ALKMAARSCHE COURANT Zeventigste Jaargang. No. Zondag 26 April. Bij Jezc Courant bnlioorl een Bijblad, Bevallende verslagen <S)fficiëcl (öcbecltc. Een paar grieven tegen de meerderheid der Tweede Kamer nader onderzocht. W. v. d. K. SS&lcfccüjkscïtc Ucvicfttcti. Deze Courant wcrdt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar 3,40. enkele Nos. 7 Cents, franco per post ƒ4. Brieven franco aan de Uitgevers RERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1 —5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. De BURGEMEESTER van ALKMAAR berigt, dat met 15 Mei a.s. aldaar een AGENT VAN POLITIE zal worden benoemd en noodigt mitsdien sollicitanten uitom zich in persoon bij hem te vervoegen. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f 416,welke door emolumenten tot ruim 450,— wordt gebragt, benevens vrije boveukleeding. Vereischten zijneen gezond en sterk ligchaamsgestel voldoende bewijzen van goed zedelijk gedrag en vaardigheid in lezen en schrijventerwijl bij voorkeur in aanmerking zullen komen gepasporteerde militairen of personen die reeds eenigen tijd met vrucht als agent van politie werkzaam ge weest en niet ouder dan 35 jaren zijn. OVERHEERSCHING VAN DE MEERDERHEID. De Tweede Kamer is een vergadering van een vrij aanzienlijk aan tal leden en als die vergadering een besluit neemtdoel zij dat als elke andere vergadering bij meerderheid van stemmen. Een andere manier van handelen is dan ook niet denkbaar. Maar dat is overheersching van de meerderheid zegt men zoo wordt de minderheid onderdruktzoo worden de rechten der minderheid miskend. Zoo klaagt men maar kan men zoo niet klagen over elke vergadering, over elk besluit dat bij meerderheid van stemmen wordt genomen Of in welke vergadering gaat het anders? Als een Gemeen teraad een besluit neemtzijn er gewoonlijk een groot er of kleiner getal leden tegen geweest. Moeten die leden nu klagen over overheersching van de meerderheid Maar wat zullen zij dan doen, als zij bij een volgende gelegenheid tot de meerderheid behoorenen er in geslaagd zijn een in hunne oogen hoogst nuttigen maatregel te doen aannemen Zullen zij niet vreezen de rechten der minderheid te kren ken Zullen zij hunne overtuiging opofferen ter wille van de overtuiging der minderheid en ter vermijding van den schijn van overheersching Al wilden zij ookzij mogen niet. Elk lid van een Gemeenteraad, van de Provinciale Staten of van de Tweede Kamer zit daar niet voor zich zelvenmaar als vertegen woordiger van de gemeente, de provincie of het geheele volk. Die hem gekozen hebbenhebben dat gedaan omdat zij iemand van zijne beginselen voor hnn vertegen woordiger verlangdenin het vertrouwen dat hij overeen komstig die beginselen zal spreken en stemmen. Daardoor verliest de vertegenwoordiger zijn onafhankelijkheid niet eu wordt hij niet de eenvoudige lasthebber zijuer kiezers, maar is hij verplicht nimmer van zijn beginselen af te wijken en nimmer toe te geven waar die begiuselee volharding eischen. Als openbaar persoon, als lid van een of ander bestuur mag men niet die toegevendheid en inschikkelijkheid gebrui ken die het particuliere leven zoozeer veraangenamen. Als bijzonder persoou kan men afstand doen van zijne rechten ter wille van anderen; vergeven en vergeten moet de praktijk zijn van het dagelijksch leven. Om onze metgezellen noegen te doen zullen wij den weg verlaten die ons de kortste en de schoonste voorkomt, en met hen een langeren en minder aangenamen bewandelen. Onzen schuldenaar zullen wij zijne schuld kwijtschelden, en den eerlijken man die onze zaken heeft behartigd op zijn woord