^ii! ALKMAARSCHE COURANT a No. 30. Zeventigste Jaargang i Paardenmarkt te Alkmaar, op Maandag 7 September 1808. 0 September. Zondag Een storm in een glas water. SCIcfccÜjifcscïu' i3c cichtca BI e 1 g i e. Pruisen. SS st «1 c n. I$ostenri{k.-IIongarile. K t a 1 i e. Frankrijk. 1808. .««.o*» r l)oze Courant wordt wekelijks uitgegeven cn is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar ƒ3,40, franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COST ER ZOON. .//."-""•••ft De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. Het onweer, dat zich tegen den laatst.cn dag van Augustus boven ons vaderland had samengepakt, en dat volgens de weersvoorspellingen van den tolk onzer nationale partij ge durende drie dagen onze residentie zou teisteren, is geluk kig voorbijgedreven. Tot nog toe zijn er althans geen sporen te ontdekken van een scheuring van België, en voor den aanstaanden burgeroorlog schijnen voor alsnog geen voor bereidende maatregelen genomen te worden. Wist gij misschien niet, vreedzaam burger van Nederland, dat er zulke donkere stippen aan den hemel waren f Dat komt er van, als men zijn burgerplichten niet behoorlijk vervult, als men zich niet op de hoogte stelt van hetgeen er in het vaderland omgaat, als men zich niet laat inlichten door de menschen die het alleen weten. Leest gij het Dag blad ran fluid-Holland en 's Gravenhage Wél P Niet? Nu, dat behoort gij te doen; dat is de plicht van elk recht ge aard Nederlander, die liet wel meent met Koning en Va derland en hart beeft voor onze nationale instellingen. De meeste andere bladen worden geschreven door vijanden van den Koningverachters van de godsdienst cn benljders van 's lands welvaren. Wat daarentegen in bet Dagblad staat, gaat uit van de nationale partij, daarin worden echt natio nale beginselen gehuldigd en wordt gewezen op nationale rampen en gevaren zoowel als op nationale zegeningen en goede vooruitzichtendaarin spreekt de ware vaderlander, en wat hij spreekt is waarheid. En daarom nog eens, ieder recht geaard Nederlander behoorde niet alleen het Dagblad te lezenmaar het zich aan te schaffen om de daarin ge plaatste artikelen naar hartelust te kunnen lezen en herlezen. Aan het Dagblad komt de eer toe, de Nederlanders gewezen te hebben op het dreigeude gevaar van den burgeroorlog waartoe de grondslag zou gelegd worden op het tiende Nederlandsch taal- en letterkundig congres. Deze congressen tochverzekerde het Dagblad worden door de revolutionaire partij gebruikt om een groote omwenteling voor te bereiden om m België een burgeroorlog te doen ontbranden tusschen Vlamingen en Walen en Vlaamseh België met het Konink rijk der Nederlanden te vereenigen Misschien zal iemand willen vragenhoe het dan mogelijk is, dat zooveel uiterst rustig en behoudend gestemde mannen aan zulke bijeenkomsten deel nemen, en zelfs onze Koningin en Prins Frederik der Nederlanden een der zittingen met hunne tegenwoordigheid hebben vereerd. Evenwel is dit niet geheel onverklaarbaar. Als alle samenzweerders houdt het revolutionaire gedeelte der congresleden zijn heimelijke bedoelingen zooveel mogelijk voor het algemeen verborgen. Op het tiende congres zou echter een slip van hét kleed worden opgeheven, dat zooveel akeligs en bloederigs bedekt er was een voorstel ingediend om den naam van het congres te veranderen in letterkundig en maatschappelijk Con gres. In dit voorstel lag de optreding van de bewegings partij en de aanneming van dit voorstel zou hare overwiuning zijn. Maar het voorstel is ingetrokken, de omwentelings- mannen zijn in hun schulp gekropende mannen van orde en vrede hebben de overwinning behaald. Daaruit is het dan wellicht te verklarendat België nog niet uit elkaar is gespat en de burgeroorlog nog niet is uitgebroken. 