ALKMAARSCHE COURANT (Ml C'J No. 27. Zeventigste J aar gang. 186) 9 3 I'M:] n i y Zondag 5 Juli. (JDfficiccl ®cbceltc. $)oliticft ©ucrzicïit. SSïckclijfcscïic Berichten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg- oaar op Zondag morgentusschen 8 en 9 ure. Prijs per jaar ƒ3,40, enkele Nos. 7 Cents, franco per post,/4. Brieven franco aan de Uitgevers HER M'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten vaD I5 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uuringezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kenuis van de belanghebbenden dat het onderzoek der ligchaamsgebreken en verdere reclames van de personen die in dit jaar alhier voor de schutterij zijn ingeschreven, benevens diegenen, die iu het vorige jaar tijdelijk van schuttersdienst zijn vrijgesteld, zal plaats hebbeu ten raadhuize dezer gemeente op Donderdag den 9 Julij aanstaande's namiddags ten 6 ure. Schutters die in vorige jaren zijn ingelijfd en vermeeneu mogten reden tot vrijstelling te hebben verkregen, kunnen alsdan tevens hunne ligchaamsgebreken en verdere reclames doen onderzoeken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 26 Juni'j 1868. De Secretaris SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der ingezetenen de hun medegedeelde methodetot zuivering van onzuiver put- of slootwater, van de voor de gezondheid zeer uadeelige organische bestanddeeleu, waarmede dit water dikwijls bezwangerd is en waardoor het water helder en kleurloos wordt, welke methode is de volgende «Men brengt het vuile water iu eene ton of houten emmer en vermengt er mede eene oplossing van Chlorelum ferricum, waarvoor het best te gebruiken is de Liquor slypticus Looffii van de pharmacopsea en die dus in elke apotheek voorhanden is. //Op elke 10 kannen water (een kleine emmer vol) wordt van bedoeld vocht eene hoeveelheid van gramme (of on geveer 14 grein) toegevoegdgoed omgeroerd en 24 uren in rust gelaten. Men zal na dien tijd het water volkomen geklaard en op den bodem van het vat een dik bezinksel van ijzer-oxyde vinden waarin tevens al de troebelmakende deeltjes van het water bevat zijn. »Als het van het bezinksel afgeschonken of door een doek gegoten water volkomen helder, volkomen kleurloos en zon der zuren of ziltigen smaak is, kan liet met gerustheid als drinkwater worden gebezigd." Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. den 30 Junij 1868. i>e Secretaris, SPANJAARDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis der ingezetenen, dat, te beginnen met Zondag 5 Julij 1868, water uit de op het Hof geplaatste stadspomp kan worden verkregen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 4 Julij 1868. Be Secretaris SPANJAARDT. De schutter CORNELIS JANSZ. BAKKER, ingekomen van den Helder, wordt opgeroepen zich ter gemeente-secre tarie alhier aautemelden. VERGADERING van den RAAD der Gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 8 Julij 1868, des namiddags ten 1 uur. Namens den Voorzitter van den Raad, SPANJAARDT. Bella gerant aliitu felix Austria nube. «Laat anderen oorlog voeren, maar gij, gelukkig Oostenrijk, sluit huwelijks verbintenissen Dien goeden raad heeft Oostenrijk opge volgd en laugzamerhand zijn zijne erflanden vele geworden. Het Oosteurijksche Keizershuis genoot van deze vreedzame aanhechtingen rijke vruchten, eu in den regel berustten de volken in den huwelijksband die hen met het Huis van Habsburg verbond. Niet zoo vreedzaam bleef het echter tusschen die volken onderling. De huisgenooten verbroederden niet onder elkander. Welwaren DuitschersHongaren, Croaten eu Czechen allen gehuwd met het