^Süilcfcclijfiscïtc Berichten. Keizer gaat naar Orleans om een tentoonstelling van land bouw te bezoeken. Op dit feest des vredes en terwijl er geen sprake is van eeuig oorlogsgevaarvoelt nogtans de maire zicb geroepen om te verklaren dat ofschoon Orleans den vrede lief heeft, het echter, indien Frankrijk zich ge- dwongeu zag den degen te trekkenzou toonen zijn vaderen niet onwaardig te zijn, van wie de tegenwoordige bevolking de zucht naar onafhankelijkheid en de iugeuomeuheid met den roem des lands geërfd heeft. De Keizer onthield zich wijselijk van elke toespeling op oorlog en gevaar, en ant woordde dat de nijverheid der stad zich te midden van de algemeene rust die in Europa heerschtmet vertrouwen kan ontwikkelen. W. V. D. K. BELOIE. Bij de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot opheffins van de speelbank te Spa met 31 Oct. 1872. Van 1871 tot 1880 zal aan Spa eene schadeloosstelling tot een totaal van 1,100,000, aan de overige gemeenten die in de winsten doe len van 385,000 en aan het bureau van weldadigheid te Spa van 38,500 worden uitgekeerd. De gemeenteraad van Antwerpen geweigerd hebbende eene plaats aantewijzen voor het door den handelstand opterichten standbeeld voor Koning Leopold 1, heeft de kamer van koop handel eene inschrijving geopend tot aankoop van een ge schikt terreinwaartoe binnen 8 dagen 100000 fr. ingeschre ven is. De kamer heeft de haar uit Gent, Luik en Bergen aangeboden aanzienlijke bijdragen afgewezen, ten einde het locaal karakter der zaak te bewaren. CilliDi E A. Bij besluit van den 8 heeft de Koning aan de hannovera- nen, die, om zich aan den militairen dienst te onttrekken, waren uitgeweken straffeloozen terugkeer naar hun vaderland toegestaanbehalve aan die welke uit de actieve dienst gedeserteerd zijn en de voormalige officieren en onder-officie ren, die in het buitenland deel van militaire corpsen hebben uitgemaakt. Manschappen van het hannoversehe legioen laatstelijk te Rheims schijnen ziehhetzij wegens onvol doende ondersteuning van Koniug Georgehetzij wegens een valsch gerucht dat zij aan Frankrijk voor Algiers ver kocht zouden wordenom hulp gewend te hebben tot den pruisischen gezant te Parijs. Deze is thans gemachtigd hun het. noodige reisgeld te verschaffen. Het ïolparlement is den 7, ten aanzien van het adres der uatiouaal-liberalen die eene instemming wenschten met de nationale denkbeelden van de Troonreden met 186 tegen 150 st. overgegaan tot de orde van den dag. De zuid- duitschers verklaarden zich in tijden van gevaar aan de zijde van het noorden te zullen scharenmaar den grondslag der verdragen niet te kunnen verlaten. Den 6 isin overeenstemming met het advies der com missie, als maatstaf voor de belasting op de tabak aangenomen eene heffing van 12 th. per morgen van inlandsche en 6 th. per centenaar van ingevoerde tabak. Van zuidduitsche zijde was voorgesteld de belasting op de productie de helft lager te stellen. De Afgevaardigden der zeeplaatsen hadden aan gedrongen op eene gelijke belasting voor de ingevoerde en de binnen de grenzen van het Tolverbond geproduceerde tabak. Te Berlijn zijn groote arbeidersvergaderingen gehouden om zich tegen deze belasting te verzetten dewijl een gelijk recht van alle soorten veel meer de slechte weike de werk man rookt, dan de duurdere zou treffen. Den 11 had aldaar ook eene vergadering van tabakplanters en tabakfabrikanten uit al de Staten van het Tolverbond plaats, waarm besloten werd eene petitie aan het Parlement te richtende verwerping vragende van het regeerings-voor- stel tot verhooging dier belasting. Het Tolparlement heeft dien dag het tolverdrag met Oostenrijk bij eerste lezing met 246 tegen 17 st. aangenomen, Den 7 heeft te Berlijn eene hevige gasontploffing plaats gehad doordien men de onvoorzichtigheid had om licht te ontsteken in een winkelwelke eenigeu tijd gesloten was geweest en waarin zich een sterke gasreuk deed kennen. Onderscheidene menschen werden gedood of gekwetst. Den 13 is bij den Bondsraad de begrooting voor het Noordduitsch-Verbond overgelegd. De gewone uitgaven bedragen 68,683,817 (leger 66,340,275, marine 