tuukije. J"h"£, d- v=m LUXEMBURG- De heer Heinlzédrukker der 111 de hoofdstad uitkomende fransche dagbladen l'Union en l'Aoenir, ia op last der regee ring in hechtenis genomen. Men meentdat in zijne wer - plaats eene proclamatie is gedrukt, welke, in deu nach van 6—7 Juni alom aangeplakt, de bevolking aanspoorde om in opstaud te komen, ten einde Europa te toonena zjj de aanhechting bij Frankrijk verlangt. PRUISEN. Op 1. 2 en 3 Juni is het jaarlijksche Rijnsche zangersfeest te Keulen gehouden, waaraan tusschen de 700 en 800 zangers en toonkunstenaars hebben deelgenomen. Het eerste ijn sche zangersfeest had in 1818 te Dusseldorf plaats. De Rijksdag heeft den 5 goedgekeurd: de wet op het pensioneeren van sleeswijk-holsteiusche officierenR eeniiiL voor de werken tot verbetering van het vaarwa er in e monden vau den Donau het postverdrag tusschen het oor duitsch Verbond, Beieren, Wurtemberg, Baden en Zwitserland. Graaf Bismarck lijdt, aan eene ernstige verzwakking van het zenuwgestel en zal zich eenigen tijd van deelneming aan staatszaken moeten onthouden. De termijn, binnen welken aan de uitgeweken dienstplich tige hannoveranen straffelooze terugkeer wordt toegestaan, is op 1 Juli vastgesteld. De Boudsraad heeft den 10 besloten den Bondskanselier te verzoeken de noodige stappen te doen om door ver ragen tusschen de verschillende Staten, de onschendbaarheid van particulier eigeudom op zee, in tijd van oorlog, te oen vaststellen. OOSTENRIJK. De pauselijke nuncius heeft deu heer v. Benst een protest van den H.'Sloel overhandigd tegen de onlangs uitgevaar digde confessioneele wetten. Men verwacht daar vau geenerlei gevolgen en meent dat het slechts tot handhaving van e beginsel geschied is. De h». v. Meysenburg■is den 2/ Mei naar Rome vertrokken, om de noodzakelijkheid vai' nomen maatregelen te betoogen. Men verneemt, dat hij aldaar den 1 Juni zeer welwillend door den Paus is ontvangen. Prins Napoleon is den 5, 's avonds, te Weenen aangekomen en aan het station opgewacht door de gezanten van J! ranKrijic en Italië. Hij nam zijneu intrek in het hotel 'het gouden lam." Den 6 werd hij door den Keizer ontvangen en daarna bezocht door den heer v. Beust. 's Middags gaf e ranse ie gezant eeu diner ter zijner eere en deu volgenden dag ge bruikte hij het middagmaal hij den Keizer te Schouhrunn. Den 6 heeft het Huis der Afgevaardigdenna verwerping van het voorstel van de meerderheid der fiuancieele commis sie, wat betreft de conversie in eeue 4 p. cis. schuld, me 113 tecen 45, en wat betreft, eene c-upon-belastiug van 25 p. ct„ met 100 tegen 58 st„ het eeuigszins gewijzigd en door de regeering gebillijkt voorstel van de minderheid dier commissiemet eene groote meerderheid aangenomen. Al de deelen der gevestigde schuld, met uitzondering der loten van 1854 en 60, alsmede eeuige andere leeningen worden vereeuigd in ééne 5 p. cis. schuld hezwaar me eene niet te verhoogeu rentehelasting van 16 p. ct.. in verhand met de conversie overeenkomende met eene coupon belastiug van 20 p. ct. De president-minister en de minis ter van financiën hadden krachtig op de aanneming van hei voorstel aingrdrongenmet verklaring dat, indien et voor stel van de meerderheid der commissie werd aangenomen de tegenwoordige regeering de daaruit voortvloeiende maatre gelen niet ten uitvoer zou brengen. De regeenug zou me aandringen op de belasting op het vermogen, indien hel Huis zich