Wiirtemberg. Beieren. Zwitserland. Oostcnrijk-llongarlie. Italië. Kerkelijke totaal. S i» a ii j e. Frankrijk. Fngclaml. Denemarken. Buslaml. Turkse. Fereenigcle totalen Binnenland. Stabs flicuws. jaardag van den intocht der pruisische troepen, alom oproerige placcaten aangeplakt en aan vele woningen opruiende blaadjes afgegeven. Den 13 is tusschen Beieren en Wurteinberg eene over eenkomst geteekend betreffende de gewezen Bondsvesting Ulm. Het garnizoen van 10000 man en de onderhoudskosten der vesting, op 300000 fl. 's jaars begroot, zullen door beide Staten gelijkelijk worden geleverd, Wurtemberg zal den gou verneur en Beieren den onder-comm'. en de directeurs der genie en der artillerie blijven benoemen. De pogingen tot benoeming eener zuidduitsehe militaire commissiehoezeer persoonlijk door Yorst Hohenlohe bij de wurtembergsche en badensche Hoven bevorderdzijn niet geslaagd. De Nationale Raad is met eene groote meerderheid over gegaan tot de orde van den dag, ten aanzien van het protest van eenige leden van den Grooten Raad van Bern tegen het door dien Raad genomen besluit, om het lager onderwijs aan de geestelijke congregatiën te onttrekken. De Nationale Raad heeft zich evenwel vereenigd met de door het eedge- nootschappelijk bewind gemaakte bepaling, dat het besluit alleen de openbare en niet de bijzondere scholen mag betreffen. Den 13 is te Weenen, onder de leiding van den heer Steudel, lid van den gemeenteraad, eene vergadering van omstreeks 3000 personen gehouden, waarin besluiten zijn genomen tot afkeuring der pauselijke allocutie en een afdruk daarvan, onder herhaald gejubel, verscheurd is. In den avond van den 13 is het te Triest wederom tot een gevecht gekomen tusschen een van Rojano teruggekomen pelgrimsstoet en eenige driftige voorstanders van de inlijving bij Italië. Den volgenden morgen werd de strijd hervat en door de policie-macht, die van hare vuurwapenen gebruik maakte, zoodat een persoon gedood en eenige andere gekwetst werden, beteugeld. Bij de begrafenis van den gevallene, een toeschouwer van het gevecht, is weder veel volk op de been gekomenmaar de rust niet verstoord. 4 Den 14 is in eene, onder voorzitting des Keizers, gehou den vergadering van het Rijksministerie bepaald, dat de benaming van den Staat voortaan zal zijn //Oostenrijksch- hongaarsche Monarchie." Hongarije. De dagvaarding van het belgradosch ge rechtshof is den 18 door de polieie te Pesth aan prins Kara- Georgevich beteekend geworden. Hij heeft geantwoord niet te zullen verschijnen, omdat hij, gewelddadig van den Troon en uit Servie verdreven zijnde, zich niet langer als serviseh onderdaan beschouwt. De minister van justitie heeft bij het Volkshuis een wets ontwerp ingediend tot opheffing der woekerwetten. De heer Beniczkyvoorzitter van de centrale commissie der Honved-vereenigingheeft eenige dagen geledenop het schriftelijk verzoek tot het in ontvang nemen van belangrijke papieren van eenen stervenden Honvedzijne woning verlaten en is sedert niet teruggekeerd. Bij zijne familie is den 17 een naamloos schrijven ontvangen, inhoudende dat hij ver moord is. De heer Marcellariueen der zevenbergsche leden van het Huis der Afgevaardigdenheeft den 17, naar aanleiding van een door de regeering gelast onderzoek naar eene te Balas- falva plaats gehad hebbende ernstige demonstratie in rouma- nischen zin, verklaard, dat de roumanische bevolking de in 1848 tusschen Hongarije en Zevenbergen geknoopte band nooit als wettig heeft erkend, en verder zoo heftig uitgevaren tegen de hongaarsche regeering, vertegenwoordiging en natie, dat zijne woorden de grootste opschudding verwekten en de minister van justitie hem van hoogverraad beschuldigde. Het //Comité van het Republikeinsch Verbond" heeft eene proclamatie verspreidwaarin op heftigen toon de omverwerping der monarchie en de oprichting der republiek gepredikt wordt. De Kamer der Afgevaardigden heeft de regeerings-voor- dracht aangenomen, waarbij voor dit jaar het leger-eontin- gent op 40000 man wordt vastgesteld. De