vertrouwen. Maar dit alles houdt op, als men de zaken van een ander waarneemt, of geroepen wordt om de belangen van stad of land te behartigen. Dan heeft men geen recht kwijtschel ding te verleenen van verplichtingen; dan behoort men nauwkeurig rekenschap te vragen van eiken rentmeester, ook van den meest eerlijkendan mag men geen omweg betreden, als eeu betere en kortere weg is aangewezen dan gaat men inderdaad gebukt onder bet dwangjuk zijner begin selen. Om die beginselen in toepassing te brengen is men gekozen. De kiezers hebben door hunne stemmen op een bepaald persoon te vereenigen hunne begeerte te kennen gegeven om aan de beginselen door dien persoon beleden den boventoon te verzekeren bij de behandeling der zaken van stad of land. Toegevendheid zou hier plichtverzaking, inschikkelijkheid zou verraad worden jegens de personen die hun vertegenwoordiger hebben gekozen in het vertrouwen dat hij onverzettelijk overeenkomstig zijn beginselen zou han delen. De liberale leden der Tweede Kamer zijn in de eerste plaats gekozen om de beginselen onzer constitutioneele regeering te verdedigen en te handhaven daarom mogen zij uiet toegeven waar volgens hunne overtuiging een hoofd beginsel op het spel staat; hun plicht is de beginselen der minderheid te bestrijdenen le zorgen dat zich geen incon- stitutioneele leer vestige en insluipe in de praktijk. Juist daarvoor zijn zij in de Kamer; dat verwachten hunne kiezers van hen. Hadden die kiezers toegevendheid en oogluiking begeerdzij zouden concilianten of ministeriëeleu hebben gekozen. Waarom moet juist de meerderheid toegeven Is het dan recht vaardiger, dat er gehandeld wordt in den geest der minderheid? Als toch de meerderheid overtuigd is dat hare meening de ware is, dan zal zij immers wel overeenkomstig die overtuiging mogen en moeten stemmen. De meerderheid kau dwalen; en als iemand gelooft dat zij dwaalt, behoort hij zijn best te doen haar van die dwaling te overtuigen. Slaagt hij daarin niet, hij zal hel kunnen betreuren dat de kiezers geen andere vertegenwoordigers hebben gekozen, maar lnj zal nooit van die vertegenwoordigers kunnen vergen dat. tij ln strijd met liunne overtuiging handelen. Hij zal den gang van zaken kunnen betreuren, maar hij moet zich onderwerpen aan de meerderheid en ook van anderen die onderwerping eischeu. Men kan een voorstander zijn van alleenheerschins, en dan is er natuurlijk van een meerderheid of minderheid geen sprake; maar in elke vergadering, in elk bestuur, in elke vertegenwoordiging van gemeente, proviucie of slaat beslist de meerderheiden overal waar orde heerscht on derwerpt men zich aan de meerderheid. Die het met wii doenpredikt wanorde en revolutie. Er bestaat geen verschil over het regeeringsbeleid. Niet alleen sommige verdedigers van het Ministerie, maar ook de Ministers zelven beweren dat er tusschen hen en de meerderheid der Tweede Kamer geen verschil van meening bestaat over punten van wetgeving of regeeringsbeleid en dat er bij gevolg van een Kabinetskwestie geen sprake kan zijn. Dinsdag 1.1. verklaarde toch de Minister van Binnen- landsche Zakendal bij de Regeering nog geenszins de over tuiging is gevestigd, dat dergelijk verschil aanwezig is Ook elders werd de opmerking gemaakt., dat er door de Kamer geen beslissing was genomen omtrent eenig belangrijk punt waardoor de conservatieve richting zou zijn veroordeeld. Maar was het dan een zaak van weinig belang dat de handel wijze van liet Ministerie bij de aftreding van den heer Alijer als misleiding van de vertegenwoordiging werd gebrandmerkt en bij besluit werd afgekeurd? Beteekende het dan niets