^Elekdijftsdtc iScvicfttcn. het'staatsgezag werd weggenomen, en dat de Kerk in verdeeldheid ondergaan of onder de macht van Rome gebracht zou worden 't was thans alles te ver geefs ;*de oude schrikbeelden bleken hunne vroegere kracht verloren te hebben en niet langer in staat te zijn het tluis terug te houden van een besluit, dat door de»billijkheid en de rechtvaardigheid werd geëischt. Na de aanneming van dit voorstelwaardoor de plannen van het Ministerie tot wijziging der betrek king tusschen Staat en Kerk in 1 erland onvoldoende werden verklaardheeft de heer Disraëli als eerste Minister gezegd, dat door deze stemming debetrek king van de Regeering tot het Huis was veranderd dat het Ministerie daarom zijn stelling moest over wegen en hij mitsdien verzocht de zitting te verdagen. Aan dat verzoek is gevolg gegeven. Het Ministerie heeft daarop later medegedeelddat het zijn ontslag heeft gevraagddoch dat de Koningin dit niet heeft aangenomenen tevens aan het Ministerie machti ging heeft verleend om in het najaar het Huis te ontbinden en een beroep te doen op de kiezers volgens de nieuwe kieswet. Zoo althans luidde het bericht omtrent de mededeeling door den heer Disraëü in het Huis der Gemeenten gedaan. In het Huis der Lords schijnt het Ministerie zich eenigszins anders uitgedrukt te hebben althans volgens de berichten daaromtrent in onze dagbladen voorkomende zou lord Malmesbury aldaar in naam der Itegeering hebben medegedeelddat de Koningin het Ministerie heeft gemachtigd om het Huis te ontbinden, zoodra de belangen van den staat dit zouden veroorlovenen toen nadere ophelderingen werden gevraagdant woordde de hertog van Somerset, mede uit naam der Regeeringdat het van de omstandigheden zou moeten afhangen of de ontbinding zou geschieden onder de tegenwoordige kieswet of onder die waar van de voltooiing ophanden is. Zijn deze verschillende lezingen te wijten aan de onnauwkeurigheid van sommige telegrafische berich ten, of bestaat hier inderdaad verschil? Het laatste is vermoedelijk de waarheid, omdat reeds een volgend bericht ons heeft gemeld, dat er in het Huis der Gemeenten aan de Regeering inlichtingen zijn ge vraagd omtrent tegenstrijdigheden tusschen de minis- teriëele verklaringen in dat Huis en in het Huis der Lords afgelegd. Heeft het Ministerie alleen de machtiging om het Huis te ontbinden na de vol tooiing der nieuwe kieswet, dan beteekent deze mach tiging inderdaad zeer weinig; want na die voltooiing moet het bestaande Huis toch ontbonden, en een nieuw Huis gekozen worden volgens de nieuwe kieswet, üe zaak zou dan alleen hierop nederkomendat de Koningin het ontslag van de Ministers niet had aan genomen en hen verzocht had hunne betrekkingen te blijven vervullen tot na de voltooiing der nieuwe kieswet, om dan te zien, hoe de betrekking zal zijn tusschen het Ministerie en het volgens die wet ge kozen Huis. Het Ministerie zou alzoo nog omstreeks tien maanden aan de regeering kunnen blijven met een Lager Huis waarbij het geen ondersteuning vindt. Maai' wanneer het Huis vroeger wordt ontbonden dan moeten de nieuwe verkiezingen plaats hebben volgens de oude nog bestaande kieswetten, die door de openbare meeningen de Wetgevende .Macht beide zijn veroordeeld, en die weldra vervangen zullen wor den dooreen nieuwe regeling, die voor het eigenlijke Engeland, nog niet voor Schotland en Ierland, reeds is vastgesteld. Ook dit heeft zijn bedenkelijke zijde; want wat beteekent een Parlement, welke zedelijke kracht bezit een vertegenwoordiging, die gekozen wordt volgens een kiesstelsel, dat, ja, nog wettig bestaat, maar dat reeds als verouderd en onbillijk is veroordeel d? Maar wat dan Geen ontbinding, antwoordde de heer Gladstone, geen ontbinding van het Huis, maar aftreding van het Ministerie. Uwe tegenstanders zijn te talrijk voegde hij den Ministers toe dan dat gij zoudt kunnen