ALKMAARSCHE COURANT Zeventigste FVo. 41. Zondag 11 October. ©ffictccl (Scheelte. SOcRcIijfisclic IScrtchtcu Pruisen. Oostcnrjfk-Hongartie. Rpanj e. Frankrijk. Engeland. Rusland. Turkije. Terecnigde Siaten. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar f 3,40 franco per post f 4, Brieven franco aan do Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 1—5 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR noodigen bij deze ouders en voogden uit, die hunne kinde ren of pupillen met 1°. November a.s. op eene der openbare scholen wenschen geplaatst te zien, zich" daartoe vóór i5 October 1808 aantemelden bij den hoofdonderwijzer of de hoofdonderwijzeres van de door hen verlangde school voorzien van de bewijzen van geboorte, inenting of natuur lijke pokziekte der kinderen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 6 Oct. 1868. Be Secretaris, SPANJAARD!1. KENNISGEVING. Het HOOED van het Plaatstelijk Bestuur te ALKMAAR brengt, ten gevolge van art. 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad N°. 22) bij deze ter kennis van de ingezetenen der gemeente, dat het voljaarsch kohier van het Patent- regt, dienst 18J{, en het kohier van het Patentregt over het eerste kwartaal van gemelde diensthet eerstgenoemde op den 30 September 1868, het tweede op den 1 October 1868door den Heer Commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland executoir verklaard, op heden aan den Heer Ontvanger der directe belastingen binnnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Ieder ingezetendie daarbij belang heeftwordt vermaand op de voldoening van zijnen aanslag behoorlijk acht te ge ven ten einde alle geregtelijke vervolgingenwelke uit na latigheid zouden voortvloeijente voorkomen. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voorn., den 8 Oct. 1868._A. MACLAINE PONT. KLAAS SCHELLINGER wordt opgeroepen om zich ter gemeente-secretarie (afdeeling Schutterij) aantemelden. ~POLITIE. In den nacht van 3 dezer onbeheerd op straat te Alkmaar gevondeneen witte ramde daarop regthebbende gelieve zich ter terugbekoming te vervoegen aan het commissariaat van politie aldaar. De DIRECTEUR van het Rijks-telegraafkantoor te Alk maar maakt belanghebbenden bekend, dat, te beginnen met den elfden dezer, op Zon- en feestdagen alhier weder de doorloopende dagdienst wordt ingevoerd, d. i. van 8 uur voorm. tot 9 ure 's avonds. Alkmaar, Be Birecteur van het- kantoor voornoemd, 10 October 186JS.H. W. LIK VELOO. De KAMER van KOOPHANDEL en FABRIEKEN te ALKMAAR maakt bekenddat van Maandag 12 tot Zaturdag 17 October e.k., van 's voormiddags 10 tot 's na middags 2 ure, in haar gewoon lokaal op het Stadhuis, ter lezing zullen liggen: 1. Statistiek van het Koningrijk der Nederlanden, behelzende de staten van de in- uit- en doorgevoerde voornaamste handelsartikelen gedurende de maand Julij 1868. 2. Statistiek van den handel en de scheepvaart van het ko ningrijk der Nederlanden, over het jaar 1867, 2" gedeelte. 3. Yerzameling van consulaire en andere berigten en verslagen over nijverheidhandel en scheepvaartuitgegeven door het Ministerie van Buitenlandsehe Zaken. Ill, 1 en 2. 4. Verslag van den staat der Nederlandsche zeevisscherijen, over 1867. Be Kamer van Koophandel en Fabrieken voornoemd Alkmaar, F. M. AGHINA, Foorzitter. 