Oostenrijksche stamhuis, maar daarom waren zij nog geen familie van elkander. Het lastige vraagstuk waarvan Oostenrijk de oplossing tot glken prijs moet beproeven, is niet de verschillende Kroonlanden aan zich verbonden te houdenmaar den band te bewaren die ze onderling verbindt. Dit rijk is inderdaad tegen zich zelf verdeeldde verschillende volksstammen verlangen niet als zonen van hetzelfde gezin beschouwd te worden, en begeeren elk voor zich een afzonderlijke huishouding. Aan den eisch van de machtigste groep heeft de Oostenrijksche regeering reeds voldaaner is een scheiding gemaakt tusschen de Hongaarsche en de niet-Hongaarsche landenmaar hiermede is de huiselijke vrede nog niet hersteld. Op verontrustende wijze is deze onderlinge afkeer tusschen de bewoners der verschillende Oosteurijksche Kroonlanden onlangs gebleken bij 's Keizers bezoek te Praag ter inwij ding van de Frans-Jozef-brug. Dit feest in de hoofdstad van Bohemen is een Duitsch feest geweest. De Czechische partij heeft er zich aan onttrokken. Toch behonreu mis schien twee derden van de bevolking tot den Sia-fonischen sfam der Czechen. De vereeuigingen uit leden dier partij gevormd hadden meerendeels de stad verlaten en sommige barer dagbladen maakten geen melding van de tegenwoordig' heid des Keizers, ofschoon de burgemeester hem zoowel in het Boheemsch als iu het Duitsch heeft toegesprokenen in beide talen door hem is beantwoord. Andere organen der Czechische partij spraken over de komst des Keizers, maar niet in deu toon die aan het feest paste. Geen blij en har lelijk welkom klonk hem tegen. Slechts woorden van onte vredenheid met de bestaande orde van zaken, slechts klach ten en eisehen begroetteu hem in de hoofdstad des lands In één dezer bladen las men onder anderendat het zijn nut kon hebbengedurende het verblijf des Keizers te Praag uitdrukkelijk te verklaren, dat het Czechische volk, evenals het Hongaarschealleen rechtstreeks met de Kroon ver langde te onderhandelenen met het bestaande regeerings stelsel nooit een schikking zou kunnen aangaan. De Czechen begeeren alzoo voor Bohemen een eigen huis houding, evenals aan Hongarije is gegeven. De Keizerlijke regeeriug zal zich ongetwijfeld minder bekommeren over het genot van de Czechen dan zij heeft gedaan over dat van de zooveel talrijker Hongaren. Wellicht zal zij de zaak aan den tijd overlatenen de hoop dat deze ook hier, zoo geen genezing, dan toch leniging zal aanbrengen. Rustverstoring en opstand zijn vooreerst wel niet te vreezen maar toch is het een noodlottig verschijnsel, als meer dan de helft der bevolking van een laud dat bijna vijf millioen inwoners telt zich uit ontevredenheid met het bestaande regeeringsstelsel terugtrektzich gekrenkt en verongelijkt achten den meest stelligen onwil aan den dag legt ten opzichte van elk ver gelijk. Aan den anderen kant valt het niet te ontkennen dat het voor de Keizerlijke regeering moeilijk is de eisehen der Czechische partij in te willigen. Wat zal het eind zijn als elk onderdeel van den Oostenrijkschen Staat een eigen bestuur verlangt, bijna geheel onafhankelijk van het alge meen rijksbewind Zal Oostenrijk zich moeten oplossen in een bondstaat, waarvan alle afzonderlijke deelen geheel on afhankelijk van elkander zullen zijn, terwijl alleen de son- vereiniteit, de vertegenwoordiging buiten 's lands en de strijdkrachten aan een algemeen rijksbestuur zulleu worden toevertrouwd? Onmogelijk was zeker zulk een regeling niet, maar veel zou er toch moeten veranderen veel vau de oude geliefkoosde overleveringen zou prijs gegeven moeten worden, éér daartoe kon worden besloten. Of