©ÜHcfccltjfcscïtc Berichten. DENEMARKEN. Zjj allen worden opgeroepen om het geschrift ernstig te erwegen, en vóór 30 April e. k. bij franco-brieven aan het adres van den uitgever, den heer L. J. Beyers te Utrecht, mededeeling te doen van hunne instemming met de daarin verkondigde politieke beginselen, onder bijvoeging van hunne bedenkingen en aanwijzing van de bijzondere punten waarin zij van die beginselen afwijken. Daarna zal de dag worden bepaaldwaarop te Amsterdam een algemeene vergadering zal worden gehouden tot constitueeriug van den Nederland- schen vredebond en tot vaststelling der algemeene politieke geloofsbelijdenis, waartoe het door den schrijver gemaakte ontwerp tot leiddraad kan dienenmaar ook niet meer dan tot leiddraad. Vindt iemand daarin dus iets waarmee hij zich niet kan vereenigen, dat hem dit niet weerhoude tot de oprichting van den bond mede te werken en zich daar toe voor 30 April aan te melden. Vooral mannen van invloed en van naam mogen zich niet onttrekken. Als zij zich aan het hoofd stellen, zal deze zaak uitnemende vruch ten kunnen voortbrengen. W. v. D. K. Eugene Forcadede chroniqueur van de Revue des deux mondes, is krankzinnig geworden; de eerste verschijnselen hadden zich reeds te Venetie, tijdens de begrafenis van Maningeopenbaard. Aan den heer Coquerel en 2 andere parijsche protestant- sche geestelijken is door de regeering vergunning verleeud - O nn'oii non furnti t irin nnar no rvmi tn lon« BELGIË. De Senaat heeft den 2 aangenomen de legerwet met 40 tegen 10. de wet tot vaststelling van het contingent voor 1869 met 36 tegen 14, en die op de duur van den diensttijd met 38 tegen 2 st. Den 3 's avonds is te Antwerpen wederom een vaartuig met naphta in de lucht gesprongen en verbrand. Het vuur deelde zich mede aan het tuig en de verschansing van de stoomboot Castor and Pollux en aan eenige andere schepeu, welke echter spoedig verwijderd en behouden werden. PRUISEN. De Noordduitsche Rijksdag heeft den 2 het tractaat met de Ver. Staten over de landverhuizers met bijna algem. st. aangenomen en met 97 tegen 92 verworpen het voorstel van den heer Waldeck tot het toekennen van vergoeding aan de ledennadat de bondskanselier zich herhaaldelijk daar tegen had verklaard. Den 3 besloot men evenwel dit onder werp nogmaals in overweging te nemen; dien dag werd het voorstel van den heer Laskerbetreffende de vrijheid van spreken van de leden der Landdagen, met 119 tegen 65 st, aangenomen. De bondskanselier had er niet tegen zulks voor Pruisen te bepalen maar wel om aan de andere Bonds staten de vrijheid van spreken optedringen. De eerstvolgende zitting is bepaald op den 16. In Hessen circuleert eene proclamatiewaarbij de inge zetenen worden aangespoord om den Keurvorst terugteroepeu. De 8 wegens hoogverraad aangeklaagde voormalige hanno- versche officieren zijn den 8 bij verstek tot 10 jaren tucht huisstraf veroordeeld. «AKSEN. De 2« Kamer heeft, na eene levendige beraadslaging, met - der stemmen de wet tot afschaffing der doodstraf aange nomen. De Kroonprins en de Kroonprinses woonden de zitting bij. OOSTENRIJK. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 1 de wet tot regeling der politieke besturen onveranderd aangenomen, den 2 zich vereenigd met de wijzigingen door het Heerenhuis in de onderwijswet gemaakt en de wet op de districtsrecht banken goedgekeurd don 3 de wet op de faillissementen bij derde lezing, den 4 die tot regeling van de onderlinge betrekkingen der kerkgenootschappen met een door de re geering ondersteund amendementaangenomen. De minister van eeredienst en onderwijs had den 2bij de algemeene beraadslagingen over die wet gezegd «eene maatschappij kan catholiek wezen, maar de Staat, indien hij rechtvaardig wil zijnniet. De Kerk kan zich nooit met de^ staatkunde inlaten, zonder gevaar van vernederd te worden." Den 3 is een wetsontwerp ingediend tot invoering der jury bij rechtszaken. Het Huis is tot na het Paaschfeest uiteengegaan. 