Engeland. Zweden. Griekenland. Turkye. Vereenigde Staten. Paraguay. Binnenland. Herv. Kerk en Pastorie te II. H. Waanl. Stabs ilteuius. dat het meeste vertrouwen te kennen gaf op het bewaard blijven van den europeeschen vrede. Den 8 is weder een nummer van la Lanterne in beslag genomen en eene vervolging ingesteld tegen den schrijver, den heer Rochefortwegens aanzetting tot haat en min achting van de regeering en beleediging van de persoon des Keizers. Hij is naar Brussel geweken. Te Parijs is zekere Thenault in hechtenis genomen, ver dacht van een aanslag tegen den prefect der hoofdstad. De Keizer heeft voor 1000 fr. ingeschreven voor het monument, 't welk te Camden-town voor den vermaarden engelschen staathuishoudkundige Cobden zal worden opgericht. Bij de pnjsuitdeeling in de Sorbonne der lyceën van Pa rijs en Versailles, op den 10, welke door den minister Duruy geleid en door den Kroonprins verricht werdheeft de jonge Cavaignacdie den eersten prijs verworven hadde estrade niet willen bestijgen en zulks om geene belooning uit handen van den prinswiens vader tijdens de staatsgreep den zijnen heeft doen opligten, te ontvangen. Zijne houding verwierf de toejuichingen zijner mede-leerlingen. De heer Jefferson Davisde gewezen President der Zuidelijke Confederatie, is den 4 met zijn gezin te Liverpool aange komen, waar hij bij het aan wal stappen met luide toejuiching begroet werd. Eenige voorname bewoners van Candia hebben een smeek schrift aan de Koningin gezondenwaarin zij om ondersteu ning vragen tot het bereiken van het nationale doel. Den 6 is het gerechtshof te Banbridge (Ierland) door eene bende orangisten omringd, die het voortzetten van het geding tegen eenige gearresteerde onruststokers hunner partij hebben belet. Te Stockholm is in eene algemeene vergadering van zweed- sche dagbladschrijvers besloten om pogingen in het werk te stellen tot afschaffing van het dagbladzegel, en om de nieuws tijdingen uit Noorwegen, Denemarken en Finland niet meer onder de rubriek "Buitenland" te plaatsen. De Koningin is den 2 bevallen van een zoon, die den naam van Konstantijn heeft ontvangen. Donau-Vorstendommen. De regeering, over welks wei nige waakzaamheid, wat betreft het vormen van de benden die een inval in Bulgarije hebben gedaan, door dePorteaan de vertegenwoordigers der vreemde mogendheden geklaagd is, heeft thans een aantal gevangennemingen te dier zake laten doen en de bulgaarsche grens door troepen bezet. De in Roumanie gelegen bezittingen van Alexander Kara- Georgevich zijn in beslag genomen. Bij de wet betreffende de unificatie der staatsschuld wordt eene jaarlijksche som van 135 miljoen aangewezenom tot delging der schuld te dienen. Het Huis der Afgevaardigden heeft de wet tot opheffing der freedmen's-bureauxwaarop de President zijn veto had geplaatst, voor de tweede maal aangenomen. Het heeft ook eene wet aangenomen, waarbij aan de regeering verboden wordt goud te verkoopen. De President heeft bekend gemaakt, dat de Staat Georgia het veertiende amendement op de constitutie heeft goedge keurd en de minister Sewarddat dit amendement thans volkomen bekrachtigd is en deel uitmaakt van de grondwet des Rijks. Genl. Grant heeft, met goedvinden van den President, het 2e en 3» militaire distriet opgeheven. De overblijvende 4e en 5e districten omvatten Mississippi en Texas. De gouverneur van Louisiana heeft aan de hooge regeering verzochthem troepen te zendenom de bestaande wanorde lijkheden te kunnen onderdrukken. De heer Thaddeus Stevens, het bekende radicale lid van het Huis der Afgevaardigden, is overleden. De moed en vaderlandsliefde der bevolking, die sedert 4 jaren den kamp tegen Brazilië, Uruguay en de Argentijn- sche Confederatie volhoudt, heeft geleid tot de oprichting van 3, door vrijwillige werving gevormde, regimenten