Engeland. Rusland. O rickcnlaml. Turkije. Tereenigdr fctalen Mexico. Paraguay. Argenliïnsche Republiek. Japan. 5tabs iltcitws. ondanks het verzet van den prefecteen voorstel goedgekeurd öm vóór de departementale Raden het recht tot verkiezing van hun bureau te verzoeken. In den Alg. Raad van Pas de Calais is eene petitie van gelijke strekking ter zijde gelegd. De te Bourges geïnterneerde spaansche generaals Pierrad en Contreras hebben die stad kennelijk verlaten; de eerste heeft zich naar Spanjede tweede naar den genl. Prim begeven. Den 2 is te Saintes (Beneden-Charente) een standbeeld onthuld van den vermaarden Benard Palissy. De verkiezingen in de steden zullen den 13 en in de graafschappen den 16 Nov. aanvangen, en het nieuwe Huis der Gemeenten zal tegen het midden van Dec. bijeenkomen- De stedelijke raad van Cork heeft een adres aan de Koningin goedgekeurd waarbij genade gevraagd wordt voor al de ver oordeelde fenians. Men is te Londen bezig om door vrijwillige giften een som van 10000 bijeentebrengen, tot een nationaal geschenk aan den heer Beales, den president der reform-league. Bij velen vindt het afkeuringhem voor het verwekken van agitatie onder den arbeidersstand dus te beloonen. 8000 Huurkoetsiers te Londen hebben op eene in de Agricultural-Hall te Londen gehouden vergadering besloten hun werk te stakenindien de spoorweg-directiën volharden in haar stelsel van bevoorrechtingdoor een beperkt aantal huurrijtuigenwelker koetsiers aan eenige bepalingen onder worpen zijnop hare terreinen toetelaten. Nabij het koninglijk paleis te Londen is grond aangekocht tot het bouwen eener r. c. hoofdkerk van W estminster, tevens gedenkteeken voor den kardinaal W\isemanwiens lijk er in zal worden overgebraeht. Niet ver van Tipperary zijn eenige policie-beambten door eene bende gemaskerde lieden aangevallen en doodelijk gewond geworden. De anti-roomsche volksredenaar Murphy is te Manchester in hechtenis genomen, wijl hij voornemens was zijne voor drachten te houden in weerwil van het verbod der overheid. Het gemeentebestuur van Tipperary heeft het gedrag van den heer William Scully tegenover zijne pachters in de sterkste bewoordingen als tirannisch veroordeeld. Op 27 en 28 Aug. zijn te Mariampol 250 huizen verbrand. Voor de spoorweglijn Koslow-Tambow is 30 miljoen, in plaats van de gevraagde 3 miljoen r. ingeschreven. Voor de lijn Ribinsk-Osetscliensk is terstond voor 16 miljoen geteekend. De bisschop van Plock is in hechtenis genomen, omdat hij geweigerd had een afgevaardigde te zenden naar de dooi de regeering te Petersburg belegde katholieke synode. Tegen den heer Comandurosden gewezen president-minister, en 4 andere personen is bevel tot gevangenneming uitgevaar digd, als beschuldigd van kwade practijken bij de verkiezin gen gepleegd te hebben. Donau-Vorstendommen. Ter uitvoering der nieuwe wet op de legerorganisatieheeft prins Karei de oprichting be volen van een achtste infanterie-regiment. Elk regiment zal voortaan bestaan uit 3 bataljons Voorloopig worden 30 militie-bataljons ingesteld. Uit Pruisen is een belangrijk transport naaldgeweren aangekomen. In Georgia worden groote liberale en in Carolina groote conservatieve volksvergaderingen gehouden, waaraan de ne gers ijverig deelnemen. De minister van oorlog heeft afgewezen de verzoeken van de gouverneurs der zuidelijke Staten, om gewapende macht tot hunne beschikking te stellen, in afwachting, dat liet Congres over de verhouding dier Staten tot de Unie zal hebben beslist. In Juli zijn te Nieuw-York bijna 30000 landverhuizers uit Europa aangekomen, meerendeels uit Duitschland en noordelijk Europa afkomstig. De veepest is in de Unie verspreid door het drijven van ongeveer 15000 runderen, gedurende Mei en Juni, uit Texas naar Illinois. Waar deze dieren op hunnen tocht geweid hebben is het gras besmet geworden en aldus heeft het kwaad zich allerwege medegedeeld. Na afloop van eene groote