14 Hooge prelaten hebben een schrijven gericht aan den cis-leithaauschen president-minister, waarin zij zich beklagen, dat door het eerste artikel der nieuwe constitutioneele wetten de Kerk beroofd wordt van haar recht, om zelfstandig uit spraak te doen in haar eigen aangelegenheden. Prins Auersperg heeft daarop geantwoord dat er bij de behandeling van de wet op het burgerlijk huwelijk in beide Huizen vaö den Rijksraad voldoende gelegenheid is geweest om dit punt te bespreken; dat de regeering, thans onbe- voe°d tot eenig toezicht op de geloofsleer en de inweudige aangelegenheden dpr Kerk de vrijheid der Kerk handhaven zal en bereid is om waar het noodig is haar werk te onder steunenmaar dat deregeeriug evenmin als zij de grenzen door de staatswetten geste d lichtvaardig wenscht te be schouwen. de hand kan ieenen dat dit van andere zijde ^Hongarije. Het Volkshuis heeft den 4 de verkiezing van Kossuth zonder beraadslaging goedgekeurd. Bij dat Huis is een ontwerp ingediend tot het slaan van hongaarsch zilver- en kopergeld. I T A I. E. De arbeiders van het arseuaalde spoorwegen en de tabaks-fabrieken te Turijn hebenden arbeid gestaakt, wegens de belasting op het werkloon. Den 2 trokken 12000 werklieden door de straten onder het geroep «weg met het ministerieweg met de gemaal- wet!" Met moeite werden ernstige ongeregeldheden voor komen. Ook in andere voorname steden hebhen volksver gaderingen en demonstratiën tegen die wet plaats gehad. De Kamer heeft den 6 de laatste artikelen der wet tot belasting van het gemaal goedgekeurd. De heer Ricciardi heeft, in dc Kamer een voorstel inge diend tot wijziging der kieswet. De beginselen daarvan zijn: algemeen stemrecht voor allen die kunnen lezen en schiij- ven vermiudering van het getal Afgevaardigden tot op 1 voor de 100000 zielen elke provincie zal een kiesdistrict, vormen; presentie gelden a 20 fr. voor elke zitting, uitslu 1- ting van alle staatsambtenaren van het lidmaatschap. Den 3 Pebr. is eene overeenkomst met Frankrijk gesloten betreffende het doorboren der Alpen. Italië verbindt zich daarbij de tunnel door den Mont-Cenis, van Modaue naar Susavóór den aanvang van 1872 te voltooien. SPANJE. De uitzetting van den bisschop van Cuba door genl. Ier- sundi is geschied omdat hij geweigerd had aan den gouver neur de gebruikelijke eerbewijzing te betoonennadat zqn protest tegen het voorstellen van eenen geestelijke op het tooneeldoor het gezelschap van mevr. Ristorizonder vrucht gebleven was. De hooge regeering heeft het gedrag van den gouverneur goedgekeurd. FRAN HKIJK. Den 3 heeft het parjjsche gerechtshof het vonnis tegen de dagbladen betreffende hetcomple rendu bevestigd, behalve tegen Temps en i Union welke vrijgesproken zyn. Cf b 11LJ Krll IS UUUr UtJ IbtfCi I HIJ; l 1 till It III "q vei ictliu om in 2 zalen couferentiëu over de godsdienstleer te houden voor de ledpn der hervormde gemeente, die niet met de rechtzinnige richting der overige predikanten instemmen. Te Parijs is een «algemeen genootschap voor opvoeding en onderwijs" opgericht, 't welk zich ten doel stelt »de be vordering van het op godsdienstige beginselen gegrond on derwijs." Den 5 heeft in het Cirque de l' Impéralrice te Parijs weder eeue zeer talrijke bijeeukomst plaats gehad van houders van mexicaansehe schuldbrieven. De voorzitter, burggraaf de Laguéronnièregaf te kennen, dat het tot nu toe door de frausche regeeriug voor de schuldeischers verrichte als geheel onvoldoende moest aangemerkt worden. Met een parige stemmen werd het comité verzocht in zijne pogÏDgen te volharden tot het verkrijgen eener volledige schadeloosstelling. Het dagblad la Situation, in 1867 in het belang van den onttroonden Koning van Hannover opgerichtis den 9 voor het laatst verschenen. Er werden slechts 