ALKMAARSCÜE COURANT No. 24* Zeventigste Jaargang. I8Ö8. Zondag Juni. #fficiccl CQcbccUc kennisgeving. Ken nieuw ministerie. (LvLlckdtjkschc tici'ichtctu Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post./4.— Brieven franco aan de Uitgevers EE KM*. COSTER ZOON. De Advertent.iën kosten va» 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR bren"t ten gevolge vau art. 1 der wet van 22 Mm 1845 (Staatsblad No. 22). bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het kohier van het Pa'enlregt over het 4® kwartaal l&H op den 3 Junij 1808, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie N' ord- Holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ont vanger der directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Ieder ingezeten die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorljjk acht te geven, ten einde alle geregtelijke vervo'gingenwelke uit nalatigheid zouden voortvloeijen te voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd aan het Bestuur room.. 8 Junij 1867. A. MACLA1NE PONT. KENNISGEVING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad No. 22). bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het driemaandsch kohier voor de belasting op liet. personeel, n". 7, en het volj-rnrsch suppletoir kohier, n°. 8, beide op den 27 Mei 1868, door den Heer Commissaris des Konings in de Provincie Noord-Holland executoir ver klaard. op heden aan den Heer Ontvanger der direcle belas tingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. ieder ingezeten, die daarbij belang heeft, wordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te geven ten einde alle geregtelijke vervolgingen welke uit nalatigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar. Het Hoofd nan het, Bestuur room., den 8 Junij 1868. A. MA CL A INE PONT. LOTING VOOR DE SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR verwittigeu de belanghebbenden dat. de alphabetisclie naamlijst van alle personen die aan de ligting van dit jaar moeten deelnemen ter visie van de ingeschrevenen zal liggen ter gemeente-secretarie van heden tot den dag der loting, des morgeus van 9 tot 2 uur, ter wijl de loting en naloting zal plaats hebben op Do i- derdag 25 J .uij e.k., 's namiddags teu 6 ure, ten raadhmze dezer gemeente. Burgemeester en IVethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PON l'. 12 Junij 1868. D Secretaris SPANJ AARDT. Het .miuisterie der ontbindingen" is ontbonden en ver vangen door een kabinet vau liberale richting. Verblijdende tijding voor allen, die het constitunoneele regeeringstelsel en de volledige toepassing ervan van heeler harte zjju toegedaan, d.e het uoodig en heilrijk achteu voor Land en Ko-uig! Het tijdvak van hesnoeimg van het recht der Vertegen woordiging tot controle over alle handelingen der regeering, van minachting der Algevaardigden des volks, vau minis terieel welbehagen is voorbij en, zoo wij hopen, voor altijd afgesloten. Een langdurige en volhardende strijd moest gevoerd worden om het bewind dat geene uitdrukking der meerderheid was maar op verschilleude tyd-lijk samenstem- mende fractiëu steunde, dat zijne toophaau opende met de zoo slim beraamde verheffing van een zijner leden tot hel gouverneui generaalschap van Indie, dal zijne roeping, de beslechting der koloniale kwestie, onvervuld liet, dat door zijne bemoeizucht ons een tractaal op denhals haalde tot waarborg der neutraliteit van een land ons even vreemd als Japan of China, dat, de door vroegere spaarzaamheid vergaarde schat ten opteerde tot het uitgaven tnoesl voordragen zonder de middelen tot dekking aautewyzen, dat, meer dan dit alle-, voortdurend bewijs gaf vau gebrek aan Coiistitutioueeleu zin tot heengaan te nopen. Wat het ook mocht ontbreken