volksvergadering heeft te Nieuw- York een gevecht tusschen negers en policie-beambten plaats gehad. De laatsten hebben gepoogd eenige freedmen m hechtenis te nemen; 2 negers zijn gedood en verscheidene gekwetst. De President heeft bekend gemaakt, dat de Staat Georgia liet 14e amendement op de constitutie heeft goedgekeurd. De radicalen hebben bij de verkiezingen in Vermont, met eene meerderheid van 270Ó0 stemmen, de overwinning behaald. De indianen hebben in Colorado 9 mensehen vermoord; er zijn troepen naar de westelijke grenzen gezonden. De expeditie tegen de insurgenten in Alvacada is niet geslaagd. De paraguayers, ten getale van 4000 man, hebben, onder het vuur der braziliaansche schepen maar zich dapper verwe rende, of volgens hun eigen opgaven in stilte na het vernage len der 250 vuurmonden, Humaïta verlaten, dat den 25 Juli door de geallieerden bezet is. De troepen hebben zich naai de Chaco teruggetrokken, waar zij van alle kanten inge sloten zijn. Tot president der republiek is gekozen de kolonel Sarmiento, die zijne loopbaan als onderwijzer begon en steeds de groot ste belangstelling voor het volksonderwijs betoond heeft. Hij wasna lange jaren tegen Bosas gestreden en als vluch teling in den vreemde omgezworven te hebben, achtervol gens administrateur van bet onderwijs, Senaatslid, minister van onderwijs en gezant te Washington. Het land dankt hein allerwege scholen en de vermeerdering van het budjet voor bet openbaar onderwijs van 3000 tot 5 miljoen fr. (in 1865). De protocollen van het verdrag van bondgenootschap met Brazilië en Uruguay zijn in het Congres met 24 tegen 7 st. verworpen. Den 4 Juli hebben 20000 man troepen uit liet. zuiden te Jeddo een aanval gedaan op 1580 gewapende aanhangers der noordelijke partijwelke den val van den Taikoen Stots- bashi had trachten te beletten. De aangevallenen verdedig den zich dapper en aanvankelijk gelukkig, maar werden den volgenden dag totaal geslagen. De helft der stad, waaron der 2 groote tempels, is bij die gelegenheid in de asch ge legd. Te Tiscliin is een bloedige slag geleverd tusschen de troepen van Aidzu en die van Salsumawaarbij de laatste gesla gen werd en veel volk verloor. Hij en Tsosioe zijn daaiop door verscheidene daimios verlaten en Tsosioe verklaaide toen den strijd te willen staken, terwijl hij zijne bevelheb bers huiswaarts zond. De partij van Satmma heeft, namens den Mikado, eene proclamatie uitgevaardigd, waarin al de inlandsche christenen ter dood gedoemd werden. Tena-evolne daarvan zijn te Nagasaki en te Senada vele menschen omge bracht; te Nagasaki werden er 150 op eene stoomboot weg gevoerd en verdronken; het protest der consuls bleef vruch teloos. Riiiiieiilniul. De Koning is den 2 van zijne buitenlandsehe reis op het Loo teruggekomen. De Koningin en prins Alexander hebben zich dien dag mede derwaarts begeven, ter viering van den 28™ verjaardag van den prins v. Oranje. Op haren tocht over Arnhem bezocht. H. M. met prins Alexander aldaar de tentoonstelling van nijverheid en kunst. Benoemingen. De ingenieur 2' kl. E. Steuerwald is ge detacheerd bij de Polyt. school en belast met de functiën van hoogl. in de waterbouwkunde; de hoogl. J. Lelret is, op zijn verzoek eervol ontslagen. Eerbewijzen. Den 3 is den hoogleeraar C. II. Trianus bij gelegenheid van zijn 40jarig jubilé als lesgever in de heel- en verloskunde te Amsterdameen prachtig album aange boden, bevattende ruim 270 photographische portretten zijner leerlingen van vroegeren en lateren tijd. De Koning heeft hem van ridder tot commandeur van den Nederl. Leeuw bevorderd. Begrooting van Amsterdam. Het ingediende ontwerp voor 1869 bedraagt in ontvangsten en in uitgaven 5,243,837, en dus ruim 160,000 minder dan de vastgestelde begrooting voor 1868. Onder de inkomsten komen voor 40 opcenten van de gebouwde, 10 van de ongebouwde eigendommen en 77 van het personeelplaatselijke directe belasting 34 p.ct. van