't Is mogelijkmaar ofschoon het zoozeer gevreesde voorstel tot naamsverandering is ingetrokken, is er echter over de naamsverandering gesproken naar aanleiding van andere daartoe strekkende voorstellenen wat is het einde van de zaak geweest Een bddat door het Dagblad onge twijfeld tot de meest revolutionaire zal gerekend worden, de heer Julins Vnylsteke uit (lend, verklaarde, dat het hem .onverschillig was welke naam aan liet congres werd gegeven zoo men slechts vasthield aan het oorspronkelijke doét zooals dit in de statuten is omschreven. Hij stelde daarom voor, dat men het aan dc regelingscommissie van elk congres zou overlatendaaraan den naam te geven die haar het meest gepast voorkwam, altijd echter met behoud van de noódige vrijheid om alles te behandelen wat overeenkwam met het doel waartoe de congressen waren in het leven geroepen. Hij herinnerde dat dit doel wasde bevordering van alles wat tot behoud van den Dietschen stam kan strekkenen nadat hij nog eens uitdrukkelijk had herhaalddat zijn onvex-schil- ligheid omtrent den naam gegrond was op vasthoudendheid aan het doel, vereenigde de vergadering zich met zijne ziens wijze, en nam zijn voorstel aan. Voortaan zal elke regelingscommissie alzoo vrij zijn in de keuze van een naam, maar, wat trouwens van zelf spreekt, geen afwijking noch* beperking mogen toelaten van het doel der congressen: het behoud van den Dietschen, stam. Geen staatkundige eenheid wordt beoogdgeen eenheid van regee ring, maar die volkseenheid die zich openbaart in eenheid van taal en volkskarakter, eenheid op het gebied van letteren cn kunst. In ontwikkeling en beschaving willen Noord- en Zuid-Nederlanders denzelfden weg bewandelenen zoo doende een zedelijke eenheid tot stand brengendie leidt tot ver broedering van de bevolking der beide statenniet tot ver- eeniging der staten. Blijft het congres aan dit programma getrouw, is dit programma ernstig gemeend, dan zal er toch ook wel over iets anders worden gesproken dan over de taal. De gemeenschappelijke taal heeft Noord en Zuid tol elkander gebracht, maar die taal is middel, en geen doel. Wil men zedelijke eenheid, wil men liet, behoud van den Dietschen stamdan zal men ook willen spreken over opvoeding en onderwijs, over volkszeden en gebruiken, over volksspelen en volksweerbaarheid. Staat het doel van het congres echter allen leden helder voor oogen? Heerschen hier klaarheid en vastheid van be ginselen? Weet men wat men wil, en is men het eens over de middelen en den weg die ie bewandelen is? Dit schijnt betwijfeld te mogen worden. Voor een eenvoudig toeschouwer of liever voor een gewoon congreslid, minder bekend met de historische ontwikkelingmet de intieme ge schiedenis der congressen, heerschen hiér duisternis en ver warring', Als het doel is: behoud van den Dietschen stam en de bevordering der zedelijke eenheid, der volkseenheid in den hoagsten zin, uitgaande van en gegrond op de eenheid van taal, dan was toch de naam Nederlandsch letterkundig en maatschappelijk congres niet ongepast. Maar al mogen som migen dien naam minder gepast vimleual moge, en te recht, de naam weinig of niet tof de zaak doen, hoe kan de vooi> zitter van het iiende congres zeggen, dat het voorstel tot naamsverandering een gevaarlijke twistappel had kunnen worden.? Als men het over de zaak eens iskan een beraad slaging over den meest gepasten naam wol verschil van meening aan het licht brengen, maar welk gevaar kan daarin gelegen zijn? De beraadslaging tusschen de heeren van Floten, ten Brink, Alberdinck Thy/n, de Fries en Heets over de vraag welke naam de