200 exemplaren van gedruktwaarvan de helft gratis verspreid werd. E IV E LAND, Voor de afschaffing der iersche Staatskerk zijn meetings gehouden te Manchester, LiverpoolNewcastle - on - Tyne Sheffield en door de werkliedeu te Londener tegen te Norwich en Edinburg. Tot 31 Maart waren bij het Lagerhuis 68 petitiën voor de opheffing en 325 voor de instandhouding ingekomen. Den 2 April hebben in dat Huis de heeren Roebuck, Lowe Gray en Osborne zich voor de afschaffing, de heeren Peel. Horsfall, lord J. Claud HamiltonClive en Henley er tegen verklaard; de laatste zeide, dat de motiën van deu heer Gladstone plundering en geweld tegen de iersche Staatskerk bedoelden. Den 3 spraken vóór de motiën de heeren Stan- field, Greville, LtoydCardtcell en Coleridge, die vooral de staatkunde van het Kabinet, aanviel, welke door lord Mayo. minister voor Ierland en den heer Hope verdedigd werd. Nadat ook de heeren Lanyon en Hamilton de motiën hestre den hadden, antwoordde de minister Disraëli op de gedane aanvallen en verklaarde ook hijdat het. doel der motiën confiscatie was; zij zouden de godsdienstige hartstochten opwekken en aangenomen wordende zelfs den troon bedrei gen. Gladstone beantwoordde hem krachtig en ten laatste werd eerst het amendement Stanley met 330 tegen 270 st. verworpen en daarna de eerste motiestrekkende om over de acten der Staatskerk te beraadslagenmet 328 tegen 272 st. aangenomen. De zitting eindigde 's nachts te 3J uren en werd verdaagd tot den 24. De President der Oranje-Vrijstaat (Zuid-Africa) heeft weerwil van de aanzegging van den gouverneur dpr Kaap kolonie, dat hij de Basuto's onder zijne bescherming geno men had. den oorlog tegen dat volk krachtig voortgezet en aauzieulijke voordeelen behaald. De versterkte plaatsen Tandjesberg en Treine zijn ingenomen en de broeder van het opperhoofd der Basuto's is gesneuveld. De president der Kon. Maatschappij van Aardrijkskunde heeft brieven ontvangen van Dr. Livingstone (den koenen reiziger wiens dood gemeld was), gedagteekend van de bron nen van den Nijl. De 1* Kamer heeft1 de wet, aangenomen tot aanleg van spoorwegen, ter lengte van 40 mijlen, in Jutland, welke in 1874~gereed moeten zijn en 8 miljoen zullen kosten. Het Volkshuis heeft met, 50 tegen 25 st., het voorstel aangenomen om het beheer der departementen van marine en van oorlog in één persoon te vereenigen. De ministers hielden zich buiten de discussie. TURK IJ E. De nieuwe Staatsraad zal bestaan uit 70 muzelmansche en christen-leden, uit alle provinciën des Rijks gekozen. De regeering heeft aan de bevolkiug van Candia de vol gende concessiën verleend oprichting eener bank voor land bouw en nijverheid openstelling der sedert het uitbarsten den opstand gesloten havens, vermindering van den zoutprijs, afschaffing der wijn belasting en 10 jarig uitstel van de. opbrengst der gouvernements-tienden. Sir Thomas Gabrieldie tijdens het vertoef van den Sultan te Louden lord-mayor dier stad was, bevindt, zich met zijn rezin te Konstantinopelwaar hem het vleieudst onthaal te 6 Don au-Vorstendommen. Door verschillende mogendhe den zijn ernstige bedenkingen geopperd tegen het. door eenige leden der Kamer (eerst werden zij radicalen, later conserva- tiev n genoemd) ingediende ontwerp tot beperking van de vrijheideer Israëlieten. De minister van binn. zaken heeft in antwoord op eeue interpellatie, met kracht tegen dat harbaarsche en middeleeuwsche ontwerp geprotesteerd en de Kamer heeft met 84 tegen 12 st. hare goedkeuring van dit protest uitgesproken. Bij eeue latere interpellatie over het niet oprichten eener nationale garde te Jassy, verklaarde de minister Bratianodat hij, zoolang de heftige naat tegen de israëlieten niet bedaard en het tegen de israëlieten vijan dige wetsvoorstel niet ingetrokken was, geene wapenen aan de onruststokers zou verstrekken. VEREKNIUDE«TATEN. De