dat bet Ministerie niet is geslaagd in de vervulling zijner hoofdzaak, de regeling der koloniale aangelegenheden, dat de woeste-gronden-wet werd ingetrokkenen de Minister van Koloniën Trakranen aftrad Was de verwerping der begrooliug van Buitenlandsehe Zaken geen afkeuring van het buitenlandsch regeeringsbeleid De Ministers zelven schreven aan den Koning: «Deze verwerping staat in on- mirideilijk verband met de beraadslagingen over het tractaat »van Londen van deu II Mei 1.1. eu het geheele buitenland- «sche beleid der Regeering;" en verder: //Uwer Majesteits //Ministers kunnen dan ook de stemming van heden niet »anders beschouwen dan als een bewijsdat hel Kabinet bij »de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet die mate van •ondersteuning te wachten heeft, die het tot dusverre ten •deel viel en die het in staat stelde het beleid vau zaken //te voeren." Of is dit alles uitgewischt door de beide ontbindingen Dan kan inderdaad een Ministerie lang leven, als het na elke ontbinding weer rein en vlekkeloos voorden dag komt. Maar juist dit buitengewone, dit geweldige middel om het ministerieel leven te rekken ondanks elke afkeuring en be risping, dit misbruik maken van het recht vau ontbinding is door de tegenwoordige Kamer veroordeeld. Is die out- bindingswoerie nu een couservatief beginsel Zoo iets mag niet ondersteld worden. Maar in elk geval loopt de strijd over een uiterst belaugrijk punt van regeeringsbeleid, zoo belangrijk als na 1848 oog niet is voorgekomen, 't Is hier om de bevoegdheid der Tweede Kamer te doen; hare rech ten zijn door het Ministerie aangerand; zij strijdt voor haar beslaan als controleerend lichaam over alle regeeringsdaden. //Voor de Tweede Kamer schrijft de heer Qroen van Prinsterer is hier a question to be or not to be. Zij kan //dunkt me, niets verrigteneer de vraag omtrent hare •eigene slaatsregtelijke bevoegdheid tot klaarheid gebragt is. •Immers het is niet om de juiste afbakening van grenzen het is om haar zelfbehoud in den schakel der constitutio •hele magten te doen;" want: //uit het oogpunt van dit Kabinet wordt bijkans elke daad van de Tweede Kamer wandaadAfkeuring van een regeerings-maatregel is aan landing van de Kroon; eene motie van orde is een wanordelijk bedrijf; liet afstemmen van eene begrooting om redenen buiten de begrootiug euvelmoed zonder weerga. Wandaad al wat tot dusver zonder tegenspraak als gevestigde parle mentaire usantie, als constitutionele pligtbelrachting be schouwd werd. Wandaad al wat door de politieke leids lieden van het Kabinet zonder eenig gewetensbezwaar jaren •achtereen met voorbeeldigen ijver en con amore verrigt is. Ziedaar, naar de overtuiging der tegenstanders van het Ministerie, liet onderwerp van den tegenwoordigeu strijd. Gij deelt die overtuiging niet? Maar als nu toch bij de meer derheid der Kamer die overtuiging bestaat, en die meerderheid hare liooge roeping als volksvertegenwoordigers begrijptmoet zij dan niet naar hare overtuiging handelen? Maar dat is zoo niet zegt het Dagblad van Z. Holt. en s Grav. die overtuiging bestaat niet, die //opgeschroefde verontwaardiging over vermeende kreuking der regten van de Volksvertegenwoordiging" is slechts voorgewendliet eigenlijke doel der meerderheid is //door vermeestering van het gezag te komen lot de beschikking over Indië." Doch zulke taal verdient geen antwoord. Zoo men eerbiediging weuscht van de drijfveeren der verdedigers van het Minis teriebehoort men ook de overtuiging zijuer bestrijders te eerbiedigen. Verdachtmaking en toedichtii.g van bijoogmerken zijn schandelijke wapenen en het is een