SSÜckclijksche ficriclttcn- van de radicalen, inzonderheid van den minister v. d. Putte en den gouverneur-generaal Stoet v. d. Beeledie, volgens den heer Reordershet. cultuurstelsel hebben ondermijnd en afge broken. Indien de toestand van Indie niet zoo is als wel weuschelijk waredan mogen wij vragenwaarom het pas afgetreden conservatieve Kabinet niel voor verbetering gezorgd heeftwaarom het geene ernstige poging gedaan heeft om gevolg te geven aan zijn programma, dat in de eerste plaats de oplossing der koloniale kwestie bedoelde en om stabiliteit te verschaffen in Indie waarop de herhaalde afwisselingeu van miuisteriën en van bovendrijvende opeuiën eene verlammende werking uitoefenen. De heer v. d. Putte kan ter zijner verdediging volstaan met een beroep op de bedoeling van art. 56 om de dwangcultures afteschaffen maar herinnerde in de Kamerten betooge hoe weinig hij de beschuldiging van den heer Koorden verdientdat in 186365 ruim zooveel tot onderhoud en uitbreiding der aanplanting van suiker en koffie is gedaan als in vorige jaren, zoodat dan ook 1866 het meest productieve jaar is geweest. Wij verwachten met belangstelling de ontwerpen der regee ring ten aanzien onzer koloniën; moeiljjk en veelomvattend is daarvoor haar arbeidmoge die gunstig slagenHare wederverschijning voor de Kamer zal haar waarschijnlijk weder dadelijk op hetzelfde gebied voerenmen verwacht althans in Augustus de indiening der indiscbe begrooting voor het volgende jaar. f BÜLGIE. De Koning heeft gratie van de doodstraf verleend aan den sergeant Flérondie zijnen kapitein, Werlehoff, met voorbe dachten rade vermoord had, Z. M heeft lang gewijfeld tus- schen de adviezen van den minister van justitiedie immer gratie voorstelten van den minister van oorlogdiein het belang der krijgstuchtop de voltrekking van het von nis aandrong. Men rekent alsnu de doodstraf feitelijk afgeschaft. I' It De Koning heeft van Frankfort een uitstap naar Mainz gedaan en aldaar eene groote parade van het geheele garni zoen bijgewoondwaarbij ook de Groothertog van Hessen in pruisische uniform tegenwoordig was. De boete van 100 th., waartoe de heer Dohm, hoofdredac teur van de Kladderadatschveroordeeld waswegens be- leediging van graaf zur Lippedoor hem op eene plaat voortestellen als Mephistofelesin gezelschap van Faust (n. Bismarck) en Bretchen (Twesten), is in hooger beroep ver minderd tot 30 th. De heer v. Hilgerslandraad te Gulikis tot, groote te vredenheid van het publiek door het landgericht te Aken vrijgesproken van de beschuldiging van majesteitsschennis en beleediging van graaf Bismarck, waaraan hij zich 2 jaren geleden zou hebben schuldig gemaakt. Een rijk burger van Wiesbaden, overtuigd dat de arme, kleine Maarten Lulher nooit de groote hervormer zou ge worden zijnindien de goedhartige mevr. Cotta te Eisenach zich zijner in zijne jeugd niet had aangetrokkenheeftbij gelegenheid der onthulling van het monument te Worms, 40000 fl. geschonken tot oprichting van een opvoedingsge sticht voor behoeftige knapen. Naar verschillende plaatsen, waar men den gedenkdag van den slag bij Königgratz door paraden en andere feesten dacht te vieren is bevel gezonden deze achterwege te laten. Eene op 2 en 3 Juli te Hannover gehouden algemeene luthersche conferentie, welke talrijk bezocht was door pre dikanten uit alle gedeelten van Duitschland, heeft zich ver klaard tegen eene unie met de gereformeerde kerk De Ko ning had bij zijn bezoek te Hannover te kennen gegeven