meerderheid van den Senaat heeft, den wensch van deu heer Chase, voorzitter van het hooggerechtshof, toege staan, zoodat hij niet slechts den Senaat, bij de behandeling van het geding tegen den President der Unie, zal presideeren maar tevens daarbij zijne stem zal mogen uitbrengen Het Huis der Afgevaardigden heeftals zoodanig, besloten de zittingen van den Senaat gedurende het geding hijtewonen. Den 3 zijn verschillende rapporten en redenvoeriugeo van den heer Johnson, waarin hij zich ten nadeele van het Con ines heeft uitgelaten overgelegd. Op zijne beschuldiging heeft hij geantwoord, dat de afzetting van Stanton als minister van oorlof geene verkrachting was van de wet op het be- noemen eu ontslaan van ambtenaren, dat hij niet met genl. Thomas heeft, samengespannen om het ministerie van oorlog te vermeesteren, dat hij nooit de wettigheid van het Congres betwijfeld heeft eu dat de zin zijner redenvoeringen onjuist door de verslaggevers is weergegeven. De commissie voor de reconstructie-wetten heeft zich ver klaard voor de toelating der vertegenwoordigers van Alabama in het Congres. De conservatieven hebben bij de verkiezingen in Connecticut met eene grootere meerderheid dan vroeger, de overwin ning behaald. MEXICO. Kolonel Lopez, de verrader van Maximiliaanis te Mexico gevangen genomen. Door de gerechtshoven is de wetop grond waarvan ae Keizer ter dood is gebrachtvoor inconstitutioneel verklaard. XIII O-AMERICA. Uruguay. De zoon en staatkundige tegenstander van den Presidentde kolonel Floret, heeft aan het hoofd van eenige regimenten het, fort San Jo«é en de voornaamste gebouwen van Montevideo vermeesterdde ministers gevangen genomen en zijnen vader gedwongen de stad te verlaten. Na de tusschenkomst der consulsheeft hij het hachelijke zijner onderneming ingezienzich onderwor pen en van zijnen rang vervallen verklaard de republiek ontruimd. Spoedig daarop zijn wederom onlusten uitgebro ken en is de hoofdstad 5 dagen lang het tooneel van eenen opstand geweest, terwijl de President, de orde willende her stellen vermoord en zijn lijk door de straten gesleept werd. De moordenaars zijn echter gevat en terstoud doodgeschoten. Nadat de rust, hersteld was, zijn de buitenlandsche troepen weder scheep gegaan. Deu 2 Maart is de kolonel Battle minister van oorlog en marine, bij volksstemming tot Presi dent verkozen. Paraguay. In den nacht van den 19 Febr. heeft het braziüaausche eskader, bestaande uit 3 gepantserde schepeu en 3 monitors, gebruik makende van een zeer hoog getij, onder een hevig vuur der met 180 stukkeu bezette batterijen, den door kettingen afgesloten doortocht bij Humaïta gefor ceerd en eenen aanval van 40gewapende vaartuigen met schroot vuur afgeslagen waarna de maarschalk Caxias eene redoute, gewapend met 15 stukken en 1500 man, bij die vesting vermeesterdeten koste van 148 dooden eu 350 gekwet sten. E u gedeelte van het eskader is tot de hoofdstad Assumpcion gestevend en heeft daartegen zijn vuur ge opend maar dit. welhaast gestaaktnadat de minister van buitenl. zaken Berges aan boord was verscheuen met het bericht, dat geen soldaat zich meer in de stad bevond. Men verhaalt dat de President. Lopez, op het vermoeden dat hij door zijne officieren te Humaïta verraden was, hen bijna allen heeft doen doodschieten. JAPAN. Den 4 Febr. is de engelsche gezant en zijn gevolg te Ko be de vreemdelingen-wijk te Hiogoaangerand door man schappen van prins Bizen zoodat 2 personen gewond wer den. De vreemde gezanten hebben daartegen nadrukkelijk geprotesteerd 4 stoomschepen van japansche prinsen in be slag genomen en hunne wijk doen barricadeeren en bewaken. Toen zijn afgezanten komen meiden dat de Mikado het bewind en de zorg voor de veiligheid der vreemdelingen aanvaard had. De prinsen SatsumaChoshiu en Toza heb ben vervolgens bekend gemaakt, dat zij met het bestuur on der den Mikado belast