Engeland. It uslaml. Turk$je. Vereeiiigik» hiaten Japa n. Binnenland. Eene dringende bedelom hulp. Ütc»tt>9. Den 27 is, na verwerping van alle amendementen, de gewone begrooting voor 1869 aangenomen met 207 tegen 15, de buitengewone met 209 tegen 15 st., en de begrooting voor 1868 met 199 tegen 11 st. Den 28 werd eenparig besloten tot afschaffing van art. 1781 van bet Wetboek- Napoléon, bepalende, dat in geschillen tusschen patroons eD hunne knechts de eersten op hun woord door den rechter geloofd-worden; vervolgens werd de leening, tot een bedrag van 410 miljoen door de regeering en van 411 door de commissie verlangd, met 213 tegen 16 st. op een cijfer van 429 miljoen toegestaan en daarna de zitting gesloten. Bij de discussie over de schadevergoeding aan de houders van mexicaanscbe fondsen heeft de oppositie zich beroepen op het werk van den graaf de Kératry over Mexico en de minister Rouher het gezag van dien publicist gewraakt. Deze verdedigt thans in een dagblad zijn werk en verzekert, dat hijindien hem slechts volledige vrijheid gewaarborgd werd, nog wel andere openbaringen dan de gemaakte over de fran- sehe staatkunde omtrent Mexico zou kunnen doen. Den 29 heeft de Senaat het wetsontwerp betreffende de nieuwe leening naar de begrootingscommissie teruggezonden, de financiëele wetten voor 1867, 68 en 69 met algeineene en de wet tot afschaffing van art. 1781 Wetb. Rap. met 63 tegen 3 st. aangenomen. De regeering heeft den 22 in het Lagerhuis verklaard dat zijhet aangenomen amendement van den heer Fa-wcett, betreffende het dragen van de kosten der verkiezingen door de districten, ouuitvoerbaar achtende, daaromtrent een nader voorstel zou doen. Den volgenden dag heeft het Huisop haren aandranghet amendement bij nieuwe stemming met 115 tegen 97 st. verworpen. Den 24 stelde de heer Fawcett hierom voordat de artikelen der wet (tegen de omkooping bij verkiezingen) nogmaals overwogen zouden worden, maar het Huis verwierp zijne motie met 102 tegen 91 st. en liet de wet tot de derde lezing toe. De wet betreffende de markt voor buitenlandsch vee te Londen is door de regeering ingetrokkenwegens de hard nekkige oppositie daartegen. Den 27 heeft de minister van buit. zaken medegedeeld dat het prijsgericht te Cadix de Tornado veroordeelden naar men verhaaltde Raad van State deze uitspraak be krachtigd heeft. De ten vorigen jare in de lucht gesprongen en pas her bouwde kruitfabriek te Ulverston is den 25 op nieuw ge sprongen waarbij 9 personen omgekomen zijn. De omkoopingswet is den 27 in het Hoogerhuis voor de tweede maal gelezen en goedgekeurd. De geldmiddelen van Britsch-Indie wijzen over het jaar 1867-68 een tekort aan van 1.106.000. In het vorige dienstjaar beliep het 2.518.000. Bij wijze van proefneming voor 4 jaren, is de afkoop van de verplichting tot de krijgsdienst ingevoerd en het daartoe te storten bedrag op 570 roebels bepaald. Met Bucharije is de vrede gesloten. De vertegenwoordigers van Rusland en andere mogend heden'hebben zich beklaagd over de onlangs door de onge regelde troepen op Candia aan de weerlooze bevolking ge pleegde gruwelen. Auli-bassa en Fuad-bassa hebben hunne levendige afkeuring over het gebeurde betuigd en verzekerd, dat dergelijke buitensporigheden voortaan verhoed zullen worden. Eeuige benden buigaren, die den Donau