daartegen verzette, maar in het najaar voordrach ten tot hervorming van het belastingstelsel ipdienen. nel Huis heeft nog verklaard, dat het, schoon met verplicht tot betaling van op inconstitutionele wijze aangegane staats schulden, om hoogere staatkundige redenen de feitelijk be staande schulden erkende. Den 8 is, met groote meerderheid van stemmen aange nomen het voorstel van de minderheid der fiuanciee.e com missieom, ten aanzien der ingediende wet tot heffing eener belasting op het vermogen overtegaan tot de orde van den dag. Voorts is goedgekeurd de voord.acht to verhooging van de rechten op de loterij winsten (van staats loterijen tot 20 en van particuliere tot 15 p. ct.) en zij. inotiëu aangenomen, waarbij aangedrongen wordt op voor stellen tot regeling der directe belasting, tot dekking ai het tekort over 1868 en 1869, door verhooging der suiker- belasting en invoering eener belasting op het inkomen. Den 9 is de wet tot verkoop van staatsgoederen ov r- eenkomslig de conclusie der commissie, a smede de voor dracht tol delging van 25 millioen aan vlottende schuld, door verkoop van staatsgoederen vóór het einde van 18b.) goedgekeurd. Prins Napoleon woonde de zitting bij. Een te Praag uitkomend blad vermeldt a,s de eischen der czechische partij: herstel der boheemsche Kroon, bevoegdheid van den boheemschen Landdag om volledig wetgevend gezag uitteoefenen met uitzondering alleen van hetgeen vo.strekt tot de aangelegenheden des Rijks behoort; eeu verantwoor delijk ministerie te Praag. Hongarije. Den 4 heeft de heer Madames bij hei Volkshuis eene monster-petitie ingediend waarop handtee- keningen voorkomen van 131 gemeenten, eu die gericht is tegen de wetten van 1867 tot regeling der gemeenschappelijk aangelegenheden. Dit heeft gelach in de vergadering ver- oorzaakt. Verscheidene aanzienlijke gemeenten hehben ge protesteerd tegen het plaalsen harer namen ouder deze petitie Het Hof heeft Peslh weder verlaten. |T\l,lh Bij de discussie in de Kamer over de belasting op iet inkomen, heeft de minister van financiën voorgesteld daarvan uitteslniten de staatsschuldbrieven, die op naam staan van buitenlanders. Den 8 zijn de 2 eerste artikelen goedgekeu d- strekkende tot het verhoogeu der grondbelastingen der be lasting op de merende bezittingen in 1869 eu 18/0I met10 n ct Deu 9 is het voorstel van den munster van financ en vérworpen en hepaald dat alleen buitenlandse he aaudeelen der leening van 8 Maart 1855 van de belasting verschoond zijn. kkrkkmjki5 „TA4T. In de laatste dagen zijn Ie Rome zeer vele™eer"de°' spaa. sche. soldaten aaugekumendie onverwijld bij het gCDen03^'^Rome de eerste steen geleed van het monu ment ter nagedachtenis der voor de zaak van den H. blue gevallen strijders. Hunne namen zunen gegrift worden op een achthoekig gesteente, ten voetstuk dienende aan eene kolossale srorp, voorstellende S. Petrus, in de eene de sleutels des Hemelrijks houdende en met de andere een zwaard aan een krijgsman «verrijkende. SPANJE. Eene talrijke rooverbende heef. het nabij de hoofdstad ge leden buitenverblijf van den markies ti. Salamanca gep uudeid. Op 28 Mei is, op klaarlichten dag, uit het aan de voor naamste straat der stad gelegen paleis van den herlo„ Abranteseen bedrag van 80000 realen ontvreemd. Pit IJK De commissie van het Wetp. Lichaam volhardt, in weer wil van de verwerping van haar voorstel door den Raad van State, bij eene vermindering