het geven van tooneelvoorstellingen verboden is, beperkt wordt tot 5 in het jaar. Ook de kardinaal-aartsbisschop van Weenen heeft thans een manifest tegen de coufessioneele wetten uitgevaardigd. Het neemt niet minder dan 16 kolommen van de clerikale Volksfreund in. Die in burgerlijk huwelijk leven worden openbare zondaars en hunne kinderen onecht genoemd en zij kunnen geene absolutie verwerven tenzij zij hunne zondige samenleving door een kerkelijk huwelijk vervaugen. De gemeenteraad van Weenen heeft, nagenoeg eenparig, een plechtig protest aangenomen tegen de kwetsende uit drukkingen omtrent de oostenrijksche kerkelijke wetten voor komende in de jongste pauselijke allocutie. Hij acht die allocutie eene ongeoorloofde inmenging in de wetgeving van den Staat eu vertrouwt, dat de regeering die inbreuk na drukkelijk zal beantwoorden. Hongarije. Den 27 heeft de president-minister bij het Volkshuis het wetsontwerp ingediend tot regeling van's lands verdedigingbijzonder van de landweer en den landstorm en van de recruteering bij die corpsen. Prins Peter Kara-Georgevich heeft in een te Praag ver schijnend dagblad niet minder zijne onschuld aan den moord op den Vorst van Servie betuigd dan ziju vader het reeds in een pesther dagblad heeft gedaan. ITALIË. De Senaat heeft den 27, na eene korte beraadslagingde wet op de gemaal-belasting aangenomen met 101 tegen 11 st. Op Sicilië heerscht eene sterke gisting, hoofdzakelijk we gens de afwachtende houding van het bewind ten aanzien der romei ische kwestie. Gedurig worden oproerige proela- matiën verspreid, welke van groote vijandigheid jegens de ministers getuigen. De Kamer der Vertegenwoordigers heeft, met 154- tegen 60 st.., de supplementaire begrootingen voor 18601866 goedgekeurd. KERKELIJKE STAAT. Den 28 is de pauselijke bul tot bijeenroeping van het oecumenisch concilie tegen 8 December 1869, door het col- legie der pauselijke protouotarissenvan de pui der S. Pie terskerk plechtig afgekondigd en vervolgens aan de voor naamste kerkgebouwen aangeplakt. Het doel van het concilie is verbetering te brengen in de gebreken van den tegenwoordigen tijd, als daar zijn: aan randing en berooving der Kerk, vervolging der geestelijk heid, verspreiding van slechte boeken en dagbladen, opvoe ding der jeugd door ongeloovige leermeesters. PORTUGAL. Bij de Cortes ziju wetten ingediend tot verkoop van staats domeinen en kerkelijke goederen, tot aanzienlijke verhooging en strengere inning van de meeste belastingentot bezuini gingen op de jaarwedden en pensioenen eu op de inrichting der lauds-administratieeen en ander tot aanvulling van het bestaande tekort van 34 miljoen fr. FKAAHK1JK. De reeds zoo zwaar beproefde algerijnsche provincie Oran is op 11 en 12 Juni op nieuw geteisterd, ditmaal door een storm met onweder en hagelslag waardoor groot nadeel aan het veldgewas is toegebracht. De minister Mouslier heeft, op verzoek van den gouver neur van den Libanon, het gewezen maronieten-hoofd Joseph Karam gelast, weder uit Parijs naar zijn aangewezen verblijf plaats Algiers terug te keeren. Hij is echter naar Brussel geweken eu heeft zich vervolgens naar LondenBerlijn en Weenen begeven. Nadat de heer Pouyer-Quertier den 24 in het Wetg. Lichaam de heeren Pereire (toenmaals afwezig) op nieuw had aange vallen, heeft de heer Emile Pereire zich den 25 zoo krachtig en tevens zoo bezadigd tegen de ernstige beschuldigingen van den rouaanschen Afgevaardigde verdedigddat de alge- meene indruk voor hem voordeelig is geweest. Den 26 is de voordracht tot bepaling vau het contingent voor 1868 op 100000 man met 210 tegen 13 st. goedgekeurd,, nadat met 184 tegen 23 st. was verworpen een amendement om het cijfer tot 80000 man te verminderen. Den 27 is de wet op de transatlantische maatschappij, na verwerping van al de ingediende amendementen met 175 tegen 25 