Engeland. Rusland. Turkije. Xuiil-.'l merica Iftinnenlaml. ^tabs Hieuw®. Jugczcmbctt ^tnfeken. itlavfct- eti Beursberichten De dagbladen van Marseille verschijnen sedert eenige dagen op hunne halve grootte en met slechts enkele nieuws tijdingen doordien de drukkersgezellennadat hun hooger loon geweigerd is, den arbeid gestaakt hebben. De concessie aan den heer Louis, directeur van het Jour nal des Postes, verleend voor den telegraafkabel naar Algiers, is ingtrokken, wegens het niet vervullen der gestelde voor waarden. Bij Keiz. besluit van 18 Aug. zijn de arabische bureaux bij de prefecturen in Algiers "opgeheven, en maatregelen voorgeschreven tot vereenvoudiging van het beheer der ge meenten in die kolonie en tot oprichting eener policiedienst in die gemeenten, waar zij nog niet bestaat. In het departement van de Var is tot lid van het Wetg. Lichaam verkozen deregeerings-candidaat, de heer Pons-Peyruc, met 17175 stemmen. Op zijnen tegenstander, den heer Duf mure, een der groote mannen van de republiekwaren 12890 st. uitgebracht. De keuze van laatstgenoemde was aanbevolen door den heer L. Veuillot. De nieuwe americaansche gezant te Londende heer Re- verdy Johnsonheeft volkomen volmacht ontvangen om naar eigen oordeel de eiscken en vraagstukken te overwegen, welke uit de Alabama-kv/estie zijn voortgevloeidzonder zich intelaten met hetgeen daaromtrent vroeger door de en- gelsche en americaansche vertegenwoordigers is verhandeld. In eene vergadering van londensche huurkoetsiersden 9 gehoudenis besloten de strike te eindigenwijl zij geen schade toebracht aan de spoorweg-directiën waartegen zij gericht was. Van de «bevoorrechte" koetsiers hadden, tegen een strike-loon van 2 daags 150 hunne dienst gestaakt omdat de eigenaars der rijtuigen, meenende dat de strike meer gelegenheid tot verdiensten aanboodde huur verhoogd hadden. De Koningin is met hare kinderen den 11, van hare reis naar Zwitserland, te Windsor teruggekomen. Den 14 is II. M. naar Balmoral in Schotland vertrokken. Het eerste door middel van den rechtstreekschen tele graafkabel uit Denemarken overgeseinde bericht^ is eene ge- lukwensching van Koning Christiaan aan de Koningin ge weest, ter zake barer behouden tehuiskomst op Windsor. In Canada is Whellan schuldig verklaard aan het vermoor den van den heer d'Ary M' Greeen veroordeeld om den 10 Dec. opgehangen te worden. De heer Gladstone heeft, met het oog op de verkiezingen, eene financiëele beschouwing openbaar gemaakt, welke de volgende vergelijking bevat. Liberaal kabinet 1862 65: Besparing op de uitgavendie steeds onder de perken der be°TOoting bleven, 3,390,000, vermindering van belastin gen met 13,880,000, schuldvermindering met 12,850,000. Conservatief kabinet 1866 68 vermeerdering der uitgaven, die de begrooting telkens overschredenmet 3,190,000 verhooging der belasting op het inkomen, tekort van 1,914,000. Te Manchester hebben den 12, 's avonds, weder ongere geldheden plaats gehad, toen Murphy eene toespraak tot de kiezers hield; 15000 personen waren bijeen. In de omstreken van Cork zijn den 12 op nieuw brand stichtingen met grieksch vuur geschied, waardoor groote schade is aangericht. Den 14 is te Londen de