Stabs ülicuwe Het Anti-Dagbladzegel-Verbond heeft de volgende circulaire verspreid; III. Het Aequivalent. met -bf7z:TTTrfZ.:a9. j. HS; en 10. J. V.. alle te Hoornrijden met een hondenkar onder de Alkmaar, f 1 boete en de kosten met subsidiaire geva g Het Wetg. Lichaam is den 20, ten aanzien der interpel hüe-Pouver-Quertier meteene groote meerderheid overgegaan tot de orde van den .lag. De betuiging van den minister Rouher, dat de regeering nimmer zou bewilligen in eene opzegging der handelstractaten werd met levendige oejui ChDe heeren'Brame en Pouyer-Quertier hebben eene verkla ring openbaar gemaakt, waarin zij zich verbinden om 100000 Ir. ter beschikking van de Keizerin voor de armen te stel en indienna grondig onderzoek eener jury van 4 comptabelen met den heer Schneider tot presidentniet de waarheid hunner beweering blijkt, dat met opzicht tot een aantal posten, in zeker door de administratie der in- en ultgaand® rechten overgelegd stuk, een dubbel emplooi heelt plaats gl De heer Pouyer Quertier is den 21, bij zijue aankomst te Rouaan, met levendige belangstelling ontvangen en door velen wegens zijne verdediging der nijverheid gelukgewenscht Er is dadelijk eene inschrijving geopend om hem een banket ""in dedge'meenten rondom Parijs wordt druk gepetitioneerd tot het terugerlangen van het recht oin zeiven de gemeen tebesturen te mogen verkiezen. De Keizer van Marocco heeft op de ingediende klacht omtrent gepleegde gewelddadigheden jegens fransche onder danen van de Israëlitische godsdienst, nadrukkelijke maat regelen van bedwang genomen en 2 der hoofdschuldigen dood doen brengen. De aartsbi-schop van Algiers heeft van 50 prelaten adressen van adhaesie ontvangen, la Patrie deelt een brief mede van den gouv. genl. der kolonie waarin hij verklaart met voor nemens te zijn de door mgr. Lavigerie opgerichte weeshuizen voor inlandsche kinderen optehefi'en, erkent dat de opneming der kinderende vereenzelviging melde europesche bevolking kan inde hand werken, maar de terugzending wenscht indien de ouders der kinderen na den oogst hun verlangen daartoe ^lle^Senaat,6 heeft van 19 tot 23 Mei beraadslaagd over de adressen waarbij vrijheid van hooger onderwijs verlangd en over de materialistische strekking van het geneeskundig on derwijs te Psrijs geklaagd werd. De tweeledige conclusie der commissie, om over te gaan tot de orde van den dag werd aangenomen met 85 tegen 33 en 80 tegen 43 st. en verdedigd door dea rapporteur Chaix-d est-angeden regee- ringscommissaris Robertde ministers Duruy en Rouher en de heeren Sainte Beuve en Quenhn Baucharten bestreden door de aartsbisschoppen van Bordeaux, Rouaan en Parijs en de heeren Ch. üupin en de Pincent, die de verzending der petitiën aan de regeering verlangden. De heer Michel Chevalier sprak mede ten gunste der vrijheid van hooger onderwijsmaar vermaande de voorstanders wel te bedenken dat die vrijheid ook voor de protestanten en israelieten zou gelden en eene eerbiediging van alle leeringen en slellinger 1USDen 23 is in den Senaat rapport uitgebracht over de wel op de vereenigingen. Het toont volstrekt geene ingenomen heid met de wetmaar concludeertdat er geen reden be staat tot terugzending aan het Wetg. Lichaam tot welke conclusie de commissie met 6 tegen 5 st. gekomen is. Bii het Wetg. Lichaam zijn nog 3 amendementen op de begrooting ingediend, strekkende tot het toekennen van meer vergoeding aa^n de houders van mexicaansche schuldbrieven n. 1. 