het belastbaar kapitaal. Spoorwegen. Den 1 Sept. is de lijn Leeuwarden-Heeren veen zonder plechtigheid geopend. Marine. Op 31 Aug. zijn van de opgeheven Rijks-werf te Vlissingen ongeveer 60 geëmployeerden en werklieden bedankt of gepensioneerd, en de gewone werkzaamheden gesloten. Schutterijen De gemeenteraden van Dordrecht en van Schiedam hebbenop aandrang der hooge regeering, besloten tot het doen maken van schietbanen voor de schutterijen. Volks-Weerbaarheid. De Koningin heeft een prachtig zilveren theeservies aangekochtom als prijs te dienen voor den eerlang te 's Hage te houden wedstrijduitgeschreven door den Nederl. Weerbaarheidsbond. Doorgraving van Holland op zijn smalst. Den 31 Aug. is in eene buitengewone algemecne vergadering van aandeelhouders in de Kanaal-maatschappij besloten: tot wij ziging van art. 4 der statuten overeenkomstig art. 28 der concessie; tot het sluiten eener 4 p.cts. leening van 6| miljoen, aflosbaar a pari voor het einde van 1917en tot het uit- keeren van een dividend van 3 p.ct. over het maatschappelijk kapitaal, zoolang aan de voltooiing van het kanaal gearbeid wordt. Oogst. Uit Mcppel meldt men, dat de appelboomen een buitengewonen overvloed van vruchten leveren, en uit Heerenveendat de aardappelen in geheel Eriesland uitmun tend geslaagd zijn. Onderwijs. Ilct mandement der bisschoppen, m alle r. c. kerken voorgelezen, verbiedt het bezoeken van scholen, waar iets onderwezen wordt min of meer in strijd met r. catholieke begrippenkeurt het onderwijs op scholentoe gankelijk voor kinderen van alle godsdienst-gezinten, ten stelligste af, zoodat daarvan alleen in geval van nood mag worden gebruik gemaakt; en wekt de r. catholieken op om overalwaar zulks maar eenigszins mogelijk isr. catholieke scholen onder geestelijk bestuur op te richten. De gemeenteraad van Harlingen heeft besloten tot ophei- fing der latijnsche school, als hoogstens door slechts 4 jon gelieden bezocht wordende (De rector is naar Assen beroepen) Kerkelijke zaken. Den 27 is te 's Gravenhage, in eene bijeenkomst van 2000 mannen en vrouwen, besloten een adres aan de Synode der lierv. kerk te richten, met verzoek het door de Synodus contractu in zake Ds. 'Zaalberg gewezen vonnis te handhaven. Het 10e Nederl. Taal- en Letterkundig Congres overeenkomstig de in een vorig Nr. van dit blad gedane opgaven, te 's Gravenhage gehouden. De eerste zitting is bijgewoond door de Koningin en prins Frederikaan de re- peering zal een adres gericht worden in het belang der op heffing van het zegel van alle drukwerken. Het volgende congres zal in 1 869 te Leuven plaats hebben. Bij het con cert in den schouwburg is o.a. uitgevoerd Heiligerlee, com positie van R. Hol, op woorden van m*. E. Ba nek. Aan het diner op het badhuis hebben 300 personen deelgenomen. Op den laatsten dag gaf de burgemeester een groot diner aan vele leden. Het vuurwerk van stadswege is mislukt. Eeesten. Den 28 Aug. is het ontzet van Groningen in 1672 weder feestelijk herdacht. Bij die gelegenheid werd een prijs van 300 verharddraafd. Den 31 is te Tilburg, ter viering van het 25jang bestaan der Nieuwe Koninglijke Harmonie, een internationaal muziek feest gehouden, waaraan 20 harmoniën hebben deelgenomen. Bij den optocht bevonden zich 9 schitterende praalwagens, 's Avonds werd op liet stationsterrein een vuurwerk afgestoken. Aanbestedingen. Den 31 Aug., te Amsterdam, het bouwen eener armenschool met locaal voor de gymnastiek, aan de Koestraat, minste inschr. G. G. v. Kleejf, voor f 19686. Den 3 Sept., aan het ministerie van binn. zaken, bet maken van gebouwen en andere werken van den spoorweg van Meppel naar Groningen, minste inschr. Schaafsma te Har lingen voor f 345,000het leveren van 3250 ton spoor staven, minste inschr. de firma Codcerill te Seraing voor 258,092, en van 150 ton haakbouten Cambierte Moilowelz, voor ƒ19155; het bouwen van een steenen wachthuis enz. bij Vnssingen, minste