chef van den generalen staf, luit. genl. Ricci, heeft eene commissie benoemd tot het samenstellen van een offici eel verhaal van den italiaanschen veldtocht van 1866, en zulks wegens den ongunstigen toon, waarop, in het door den pruisischen generalen staf gegeven verslag van den duitschen krijg, over het italiaansche leger wordt gesproken. Dc pruisische regeering heeftop de deswegens gedane klacht, verklaard, dat bedoeld verslag geen gouvernementeel karakter had. De oostenrijksche zaakgelastigde heeft den 13 den kardi naal Antonelli de nota van b". v. Beust, naar aanleiding der pauselijke allocutie, medegedeeld. De nota is in een be leefden maar vastberaden toon geschreven en betwist den Paus het recht niet om van zijn standpunt de nieuwe oos tenrijksche wetten te karakteriseerenmaar handhaaft het recht der oostenrijksche regeering, om de door den Keizer bekrachtigde wetten ten uitvoer te leggen. De hertog en de hertogin v. Montpensier zijn te Lissabon aangekomen. Te Sevilla, waar zij gewoonlijk hun verblijf houden, zijn al de beambten afgezet en door andere ver vangen, die der post-administratie omdat zij geweigerd had den de aan den hertog en de hertogin gerichte brieven te openen. Te Madrid worden heimelijk vliegende blaadjes en blauw boekjes verspreid, waarin een zeer scherpe taal tegen de Koningin wordt gevoerd. De hertog v. Seza, die met eene zuster der Koningin is gehuwd, is wegens zijne opspraak makende zwendelarijen onder curateele gesteld. De rechtbank te Parijs heeft de heeren Delescluze en Du- buissonhoofdredacteur en drukker van het nieuwe democra tische blad le Reveil, schuldig verklaard aan opwekking tot haat en minachting der regeeringen hen veroordeeldden eersten tot 3 maanden gevangenisstraf en 5000 fr. boete den tweeden tot 14 dagen gevangenisstraf en 500 fr. boete. Het openen van inschrijvingen tot dekking der boeten van veroordeelde dagbladen verboden zijnde, heeft men ge noemd blad aangeraden den prijs zijner nummers tijdelijk van 25 tot 50 centimes te verhoogen, en dit heeft zoozeer doel getroffen, dat de oplaag sedert met HOvttf exemplaren is toegenomen. Het weekblad la Lanterne den heer Henri Rochefortwelks verkoop op den publieken weg ver boden is geworden, vindt zulk een aftrek, dat de winst op 7000 a 8000 fr. 's weeks wordt geschat. De pyrotechnisclie school te Metz is den 17 in de lucht gesprongen; niemand is daarbij omgekomen. De polieie te Parijs heeft het aanplakken van oproepin gen voor het houden van openbare vergaderingen verboden en verlangt, dat zodanige oproepingen alleen in de dagbladen geplaatst zullen worden. Na de spoedige afdoening door het Wetg. Lichaam der begrootingen van binn. zaken en van financiënis die van oorlog aan de orde gesteldwaarvan het eindcijfer niet minder dan 373 miljoen beloopt. De maarschalk Niel vond dit geens zins overdreven en goedkoop in vergelijking met Noordduitsch- land. De budjet-commissie verminderde de door haar voor gestelde bezuiniging van 20 op 8 miljoen en de regeering verklaarde daarin te berusten. j (Vervolgens zijn goedgekeurd de begrootingen voor Algiers voor marine (ruim 161) miljoen), voor onderwijs (ruim 23) milj-b voor handel, landbouw en openbare werken (ongeveer 91 miljoen). De pogingen der oppositie tot opheffing van het militair bestuur en tot ontbinding der arabisehe bureaux in Algiers, door Jules Favre, en tot het doen van grootere uitgaven voor het onderwijs, door Jules Simon voorgesteld, vonden bij de meerderheid geen bijval. Den 20 isna aanneming van het hoofdstuk Huis des Keizers, de beraadslaging over de begrooting van uitgaven ten einde gebracht en die over de middelen begonnen. Een amendement van de heeren Lanjuinais, Malézieux, Carnot, Glais-Bizoin en anderen, tot bepaling dat het op de post in beslag nemen van brieven voortaan niet meer op last van de prefectenmaar alleen op dien van den rechter van instructie zal mogen geschieden, is door den minister Pinard bestreden en afgewezen. Te Rouaan heeft den 23 een hevige brand gewoed, waar