st. aangenomen. In het departement du Hérault heeft een windhoosvan zwaren regen en hagel vergezeld, eene schade van 2 miljoen fr. aangericht. Het eerste nummer van het door de Afgevaardigden Favre, tiénon en Picard opgerichte staatkundige weekblad l' Electeur is in beslag genomenen tegen dat blad eene vervolging in gesteld, wegens een artikel over de //groote kies-manoeuvres, geschreven door den heer Ferreymede-arbeider van le Temps. De staatkundige geloofsbelijdenis der redactie in hetzelfde nummer behelst o. a.: //Zestien jaren geleden zeide men tot ulaat de politiek rusten en volgt ons slechts blindelings wij zullen voor u handelenwij zullen u redden. En waar heen hebben uwe redders u gevoerd? Het antwoordt op die vraag kunt gij vinden in het budjet,t welk weldra het tweede miljard zal bereikt hebben het wordt u gegeven door Mexico, doorSadowa, door uwe ledigloopende handwerkslieden, door uwen kwijnenden handel en uwe gedrukte fabrieksnij verheid door uwe kinderen, die men 9 jaren voor hetvaaudel eischt. Praukrijkwie erkent het niet, moet voortaan zijn eigen redder worden!" De Senaat heeft eenparig verklaard geene bedenking te hebben tegen de uitvaardiging der wet omtrent de leening der Suëz-maatschappij. Het Wetg. Lichaam heeft den 29 de discussiën aange vangen over de aanhangige financiëele wetten, te weten: de aangevraagde suppletoire credieten voor 1867 eu 68, het gewoon en het buitengewoon budjet voor 1869 eu de leening van 440 miljoen. Ter verdediging dezer voordrachten zijn niet minder dan 36 ministers en regeerings-eommissarissen in de Kamer verschenen. Niet alleen van de zijde der op positie, maar ook van die der meerderheid vindt de schroo- melijke opdrijving der uitgaven, vooral voor militaire doel einden, krachtige afkeuring. Het Journal des üébats merkt ter dezer gelegenheid op, dat de staatsschuld sedert 1852 is toegenomen met 4 miljard, zijnde gemiddeld 250 miljoen 's jaars en eene jaarlijksche renten-vermeerdering van 8 miljoen. E V E E A A I®. Den 24 zijn de eerste troepen uit Abyssicie, aan boord van de Serapis, te Dover gearriveerd. De gemeenteraad van Southampton heeft dien dag een adres vastgesteld aan den opperbevelhebber der expeditiesir Napier, met verzoek aldaar te willen ontschepen. Den 25 is de reformbill voor Ierland voor de derde maal in het Lagerhuis gelezen. Den 26 is het stoomfregat Galatea, onder bevel van den hertog van Edinburg. uit Australië te Portsmouth aangeko men. Hoewel men het schip eerst 10 dagen later verwacht had, kwam spoedig eene talrijke menigte op de been, die den prins met uitbundig gejuich begroette, terwijl het ste delijk bestuur hem aan dc Admiraliteit kwam gelukweuschen. Op het naar Windsor gezonden telegram hadden de bewoners dier stad in haast hunne woningen versierd en zich naar het station begeven, zoodat de prins ook aldaar,'s avonds 10 uren hartelijk outvangen werd. Hij begaf zich terstond naar het kasteel. De redevoering, den 26 door den conservatieven graaf v. Carnarvon in het Hoogerhuis voor de afschaffing der iersche Staatskerk gehouden, was zeer opmerkelijk. Hij weet den toestand van het oogenblik gedeeltelijk aan de oppositie, maar vooral aan de regeering die eerst aan Ierland vrijzinnige beloften gedaanzieh toen bepaald had tot het toezeggen eeuer r. c. universiteit en geëindigd was met den kreet »de Kerk is in gevanr!" Hij wilde tot de afschaffing der Staatskerk medewerken, omdat zij eene mislukking was daar zij evenmin bekeerlingen gemaakt, als de ieren met de engelschen verzoend had; hij wenschte evenwel de kerkelijke goederen niet terug- tenemen want nu de Staatskerk door de schuld der regeering. zwak en gebrekkig was, mocht men haar niet onverzorgd aan de deur en in de koude zetten. Na hem hebben 7 leden, waaronder eenige bisschoppende wet tot schorsing der benoemingen bij de iersche Staatskerk