170 a 180 voor elke gestorte 340 fr. K «d K E A A Den 22 heeft de heer Gladstone in het Lagerhuis de tweede lezing voorgesteld der wet. waarbij het verteenen van ker kelijke bedieningen in Ierland wordt geschorst. De min ster Disraëli heeft gezegd, dat de opheffing der Staatskerkin Ierland eene crisis zal doen ontstaan, die liet maatschappe lijk stelsel tol in het hart zal schokken. De wet werd met 312 tegen 295 st., tot de tweede lezing toegelaten. Den 25 is de behandeling der schotsche reformbill nervaten zijn de door de onlangs aangenomen amendementen gerezmi bezwaren weder opgelost. Op voorstel der ^geer.ng is bepaald dat inde burgten niemand het kiesrecht zal (hebb^.da° die in de belasting aangeslagen is en de belasting betaal heeft Aan 5 districten wordt 1 Afgevaardigde toegevoegd, de universiteiten bekomen er 2, dus eene vermeerdering van 7 opgewogen door het verlies van vertegenwoordiging van 7 engelsche burgten. Deze compensatie had niet in het re- geeringsplan gelegen, terwijl het amendement-Baxter zooda- nic verwisseling voor 10 leden bedoelde. Den 26 is, in weerwil van den tegenstand van ord Stan leymet 77 tegen 72 st. aangenomen een voorstel van den heer Labouchèreom de uitgaven voor de diplomatieke dienst aan het toezicht van het Parlement te onderwerpen. Den 26 is de doodstraf aan deu feman Barret voltrok ken, nadat zulks nogmaals 8 dagen was uitgesteld. Een gedeelte der troepen van de abyssimsche expeditie is reeds weder ingescheept. De 7 jarige zoon van Koning Theodoras zal te Bombay worden opgevoed. T KB KIJK. Te Techein in Bosnië is een opstand uitgebarsten die zich verder uitbreidt. Osman-bassa is met eene afdeelmg ruiterij derwaarts gezonden. De Sultan heeft, bij gelegenheid van het ten gehooreont vangen van deputatiën der christelijke gemeenten gezegd «ik "wildat iedereen, zonder onderscheid van godsdienstige gezindheid grootvizier zal kunnen worden. V E14 EEJV B 4» W8TATES. De radicale conventie van Chicago heeft met eenparige stemmen den genl. Grant tot candidaat voor het President schap geproclameerd en eene motie aangenomenwaarbij zij het in staat van beschuldiging stellen van den heer Jotoo goedkeurt. De heer Colfax, voorzitter van het Huis der Afgevaardigdenis tot candidaat voor het Vice-president- b°De amendementen op de constitutie zijn door de Staten Noord- en Zuid-CarolinaGeorgiaLouisiana en Alabama g°ïr^Rvers'chillende steden zijn vergaderingen van radicalen gehouden waarin het gedrag der radicale Senaatsleden die zich tegen het schuldigverklaren van den President hebben verzet, is afgekeurd. „„t Den 26 heeft de Senaat hem met 19 tegen 35 st. ook vrijgesproken van de beschuldigingen in art. 2 en 3 der aan klacht vervatals zou hij de tenurc-ot-office-bill geschonden hebben door de benoeming van den heer Thomas tot mini- ter van oorlog. De Senaat is, zonder over de andere arti kelen te stemmen, voor onbepaalden tijd uiteengegaan. De heer Stemton heeft zijn ontslag gevraagd als minister van oorlog. De heer Thomas zal deze betrekking voorloo- pig waarnemen. BWME14XAK». De prinsen v. Oranje en Hendrik zijn den 22 aan net station te Groningen opgewacht door burgemeester en wet houdersden Senaat der hoogeschoolde officieren van ver schillende wapens enz. De trein van rijtuigen werd vooraf gegaan door de muziek derscliutterij.de gedecoreerden van 1813 en 1830-31, de onderofficieren en korporaals der schutterij en de leden van het vrijcorps. De straten waren met vla-r een versierd. De prinsen namen hunnen intrek bij den commissaris des Konings. Den 23 begaven zy «eb met Z. M. commissarissen in Eriesland en Groningen naar Heili- gerlee. De prins v. Oranje keerde, na afloop der plechtig heid aldaar, op verlangen des Konings naar Groningen te rug, en vereerde 's avonds de soirée musicale der sociëteit de Harmonie met zijne tegenwoordigheid. Hij vertrok den vol genden dag weder naar 's Gravenhage. PriDS Hendrik woonde dien dag dergelijke soirée bijbezocht den 25 Warffum en Uskwerd en arriveerde 's avonds te Assen waar hij binnen geleid werd door eerewachlen te paard en te voetburge meester en wethouders, de bezetting van tirailleurs eni de stedelijke muziek. Dea 26 bezichtigde hij de hunnebedden te Erxt en te Gietenvervolgens de Asser-ijzergmtenj en het drentsch muzeüm van oudheden en bezocht 's avonds de buitensocieleit in het, Sterrebosch. Den volgenden morgen vertrok hij naar Veenhuizeu uitgeleid wordende door den burgemeester en de eerewachten. 