door een magazijn van vloeibare stoffen en het postkantoor in de asch gelegd zijn, en eene schade van meer dan 1 miljoen is veroorzaakt, De zevenjarige zoon van Koning Theodoras, prins Dejatch Alamayou (//ik heb de wereld gezien") is den 14 met de stoomboot the Urgent tc Plymouth aangekomen en den 17 met kapitein Speedy, aan wien hij door zijne moeder, op haar sterfbed, is toevertrouwd, te Osborne aan de Koningin voor gesteld. Den 19 is in het Hydepark te Londen eene volksvergadering gehouden als demonstratie tegen de verwerping van de //op- schortings-wet" van den heer Gladstone door het Huis der lords. Het Lagerhuis heeft den 18 de artikelen goedgekeurd der wet tot het voorkomen van kwade practijken bij de verkie zingen, en daarbij een door den heer Gladstone verdedigd amendement van den heer Tawcett aangenomen, bepalende dat de onvermijdelijke kosten eener verkiezing door het district en niet door den candidaat zullen worden gedragen. Daags te voren was het regeeringsvoorstel om de met het onderzoek daaromtrent belaste rechters eene tract ements-ver- hooging van 500 toetekennen, met 123 tegen 96 st, verworpen en een amendement van den heer Lowe, om de wet voor 3 jaren van kracht te verklaren, aangenomen. De commissie uit het Huis heeft zich verklaard voor het wetsontwerp tót aankoop der telegrafen door den Staat, Bij de behandeling der wet tot regeling van het opmaken der kiezerslijsten in Ierland, op den 20, hebben de iersche leden zich eenparig verzet tegen een artikel, waarbij het vestigen van nieuwe stembureaux in de graafschappen, waar zulks noodig blijkt, bepaald wordt. Zij zagen daarin eene poging der regeermg om de landeigenaars een middel te verschaffenten einde hunne onderhoorigeD tegen hunnen wil tot stemmen te dwingen. De minister voor de iersche zaken beweerde te vergeefs, dat vermeerdering der bureaux tot gemak der kiezers en tot voorkoming van ongeregeldheden zou strekken; het eerste artikel werd. met 84 tegen 74 st. verworpen, waarop lord Mayo de overige op deze zaak be trekking hebbende artikelen introk en de oppositie verant woordelijk stelde voor het, tengevolge dezer stemming, bij de verkiezingen in Ierland te storten bloed. Den 20 is te Cork door 4 gewapende personen een geweer makers-winkel. geplunderd. Aan lord Napier van Magdala is den 21 op plechtige wijze in de Guildhall het eereburgerschap der City van Londen en een zwaard, ter waarde van 200 guinj es, aangeboden geworden, 's Avonds boden de lord-mayor en zijne echtgenoot aan den hertog v. Cambridge en aan lord en lady Napier een diner aan, waaraan nog 200 aanzienlijke personen deelnamen. Te Romsey zijn den 21 twee gedenkteekenen voor lord Palmerston onthuldnamelijk een bronzen standbeeld op de markt van het stadje en een beschilderd venster in de abdij-kerk. De Kroonprins is verloofd met prinses Louise van Zweden. De bevolking hoopt, dat deze huwelijksverbindtenis het tot stand komen der Scandinavische unie zal bevorderen. Bij Keiz. ukase is bepaalddat de 10 jarige nijverheids- tentoonstelling te Warschau in 1869 geen voortgang zal hebben. Men merkt dit als een nieuw uitvloeisel van het russificatie-stelsel aan. Op Candia worden 40 blokhuizen gebouwd, om het turk- sche leger in staat te stellen zich spoedig te verplaatsen en alzoo de opstandelingen tot in hunne afgelegenste schuil hoeken te vervolgen. De ongeregelde troepen hebben zich in een viertal dorpen wederom aan moord en plundering schuldig gemaakt, maar de gouv. genl. heeft de belhamels doen straffen en de be roofden zoo veel mogelijk in het bezit van hun goed hersteld. Prins Napoleon heeftSyra aandoendeeene cretasche deputatie ontvangen, die den bijstand van Frankrijk kwam inroepen, en zich in zijn antwoord met behoedzaamheid uit gelaten. Servie. Aan Vorst Alexander Kara-Georgevich en andere beschuldigden zijn ambtshalve verdedigers toegevoegd. Als aangeklaagden zijn verschenen Miloisevichrentmeester der goederen van Kara-Georgevichen de 2 Nenadovichs. De advocaat-generaal heeft voor deze 3 