voorkeur verdiende, taal- en letterkundig taalkundigletterkundig of taal- en letter-congres, was al zeer onschuldig, eu bracht de gemoederen zeker niet in gisting. Moet liet voorstel tot toevoeging van het woord maatschap pelijk inderdaad als een gevaarlijke twistappel beschouwd worden, dan is hier nog iets anders dan verschil over den naam, dan is men het niet eens over de zaak. Eenheid van taal en eenheid van afstamming maken toch nog geen volks eenheid uit, geen zedelijke eenheid als hier bedoeld wordt; en wil men het behoud van den Dietschen stam, dan doen zich een tal van vraagstukken op maatschappelijk gebeft voor, der bespreking op een Nederlandsch congres overwaardig. Staatkunde, politiek wil men vermijden; uitmuntend, maai de naam van maatschappelijk congres geeft geen vrijheid tot het houden van politieke beschouwingen en beraadslagingen. Als de naam onverschillig is, maar men u il volkseenheid zonder staatkundige eenheid, men wil zedelijke eenheid, men wil in één woord het behoud van den Dietschen stam, waarom verklaarde dan de voprzittcr met zooveel nadruk bij het sluiten van het congres, dat het een laai- en letterkundig congres was eu dit behoorde te blijven? Den voorzitter scheen alzoo de naam met onverschillig te zijn. Toen een spreker over het onderwijs had gehandeld maakte de voorzitter de aanmerking dat hij zich op verboden terrein had bewogen. Maar behoort dan dit onderwerp niet thuis op eeu taal- en letterkundig congres? Als men het behoud van den Dietschen stam wil. zedelijke eenheidvolkseenheid in hoogeren zin, mag dan een spreker de vraag niet behande len of in den tegenwoordigen tijd op de scholen het onder wijs in taal- en letterkunde wordt opgeofferd aan het onder wijs in de natuurwetenschappen En waarom mag men weer wel spreken over het tooneel als middel van volksopvoeding en over de vraag in hoeverre het op den weg van den staat ligt het nationaal tooneel te beschermen Inderdaad hier hearsckt groote verwarringschromelijke onzekerheid. De handelingen van den voorzitter of liever van het bureel zijn moeilijk overeen te brengen met het be sluit van het congres op het voorstel van den heer F'uyl- stekeen zijn daarenboven met elkander in strijd. Mag op het congres alles besproken wordén wat strekt tot behoud van den Dietschen stammet strenge vermijding van gods dienst en politiek, dan blijft er in elk geval een veel uitge breider veld over dan het Haagscke bureel heeft willen vrij laten. Dit verschil mag niet langer blijven bestaan vóór alles blijve men waar, oprecht duidelijk. Dit zijn ook Nc- derlandscke deugdenwaarvan de verkondiging eu toepassing den Dietschen stam goed zullen doen. Een beperking als te 's Ilage maakt een grondige behandeling van de meest belangrijke onderwerpen onmogelijk. Men moet een keuze doen: behandeling van alles wat de zedelijke eenheid, de volkomenheid in hoogeren zin tusschen de beide verwante volken kon bevorderen, met uitsluiting van godsdienst en politiek ofalleen behandeling van zuiver taal- en letter kundige onderwerpen. Vreest men deze vraag aan de orde te stellen? 't Zou een bewijs zijn van innerlijke zwakte. Men dient toch te weten wat men wil, de leden dienen met juistheid te weten waarover zij mogen spreken en wat zij mogen zeggen. Als men bevreesd is voor verschil van ge voelen, voor twistappels enz. dan is het beter geen congressen te houden. Eén van de belangrijkstenuttigste en meest vruchtdragende beraadslagingen zou het zijn, wanneer deze vraag werd behandelden duidelijkheid en zekerheid in de plaats treden van verwarring en twijfel. Misschien heeft het tiende congres dit reeds zoo duidelijk aangetoond, dat de vraag op het elfde