insclir. Hagen te Bruinissevoor 37900. Rampen. In den dijk van den nieuwen Elisabeth-poerld bij Biervliet is weder een val ontstaan van ruim 200 ellen lengte. De kosten van herstel 200 per bunder moetende bedragenzal eene commissie bij den minister van financiën aandringen op eene subsidie uit s Lands kas. De val van den dijk van den Nieuwen Neuzenpolder heelt zich reeds tot 300 ellen lengte vergroot. Drinkwater. Van 10 Juni tot 21 Aug. liecfl liet ge meentebestuur van Zaandam doen aanvoeren 59 schuiten, inhoudende 1,287,000 kannen water. Pauselijke Zouaven. Het vaandel, door catholiekene- derlandsche vrouwen aan de zouaven te vereeren, is thans gereed en te Amsterdam tentoongesteld. De bijdragen er voor zijn zoo aanzienlijk geweestdat men tevens een on- dersteuningfonds voor invaliede nederlandsclie zouaven heelt kunnen vestigen, 't welk reeds bijna 40000 bezit. Staats-lüterij. Trekking der i' klasse. No. 74/5 f 20000 No 13316 5000, No. 11764 f 2000, No. 318 en 13845 1500, No. 3975, 11103, 15582, 16141 en 18382 1000. bij de voordrachteneerst der Pyreneesehe bergzangerslater der dubbel-kwartetzangers van Toulouze, beide corpsen vooral uitmuntende door hun kerkelijk koorgezang. Eene dergelijke vereeniging, mede uit zuidelijk Erankrijk afkomstig, les chanteurs languedociens" zal Zondag te dezer stede optreden. Te Amsterdam's GravenhageRotterdamUtrecht en elders heeft, zij reeds glansrijk succes behaald en o.a. van prins Frederik vleiende loftuiging verworven. Ten vorigen jare maakte zij in Belgie den grootsten opgaDg, waarvan vooral de bladen van Verviers, Turnhout, Arlon en Luxemburg gewagen inzonderheid roemen deze de stem van den heer lourcade, een baryton-martin wiens weerga zeldzaam ister wijl de indruk van den zang der 7 kunstenaars buitengewoon en hartverheffend genoemd wordt. Wij wenschen hun een talrijk auditorium toe en hopendat om hunnentwil de pen- nestrijd niet vernieuwd zal worden, in dit blad gevoerd toen de geringe belangstelling voor de zangers van Toulouze werd toegeschreven aan twee diners. Materiëel genot is zeker niet te versmaden, intellectueel genot staat oneindig hooger en dat onze burgerij ook daarnaar streeft en er prijs op stelt, kan liet best door daden blijken. - Woensdag, 2 September had de openbare promotie van de leerlingen der latijnsche school in de luthersche kerk plaats. Na een kort toepasselijk woord van den rector der school, droegen drie leerlingen der hoogste klasse ieder eene door hemzelven bearbeide latijnsche proefrede voorP. Maclaine Pont bestreed het onbillijke oordeel van Lysias over Theramenes; J. G. van der Sluijs vergeleek de doodenbezteeriny van Ulysses bij Homerusmet de navolging van VirgiUus, in Aeneas afdalen tot de onderwereldJ. Schut beschouwde Alexander den Groote als orst vóór en na het overwinnen der Persen. Vervolgens werden deze drie jeugdige sprekers tot dehooge- scliool, J. A. Tijdeman van 'de derde tot de tweede, J. W. Koster van de vierde tot de derde klasse bevorderd. Eindelijk deden heeren curatoren, bij monde van den rector, hunne bijzondere tevredenheid betuigen, zoowel over gedrag als vorderingenaan J. ATijdeman, P. A. Walraven (benoemd tot kweekeling aan 's Rijks kweekschool voor militairen) en J. W. Koster, aan welken laatste, als het gunstigste aan- geteekend op de schoollijsten, de eer te beurt viel om de toehoorders voor hunne tegenwoordigheid te bedanken. - Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 6 September, des namiddags te 1 uur, in den Stadsliout, de navolgende stukken worden uitgevoerd No. I. Marche (le Défilé) van Brijfanx. 2. Ouverture (lc Philtre) van Auber. 3. Potpourri (Tancredo) van Rossini. 4. Elisabeth Walzer van Slrauss. 5. Ouverture van Kalliwoda. 6. Galop (Haimouskinder) van Balfe. 7. Eantaisie (Montecchi et Capuletti) van Bellini. 