verwachten door de nieuwe verkiezin gen voldoende ondersteuning te zullen verkrijgen, en daarenboven, gij hebt geen recht om te ontbinden, want geen staatsbelang alleen uw aanblijven vordert een ontbinding en dat is geen voldoende grond. Toch is er op deze redeneering veel aan te merken. Im mers de afschaffing der Ierscbe staatskerk is onge twijfeld een hoogst belangrijke maatregeldie hoe rechtvaardig ookvroeger bij het Engelsche Parle ment nooit voldoenden bijval kon vinden. Als eens klaps door het aannemen van een voorstel van een Parlementslid door één der beide Huizen tot zulk een belangrijken stap wordt besloten in strijd met de voorstellen van het Ministeriedan kan aan dat Ministerie volgens parlementaire begin selen bezwaarlijk het recht worden betwist om de ont binding van dat Huis aan de Kroon voor te dragen. Men kan het met het oog op de stemming der natie onverstandig en onstaatkundig vinden, dat tot de ont binding wordt overgegaan, men moge daarin een zelf zuchtig streven meenen te zien om toch vooral de porte feuilles voor zich te behouden, de bevoegdheid zelve kan moeilijk betwist worden. Bijeen belangrijk en in zijn gevolgen gewichtig besluit van de vertegenwoor diging heeft het Ministerie recht op een beroep op de kiezers, op een ontbinding, op ééne natuurlijk. De oplossing door de Times aan de hand gedaan schijnt bij dezen stand van zaken nog de beste te zijn. Het tegenwoordig Ministerie blijve met dit Par lement nog een maand of tien aan de regeering, het Parlement ga voort met de behandeling der voorstellen van den heer Gladstone omtrent de op heffing der Iersche staatskerk, en brenge de Parle- mentshervorming ten einde, waartoe de regeerings- voorstellen tot nog toe voldoende ondersteuning vonden. Wat is er van de vervolging der Joden in Mol davië Nietsantwoordt de Roumanische Minister van Buitenlandsche Zaken Golesco in zijn nota aan de beschermende mogendheden letterlijk niets er zijn omstreeks duizend landloopers over de grenzen gezet, en daaronder waren ook een dertigtal Joden; eenige gemeenten in het district Bakoe hebben de pacht-contracten tot het slijten van sterke dranken die zij met eenige Israëlieten hadden aangegaan opgezegden daarop hebben dezen uit eigen bewe ging die gemeenten verlaten om elders een bestaan te zoeken. Toch wordt van den anderen kant volgehouden dat er wel degelijk vervolgingen op last der Hooge Regeering hebben plaats gehaden worden zelfs bescheiden openbaar gemaakt die daaromtrent geen twijfel overlaten. Door een en ander is de zaak nog duisterder geworden. Prins Humbert viert zijn huwelijksfeest, en de Kroon prins van Pruisen is er bij tegenwoordigmaar geen Oostenrijksche Aartshertog, ook niet Prins Napoleon en Prinses Clotilde, de dochter van Victor Emmanuel, die zich nog wel in Italië bevonden wonen de feesten bij waarop twee deputatiën van Romeinsche dames de „aanstaande Koningin van Italië" met geschenken begroetenen Romeinsche burgers den Prins een versierden degen aanbieden. Terwijl Rusland al het mogelijke doet om Polen geheel te doen verdwijnen, en zelfs het gebruik der Pool- sche taal verbiedt, wijst Prins Czartoryski, de trouwe wachter des lands, op Oostenrijk, dat de rechten en vrijheden zijner Poolsche onderdanen erkent, en spoort de Polen aan Oostenrijk te ondersteunen en zich vooral aan te sluiten bij de Hongarenom gezamen lijk een dam te vormen tegen Ruslands overheersching. W. v. d. K. KIEM,; IE üe verkoop van liet brusselsche blaadje l'Espiègle is aan de stations der staatsspoorwegen verboden, wegens gedurige en lievige aanrandingen van het fransche gouvernement. Een 40tal visscbers te Ostendemet messen en riemen gewapend hebben 6 engelsche. pinken die des nachts op de kust waren komen visschen overvallen en voor 600 fr. aan viscli over boord geworpen. De engelsehen, die zich ten onrechte daar