's Avonds zette Z.H.. ne reis voort naar Zwolle na in het stationsgebouw te JVleppe gedineerd te hebben. Verkiezingen. Te Amsterdam zijn bij herstemming tot leden der Prov. Staten van Noordholland verkozen de hee ren H. J. van Lennep en Joan Muller. De heer V. G. f ter gon heeft de op hem uitgebrachte keuze niet aanvaard we gens zijne benoeming tot, directeur der Ned. Bank. Siaten-Generaa'l. Bij den 2* Kamer zijn ingediend wetsontwerpen op het veeartsenijkundig staatstoezicht, ae veeartsenijkundige policieen het veeartsenijkundig on er wijs. Het aderlatenzetten van drachtencastreeren van dieren en de uitoefening der verloskunde wordt niet bepernt. het behandelen van zieke beesten alleen vergund aan geëxa mineerde veeartsen ten einde de uitbreiding van besmettelijke ziekten, waardoor gevaar voor ander vee en voor menschel kan ontstaanonverwijld te kunnen tegengaan. Aan een Rijks-instelling wordt veeartsenijkundig onderwijs gegeveD maar het bezoeken daarvan is geen vereischte voor het exame Mede is ingediend een wetsontwerp tot regeling der make laardijstrekkende tot vrijmaking van dat bedrijfbehou en enkele bepalingen op de uitoefening. Eerbewijzen. De Koning heeft den minister van binn. zakenM'. J. Heemskerk Al., het grootkruis toegezonden der orde van de Eikenkroon. De Geldersche Maatschappij van Landbouw en de Maat schappij van Tuinbouw en Veeteelt in het arrond'. breua hebben' den minister Heemskerk haar eerelidmaatschap opge dragen als hulde voor zijne maatregelen tot uitroeiing veepest. Laatstgenoemde maatschappij heeft hem tevens ee gouden medalje aangeboden, welk eereblijk zij mede toegekend heeft aan den commissaris des Konings in Noordbraban Landverhuizing. In 1867 hebben 4187 personen landverhuizers overzee het Rijk verlaten, waaronder 1432 hoofden van gezinnen of op zich zelf staande personen 2049 kinderen. Handel. De Kamers van koophandel te Amsterdam e te Rotterdam hebben adressen gezonden aan den minister van koloniën, waarin, ter voorziening in het jaarlijksci geldelijk tekort der administratie in N. Indie o. a. aan,.- drongen wordt op eene trapsgewijze uitbreiding van verkoop van producten daar te lande. Nijverheid. Aandeelhouders in de stoomzeepfabnek Keizerskroon te Amsterdam hebben met alg. st. tot den ve - koop der fabriek besloten. Kerkelijke zaken. Dl Zaalberg heeft de hem - boden gelegeuheid om eervol emeritaat met pensioen te - onmiddehjk van de hand gewezen en zal in hooger ber p 'pEESTEN0.de Duizenden belangstellenden hebben deelgenomen aan de gedachtenisviering van den slag bij Seiiigerlee. en 21 's avonds werden de feestgenooten aan het station Winschoten verwelkomd en naar het ho\e.\-Uissemancze- Den 22 deden zij met 25 rijtuigen een uitstap naar We(J dat met vlaggen en groen versierd was. In den tuin van bet kasteel droeg de heer N. Beets een gedic^ 'oor eu deden de kapel van Leer en het zangkoor van Winschoten zich hooren. Te Winschoten had eene harddraverij plaats waaraan 9 paarden deelnamende prijs was een zilveren schenkblad, waarop eene gravure van het te stichten monu mentde premie een zilveren inktstel met inscriptie. s Avonos werd in de Harmonie een concert gegeven door de lulanterie- muziek uit Leeuwarden. Den 23 werden de prinsen aan het station begroet en door eene eerewacht te paard naar lie hotel geleid. De feestreden werd gehouden door Dl Jonckbloet in de 'zaal der sociteit Harmonie. Op het slagveld droeg heer Beets wederom een gedicht voor, deed het zangk zich hooren en werd de eerste steen van het ®on""ie" gelegd door den prins v. Oranje, waarop een lid der hoota commissie Z.H. en de aanwezigen dankte voor hunne beUng- stelling. De prins werd bij zijn vertrek naar ^ronin weder door de eerewacht uitgeleid. Prins Hendrik bleef deelnemen aan een diner van ruim 100 personen en verscheen 's avonds op het concert in de socieleit, waarna ook j UdTe(AssDenghieldeii op den feestdag ruim 1000 sch°olk'".d^ een optocht en genoten zij een onthaal. Ook te was het feest voor de scholieren. De gemeenteraad van Tilburg heeft den 23 eene bijdrage van 500 verleend voor het in