ter sprake wordt getnacht. W. v. d. K. De echtgenoot van Victor Hugo is te Brussel, waar hij jaarlijks èenigen tijd verblijf houdt, overleden en, op haar verlangenin het familiegraf te Yillequier, in Frankrijk begraven geworden. De rechtbank te Antwerpen heeft 7 werklieden der fabriek van de heeren Cockerill veroordeeld tot gevangenisstraf van 9 maanden tot 6 jaren wegens onmenschelijke behandéhng van loopjongens en leergasten, gedurende driejaren gepleegd en waaraan de dood van eeu dier jongelingen wordt toegeschreven. De bekende tooneelspeelster en schrijfster van tooneelstukken Charlotte Birch-Pfeitfer is den 25 Ang. te Berlijn, in 68 jarigen ouderdom, overleden. De oproeping der reeruten van dit j aar is 3 maanden uitgesteld. Ij i ii p e. De Volksvertegenwoordiging, die bijeengekomen was om over het invoeren eener grondwet te beraadslagen, is door de regeeriug ontbondenmet verwerping barer voorstellen. De vergadering heeft alsnubij adres aan den Vorstde aanneming van haar ontwerp verzocht. Den 22 is het SOjarig bestaan der constitutie feestelijk gevierd geworden. Den 20 is de vaste brug over den Rijn te Mannheim geopend, die als een meesterstuk van houwkunst wordt geroemd. Oostenrijk. De ministers van justitie eu van binn. zaken hebben ieder eeue circulaire uitgevaardigd aan de overheden der verschillende landen. In de eene wordt gelast de be scheiden van hangende processen van huwelijksscheiding van de kerkelijke huwelijksrechtbanken, indien deze aan de op- eischiug niet voldoen, door middel van den rechterlijken weg te vorderen, in de andere zijn voorschriften vervat feu aanzien der nieuwe politieke organisatie en wordt ge wezen op de noodzakelijkheid om ambtenaren, die de jegens de constitutie vijandiggeziude partijen ondersteunen, uit 's lands dienst teontslaan. Garibaldi heeft zijn ontslag ingediend als Afgevaardigde. Tegen den kardinaal Reisachdie te Magliano was aan gekomen om, als opvolger van den kardinaal Andrea, bezit van dien bisschopszetel te nemen, zonder dat hij voorzien was van eene erkenning dér regeering, is een bevel van ge vangenneming uitgevaardigd. Door een gebrek aan de tele graaf was hij reeds weder vertrokken toen dit bevel te Ma gliano aankwam. Te Cagliari is de gouvernements-fabriek van mijnbuskruit in de lucht gesprongen, waarbij de directeur en verscheidene andere personen het leven hebben verloren. S I» a II j e. De tot galeistraf veroordeelden te Carthagena hebben ge poogd hunne opzichters te vermoorden. Men heeft geweld tegen hen moeten gebruiken en 9 der veroordeelden zijn gedood en verscheidene gewond. Onderhandelingen met het huis Rothschild over eene nieuwe leening zijn mislukt. Wegens een artikel in le Figaro, betreffende eene herhaalde fusilleering van zekeren Martin Bidauré in het dep', van de Var,^ na den coup-d'état van Dec, 1851, overgenomen uit le Sièclemaar met sterker kleuring en met persoonlijke aan duiding van den prefectden heer Pastoureauheeft de parijsehe rechtbank den 24 den schrijver, den heer Claretie, en den gérant van het blad, den heer Fillemessant, ieder tot 1000 eu den drukker tot 300 fr. boete veroordeeld. Te ge lijker tijd is uitspraak gedaan wegens het nachtelijk tumult, onlangs door een paar honderd parijsehe studenten verwekt. 