1,868,979), de buitengewone 7,050,784 (marine 3.550.000), te namen 72,734,601 th., de ontvangsten slechts 50.477,743 th. De Koning heeft voor de duitsche Noordpool-expeditie welke den 17 uit Bremen zal vertrekken, 50000 th. beschik baar gesteld. OOSTENRIJK. De israëlitische kerkbesturen van Lemberg en Brody hebben zich tot den rijkskanselier en den minister van hui- tenl. zaken gewend, ter zake van de vervolgingen in de Donau-Vorstendommenen daarop een zeer welwillend antwoord en de verzekering van voortdurende bescherming voor hunne geloofsgenooten aldaar ontvangen. Den 7 heeft de subcommissie van het Huis der Afgevaar digden voor de financiëele wetten haar rapport uitgebracht. Zij raadt de belasting op de coupons en op het vermogen af en beveelt in plaats daarvan andere maatregelen aan voor de behoefte van 1868 en des noods van 1869. Zij stemt de regeering toedat het tekort niet door vermeerdering der vlottende schuld of van het papieren geld met gedwongen koers moet gedekt worden. Zij wenschtin plaats eener directe coupon belastingvermindering der renten met in plaats der buitengewone belasting op het vermogen weder invoering der afgeschafte opcenten van de grondbelasting, eene algemeene en spoedige regeling der directe belastingen en uitstel van de unificatie der staatsschuld tot eene alge meene regeling van het muntstelsel. In de den 9 gehouden zitting der budjet-commissie, heeft de minister van financiën zich niet ingenomen verklaard met haar rapport. Hij achtte het mogelijk de inkomsten en uitgaven te doen sluitenindien de belastingen nog dit jaar verhoogd werden. Het voorstel om de voorgedragen belas ting op het vermogen door een hoofdehjken omslag te ver vangen zou hij in overweging nemen. Den 10 is te Praag eene volksvergadering gehouden, waarin geprotesteerd is tegen de in den Rijksdag voorge stelde belastingen, en waarin voor Boheme dezelfde rechten als voor Hongarije eu het algemeen stemrecht voor de ver kiezingen van den Landdag gevorderd zijn. De financiëele commissie van het Huis der Afgevaardigden heeft, bepaald, dat tot dekking van het tekort de schuldei- schers van den Staat en de belastingschuldige bevolking aan gesproken moeten wordenen dat de vraagstukken omtrent de belasting op de coupons en over de unificatie der staats schuld zonder uitstel moeten worden opgelost. Den 12 heeft genoemde commissie het voorstel der subcom missie, betreffende de belasting opliet vermogen, met eenpa rige st. op 2 na verworpen en een voorstel aangenomen om behalve de bestaande belasting van 7 p ct. op het, in komen nog 18 p.ct. van de rente te heffen. De minister van tinanciën heeft den 13 verklaard, dat hij eene zoo hooge coupon-belasting niet kon goedkeuren; hij nam daarentegen genoegen met een voorstel van een der leden omtrent de wijze van de vereeniging der staatsschulden. Den 12 heeft het Huis de voordracht tot invoering der jury voor drukpersgediugen bij tweede eu derde lezing aan genomen. Bij de vergadering kwam een ontwerp in tot li t oprichten van vrede-gerechten. De stad Weenen heeft, in navolging van verscheidene kleinere gemeenten, den rijkskanselier v. Beust haar eere burgerschap aangeboden. De minister voorde landsverdediging heeft den 13 bij den Rijksraad een ontwerp ingediend tot vaststelling der ligting voor 1868 op 56.000 man. Hongarije. De procureur-generaal heeft het Volkshuis verguutiiug gevraagd tot het vervolgen van eeueu Afgevaar digde, tevens dagblad-redacteur, wegens een artikel, waarin de integriteit, van Hongarije wordt aangevallen. Bij het Volkshuis zijn ingediend het scheepvaartverdrag met Engeland en het handelsverdrag met Duitschland. ITAI.I tC. De Senaat heeft beslist, dat geen grond bestaat om ge volg te geven aan de aanklacht, door den heer Nicotera tegen den heer Gualterio ingebracht. De feesten te Florence zijn den 6 geopend met een bal van meer 2000 personen in het koninglijk paleisden 7 gevolgd door een bal door den gemeenteraad liet jongge huwde paar aaugebodeu, den 8 door een roeiwedstrijd op den Arno. KEKKEMJKE STAAT. Al wat gemeld is van minzame brieven en geschenken tusschen den Paus en den