nieuwe hopbeurs geopend, een van de prachtigste sieraden der hoofdstad. De opbouw heeft 60000 en de aankoop van hetterrein ongeveer evenveel gekost. Het Parlement is van 8 October op nieuw verdaagd tot 26 November. De Keizer heeft het tusschen den gouverneur-generaal van Turkestan en den Emir van Bucharije gesloten vredesverdrag niet bekrachtigd. -mi lleeds zijn troepen afgezonden om het leger m lurkestan ^0 versterken. Uit Warschau wordt gemelddat alle leerlingen aan de hoogere scholen, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, de gebruikelijke gebeden eenmaal in de kerkelijk-russiscke taal moeten uitspreken. Van de 25 in Bulgarije gevangen genomen personen zijn 18 opgehangen en 6 naar Azie gedeporteerd, terwijl 1 in den kerker aan zijne wonden is overleden. Voortdurend worden nog lieden in hechtenis genomen, die verdacht wor den met de opstandelingen gemeene zaak te hebben gemaakt. De Vidovdan verzekert, dat 3 benden buigaren, door de turken aangevallener in geslaagd zijn tot in den Balkan doortedringen. Zoowel de Paus als de grieksche patriarch hebben hunne onderhoorige leeken verboden, hunne kinderen het door de regeering, Onder de leiding der fransche ambassade te Kon- stantinopelin de voorstad Galata-Seraï opgerichte lyceum te doen bezoekenuit vreesdat het turksche element bij het te verstrekken onderwijs de bovenhand zal verkrijgen. Donau-Vorstendommen. De redacteur van een te Bu charest verschijnend bulgaarscli blad is in hechtenis genomen, omdat hij de in Roumanie wonende buigaren tot het aangor den der wapenen had aangespoord. Men verzekert, dat de bojaren Gika en Stirbey een ver trouwden agent naar Konstantinopel hebben gezondenom de Porte mededeelingen te doenwaaruit zou blijkendat de minister Bratiano en andere voorname staats-beambten te Bucharestondanks alle verzekeringen van het tegendeel de hand hebben gehad in de jongste beweging in Bulgarije tegen hot turksche gezag. Van 13 tot 16 Aug. heeft in Peru en Ecuador eene hevige aardbeving plaats gehad, waardoor verscheidene steden, o.a. IquiqueArica en Arequipa, verwoest, in Peru 2000 en in Ecuador 20000 menschen omgekomen zijn. De aangerichte schade wordt op 300 miljoen d. geschat. Ten gevolge van deze aardbeving hebben op de kust vele schepen schade beloopcn. De bezetting van Humaïta, die zich in de Chaco terug getrokken en tot 5 Aug. dapper verdedigd had, heeft toen getracht door den vijand heen te breken; aan 2000 is het gelukt om Timbo te bereiken, maar de andere 2000 zijn op het slagveld gebleven. Het leger en de vloot der bondge- nooten zijn meester van de Paraguay tol Matto-grosso. Gepantserde hraziliaansche schepen beschieten Icbicuary, werwaarts het geheele leger der gealliëerden op marsch is. De vestingwerken van Humaïta worden geslecht. In het kamp van Lopez is eene samenzwering ontdekt. Prins en prinses Hendrik zijn den 11 naar Luxemburg vertrokken. De Koning heeft den 15 het Loo verlaten en is, over Arnhem, waar hij de tentoonstelling bezichtigd heeft, naar 's Hage teruggekeerd. Kieswet. Te Amsterdam is eene vereemgmg opgericht tot het overwegen der gebreken en het beramen van verbe teringen der kieswet. Benoemingen enz. Z. M. heeft den heer m' II A v. Bleismjkop zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur. gemeester van Enkhuizen. Benoemdtot directeur van het postkantoor te Monniken- dam de heer T. Sijplcens, thans surnumerair bij de posterijen; bij de opterickten d.d. schutterij te Wormcrveer, tot officier van gezondheid 3e kl. d'. A. lionvan, tot 1™ luitenant»/.