van vrouwen, aan welke de beveiliging van Villa Ricco en het verhoeden van het overtrekken der rivier de Tebiquary is toevertrouwd. Te 's Hage zijn reeds vele gemachtigden" aangekomen ter bijwoning van de conferentien betreffende de suiker conventie. De Twentsche vereeniging tot bevordering van landbouw en nijverheid heeft besloten adressen aan de regeering te richtenin het belang der invoering van een uniform-briefport van 5 ets. en tot ondersteuning der adres sen van de kamers van koophandel te Amsterdam en te Rotterdam, waarin om trapsgewijze uitbreiding der hoeveel heid in Indie te veilen gouvernements-producten wordt gevraagd. Militaire zaken. Met 1 Sept. worden de tirailleur- compagniën bij het wapen der infanterie opgeheven, uit overweging der noodzakelijkheiddat al de onderofficieren en manschappen in gelijke mate voor de tirailleursdienst kunnen worden bestemd, en dat elke compagnie hare eigene scherp schutters bezitte. Nieuwe ondernemingen. Prins Hendrik heeft voor een aanzienlijk bedrag ingeschreven voor de te Amersfoort opte- riehten maatschappij van zijdeteelt in Nederland. Putboring. Het bestuur van den polder het Grootslag heeft besloten inde gemeente Westwoud 10 putten te doen boren, waarvan de kosten geraamd zijn op p. m. 60 voor elke put. Kerkelijke zaken. Bij Kon. besluit zijn de departementen voor de zaken der eerediensten opgeheven en is het beheer daarover opgedragen aan den minister van financiën wat de hervormde en aan den minister van justitie wat de r. catho- lieke eeredienst betreft. De kerkcraad der herv. gemeente te 's Hage heeft besloten bij de volle synode in verzet te komen tegen het gedeelte van het vonnis der synodus contracta, waarbij de heer Zaalberg in zijn predikambt is gehandhaafd. IX Felix, predikant te Utrecht, heeft voor het beroep naar 's Hage bedankt. Peesten. Den 8, 's morgens en 's avondsis in de Parkzaal te Amsterdam de nationale en de internationale zangwedstrijd gehoudenuitgeschreven door de liedertafel Euterpe. Daaraan namen deel 4 andere liedertafels van Amsterdam, 2 van Rotterdamdie van Haarlem, Schiedam, Utrecht, Groningen, Nijmegen, Alkmaar, Hoorn, Rheids en Atrecht. Euterpe bracht de 3 bekroonde compositiën ten gehoore van Ludw. Stark te Stuttgart, G. Ha mm te Yenlo en Eug. Grobuscft te Minden. De prijzen werden verworven, in de nationale afdeeling, de gouden medalje en 100 door Rotte's Mannen koor, de gekroond zilveren medalje en 50 door de Mannen- Zangvereeniging van Utrecht de zilveren medalje door Amphion van Rotterdam; in de internationale afdeeling, de gouden medalje en 300 door la Société des Orphéonistes van Atrecht de gekroond zilveren medalje en door Amstels Mannenkoor, de zilveren medalj e door Oefening baart kunst van Amsterdam. Vauxhall en bal besloot den feestdag. Den 9, 's avonds, deden de bekroonde vereenigingenin afwisseling met het orchest, zich in het Paleis voor Volksvlijt hooren, alwaar vervolgens wederom vauxhall en bal gehouden en een vuur werk afgestoken werd. De bekroonde liedertafels van Rotterdam zijn bij hare terugkomst daar ter stede door de buitengewone leden en de vertegenwoordigers der bestaande muziekcorpsen feestelijk ingehaald. Desgelijks de zangvereeniging te Utrecht door de muziek der infanterie. De afdeelingen Utrecht en Amersfoort van het Metalen Kruis hebben den 12 het herinneringsfeest aan den t-ien- daagschen veldtocht gevierd door een bezoek aan Soest en Baarnbij welke gelegenheid de leden door prins en prinses Hendrik op het paleis te Soestdijk genoodigd en hartelijk ontvangen werden. Aan de harddraverij te Noordschermer, op den 11, hebben 12 paarden deelgenomen. Prijs en premie, 2 stukken zilver ter waarde van ƒ140, door eenige lief hebbers vereerdwerden behaald door de Eva van A. de Wit te Zijpe en door de witvoet-moerkop