der leemng van 440 met miljoenen verlangt in verband daarmede eene bezuiniging van 24 miljoen op de begrooting voor 1869. De leening zal bovendien 22 miljoen eischen tot, dekking der kosten en van de tekorten op de fournissementen. Jules Faure en 10 andere leden der oppositie hehben voor gesteld, de op de begroutiug voor 1869 aangevraagde gelden voor het, bestuur van Algiers niet toetestaan tenzij daar te lande eene reeks van doortastende hervormingen worde ïn- gevo rd. Te Algiers is eene inschrijving geopend tot het stichten van verschillende landbouwscholen, waarin, buiten toezicht der geestelijkheid, weezen en verlaten kinderen van inlanders, nevens de kinderen van europtërs opleiding en verpleging zullen genieten. De Keizer heeft een besluit, bekrachtigd van den gouv. genl., waarhij het grondgebied der kolonie wordt verdee.d ui 2 klassen, waarvan de eeue de gemeenten met eene ge mengde bevolking de andere de in 1863 ingestelde douars bevat tevens worden aan de bevolking van beide gemeen te-klassen al de rechten van burgerluke personeu toegekend. Tegen le Temps is eene rechtsvervolging ingesteld wegens geplaatste beschouwingen over Algiers. In de departementen van de Gtroude en de Charente heb ben grove ongeregeldheden plaats celiad ouder het landvolk, 't welk meende, dat de geestelijkheid en de adel de tienden en leenheerlijke rechten weder wilde invoeren. Te Donnezac ziju op 25 Mei omstreeks 400 landlieden, onder den kreet van "leve de Keizer!" ouder de dienst in de kerk gedrongen en is de pastoor mishandeld. 12 der belhamels zijn te Blaye gevankelijk binnengebrac.ht. Te Reignae hadden de hoeren eene misiukte poging gedaan om de gevangenen aan degen darmerie le ontrukken. De daaraan schuldigen zijn veroor deeld tot 15 maanden de eerst gevaugengeuomenen tot 10 dagen a 3 maanden gevangenisstraf. De parijsche vereentging van effecten-handelaars heeft aan het, Weeuer kabinet een protest tegen de in Oostenrijk voor gedragen coupon-belasting gericht met verklaring dat het bestuur dier vereeniging de parijsche beurs voor alle oosten- rijttsche effecten zal sluiten indien de voordracht tot wet verheven wordt. De minister Pinard heeft, bij circulaire, de prefecten eene welwillende toepasstug der nieuwe drukperswet aanbevolen Zij moeten goede betrekkingen met de drukpers onderhouden en dwalingen herstellen door reetificaiiën in de regeermgs- bladen of door beknopte en elke polemiek vermijdende com muniqués. De minister van justitie heeft gelijkerwijze de procureur-generaals aangeschreven om geen overtredingen door ouervarenheid of in overijling begaan zelfs geen on rechtvaardige beoordeeliugeu ol krenkingen van staatsbeamb tenmaar alleen kwade trouw en geweld te keer te gaan en gerechtelijk te vervolgen. Bij de wedrennen is het Bosch van Boulogneop den is de groote prijs der stad Parijs (100.000 frwaaraan te vens een keizerlijk geschenk verbondeu is. gewonnen door the Earl, van den eugelschen markies Hastings, die onlangs, met hetzelfde paard eeu groot deel van zijn vermogen bij de Derby-wedreuuen verspeeld heeft. Het aantal vrijmetselaars-loges is in 1867 in irankrtjk met 33 toegenomen. De Keizer heeft eene petitie ontvangen, onderteeKeno door 70000 landbouwers eu arbeiders uit, de noordelijke de partementen en ondersteund door eene memorie van de com missie van landbouw te Rijsselwaarin, ter volhouding der mededinging met het buitenland