van 1848 en 49, de leden van het bewind en der Vertegenwoordiging van de toenmalige repu bliek en de zoon des overledenen Qeorge Manin. Den 23 werden de lijken van Manin, zijne vronw en dochter bijge zet in het opgerichte praalgraf, in het voorportaal der S. Marcus-kerk. Te Napels zijn vele personen in hechtenis genomen ver dacht van deelneming aan eene samenzwering tot omverwer ping van den tegenwoordigen staat van zaken. De minister van financiën berekent het deficit voor 1869 200 miljoen, hetwelk tot 50 milj. zou kunnen verminderd wordenindien de 3 belastingswetten aangenomen en de voorgestelde bezuinigingen ingevoerd werden. Den 31 is de wet tot belasting van het gemaal by de Kamer in beraadslaging gekomen. De minister verklaarde haar voor het eenige middel om in de dringende behoefte der schatkist te voorzien en dat de regeering van hare verwerping eene kabinetskwestie maakte; zij nam echter de voorstellen van den heer Chiaves over, tot vermindering der begrootingen van oorlog en marine. De Kamer heeft vervolgens, op voor stel van 1 der ledenbesloten de begrooting van marine tot op 30 miljoen te verminderen. Den 1 April is het eerste artikel van genoemde wet aan genomen met 184 tegen 149 st. REKKELIJKE STAAT. Den 24 heeft de brigade Pothier, aan boord van 4 daar toe gekomen fransche schepen Civita-Vecchia verlaten. SPANJE. Het Congres heeft met 121 tegen 29 st. de amendemen ten van den heer Luacca op de begrooting verworpen waar bij verlangd werd dat de uitgaven de ontvangsten niet zou den overtreffen en met 29 miljoen verminderd worden. De gouverneur van Cuba heeft den bisschop gelast het eiland te verlaten en beschuldigt hem van insubordinatie. FISANHHIJK. Bij de onteigening tot aanleg van nieuwe straten te Parijs is voor het hoekhuis op den Boulevard des Capucines toe gekend aan den eigenaar 2 300 000 en aan den bewoner 190.000 fr. De eigenaar is de Afgevaardigde Uidier, die eenige weken geleden, op de tribune in het Wetg. Lichaam plotseling krankzinnig is geworden. Den 27 is te Nizza de grafkapel voor den vorigen daar overleden troonsopvolger van Rusland in tegenwoordigheid van zijnen broeder, die hem in zijne waardigheid heeft op gevolgd ingewijd. De grootvorst vertrok den 28 na 5000 fr. aan de armen te hebben geschonken. Den 28 zijn te Toulon de wachtkamer en de bureaux van het spoorweg-station afgebrand. De Keizer heeft het rapport van den minister Nielbe treffende de organisatie der mobiele nationale garde goed gekeurd. Zij zal beslaan uit 550000 man, verdeeld in batal jons van 8 compagniën elk van 250 man. De manschap pen zullen zich voor de oefeningen niet verder dan 12 ki lometers van hunne woningen behoeven te verwijderen. Den 30 hebben 300 jongelieden te Grenoble voor het ge bouw der prefectuur en het bisschoppelijk paleis de Mar- seil/aise aangeheven; zij werden spoedig uiteengedreven. Bij den Senaat is een adres vau meer dan 2000 personen ingekomen waarin op vrijheid van hooger onderwijs wordt aangedrongen, omdat bij sommige faculteiten Ie Parijs open lijk de materialistische en atheïstische leerstellingen worden gepredikt. Eene commissie heeft er op geadviseerd om het ter zijde te leggen wijl de aaugevoerde feiten (op één enkel nawaaromtrent de regeering reeds voorzien heeft) te on bepaald en te weinig afdoende zijn om het verlangen der adressanten te wettigen. E N ti Et I. A N I». De miuister van binn. zaken heeft de doodstraf, waartoe de fenians Muilady en Thompson veroordeeld waren veran derd in levenslangen dwangarbeid. Den 24 Maart heeft de minister Marlborough bij het Iloogerhnis de nieuwe schoolwet voor Engeland en Wales ingediend. Zij handhaaft het stelsel van vrij onderwijs met uitsluiting van gedwongen staatsonderwijs stelt een minis terie van onderwijs in en brengt een groot aantal scholen te platte lande onder het ger'geld toezicht van inspecteurs. De minister Disraëli schijnt de godsdienstige hartstochten te willen opwekken tot afwending van de opheffing der staatskerk in Ierland; in antwoord op een lot. hem gericht adres schrijft hij "eene machtige partij wil het heilig ver bond tusschen Kerk en Slaat, vernietigen