van G. Eec.en te OudcarspeLBij de draverij op den 12, door Schermerpaarden, was het paard van den heer JW ater winner van den prijs, dat van den heer A'. Akkerman van de premie en dat van den heer C. Smit der 2d* premie. Aanbestedingen. Den 13, aan het ministerie van binn. zakenhet maken van grondwerkenhet leggen van spoorbanen en wissels, het leveren van ballast en het maken van bestra tingen voor het algemeen magazijn en de centrale werkplaatsen der staatsspoorwegen te Tilburgminste insehr. J. B. Broeders aldaar, voor f 16649. Voor het bouwen eener nieuwe school te Venhuizen, ge meente Hem, is minste insehr. geweest P. Groot, teWijdenes, voor f 5499. Te Medemblik is door het bestuur der Vier Noorderkoggen besteed het oprichten der gebouwen voor een stoomgemaal, minste insehr. Gebr. Tool te Wognum, voor 44900. Den 13, te Roozendaal, het bouwen van eene nood- of hulpkerk, minste insehr. H. Hasselt aldaar, voor 7056. Geschenken. De heer S. Berghuis te Groningen heeft namens D'. C. de Gavere, onlangs naar Batavia vertrokken, aan 's Rijks muzeüm van natuurlijke historie te Leiden eene prachtige verzameling van ongeveer 1100 zeldzame europeesche en west-aziatische vlinders geschonken. De gemeente Haarlem heeft den heer Mr. A. JEnschedé die reeds 11 jaren, geheel belangloos, de betrekking van archivaris vervuld en het archief der stad uitmuntend gere geld en beschreven heeft, eene sierlijke milieu de table, van kristal en zilver, vereerd. Rampen. In den nacht van 7 op 8 Aug. zijn te Vollen- hove 27 huizen en 5 schuren, bewoond door 31 gezinnen, 120 personen tellendeafgebrand. De meeste perceelen waren verzekerd. Hoezeer de felle wind de vlammen spoedig hielp verspreidenwas de richting gunstig voor het behoud van het overige gedeelte der stad. De brandspuiten van Gene- muiden en Blokzijl kwamen die van Vollenhove te hulp. Den 9 zijn te Netterden, bij Gendringen, 7 woningen, 4 schuren en het schoolgebouw verbrand; de kerk had reeds vlam gevat, doch werd door krachtige hulp, ook van Emme rik en elders toegesneld, behouden. In den avond van den 10 heeft boven meerdere provinciën een hevig onweder gewoed, waardoor op vele plaatsen, vooral in Groningen en Drenthe, brand is veroorzaakt, In Noord holland zijn daardoor afgebrand de woningen van Jb. Heilo en P. Stuijt in de Wormer en van Jb. Pauw te Kwadijk en een molen te Zaandam. Een onweersbui met windhoos heeft den 12 in Gelderland veel schade aangericht en schier de halve opbrengst der appel boomgaarden vernietigd. Paleis voor Volksvlijt. Prins Frederik heeft voor/5000 deelgenomen in de hypothecaire geldleenivig, en voor 20 certificaten a 25 verbonden aan de groote feestviering in geschreven. Het kasteel Assumburg met aanhoorighedente zamen ongeveer 850 bundersheeft den 11 in publieke veiling ge golden f 278,320, n. 1. het kasteel 31,500, de hertenkamp 17,050, Beijenlust f 10,500, het Assumer tolhek 27,900 en de duinen voor 40,000. De afslag moet nog piaats hebben. Het tiende Nederlandsch taal- en letterkundig Congres zal worden gehouden te's Gravenhage, op 31 Aug. en 1 en 2 Sept., in het gebouw der teeken-academie. De plechtige ontvangst der leden geschiedt in dat locaal den 30 Aug. des avonds. Een groot aantal bekende letterkundigen uit Nederland en Belgie zullen de zittingen bijwonen, voor drachten houden of belangrijke vraagpunten ter sprake brengen. Ten genoegen der leden zullen plaats hebben: den 30 Aug. eene feestelijke bijeenkomst in de sociëteit de f ereeniqing, opgeluisterd door voordrachten van de nationale zangschool, den 31 een groot vocaal en instrumentaal concert in den kon. schouwburg, den 1 Sept. eene muziekuitvoering op het terras van het badhuis te Scheveningen, den 2 eene muziek uitvoering en illuminatie in de societeitstent in het Bosch, gevolgd door een groot