gewi- niet overgroote verkleefdheid aan de groene tafel, natuurlijk met opoffering van eigen rust en genoegen en uitsluitend in het belang van het welzijn des Luids en van de bedreigde rechten der Kroon! Fiets werd onbeproefd gelaten om liet zoo veeg beslaau te verlengen: de balsturige Tweede Kamer werd ontbonden, de nieuw gekozene, die zich met inschik kelijker toonde dan de vorige en zich noch door vermaan noch door gemoedelijk gevlei van het rechte spoor liet brengen wederom huiswaarts gezonden, om straks aoor eene even onh ndelbare vervangen te worden noch eene motie van afkeuring, noch eene begroot.ingsverwerpiiig schenen het on kwetsbare 'ministerie te treffen, dat de kahinetskwestie even dikwijls aankondigde als verdaagde; opneming van nieuwe, al waren het ook lang niet homogene bestanddeelenher stelling der departementen van eeredienst, spelen met 's Konings naam en verschuilen achter den Troon eindelijk een voor stel tot wijziging der wet op het lager ouderwijs, dat alles werd aangewend tot redding, maar het een zoo Tuchteloos als het ander. De Tweede Kamer bleef pal slaan en mocht de behandeling van weuschehjke wetsontwerpen, deregeliug van volksbelangen door den strijd vertraagd zijn, de Kamer streed voor het ééneen zooveel gewichtiger belang, den in vloed van een meerderjarig en vrijheidlievend volk, dat zich zelf bewust is, op het bestuur des Lauds. Die moeite is niet nutteloos geweest, de tijd er aan besleed niet verloren gegaanhet ministerie Heemskerk-van Zuylen is na de ver nieuwde verwerping der hegrootiug vau bmtenlandsche zakeu voorafgegaan door de afkeurende motie-Btussébezweken, nadat het roekeloos spel der ontbindingen en de mogelijkheid eener derde ontbinding zells door dezulken, die meer vrienden dan vijanden genoemd konden worden nadrukkelijk veroor deeld was; en mochten de omstandigheden andermaal een conservatief bewind teu zetel voeren, het zal zich gewis spiegelen aan het gevallene en de rechten der Vertegen woordiging meer eerbiedigen. Bij de opgewektheid der hartstochten, buiten de Kamer vooral geprikkeld door den zoo kort geleden strijd der ver kiezingen gaf hel eene ware verademing toen men vernam, dat de Koning den heer r, Boenen de vorming van een nieuw Kahinet had opgedragen. Elk ministerie, liberaal ofconser- vauef, meende men, zou beter zijn dan bet aftredende en in de achting welke de lieer r. Reènen, wegens zijue onpar tijdigheid als voorzitter der Tweede Kamer, bij alle partijen geniet, vond men een waarborg, dat, al mocht de uieuwe samenstelling eene conservatieve kleur dragen, zijniet minder eene verzoenende zou looueu met vermijding van alle uitersten. Een liberaal Kabinet, hoe geweuscht ook, uit de hoofdleiders der liberale pariij en hare voornaamste woordvoerders in de Kamer bestaande, zou, vreesde men, felle bestrijding bij de ultra conservatieven vinden ey alzoo in plHats van een tijd perk vau kalmte, een van uieuwe onrust, brengen. De lieer v. Reenen moest welhaast de hem opgedragen taak neder- leegen misschien wel, maar dit is slechts eene gissing, omdat hij zich uiet onthield van overleg met de ministers en alzoo zijn Onpartijdig en zuiver standpunt prijs gaf. De Koning raadjdeegde daarop mei de heereu Rhitipse. voorzitter der le Kamer, en Vackuyvice-president van den Raad van State, en belastte laatstgenoemde inet, de moeilijke taak. Welhaast vernam men, dat de heer Thorbecke ontboden was, dat deze, te gelijk mei den heer Mackuy. een onderhoud met den Koning gehad had en aan hem de bijeeuhreuging van hei Kabinet toevertrouwd was. Een kreet van afgrijzen ging op vau de zijde der conservatieve pers; zij, die zoo geijverd had voor hel koninglijk recht lol hei benoemen van munsters, toen het de lieden harer richting