9 October 1868. J. P. KRAAKMAN, Secretaris. In de laatste dagen van September is te Berlijn het con gres van handwerkslieden gehouden, waarin het tamelijk on stuimig is toegegaan. De terugbetaling der in 1866 door de stad Frankfort aan gegane leening van 1,200.000 gl., welke op 1 Oct. had moe ten geschieden isbij ministeriëele beschikkinguitgesteld tot i Maart 1869. Oostenrijk. De Keizer heeft den heer Goluchmeski het gevraagde ontslagals stadhouder van Galiciebewilligd. Bij de terugkomst van dien heer te Lembergheeft deze aan de hem opwachtende deputatie van den Landdag ver klaard dat zijne pogingen om den Keizer te doen terugko men op het besluit om Galicie niet te bezoekenvruch teloos waren gebleven en dat hijdoor den drang der om standigheden genoodzaaktzijn ontslag had verzocht. Tegen den kardinaal-aartsbisschop van Praag en de bis schoppen van Leitmeritz, Budweis en Koniggriitz is cene aanklacht ingediendwegens het verstoren der goede orde door hunne voorschriften ten aanzien der wet op het bur gerlijk huweljjk aan de onder hen staande geestelijkheid. Hongarije. Men heeft het lijk gevonden van den heer Beniczkywiens plotseling verdwijnen eenigen tijd geleden zooveel opzien heeft gebaard. Hij schijnt geworgd te zijn ge worden. De minister van financiën heeft in het Volkshuis medege deelddat de rekening over het dienstjaar 1867 sluit met een batig saldo van bijna 6 miljoen. De Magnaten-Tafel heeft het ontwerp van een vergelijk met Croatie met algem. st. goedgekeurd. Kara-Georgench heeft verzocht zijne overbrenging naar Semlin uittestellen. Niettemin is hij den 7 met de zijnen per stoomboot afgezonden. Schier overal is de omwenteling zonder bloedstorting en grove buitensporigheden tot stand gekomen. Te Saragossa heeft echter eene bloedige botsing plaats gehad, doordien een hoofdofficier last had gegeven op het volk te vuren toen dit onder de kreten «weg met de Koninginleve de vrijheid 1" voor het regeeringshötel te hoop liep. 2 Personen werden daardoor gedood, hetgeen tot weerwraak van de zyde der volksmenigte aanleiding gaf. _De maarschalk Concha had van den op den 28 te Madrid aangekomen markies de Eovaliv'ies zoodanige inlichtingen ontvangendat hij geen kans zag om de orde te handhaven waarom hij zich naar S, Sebastian begaf, om zijn gezag in handen der Koningin nederteleggen. Daarop heeft zich een voorloopig bewind gevormd, onder voorzitting van den heer Madoz, vroeger minister van financiën. Leden waren daar van o. a. Jose Olozaga, Cantero, Figuerola en Rivero. De menigte is in liet paleis gedrongen en heeft de kroon en den zetel der Koningin vernield; 3 zeer gehate policie-agenten zijn vermoord. Overal stond op de muren aangeplakt «diefstal wordt met den dood gestraft." Bij het uitdeelen der wapenen aan het volk in het arsenaal heeft, door het vallen van vonken van eene sigaar, eene kruitontploffing plaats ge had waardoor 20 menschen gedood en 40 gekwetst zijn. Door de junta werd de genl. Ros d' Olano tot kapitein- generaal benoemd. Tot hare eerste besluiten behooren de oprichting van een standbeeld ter eere van den constitutioneelen staatsman en minister Mendizabal en de naamsverandering van naar de verdreven dynastie genoemde straten en pleinen. Te Barcelona is in den nacht van 2930 Sept. een oproer uitgebarsten, waarbij ernstige ongeregeldheden voorgevallen en 2 menschen door de gensdarmes gewond zijn. "Op de pleinen werden de kroon, den zetel en verscheidene portretten der Koningin, onder het aanhefien van bloedgierige kreten, verbrand en pogingen werden aangewend om de openbare gebouwen te vernielen. Eene voorloopige junta werd inge steld. De graaf v. Cheste heeft eerst gedreigdde leden der junta te zullen doen fusilleeren, maar 's avonds heeft hij met eenige hoofdofficieren de stad verlaten. De overgebleven troepen hebben daarop gemeene zaak gemaakt met het volk en de orde is verder bewaard gebleven. De junta heeft een decreet tot verdrijving der jezuiten