^. Dekker, tot 2e luitenant I). Laan on K. Vis; tot predikant bij de protestantsche gemeenten in N. Indie de heer G. C. Klerk de Reus, predikant te Heyloo. Kamp bij Milligen Den 10 is schijfgesckoten met achterlaad-gewerenop 200 passen, naar 3prijzen, 1 gouden en 2 zilveren horologiën. Den 13 zijn wedrennen gehouden door officierspaarden, waarvoor de prijzen 400 en f 100 waren uitgeloofd door den prins van Oranje. Den 18 is het kamp opgebroken. Volks-Weerbaarheid. De Koning heeft 4 prijzen ge schonken voor het op 23 Sept. te 's Gravenhage te houden concoursnamelijk 3 prachtige pièces de milieu "en 1 fraaie buks. Scheepvaart. De Rijn is thans zoo laag als in geen jaren het geval is geweest. De scheepvaart op de bovenrivier lijdt daardoor groot nadeel. Tuinbouw. Den 12 is nabij Purmerende eene tentoonstel ling geopend van wege de jeugdige vereeniging voor tuinbouw, afdeeling Beemster, waartoe belangrijke inzendingen zijn gedaan. Kerkelijke zaken. 500 Mans-ledematen der herv. ge meente te Amsterdam hebben bij adres aan de Synode hunne diepe smart betuigd over de uitspraak der Synodus contracta contra Ds. Zaalberg. 616 Leden te Rotterdam hebben bij dergelijk adres verzocht die uitspraak niet te bekrachtigen. De herv. kerkeraad aldaar heeft een adres aan den haagschen gezonden, waarin hij wenscht, dat de pogingen, om het weder-optreden van Ds. Zaalberg te belettenmogen slagen. Rampen. In den nacht van 11-12 Sept. zijn te Losser, bij Enschede, 10 huizen verbrand. Veeziekte. De besmettelijke longziekte kan inPnesland als geweken worden beschouwd, zijnde in Augustus slechts één geval voorgekomen, te Hardingarijp. De commissaris des Konings in Zuidholland heeft de ge meentebesturen vermaand, te zorgen voor de vernietiging van aan miltvuur gestorven runderen, aangezien varkens en kat ten na het gebruik van vleesch of bloed van zulke dieren zijn gestorven. Misdrijven. Ten gevolge van het verbranden der artil lerie-paardenstal te Amersfoort, zijn 2 militairen gedegradeerd en 2 andere in hechtenis genomen. Te Oudelande (Zeeland) is eene dievenbende ontdekt, welke reeds jaren haar handwerk gedreven heeft, bestaande uit 8 gehuwde arbeiders, die elkander achtervolgens verraden hebben en naar de gevangenis te Goes zijn overgebracht. Te Oud-Beierland is een schot gelost op den zich in zijn woonvertrek bevindenden kantonrechterjuist opgestaan zijnde heeft de kogel hem gemist. Bij een 2 huizen van daa rwo- nenden zaakwaarnemer is in de vensterbank een revolver gevonden met 6 loopenwaarvan een kogel ontbrak. Den 11 is op het strand, een uur benoorden Zandvoort, het lijk gevonden van M. de Vries, een israëlitisch koopman uit Leidenmet sporen van gewelddadige aanranding. Daags te voren had hij zich in goeden welstand van Zandvoort op weg begeven naar Beverwijk. n. Rechtszaken. Het hof van ïnesland