Koning van Italië gewisseld, wordt tegengesproken. Het geschenk der adelijke dames van Rome aan de Kroonprinses van Italië bestaat in een diadeem ter waarde van 27000 fr. en zal overgebracht worden door eene depu tatie met de prinses Raspoligeb. Pepoliaan het hoofd de vrouwen van deu burgerstand bieden een garnituur van 15000 fr. en de burgers den Kroonprins een rijk versierden degen aan. De Paus heeft den kardinaal Andrea verlof gegeven zich tot herstel zijner gezondheid, naar Sorrente bij Napels en vervolgens naar de Pyreneën te begeven. Z. H. heeft den 5 aan zijne gensdarmerie en aan zijne zouaven 2 prachtige vaandels uitgereikt, beide geschonken door vrouwen-vereenigingen het eerste door eene te Barce lona het laatste door eene in N. America. FKANHitlJK. De rechtbank van koophandel te Parijs heeft den raad van administratie van het Crédit-Mobilier veroordeeld tot terug betaling tegen den prijs der uitgifte (517 fr.) der 120.000 nieuwe aandeelen (thans staande op 238 fr.) eu alzoo tot restitutie van 35 miljoen fr„ alsmede van 80 miljoen fr. bij de Societé Immobilière opgenomenen zulks op de klacht van onderscheidene aandeelhouders dat de 2 algemeene vergade ringen waarin tot vergrooting van het maatschappelijk ka pitaal van 60 tot 120 miljoen besloten wasop eene onre gelmatige wijze hadden plaats gehad, en dat de voorstelling, door de directie in die bijeenkomsten omtrent den staat der maatschappij gegevenbedriegelijk was geweest. Bij een ander vonnis heeft "die rechtbank het parijsche disconto-kantoor verplicht tot onverwijlde afgifte van 8000 aandeelen van de eerste leening van Tunis aan den Beydie daarmede eene schuld aan het bankiershuis-IiV/irw^er wilde aflossen. Hij had 21200 aandeelen in depót gegeven bij ge noemd kantoordat de afgifte weigerde onder voorgeven van hem geene waarde meer te bezitten. Den 6 heeft de keizerlijke prinsin de met rood fluweel behangen kapel der Tuilerien zijne eerste communie gedaan; het sacrament werd hem toegediend door den aartsbisschop van Parijs. De Senaat heeft den 7, nadat de drukperswet door den minister Routier verdedigd wasmet 93 tegen 24 st. beslo ten dat er geen reden tot terugzending aan het Wetg. Li chaam bestoud. De hevigste bestrijders waren de heeren de Maupas en graaf de Ségur d' Aguesseau, die van de invoe ring de grootste gevaren voor de rust des lands vreesden. Rouher betoogde dat de Keizer, die meer dan iemand bij eene juiste waardeering van de behoeften en den toestand betrokken wasook het best dien toestand heoordeelen kon, en, al werd de wet teruggezondenniet op zijne plechtig o-edane belofte zou terugkomeu evenmin als het Wetg. Li chaam de wet zou verwerpen na haar eerst met alg. st. te hebben aangenomen. De,Keizer heeft de wet den 11 bekrachtigd. Te Constantine (Algiers) is door 180 notabelenmet het gemeentebestuur aan het hoofdeen adres gericht aan den Senaat en het Wetg. Lichaam verandering verlangende van de militaire wijze van beheer der kolonie en gelijkstel ling met het moederland. De Keizer en de Keizerin zijn den 10 te Orleans aange komen en met veel geestdrift ontvangen. Zij begaven zich terstond naar de hoofdkerkwaar zij door den bisschop aan het hoofd der geestelijkheid werden opgewachtbe- zochten vervolgens de landbouw-tentoonstelling en keerden 's avonds naar Parijs terug. De antwoorden van den Keizer op de toespraken van den maire en den bisschop luidden gunstig voor het behoud van den vrede. Den 9 is te Cannesin 90 jarigen ouderdom overleden de beroemde engelsche rechtsgeleerde, schrijver, redenaar en staatsman lord Brougham. Den 11 is in het Wetg. Lichaam de interpellatie aange vangen van den heer Pouyer-Querlier en 30 Afgevaardigden over »de uitvloeiselen van het door Frankrijk gevolgde staat huishoudkundig stelsel." De heeren Kolb- Bernard en de. hl lancourt bespraken de grieven van de nijverheid en van den landbouw, waarvan zij de kwijning vooral aan liet vrijhan delsstelsel toeschreven. Het Journal des Débats komt hier tegen op, toont met cijfers de vermeerdering van uitvoer en buitenlandschen handel aan en wijst er op, dat ook de engelsche arbeiders