uitgevaardigd en het ponton, waarop de generaals vóór hunne overbrenging naar de Canarische-eilanden zijn gevangen geweest, doen ver branden. De genl. Bassols heeft, namens het voorloopig bewind van Madridbet kapitein-generaalschap aanvaard. Den 3 October is Prim er aangekomen en met geestdrift ontvangen. In Catalonie zijn versdfcjl^njlè manifesten verspreid, door Orense en anderen onderteékend.waarin op de ontbinding van het leger, het invoeren eener volkswapening en het af kondigen der bondgenootschappelijke of iberische republiek aangedrongen wordt. Te Madrid is een dagblad verschenen onder den titel de Iberische Unie [In Portugal vindt het denkbeeld eener vereeniging met Spanje bij alle dagbladen afkeuring]. De generaal Concha en de graaf v. Girgenti zijn gevangen genomen; de eerste is naar Madrid teruggebrachtde tweede naar Portugal gezonden. De graaf v. Cheste en zijne 2 zonen hebben zich aan het revolutionaire gouvernement onderworpen. Den 3 Oct. heeft de maarschalk Serranote paard en ver gezeld van 7 generaals, zijnen intocht te Madrid gedaan, waar de grootste geestdrift heerschte. De nationale "garde ten getale van 12000 man opgekomen, voerde eene banier met het opschrift: '/weg met de Bourbons! leve de vrijheid van godsdienst en van onderwijs 1" Zij heeftmet de 15000 man sterke bezetting, eerst voor de junta en vervolgens voor Serrano gedefileerd. Laatstgenoemde heeft van het balcon van het ministerie van binn. zaken het volk- toegesproken en gezegddat hij zichook namens Prim en andere generaals, reeds bij 2 achtereenvolgende depeches ter beschikking van Espartero had gesteld, en, ten blijke zijner zncht naar eenheid, bereid was den heer Rivero (het hoofd der demo cratische, partij) eene plaats naast zich in het ministerie aantebieden. Espartero heeft per telegraaf Serrano gelukgewenscht met het welslagen van den opstand. De junta te Madrid heeft Sirrano benoemd tot opperbe velhebber van het leger en een voornaam lid der democra tische partij tot- bevelhebber van de gewapende burgers dier stad. Koningin Isabella heeft uit Pau een heftig protest naar Madrid gezonden, dat aldaar slechts minachting heeft opge wekt. De Gaceta (Staats-courant) deelt den inhoud van dit stuk mede, voorafgegaan door deze woorden: e Isabella richt een manifest tot de Spanjaarden. De Junta zal het niet kwalificeeren. De natie heeft oppermachtig een oordeel ge veld over de daden der Koningin; zij moet ook over hare woorden het oordeel uitspreken." Hare moeder, Koningin Christinaheeft zich den 4 aan boord van een fransch schip, naar Frankrijk begeven. Ook de engelsche regeering had een vaartuig ter hare-r be schikking gesteld. De pretendent Karei VII (zie bij Frankrijk) is niet te Madridgeweest; hij heeft zich slechts aan de grenzen ver toond, in de hoop aldaar eenigen aanhang te zullen vinden, doch deze poging is mislukt. De Junta heeft Serrano met het oppergezag bekleed en hem belast met de vorming van een voorloopig ministerie, waar mede hij tot aan het bijeenkomen der constituëerende ver gadering regeeren zal. Voorts zijn al de militaire ambten voor vacant verklaard en verscheidene generaals benoemd om ze te vervullen. Tot leden van het ministerie zijn benoemd de volgende personen, behoorende tot de 3 partijen, welke tot de om wenteling medegewerkt hebben: Serrano voorzitter, Prim oorlog, Topete marine, Figuerola financiën, loremano buiten! zaken, Sagosta binn. zaken, Ulloa justitie, Ayala koloniën, Ruiz Gorrilla openb. werken. De oit Andalusie gekomen troepen zijn om Madrid gelegerd. De door middel van het algemeen stemrecht gekozen centrale juntabestaande uit 14 