heeft den 14 de 3 personen, die onlangs uit de gevangenis te Leeuwarden ontsnapt waren, veroordeeld tot 6 jaren gevangenisstraf, te ondergaan na het eindigen van hunnen straftijd, welke voor 2 nog 15 en voor den derde nog 26 jaren beloopt. Staats-loterij. Trekking der 3' klasse No. 14739 f 25000, No. 13323/ 5000, No. 11297 ^0' No' en 16030/ 1500, No. 7435, 15454, 17497, 18321 en 18/81 f 1000. redenen min doelmatig achtende, stellen wij belanghebbenden gaarne in de gelegenheid er inzage van te nemenen hebben het daartoe op het bureau van dit blad gedeponeerd. Op 8 October aanstaande zalvan wege de Vereeniging tot viering van den gedenkdag van Alkmaars Ontzet, des avonds een concert gegeven worden door liet orchest van den heer Stumpff van Amsterdamwaarop zich als solisten zullen doen liooren de lieeren Hrimaly (viool), den Dekker (solo violoncel), Heukenroth (cornet a piston) en Kleine (klarinet), 's Middags te 2 uren zullen in den Hout volksspelen plaats hebben, opgeluisterd door muziek en bestaande in mast- klimmen, mandloopen, zakloopen en houtjesrapen door jon gelingen en knapen, alsmede in ringsteken te paard, waartoe de deelneming ruimschoots wordt opengesteld en een aantal fraaie en geschikte prijzen is aangekocht. De Ontzet-vereeniging van Alkmaar de Victoriezal hare gewone feestviering wederom houden in het locaal Diligentiabij welke gelegenheid eenige leden de laatste tafe- reelen zullen tentooneele voeren van Hofdijks «Alkmaars Beleg." Z. M. heeft den heer P. Spun]aardt, vroeger arron- dissements-ijker der maten en gewichten, een pensioen ver leend van f 781 's jaars. Door het stedelijk muziekcorps zullen op Zondag 20 September, des namiddags te 4) uren, in den Stadshout, bij gunstig weder, de navolgende stukken worden uitgevoerd: No. 1. Louise marsch van Raust. 2. Ouverture van Küff- ner. 3. Aria (Stabat mater) van Rossini. 4. Gabrielen walzer van Strauss. 5. Grande marche van v. d. Biest. 6. Ouverture (Bonsoir Mr. Pantalon) van Grisar. 7. Eantaisie (Norma) van Bellini. 8. Polka militair van Kühner. PER TELEGRAAE. 's Hage, 19 September 1868. In de zitting der Staten-Generaal van heden, is in de sluitingsrede door den Minister gewezen op de ongewone om standigheden waaronder deze zitting werd geopend en voort gezet, waardoor op wetgevend gebied met veel kon tot stand ko men, en herinnerd aan de aangenomene wetten, waarbij vooral die tot wijziging der concessie voor het daarstellen van het Noord zeekanaal, waarmede eene groote schrede was gedaan, om de uit voering van het werk te verzekeren. Met belangstelling nam ik kennis van de cijfers der inge diende gemeente-begrooting voor 1869 opgenomen m de Alkm. Courant van 1.1. Zondag. Zeer bevreemdde het my onder de ontvangsten eene verdubbeling van de opcenten op de personeele belasting te vinden. Voor eene gemeente^, waar de financiën gebaat worden door de aanzienlijke opbrengst der wik- en weegloonen en waar de inwoners m verhouding tot de algemeene welvaart reeds vrij zwaar belast zijnis eene plotselinge verhooging der belastingen met 7750 zeer opmerkelijk. Nieuwsgierig zag ik dus onder de uitgaven, wat of aanleiding kan geven om de druk der ingezetenen zoodanig te verhoogen, maar vond geene groote buiten gewone werkenslechts eene vermeerdering van tractement voor een drietal ambtenaren, waartegen wel niemand beden king zal hebben. Eindelijk viei mijn blik op «wedennkoop inschrijving Grootboek 2500" en mijne verwondering steeg daardoor ten top. Ik begrijp, dat iemand van zqn overvloed oplegt, zijn overtollig kapitaal vastzet om daarvan eenige rente te trekkenmaar dat eene gemeentewaar blijkbaar geen overvloed heerscht. 