vuurwerk in de Maliebaan, van wege de gemeente. Verschillende instellingen en sociëteiten, als mede particuliere kabinetten worden voor de leden toegan kelijk gesteld, terwijl de spoorwegen het bezoek van het congres bevorderen (de holt. spoorweg-maatschappij en de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen door het uitreiken van retourkaarten, 7 dagen geldig). De contributie voor het congres is gesteld op "2,50, de deelneming aan een gemeenschappelijken maaltijd den 1 Sept. op het badhuis te Scheveningen op f 3. //IN D'OUDEN DIK." Westfriesche Novelle van Dr. J. J. Aghina. Hoorn, bij F. A. Kramps, 1868, 75 blz. in kl. 8°. Met genoegen kunnen wij onze lezers wijzen op dit werkje, 't Bevat het geestig en onderhoudend geschreven verhaal eener geschiedenis uit het leven der landlieden tus- schen Hoorn en Enkhuizen, en geeft een goed denkbeeld van hunne zeden en gebruiken. Het ontstond naar aanleiding eener voordracht van den heer Cremer te Hoorn en is op den trant van diens betuwsche novellen geschoeid. De schrij ver doet de personen spreken in hun eigen taal, en bedient ziehook waar hij de dialoog verlaatmeermalen van hun ne eigenaardige uitdrukkingen't welk zijne novelle eene bijzondere kleur bijzet. In vele opzichten vinden wij in de bewoners van Drechterland die onzer omstreken terugvoe gen wij daarbijdat de heer Aghina alkmaarder van geboorte en zijn verhaal zeer zedelijk van gehalte isdan meenen wij reden te hebben om te verwachten, dat zijn arbeid door onze stadgenooten met graagte ontvangen zal worden. Wij wen- schen, dat zij door de lezing van het lieve boekje hetzelfde genot zullen smaken, als ons er door ten deel viel. Bij de Uitgevers dezer Courant nog in dank ontvangen van C. G. 10, Hoezeer onze liedertafel bij den zangwedstrijd te Amster dam geene bekrooning beeft mogen verwervenkomt haar de lof toe zich kloek gekweten te hebben. Hare voordracht bestond in Friihlings Andacht van Kreutzer en Schlafe wohl van Abt. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant lezen wij daaromtrent: Arion van Alkmaar (directeur Ad. Smabers 30 executanten). Zeer verdienstelijkveel beschaving en goede toon. De tenoren vooral werkten recht braaf." Het oordeel door dat blad over Sappho van Hoorn uitgesproken luidt daarentegen zeer ongunstig. Het hevig onweder, dat den 10 's avonds boven onze omstreken woeddemaar onze stad geen water verschafte bracht evenmin verkoeling van den dampkring. Reeds den volgenden dag bereikte de thermometer ('s midd. 2 uren in de schaduw) de hoogte van 85". P. 's Avonds schonk een nieuwe onweersbui eenige verfrissching eneenig water, maar reeds den 13, op den middagwas de thermometer wederom tot 81». P. gestegen. Het strekt ons tot waar genoegen te kunnen mede- deelen, dat onze geachte stadgenoot, de heer oud-lector ten Houte de Lange, aan wicn reeds zoovele lijdenden het herstel hunner gezondheid te danken hebben, wederom met geluk kigen uitslag eene allerbelangrijkste operatie heeft verricht, en wel de zoo zeldzaam voorkomende verloskundige kunst bewerking der sectio ccesarea. In den nacht van 10 Aug. heeft ZEd. daardoor te Obdam, in het bijzijn der genees- heeren van die plaatsen van Spanbroekeene 28jarige vrouw verlost van een levend kind, terwijl de sedert omtrent beiden ontvangen berichten alleszints gunstig luiden. De 1' sectie van het Metalen Kruis vierde, ter herin nering aan den slag van Leuven, den 12 een huishoudelijk feest, ter bijwoning waarvan genoodigd waren de heeren de Man en de Vos, opvolgende bevelhebbers van het stoomschip Metalen Kruis, met hunne eerste officieren, benevens de burgemeester dezer stad en de heer Burlage, eerelid der sectie. Na een rijtoer naar Bergenwerd in eene gedeco reerde zaal van den Ouden Doelen het feestmaal gehouden waarbij het niet aan hartelijke toasten ontbrak en de aanwe zigen begroet werden door eene serenade van het stedelijk muziekcorps, eene attentie van het dagelijksch bestuur der gemeente. - Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 16 Augustus, des avonds ten 6 uren, in den Stadshout, de navolgende stukken worden uitgevoerd No. 1. Feestmarsch van Körner. 