ALKMAARSCHE COURANT No. 37. Zeventigste Jaargang186 Zondag 13 September. «S i W:W, j Onze openbare school in <len lian. 22tlcfcclijfi0chc ÖcHchtcn. Helmie. l*ruiscn. IS a «1 e ii. Oostenr|jk-IIongai*|je. Italië. Kerkelijke Staat. Frankrijk. Fngelaml. m Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar 3,40 franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. De volgende personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter secretarie aantemelden MAARTJE ADRICHEM, laatste woonplaats Heemstede; HENDRICUS BERNARDUS GRANSJEAN, 1. w. Bar- singerhorn c.a.; HELENA MARIA van S L'ARRENBURG, 1 w Rotterdam; MIETJE SPIER. 1. w.Arnhem, JANSJE TUIN, 1. w. Haarlem; HELENA MARIA PLAS. 1. w. Amsterdam; JOANNES HENDRICUö van LINGEN 1. w. Maastricht; ANNA van dek MOOLEN. 1. w. Blok zijl; HENDRIKA BRUGGEMAN, 1. w. Zwolle; TRIJN TJE HENDRIKS de VRIES, 1. w. Ameland; AALTJE RIESEBOS, 1. w. Sehagen. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie voorhanden; een zak tarwe en een gouden oorhanger, waar tevens informatiën zijn te bekomen omtrent een smovshondje, dat onbeheerd op straat is gevonden, en ten aanzien van een gevonden gouden oorhanger. i Reeds door den bekenden Pauselijken syllabus en de daarbij gevoegde encycliek werden de beginselenwaarop onze wet op het lager onderwijs gegrond is, als dwalingen veroordeeld. Thans treden de Nederlandsche bisschoppen op, en nemen allen twijfel weg, die misschien nog bij dezen of genen zou kunnen bestaanof inderdaad onze openbare lagere school door dit Pauselijk vonnis werd getroffen. De Katholieke geestelijkheid van Nederland verklaart, dat de gemengde school, toegankelijk voor alle. kinderen zonder onderscheid van kerkgenootschap of godsdienstige gezindheid, ten hoogste rechtschapen heidenen kan vormen; die school is daarom onvoldoende en geheel verwerpelijk; zij mag alleen in geval van nood gebruikt wordenen dan nog met alle behoed zaamheid. Ér is een kerkelijke, een Katholieke school noo- dig, waar ook godsdienstig onderwijs wordt gegeven, waar de godsdienst alles doordringt en de hooge geestelijkheid voortdurend toezicht houdt, waar het godsdienstig onderwijs een zoo ruime plaats bekleedt, dat de overige kundigheden slechts bijzaken worden. Voor de Katholieken is dit vraagstuk alzoo beslist. Rome heeft gesproken, de zaak is uitgemaakt. Maar voor de niet- Kathoheken, die omtrent dit punt geeDerlei kerkelijk gezag erkennen, is de kwestie nog in 't geheel niet opgelost. Zij weten nu, hoe de Katholieke geestelijkheid over de openbare school oordeelt; zij weten, dat de Katholieke Kerk alle on derwijs verwerpt, waarbij het godsdienst-onderwijs is uitge sloten, dat zij de onzijdige school veroordeelt en Katholieke scholen eischt. De vraag blijft nu: moet de staat daarom de gemengde openbare school, die zich niet inlaat met het godsdienst-onderwijs en daarom voor alle kinderen toegan kelijk is, prijs geven? Moet onze schoolwet, moet onze grondwet veranderd worden? Onze grondwet maakt het openbaar onderwijs tot een voor werp van de aanhoudende zorg der regeeringwil het geregeld hebben met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen en beveelt dat overal in het rijk van overheidswege voldoend openbaar lager onderwijs zal worden gegeven. Aan dit voor schrift zou misschien op tweeërlei manier voldaan kunnen wordendoor de stichting van openbare lagere scholen zonder kerkelijke richting en zonder godsdienst-onderwijszooals krachtens de wet van 1857 heeft plaats gehad, of door de stichting van zoovele openbare scholen