wordt aangedrongen op vermindering der lasten welke de sutkerberetding uit beet wortels drukken. Hel W- tg. Lichaam heeft- den 6. met eene overgroote meerderheid het wetsontwerp aangenomen tot goedkeuring der overeenkomst met de Maatschappij van de Westerspoor- vvegen ten gevolge waarvan 3260 kilometers nieuwe spoor lijnen aangelegd en met de 4800 kilometers onder handen z'ijude binnen 10 jaren in exploitatie gebracht zullen worden. H N I. A N l> De weduwe van Koning Theodoras van Ahyssinie is den 15 Mei, in het. engelsche kamp te Haikhullut aan long- teermg overleden. De troepen, wier gezondheidstoestand uitmuntend is, zijn met snelheid opgerukt om vóór lie regensaizoen het land te verlaten en den 1 Juni ingescheept te zijn. In 'e Sooroo-engte hebben watervloeden plaats gehad waardoor 6 inboorlingen en eemge muilezels zijn verdronken. In den «vond van den 3 hehben te Preston ernstige onge regeldheden plaats gehad, uitgelokt door een aantal engelsche bewoners tegen de daar gevestigde lerendie zich dapper verdedigden zoodat een der aanvallers gevaarlijk door een pistoolschot gekwetst werd, en, de policie machteloos ge bleken zijnde, zich eerst laat door een priester lieten bewegen om terugieirekken. Den 5 Juni heeft het Lagerhuis de artikelen der door den heer Gladstone voorgestelde wet, betreffende het voorloopig schorsen van het van S'aatswege begeven van kerkelijke bedieningen IU Ierland, aangenomen, met een amendement van den heer Greville-Nugentdat alle personen, die na de invoering der aauhangige wet benoemd worden aan de r. c. inrichting van onderwijs te Mainooth eu aan andere door den Staat gesuh- sidlëerde instellingen van dissenters, hun ambt zullen be- kleedeu afhankelijk van de willekeur van liet Parlement De heer Lamonl diende eene petitie in ouderteekend door 71 Pairs. 6 bisschoppen, 20 leden van het Lagerhuis 40 generaals. 36 admiraals, 400 geestelijken, 300 vrederechters en 30000 particulieren om de kosten der verdediging van den heer Eyregewezen gouverneur van Jamaica, Ie doen dragen door den Staat. Den 10 deed de heer Lamonl een voorstel van gelijke si rekking en ontving daarop vau minister Disraëli len antwoord, dat, de regeering en te Eyre, terstond na zijne vrijspraak, schriftelijk verzocht eene opgaaf der gemaakte kosten te willen in evereii. Intusscheu is de lord-chief-justicede heer CoMurne. opgetreden met de verklaring, dat hij en de andere leden van het gerechtshof niet in allen deele instemmen met de wijze, waarop de rechter Blackburne de jury omtrent de zaak van den heer Eyre hepft, ingelicht. De minister Disraëli heeft eene deputatie ontvangen an fgevaardigden der verschillende protestautsche gezindten van Ierland, tot aanbieding van aangenomen motten, waarbij de instandhouding van den baud tusschen Kerk en Blaat en verhooging der subsidie voor de dissenters verlangd eu subsidiëerèu der roomseh-catholleken afgekeurd word De Sultan heeft een gedeelte terrein van hef Serail aan geboden voor de plaatsing van het stationsgebouw van den spoorweg near Adrianopel. t,i„ «sM,l Donau-Vorstendommen. De regeering heef den «5 Mei bij den Senaat de gevraagde diplomatieke bescheiden over de joden-vervolging overgelegd hetwelk zij eerst geweigerd had. Men zegt dat zij den Senaat, zal oatbindeu deze hare handelingen in deze zaak afkeurt. De regeenug heeft, op den elsch van Oostenrijk, hare ongegronde besehuldigingen tegen de