ongelukkig leeken des lijds dat hun gebruik reeds een te gewoon verschijnsel is geworden om de algemeene minachting en verontwaardiging te kunnen opwekken. Laat men ten minste met het Volksblad geloovendat //aan beide zijden goede trouw en vaderlands liefde worden gevonden", en daarbij bedenken, dat de Volks vertegenwoordigers naar eigen overtuiging en geweten behooren te stemmen dat niemand het recht heeft hunne eerlijkheid verdacht te maken en dat onderwerping aan de meerderheid eener wettig gekozen vergadering de plicht is, niet van deze of gene partijmaar van elk die de orde bemint en het vertegenwoordigend regeeringsstelsel liefheeft. PH UI SE N. In de Rheingau hebben zieh overal comités gevormd om te ijveren tegen de kanalisatie van den Rijn aldaar, waardoor 3085 morgen op pruisisch en hessisch gebied drooggemaakt maar hel natuurschoon der landstreek vernietigd zal worden. Men vreest bovendien van de uitvoering der werken schade voor den wijnbouw en langdurige koortsen. Uit Berlijn is de geheim-opper-regeeringsraad Herzog gezonden om de inge brachte bezwaren te onderzoekenmaar deze schijnt te zeer met het plan ingenomen te zijn om de gemaakte bedenkingen zwaar te wegen. De provinciale Landdag van VVestphalen heeft met alg. st besloten om bij de regeering aanledringen op het oprichten eener r. c. universiteit, aan ezien door de vergrootiug van den Slaat het aantal bisdommen met 4 en dat der niet- catliolieke universiteiten met 3 vermeerderd is. *Iii dea- B4tKsdag__zijn belangrijke debatten gevoerd over zekere rechten vau debezïïter's' vans riddergoederen in Mec klenburg, o. a. tot het belemmeren der huwelijken, hetwelk voor de zedelijkheid noodlottige gevolgen heeft. De Rijksdag heeft met eene groote meerderheid een voorstel goedgekeurd, tot uitnoodiging van den Bondskanselier, om zoo spoedig mogelijk ontwerpen van gemeenschappelijke wetboeken van strafrecht en strafvordering intedieuenen een stemmig besloten dergelijke uitnoodiging te doen tot het aanknoopen van onderhandelingen met de vreemde mogend- beden om de vrijheid van den bijzonderen eigendom ter zee in oorlogstijd tot een algemeen erkend beginsel van het volkenrecht te verheffen. K A D E N. De wet op de ministeriëele verantwoordelijkheid is afge kondigd. De 2e Kamer kanmet eene meerderheid van der stemmende ministers en liooge staatsambtenaren in staat van beschuldiging stellen wegens schending der wet of van wet1 ig erkende rechten, of wegens het in gevaar bren gen van de zekerheid of welvaart des lands door opzet of plichtverzuim. De Ie Kamer oefent met den voorzilter van het hooggerechtshof en 8 door het lot aangewezen rechters het reclilersambt uit. De aartsbisschop van Ereiburg, Herman v. Vicariwiens geschillen met de regeering veel geruchts gemaakt hebben is den 13, in 96jarigen ouderdom overleden. HESSEN. Prins Lodewijk, bevelhebber van wege den Koning van Pruisen der hessisciie divisieheeft zijn ontslag als zoodanig genomen wegens een verschil met den minister van oorlog, die minder sympathie voor Pruisen heeft dan de prins, maar het veld heeft moeten ruimen, zijnde het ministerie opgehe ven en verhangen door eene militaire inteudautuur. OOSTEN KIJK. De rapporteur der subcommissie uit de afdeeling van het Huis der Afgevaardigden voor de financiën heeft de ver werping aanbevolen eener belasting op het vermogen. De subcommissie heeft zich met die meening vereenigd. In strijd met bet voorstel van haren rapporteur, heeft zij besloten, het ontwerp tot conversie der staatsschulden te ondersteunen maar die gedwongen te maken en alleen ter wille eener onvermijdelijke