m elke gemeente als er kerkelijke of godsdienstige richtingen bestaan. Dat dit laatste echter ondoenlijk is, behoeft wel geen betoog. Aan de eischen der verschillende richtingen zou letterlijk geen eind komenen de kosten zouden evenmin door het rijk als door de gemeenten gedragen kunnen worden. De eenige weg om het voorschrift der grondwet op te volgen, om overal in het rijk van overheidswege voldoend lager onderwijs te kunnen geven met eerbiediging van ieders godsdienstige begrippen is de stichting van openbare scholen voor alle kinderen zon der onderscheid van godsdienstige gezindheid toegankelijk, waar men zich van godsdienst-onderwijs onthoudt en het kerkelijk leerstellig gebied zorgvuldig vermijdt. Zoo begreep men het in 1857, zoo begreep het de overgroote meerderheid der Tweede Kamer, zoo begrepen het alle leden der Eerste Kamer op één na. Maar de Katholieke Kerk doet de gemengde school in den ban. Als men haren wensch wilde volgenzou men moeten opheffen wat niet sedert 1857, maar eigenlijk sedert 1806 op meer of minder volkomen wijze in ons land heeft bestaan, de gemengde openbare school; en daar er aan de oprichting van een genoegzaam aantal secte-scholen door het geheele rijk niet te denken is, zou onze grondwet ver anderd moeten worden, zou er niet overal in het rijk van overheidswege voldoend lager onderwijs gegeven kunnen worden. Aangenomen dat men bereid ware om de grondwet te veranderen en de verplichting van den staat om overal in het rijk van overheidswege voldoend lager onderwijs te geven er uit te lichten, wat zou men er voor in de plaats willen stellen? Of zoude staat zich aan het lager onderwijs kunnen onttrekken? Gelukkig het volk. waarde staat dit zou kunnen en mogen doen 1 Gelukkig het volkwaar de belangstelling in goed, in voldoend onderwijs zoo groot is, dat de staat zich van die zorg ontslagen kan achten. Zoover zijn wij in Nederland niet. Zelfs nu de staat zich het lager onderwijs zoo krachtig heeft aangetrokken, laat het te wenschen over. Nog mag het niet overal voldoende genoemd worden. Wat zou het zijn, als de gemeenten hare scholen ophieven? Daar over zal zich toch wel niemand eenige illusie willen maken. Het onderwijs zou hier tot zulk een laag peil zinkenzoo verre van overal in het rijk voldoende zijndat het Neder- landsche volk zijn rang onder de Europeescke natiën onmo gelijk zou kunnen ophouden. Ons volk kan den steun van den staat in dit opzicht volstrekt niet missen. De staat mag zich van deze allergewichtigste zorg niet ontslaan. Hij zou zich aan een voorbeeldeloos plichtverzuim schuldig maken en de gevolgen daarvan zouden voor de ontwikkeling en de welvaart, voor de eer en het bestaan zelfs van ons volk allernoodlottigst zijn. Maar de staat zou, in plaats van zelf scholen te stichten en te onderhouden, de oprichting en de instandhouding van scholen door kerkgenootschappen, particuliere vereenigingen of bijzondere personen door geldelijke toelagen kunnen onder steunen. Dit is gemakkelijk gezegd, maar de bezwaren van dit stelsel zijn zoo menigvuldig, en het is daarenboven zoo twijfelachtig of de staat zijn doel zou bereikendat ook aan dit middel niet kan gedacht worden. Men kan niet van den staat verlangen, dat hij elke school met geld ondersteunt. Als er geld van staatswege wordt gegeven, moet de staat ook weten waaraan het wordt besteed en hoe het wordt gebruikt. De staat moet overtuigd zijn, dat het onder wijs aan de gesubsidiëerde school voldoende is en niet aan het godsdienst-onderwijs wordt opgeofferd. De staat zou