de scheiding wensche- lijk is in het belang des lands wie zal het beslissen De Czechen beweren hetde Duitschers ontkennen het even sterk. Misschien werkt hier alleen zeker nationaliteits gevoel, dat het voor de Czechische partij ondragelijk maakt zich te verliezen in de groote Duitsche partij. Het verschil van landaardvan historische herinneringen en van taal schrikt hier de kleinere partij af van vereeniging en samen smelting, wetende dat oplossing van het zwakke eu kleine in het machtige en groote daarvan het onvermijdelijk gevolg zal zijn. Daarbij komt nogdat in Bohemen zelf omstreeks een derde of misschien een nog grooter deel der bevolking Duitsch is of althans Duitschgezinden dit gedeelte is natuurlijk een nauwe aansluiting bij Duitsch Oostenrijk zeer genegen, 't Is mogelijk dat de tijd verbroedering uitwerken zalmaar even mogelijk is hetdat het in Bohemen zal gaan als in Sleeswijk, en de afscheiding steeds grooter zal worden. Dat de belasting op de coupons van de Oostenrijksche effecten geen gunstig onthaal zou vinden buiten de grenzen van den Keizerstaat was te verwachten. Met recht merkt de Times opdat de Rijkskanselier von Beust in zijn ver dediging van dien maatregel tegenover de schuldeischers van deu staat gevoeglijk een minder hoogen toon had kunnen aanslaanen wat meer verontschuldigingen had kunnen maken. Als een staat zijn uitgaven niet kan bestrijden zal het niet dan in den uitersten nood het tekort van zijn schuld eischers mogen vorderen. Eerst zal het moeten trachten zijn inkomsten te verhoogende baron von Beust verklaart kort en goeddat het een onmogelijkheid is de lasten der ingezetenen te verzwaren hij had zich eenige meerdere moeite kunnen getroosten om iedereen daarvan te overtuigen daar toch de uitdrukkelijke verklaring alleenal is zij nog zoo uitdrukkelijk bezwaarlijk kan volstaan. Maar omtrent een ander puntdat wel het allereerst in aanmerking had mogen komenzegt hij nietsnamelijkof er op de uitgaven niets te bezuinigen was. Nogtans eeu staat kan zich in zulke moeilijke omstandigheden bevindendat er ook van zijn schuldeischers een offer kan gevraagd worden om een geheele staking van betaling en een anders onvermijdelijk staatsbankroet te voorkomen, 't Is zelfs niet onwaarschijnlijkdat het met Oostenrijk zoover gekomen isen de Oostenrijksche regeering iu overleg met de vertegenwoordigers des volks dient dit zelf te beoordeelen. 't Zal wel altijd zeer moeilyk zijn, de schuldeischers zeiven daarvan te overtuigen. Het sluiten van nieuwe leeningen om de renten der vorige te betalen, als men in Oostenrijk vroeger gewoon was te doenmoet hun toch ook weinig geruststellend zijn voorgekomen. Men was er echter aan gewoon geraakt't was reeds zoo lang goed gegaanen zoo was men er toe gekomen de oogen voor de toekomst te sluiten, tevreden dat men althans vooralsnog telken jare het volle bedrag der rente ontving. Wat bekom merde men zich om de hoofdsom Was dit verstandig gehan deld Zou men even gerust zijn geweest als men met een particulier of een maatschappij te doen had gehad Stellig niet. Maar bij een staat kan het iets meerkan het zelfs veel lijdenen met die redeneering was men gewoou geraakt zich te troosten. Toch gelden ook hier dezelfde wetten en ook hier gaat de kruik zoolang te water tot zij einde lijk zinkt. Zoo slechts de maatregelen van de tegenwoordige Oosten rijksche regeering afdoende blijken te zijn zoo zij er inder daad in slaagt de jaariijksche uitgaven zonder nieuwe lee- niugen of gevaarlijke speculatiën te dekken, zoo ook in Oos tenrijk als in elke goede huishouding de tering naar de ne ring wordt