personen de doodstraf geëischt en voor Kara-Georgevich en zijne secretaris elk 20 jaren tuchthuisstraf. De Afgevaardigde Thaddeus Stevens heeft aan de Kamer 5 nieuwe punten tot beschuldiging van den President voor gesteld. De behandeling daarvan is tot den 20 uitgesteld. De Senaat heeft eene wet. aangenomen, waarbij de zuide lijke Statenwelke nog met in het Congres vertegenwoor digd zijn, van het deelnemen aan het verkiezen van een President uitgesloten worden. Bij de laatste stemming ia. de democratische conventie te Nieuw-York heeft de heer Seymour al de stemmen der de mocratische partij als candidaat voor het Presidentschap der Unie bekomen. De commissie uit het Huis der Afgevaardigden, aan welke het voorstellen van een wetsontwerp tot belasting der bonds is opgedragen, heeft, onder voorbehoud van alle middelen van tegenwerking, zich van haren last gekweten en alzoo een ontwerp ingediend, waarbij de 6 p. ets. schuldbrieven in 5) p. ets., de 5 p. ets. in 4r*r p. ets. en de 3 p. ets. in 2/j. p. ets. worden veranderd. De aartsbisschoppen hebben bij circulaire dc r. catholieken aangespoord tot het leveren van ruime geldelijke bijdragen voor de verdediging van den Pausdoch te gelijk het in dienst treden hij het pauselijk leger ten sterkste afgeraden, als in strijd met de onzijdigheidswetten der Ver. Staten. Staten-Generaal. De 1" Kamer is den 21 bijeengekomen tot behandeling van het wetsontwerp tot het bekrachtigen der overeenkomst tot wijziging der concessie voor het kanaal door Holland op zijn smalst. Benoemingen. Aan den heer I). de Graejf v. Polsbroek, consul-generaal en politiek agent in Japan, is de honoraire titel verleend van minister-resident. Tot heemraad van den Anna-Paulowna-polder is benoemd A. Kaan Jzn. Brieven-posterij. De kamer van koophandel te Leeu warden heeftbij adres aan den minister van financiënaan gedrongen op de invoering van een algemeen briefport van 5 cents voor eiken enkelen gefrankeerden brief. 's Rijks-Middelen hebben in de eerste 6 maanden dezes jaars opgebracht 33,534,604.35, tegen 33,733,248.68) over hetzelfde tijdperk van 1867. De raming was 34,833.788. Spoorwegen. De pruisische regeering heeft verklaard dat indien zich in Nederland eene maatschappij vormde tot aanleg van den spoorweg Nieuwe SchansIhrhove, zij bereid zou zijn de helft der kosten van de overbrugging der Eems voor hare rekening te nemen; ook verwacht men, dat zij eene subsidie vau 12000 a 15000 th. per mijl voor den spoorweg zal willen toestaan. De commissarissen des Konings in Gro ningen en Friesland hebben een comité benoemd, om den goeden afloop der zaak te bevorderen. Landverhuizing. Den 19 zijn van Hellevoetsluismet 2 engelsche stoomschepen, 120 landverhuizers vertrokken, allen bestemd naar Noord-America. Visscherij. De tweede haringjager is den 22 te Vlaar- dingen binnengekomen, medebrengende 67 ton maaties- en 123 ton volle haring. Nieuwe ondernemingen. De Algemeene Nederlandsche Railroute-maatschappij heeft aanvraag gedaan voor concession tot aanleg en exploitatie van tramways van Leiden naar Katwijk en van Leiden langs Koudekerk. Alphen, Zwam- merdam en Bodegraven naar Woerden, met een zijtak van Bodegraven naar Gouda. Onderwijs. De minister van binn. zaken heeft eene aan schrijving gericht aan den commissaris des Konings in Zuid holland ten einde het gemeentebestuur van Rotterdam kennis te geven, dat hij zich niet vereenigen kan met het besluit van den gemeenteraad tot het verplichtend maken van het bezoeken der openbare scholen door de kinderen van bedeelden. De raad heeft den 23, met 18 tegen 12 st. een voorstel tot opheffing van het bestaande bezwaar aangenomen. Feesten. Tot voortzetting der academische feestviering te Delft, zijn den 15 muziekstukken van Beethoven, Handel enz. uitgevoerd, gevolgd door een bal en verlichting van het feestterrein. Den 16 werd een schitterend vuurwerk afgestoken. Aanbestedingen. Den 16. door het dijksbestuur van Wieringen, het maken van 1400 vierkante ellen steenglooiing van zuilenbazaltaan