dat hij vee! prijs stelde op de unie der kerkenmaar haar in Hannover niet wilde invoeren dan met den bijval der bevolking. WVKTENBKRG. De minister van binn. zaken v. Mitlnacht heeft zich iu eene kiesvergadering tegen het aangaan van een zuidduitsch verbond uitgelaten, wijl Pruisen alleen in staat was om eeu wezenlijk bondgenootschap voortestellen 't welk tot eene nationale vereeniging op aannemelijke voorwaarden kon leiden. BEIEREN Eerlang zullen met Wurtemherg en Baden onderhandelin gen geopend worden over het benoemen eener gemeenschap pelijke militaire commissie tot het bewerken van een stelsel van verdediging voor de zuidduitsche Statendat zich aan sluiten zal aan zoodanig stelsel voor geheel Duitschland. OtMTEVHIJH De heer v. Beust heeft, naar aanleiding der pauselijke al locutie eene nota naar Rome gezonden waarin hij met nadruk opkomt tegen de onbegrijpelijke, onbevoegde inmen ging der pauselijke regeering op het gebied der binnenlaud- sche wetgeving in Oostenrijken die regeering aansprakelijk stelt voor de droevige botsingen, die, door het opwekken der hartstochten, wellicht zullen ontstaan. De miuister van oorlog heeft bevolen ouraiddelijk aan 20 man per compagnie verlof Ie verleenen waardoor het leger met ongeveer 36000 man zal verminderd worden. Volgens de vastgestelde verordening tot uitvoering der huwelijkswet, zullen de registers vau den burgerlijken stand door de geestelijken bijgehouden worden en moeten deze de huwelijksacten van kerkelijk geweigerden maar burgerlijk gehuwden in die registers opnemen. De stiermarkschen bisschop van Lavant heeft een herder lijk schrijven uitgevaardigd, waarin hij het uitsluitend bur gerlijk huwelijk eene zondige verbindtenis noemt, maar geenszins het recht van den Staat betwist om verordeningen op het huwelijk te maken noch de catholieken weerhoudt om zich aan die verordeningen te onderwerpen ten einde aan hun huwelijk burgerlijke rechtsgeldigheid te verzekeren. Hij meent, dat de catholieken, die oprecht willen zijn, in dit opzicht aan den Keizer kunnen geven wat des Keizers en aan God wat Godes is. Een gezamenlijk herderlijk schrijven van de boheemsche prelaten gaat wel van dezelfde beginselen uit als door de bisschoppen van westelijk Oostenrijk omtrent de nieuwe kerkelijke wetten zijn ontwikkeldmaar onderscheidt zich door vrij gematigden toon. Te Pesth zijnop verzoek der Servische regeeringeenige personen in hechtenis genomenomtrent welke het vermoeden van medeplichtigheid aan den moordaanslag op Vorst Michaël is ontstaan. Daartoe behoort de heer Trifkovichde secre taris van prins KaraGeorgevich terwijl de prins zelf onder toezicht is gesteld. De hongaarsch-croatische deputatie heeft de punten van vergelijk vastgesteld. SPANJE. De door den gouverneur van Cuba verdreven bisschop van Havana is tot bisschop van Oviedo, in Asturie benoemd maar heeft geweigerd die benoeming te aanvaarden willende hij zijne rechten op zijnen vroegeren zetel niet opgeven. De Koningin heeft, de overeenkomst met de londensche bankiers Bisschofsheim en Goldsmith tot het sluiten eener leening voor de koloniënwegens hunne weigering om daaraan te voldoen (gegrond op het gemis der wettelijke bekrachti ging) vervallen verklaard en de door hen als borgtocht ge storte som aan de schatkist toegewezen. Den 7 zijn de generaals Latorre, Dulce, Zabala, Cordoba Serrano, Bedoga en de brigadier Letona in hechtenis geno men. Nog 3 anderen werden door de policie nagespoord. Volgens bij het bewind