der zijdefabrieken de industriëele crisis wijten aan het fransch-engelsche tractaatonder voorgevendat het de nationale industrie ten gunste der fransche vernietigt. li N ii K LAS O Nadat Magdala verwoest en verbrand washeeft het le ger den 18 April van daar den terugtocht aangenomen. Eenige personen, waaronder de Parlementsleden Bright en O' Donoghuehebben bij den minister van bum. zaken aangedrongen op een nader onderzoek der zaak vaQ eö jer dood veroordeelden fenian Barretwegens het niet doen sta ven van verschillende verklaringen van den medeplichtigen Mullany. De minister, die de noodzakelijkheid van een na der onderzoek reeds had ingezien heeft de voltrekking van het doodvonnis 8 dagen uitgesteld. Den 5 heeft het Lagerhuis de regeering eemachtigd tot het uitgeven van 1 miljoen p. st. aan schatkistbiljetten en tot het verhoogen der inkomsten-belasting. Den 7 heeft de heer Gladstone zijne tweede en derde mo- tiën toegelicht en zijn beide, zonder beraadslaging of booide- lijke stemming, onder luide en langdurige toejuiching, aange nomen. De heer Aytoun wilde thans het verleenen van sub- sidiën aan de r. c. en presbyteriaansche universiteiten m Ier land gestaakt en bepaald hebben, dat geen gedeelte r aan de staatskerk ontnomen goederen voor godsdienstige doelein den of r. c. scholen' mag bestemd worden. De heer Gladstone verklaarde zich hier tegen, waarop het voorstel met IJS te gen 85 st. verworpen, en dat van den heer Whtbread, al. leen het ophouden van genoemde ondersteuning bedoelende, aangenomen werd. De minister Disra'éli noemde deze dis cussie een twist om den buit en een bewijs, dat de voor stellers der motiën de zaden van verwarring in het Rijk hadden uitgestrooid. De heer Bright verweet in zijn ant woord den minister, dat hij de Koningin misleid en eene groote politieke misdaad bedreven had door in deze crisis li. M. op den voorgrond te plaatsen. De minister daagde hem uit deze aantijding ia eene aanklacht te veranderen daar hij niet bevreesd was voor de uitspraak der -/fatsoenlijke lieden" van beiden partijen. Ten slotte had de tweede le zing plaats der wet op de iersche Parlements-hervormiug. Det Huis heeft een adres aan de Koningin gericht, waar in zij verzocht wordt hare collatie-rechten, ten opzichte der iersche Staatskerk, voorloopig aan het Huisaftestaan. H.M. heeft daarop geantwoord, niet te willen, dat hare rechten een hinderpaal zouden opleveren voor het in overweging nemen vau daarop betrekkelijke maatregelen nog gedurende de te genwoordige zitting. Te Asthon-under-Lynein Lancaster, hebben den 10 en 11 ernstige onlusten plaats gehad, ten gevolge der voor drachten van den volksredenaar Murphywaardoor de en gelsche protestanten tegen de iersche r. catholieken zijn opgezet. Na een straatgevecht, waarbij 2 personen ernstig gewond werden is de r. c. S. Mary-kerk aangetast eu mer kelijk beschadigd; den volgenden morgen is eene, voorna melijk door ieren bewoonde straat, aan beide zijden door het gepeupel aangetast, maar ontzet door de policiedie ook een aanval op de S. Anna-kapel te keer ging. Onder het zingen van het volkslied en het plegen van allerlei bal dadigheden trok de menigte naar een afgelegen gedeelte der stad. Het Lagerhuis heeft den 13 de tweede lezing toegelaten der wet tot invoering van het tiendeelig stelsel van maten en gewichten. TURK IJ E. De Sultan heeft den 11bij de plechtige opening van den Raad van Stateverklaard dat hij voornemens was om vol ledige vrijheid aan alle eerediensten te verleenen en overtuigd was van de noodzakelijkheid van maatschappelijken vooruit gang. Het reglement voor de gerechtshoven bepaalt de afscheiding der rechterlijke eu administratieve machten en de onafzet baarheid der gerechtelijke ambtenaren. Donau-Vorstendommen. De oostenrijksche consul-ge neraal te Bucharestbu. v. Ederheeft den minister Golesco, in antwoord op diens uitgevaardigde circulaire, eene nota gezonden, waarin hij volhoudt, dat de israëlieten in 2 dis tricten uit verscheidene dorpen en in het district Bakoe uit hijua alle plattelands-gemeenten verdreven zijn geworden dat de prefect Lecca in 7, op zijne goederen