de iersche crisis loopt gevaar in eene engelsche te ontaarden. Den 30 heeft de heer Gladstone zijne motiën in het Lager huis toegelichtde iersche staatskerk zeide hij had jam merlijk fiasco gemaakt, daar zij uit een politiek oogpunt hatelijk en gevaarlijk, uit een slaat huishoudkundig onrecht vaardig en belachelijk is. Hij dreef den spot met de plannen tot uitstel der zaak. De minister Stanley meendedat de iersche Staatskerk wel verbeteringen vorderde, maar dat het leu einde loopende Parlement in deze niet beslissen of de handelingen van het volgende belemmeren mocht. De heer Cranborne bestreed met, kracht de dubbelzinnige politiek der regeering, welke de bezwaren van den toestand erkende, maar het aanbrengen van herstel op de lange baan schoof. De lands advocaat noemde de motiën onwettig, als in strijd met de acte van unie tusschen Eugeland en Ierland en met den krooningseed der Koningin. Den 1 April beweerde de heer Hardy, dat de iereuindien de staatskerk vernietigd werdeven ontevreden blijven eu de afscheiding van Groot Brittanje eischen zouden. De heer Bright daarenlegen ver langde de opheffing. Ierland merkte hij aanwachtte eene groote daad van verzoening en Engeland moest verlangend zijn om de misdaden van het verledene uittewisschen. De kanselier der schatkist heeft den 1 April een wetsont werp ingediend, tot het aankoopen door den Staat van de telegraaflijnen der particuliere telegraaf-maatschappijendie daartoe genegen zijn. TUKH IJ E. Ten aanzien van Candia zijn de volgende maatregelen aangekondigdaan het hoofd staan onafhankelijk van el kander de militaire commandant, en de gouverneur-generaal, met 5 ondergouverneurs, half turken en half christenen; het volk kiest eene algemeeue raadsvergaderingwaartoe de turksche districten ieder 4 turken de christelijke evenveel christenen, en de gemengde 2 turken en 2 christenen af vaardigen. Gedurende 2 jaren te rekenen van 1 Maart, is er vrijdom van tienden; de christenen zijn ontheven van den afkoop der krijgsdienst, zoolang de turken niet tot die dienst verplicht wordensommige belastingen zijn opgeheven. De Sultan heeft aan het eorps-diplomatique het rapport van den grootvizier gezonden waarin de oorzaken van den opstand worden nagegaan zij zouden zijn de cosmopoliti- sche omwentelingsgeest, de pressie op de europesche kabi netten uitgeoefend door het misleiden der openbare meening, de daardoor aangemoedigde emigratie van een groot aantal huisgezinnenen de russische kuiperijen. V E 31E Si NTS. BE ST A T E N De wet tot verbod van appèl van de uitspraken der rechtbanken is, in weerwil van het veto van den President, door den Senaat en de Kamer aangenomen. Genl. Thomas heeft bericht, dat in Tennessee een leger wordt georganiseerd om het centraal gezag in dien Staat te vermeesteren. Geul. Grant heeft hem gemachtigd de over heden met alle middelen te beschermen. De andere genl. Thomas wordt door den President nog steeds als minister van oorlog beschouwd en woont als zoo danig den ministerraad bij. De heer Stanton heeft in 3 weken het, departement niet verlaten, uit, vrees, dat tijdens zijn afwezen een maatregel van verzet zal worden genomen. Den 30 is de vervolging van den President voor den Senaat door den heer Butler geopend. De commissarissen voor het in staat van beschuldiging stellen legden als be wijsstukken over afschriften van de benoeming van Stanton tot minister van oorlog en van de boodschap, waarin de President, de redenen van het ontslag van dien bewindsman uiteenzet. Het Congres heeft eene wet aangenomen om het bestaan der freedmens-bureaux te verlengen tot 1 Juli. De Senaat heeft de voordracht tot afschaffing der rechten van binnenlandsche fabrikaten aangenomenevenwel met die wijzigingdat, van artikelen van meer dan 10000 d. waarde een recht van 2 d. zal geheven worden. De Wetg. Vergadering van Californie heeft het amende ment op de constitutie, waarbij de nationale grondslagen van het stemrecht gewijzigd wordenverworpen. BINNEN EA B Verkiezingen. Voor de benoeming van een lid der 2e Kamer moet te Appiugadam herstemd worden tusschen Mr. de Ruiter Zijlker, die 770, en Mr. B. J. Gralamadie 406 st. bekwam. Op M'. E. v. Loon waren 384 st. uitgebracht. Staten-Generaal De 2e Kamer heeft den 28 aangeno men de wetsontwerpen tot wijziging der grenzen van de gemeenten HaarlemmerliedeSpaarnwoudeSloten en Oost.