ontvangen inlichtingen stonden zij in verband met woelgeesten die de bestaande orde van za ken wilden omverwerpen. De hertog v. Montpemier is uit- genoodigd om Spanje te verlaten, daar hij lol vaan aan de revolutie zou kunnen verstrekken. Den 8 is hij met zijne gemalin reeds te Cadix scheep gegaan naar Engeland. In de provinciën hebben op nieuw arrestatiën van militairen plaats gehad. EIIANHHIJK. Bij de beraadslaging over de financiëele wetten in het Wetg. Lichaam, heeft de heer Garnier-Pagèsden 30 Juni, aangedrongen op ontwapening van Frankrijk, zonder daartoe in overieg te treden 'met andere mogendheden, aangezien niemand deukt om Frankrijk aantevallen dal zich met zijn verbeterd oorloesmateriëel en zijne vergroote kaders tevreden mag stellen. Den 1 Juli betoogde de heer Thiers, dat de uitgaven, op 1500 a 1600 miljoen geraamd, door de latere credieteu tot 2300 miljoen waren opgevoerd, waartegen slechts een ontvang van hoogstens 2000 milj. stond. Hjj wenschte echter niet op het leger te bezuinigen want als men Frankrijk vrij wilde zien moest men het niet van zijn degen berooven. Den 2 wederlegde de minister Magne deze becijfering met aantevoerendat het tekort over 1868 134 en over 1869 143 miljoen bedroeg, en dat door de gedane uitgaven het onderwijs bevorderd, de welvaart ontwikkeld, spoorwegen, kanalen en wegen aangelegd en buitenslands groote teiten tot stand gekomen waren. Hij wenschte mede ontwapening, maar Frankrijk mocht daartoe niet overgaan zonder mede werking van andere mogendheden zou het niet in een toe stand van minderheid verkeeren. Den 3 spraken Thiers en Magne wederom, den 4 Rouher en Favre, welke laatste tot de orde geroepen werd toen hij zich liet ontvallen dat Frankrijk in de tegenwoordige omstandigheden niet rijk ge noeg is om een Keizerrijk te onderhouden. Den 6 drong de heer Buffeteen lid der meerderheid krachtig aan op het iukorten der uitgaven en het niet meer dekken der tekorten door leeningen. De minister Magne beantwoordde hem en toen de heer Favre daarop wilde re- pliceerenwerd hem het spreken door hevig gedruisch belet. De aangevraagde supplementaire credieten werden daarop nagenoeg eenstemmig toegestaan en een amendement der com missie om een post van het rectificatieve budjet voor 1868 (eene verhooging met 72 miljoen) met 100,000 fr. te ver minderen alsmede eeu voorstel tot aansporing van bezuining, ondanks het verzet van den minister van binn zakenin overweging genomen. Den 7 werd desgelijks besloten om trent een tot 2 malen door den minister van oorlog bestre den amendement der commissietot vermindering der he- grooting van oorlog met 1 miljoen door het verleenen van meer verloven aan de manschappen maar een voorstel tot bezuiniging van 700000 fr. op de trekpaarden der artillerie na zijne bestrijding verworpen. Een door de commissie voorgesteld amendement tot ver- minderins van den post voor de normaalschool van Cluny met 200,000 fr. werd met eene aanzienlijke meerderheid mede verworpen. Den 8 hield de heer Favre vol, dat Frankrijk het initiatief tot algemeene ontwapening behoort te nemenwaartegen de minister van buit. zakeu weder het argument aanvoerde, dat juist eene krachtige wapening het behoud des vredes verzekert. Het hof van cassatie te Parijs heeft den 2 h -t vonnis der rechtbank tegen de bladen t' Aoenir National en te Journal de Paris (1000 fr. boete) bekrachtigd, maar I' Opinion Nati onale vrijgesprokenals hebbende de perken van het recht van beoordeeliug der