2500 in een jaar moet bijbren gen om op diensten van volgende jaren eene bate van/125 te erlangen dat begrijp ik niette meer omdat die gemeente nog voor aflossingen en interessen van schuld te zorgen heeft. Om gelijktijdig schuld te delgen en kapitaal opte leggen, moeten de zaken al zeer goed gaan, beter dan hier het eeval is. In vette jaren of bij toeslagjes te potten gaat aan, om het in magere jaren te doen moet men over meer kunnen disponeeren dan over zijn eigen beurs Ik ben met blind voor de uitdrukking «leederinkoop en bespeur daar uit, dat het de terugverkrijging van een vervreemd kapitaal betreft. Maar indien datgeen, wat door den verkoop van dat kapitaal verkregen isniet rijker vruchten (ik bedoe niet slechts geldelijke) draagt dan het kapitaal vroeger ai- wierp, dan had men het niet moeten vervreemden Voor zijn geld iets bekomen hebbende dat beter is dan geld moet men tevreden zijn en niet dat geld er bij terugverlangen. Bij liet vele, dat in de laatste jaren ten nutte van volgende geslachten hier ter stede is geschiedbehoeft waarlijk geen geldelijke erfenis gevoegd te worden. Ik hoop dat mijn schrijven ook anderen uitlokt hunne meenine over de gemeentebegrooting meetedeelen. Sla te den baf misdan vraag ik inlichting. Ik zou zoo gaarne do beden te Alkmaar houden en ze metdoor te hooBe lasten, er uitjagen. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 13 Sept. Willem Muriim Bakker en Catharina Margaretha lloll- man_ Johannes Bernardus van de Pol en Catharina ran de Poll. Jan Willem Mattheus Touris en Anna Helena Pollman. GEBOREN. 12 Sept. Cornells HendricusZ. van Gerardus Impink en Eli sabeth IJpelaan.haak Levie, Z. van Salomon Prins en Roosje Hijmans. - Antonie NicolaasZ. van Klaas Sbnger on Alida Ebsabeth van der Schoor. 13 Alida Maria D. van Gerrit Jan van der Haar en WiUemina Margaretha Geertruida Vollenhoven. AriaanljeZ. van Pieter Smit en Trijntje Admiraal. 14 OttoZ. van Otto Pos en Christina Hermina Elfring. Antonia GesinaD. van Hendrik Henning en Anna Petronella van de Pol. Jacob, Z. van Gerrit Hoff en Neeitje Elzas. 15 MaartjeD. van Dirk Veth en Petronella Johanna Elisabeth Dorregeest. 18 Bernardus, Z. van Jan Baltus en Maartje Wokke. OVERLEDEN. 11 Sept. Wilhelmina Mentinkwed. van Berend Jan Kuijlman, vroeger wed. van Adrianus Boendermaker, 76 j. en 9 m. Jannetje Temboom, wed. van Klaas Bakker, 76 j. en 10 m. 13 Johannes Richard, Z. van Bernardus Schumacher en Jansje Prins, ruim 11 m. 14 Jacobus IlenilrikusZ. van Dirk Jacobus Kok en Aatje Nap, bijna 4 w. Willem, Z. van Gerrit Molenaar en Aaltje Hoek, bijna lj. Karei Hu- bertusZ. van Cornells van Arnhem en Dirkje Ko- reman, bijna 4 m. 15 Anna D. van wijlen Johan Herman Gerard Scheerder en van