betrof, gaf aanstonds hel bewijs hoe weinig zij dat recht eerbiedigde: de geschiedenis zou den heer Mackuy oordeeleu. Indien het ontbieden van den heer Thorbecke, en misschien ook de wijze waarop deze zich van zijue opdracht gekweten heeft, te danken is aan den raad vau den heer Mackuy, dan meenen wij, dat deze conservatieve staatsdienaar, die een vriend des Konings heel, inderdaad getoond heeft een oprecht vriend des Kouings en een waarachtig beminnaar van zijn vaderland le zijn, door de hulp mteroepen van den hoofdleider der partij, welke,als krachtig en eeuswiilend geheel, in de Kamer de overhand behouden had op eene, zij hel dan ook weinig minder talrijke. Coalitie van verschillende fractiëu, die met zeer verschillende inzichten het aftredende bewind gesteund hadden. Wij spraken van de wijze, waarop de heer Thorbecke zijneu last volbracht, en ook deze is reeds heftig veroordeeld. Hij bood den Koning eene lijst aan vau ministers, waarop zijn eigen naam, eveuzt-er als de namen van zijne meest bekende staalkundige mede standers ontbraken. Was het schroom om op zijnen leeftijd tegenover eene heftige oppositie nogmaals als minister op le lreden of om duor het opdragen der porlefeuilles aau leden der Kamer de conservatieveu geene kans te geven enkele opengevallen plaatsen le bezetten en dus de meerderheid te verplaatsen? Was het eene poging om door het uitoefenen >an luvJued le regerreu zonder de verantwoordelijkheid er van ie diageu of om door hel vooruitschuiven van onbe duidende personen zijn eigen komst lot het bewind zooveel te gemakkelijker en uoodz le ijker te mak<-n De conser vatieve bladeudie Zoo zon -r moeite iemands drijfveeren weteu te doorgronden, vc.tcKereu het ons, schoon hunne keuze van redeueu wel groot geuoeg is om aan elk in het byzouder veel gewicht te Echten. Of heeft luj geoordeeld dal een Kahinet uit de erkende hoofden der liberale partij beslaande m de gegeven omstandigheden voor het vaderland minder, een liberaal-conciliaiii ministerie, uit nieuwe mannen samengesteld, meer uoodig is? Wij gelooveu het eerderen levens, dat hij, uiet, minder dan de lieer Mackuy, daardoor een biijk van vaderlandsliefde, van voorzichtigheid e» bovendien van onbaatzuchtigheid geeeveu heeft. l verwijt van por tefeuille-jacht den liberalen zoi Lxwijls nagegeven, is daardoor verstomd, om thans weder plaats te maken voor liet verwijt van vrees. Maar dat bevreemde niemand; organen van liet allooi als bet haagsclie Dagblad munten niet uit door consequentie, meer door schaamtelooze en oneerlijke vindingrijkheid. Hoe het zij. de Koning hekraehiigde de aaugehudeu voordracht en Nederland mag zich weder iu het o. zit van een liberaal besluur verheugen. Maar bieden de nieuwe ministers werkelijk waarborgen aan van kunde, rechtschapenheid en ijver? 't Is opmerke lijk. dal bladen die de oplrediug van dn bewind mei leed wezen zien het Dagblad en de Tijd o.a., van de leden over nel algemeen met achting sprek. u Ook het VolkJlud slun zich daarbij aau en doel hulde aan de talenten der uieuwe bewindvoerders. De fiuaueicele bekwaamheden van den mi nister v. Bosse, zelfs erkend door den Keizer van Oostenrijk, die liern het beheer der oosienrijksche geldmiddelen aanbood, kunnen uiet belwyfeld worden zyne S|)aarzaamheid zal, na de administratie van graaf Schimme/penninck, het Land dub- nel leu besle komen. Zi|ue zellslaudigheid verbiedt ook de aantijging, dal hij eu zijue amhtgeuouten zich de voogdij vau den heer Thorbecke zouden laten welgevallen en slechts de uitvoerders van diens bedoelingen zouden zijn. De lieer Bock heeft, als burgemeester vau Haarlem en daarna vau Amsterdam, menigvuldige bewijzen van kennis, deeglijkheid eu veerkracht gegeven. De heer de Waal heeft door zijne be- irekkmg