discussiën vau het Wetg. Lichaam niet overschreden. De 4 andere veroordeelde bladen hadden in het eerste vonnis herust. De Keizer heeft bevel gegeven dat een zoo groot mogelijk aantal manschappendie 6 maanden gediend hebben huis waarts zal worden gezonden. Te Asnan (Nièvre) is den 1 Juli een brand uitgebarsten waardoor 130 woningen met huisraad en voorraad in de asch gelegd2 vrouwen omgekomen en eenige andere personen gekwetst, zijn. Slechts 6 perceeleu waren verzekerd. Den 6 heeft de regeeriug aan Julius Reuter te Londen en b». F mie d' Erlanger te Parijsvoor den tijd van 20 jaren, concessie verleend voor eene onderzeesche telegraaf-linie tusschen Frankrijk en de Vereenigde Staten. De rijks-betaalmeesters en de kamers van koophandel zijn door de regeering geraadpleegd ten aanzien der door de internationale munt-couferentie gedane voorstellen. Van de 91 betaalmeesters hebben 69 en van de 65 kamers 44 zich verklaard voor het aannemen van den enfcelen gouden standaard. De Keizer van Rusland heeft aan de stad Parijs zijne buste geschonken, ter herinnering aan het feest hem op 8 Juni des vorigen jaars op het raadhuis aangeboden. De gérant en de redacteur van l'Electeur zijn veroordeeld tot 5000 en de drukker van dat blad tot 500 fr. boete. E IV G I'. E A NO. De beweging te Lisburn in Ierland heeft zich volgender wijze toegedragen: de orangisten hielden eene bijeeukomst die door 7000 personen werd bijgewoond. Toen zij eenige policie-agenten ontdektendie een hunner in hechtenis wilde nemen, ontstond zulk eene groote opschudding, dat de agenten de vlucht moesten nemen en eene schuilplaats in het spoorwegstation zochten. Ook daar werden zij vervolgd zoodat de oproerwet tweemalen moest gelezen wordenen het eerst met behulp van sterker policie- en militaire macht gelukte de menigte uiteen te drijven. Sir Robert Napier is den 2, vroegtijdig, vergezeld van een aantal officierente Londen aangekomen en aan het station door eene groote volksmenigte met luide toejuiching ontvangen. Het Lagerhuis heeft den 1met 198 tegen 140 st., de tweede lezing toegelaten vau het wetsvoorstel van den heer Coleridgewaarbij voor al de engelsehe onderdanen zonder onderscheid van godsdienst, de universiteiten van Oxford en Cambridge, en het aldaar verkrijgen van academische graden (met uitzondering der theologische) wordt opengesteld. Den 6 is bij het behandelen van de artikelen der wet tot voorkoming van omkooping bij de verkiezingenop voorstel van den heer Ayrtonmet 136 tegen 71 st. verwor pen de paragraaf, waarbij het onderzoek te dier zake wordt opgedragen aan 2 speciale rechters. TUKK IJ E. Servie. Het Regentschap heeft bij proclamatie verklaard getrouw de wetten te zulleu nalevende nationale staat kunde van Vorst Michael te zullen loortzetten, en de natio nale krachten te zullen ontwikkelen en de coustitutioneele instellingen te zullen verbeteren en hervormen door de na tionale vergadering meer herhaaldelijk te doen hijeeukomen. t De officier Denadovich, een broeder van de prinses Kara- Georgevichis ter dood veroordeeld en den 6 gefusilleerd. Alvorens uiteentegaan heeft de Skuptschina besloten: tot aan de meerderjarigheid van den Vorst jaarlijks eenmaal te vergaderen; de door Vorst Michael aangestelde beambten en overheden te handhaven in het park van Tropschuiere op 's lauds kosten een gedenkteeken voor hem te stichten zijne denkbeelden omtrent 's lands weerbaarheid ten spoedigste te verwezenlijken; een onderzoek intestellen naar de leiding der belgradosche policieieder serviër verantwoordelijk te stellen voor het leven van Yorst Milan; de doorVorst Mi chael met de vreemde mogendheden aangeknoopte vriend schapsbetrekkingen stipt te onderhouden. Üeu 5 heeft iu de hoofdkerk, onder het lossen vau het geschut en het luiden der klokken, de plechtige zalving van Vorst Milan plaats gehad, in het bijzijn van de ministers, de vreemde gezanten en de leden der Skuptschina. 