Tot lid van den beneden-oostenrijkscken Landdag is den 13 te Weenen in de plaats van wijlen den heer Muhlfeld met eenparigheid der 855 uitgebrachte stemmen verkozen de minister Gistra. Ondanks het in Boheme uitgevaardigde verbod van het houden van openbare volksvergaderingen, heeft deu 12, bjj Launeene bijeenkomst plaats gehad van nagenoeg 10000 personendie echter, na eene korte beraadslagingop aan maning van het districtshoofdonder het aanheffen van czechische kreten, uiteengegaan zijn. ITALIË. De President der Kamer heeft de Afgevaardigden aange schreven de vergaderingen getrouwer bijtewonen, wijl de afwezigheid van een aantal leden het houden van zittingen gedurig onmogelijk maakt. ilenolti Garibaldi is te Bologna in het huwelijk getreden met mej. Italia Bedeschini en heeft bij die gelegenheid tal rijke bewijzen van symphatbie der bevolking ontvangen. In de Kamer is een wetsontwerp ingediend tot het doen van restitutie van reuten (2,218.000 fr. over 1860 68) aan 2, thans met oostenrijksche prinsen gehuwde bourbonsche prinsessen. Het werd bestreden door de heeren Cordova en Crispiverdedigd om redenen van staatkundigen aard en van voegzaamheid door de heeren MenabreaBuoncompagm en Minglietti en ten slotte goedgekeurd. HëKHëLIJUë staat. De nationale partij te Rome heeft, op den verjaardag van den slag bij Sadowa, den pruisisclien gezant een adres van gelukwensching voor Koning Wilhelm doen toekomen. Zoowel hier te lande als in de napelsehe gewesten is in de laatste weken zooveel regen, vergezeld van hagel, wind en onweder, gevallendat men voor het mislukken van den eerst zoo veel belovenden oogst vreest. SPANJE. De hertog v. Montpensier hadzich op zijne hoedanigheid van Infant beroepende, geweigerd om aan het bevel der re geering tot het verlaten van het Rijk te voldoen. Daarop heeft de Koningin het decreet tot zijne verbanning geteekend. Al de generaals der Liberale Unie zijn verbannen geworden en de policie gaat steeds voort met de officieren dier unie en van de progressistische partij uit het land te verwijderen. PORTUGAL. Aan graaf Peniche is kwijtschelding van straf verleend 2 da^en nadat de Kamer der Pairs zijne in-beschuldiging- stelling had gelast, wegens deelneming aan de oproerige bewegingen te Lissabon. Het ministerie gaat voort met het invoeren van bezuini gingen. De Koning heeft het voorbeeld gegeven door zijne civiele lijst met 166.666 fr. te verminderen. De Kamer der Afgevaardigden heeft daarop eenparig eene wet aangenomen tot vermindering van de toelaag harer leden met 10 p. et. en van de vergoeding voor hunue reiskosten met de hellt, FIIANKBIJK. De Koningin Fatuma-Ujombébeheerscheres van Mohilla en andere eilanden der comorische groep is te Parijs aan gekomen en heeft haren intrek genomen in het Hotel du Louvre. Bij de diseussiën over de begrooting heeft graaf de. Latour den wensch te kennen gegeven, dat hel bewind zich strenger zou houden aan den in 1852 aangenomen regel, om voor elk tweetal uitvallende gedecoreerden van het Legioen van iter slechts één nieuwen ridder in de plaats te stellen, aangezien de uitgaven door de dotatiën aan gedecoreerde militairenin 10 jaren van 4,200.000 tot 181 miljoen Bij het leger telt men thans 900 commandeurs3700 offi cieren en 29400 riddersbenevens 40000 gemedaljeerden De Senaat is den 9 overgegaan tot de orde van den dag ten aanzien van een adreswaarin op eene liberale wetsuit- legging werd aangedrongen omtrent het doen van mededee- lingen door de dagbladen van het verhandelde in de com- missiën van het Wetg. Lichaam. Het hof van cassatie had, met vernietiging van het in eersten aanleg gevallen vonnis de bevoegdheid daartoe ontkend. w„.