als gouvernements-secretaris te Bnavia, voldoende ervaring van Koloniale aangelegenheden kunnen verwerven en door talrijke geschriften geloond daarmede zeer vertrouwd ie zijn. De heer v. Lilaar wordt een eerlijk en werkzaam rechtsgeleerde genoemd, de heer Roest vun Limburg is met de diplomatieke eischen eu gebruiken bekend, de generaal van Muiken eu de kapt. luit. Brocx staan bij leger eu vloot zeer gunstig aangeschreven. Allen komen overeen in warme toe wijding aan den coustituiioneeleu regeeringsvormiu vrij gevige opvatting van de grondwet. De conservatieve bladen schrijven den heer Brocx zeer geavanceerdeden heer Roest van Limburg repuhlikeinsche denkbeelden toe. Verschrikke lijk, een Hollander met repuhlikeinsche denkbeelden Als ol het niet in den aard van iicl hollandsch karakter ligt, of de herinnering aan de roemrijke repuhliek van vroeger er met toe leidt, dat ieder echt nederlaudereenigszinsmetdat euvel besmet is, maar dat opgewogen wordt door en vergezeld gaat van een niet minder krachtige herinnering aau de ürai.je-vorsten die litm leven voor de republiek gaven, er lief en leed mede deelden en de vrijheid er voor vermees terden, eene herinnering die ons tevens monarchaal zou doen zijn ouk al achtten wij ons door eed en plicht met eerlijk gebonden aau de grondwet, waarby het Koningschap dier Vorsten is ingesteld. L.l. Duigsdag is het nieuwe ministerie in de Tweede Kamer verschenen en heeft de heer v. Bosse, uit naam ervan, eene korte redevoering migesproken. Een bestaan van slechts 5 dagen en de noodzakelijkheid om de staatsbegrooling welke, wegens liet. verstrijken van den tijd der credietwet- teu, vóór 1 Juli behoort vastgesteld te zijn, te overwegen, weerhielden het Kabinet, om in bijzonderheden van zijue voornemens te doen blijken. Het moest zich dus bepalen lot eene zeer algemeene aanwijzing van zijne bedoelingen en van de Helding waarin hel zich wilde bewegen. »Wij zijn diep doordrongen, zeide de minister, van liet besef, dat getrouwe handhaving van de rechten der Kroon zeer wel hand aan hand kan gaan met de even nauwgezette eerbiediging van de rechten der Vertegenwoordiging. Het behoort gelooven wij tot een goed regeeringsbeleidvan die overtuiging te doen blijken. Alleen dan kunnen van den coustitutioueelen regeeringsvorm de vruchten worden geoogst, welke men het recht heeft daarvan te verwachten, wanneer een geest van inschikkelijkheid zonder de minste opoffering van rechten of beginselen regeering eu Vertegen- tegenwoordiging beiden bezielt. Wij meenen, dat. wij het best zullen voldoen aan het vertrouwen, waarmede de Koniug ons vereerde, indien wij de vlag, die wij voeren, iu eere houdende, en den strijd met oiitwijkeude waar hij uoodig is, ons toeleggen op be vordering van het gemeen overleg met de Vertegenwoordi ging, wier medewerking en oudersteuning ons onmisbaar zyn. *Iu dien geest zullen wij de zaken des lands naar ons vermogen behartigen de oplossing der groote vraagstukken, die zich voordoen, aan u voordragen, waar dit vereischt wordt, en hunne beslissing, zoo veel wij kunnen, trachten te bevurderen. De kolouiale veelomvattende vraag hekleedt daaronder eene eerste plaats; even zoo de fiuanciëele kwestie, welke zich op dit oogenhlik voordoet in een ander licht dan wij sedert eenige jaren gewoon waren te aanschouwen doch welke geen overwegend bezwaar oplevert, mits men zich in zijne wenscheu gelieve te beperken. •Onze richting is bepaaldelijk eene richting van vooruitgang. Er kan ouder lien die deze richting zijn toegedaanver schillend worden gedacht over de eischen en behoeften van het oogeublik en over de snelheid der heweging, terwijl het doel heizellde is. Dat ophouwen, geen afbreken, noodig is, daarover kan geen verschil van gevoelen