overgetrokken zijn, hebben zich in Wallachije vereenigd. Zij waren door het comité te Bucharest en andere pan-slavistische comité's van wapenen en ammunitie voorzien. Den 21 hebben bij Rutschuk eenige gevechten met de turksch troepen plaats gehad. Verscheidene buigaren zijn te Giurgewo in hechtenis genomen, waaronder een, die van een russisch paspoort voorzien was. Mithad-bassa is afgezonden tot demping van den opstand. Tusschen Dirnova en Palola zijn de roover- benden opgespóord en na 3 gevechten, met verlies van veel dooden ep gevangenen, overwonnen. Een 40tal manschappen is naar de bergen ontsnapt. De rust in het turksche gebied langs den Donau is daarmede hersteld. Donau-Vorstendommen. De verkiezingen voor den Se naat zijn, dank zij den overal door de regeering uitgeoefen- den invloed, voor in haren zin uitgevallen. Servie. Te Belgrado heeft zich eene commissie gevormd tot het inzamelen van gelden voor de stichting van een ge- denkteeken voor Vorst Michael en van eene kerk op de plaats waar hij vermoord is geworden. Den 27 zijn de vonnissen in het geding over den Vor stenmoord openbaar gemaakt: 14 personen zijn ter dood, Sima en Soetosar NenadovichVorst Kara-Oeorgevich en diens secretaris tot 20jarige tuchthuisstraf, andere personen tot vesting- of gevangenisstraf veroordeeld. Den volgenden dag zijn de doodvonnissen voltrokken. Kiamil-bey is den 28 uit Konstantinopel te Belgrado aan gekomen met de officiëele bekrachtiging der troonsbestijging van Vorst Milan door den Sultan. Den 30 is dit stuk plechtig overgegeven in het bijzijn van het regentschap, de ministers, den Raad van Statede vreemde vertegenwoordigersden aartsbisschop en 5 burgers der hoofdstad. De Senaat heeft de wet aangenomenwaarbijtegen nieuwjaarsdagde opheffing der freedmens-bureaux bevolen wordt, - en de herbenoeming van de heer Evarts tot proc. genl. bekrachtigd. Het Huis der Afgevaardigden heeft de koopsom (7.200.000 d.) voor Russisch-America toegestaan. De wet tot. heffing eener 10 p. ets. belasting van de bonds is door het Huis aan de commissie teruggezonden, en zal derhalve gedurende deze zitting niet meer ter spraak worden gebracht. De wet betreffende de genaturaliseerde americaansche bur gers is aangenomen, maar het laatste artikel daarvan, bepa lende dat de President een onderdaan zou mogen arresteeren van eene mogendheid, die een in de Ver. Staten genatura liseerd burger op grond zijner vroegere nationaliteit terug houdt, verworpen. Ook is eene voordracht goedgekeurd om 4 en 4J p. ets. schuldbrievenbinnen 30 a 40 jaren in goud inwisselbaar en belasting-vrijuittegeventot inkoop der bonds. Den 27 is het Congres tot 21 September verdaagd. De liberale vertegenwoordigers van Noord-Carolina en Louisiana zijn in den Senaat toegelaten. De vreemde, vertegenwoordigers hebben bij gezamenlijk schrijven aan den Mikado geprotesteerd tegen diens decreet tegen de aanneming van het christendom door de bevolking. De broeder van den gewezen Taikoen staat aan het hoofd van den opstand en beschikt over zulk eene krijgsmacht, dat eene scheuring van Japan in 2 Keizerrijken mogelijk wordt geacht. Volgens latere berichten is tusschen de noordelijke en de zuidelijke daïmois eene schikking getroffen. Prins Humbertkroonprins van Italiëen zijne gemalin met een gevolg van 22 personen, zijnden 29 aan lietHötel- Paulez te 's Gravenhage afgestapt. Den 30 hebben de prins v. Oranje en prins George van Saksen een bezoek gebracht aan de liooge gasten, die vervolgens een bezoek aflegden bij de Koningin op het Huis in 't Bosch. Prins Humbert bracht daarna den prins v. Oranje een tegenbezoek. Benoemingen. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van P. Honigburgemeester van Zuid- en Noordscliermer, tot secretaris dier gemeente. Brieven-posterij. De kamer van koophandel te Leiden heeft zich mede tot den minister van financiën gewend, ten gunste van de invoering van een laag uniform briefport en van grootere waarborgen aan de verzenders van aangetee- kende brieven. Visscherij. De derde haringjager is den 24 te Vlaardingen aangekomen met 46J. ton volle en 32j ton maatjes-haring. De totale aanvoer der jagers is 315J ton, zijnde de vangst van 36 schepen. Nieuwe ondernemingen. Er worden pogingen aange wend tot oprichting eener A oord-Nederlandsche Stoomboot maatschappij, meteen kapitaal van 3 miljoen, in aandeelen van f 1000, 500 en 200, waarop 25 p.ct. te storten, waarvan het doel is het tot stand brengen van geregelde stoomboot-ver bindingen tusschen Harlingen en de engelsche havens. Onderwijs. De minister van binn. zaken wenscht van de gemeente-besturen, bij de opgaven over den toestand van het lager onderwijs in 1867, ook te vernemen, of in dat jaar de heffing van schoolgeld is ingevoerd, gewijzigd of afgeschaft, en in hoeveel schoollocalen onderwijs in de gods dienst werd verstrekt. Kerkelijke Zaken. De synode der Nederd. Herv. Kerk heeftmet vernietiging van het vonnis van het prov. kerk bestuur en met afwijzing der klachten van den kerkeraad te 's Hage, D». Zaalberg gehandhaafd in zijn recht op den kansel, maar hem gedurende 4 weken in zijne bediening geschorstals straf voor zijn oordeel in het adres aan de synode over de kerkelijke personen en collegiën uitgebracht. Eeesten. De wedstrijd van de Kon. Zeil- en Roeiver- eeniging, den 25 op het IJ voor Amsterdam gehouden, is bijgewoond door prins Hendrik en opgeluisterd door de muziek van het 7' reg. inf. Te Kampen is den 25 en 26 een muziekfeest gehouden, waaraan 7 liedertafels, van Amsterdam, Utrecht, Zwolle, Dordrecht, Deventer, Almelo en Kampen, benevens bet orchest van Stumpff deel namen. De uitvoeringen hadden plaats in de prachtig versierde exercitie-loods en werden gevolgd door vauxhall en bal. Den 28, 's avondswerd in het paleis voor volksvlijt een feest gegeven door de Maatschappij voor den werkenden stand. 5000 Toegangkaarten a 10 ets. waren daarvoor af gegeven. De orehesten van het paleis en der vereeniging Musicte et Amicitia en de kooren der vereeniging Neerlands IVerkmander Timmermansgezellen-vereeniging en der knapen van de ambachtsschool voerden bij afwisseling muziek- en zang stukken uit, en de avond werd met een vuurwerk besloten. Den 29 is het vijfde nationale zendingsfeest gevierd in het bosch van het landgoed Middachtenin Gelderland en door 10000 a 15000 menschen bijgewoond. Aanbestedingen. Den 29. te 's Hage, het verbreeden van liet kanaal door den Hoek van Hollandtusschen Zand dijk en de Noordzee, minste inschr.v. d. Velde te Sliedrecht, voor f 312,800. Den 28, te Utrecht, het bouwen van eene teekenzaal bij de Rijks hoogere burgerschool, aan A. H. v. Baaren, voor 