dus met de kerkgenootschappen, de particuliere vereenigingen en de bijzondere personen, die scholen oprichten of onderhouden, in overleg moeten treden ovdr de hoeveelheid godsdienst onderwijs die aan de verschillende scholen mag worden gegeven; hij zou het gehalte van het maatschappelijk onderwijs moeten beoordeelen, en daartoe een voortdurend streng toezicht op deze scholen moeten houden. Wie kan de zee van moeilijk heden klachtenergernissen en verwikkelingen overzien, die zulk een toestand zou doen ontstaan Op die glibberige baan mag de staat zich zelfs geen oogenblik wagen. Die zich zulk een toestand voorstelthoort reeds de bittere eiken dag herhaalde klachten over onrecht,, over partijdigheid, over bevoorrechting van het eene en achterstelling van het andere kerkgenootschap, over het gebruiken van tweeërlei maat en tweeërlei gewicht. De staat zou bij de verdeeling der gel delijke toelagen onmogelijk aan alle eischen kunnen voldoen de gemoedsbezwaren zouden niet verminderen, de ontevre denheid niet geringer zijn dan thans, ons volk zou verscheurd en verteerd worden door den onderlingen strijd om subsidie en wat het geheele subsidie-stelsel al dadelijk doodt de staat zou volstrekt geen zekerheid hebben, dat zijn doel bereikt, dat overal in het rijk voldoend lager onderwijs ge geven zou worden. Maar als de staat het lager onderwijs niet aan zijn lot mag overlatenals het stichten en onderhouden van secte- scholen even onvoldoende en wat de kosten betreft even ondoen lijk is als het subsidieereu van secte-scholendan blijft er niets over dan de gemengde onzijdige school, zooals die tegen woordig bestaat. Dat heeft men in 1857 ook ingezien, en zoo kwam de tegenwoordige wet tot stand. Als men den voorstanders van de gemengde openbare school alzoo toe roept: regelt toeh het lager onderwijs, lost de schoolkwestie op, dan antwoorden zij: die zaak is in 1857 geregeld; toen is de kwestie opgelost, en heeft men begrepen, dat geen andere oplossing mogelijk was dan door de stichting der gemengde openbare school, zooals de tegenwoordige wet voorschrijft. Wat men thans tegen de openbare school aan voert, is bij de behandeling der wet in 1857 reeds aange voerd. Nieuwe gronden zijn niet in het midden gebracht nieuwe en betere oplossingen zijn niet aan de hand gedaan. Alleen zijn de oude en bekende klachten luider en menig vuldige» geworden. Volgens onze meening kan de staat niet anders doen dan de gemengde openbare school zonder ker kelijke kleuren zonder godsdienst-onderwijs handhaven. Alle andere wegen zijn onmogelijk, veel te kostbaar voor onze middelen, en leiden niet tot het doel. Als dus de Katholieke bisschoppen zeggen: uwe school is onvoldoende, wij kunnen haar niet gebruiken, dan kunnen wij dit van ganseher harte betreuren als een zeer groote ramp voor ons arme vaderland maar ons antwoord blijft: wij weten geen anderen weg om ons volk overal voldoend lager onderwijs te geven, waaraan het zoo groote behoefte heeftdaarom mag de staat de ge mengde openbare school niet prijs gevenmaar behoort hij op zijne beurtzooals onze Minister van Binnenlandsche zaken reeds gedaan heeftte antwoorden met een non possumus. Laat de tegenstanders van de gemengde openbare school een andere, een betere regeling voorstellen, zoo zij dit ver mogen. Het ligt op hun weg. Wij willen haar gaarne in overweging nemen. W. v. d. K. Aan den Kroonprinswiens toestand steeds verergert zijn den 8 de laatste sacramenten toegediend. Te Brussel is sedert den 13 vergaderd het Internationale Arbeiders-congres, waaraan 