bevonden, hebben eene klacht bij hunuen consul ingediend. PIS UI SKI*. Yan de 99716 in 1866 bij het leger ingelijfde jongelieden hadden slechts 3800 geen schoolonderricht genoten. De pro vincie Posen leverde daartoe de ongunstigste, de provincie Saksen de gunstigste verhouding. Volgens de ministeriëele Provincial-Correspondcnz zullende gevolgen van het niet doorgaan der leening van 3 miljoen (we gens de intrekking van Je wet op het beheer der Bonds- sehulden) jdeze zijn: wegzending van 1000 matrozen enz., buiteu-dienst-stelliug van 8 vaartuigen, terugroeping van een paar andereuitstel der voltooiing van de haven aan de Jade, uitstel van den aanleg eener haven te Kiel en van het bouwen van schepen. De voorgenomen vermindering der getalsterkte van het staande leger zal ongeveer 12U00 man bedragen. Den 1 Mei is het in het Tolparlement vrij onstuimig toe gegaan toen verscheidene leden de meening te kennen ga ven dat de wurtembergsche regeering een ongeoorioofden invloed had uitgeoefend om de verkiezingen in anti-prnisi- schen geest te doen uitvallen. De heer Braun las als bewijs daarvan verschillende zeer pikante artikelen uit dagbladen en andere stukken voor. De leden v. Varnbühler en v.Mxtnachtbeide wurtembergsche ministers schreven die uitingen aan de be staande vrijheid van drukpers toe, verzekerden dat Wur- t.emberg oprecht gezind was de gesloten verdragen nateko- men en dat zij gemeend hadden ter vergadering gekomen te zijn om zich met vraagstukken van staathuishoudkundigen aard bezig te houden. Den 4 is het verdrag vau handel en scheepvaart met Spanje goedgekeurd. De hertog v. Ujest, de bu. v. Roqgenbach, al de vrij-con- servatieven oud-liberalen, hessen en nationale zuid-duitsehers hebben den 5 voorgesteld, om ten aanzien van het ontwerp- adres der nationaai-liberalen overtegaan tot de orde van den dag, dewijl de nieuwe inrichting van het Tolverbond het on derpand oplevert voor de voortdurende ontwikkeling der nationale instellingen en voor de volledige vervulling der nationale wenschen. De Staats-Anzeiger bevat eene wet, waarbij de schuld wordt overgenomen, die, volgens het verdrag van Weenen. door de Elbe-herlogdommen aan Denemarken moest worden uitbetaald. OUSTKNKIJK. De Keizer heeft den rijks-minister van oorlog gelast om maal regelen te nemen tot het alsnog verleenen van pensioen aan officieren van het leger, die, ten gevolge dett gebeurte nissen van 1848 en 49, hunne aanspraak daarop verbeurd hadden. De heer Crieelliambassadeur te Rome, is den 2 op een wandelrit buiten die stad aan eene beroerte overleden. Hongarije. De pogingen om eene toenadering lehewer- ken tusschen de uiterste linkerzijde en de partij van Kossuth zijn mislukt. De spoorweg van Eünfkirchen naar Varese is den 5 ge opend. ITALIB De Kroonprins van Pruisen is te Turijn, Bologna, Pavia en Florence met veel geestdrift als de overwinnaar van Sadowa begroet geworden. Bij gelegenheid van het huwelijk van prins Humbert met prinses Margarelha, heeft de italiaansehe partij te Rome een adres van gelukwcnsching aan den Koning gericht en heeft een aantal aanzienlijke vrouwen dier stad het bruids paar een gouden eikenkrans met paarlen doorvlochten een halsketen en andere kostbare sieraden toegezonden. Onder de feestelijkheden te Turijn behoorde ook het tentoonstellen van de zweetdoek van Christus, in de koninglijke kapel. Nadat deze reliek door den aartsbisschop uit de met edel gesteenten versierde cassette genomen en op het altaar neer gelegd was, hebben het bruidspaar en vervolgens a! de leden der Kon. familie haar gekust. Het publiek heeft zich de gelegenheid ter bezichtiging teu nutte gemaakt, zoodat het het aantal bezoekers op Zondag, 26 April, 250000 bedroeg. Een steekspel, ten behoeve der armen gegeven, bracht 70000 fr. op. Het daartoe gebouwde cirque, kon 30000 toeschouwers bevatten. Te Florence is er mede een