bestreden en 4 haar verdedigd. Den 29 is zij door den hertog v. Argyll eu graaf Russell ondersteunddoor den lord-kanselier bestreden en ten laatste verworpen met 192 tegen 97 st. 145000 Iersche vrouwen hebben een smeekschrift aan de Koningin gezonden H M. verzoekende om van haar koning- lijk prerogatief gebruik te maken en de rechten en voorrechten van de bisschoppen en de geestelijkheid in Engeland en Ierland en van de aan hunne zorgen toevertrouwde kerken te handhaven. De Koningin heeft den Koning van Pruisentijdens zijn verblijf te Worms, een telegram gezonden, ter gelukwensching met de voltooiing van het gedenkteeken voor Luther eu tot betuiging harer belangstelling in de oprichting daarvan. De commissie uit de houders der mexicaausehe schuldbrieven maakt een schrijver van Romeo bekend, gedagteekend Mexico 22 Mei, waarin hij toestemt om een agent der commissie te ontvangen, tot het converteeren der door Keizer Maximiliaan aangegane schuld, daar de oorzaken der tegenwoordige moeilijkheden niet anders kunnen worden weggeruimd dar. door onderhandelingen over van weerszijden gestelde voor waarden. Het Huis der Lords heeft den 1 Juli de artikelen der reform-bill voor Schotland onderzocht en met eenige wijzi gingen in den vorm, aangenomen. De reform-bill voor Ierland is ten tweeden male gelezen. Den 2 hebben beide Huizen van het Parlement met een parige stemmen een adres van dankbetuiging aan sir R. Rapier en aan het leger en de vloot, wegens hunne verrichtingen bij de abyssinische expeditie aangenomen. Te Lisburn in Ierland, is, tengevolge eener demonstratie van de zijde der Oranje-partijeen oproer uitgebarsten. KUÜIL A E». De russische troepen hebben de stad Bokharain Azie zonder tegenstand bezet. T U tï Si IJ E Prins Napoleon is den 26 te Konstantinopel aangekomen en heeft dadelijk een bezoek bij den Sultan afgelegddie hem de ridderorde van Medjidié met diamanten heeft ter hand gesteld. De prins heeft den Onderkoning van Egypte bezocht en een bezoek van Fuad-bassa ontvangen. Met de frausche ambassade en den grootvizier heeft hij een diner bij den Ouderkoniug bijgewoond. Op 1 Julij gaf de Sultan een groot diner ter zijner eere. Mehemet-Ali-bassa is overleden. Servie. Den 26 is de openbare behandeling begonnen van het, rechtsgeding tegen de 13 beschuldigden zij hebben allen verklaard dat zij onder bescherming stonden van Kara- Georgevich en nieuwe omstandigheden tot zijn nadeel aan het licht gebracht. De overste Marzailovichdie met eene afdeeiing troepen het bureau van policie had moeten bezetten is gefusilleerd. Van de roumaansche Vertegenwoordiging is een zeer vriendschappelijk adres van deelneming ontvangen. Voortdurend komen in de hoofdstad deputatiën van plat telands-gemeenten aan om prins Milan welkom te heeteu. In het park vau Topschiderg te Belgrado zijn 1600 gede legeerden der burgerwacht, uit alle gedeelten des lands, gekampeerd, ten einde de veiligheid der regeering te verze keren. Den 2 Juli isdoor het lossen van het geschut en het luiden der klokken, verkondigd, dat de Skuptschina Milan Obrenovich IF tot Vorst van Servie gekozen heeft De stad was in een oogwenk feestelijk getooid. De Vorst reed, door de ruiterij der burgerwacht geleidnaar Topschiderewaar hij door de Skuptschina met de grootste geestdrift begroet werd. Hij hield daarop, onder het gejuich des volks eene wapenschouwing over de troepen en nam haar den eed af. Op voorstel der Afgevaardigden van Belgrado, zijn door Verkiezingen. Te Zaandam is bij herstemming tot lid der provinc. Staten van Noordholland gekozen de heer J. Prins, als oudste in jaren, hebbende de heer J. Duyvis, even als hij 210 st. bekomen. Staten-Generaal. De le Kamer heeftgeene werkzaam heden meer voorhanden hebbende, hare zittingen geschorst. De 2e Kamer heeft den 30, met 36 tegen 26 st. verworpen art. 1 van de