bestaan. Maar geen stilstand, die achteruitgang is." Mocht de kortheid van tijd slechts weinig gelegenheid geven om hij het behan delen der begrooting omtrent bijzoudere vraagstukken in ontwikkeling te treden, de hegroolmg voor 1869 en de vooratgaande behandeling der koloniale begrooting voor dat jaar zou die gele enheid in ruime mate aaubiedeD. De heer Hoordersdie er naar schijnt te streven om de leider der conservatieve partij te worden, heeft al dadelijk zijn voornemen aangekoudigd om de regeeriug te interpelleeren over de kabiuets-kwestiehet koloniaal regeeringsbeleid en de schoolwet kwestie. Spoedig zal men alzoo de meeniug van het bewind over de beide gewichtigste kwestiëudia hier te lande alle andere beheerschenkunnen vernemen wij gelooveu uiel, dat de heer Hoorders en de zijnen inet de te geven inlichtingen te vredeu zullen zijn, want, moge ook aan enkele bezwaren te gemoet gekomen worden, de heer Feci is een te krachtig voorstander der openbare gemengde school, om het hoofdbeginsel der wet op het lager ouderwijs los te laten eu mogen de heer de IVaal en zijne amhtgenooten het iudische cultuurstelsel niet roekeloos prijsgeven, wij ver trouwen. dat zij het zullen toepassen met verligting van den druk der javaaiisclte bevolking en dat zij de rijke onbebouw de gronden van Java uiet langer nutteloos zulleu laten lig gen maar aan de nijverheid van particuliere krachten en kapitalen zullen overgeven. Valt eenmaal het stelsel der dwangcultures door de ontwikkeling der vrije cultuur, dan is liet veroordeeld en sterft het den verdienden dood. De handhaving, alleen ter wille van de hehoefteu onzer schat kist, moge voor het oogeublik als een noodzakelijk kwaad verschoomug vmdeu, zij kan slechts toegejuicht worden door de meest verstokte conservatieven. Ons is het aanvankelijk genoeg, dat het nieuwe ministerie de richting van vooruitgang is toegedaan wij begroeten het met vertrouweu eu met blijdschap. Wy ontveinzen ons niet, it at het met groote bezwaren zal te kampen hebben al ver wachten wij ook. dat eenige leden der Vertegenwoordiging die gewoon waren het vorige te schragen er hunne steun met aan zulleu onthouden. De ontbinding van het ministerie Heemskerk van Zuylen heeft ougetwijfeld den hand verzwakt, welke de voorstanders ervan bijeen hield, en zou dus kunnen bijdragen tot, eene meer beslissende meerderheid dan zich in de 2 laatste jaren in de Kamer deed kennen. Aan de conser vatieven is Ihans de beurt om de leer vau vzakeu behandelen," door hun zoo vaak en zoo zalvend de liberalen voorgepreekf, iu praclijk te brengen, maar zeggen en doen zijn nog niet hetzelfde en wat gister voor waarheid gold, wordt ligtelijk heden voor dwaling verklaard. f BELUIK. Te Antwerpen is in den vroegen morgen van den 6 een groote koningstijger van den dierentuin uit een hok, waarin hij naar Londen zou vervoerd wordenontsnapt. Hij wierp zich eerst op een paard van eeue mestkar, 't welk op de vlucht, ging, en daarna op een van buiten komenden hand werksman, dien hel derwijze verwondde, dat de ongeluk kige weinige uren later in het, hospitaal bpzweek. Nadat de pogingen om den tijger weder levend machtig te worden, mislukt waren is hij door geweerschoten afgemaakt. Bij de verkiezingen voor Tiet Wetg. Lichaam zijn te Brus sel de 13 aftredende liberale leden zonder strijd herkozen. T'Nivelles, Bastogne. Veume en Marche behielden de li- betaleu mede de overhand, te Antwerpen daarentegen de clerikaien. Te Brugge werden 2 elerikalen eu bij herstem ming, 1 liberaal verkozen. Tc Baslogne, V< urueNivelles en Yperen wonnen de liberalen 1 lid, le Brugge verloren zij er 2ts Namen 1, zoodat de Kamer alsnu bestaat uit 73 liberale en 51 clertkale leden.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1