- zaanWijde Wormer. De algemeene beschouwingen over destaatsbegrootinghouden in, dat de meerderheid den toestand even voorbeeldeloos als treurig, en niets klaarder acht, dan het, gemis aan overeen stemming tusschen de regeeriug en de Vertegenwoordiging: dat de regeering niettemin een onbegrijpelijk proces blijft voeren over haar bestaan in welk proces geen landsbelang betrokken schijnt; dat de tegenwoordige toestand eene alge meene onzekerheid brengt in den gang der publieke zaak en den zedelijken invloed van het gezag verzwakt. Onder zulke omstandigheden wordt de afstemming van alle begrootingen als de eenige uitweg beschouwd. Den 30 is ingekomen een wetsontwerp tot bekrachtiging van 2 credieten boven de indische begrooting voor 1867 verleend. In die zitting zijn de beraadslagingen geopend over de indische begrooting voor 1868. Hoewelwegens het ver gevorderd tijdsverloop, in de afdeelingen goedgevonden was alleen de cijfers te bespreken en de discussiën over het. koloniaal regeeringsbeleid uittestellen tot de begrooting van koloniën hielden de heeren v. Sijpestein Nierstrasz en Koor- ders lange redevoeriugen vol klachten over de maatregelen van den vroegeren minister v. d. Putte en den vorigen gouv. genl. Sloel, waarvan zij allerlei akeligheden verhaalden of voorspelden. De minister Hassehnan voerde daarop en den volgenden dag uitvoerig het woord hij had zich natuurlijk ook hevig over die maatregelen te beklagen en toonde zich weder een ijverig voorstander van aan ioudend onderzoek hij bracht voorbeelden bij van onoprechte rapporten en van ongeschikte personen aan wie eeuig onderzoek was opge dragen. Nadat nog verschillende conservatieve leden gesproken haddenstelde de voorzitter voor, na afloop der indische begrooting die van Suriname en Curajao te behandelen de heer Kokker stelde integendeel voor, alsdan de staatsbegroo- ting aan de orde te stellen, ten einde uit den onhoudbaren toestand met het kabinet te geraken. Zijn voorstel werd aangenomen en dat des voorzitters afgewezen beide met 2 stemmen meerderheid. Den 1 April is op voorstel van den heer IK. v. Qolstein met, 60 tegen 9 st. de post materieel der zeemacht vermin derd met f 730,000, bestemd voor den bouw van een rarntorenschipwaarvan het nut voor Iudie niet betwist, maar de geschiktheid om de reis derwaarts te doen betwij feld werd. De afdeeling departement van justitiea/'57240. werd verworpen met 38 tegen 32 st., hoezeer ook de oud- gouv. genl. Sloel de oprichting van zoodanig departement als noodzakelijk verdedigde. Den 2 ismet, 42 tegen 25 st., op voorstel van den heer Rochussende postonderwijs voor europeaneu verminderd met f 8800, en met 36 tegen 34 St., op voorstel van den heer IK. v. Golsteinde posttelegrafie met f 125,000. Den 3 ismet 54 tegen 17 st. wederom op voorstel van hetzelfde lid, de post: genie-werken ver minderd met, f 324,561. en ten laatste de begrooting aange nomen wat de uitgaven betreft met 56 tegen 17 en wat de middelen betreft met alg. st. Op voorstel van den heer Storm werd met, 46 tegen 27 st. besloten de staats-begrooting na de Paasch-vacantie te behandelen. Bekrooningen. Op de bloemententoonstelling te Gent is de eerste prijs, eene gouden medalje 1" kl. van stadswege, toegekend aan de heeren !K. v. IKaoeren en Zonen te Hille- gom voor 150 bloeiende hyaciuthen. Op de tentoonstelling van vee en pluimgedierte, den 31 te Rotterdam door de afdeeling der Holl. Maatschappij van Landbouw gehouden, zijn o. a. de volgende prijzen ver worven ossen met hard voeder gemest2e prijs 50 IJ. C. Schmidt in den Beemster, 3e prijs f 30 H. Lammerschaag te Koedijk; koeien met, hard voeder gemest, 1" prijs 50 J. iKaiboer te Barsingerhorn2' prijs 30 G. Groot in den Schermeer. Scheepsbouw. Bij den heer Gips te Dordrecht is weder om een japausch oorlogsfregat, met stoomvermogen op stapel gezet, dal den naam zal dragen van Nits-sin (steeds voorwaarts) Landbouw en Veeteelt. Het