5547. Den 30, aan het ministerie van binn. zakenhet maken van zandfundeeringen voor het hoofdmagazijn in de centrale werkplaatsen der staatsspoorwegen te Zwolleminste inschr. A. IV. Lensing en IV. Nijenes te Arnhemvoor f 87,900. Rampen. Te 's Heerenberg is den 25 een brand uitge barsten, die door feilen oostewind en de droogte zoozeer toenam, dat 22 huizen en 2 schuren verwoest, en ruim 40 gezinnen van hunne woning beroofd zijn. De brandweer van het naburige Emmerik heeft krachtige hulp verleend. Door het vuur der locomotief op den Rijnspoorweg is den 24 brand ontstaan in het bosch van Wolfheze, waardoor belangrijke schade is aangericht, en den 26 wederom in de heide tusschen Wolfheze en Ede. Uit Hardenberg, Hoogeveen, Coevorden en Winterswijk meldt mendat aldaar veenbranden woedenwelke eene groote uitgestrektheid verkrijgen (in het Woolsche Veen bij Winterswijk over meer dan 200 bunders), verscheidene dagen durenook de boekweitvelden aantasten en bosschen en wo ningen bedreigen. Overal worden wachten aangesteld en is men voortdurend bezig om door het graven van greppels het kwaad te beperken. Rechtszaken. Het hof van Overijsel heeft den 28 G. J. Fij, uit Eschmarke bij Enschede, beschuldigd van brand stichting met gevaar voor menschenlevensveroordeeld tot de straffe des doods. Paleis voor Volksvlijt. Van de in 1867 opengestelde hypothecaire geldleening was ongeplaatst gebleven f 225,000; daarvan is alsnu ingeschreven f 150,000. Om het nog ont brekende te vinden, heeft de directie besloten tot uitgifte van kleine aandeelen, waarvan zij de plaatsing zoekt te bevorderen door de houders toegang te verleenen tot eene groote feestviering op 20 en 21 Augustus a.s. Voor eene bijdrage van f 25 namelijk, verstrekt zij een certificaat groot f 20 in bedoelde geldleeningeen lot in eene tombola zonder nieten, van voorwerpen op de doorloopende tentoonstelling aangekocht, en eene entrée voor een beer en dame tot eene matinee musicale en 2 avond-concerten, met versiering van de groote zaal en illuminatie van den tuin, besloten met een prachtig vuurwerk. Het welslagen van dit plan is voor de instandhouding van het paleis noodzakelijk en dat dje instandhouding niet slechts voor de hoofdstad, maar voor gansch Nederland, dat daarin zijn gemeenschappelijk, endoor buitenlanders om strijd geprezen, vergader- en tentoonstel- lingslocaal vindt, gewenscht is, behoeft geen betoog. De inschrijving ter deelneming vóór 7 Aug. kan ook bij de uitgevers van dit blad geschieden (Zie Advertentie). Niet ondienstig is het de aandacht onzer lezers te vestigen op de nieuwe maatschappij «de Nederlanden." gevestigd te Amsterdam, welke zich ten doel stelt de deelnemers tegen eene geringe premie eene uitkeering te verzekeren tot ver goeding der schade door persoonlijke ongevallen geleden, zooals bij de uitoefening van beroepen en bedrijven, bij het reizen of bij de bediening van het brandwezen. 