„ De Senaat heeft zich vereentgd met al de door het Wetg. Lichaam goedgekeurde overeenkomsten met spoorweg-maat- !C De'lieer Paulin Limayracprefect van het dep', van de Lot oud-hoofdredacteur van den Constitutionnelis, op jarigen leeftijd, aan eene hartziekte overleden Den 7 is de inschrijving geopend tot aanvulling der reeds in 1867 uitgeschreven geldleening van 100 «"''joen voorde doorgraving van Suëz. De aandeelen groot dOO r geveu 25 fr rente en worden biunen 50 jaren afgelost met 500 fr., bij driemaandeltjksche uitloting met prerruen voor het eerste No van 150000, voor de 2 volgende van 50000voor de beide volgende van 10000 en voor de 20 daarna uitkomende van 2000 Ir. Binnen 24 uren was de leening volgeteekend. Onmiddelijk daarop is eene andere opengesteld van 21 mil joen voor het egyptische gouvernementkoers van uitgifte "üen 10 heeft* de prins de Beauvau- Craon te Parijshij het uitstappen van zijn rijtuig, door het afgaan van een re volver dien hij in den zak droegeen schot in het onder lijf bekomen, 't welk tot in de horst is doorgedrongen. Hij is zonder bijstand weder in zijn rijtuig geklommen maar was reeds bezweken toen men de eerste apotheek bereikte De heer Deleclusegérant van het b ad le f ™eü' i verJ oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 5000 fr. boete. Het Wetg. Lichaam heeft de begrootingen van justitie en van eeredienst met eene groote meerderheid aangenomen. K KG KLAS B. Den 8 is in het kristallen paleis een feest gegeven tereere van sir Robert Napier, waarbij ruim 27000 meuscheu zijn tegenwoordig geweest. De directeuren boden hem en zijne gemalin en de officieren van zijnen staf een dejeuner aan dat gevolgd werd door een concert en een schitterend vuurwerk Den 9 is in beide Huizen van het Parlement voorlezing gedaan van eene koninglijke boodschap, waarbij aanbevolen wordt aan sir Robert Napier en zijnen eersten manneltjken erfgenaam eene jaarlijksehe toelage van 2000 toetekennen. Den 10 is dit voorstel goedgekeurd. De Koningin heeft dien genl. den titel verleend van lord Den thfreformbill voor Schotland en deu 9 dievoor Ier land in het Hoogerhuis ten derden male gelezen en goedgekeurd. De begrooting van oorlog werd den 9 door het Lagerhu s aangenomen. De minister Disraëli deelde in die vergadering mede, hoe de regeering dacht te gemoet te komen aan den door de meerderheid uitgedrukten wensch, ten opzichte der wet op de omkoopingeu bij verkiezingen. Bij wijze van proefneming zouden de gewone gerechtshoven jaarlijks e k een bijzonderen rechter benoemen tot liet onderzoek der gein- crimeerde gevallen van omkoopingen de rechters voor jze dienst eene bijzondere toelage genieten van 5UU. Uen 10 heeft liet Huis zichniettegenstaande den tegenstand der heeren Ayrton en Bouverie, met deze wijziging vereenigd. Den 14 is de hegrooting van marine goedgekeurd. In de te Londen opengestelde zweedsche spoorwegleemng van 1.150.000, is voor veel meer dan dat bedrag mge- bC''Te "Bl'ackburnin Lancaster, is deu 11 een optocht van 5000 oranje-mannen ia botsing geraakt met eenals tegen- demonstratie uitgeloktenoptocht van iersehe radicalen en r. catholieken, zoodat een gevecht ontstond waarbij ver scheidene personen gewond zijn. Op de nadering der policie ging de oploop uiteenmaar in de iersehe wijk werden de ongeregeldheden in hevige mate hervat en eerst door eene charge van de policie bedwongen. NOOIITVEKEN. Te Arendal is den 12, 's avonds, een brand uitgebarsten, die tot den volgenden morgen gewoed heeft en waardoor ongeveer 100 huizen in de aseh gelegd zijn. it IJ «v Ij A N O. De Keizerin is deu 13, 's avonds, Ie Warschau aange komen en door het publiek met geestdrift ontvangen. De stad was geïllumineerd. Er is concessie verleend tot het aanleggen van spoorwe gen tusschen Petersburg en de Oostzee-haven-plaatsen. KRIEKENLAND. De regeering heeft het verblijf te Athe'ne aan alle creta- sche uitgewekenen ontzegd. T l K H IJ E. Prins Napoleon heeft den 11 Konstantinopelwaar hij het hem aangeboden paleis niet betrokken maar aan boord van zijn jacht vertoefd heeftverlaten om zich naar Griekenland te begeren. Servie. De Skuptschina heeft ook besloten, dat voortaan de vrouwelijke afstammelingen van het geslacht Obrenovich tot de troonopvolging gerechtigd zullen zijn opdat de troon nooit ontledigd zou kunnen geraken. Het gerechtshof te Belgrado