's Avonds was de stad feestelijk verlicht. De vertraging van het rechtsgeding wegens den moord aanslag tegen Vorst Michael is een gevolg van de bekend making der beschuldigden met de openbare logenstraffing van prins Kara-Georgevich. De moordenaar van prinses Anka die tot dus ver geweigerd had iets omtrent het complot te opeubaren, heeft toeu verbitterd om schrijfgereedschap ge vraagd ten einde alles te ontdekken. De overige beklaagden hebben daarop zijn voorbeeld gevolgd. Aan den te Belgrado gevestigdeu correspondent van het parijsche blad la Patrie, den heer Arnouldis een ketelmu ziek gebracht, wegens zijne onjuiste voorstelling der zaken. Hij was echter in tijds verwittigd dat er iets tegen bem brouwde en had de stad verlaten, zoodat het rumoer voor zijne ledige woning heeft plaats gehad. VEItEE\IU»K STATEN, De President heeftbij gelegenheid van het verjaarfeest der onafhankelijk-verklaringvergiffenis geschonken aan alle deelnemers van den opstand der zuidelijke Staten, met uit zondering van hen die beschuldigd zijn van hoogverraad. Te Nieuw-Orleans is een 100tal vrijbuiters, aanhangers van Santa Annaiu hechtenis genomen. De Vertegenwoordigers van den Staat Kansas zijn tot het Huis der Afgevaardigden toegelaten. Het Huis der Afgevaardigden heeft eene motie aangeno men. tot het uitspreken der wenschelijkheid van het terug brengen der nationale schuld tot eeu gelijkvormig stelsel van het verlagen van den interest en van een onderzoek naar het doelmatige eener aanwending van 50 miljoen d. tot het aflossen vau zoodanige staatsschuld als in gangbare munt betaalhaar is. De President heeft den heer Evartseen zijner verdedi gers voor den Senaattot minister van justitie benoemd. De te Nieuw-York vergaderde conservatieve nationale conventie heeft haar programma medegedeeldwaarin zij zich verklaart voor eene belasting der nationale schuldbrie ven en het betalen in papieren geld van alle staatsschulden, waarvan de betaling iu goud niet. uitdrukkelijk is toegezegd. KI a Ir. I.A I» Verkiezingen. Te Dordrecht is hij herstemming tot lid der 2' Kamer verkozen de heer Bichon v. IJsselmonde met 1071 st., tegen 913 st. op den heer Gevers Deynoot. De Prov. Staten van Noordholland hebben herbenoemd tot leden van Gedep. Staten de heeren lleydanus, Uoeufft v. Felsen, Westerwoudt, v. Tets en Corver Hooft en tot bui tengewoon lid deu heer Quar/es v. Ufford. Eerbewijzen. In het Utreohlsch Dagblad roepen de heeren J. M. de Kempenaer, J. r. Lennep en G. W. Vreede hunne landgenooten op om eene blijk van vereering te geven aan leden van het afgetreden bewind. Vesting Nymegen. 