500 a 600 afgevaardigden uit Belgie, Erankrijk, Engeland, Zwitserland en Duitschland deelnemen. De voorzitter, een te Londen gevestigd zwitsersch horologiemakersbediendeYung geheeten, drukt zich zeer gemakkelijk in de drie hoofdtalen uit. De onderwerpen welke hoofdzakelijk behandeld zijn, zijn het verhoeden van den oorlog en het regelen der werkstakingen met wederkeerige ondersteuningskassen. Den 6 is te Antwerpen het 25jarig bestaan van het Kon. Zoölogisch genootschap feestelijk gevierd, waarhij de gemeen teraad wederom niet vertegenwoordigd was. De Elberfelder Zeitung is in beslag genomen, wegens de daarin geplaatste oproeping van de heeren Schweitzer en Fritzsche voor eene groote, op 27 Sept. te Berlijn te houden vergadering van handwerkslieden. De Koning is den 7 naar Dresden vertrokken, ten bezoeke van het saksisehe Hof en tot het houden eener wapenschou wing over de saksisehe Bondstroepen. De te Mannheim door de Rijnoever-Staten (wat de duitsche betreft vertegenwoordigd door Pruisen) gevoerde onderhan delingen over eene nieuwe conventie zijn afgebroken, door de weigering van Nederland, om zich te verplichten de scheep vaart op de waterwegen, die den Rijn, over Dordrecht, Rotterdam en Hellevoetsluismet de open zee verbinden, met name de Merwede en de Nieuwe Maas, geene belem meringen in den weg te zullen leggen. Het vreesde van die bepaling eene inmenging van andere Staten in de werken ter rivierverbetering, overbruggingen enz. Hongarije. Van de brochure van den heer Horvath tegen Kossuth is reeds een derde druk verschenen. De rechterlijke overheid te Pesth verlangt prins Kara- Georgemch en de verdereop uitnoodiging der servisehe re- geermg, in arrest genomen personen te confronteeren met hunne aanklagersdie zich te Belgrado in hechtenis bevinden. De servisehe regeering keurt dit goed en wenseht dat het, te Semlin zal geschieden. Den 31 Aug. is de zitting der Kamers gesloten. Van ofliciëele zyde wordt bericht, dat er wel een rechtsgeding tegen de kardinaal Reisach geopend, maar geen bevel tot zijne gevangenneming uitgevaardigd is, wegens het in bezit nemen van het bisdom van Sabina, zonder eenige kennis geving aan de regeering. Uit Genua is het programma openbaar gemaakt van een geheim revolutionair genootschap, genaamd "de wrekers van Mentana," dat overal vertakkingen zoekt te vestigen. De heer Cadorna heeft, om redenen van gezondheid, zijn ontslag gevraagd als minister van binn. zaken. De s. b. n. Kaccadie met nog 2 andere vlag-officieren ten gevolge van den zeeslag bij Lissa in ongenade gevallen is, heeft den 20 Juli een uitvoerig verhaal van het gebeurde gezonden aan den franschen vice-admiraal Bouët IZillaumez en een streng en onpartijdig oordeel over zijne handelingen gevraagd. Den 28 heeft die vlotvoogd geantwoord, zich daarover geen oordeel te willen aanmatigen; dat naar zijne meening Italië zich zeer gestreng jegens de bevelhebbers der vloot heeft getoond, en dat, zoo er misslagen zijn begaan, de openbare meening de schuldige isdie de vloot genoopt heeft om te strijden en hare krachten te verspillen tegen in een rotswand uitgehouwen batterijen, waarvan de vermees tering van betwistbaar nut was, om haar daarna onverhoeds te doen aanvallen door eene versche en geduchte vijandelijke scheepsmacht. 