B. Swets te Petten, voor f 8668. Den 21. aan het ministerie van binn. zaken, het spannen van een draad aan de bestaande telegraafpalen langs den spoorweg tusschen Alkmaar en Uitgeesten de aanleg eener telegraaflijn met een draad langs den spoorweg tusschen Uit geest en den Noorder-IJdijk, minste inschr. P. v. Essen, te Houtrijk en Polanen, voor f 3092. Bouwwerken. Te Zetten, in Overbetuwe, wordt, op kosten der gemeente, met Rijks en provinciale subsidiën elk van f 4000, een vluchtheuvel voor overstroomingen aangelegd, en daarop door de zorg van Ds. Heldring een kerk gebouwd ten behoeve der verpleegden in de naburige gestichtenwelk gebouw tevens wordt ingericht tot huisvesting van derwaarts te vluchten gezinnen en omringd zal worden van loodsen tot stalling van vee. Giften. Mevr. Nyhoff, de weduwe van wijlen den bibli othecaris-archivaris van Arnhem, heeft 1000 beschikbaar gesteld, om uit de renten boeken voor de openbare bibliotheek aldaar aantekoopen. Bij regenten van de diaconie-scholen der herv. gemeente te Rotterdam is van een onbekende ingekomen f 8000, met toezegging van nog f 22000, tot opbouw eener nieuwe ruime diaconie-school, onder voorwaarde, dat de tegenwoordige regenten aanblijven tot de voltooiing en in-gebruik-stelling van die school. Rampen. Den 16 is de zaklinnenfabriek te Harlingen benevens eene woning en schuur met hooi afgebrand. Vele behoeftigen zijn door deze ramp tijdelijk van werk beroofd. In den nacht van 17—18 Juli zijn te Alphen, in Gelder land, 7 woningen in de asch gelegd. De dagbladen zijn opgevuld met berichten over de buiten gewone droogte en hitte. Op verschillende plaatsen zijn personen op het land plotseling doodgebleven, meerdere zijn met zwemmen verdronken. De koeien moeten met hooi gevoed worden, wijl het gras op de weiden sterft. Het gebrek aan drinkwater wordt algemeente Leeuwarden gold den 20 het regenwater 30, het pompwater 5 cents per gewone emmer. Een boschbrand, den 15 op de goederen van den heer v. Brienen, bij Maarsbergen ontstaan, is den 16 door de bij Zeist gekampeerde mineurs, die een greppel groeven, beteugeld. Het gemeentebestuur van Assen heeft, uit vrees voor brand, het rooken van pijpen en sigaren in het Sterre- bosch verboden. Door het onweder van den 17 is op Texel een schapenboet afgebrand en zijn 2 schapen en 1 rund doodelijk ge troffen. Te Ginneken bij Breda sloeg de bliksem in een gebouw, waarvan het inwendige vernield werd, zonder brand te ver oorzaken of menschen te dooden. Den 17 teekende de thermometer 1e Arnhem 90, te Amsterdam aan het waterkan toor 82, te Alkmaar 84° F. PER TELEGRAAF. 25 Juli 1868. De Eerste Kamer heeft de voorgestelde wijziging in de concessie voor het kanaal door Holland op zijn Smalst aan genomen met 29 tegen 1 stem. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 26 Juli. des avonds ten 6} uren, in den Stadshout, de navol gende stukken worden uitgevoerd: No. 1. Blondinmarsck van Budile. 2. Ouverture (Bonsoir Mr. Pantalon) van Grisar. 3. Potpourri (Les Hugenots) van Meijerbeer. 4. Polka (Erinnerung an Weissenau) van Kliigel. 5. Volontairmarsch van Scheuër. 6. Cavatine et Air (Trom bone) van Kr oil. 7. Redowa (Le bord de la Semois) van Pirotte. 8. Fantaisie (Martha) van Flottow. De leden der scherpschuttersvereeniging hebben den 22 afscheid genomen van hunnen instructeur den sergeant 1). J. Bagrt. De heer Vreede dankte hemuit naam der vereenigingvoor den ijver en de liefde waarmede hij zijne taak vervuld had en overhandigde hem een zilveren horologie met toepasselijke inscriptie. Naar wij vernemen zullen op Woensdag 29 Juli a.s. des namiddags te Egmond aan Zee wederom proeven genomen worden met den vuurpijltoestel. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 26 Julij. Arend Kluft en Johanna Hopman. Hendrik Stroo Cloeck en Klaartje Blaauboer. 23 Johannes Duits en Wietsje de Groot. Ruben Mozes Richter, te Helder, en Pietje Petronella Manheim, te Alkmaar. Cornells Beekman, wedr. van Aaltje

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2