gelegen dorpen het voorbeeld tot die uitdrijving gegeven haden dat in een der districten de onder-prefecten aan de grondeigenaren ge last haddenhunne pachtcontracten met de israëlieten niet te vernieuwen. Den 8 heeft de minister Bratiano, in de Kamer der Ge deputeerden ten gevolge eener interpellatie over de joden vervolging, te kennen gegevendat het toekennen van po litieke rechten het beste middel was tot oplossing der kwes tie, dat de regeering de vervolgingen te keer ging en het vaststellen vau bepalingen ten nadeele der israëlieten zou beletten. Prins Karei heeft op zijne reis de overtuiging ontvangen, dat werkelijk gewelddadigheden tegen de israëlieten gepleegd zijn; hij heeft den prefect van Bakoe afgezet, de nationale garde aldaar ontbonden, verscheidene schuldigen in hechte nis doen nemen en maatregelen van voorzorg voor de toe komst genomen. De heer Golesco heeft zijn ontslag gevraagd als president vau den ministerraad. PAISAGIJAT. De troepen van genl. Lopez hebben het fort Curupaïti ont ruimd. De braziliaansche maarschalk Caxias heeft den 23 Maart de eerste linie der verschansingen van het legerkamp van Humaïta vermeesterd en daardoor die vesting volledig ingesloten. De tijding van de bezetting der hoofdstad Assumpcion door de verbondenen is door latere berichten geenszins be vestigd. XIIIII-AFRICA. De Oianje-Vrijstaat heeft geprotesteerd tegen de bescher ming der basuto's door het britsche bestuur en geweigerd om met den gouverneur IVodehouse te onderhandelen. Een corps poücie-agenten is de Oranje-rivier overgetrokken, ten einde de vrijstaatschen uit Basuto-land te verdrijvenen er worden troepen gereed gehouden om die beweging te ondersteuuen. Het bestuur van den Vrijstaat heeft daaren tegen de zijnen gelasthet. betwiste land niet te ontruimen. Aan de Kaap zijn rijke kolen-lagen ontdekt. KIN NE* S.A S» Verkiezingen. Voor de Prov. Staten van Noord-Holland zijn herkozen: te Amsterdam de heerent). Wensen, Rijnders, Rahusen Bonnikev, Hemertde VriesBienfaitBuchner, v. EikKoenen en de Lange, te Haarlem v. Tets en v. Water schoot v. d. Grachtte Hoorn v. Akerlakente Purmerende Hartog en Slantte Zaandam Prins en Kor ff, te Enkhuizen Gerdenier eu de Jong, te Weesp Corner Hooft en Heydanus, te Schagen Muller en Sloosgekozen: te Amsterdam de heeren Mr. C. FockMr. C. A. Crommelin N. G. Pierson en A J. H. v. d. Toorn, te Haarlem Mr. E. A. Jordensher stemd moet worden te Amsterdam tus-cheu de heeren Joan Muller, Mr. II. J. v. hennep, Mr. H. L. M. Luden en W. Borski. Te Hoorn is tot lid van den raad verkozen, in plaats van Jr. Opperdoes Alewijndie bedankt had, J. C. Bast; ter vervanging van Mr. v. Lelyveldvertrokken, moet herstemd wordeu tusschen E. Koroer (48) en P. Brinkering (45 st.) Staten-Generaal. Bij de "2e Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtigingvoor zoo veel noodigvan eene overeenkomst tot wijziging der concessie van het amster- damsche Noordzee-kanaal. Bij het onderzoek van het voorstel van 5 leden der 1" Kamer, betreffende een adres aan den Koning, heeft de meerderheid ontkennend geantwoord op de vraagof de Kamer in de tegenwoordige omstandigheden tot zoodanigen stap moet overgaan. Het voorstel daartoe is dan ook in de zitting van den 15, met 18 tegen 16 st,., verworpen. Notariaat. Voor de commissie uit prov. gerechtshof in Noordholland hebben met goed gevolg het notaris-examen afgelegd de heeren E. K. Numan te Schagenen N. Bonkan en J. v. Beek te Purmerende. Geldleening. De gemeenteraad van Utrecht heeft den 7 besloten tot het aangaan eener leening van f 400,000 te gen 5 p. ct. Veeteelt. In Friesland heeft zich in April geen geval van longziekte onder het rundvee voorgedaan. Het was de eerste vrije maand sedert 1849. Feesten. Het 25jarig bestaan van het verbeterd volks zangonderwijs, onder de leiding van Wilh. Smits, door de amsterdamsche departementen van het Nut ingevoerd is deu 9 in het paleis voor volksvlijt, gevierd. Nadat, het orchest het feest had geopend had op motieven van Smits Vlaggelied, en het koor Meesters Verjaardag van Verhulst gezongen

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2