't Is de eerste maatschappij van dien aard hier te lande, welke voor allen wier bedrijf met meer of minder gevaar .verbonden is, voor de beambten aan middelen van vervoer evenzeer als als voor de reizigerseene uitmuntende gelegenheid aanbiedt om zich te vrijwaren of geldelijk schadeloos te stellen voor de verdrietelijkheden van rampen, die dagelijks voorkomen en de welvaart en het levensgeluk van zoo velen bedreigen. De tarieven zijn zeer billijk gesteld en de directie verdient het algemeen vertrouwen. Behalve bij den agent hier ter stede, kan aan het bureau van dit blad inzage genomen worden van het reglement en andere desbetreffende stukken. Nieuwe kerkstichting te Egmond aan Zee. Voor bovengenoemd doel in dank ontvangen: van A. K., te Alkmaar, 5 coupons a f 2,te zamen f 10,van de familie v. D., postm. 's Gravenhage, f 10,van een Pro testant. postm. Arnhem, coup. f 1.23J; van B. E„ te Lei- den, 10,—; uit Rotterdam 2 muntb. a f 10, te zamen 20,uit Haarlem f 1,—. IIebrecn kap. 4, vers 14 en 15. totaal 52.23J. Terwijl wn ons verder bereid houden tot de ontvangst van liefdegiften, bevelen wij het ontworpen plan alle wei denkenden ten zeerste aan. Het kerkbestuur van de R. K. gemeente der Bisschoppelijke klerezij J. J. van GREUNINGEN, Pastoor. IJ. C O N IJ N Secretaris. De Heer Hugo Waard, gelegen in de nabijheid van Alkmaar en Hoorn, voor meer dan 230jaren drooggemaakt, wordt, behalve door Roomschen, bewoond door ruim 750 Hervormden, die, bij gemis van kerk en predikant, zich tot uitoefening van hunne godsdienst en het ontvangen van godsdienst-onderwijs naar de omliggende gemeenten moeten begeven. De bezwaren, daaraan verbonden en de schadelijke invloed er van op godsdienstigheid en zedelijkheidhebben reeds lang den wensch doen geboren worden, om eene zelf standige gemeente te stichten. De ondergeteekenden hebben zich ter vervulling van dien wensch tot eene commissie vereenigd en de opbrengst van eene vrijwillige inschrijving ten bedrage van 8000,—, heeft bewezen, hoe groot de begeerte is om eigen kerk en predikant te bezitten. Daar echter deze som, hoe aanzienlijk ook, naauwelijks het be draagt van hetgeen er noodig'is, om in de kosten van grond en den aanbouw van kerk en pastorie en in de helft van bet predikantstractement te voorzien, heeft de commissie op haar verzoek vrijheid gekregen van de algemeen® synodale commissie, om ter bevordering van haar doel de algemeene weldadigheid in te roepen. Zij doet dat bij deze met des te meer aandrang, omdat van de Roomsche zijde binnen weinig tijds eene hulpkerk en pastorie is gesticht en een geestelijke gezonden. Zij vleit zich dus, dat hare geloofs- genooten niet achterlijk zullen blijven hetzelfde voorredt te helpen bezorgen aan de Hervormden alhier. Tot het geven van inlichtingen en het ontvangen van bijdragen hebben zich, behalve de leden der commissie, be reid verklaard de volgende heeren; terwijl van elke gave steeds dankbare vermelding zal gedaan worden. Te Aartswoud: Ds. J. H. Kremer; Alkmaar: Ds. A. v. Maurik, Ds. A. J. P. Oort en de heeren: Mr. W. Timmer EckelboomM. Luijmes en Mr. G. van Leeuwen; Amsterdam: Ds. Ds. J. Prins, Jb. v. Murhen, C. S. Adama van Schel- tema, J. P. Hasebroek, H. Steenberg, P. W. B. van Bell, J. P. Strieker, J. G. Schuuring en E. Laurillard; Anna Paulomia Polder: Ds. A. G. Pareau; Arnhem: Ds. Ds. J. F. C. Kronenberg en L. H. Slotemaker; Bemebroek: Ds. F. 1\ de Mazure; Bergen: Ds. P. Immink; Berkhout: Ds. K. Boon; Beverwijk: Ds. Ds. F. W. van Andel Weijers en J. C. Boon; Broek op Langedijk: Ds. H. J. James; CulenborgDs. W. II. Mirandolle; Delft: Ds. II. E. Haverkorn van Rijsewijk; Dordrecht: Ds. W. R. "Veder; Driehuizen en Zuidschermer: Ds. II. J. v. d. Weerd; Edam: Ds. J. H. Tersteeg; Enk huizen: Ds. V. F. J. Boonacker; Epe: Ds. H. Worst en Jonkhr. G. W. v. d. Feltz; Gravenhage: Ds. J. Mol Jacobz.; Groningen: Ds. A. Toorenenbergen; Heerenveen: Ds. D. J* F. Corstius; de Helder: Ds. L. V. Ledeboer; Hensbr'oek': Ds. J. La Verge; HillegondsbergDs. J. v. Walsem; Hoorn: Ds. J. C. Ten Brummeler Andriesse; Krommenie: Ds. M. J. Schroder; Leijden: Ds. Ds. H. G. Hagen, W. Scheller Limmen: Ds. R. J. Koning; Middelburg: Ds. P. A. v. d! Scheer; Nieuwe Niedorp: Ds. J.' de Jongh; Nijmegen: Ds! Ds. J. Sickens Boelens en J. Hooijkaas Herderschee; Oost- Zaandam: Ds. H. Prins de Jong; Oude Niedorp: Ds. J. Wijs; Oudorp: Ds. J. BölgerRotterdam: Ds. Ds. H. G. J. Does- burgh en H. L. Vinke; Rijnsburg Ds. H. S. J. v. Rijsoort; Schermer (bedijkte): de heer J. Stikkel; Sloterdijk: Ds.J.m! Assink Calkoen; Schiedam: Ds. F. Haversmidt; Spanbroek Ds. G. J. v. d. Hoeven en de heer P. F. v. d. Steen; Ter Aar: Ds. J. Montagne; Tiel: Ds. F. J. J. A. Junius; Twisk: Ds. J. A. Snellebrand; Utrecht: Ds. F. W. Merens; ketsen: Ds. J. W. D. Roëll; Voorburg: Ds. W. G. F. v. Voorthuij- sen; Ifassenaar: Ds. L. J. v. Rijn; Watergang: Ds. A. J. Berman; Winkel: Ds. A. C. H. Calkoen; Zutphen: Ds. G. R. Erdbrink; Zwartsluis: Ds. A. v. d. Flier; Zwolle: Ds. T. Poortman en H. Brouwer. Heer Hugo Waard, 25 Julij 1868. De commissie tot stichting van eene zelfstandige gemeente in de Heer Hugo Waard: C. Heemskerk, Voorz. J. Helder. K. Raat, Penning meest. H. IIemke. P. Blom. J, Rootjes. K. Boot. J. Slooves. J. v. d. Busse. C. Smit Cz. H.CopiusPeereboom. W. Vader en W. Govers. A. Boekestein, Secret. Den 30 Juli is door eene commissie uit bet bestuur der Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet, uit naam van die vereeniging, den heer P. A. v. d. Drift eene fraaie vlag aangeboden voor zijn nieuwgebouwd brikschip Alcmaria Victrix, als een blijk van ingenomenheid met bet denkbeeld van ZEd., om dat vaartuig de roemvolle wapenspreuk dezer stad te doen voeren. Onze stadgenoot JA. Basie heeft eene eervolle ver melding verworven wegens zijne op de tentoonstelling te Arnhem ingezonden pomade-soorten en scheerpoeder. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Woensdag 5 Augustus, des avonds ten 7j uren, in den Stadshout,°de navolgende stukken worden uitgevoerd No. 1. Grenadiermarsch van Lowenthal. 2. Ouverture (Bon- soir Mr. Pantalon) van Grisar. 3. Alexandrine Polka van Dunkier. 4. Potpourri (Monteebi et Capuletti) van Bellini. 5. Walzer (Sternen reigen) van Lamer. 6. Marche (Le défilé) van Briffaux. 7. Ouverture (Une fète de Nuit) van Patrie. 8. Aria (Stradelle) Cornet, van Flottow. 9. Fantaisie (Norma) van Bellini10. Mazurka (Fleur de Printemps) van Krolt. Gedurende de maand Augustus zal het Orgel in 'de Groote Kerk (om het licht) een uur vroeger bespeeld worden, en wel van 6 tot 7 uren. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 23 Julij. Theodoras Phitippus van der Waal en Johanna Hoogland. 30 u Gerardus Johannes Nar old en Jacoba van Tiggelen. Willem Klugt en Grietje Lubbe. Johannes Hackman en Sophia Anthonia Bergen. GETROUWD. 26 Julij. Martinus Andries Vogelezang en Johanna Maria Jansen, wed. van Arnoldus Adrianus Overhorst. Petrus Bartholomeus Hulskamp, te Hoogwoud, onl.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2