vermindering van belastingen. In eene bijeenkomst van leden der linkerzijde van den cis-leilhaanschen Rijksraad beeft de minister van financiën zich bereid verklaard elke deugdelijke wijziging zijner voor stellen goedtekeurenmet uilzondering eener bankroètver- klaring. De Keizerin is den 22 te Pesth van eene dochter bevallen. Het handelsverdrag met Engeland is den 22 onderteekend. Hongarije. In het Volkshuis zijn den 16 veertien ont werpen eener belastingwet en de begrooting overgelegd. De gewone inkomsten zijn geraamd op 98 de buitengewone op 46 miljoen fl., de gewone uitgaven op 100, de buitengewone op 35 miljoen. De belasting op het zout zal niet verhoogd die op de tabak verlaagd worden. Den 21 heeft het Huis de wetten op de kamers van koophandel en op het munt stelsel aangenomen. Een dagblad-redacteur van de oppositie-partij is wegens laster ten aanzien van den minister van oorlog, door de jury voor drukpers-delicten tot 1 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Asztaloseen der agenten van Kossuth, is, wegens het houden eener oproerige aanspraak in eene herberg te Tele- gyhazain hechtenis genomen. Daags daarna heeft de me nigte opgeruid door eenen onderwijzer, Chasnezgepoogd hem te oevrijdenmaar de overheid, zulks verwachtende, had militaire hulp van elders ontboden. De soldaten verza melden zich op de binnenplaats van het stadshuis, dat weldra bestormd werdzoodat zij vuur moesten geven waardoor een der aanvallers gedood en verscheidene ge kwetst werden. Chasnez en veie andere personen zijn ver volgens gearresteerd. Door de verhooren van Asztalos worden vele leden van de uiterste linkerzijde van het Huis der Afgevaardigden ge compromitteerd. hossuth heeft in de dagbladen bekend gemaakt, dat hij het mandaat van Afgevaardigde voor Eunfkirchen niet aan neemt. Men meent dat hij de voorwaarden niet wil onder teekenen waarop hem de terugkeer in zijn vaderland ver gund zou worden. ITALIË. De heer Ricciardi heeft zijn ontwerp tot hervorming der kieswet ingetrokken. De minister van financiën heeft het aanhangsel der be grooting voor 1869 ingediend hij berekentdat het tekort tot 46 miljoen zal worden teruggebracht. Den 15 en 16 hebben te Bologna ernstige volksbewegin gen plaats gehad ontstaan door arbeidsstaking van talrijke werklieden tot het bekomen van hooger daggeldenwrevel over de belasting op de roerende goederen en over de schorsing van 3 hoogleeraren. De troepen hebben op ver schillende punten de menigte, die zich aan allerlei geweld dadigheden schuldig maaktemet geveld geweer uiteen moeten drijven. Onder de gevangenen behooren de redac teuren van de Amico del Popoio en de Indipendentede voor zitters en verscheidene leden der arbeidersvereenigingen alsmede een der geschorste professoren, Ceneridie zijnen naam onder een dreigend ultimatum aan de overheid gesteld had. Den 22 is te Turijn liet huwelijk voltrokken van prins Humbert, in het bijzijn van de leden der kon. familie (met inbegrip van prins en prinses Napoleon en de Koningin van Portugal), vau den Kroonprins van Pruisen de leden van het corps diplomatique, vau den Senaat en de Kamer der Af gevaardigden. De geheele stad was feestelijk getooid. Opeen schrijven des Konings had de Paus de noodige dispensatie voor het huwelijk (bruidegom en bruid waren neef en nicht) en vrijstelling der verschuldigde recognitie van 12000 scudi erleend. De Koning heeft daarop, bij een nader schrijven, deu Paus eeu ring, ter waarde van 15000 scuditoegezonden. KERKELIJKE STAAT. Te Rome heeft zich eene maatschappij gevormd ora de

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1