8. Polka (Souvenir du Bal) van Brijfaux. In de vergadering der centrale kiesvereeniging inliet district Alkmaar, den 3 Sept. i e Schagen gehouden en door een 6Utal leden bijgewoondzijn de statuten der vereeniging vastgesf eld en is een bestuur gekozen waartoe zijn benoemd de leden van bet voorloopig bestuur, de heeren nir. P. A. de Lange cn 1'. A. v. d. Drift alhier, K. Breebaart te Winkel, J. v. EedenJ;. te Krommenie, L. F. Koelman te Schagen eu JC. de l.eeuw te Anna Paulownapolder [de lieer U. Bakker Be. is overleden], en voorts de heeren S. Keizer te TexelW. C. Verbrugye te Nieuwe Diep en Th. Groneman te Wieringerwaard. - Den 28 Aug. zijn alhier in hechtenis genomen een paar haarlemsche jongens, die, met bunnen reeds naar Haar lem teruggekeerden broeder, zich gedurende de kermis bezig bielden met het ontvreemden van uitgestalde voorwerpen bij de goud- en zilvcrwinkeliersen 's naclits in eene ledige schuit bij het station logeerden. - Een prachtig kunstvoortbrengsel is dezer dagen ineen der vertrekken van bet stadshuis tentoongesteldbet kruisbeeld jezegd van Karei k waarvan reeds door vele bladcu met ïooge ingenomenheid is melding gemaakt. Opvatting en uitvoe ring zijn dan ook zoo meesterlijk, dat niemand onvoldaan dit beeld verlaten zal, hetzij kunstzin, betzij geloofzijueblikken er op geboeid hield, 't Is niet mogelijk den lijdenden Christus treffender voortestellenal huivere men een oogenblik terug voor het vele bloed waarmede het lichaam des lijders bedekt is, eenig nadenken doet ons dra beseffen dat er geen spraak is van overdrijving, en boe meer men op bet beeld staart, des te meer bespeurt men de schoonheid en uitvoerig heid der bewerking en bewondert men den kunstenaar, die eenmaal uit liet harde ivoor een pronkstuk te voorschijn riep. dat getuigt van zijne vaardigheid niet slechts, maar vooral van zijne anatomische kennis, van zijnen eerbied voor den Heilanddie bij zoo roerend wist weer te geven. Ontvangen voor de kerkstichting der Hcrv. gemeente Heer Hugowaardde opbrengst eener collecte door den Eenv. ker- keraad te Zuidscbarwoude 35, van Ds. L. K. 2.50, t( zamen f 37.50. Alkmaar, 3 Sept. 186KM. LUIJMES. Velen zullen zich zeker bet genot herinneren, gesmaakt KANTONGERECHT. Zitting van 29 Ang. 1. B. A.. te Alkmaar, in de hondsdagen op straat laten losloopen van een niet gemuilbanden hond, vrijgesproken, de kosten te dragen door den Staat. 2. G. Z. 3. E. de G. 4. P. Z. 5. J. P. 6. R. B. 7. J. R. en 8. P. T., alle te Alkmaar, en 9. W. K.. te Heilo, overtreding als boven, 1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. J. V., te Hoorn, rijden met een hondenwagen te Alkmaar. Straf als boven. 11. G. v. L., te Zaandam, stilliggen met zijn vaartuig in bet midden van het Luttik-Oudorp te Alkmaar, zonder verlof van den havenmeester. Straf als boven. 12. J. T„ te Alkmaar, vervoeren van secreetvuil in ver boden uren, f 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevan genisstraf van 1 dag. 13. H. M. en 14 J. T., beide te Alkmaar, oplaten van een vlieger op den openbaren weg1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 27 Aug. Willem Marinus Bakker en Catharina Margaretha Hallman. GETROUWD. 30 Aug. Jannes Jacob Doll en Hillegonda Maria de Jongli. GEBOREN. 2 8 Aug. AntjeD. van Johannes Holman en Antje Haasbroek. 30 Johanna PetronellaD. van Pieter Hendrik van der Werf eu Petronella Johanna Zeijlstra. Willem, Z. van Jacobus van der Linde en Wesselina Jacobs Herbers. 31 n Pieter, Z. van Willem Bute en Grietje Zeeman. AlidaD. van Hendrik Lammes Honkoop en Maria Johanna Burkunk. 1 Sept. Pieter, Z. van Lauwrcns Blauw eu Geertje Breek. Johannes George, Z. van Jacobus Hendricus Amelsbeek en Alida Regina Wiederholt. Antho- nius BartholomeusZ. van A llebertus Opdam en Eli sabeth van Zaneu. 2 u Johannes, Z. van Cliristoffel Vasbinder eu Maria Anna Bronsveld. 4 Bernardina, D. van Jan Willem Elfrink en Helena Hillegonda Schuit. Geertje, D. van Jan Ploeger en Hilfje Bakker.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2