470 Ingezetenen hebben een adres aan den Koning geteekeud tot ondersteuning van het verzoek van den gemeenteraad tot slooping der vestingwerken en teruggaaf der gronden aan de stad. Schutterijen. Te Zaltbommel is een nieuwe schietbaan, ten dienste der schutterij, gereed gekomen, waaraan de gemeente f 2750 heeft te koste gelegd. Onderwijs. De gemeenteraad van Amersfoort heeft be sloten tot het subsidiëereu van eeue bijzondere school voor meer uitgebreid lager onderwijs en tot het oprichten v»n eene openbare dag- en avondschool voor middelbaar onderwiis. VisscHERlJ. De eerste haringjager is den 10 te Helle- voelsluis binnengeloopen. Tentoonstelling te Arnhem. De algemeene tentoon stelling van nijverheid en kunstwaartoe 1200 inzenders hebben bijgedragenis den 5 geopend door den minister van binnenl. zakeunadat d». L. Mulder, voorzitter der commissieeene toespraak gehouden had. De muziek der veldartillerie luisterde de plechtigheid op, terwijl de genoo- digden in het tentoonstelliugslocaal begroet werden door de muziek der schutterij. De minister van financiën was mede bij de opening tegenwoordig. Het houten tentoonstellings gebouw heeft 35000 gekost. Feesten. Aan de harddraverijden 6 te Schagerbrug gehoudenis door 18 paardeu deelgenomen prijs en premie, ter waarde van 200, zijn verworven door Eva, van A. de Wit, te Zijpebereden door C. de Wit, en door Snip, van P. Smit, te Schermeer, bereden door L. G. Lampe. Te Avenhorn waren den 5, van 12 paarden overwinnaars Telegraaf van C. Oud te Purmerende en Snel van G. Eecen te Oudcarspel. De gemeenteraad van Haarlem heeft het verzoek van de afdeeling der maatschappij van landbouw om f 600 subsidie voor eene in September, ter gelegenheid der aangekondigde tentoonstelling, te houden harddraverij, afgewezen; desgelijks de voorstellcu om eeue bijdrage van f 400 of 500 te verleenen. Aanbestedingen. Deu 6. te Amsterdam, het bouwen van eene openbare burgerschool 2" klasse voor jongens, met locaal voor de gymnastiek en ondeiwijzerswoning op den hoek van de Reauliersgracht en de Schans minste iuschr. P. N. Wolff en Zoon, voor f 34,972. üeu 6, te Enschedehet vergrooteu van een der katoen spinnerijen van de heeren e. Heek Sf Cie., aan ter Weele en Tönis voor 19885. Den 9, aan het provinciaal gouvernement van Noordholland, het bouwen eener havenmeesterswoning, nabij de koopvaarders- schutsluis, te Nieuwediep, minste inschr. E. J. Knop/ert te Nieuwediep, voor 7930. Bouwwerken. Den 4 is te Beverwijk, in het bijzijn van vele belangstellenden, door deu burgemeester de eerste steen gelegd voor het nieuw te bouwen raadhuis. Het vervaardigen van de -poorwegbrug te Crevecoeur is door deu minister van binn. zaken opgedragen aan den heer J. v. d. Wal Bake, administrateur der utrechtsche ijzergie terij. De brug zal bestaan uit 11 openingen, waarvan eene van 100 en tien van 57 ellen. Giften. De collecte voor de nagelaten betrekkingen der op 28 April verongelukte Enkhuizer. Urker en Volendammer visschers heeft te Amsterdam opgebracht 2764,29, in de overige gemeenten van Noordholland f 10721,11. Rampen. Den 8 is de machinale stoom- meel- en brood fabriek aan den Westerfoorschen dijk bij Arnhem voor een groot gedeelte afgebrandde ovens en ijzeren schoorsteenen zijn echter ongedeerd gebleven. On weder. Tijdens het on weder van 3 Juli vertoefde de tirailleur-compagnie van het 7* regiment infanterie in de doorrijdstal vau de herberg Jan Tabak bij Naarden en sloeg de bliksem door de manschappen heen zonder iemand doo- delijk te treffenwel waren allen ontsteld en kregen eenigen zware hoofdpijn terwijl een korporaalde eenige die zijn geweer met tegen den wand gezet had, gevoelig aan den arm geraakt werd. Rechtszaken. Het hof van Utrecht heeft den 4 W„ ontslagen brievenbesteller te Amersfoort, wegens valschheid iu een authentiek geschriftveroordeeld tot 1 jaar eenzame opsluiting.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2