oos'ennjksche consulare agenten ingetrokken; over liet verleenen van schadevergoe ding aan verjaagde of mishandelde joden, die oostennjksche onderdanen zijn, wordt nog onderhandeld. Seryie. Vorst Michaël is den 10, bij het doen eener wandeling in het park te Belgrado, door 3 personen aange vallen en met een revolver doodgeschoten. De moordenaar, genaamd Radoranovitchdie zijne beide zonen tot medeplichtigeu had, is met eeu hunner gevat. Hij bad zijne wandaad uit wraakzucht en met om staalkundige redenen gepleegd. Het, voorloopig stadhouderschap bestaat uit den president van den Senaatden minister van justitie en den president van het hof van cassatie. VEREEN 14- O E STATEN. De President heeft de wet goedgekeurd tot dekking der kosten van het tegen hem gevoerde geding. De commissie van beschuldiging heeft zekeren rVooicy in hechtenis üoen nemen, als beschuldigd van een radicaal Senaatslid te hehben omgekocht. Wooley heeft geweigerd getuigenis afteleggen. Het is geblekendat het, radicale Senaatslid Pomeroy zijne stem en die van 4 zijner vrienden voor 40000 d. te koop had aangeboden maar dat dit aanbod niet was aangenomen De voorzitter van den Senaat heeft, eene commissie benoemd om de zaak der omkoopingen te onderzoekendie commissie beslaat uit 1 conservatief en 4 radicale leden. Ki 4 N I.M.At» De ooMenrijksche aartshertogin Elisabeth, gemalin van den aartshertog Karei, reizende ouder deu naam van gravin Seelowilzheeft den 8 de residentie verlatenna eenlge dagen bij de Koningin op het Huis in 't Bosch te hebben doorgebracht. Verkiezingen. Te Amsterdam is tot. lid der prov. Staten van Noordholland verkozen de h er M'. S. A. Vening Meines.', met 521 st.. tegen 367 at. op den heer >F. Borski. Nieuw Kabinet. De heer Mr. T. M. Roest v. Limburg, buit eng. gezant bij de Vereenigde Stalen van N. America, heeft zich op bijzonder verlangen des Koniugstijdelijk met de portefeuille van huitenl. zaken be,ast, Staten-Generaal. Den 9 ziju de zittingen der 2'. Kamer hervat. De nieuwe ministers waren tegenwoordig en ver klaarden, bij monde van den heer v. Bossede consiitutio- neele beginselen ernstig, zoo ten aanzien van de rechtcn der Kroon als van die der Vertegenwoordiging te zullen hand haven de vooruitgang te zullen behartigen en het gemeen 07erlee te zullen bevorderen. De korten tijd sedert de ooi reding der ministers was besteed aan het overwegen der staatsbegroting, w„arvan de vaststelling dringend gevorderd wordt,, en belette dus om uitvoerig te zijn en in nadere bijzonderheden te treden. 'De nieuwe ministers hehben eenige wijzigingen in de staatsbegroting voorgesteld ten deele verminderingen wegens werken, waarvoor het jaar reeds te ver verstreken of waaromtrent, eene nadere overweging wensche.ijk is. Ue afgetreden minister van oorlog heeft nog voorgesteld om de post van f 700.000, voor den bouw van 2 forten op het Diemer Buitenveld en hij deu vuurtoren te Durgerdam te verminderen tot. 70.000. en zulks wegens de moge'ykheid der uitvoering van het plan tot gedeeltelijke droogma n„ der Zuiderzee. ;„m„„ De aanhangige wetsontwerpen op de maten en gewichteu. op het begraven van lijkeu en de begraafplaatsen, tot regeling van het liooger onderwijs, tot wijziging der wet op het lager onderwijs, op de banken van leening. tot wijziging der geneeskundige wetten en op de veeartsemjkundezijn ingetrokken. r Deu il heeft de Kamer met algemeene stemmen aange nomen de