2. Ouverture (Le due d' Olonne) van Auber. 3. Cavatine d' Jerusalem (Trombone) van Verdi. 4. Eugenie Polka van Reumam. 5. Marche (St. Victor) van Duréz. 6. Ouverture (Elise et Claudio) van Mercadante. 7. Introduction et Polonaise (Clarinet) van Clément. 8. Marie Galop van Otto. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 6 AugHidde Heringa, te Hoorn, onl. te Nijmegen, en Jannetje Kapteinwed. van Gerardus Klaassete Hoorn, onl. alhier. 13 Jannes Jacob Doll en Hillegonda Maria de Jongh. GETROUWD. 9 Aug. Johannes Duits en Wietsje de Groot. Ruben Mozes Richter, te Helder, en Pietje Petronella Manheim, te Alkmaar. Theodoras Philippus van der Waal en Johanna Hoogland. Cornells Beekman, wedr. van Aaltje Ploeger, te Alkmaar, en Cornelia Boots, te Schoorl. Johannes Bernardus Koot, te Alkmaar, onl. te Oterleeken Geertje Termaatte Oterleek. GEBOREN. 8 Aug. FrederikL. van Johannes George Lijnbach enJan- sina Elisabeth Arbous. Maartje en Cornells Ger ardus D. en Z. van Johannes Grootewillink en Pietertje Overtoom. 10 Abraham Z. van Jacob Fortuin en Duifje Blok. Meintje, D. van Jan Hendrik Steffens en Meintje Molenaar. 12 Klaas, Z. van Roelof van de Pol en Diewertje van Marken. Bernardus AnthonmsZ. van Petrus Hubertus Burgers en Helena Catharina Stikvoort. 14 Hermanns GerardusZ. van Gerrit Keijsper en Chris tina Bruijn.Anna Maria, D. van Alexander Klae- sener en Margaretha Catharina Kuipers. OVERLEDEN. 8 Aug. JohannaD. van Cornelis Tonneman en Catharina Elisabeth de Blom, 10 w. Cornelia Arendina, D. van Emelius de Groot en Maria Jacoba Cloeck, bijna 7 m. - Sophia Charlotta Heine, echtgen. van Nicolaas Louis Schut, 75 j. 10 Grietje, D. van Cornelis Vuist Verdwaald en Cor nelia Koorn, bijna 10 m. Reinier Groot, 54 j. 11 Barendina Duinmeijer, wed. van Deonitius Matthcus de Graaff, 70 j. 12 StijntjeD. van Jan Rens en Dieuwertje Henne- man 11 m. 14 Jan, Z. van Simon Admiraal en Aagtje Keppel, ruim 6 m. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 13 Augustus. Door den Notaris J. G. A. VERHOEPF. Huis, w.z. Ridderstraat, A 459. Jb. Kluft 660,— Dito, n.z. Korte Koningsweg, B 260, dezelfde 575, Door den Notaris H. J. de LANGE. Huis nVilla Maria", Bergerhout, sectie E 595, J. Meti Burkunkf 1200,— (Afslag 20 Aug;) PLAATSELIJKE POLITIE-VERORDENING. 1. Welhaast zal de kweltijd der houden, die in dit heete jaargetijde door de muilkorven belet worden zich de tong te verfrisschenweer geëindigd zijn. Reeds lang is het door desbevoegden verkondigd, dat de honden des zomers vol strekt niet meer dan des winters aan dolheid onderhevig zjjn. Is het dus niet meer dan tijd die zoogenaamde //hondsda gen" eindelijk eens uit de pofitie-verordening te schrappen 2. Zwemmen en baden is in de wateren langs de wandel plaatsen verboden. Maar zwemmen en baden is toch zoo nuttig. Men kan van onze jongens niet vergen, dat zij da gelijks een veel te hooge som bijdokken om in het gasthuis in een kuip te kruipen. Maar m welke wateren mogen zij wel badenzonder gevaar van bekeuringzonder zich een half uur ver in het zweet te loopen en dan meer nadeel dan nut van een bad te ondervinden Te Rotterdam zijn som mige gedeelten der singelgrachtcn voor de zwemmers en ba ders omrasterddat verdient navolging. 3. Uitslaan van tapijten is na 10 uran voormiddags ver- boden. Maar het omkeeren door metselaars van steigerplan- ken vol afbraak en kalkpuin dat sems gansche straten vervult,

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2