overeenkomst met de maatschappij tot "xploitatie der staatsspoorwegen waarna de regeering de geheele wet heeft ingetrokken. Den 2 Juli is de voordracht tot bekrachtiging der over eenkomst tusschen de regeering en de Ainsterdamsche Ka naal-maatschappij in beraadslaging gekomen. Den 3 werd art. 1 met 47 tegen 18 st., art. 2 zonder stemming aangenomen, het laatstelijk ingelaschte art. 3, bepalende dat de werken van staatswege zullen worden voortgezet als de concessie vervallen wordt verklaard verworpen met 53 tegen 12 st., art. 4 aangenomen zonder stemming eu het geheele ontwerp goedgekeurd met 46 tegen 19 st. De Kamer is daarna ge scheiden. Benoemingen. dam benoemd den Z. M. heeft tot, burgemeester van Amster- heer mr. C. J A. den Tex aldaar. de Skuptschina eenparig tot leden va het, Regentschap be noemd de minister van oorlog Blasnovakde voormalige minister van buitenl. zaken Ristich en het, Senaatslid Gavri- lovic. De civiele lijst van Vorst Michael is aan Vorst Milan IF toegekend geworden. VEiiEE':.\E«;a»E statea. De Staat Texas heeft militaire bescherming ingeroepen tegen de aldaar bestaande regeeringloosheid. De President heeft zijn veto uitgesproken tegen de wet tot toelating in het Congres der Vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-CarolinaLouisiana, Georgia en Alabama; de Senaat heeft echter met 30 tegen S eu het Huis der Afgevaardigden met 105 tegen 30 st. de voordracht op nieuw goedgekeurd. De heer Chase heeft de candidatuur voor het President schap aangenomenzijn programma houdt in: toepassing van het algemeen stemrecht, amnestie voor de onderworpen Zuidelijke Staten en betaling der staatsschulden in goud. De Wetg. Vergadering van Elorida heefl 2 radicalen ge kozen tot leden van den Senaat. J A P A A. De Taikoen heeft, om het slechten van een gedeelte vau Yeddo (sedert 2£ eeuw het erfgoed van het regeerend geslacht) te voorkomen, voorgesteld om die stad met zijne familie en zijn gevolg te ontruimen en zich in het binnenland te vestigen De regeering van den Mikado aangenomen. niAA'EA LAXII De Koning, de Koningin en prins Alexander hebben den 27 een bezoek gebracht aan de kon. tapijtfahriek te Deventer. De Koningin en prins Alexander zijn den 30 van het. Loo naar 's Gravenhage teruggekeerd, terwijl de Kouing den volgenden nacht naar Lucern is vertrokken. binnenland heeft dit voorstel voorloopig Spoorwegen. De spoorweg van Bergen op Zoom naar Goes is den 1 Juli geopend. Op den feesttrein bevonden zich de ministers van binn. zaken en van financiën die door s Konings commissaris in Zeeland op den dam in de Wes- terschelde verwelkomd werden. Te Goes, dat feestelijk ver sierd waswerd een feestmaal gehouden en 's avonds op de Groote markt een concert gegeven eu een vuurwerk afgesto ken. Ook te Middelburg werd de opening door het uitsteken der vlaggen gevierd. Militaire Zaken. Van 28 Aug. tot, 18 Sept. zullen in het kamp bij Milligen, onder liet opperbevel van den prins v. Oranje, vereenigd worden 3 bataljons eu het muziekcorps van het regiment grenadiers en jagers 9 bataljons infante rie 8 veldeskadrons huzaren, 4 veldbatterijen en 1 batterij rijdende artillerie elk van 4 stukken en 1 compagnie ar tillerie-transporttrein. Aan de commandanten der corpsen infanterie is vrijheid gegeven om manschappen, die de noodige geschiktheid bezitten, tot korporaal en ouderofficier te bevorderenonverschillig hoe lang dezulken gediend hebben. Volksweerbaarheid, Den 26 en 27 is, van wege de vereenigiug Claudius Civi/is te Amsterdam een wedstrijd iu het schieten gehouden waaraan 60 personen deelnamen eu welke op beide da en door prius Hendrik is bijgewoond. Van prins Frederik was tot prijs een zilveren bokaal ontvangen. Te Delfzijl is besloten eene vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid opterichtenzij telt aanvankelijk 24 leden. Landverhuizing. Den 