hoofdstukken justitie en binnenl taken Am staats- begrootmg voor 1868. deu 12 de hoofdstukken financiën en koloniën met algemeene stemmen oorlog eu marine met, alg. ou 4 na. De heer de Bosch Kemper verklaarde het ministerie te zullen ondersteunen de heer v. Ztnnicq Bergmann zich van stelselmatige oppositie te zullen onthouden eu de minister van binnenl. zaken, de heer Fock, gaf op aandrang van den heer Ge-ken tot herziening der wet op het lager onderwijs, al dadelijk te kennen, dat het hem gegeven was geworden lannen tijd de schoolwet toetepassen maar dat het, hem tot dusver niet gebleken was, dat die schoolwet groote moei lijkheden opleverde, noch dat de bijzondere school zich niet volkomen vrij zou kunnen ontwikkelen naast de openbare school. Eerbewijzen. De Sociélé dencouragement au bien te l arijs heeft aan onze Koningin eeue eeremedalje toegekend wegens den moed door haar hij het bezoeken der cholera-hospitalen te Amsierdam betoond. Zeevaart. Gedurende 1867 zjjn in de nederlandsohe. zeegaten tunueng-komen 9037 en daaruit vertrokken 8367 schepen. In dal tijdvak zijn op onze kusten gestrand 11 nederlandsche en 34 vreemde, te zauven 45 schepen, waar van 6 met man en muis zijn vergaan. Nijverheid. Door weinigen aftrek naar de kolomen en groote concurrentie van andere landen, is de staat, van het fabriekwezen in Tweuthe thans minder gunstigzooda geene nieuwe werklieden aangenomen en de werkuren van tijd lot tijd verminderd worden. Tentoonstelling tb Arnhem. De gemeenteraad heeft 1 uroote gouden medalje uitgeloofd, zoodat m t geheel zijn loeéezeed 2 groo'e en 3 kleine gouden en 73 zilveren medajes. Dagbladen. Te Arnhem zal, aanvankelijk 2 malen s weeks, eene iMeuwe Arnhemsche Courant worden uitgegeven, welke de behoudende richting zal voorstaan. w;il„i Kerkelijke zaken. Door Ds. J. Lem te Wtlhel- miiiadorp. is het beroep naar St. Pancras aangenomen. Feesten. Het vroeger aangekondigde muziekfeest der Leutsche Zangvereenigmg op 4 en 5 Juni is naar wensch geslaagd en 's avonds van den tweeden dag ook bijgewoond door prins en prinses Hrndnk. ^Fredenk en Harddraverij. De harddraverij, den 9 Juin 'e Zuid- schermer gehouUenheeft veel bijval gevonden en aan de verwachting beantwoord. Niet. minder dan 18 pa arden don en „aar de uit bhdragen der ingezetenen aangekochte prijzen. De é.t van dm, ter J. de H'U -e Zijpe hlee overwinnaar en verwierf voor zijn eigenaar een zilveren tabaksslel. De 1° en 2e. premiën een kaasstolp en een suikervaasbelde van krisial met zilver gemonteerd werden behaald door de Snip Van den heer P. Smit te bchermeer eu door de Snel V" A ANBhtwii NGEN'"'' l)eu Utrecht, het leveren en stellen der henoodtgde ijzerwerken «oor dr uithretdinier stedelijke gasfabriek, minste tuschr. L. J. Enthoven Sr 6/e te den H. Antonius voor ongeneeslijken eu hlmdeuen volgens aan de Eendrachtslaan de eerste steen gelegd van eène kapel, nevens het bijna voltooide gehouw van deCon- gregatie voor de voortdurende aanbidding van hel H. Sacra meG™LieDdc'collecte voor de betrekkingen der veronge- 1U^Èene'SvoorsL|l|,in'',', der ^ed'erijkerskaune'r O/ympia aan den Hehlert"n voordeele van de' nagelaten he.rekkmgea der omgekomen urker visschers gegeven, heeft ongeveer 279 üen 8 i9in de rijtuigfahriek van den heer Brijnes te Haarlem een door stoom gedreven gesprongen en een stuk daarvan van 1 el lang en 50

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2