opge richt voor 20000 personen. Het niet tegenwoordig zijn van een der oostenrijksche aartshertogen bij het huwelijk wordt, toegeschreven aan onwil van degenendie door hunne nauwe verwantschap met den Koning het eerst in aanmerking kwamen. Prins en prinses Napoleon zijnzonder de hoffeesten te Florence bijtewonennaar Frankrijk teruggekeerd. Den 30 hebben prins Humbert en zijne jeugdige gemalin hunnen intocht gedaan te Florencedat in een bloementuin herschapen was. Zij werden door eene onzetteude menigte met geestdrift begroet, en op het bordes van het paleis-Pitti ontvangen door den Koning en door den pruisischen Kroon prins. Prinses Humbert droeg een sierlijken diadeemwelke haar aan den ingang der stad door het stedelijk bestuur was aangeboden, 's Avonds had eene luisterrijke verlichting plaat9. De Koning heeft uit zijn eigene fondsen 50000 fr. aan de armen van Turijn en evenveel aan die van Florence ge schonken terwijl hij aan al de paren die op denzelfden dag als de Kroonprins gehuwd zijn een bruidschat van 360 fr. heeft toegelegd. In Calabrie neemt de struikrooverij weder zeer toede vice-pretor van Soverio is opgeligt en wreedaardig vermoord, terwijl nabij Catanzaro een geheel gezin is omgebracht. De Kamer isna een diseusssie van 2 dagen over de schorsing van professoren te Bologna, met eene meerderheid van nagenoeg 100 stemmenovergegaan tot de orde van den dag. PORTUUIL. Tegen graaf Penichelid van de Kamer van Afgevaardig den is eene gerechtelijke vervolging ingesteld, wegens zijne deelneming aan de jongste onlusten. SPANJE. De Kamer der Gedeputeerden heeft het wetsontwerp tot oprichting eener bank van grondcrediet aangenomen met 168 tegen 18 st. en met 94 tegen 27 st. de wet tot machtiging van het gouvernement, om, tot een bedrag van 15 p.ct. van het maatschappelijk kapitaal, obligatiën ten behoeve van spoorweg-maatschappijen uittegeven. Kit A K It IJK. De russische gezant te Parijsbn. v. Budberg, is terugge roepen en wordt vervangen door den genl. bn. v. Stacketberg, thans gezant te Weenen. La Patrie wederspreekt het bericht van de Weener Debatte, omtrent het voeren van onderhandelingen over het stationee ren van een gemeenschappelijk eskader in de grieksche wa teren het blad zegt, dat er alleen spraak is van het rege len der voorwaarden waarop uitgeweken grijsaardsvrou wen en kinderen naar Candia zouden kunnen terugkeeren. Het Wetg. Lichaam heeft een drietal wetsontwerpen goed gekeurd waarbij credieteu verleend worden voor bet verbe teren der zee- en havenwerken te Duinkerken Grevelingen en Bordeaux. De heer de Maupas heeft zich verschoond van de taak, om als rapporteur der commissie voor de wet. op de openbare vereenigiugen optetreden naar men zegt, omdat de voorzit ter van den Senaat een der tegen de wet gestemde leden der commissie heeft, overgehaald zich er voor te verklaren en alzoo de meerderheid verplaatst heeft. De minister van oorlog heeft eenige regimenten uit Algiers teruggeroepen wegeus het bezwaar om in die kolonie in de voeding der manschappen te voorzien. De minister Duruy heeft, den heer Lemonnier gelast de reeks zijner lezingen over «de utopie van den altoosdurenden vrede" te staken, dewijl hij de vergunning om over Saint- Simon te spreken misbruikt had tot het behandelen der staatkunde. Den 1 Mei is de jaarlijksche tentoonstelling van kunstwer ken in het nijverheidspaleis te Parijs geopend. Tentoonge steld zijn 2587 schilderijen 802 teekeuingen 497 beeld houwwerken en 191 gravures. Wegens het vermoorden van schepelingen van de Dupleix te O-aka, hebben de japansche overheden de schuldigen ter beschikking van den franschen gezant, gesteld en eene gelde lijke schadevergoeding ten behoeve van de nagebleven betrek kingen der slachtoffers verleend. De consul te Tunis heeft de diplomatieke betrekkingen met de regeering van den Bey afgebroken, wegens het