26 zijn van Arnhem 100 landver huizers op reis gegaan naar Minnesota in America meerendeels inwoners van Aalten en minvermogendendie den tocht onder geleide van een sints lang in de Ver. Staten gevestigden plaatsgenoot ondernemen. Openbare werken. De gemeenteraad van Delft heeft besloten geene bijdrage te leveren voor de voorgenomen ver betering van den waterweg tusschen de Maas en's Gravenhage, aangezien het nut daarvan voor Delft niet blijkt. B. en W. van Haarlem hebben den raad voorgesteld de riolen van de Nieuwegracht te sluiten en ze te doen uit monden in vergaarbakkenop den vasten wal te bouwen vergaarbakken aantebrengen voor de uitmonding van alle openbare rioleneen toestel aautekoopen tot het ledigen der vergaarbakken; eenige vaarten aftedammen, puntdeuren in eenige bruggen en een stoomgemaal te plaatsen tusschen de Leidsche-vaart en den Buitensingel, een eu ander tot, ver betering van den toestand der stads wateren. Onderwijs. De op 25 Mei 1866 te Leeuwarden door een aantal onderwijzers en voorstanders van het openbaar onderwijs opgerichte, friesche vereeniging tot verdediging en bevordering van het van staatswege ingesteld ouderwijs, heeft besloten haren werkkring uittebreideu en eene uederlandsche vereeniging te vormen. Het minimum der jaarlijksche bijdrage om lid te worden is f 1. Feesten. In de laatste week van Juni is te Roermonde het 22» landhuishoudkundig congres gehouden. De feestelijk heden vingen den 22 aan met vauxhall eu vuurwerk. Aan houdende regen deed den 23 den gecostumeerden optocht, voorstellende de komst van hertog Albrechtmislukken maar 2 dagen later werd zijn vertrek bij gunstig weder en met goeden uitslag vertoond. Aanbestedingen. Den 29, te Amsterdamhet sloopen van 9 perceelen aan de Oude-Turfmarkt en aan deGrimnes- sesluis eu van die boogbrug, het optrekken van een nieuwen muur langs de doorvaart en het bouwen van een gesticht tot verpleging van 100 kraamvrouwen op de terreinen der gesloopte perceelen minste inschr. L. C. Sehaadevoor f 164,964. Den 2, aan het ministerie van binn. zaken het maken en stellen van den metalen bovenbouw der spoorwegbrug over de Maas bij Crevecoeur, minste inschr. Loos Forsnerte Wytkenski, voor f 533,800; het maken der gebouwen voor het station 's Hertogenhoscliminste inschr. Franken v. Se- ters te Vucht, voor 185.460. Den 2, aan het prov. gouvernement van Noordholland, het aanleggen eener telegraafgeleiding van Purmereude naar de Rijpminste inschr. M. Godvliet te Hoorn voor f 624. Rampen. Den 27, 's avonds, is de groote broodfabriek te Almelo afgebrand. Den volgenden avond is de stoom- olie- en meelfabriek van de heeren Wessanen en Laan te Wormerveer uitgebrand het gelukte de neveusstaande groote magazijnen gevuld met granen, meel, oliezaad en olie te bewaren. Den 1 Julij is te Zaandam eene vrouw, over den spoor weg loopende, door een zandtrein overreden en op de plaats doodgebleven. Voorval op Wieringen. De vrouw, waarvan in ons vorif Nr gemeld werd dat zij 2 kinderen omgebracht en daarna zich zelf van kant gemaakt, had, leed aan vlagen van krankzinnigheid. Terwijl haar man met 4 kinderen aan het verhuizen en afwezig wasnam zij plotseling haar jongste kind op en wierp dat in den put waarna zij hare oudste dochter, die liet trachtte te verhoeden, denzelfden weg deed gaan. Toen de man terugkwam vond hij de beide lijken in den put en zijne vrouw op den zolder hangende. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof van Utrecht heeft den 27 den aanspreker Grauswegens het vermoorden zijner vrouw, ter dood veroordeeld; de veroordeelde heeft cassatie doen aknteekenen. Sta ATS-LOTERIJ. Trekking der 5* klasse, 3» week. No. 8535 f '10000, No. 2385 f 5000, No. 17695, 463f 1500 No. 38431, 11159, 14028, 14369, 16205, 16845, 8118, 9578, 15941 1(000.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2