heeft prins Alexander Kara Georgevich dec 21 voor zijne balie gedaagdwegens mede plichtigheid aan den moord van Vorst Michaël. Het hof van cassatie heeft als voogden van Vorst Milan benoemdde gewezen president van den Senaat Slevequa Milhaitovichden minister van justitie Tzenich en den mi- uister van buit. zakeu Milojkovich. VEKEENIKWESTATEN. De conservatieve conventie te Nieuw-York heeft den lieer Horatio Seymour met algemeene stemmen tot candidaat, voor het Presidentschap, eu bij acclamatie den genl. Frank Btair tot candidaat voor het Viee-presidentsohap benoemd. De radicale Afgevaardigde Thaddeus Stevens brengt eene nieuwe aanklacht' tegen den President in gereedheid waar van de 4 punten zijn: schending der constitutie door het oprichten van voorloopig regeeringen in de zuidelijke Staten, zonder goedkeuring van het Congres; strafbare misbruik van het recht van gratie; misbruik van bevoegdheid tot liet be- noemen van ambtenaren, tot verijdeling der maatregelen door het Congres tot reorganisatie der eertijds afvallige Staten genomen; misbruik van datzelfde recht tot het uit oefenen van oneerlijken invloed op de verkiezingen sedert 1865 in onderscheidene Staten gehouden. Het Huis der Afgevaardigden heeft de commissie voor fi nanciën opgedragen een wetsontwerp in gereedheid te bren gen, waarbij eene belasting van minstens 10 p. et. op de renten der staatsschuld wordt ingevoerd. De commissie voor financiën heeft hierop ongunstig geadviseerd. De ver tegenwoordigers van den Staat Florida zijn tot het Congres toegelaten. Met algemeene stemmen is besloten de zit ting den 15 te sluiten. De genl. Grant heeft den gouverneur en den luitenant- gouverneur van Louisiana afgezet en den laatste door een neger vervangen. De lieer Canby heeft de gouverneurs van Noord- en Zuid Carolina afgezet en de nieuwbenoemde amb tenaren geïnstalleerd. De President heeft eene wet onderteekend, waarbij be paald wordt dat alle werkliedendie door de regeering betaald worden, slechts 10 uren daags behoeven te werken In den Staat Mississippi is de nieuwe constitutie met eene meerderheid van 14000 stemmen verworpen. In den Staat Florida heeft het militair bestuur opgehou den en de gouverneur Reed zijne functiën als burgerlijk ambtenaar weder opgevat. De Staten Noord-Carolina en Louisiana hebben hunne nieuwe constitutie goedgekeurd. De Senaat heeft het wetsvoorstel aangenomen tot het uit geven van bons voor de aflossing a pari van al de interest- dragende schulden, behalve de 5 p. c. bons en de B p. c. certificaten. Die bons zullen aflosbaar zijn na 20, 30 en 40 jaren en 5. 4( a 4 p. et. rendeeren, kapitaal en interest in goud betaalbaar en vrij van belasting, uitgezonderd de gewone op het inkomen. 135 Miljoen zal jaarlijks besteed worden tot aflossing en rentebetaling der staatsschuld. JAPAN. De Taikoen is ter dood veroordeeld, welk vonnis door den Mikado veranderd is in opsluiting in het kasteel te Mito. De Daïmios, die vroeger tot de vazallen van den Taikoen behoorden hebben zijn voorbeeld van onderwerping met gevolgd, maar zijn aanvallender wjjze tegen de troepen van den Mikado tewerkgegaan. Een hunner heeftin het begin van Mei, onder de muren van Jeddo 2 overwinningen be haald en daarna het beleg voor die stad geslagen. BINNEN LAN D Prins Georgetweede zoon van den Koning van Saksen is den 14 op het badhuis te Scheveningen gearriveerd. Verkiezingen. De aftredende leden der 1' Kamer zijn door de provinciale Staten herkozen, met uitzondering van den heer m'. A. v. Weel Dz., die verzocht had met weder in aanmerking te komen en in Zmdholland met 38 varde 75 st„ vervangen is door m'. E. J. A graaf v Byla«dt commissaris des Konings in Overijsel. De „oordhollandsche leden j'. Barlsen en m'. Messchert v. Vollenhoven zijn herko zen mét 36 van de 68 st. Te Amsterdam is tot lid der prov. Staten van Noordho - land verkozen de heer P. N. Mallermet 290 van de uit- gebrachte 433 geldige stemmen. Benoemingen enz. De vice-adm. A.A.tle Fries isP t verzoek op pensioen gesteld; tot