niet voldoen aau de vorderingen van fransche onderdanen. De gouverneur van Algiers maarschalk Mac Mahon heeft zich verzet tegen het verlangen van den aartsbisschop om de in gestichten opgenomen inlandsche kinderen en weezen voor het christendom te winnen. De gouverneur verlangt dat zij, na het ophouden der ellende, naar hunne stammen teruggezonden zullen worden de prelaat antwoordt, dat hij zich alleen door geweld die kinderen zal laten ontrukken welke ouderloos zijn en niet zelveu begeeren te vertrekken. Den 4 heelt de Senaat de beraadslagingen over de druk perswet aangevangen. E 1* ti E KAN I» De feuians Burke en Shan zijn schuldig verklaard Casey is vrijgesproken. De eerste is tot 15, de tweede tot 7jaren dwangarbeid veroordeeld. Te Bristol en in 3 andere plaatsenwaar eene verkiezing voor het Parlement moest geschieden, hebben de conservatieve candidaten gezegevierd. Tot 27 April kwamen bij het Lagerhuis 3420 adressen in tot behoud en 1054 tot afschaffing der iersche staatskerk. Den 30 April heeft het Lagerhuis de eerste der motiën van den heej Gladstone aangenomen met 330 tegen 265st., nadat de voor steller een beroep gedaan had op het gevoel van rechtvaardigheid delreden, en de minister Disraëli de motiën voor revolutionair verklaard had. De minister verzocht, na het bedaren van de juichtoonen der meerderheid, de zitting tot 4 Mei te verda gen ten einde de door den uitslag zoozeer veranderde stel ling der regeering te kunnen overwegen. De heer Gladstone heeft den 1 Mei op het bureau van het Lagerhuis eene nota gedeponeerd waarin hij verklaart de verdere behandeliug der begrooting te zullen tegenwerken, zoolang omtrent zijne motiën geeue beslissing genomen is. Den 4 deelde de minister Disraëli aan het Huis mede, dat het Kabinet aan de Koningin zijn ontslag heeft gevraagd en niet verkregen maar daarentegen de machtiging bekomen had om het Parlement in het najaar te ontbinden en een beroep te doen op de kiezers volgens de nieuwe kieswet. Hij verdedigde uitvoerig zijn regeeringsbeleid en voegde er bij, dat hij zich niet meer verzetten zou tegen de behandeling der motiën van den heer Gladstone. Zoowel deze als de heeren Lowe en Bright ontkenden het recht der ministers om aan de Ko ningin machtiging tot ontbinding te vragen en veroordeelden streng de zucht der ministers om aan het bewind te blijven. Lord Grey gaf in het Hoogerhuis op gelijke wijze zijne af keuring te kennen. Te Londen is, onder voorzitting van den aartbisschop van Canterbury, eene volksbijeenkomst gehouden, om een afkeu rend oordeel uittespreken over het opheffen der iersche Staats kerk. Een door den lord-mayor in dien zin gedaan voorstel is door den bisschop van Oxford en den aartsbisschop van York ondersteund eu door de vergadering aangenomengeworden. IA U 1- A N De russische taal is verplichtend gemaakt voor liet, onder richt in de natuur-, wis- en geschiedkundige wetenschappen aan de instellingen voor middelbaar ouderwijs in het school district Warschau alsmede voor de algemeene geschiedenis en aardrijkskunde aan 2 te Warschau bestaande duitsche in richtingen van hooger en middelbaar onderwijs. De begrooting van oorlog voor 1868 is 11 miljoen hooger dan de vorige en bedraagt 131j. miljoen. Yoor kleediug is bijn 600,000 roebels minder uitgetrokken, maar de post van voediug is, ten gevolge van de duurte der levensmiddelen, -met. 9 miljoen verhoogd. Het deficit, dat op de dienst van 1868 gedekt zal moeten worden, beloopt 16 miljoen. T II U R IJ E. De cheikh-ul-islam Tevfik-effendi is, wegens zijne opposi tie iu den ministerraad, uit zijne waardigheid ontslagen en vervangen door Uassan-effendi. De patriarch van Armenie en de leden van den Gemeng- den Raad hebben hun ontslag genomen. 41 Muzelmannen en christenen zijn tot leden van den Raad van State benoemd.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2