grasgewas in den polder, de Quy, behoorende aan de beide weeshuizen te Nijmegen is voor bijna f 3000 meer verpacht dan in 1867. Bij den veehouwer Brouwer te Zaandam is de longziekte onder de koeien uitgebroken. Nieuwe ondernemingen. De heeren H. Brack en A. M. E. Tromp zijn voornemens met een kapitaal van f 100.000, te Amsterdam opterichten eeue "drowsky maatschappijtot het, bij de stations eu op de pleinen voor matige prijzen verkrijgbaar stelleu van rijtuigen. Onderwijs. Te Rotterdam heeft zich eene vereeniging gevormd om, voornamelijk uit bijdragen van gegoede ingezetenen, eeue ambachtschool opterichten voor jongens vau 12 tot, 15 jaren. Kerkelijks zaken. Te Bergen is beroepen D'. P. Immink van Noordscharwoude. Kunst. Den 30 is in het gebouw der maatschappij Arti el Amicitia te Amsterdam eene tentoonstelling geopend van teekeningen van levende meesters. Aanbestedingen. Den 28 te Schiedam, het bouwen eener hoogere burgerschoolminste iuschr. J. v. d. Kamp te Leidenvoor 45560, gegund aan den daaropvolgenden G. Keij te Rotterdam, voor 50900. Het vergrooten van het stationsgebouw te Leeuwarden is gegund aan J. H. Keijzer en U. H. IKoltman, voor f45877 Den 2 April, aan het gouvernement van Noordholland, het bouwen eener protestaut-che kerk te Abenes, in den Kagermeergem. Haarlemmermeer, minste iuschr. L. Kieviet, voor f 15975. Nationaal Monument voor 1813. Den 30 is te 's Hage door de hoofdcommissie aanbesteed het leveren en stellen van het benoodtgde steenhouwers- en metselwerk, waarvoor minste inschr. waren Laurent Philips 8f Cie. aldaar, voor f 22470. De modellen van het beeldwerk op der ware grootte door den heer Koelmaneen der bekroonden van het ontwerp Ebenhaezer, vervaardigdhebben aan de jury zoo weinig voldaau datna vruchtelooze onderhandelingen met andere kunstenaars, het maken der modelleu is opgedragen aan den heer J. M. v. Kempenfabrikant van goud- en zilverwerk te Voorschoten en de uitvoering aan prof. J. J. Jaquet te Brussel. Bouwwerken. B. en W. van Utrecht, hebben den gemeen teraad voorgesteld om wegens het toenemend gasverbruik de stedelijke gasfabriek, ten koste van f 80000, te vergrooten, alsmede om A43000 te besteden tot aanbouw van schoollocalen. Gieten. Aan de herv. gemeente te Brummeu is gelega teerd f 1100 door wijlen mevr. v. Santbergen en f 400 door wijlen mevr. de wed. Monhemiusaan de herv. diaconie te Dockum is 1000 geschonken door mevr. de wed. O. Kaber, geb. Hoornsma. Rampen. Den 31 is aan het station te Harlingenbij het vertrek van den eersten trein, de locomotief gesprongen ten gevolge waarvan de stoker, een gehuwd man niet 5 kin deren is verpletterd en de machinist eenige ligte wonden bekomen heeft. In den nacht van 31 Maart op 1 April ziju te Diever 2 huizen met het grootste deel der inboedels, 14 stuks hoorn vee en 2 paarden verbrand. Veepest. Aangezien in ruim 3 maanden geen enkel geval van veepest is voorgekomen worden de tijdelijk aangestelde ambtenaren, belast met de uitvoering der maatregelen tot wering der ziekteop 15 Aprilmet dankbetuiging des Koiiings, ontslagen. Te Texel heeft zich eene commissie gevormdbestaande uit de heeren D. C. Loman, burgemeester. Mr. !K. Bok, schoolopziener, G. G. Honiglpastoor, en KR. Sikkes, predikant, om giften iutezamelen teil behoeve der zwangere weduwe en vier zeer jonge kinderen van den op 33jarigen leeftijd aan typhus overledenen hoofdonderwijzer Hendrik Gerssen. Voor de hulpbehoevenden te Genemuiden nog ingekomen bij de subcommissie a. h.: van S. 2.50P. f 5. V. f 2,in het kerkzakjen remonstr. Kerk 29 Maart"Ge- uemuiden" f 10,—. Totaal met, de vorige opgaaf f 50.42. Namens de subcommissie, van HEIJST. Ofschoon de nederlandsche barmhartigheid zich wederom niet onbetuigd laat mi het geldt Genemuidens lijden te lenigen, vloeit die bron voor deze zaak niet zóó mild als ze onder andere om standigheden wel pleecht. Oorzaak daarvan schijnt te wezen tweeërlei onjuist gerucht door den lande verspreid. Daar zijn die zeggen dat de genemuiders geen hulp waardig zijn, zc hnnne eigendommen niet hadden geassureerd. Anderen hou en

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2