vice-adm. is bevorderd de s b. n. ff. C. C. Pels Rijrken. De Koning heeft prins Prederikop zpn verzoek, onthe ven van het' oppertoezicht over de verschillende wapencorp sen van het leger, over het matenëel der artillerie en over de militaire academie. Militaire Zaken. Tegen 15 Aug. zijn voor de wapen- oefeningen in het kamp bij Milligen en andere ua|aarsoefe. ningen opgeroepen al de miliciens-verlofgangers der ligtim: van~ 1864?en, voor zooveel noodig is tot het voltallig ma- ken der kampeerende bataljons, die van 1865. Scheepvaart. Onder voorzitting van prins Hendrik heeft zich den 11 geconstitueerd eene „Ncderlandsche vereen,ging voor zeewezen en scheepvaart.' waartoe schier al.e hier lande bestaande zeil- eu roeiverenigingen zijn toegetreden. Jacht. De opening van de jacht op waterwild heeft in Noordholland plaats op 1 Augustus, zullende de koeteen- den van dien dag tot 1 September opgesloten of gehokt Onderwus"' De leeraren zijn benoemd aan de Rijks hoogere bu-gerscholen met. 3jarigen cursus te AssenSap penneer en Warffum. De minister van binn. zaken is gene gen dergelijke school te 's Hertogenbosch tot eene met 5ja- rigen cursus uittebreidenmits de gemeente zich met den aanbouw van 2 nieuwe localeu belaste. De Slaten van Noordholland hebben eene subsidie van 3000 toegestaan voor de industrieschool voor de vrouwe lijke jeugd te Amsterdam en gunstig geadviseerd op de aan vragen der gemeenten Broek in Waterland, Rausdorp, As sendelft, Krommenie, Oostzaan en Zjjpe om provinciale en Rijks subsidie voor de kosten van liet lager onderwijs. Yoor de Zijpe zullen die bijdragen te zamen f 7040 beloopen. Feesten. Den 12 hebben verschillende vereenigingen van het Meialen Kruisuit AmsterdamRotterdamDelft Schiedam, Dordrecht, Gouda en Haarlem een bezoek ge bracht aan de 3' seclie te 's Hage. Zij ontvingen uitnoo- digingeu van de Koningin om op het Huis in 't Bosch en van prins Prederik om in zijn paleis te verschijnen. De Ko ningin ontving de oude krijgers in de Oranjezaal en sprak hen hartelijk toeevenals vervolgens prins Alexander. Prins Fredenk, in uniform van maarschalk, inspecteerde hen op de binnenplaats van zijn paleis. De viering van het 20jarig bestaan der polytechnische school (vroeger academie) te Delft, is den 13 aangevangen. Daartoe waren 85 oud-studenten opgekomen. Den 14 werd de jubelouverture van Weber en de Schepping van Haydn uitgevoerd door 3 buitenlandsche solisten, een koor van 238 zangers en een lOOtal muzikanten. Bij de harddraverij, den 13 in den Heer Hugo Waard ge houden is de prijs2 geslepen karaffen met 12 dito boka len behaald door deu bruin van P. de Graaf en de premie, een kristallen vaas, door de Vos, van J. Adams. Te Scher- merhorn is deu 16 de prijs behaald door de Telegraaf van C. Oud, de premie door het paard van den heer de Lange, beide te Purmerende. Op 8 en 9 Augustus wordt te Amsterdam door de lie dertafel Euterpe een wedstrijd gehouden, waaraan ongeveer 800 zangers zullen deelnemen, inde nederlandsche afdeeling door 13 en in de internationale door 5 liedertafels. De uit voering op 8 Aug. heeft plaats in de Parkzaalgevolgd door vauxhall en bal, op 9 Aug. in het Paleis voor Volksvlijt, uevolgd door vauxhall en vuurwerk. Aanbestedingen. Den 8, bij herbesteding, het maken van een offensief voor Naarden aan Frakking te Bussum, voor f 70 000. Den 13, te Bergen op Zoom, voor het r.c. armbestuur, het bouwen van een armhuis aan F. Gorren, voor 2868. Den 13 aan het prov. gouvernement te Maastricht, voor rekening van Belgie en Nederland, het verbeteren van het vaarwater der Maas in de gemeenten Berg, Obbicht en Grevenbichtin 3 perceelen voor f 30593. Den 15 te Zaandam, het maken van een gebouw ter be waring van het. Czaar-Peter-huisje (thans eigendom van prins Hendrik), minste inschr. H. Dekker voor f 2229. Bouwwerken enz. Den 9 zijn de werkzaamheden be gonnen aan den spoorweg Breukeien—Harmeien. De socieleit de Harmonie te Grouingen welke ongeveer 1000 gewone en ODgeveer 500 buitengewone leden