Martje Kramer, bijna 7 m. Geertruida Maria, D. van Dirk Bos en Trijntje Kos, 6 m. Johannes, Z. van Christoffel Vasbinder en Maria Anna Bronsveld, 14 d. Cornelis Gerardus, Z. van Johannes Grootewillink en Pietertje Overtoom, ruim 5 w. IlenderikaD. van Bodewijk Gilles en Abda Jacoba Schouten, bijna 6 m. 16 Nicolaas Johannes, Z. van Dirk Jacobus Kok en Aatje Nap, 4 w. Dirk Lont, 47 j. Hendrika Adriuna, D. van Hendrik Huijbers en Adriana Josepha Pieterse, 2 j. Hendrik, Z. van Pieter Bezaan en Maartje Adolf, bijna 17 m. 17 Johannes Petrus, Z. van Cornelis Haringhuizen en Dieuwertje Hartenberg, 9 m. Jan George, Z. van Caspar Johannes de Leeuw en Karoliena Muller, 7 m. V EIL 1N G VA N VASTE GOE DEREN. De Kleerenbleekerij met Woonhuis, Schuren en Velden, en een stukje Weiland, aan den Kennemer-Singelen 5 Woonhuizen onder een dak aan de Verlaatjes-Singel, waar van de afslag was aangekondigd tegen 17 Sept,, zijn uit de hand verkocht CORRESPONDENTIE. De heer J. Iluizinga, directeur der Algem. Groninger Levensverzekering, over de soliditeit waarvan m dit blad meermalen in verschillenden zin gehandeld is, zendt ons een uitvoerig stuk met wiskunstige berekeningen, ten betooge van de deugdelijkheid der grondslagen waarop zijne instel, ling gevestigd is. De overneming daarvan om verschillende Alkmaar 14 Sept. Aangevoerd 12 Koeien 180 a 210 100 Kalveren f 30 a 80. 8 nuclit. dito/ 6 a 8, 673 Scha pen f 14 a 24, 69 vette Varkens 40 a 58 ets. per NP. 18 Sept Kleine kaas f 32.75 commissie dito f 33.50 middelbare dito f 34, laagste prijs18, aangevoerd 475 stapels, wegende 84711 NP. 411 mud tarwe/ 11 a 11 75 225 mud Rogge 8.25 a 8.75 1/4 mud Gerst 7 a 7 50 dito Chcvallier 8 a 8.50, 1140 mud Haver 4.25 a 5 25 121 mud Boonen, bruine 12.50, paarden 8, 79 mud Erwten, grauwe f 14 a 16. vale/10 a 14, groene /II a 16, 101 mud Mosterdzaad r 20, 4 mud Kanariezaad 16 6 mud Karweizaad. 19 Sept Aangevoerd 10 Paarden f 50 a 140, 2 Koeien f 130 4 nuclit. Kalveren /8a 14, 235 Schapen f 7 a 24, 74 magere Varkens 8 a 20, 284 Biggen 3 a 7, Boter per kop 72) a 80 ets. Broek in Waterland 17 Sept. Kleine kaas 31, aange voerd 35 stapels, wegende 5452 NP. linlchmzen 16 Sept. Kleine kaas 23 a 31, aangevoerd 51 stapels, wegende 11714 NP. Karweizaad 20 per 50 NP.. Mosterdzaad f 20, grauwe Erwten 15 a 16, witte 12 Capucijnders f 14. Wijker valen 11, brume Boonen 13 a 14 per mud. Volle haring 22 a 22.50 per ton. Haarlem 14 Sept. Witte Tarwe f 9.80 a 11.50. roode dito f 10.50 a 12, Rogge f 8 a 8.22), Brume boonen/ll.50. 16 Sept Kleine kaas 30.50, aangevoerd 99 stapels, we gende 17762 NP. 31 Koeien f 120 a 200, 3 nuclit. Kalver. f 8 a 12, 120 Schapen f 10 a 24, 2 Paarden, 1 Veulen, 1 vet Varken 46 c. p. NP. Hoorn 12 Sept. Tarwe 10 a 11, Gerst f 6.50 a 7.50 Haver ƒ4.50 a 5.50, witte Erwten/10 a 11, groene/14, srrauwe f 14 a 16, vale f 10 a 14.50, Brume boonen H a 13, Paardenboonen f 8 a 8.50, Mosterdzaad f 20 Kar weizaad f 20 Aardappelen/3 a 3.50, Appelen f J.20la 2.60 per mud, Peren tot lage onbepaalde prijzen, Boter 17 Sept.CtKleteekkaas f 32.50, aangevoerd 204 stapels, nJlecimblik~U Sept. Kleine kaas f 32, aangevoerd 126

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2