3 Der aangeklaagden zijn wegens het, aanheffen der kreten van leve la Lanterne! weg met Starnir en de stille verklikkers tot 10 dagen gevangenisstraf, 3 andere tot 50 fr. boete verwezen. De heer Pastoureau. verzekert, Bij schrijven aan den heer Pelletan hoofd-redaeteur van la Tribune dat hij niet voor het met Bidauré gebeurde aansprakelijk isaangezien alle gezag zich toenmaals bevond in handen van den militairen bevelhebber, den genl. Levaillant. Den 28 is uitspraak gedaan in de zaak der tweede inbeslag neming van la Lanterne. De heer Roche/ort, ditmaal schuldig verklaard aan beleediging des Keizers, aanzetting tot haat en minachting der regeering en hoon jegens eene wettig erkeqde eeredienst, is veroordeeld tot 13 maanden gevangenisstraf en 10000 fr. boete, de drukker Gaittet tot 2 maanden en 2000 fr. Het vonnis wegens de eerste inbeslagneming is den 29 door het hof van appèl bekrachtigd. De verkoop van le Figaro langs den openbaren weg is verboden. De heer Jerome David (ondervoorzitter van het Wetg. Lichaam) heeftals voorzitter van den Algemeenen Raad van het dep4, der Gironde, geweigerd een voorstel ter tafel te brengen van eenige ledendieeven als de gemeenteraad van Bordeaux, eene andere indeeling der kiesdistricten verlangdenals, vol gens hemniet tot de bevoegdheid der vergadering behoorende. De minister van onderwijs heeft, ten einde elk aandenken aan het voorgevallene bij de prijsuitdeeling in de Sorbonne uittewissehenbepaald, dat de jonge Cavaignac en zijn vriend Genets weder tot de lessen van het lyoeum-Charlemagnè toe gelaten zullen worden. De graaf en de gravin v. Girgenti zijn den 29 te Parijs aangekomen en hebben den 31 bij de keiz. familie te Fon- tainebleau doorgebracht, Het publiek blijft in spanning verkeeren door de tegenstrijdige taal der officieuse dagbladen, waarvan het een oorlog, het ander vrede predikt, 's Keizers staatslieden doen als voor zitters der Algemeene Raden desgelijks; de minister van sclioone kunsten en van het Huis des Keizers, maarschalk Faillaritheft oen vredezang aande minister van oorlog maarschalk Mei, doet wapenkreten hooren, de minister van financiën, Magne, stelt bij een maaltijd een feestdronk op den vrede in. De onafhankelijke bladen meenen, dat de onrust zal ophouden en het vertrouwen zal wederkeeren, eerst dan wanneer de beslissing over vrede en oorlog niet langer afhangt van één persoon, m. a. w. wanneer de Keizer het land ver antwoordelijke ministers en de bevolking invloed op de politiek der regeering schenkt. De Moniteur de V Armee logenstraft de geruchten van bui tengewone bestellingen voor krijgsbenoodigdheden en verzekert, dat nooit aan meer soldaten tegelijk verlof is verleend dan thans gedaan wordt, De commissie van onderzoek omtrent de vorderingen van fransche burgers jegens het mexicaausche gouvernement heeft bepaald, dat ieder schuldeischer onmiddelijk, op afrekening, 30 p.et. zal ontvangen van het hem toekomende. Op 29 Juli werd teNimes door de policie eene vergadering van kiezers op zoo ruwe wijze uiteengedrevendat een der aanwezigen aan de daarbij bekomen wonden is overleden en een ander nog lijdende is. De aanleggers beweerden, dat het houden van eene niet openbare bijeenkomst, binnen de 4 dagen aan eene verkiezing voorafgaande, hun vrijstond, de policie meende de bijeenkomst als openbaar en dus in dien termijn als ongeoorloofd te moeten aanmerkenomdat zij niet in eene bijzondere woning maar in een afgehuurd locaal plaats had en omdat er. behalve 500 personen met toegangkanrten, nog wel evenveel zonder tegenwoordig waren. Bij vonnis van den 29 heeft de rechtbank zich met het gevoelen der policie vereenigd en de heeren Lacy Guitton tot 500 èn Ribot tot 300 fr. boete veroordeeld, terwijl de heer Breton werd vrijge sproken. De beklaagden waren verdedigd door Jules Farre, in eene welsprekende pleitrede van 2) uren, onder luiden bijval van liet publiek, 's Avonds na de uitspraak werd hem een banket aangeboden, waaraan 60 personen deelnamen. De Algemeène Raad van het dep', van dc Drömc Heeft

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1