Augustus te houden muziek feest, ter viering van het 25jarig bestaan der Nieuwe o ninglijke Harmonie. „ubreidin Aanbestedingen. Den 23, te Utrecht, de der stedelijke gasfabriek, aan A.C. Pink voor Giften De collecte voor de betrekkingen der ver0"«® lukte noordhollandsch- visschers heeft te Enkhuizen °PSe f 210.22, te Haringcarspel f 101.25, te, Hoorn A 2 Uudorp 43.55, te Schermerhorn f 59.03. te Ursem te Zuid-en Noordschermer t 60.19}. te Purmerenc e/lé^r Rechtszaken. De te Amsterdam dood veroordeeld J. H. du Chastel is 18 jaren oud hij had de gaarde we- Manhein,geb. Pascal, in hare woning aan de Zandstraal vermoord. Kent men den eisch wel, dien men stelt, als men het And- Dagbladzegel-Verbond voor een aequivalent wil doen optreden.' Aan dien eisch zal niet kunnen worden voldaantenzij het Verbond het tal van technische vragen beantwoorde, waarin de aequivalents-kwestie zich oplost Vooreerst, tot welk bedrag zal het vermeerderd vervoer van dagbladen door de posterjjen van de afschaffing te verwachten een aequivalent opleveren voor de nu bestaande belasting? Of zal de afschaffing bijzondere finantiëele maatregelen noodig maken Zoo jawil men dan bezuiniging verhooging van bestaande belastingen of invoering van nieuwe belastingen? Kiest men bezuinigingwelk hoofdstuk der Staatsuitgaven zal zij treffen 3 Verlangt men verhoogingdan rijst de vraag, van welke belasting. Eindelijkwenscht men invoering eener nieuwe belastingvan welken aard zal deze zijn Is het niet ongerijmd, om in een programma van een verbond, 't welk het uitspreken van een volkswensch beoogtzaken op te nemen, die niet door ieder burger kunnen worden beoor deeld en verstaan. Voor de oplossing dezer vragen wordt immers eene zoo vo - komen bekendheid met ons linantiewezen gevorderd, als slechts hij hen kan worden veronderstelddie tot de leiding en regeling daarvan geroepen zijn. Niemand kan in ernst beweren, dat elk lid van het Verbond over al deze punten een welgevestigd oordeel zal moeten hebben alvorens geregtigd te zijneenvoudig den wensch mede uit te spreken: het Dagbladzegel worde in Nederland afgeschaft Het Anti-Dagbladzegel-Verbond vraagt aansluiting van allen die dezen wensch koesteren omdat het tot het verkrijgen van eene onbelemmerde dagbladpers in Nederland den mag ïgen hefboom der zamenwerking wil aanwenden. Die aansluiting vraag het echter met achterstelling van ieders bijzondere inzigten omtren het beste aequivalentomdat langs dien weg alleen de zamenwer- king kan verkregen worden die tot het groote doel moet leiden. Eendragt eu vereenigd streven zouden immers onmogelijk worden, zoo het Verbond partij trok voor eene oplossing der aequivalents- kwestie en daardoor de voorstanders van andere oplossingen van zich vervreemdde. En waartoe zou het dienen om aldus schade te doen aan e goede zaakdie allen ter harte gaat De aequivalents-kwestie zou onder de voorstanders der afscnai- fing slechts een bron van verdeeldheid kunnen zijnonder he publiek vooralsnog slechts een voorwerp van nuttelooze woorden wisseling wezen. De waardering en oplossing van deze kwestie beruste veilig y Regering en Volksvertegenwoordiging. Wij strijden voor een groot beginsel, voor een maatrege ie tot ontwikkeling op menig gebied moet leiden. Is men het over de wenschelijkheid van dien maatregel eens dan twiste men niet over zakenvoor ons van ondergeschikt he ang, wetendedat juist verschil van meening daarover tot nog toe e afschaffing heeft tegengehouden. Regering en Volksvertegenwoordiging hebben tot taak, om, bekend met den volkswensch, ons belastingstelsel zoo in te ngten, dat die volkswensch worde vervuld. Onze taak is het, te zorgen, dat de publieke opinie zich ves ïge eens gevestigdzich uitspreke. Ónze taak is hetom door luide onzen wensch te verkondigen, het oogenblik zooveel mogelijk te verhaastenwaarop Regering en Vertegenwoordiging het vraagstuk ter hand nemen, me &e ernstigen wilhet tot eene bevredigende oplossing te brengen. Rotterdam, Mei 1868. Het Hoofdbestuur. V