telt, heeft besloten hare localen te veranderen en op de terreinen van 2 aangekochte huizen te stichten eene concert-comedie- zaal, eene^biljartzaal voor 4 biljarten en eene kleine con certzaal, waarvoor de kosten geraamd zijn op ƒ130.000. Zij verzoekt aan de gemeente daarvan i te dragen hoogstens tot, een bedrag van f 50 000, Door Gedep. Staten van Groningen is eene 5 p.cts. lee- nintr afgekondigd van 2 miljoen naar gelang der behoefte uiltegeven voor de kanalisatie der provincie. De Staten van Overijsel hebben met 24 tegen 18 st. be sloten voor de verbetering van den waterweg van Zwolle en Kampen naar de zee, langs de Willemsvaart en de IJ- selna de voltooiing eene subsidie te verleenen van ƒ100000; de meerderheid der commissie van rapporteurs had eene bij drage van 50000 voorgesteld. De Staten van Zuidholland hebben besloten eene leening aantegaan van 440 000. voor de droogmaking der plassen in Schieland beoosten Rotterdam. De Slaten van Friesland hebben, op verzoek van jr. Teding v. Berkhout, de toegezegde subsidie voor de 'erbin- dng van Ameland met den vasten wal verhoogd vau 150,UUU tot. 200.000. mits het Rijk eene gelijke som bijdrage. Rampen. Den 9 heeft een boerenknecht te Dmther eene dienstmeid doorschoten met een geweer, dat hij onge laden dacht te zijn. Te Wamel bij Tiel zijn den 12 zes huizen afgebranddie meerendeels verzekerd waren. j Den 13 woedde sedert 3 dagen een brand in de hooilanden onder Hoornsterzwaagbij Makkinga, en deu 15 sedert dagen in het turfveld onder Hardenberg. Den 17 is een werkman te Oudcarspel door de mtte op het land doodgebleven; hij laat eene weduwe met een jong kindje achter. I Misdrijven. De visiteur v. Zee te Venlo is m hechtenis senomen, wegens het herhaaldelijk vervalschen van vracht brieven ten gevolge waarvan menigvuldige aanhalingen zijn gedaan 'en het vervoer over den venloschen spoorweg door de handelaars vermeden werd. Voor den Dierentuin te Amsterdam zijn aangevoerd 4 jonge giraffen en 1 jonge africaansche olifant. Staats-loterij. Trekking der 5" klasse. No. 8911 1 /O en eene premie van f 3000 De Pettemer-zeeweringwaarvan het zuidelijk gedeelte door het provinciaal bestuur van Noord-Holland en het noordelijk gedeelte door liet Rijk beheerd wordt, bestas lo uit eene strandverdedigmg door middel van 9 hoofl'en' elk lang 120 el, gelegd op onderlinge afstanden van 115 e en aan de landzijde vereenigd door een open paalregel dit aan de buitenzijde door een met. steen bezet njsbeslag teg« ontgronding verdedigd en aan de binnenzijde door schom en eene puinkist ondersteund wordt SP. uit den Pettem zeedpk. die eene lengte heeft, van 1000 elgeheel uit zand bestaat, - gemiddeld 30 el binnen den paalregel ligt en eene hoogte heeft van 6 el boven vol,ee met ee kruinsbreedte van 10 el; terwijl die zanddpk met den paal reu-el vereenigd is door Yen gemiddeld 30 el breeden hult bermwelk eene helling heeft van ongeveer 20 op 1 Toen door de stormvloeden van December 1862 en deze, op de stormslreek liggende zeedijk door de tot 4 5 hoven volzee opgestuwde golven aanmerkelijk werd hescl.ad._ verkreeg men de overtuiging, dat een zóó nabp den wat errand liggende, onverdedigde zanddijk met bestand* om aan het geweld der Noordzee weerstand te bieden, reeds toen was het provinciaal bestuur van Noord-HoHan op middelen bedacht om den Pettemer-zanddijk op afdoen W^VertchXndee omstandigheden vertraagden de uitvoering f der ontworpen plannen, vooral omdat men m overlieg handelen met het collegte van den Hondshoss°^'f Jjt, die met de Pettemer-zeewering als het ware een gehee en welke eveneens door de stormvloeden aanmerkelijk gete terd was; zoodat het collegte omtrent de kunstma g t dediging zijner zeewering eeue prijsvraag had uit^e jeu, Het, best gekeurde antwoord op die prijsvraag van den mg F W. Conrad, werd in 1865 bij de boekhandelaarsJR Coster en Koon, te Alkmaar in druk uitgegeven en algen, veikrij°baar gesteld, doch met de uitvoering der aanbevo

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2