6 Kanonnen en 134 kisten met krijgsbeuoodigdheden zijn uit de diocesen van Bretagne en Vendée te Rome ontvangen. In de Algemeenen Raad van het dep». Cótes du Nord hebben de heeren de Janzé en Glais Sizoin hunne voorstellen ten einde het ter tafel brengen daarvan niet van den voor zitter te doen afhangen, niet gedeponeerd maar voorgelezen. De president betoogde daarop, dat hij alleen bevoegd was om te oordeelen of zij ter behandeling geschikt waren, maar de vergadering stelde ze in handen eener commissie. Het besluit van den Algem. Raad van de Dróme, waarbij het recht verlangd wordt tot het verkiezen van het bureau is door den minister van binn. zaken van onwaarde verklaard als een onderwerp betreffende 't welk buiten de wettige bevoegdheid van den Raad ligt. De Keizer en de Keizerin hebben den 3 aan den graaf en de gravin v. Girgenti een tegenbezoek gebracht, in het hotel der spaansche ambassade. De Keizer en de Kroonprins zijn den 4 naar het kamp van Chalons vertrokken. Van de stad Chalons tot het kamp is Z. M. gereden op een met petroleum gestookte locomotief, eene eerste proefneming waarin hij veel belang stelt. De gérant van la Figaro heeft den minister Pinard schrif telijk verzocht, het verbod tot rondventen van dat blad in- tetrekken, Wijl het slechts op de rondventers drukt, aangezien sedert het verbod het getal abonnementen met 300 en dat der dagelijks afzonderlijk verkocht wordende exemplaren met 1500 is toegenomen. De heer Rochefort heeft voor het 15' N'. van laLanterne, dat enkel aanhalingen uit 's Keizers vroegere geschriften zou bevatten, te Parijs geen drukker kunnen vinden, zoodat het alleen te Brussel is verschenen. Door een comité, bestaande uit de heeren Berrt/er, Favre MarieDuJaureAllouDesmarets en Plocqueis onlangs in het weekblad l' Electeur een prijs van 2000 fr. uitgeloofd voor het beste antwoord op de vraag: welke gedragslijn door het fransche volk gevolgd moet worden om weder in het volle bezit zijner Wetg. Macht te geraken. Daar geen der 75 ingekomen antwoorden de prijs volkomen waardig is ge keurd, is deze verdeeld tusschen 4 inzenders. De heeren Pasquier, gérant, en Kallée, drukker van het genoemde bladzijn veroordeeld de eerste tot 1000 en de tweede tot 200 fr. boete, wegens een artikel over het sluiten der kiezersvergaderingen te Nimes en te Alais. De recht bank te Alais heeft den heer de Larcy (den clerikalen candidaat) veroordeeld tot 25 fr. boete, wegens de aldaar gehouden on geoorloofde kiezers-vergadering en tot 16 fr. wegens onregel matigheden in eene kiezers-vergadering te Saint-Ambroix voorgevallen. Te Marseille is een rechtsgeding ingesteld tegen 3 vrou wen, die met het koelste overleg hare mannen vergiftigd hebbenmet het doel om met hare minnaars te kunnen leven of trouwen. Te Pau wordt de zaak behandeld van een 68jarig man, B. Poublet, die zich 40 jaren lang geleend heeft tot het verwekken van een ongelooflijk aantal miskramen en medeplichtig is aan verscheidene vergiftigingen, waartoe hij aangezet of het vergif verstrekt heeft. De Koningin van Engeland is den 10, op hare terugreis, te Parijs aangekomen en aldaar één dag in het hotel der engelsche ambassade gebleven. Nabij Cork is in eene week op 4 hoeven brand gesticht. Men heeft ontdektdat troepen fenians 's nachts wapenoefe ningen hielden; dien ten gevolge zijn eenige personen in hechtenis genomen. 2 Spoorwegbeambten, die belast waren met het remmen van den goederentrein, zullen, als beschuldigd van manslag, terechtstaan wegens de spoorwegramp te Abergele. De sta tions-chef te Llanddulasdie had moeten zorgen voor het tijdig vrijmaken der rails voor den volgenden trein, is er met een scherpe vermaning afgekomen. Den 4's avonds, is brand uitgebarsten in de dokken der

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1