Wederom wordt gewaarschuwd tegen de aanbiedingen door de heeren M. A. Cahn en Co., bankiers te Mainz en derselijken gedaan, om deelneming uit te lokken tot de trekking in loterijleeningen. Voor de Oostenrijksche leening wordt de deelneming a f 10 opengesteldterwij die ter beurze voor f 2 te bekomen is. En hoe worden de prijzen dan uitbetaald? Iutusschen worden de prospectussen naar alle steden van ons land franco per post uit Keulen ge zonden. Houderde lieden uit deu middenstand laten zich door den schoonen schijn verlokken en verschaften alzoo een vast inkomen aan de exploiteursdie in hun prospectus wel eeene bepaalde onwaarheden zeggenmaar dit toen zoo hebben ingerigtdat de waarheid moenjelijk te herken nen valt. Dankbaar voor het aanvankelijk bij hem ontvangene ten behoeve der ongelukkige 6 visschers weduwen en 16 wee zen te Enkhuizen neemt de ondergetekendeden hoogen nood der menschen kennende, de vrijheid een eroep p de algemeene liefdadigheid te doen eu hl# hu pch 'oor de ontvangst van giften aanbevelen. SPANJAARD1. PER TELEGRAAF 's Huge 30 Mei. Z. M. den Koning heeft heden namiddag een ure den heer Thorbecke ten gehoore ontvangen. De oplossing ministeriëele crisis nadert. Men verwacht spoedig noeming van het nieuwe ministerie. Bii de N. Alkm. Courant is het volgende telegram ontvangen: Men verzekert dat het nieuwe ministerie a dus is zamenge- steld- Thorbecke, buiteulandsche zaken; de IPaal, koloniën, van Muiken. oorlog; Brocx, marine: Geertsema binnenlaud- sclie zakenvan Bossefinanciën Lilaar, raadsheer in het hof van Noord-Hollandjustitie. Onze stadgenoot de heer L. Ypma heeft al wederom een orgel voltooid in de r. c. kerk te Schooien dat even cunstig beoordeeld wordt als het vroeger te Westwoud en liet onlangs te Overveen door hem geleverde. Bet is een geschenk van den heer P. v. Schie en zijne echtgenoot, ter gedachtenis van hun 25 jarig huwelijksfeest, en dezer dagen ingewijd met de uitvoering der 1' mis van Perhulst en van hel te'üeum van Neukommonder de leiding van den direc teur en met medewerking van leden van het mannenkoor der r. c. hoofdkerk te Haarlem. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Maandag I Juni, des avonds ten zes uren, in den Stadshout, de navol gende stukken worden uitgevoerd: No. 1. Defileermarsch van Strebinqer. 2. Ouverture (L Philtre) van Auber. 3. Cavat.ne et Air (Cornet) van hroll 4. Valse (La tulipe rose) van Bnffaux. 5. Ouverture (L Serment) van Auber. 6. Potpourri (Czar und Zimmerrnann) van Lortvng. 7. Potpourri (II Puntaui) van Bellini. 8. Polka (Souvenir du Bal) van Briffaux. Aan den heer J. IP. o. d. Leeuwpredikant bij de herv. gemeente is het, wegens den aangevraagde emeritaat eervol tegen 1°. November ve leend. De jongelieden H. Lohmeyer en L. Jong kees zijn, n vergelijkend examen, aangesteld als machinist-leerling ij marine. Het Anti-Dagbladzegel-Verbond strijdt voor afschaffing van het dagbladzegel. Welke gevolgen deze maatregel zal hebben voor s lauds fina - tien vraagt het niet. De zoogenaamde kwestie van het aequivaleu laat het opzettelijk onaaangeroerd. Velen die met ons de afschaffing van het dagbladzegel wen sclien vinden hierin een hezwaar tot medewerking en er zijn er, die om deze reden alleen ons streven ondoordacht en weinig ern stig noemen. Onredelijk bezwaar, ongegronde beschuldiging t RAXTOXGEKECHT. Zitting van 25 Mei. 1 A. B.. te Rijp en 2. J. v. D.. te Edam bij nacht te- varen van het Gr: Noordholl. kanaal met een zeilschip zonde het voorgeschreven seinlicht, Mü boete en de kos en subsidiaire gevangenisstraf van I dag. „i 3 A M C A„ en 4 J. E. B„ beide te Alkmaar, 5.C.J-. te Bercen en 6 J. D. F., te Alkmaar, heloopen van degrw- pert" plantsoenen te Alkmaar, f 3 boete en de kosten Ui nraj Vr te'Berwenbinnen 10 ellen van den rijweg zichtbaar uithangen van goederen waarvand® PaarrflvTnge- schrikkenf 3 boete en de kosten met subsidiaire geva g ni9?9asT Vzdne en 13 V. L„ te Petten, niet op de subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2