gezet, zullen ook zijn schuldeischers zich later nog eens verheugen over den krassen en zeker weinig aan- genamen maatregel van dit Ministerieals zij het crediet van den staat zien herleven en de waarde van hun effect daardoor zien verhoogen. Dit zullen zij nu reeds moeten erkennen dat de vroegere wijze van handelen gevaarlijker en op den duur onhoudbaar was, dat de staat en met den staat zijne schuldbrieven daarmede eindelijk moesten te gronde gaan. Als dit betrekkelijk gering verlies er toe kan bijdragen om het geheel te behouden zal er later over den maatregel von Beust geheel anders worden geoordeeld dan tegenwoor dig- W. v. d. K. BE EG IE. Den 24 is bij de steengroeven van Quenast een uit Ham burg gekomen wagenbeladen met nitro-glycerinewaar schijnlijk door het laten vallen van een der blikken bussen, gesprongenwaardoor 10 personen gedoodeen naburig kolossaal magazijn totaal vernield en binnen den omtrek van een uur alle lieden die zich buitenshuis bevonden omverge worpen en alle glasruiten verbrijzeld zijn. PKIJISEX. De Koning is ook te Hildesheim hartelijk ontvangen. Hij werd door de regeering de schuttersgilden en de vertegen woordigers vau het schoolwezen verwelkomd er waren eere poorten opgericht en bij het collation op het stadshuis waren deputatiën van de omliggende steden en dorpen tegenwoordig. MESSEN. Den 25 is te Worms het grootsche gedenkteeken voor Luther met groote plechtstatigheid onthuldiu tegenwoor digheid van den Koning en den Kroonprins van Pruisen den Koning van Wurtemberg, de Groothertogen van Hessen- Darmstadt en van Saksen-Weimar en prins Wilhelm van Baden, van een 2000tal predikanten en van talrijke deputatiën van steden en hoogescholen. Men berekent, dat zicl/80 a 90000 vreemdelingen in Worms bevonden. BEIEREN. De oostenrijksche graaf Chorinsky, die zijne te Munchen wonende echtgenoot met behulp der bar". Ebergenyi vergiftigd heeft, is veroordeeld tot 20jarige tuchthuisstraf, te ondergaan in eene vestingen na afloop daarvan tot ballingschap. «MISTEN KIJK. De Keizer is den 21's morgens 5£ urenvergezeld van den aartshertog Albrecht. den president-minister Auersperg en andere hooggeplaatste personente Praag aangekomen tot bijwoning van de inwijding der naar hem genoemde Frans- Joseph-brug over de Moldau, en der naar die brug voerende straat, welke deu Daam van Keizerin Elisabeth zal dragen. Hoewel Z. M. verzocht had niet officiéél ontvangen te worden, werd hij door eene zeer talrijke volksmenigte met luid gejuich begroet. Na afloop der plechtigheid verleende de Keizer audiëntie en tegen den avond vereenigde hij een 80tal genoodigden aan zijne tafel. De vereenigingenuit leden der czechische partij bestaandehadden meerendeels de stad voor één dag verlaten en de czechische bladen gingen de komst des Keizers stilzwijgend voorbij, of namen daaruit aanleiding om de eisehen hunner partij nog eens nadrukkelijk te formuleeren. De zitting van het Huis der Afgevaardigden van den cis- leithaanschen Rijksraad is, na 13 maanden geduurd te heb ben gesloten nadat de president-minister, in antwoord op eene interpellatie, betreffende de houding ten aanzien der confessioneele wetten tegenover het steeds toenemend verzet der geestelijkheid aantenemen, verklaard had, dat de regee ring alles zou doen om die wetten ongeschonden te handha ven en eerlang maatregelen zou bekend maken om hare toepassing te verzekeren. Weinige dagen later bevatte het regeeringsblad reeds de bepalingen tot uitvoering der wet op het burgerlijk huwelijk en voorts eene verordeningwaarbij het getal dagen waarop

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1