waren en zich verantwoordelijk stel den voor de naleving der tractateu. De troepen van Satsu ma hebben de stad bezet en prins Bizen is tot het geven van schadevergoeding verplicht geworden. BINNENLAND familie zal zich den 22 naar Amsterdam De Koninglijke begeven. Staten-Generaal. De ingediende begrooling voor Suriname en Curafao bedraagt iu ontvangen in uitgaaf 1,245.256,61y met eene bijdrage uit 's Rijks schatkist van f 500,000. Marine. Den 9 is te Birkenhead (Engeland) met goed gevolg te water gelaten het voor rekening van Nederland gebouwde ramschip de Stier. Bloemententoonstelling. De in het Paleis voor Volks vlijt geopende tentoonstelling van planten is den 4 bezocht door 4500, den 5 (Zondag) door 13200 personen. Makelaardij. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 8 besloten deu minister van justitie te adviseerendat hij zich onbevoegd acht een advies uittebrengen over de vraag, of het algemeen handelsbelang het voortbestaan der makelaardij, zooals zij wettelijk is geregeld, blijft vorderen (met 19 tegen 18 at.); dat, voor het geval de regeering mocht besluiten de makelaardij te handhaven, het zoowel in het belang der makelaardij als voor de eer van het gemeen tebestuur en voor het "ezag der wet gebiedend noodzakelijk is, dat van de aanstelling der makelaars en van het toezicht over hun gedrag de gemeeutebeslureu ontheven worden (met algem. st.). Inwijding. Het nieuwe locaal der ambachtsschool voor de arbeidende klasse op de Wetering-schans te Amsterdam is den 3 feestelijk ingewijd. Aanbestedingen. Den 4 van wege de genie Ie Maas trichthet sloopen der O. Vrouwepoort en het maker, van nieuwe uitgangen door de Brusselsche poort en de S. Maar- tenspoort, in 3 perceelen te zamen voor f 17939 Te Gorinchem, voor het waterschap de Overwaard, het maken der gehouwen enz. voor eeu stoomgemaal minste inschr. IV. v. Nuchteren te Hardinxveidvoor 65,690. Den 6. te Amsterdam, het dempen van"een gedeelte der Achtergracht, nabij het paleis voor volksvlijtmiuste inschr. E. H. Brokmiier, voor f 18495. Te Viaardiugendoor het bestuur van den Holier- en Zouteveenschenpolder, het maken van een gebouw voor een stoomgemaal, aan J. v d Klis, voor/ 10400. het leveren der machine aan C. L. harels te Geut, voor t 12480. Deu 8 uau het ministerie van binn. zaken ten behoeve van den nieuwen waterweg door den hoek van Holland, het eenjarig onderhoud der werken, minste inschr. C. v. d. Plas te Hardinxveid, voor f 70500; het maken van eene krib met piasberm daarvoor, in de rivier het Scheur, minste inschr. J. v. d. Velde te Sliedrecht voor f 78740. Den 10, aan hetzelfde ministerie: 1. het bouwen eener steenen uitwateringsluis te Vlissingen2. het maken van een gedeelte spoorweg in de gemeenten Zevenbergen en Zwaluwc, 3. het maken van een gedeelte spoorweg in de gemeente Dubbeldam minste inschr. voor 1. G. v. Daw te Rotterdamvoor t 97200voor 2 W. J. Schram ie She- drecht. voor f 289.000. voor 3. M. Verheulen H. Jansen te Uirecht, voor f 31000. Gasfabriek De, gemeenteraad van Utrecht heeft den 9 het voorslei van B. en W om t 80000 beschikbaar te stel- en tot uitbreiding der gaslabnek goedgekeurd. Giften. De erlgenamen van jonkvr. W. J. P. Hoyer, in het vorige jaar te 's Hage overleden hebben op haar ver langen 500 aan de maatschappij van weldadigheid geschonkenj Rechtszaken. Het hof van Drenthe heeft het vonnis der rechtbank te Assen bevestigd, waarbij L., vroeger brievengaarder te Ruinen wegens het openen van eeu brief, veroordeeld is tot f 150 boete en de kosten en ontzegging van alle bedieningen gedureude 10 jaren, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 maand. Zigueners. De bende heidenen heeft haren mi|n«n over Arnhem. Utrecht, Leiden, Rotterdam en Dordrecht naar deu Moerdijk. De boekhandelaar A. L. Scholtens te Groningen heeft

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2