progressisten9 unionisten en 7 democraten, heeft zich den 5 geconstitueerd. Serrano en Prim zijn eere-voorzittersAguirre werkelijk voorzitter en Rivero ondervoorzitter geworden. Madoz had namelijk zijn ontslag als voorzitter aangeboden. Verscheidene provin ciale junta's hebben gereclameerd tegen het opdragen van het oppergezag aan Serrano, zonder dat de meerderheid het daarover eens was. ongeregeldheden De te Antequera plaats gehad hebbende zijn onderdrukt. l)e junta ïan alladolid heeft den aldaar tijdens het pro- nunciamento gevangen genomen genl. Calonge naar het door tem kort te voren ingekomen Santander willen zenden, om liem ter beschikking van de bevolking dier stad te stellen met andere woorden, te doen fusilleeren. De junta van santander heyft echter verklaarddat zij geene rekenschap wilde vragen van een ongelukkige, dien zij beklaagde, en den gevangene alzoo niet- afwachtte. De junta van Madrid heeft, op het voorbeeld van die van santander en andere plaatsen, het tarief der douanen met verminderd. De genl. Ros d ölano heeft, om redenen van gezondheid zijn ontslag genomen'dis kapitein-generaal van Nieuw-Castilie en is vervangen door den genl. Caballeros Rodas. I)e genl. Prim is den 7 te Madrid aangekomen en met onbeschrijfelijke geestdrift door de geheele bevolking ontvan- gen. Vele deputatiën van het leger, van de marine en van verschillende corporatiën, o.a. deputatiën van de aldaar wo nende transchen, italianen en zwitsers, hebben zich bij den stoet aangesloten, die, met een muziekcorps aan het hoofd, den genl begeleid heeft op zijnen tocht, die 4 uren voort geduurd heeft en toen, wegens de ontzettende menigte, on mogelijk kon worden voortgezet. Voor het hötel van Prim en voor de Puerte del Sol zijn verscheidene mannen en vrouwen in het gedrang omgekomen. Van het balcon van het regeeringshötel heeft hij het volk toegesproken en ver klaard, dat hij zich innig verbonden gevoelde aan den maar schalk Serrano, en dat de eensgezindheid tusschen generaals, volk en leger moet worden bewaard. Aan het slot zijner rede heeft^hij Serrano omhelsd en uitgeroepen //weg met de Bourbons! hetgeen door luide toejuichingen werd beantwoord, s Avonds is de stad luisterrijk verlicht geworden. De s. b. n. Jopete is mede in de hoofdstad aangekomen. De gewestelijke junta's richten gestadig adhaesiën en ge- lukwenschen aan het centraal bewind te Madrid. Jen 7 en 8 zijn serenades gegeven onder de vensters van den genl. Prim. In den avond van 8 Oct. heeft eene demon stratie plaats gehad ten gunste der vrijheid en gelijkheid van godsdienstige gezindheden. Een talrijke optocht trok door de straten met vaandels, waarop te lezen stond: //weg met net concordaatweg met de tirannen te Rome leven het vrije Rome 1)( gouverneur-generaal van Cuba heeft doen wetendat liet hem door den maarschalk Concha toegezonden telegram met voldoende was om liet eiland in opstand te brengen. Als hoofd der kolonie in bijzondere omstandigheden verkee- rendezou hij zijnen plicht weten te vervullen. De Keizer heeft bevolen op staatskosten eene uitvoerige geologische kaart van Frankrijk te vervaardigen, op dezelfde schaal als die der stafkaart. Den 3 is het lijk van graaf Coloroia Walewski met grooten luister ter aarde besteld op het kerkhof van Père-Lachaise te 1 arijs. De stoet was ruim 1 uur lang. Het aantal toe schouwers werd op 300.000 begroot. Bij acte, den 3 Oct-, te Parijs geteekend, heeft don Juan, jonger broeder van wijlen den graaf v. Montemolin, afstand gedaan van zijne rechten op den spaanschen troon, ten behoeve van zijnen zoon don Carlos {Karei VII). Den 30 Sept. is te Dublinna het houden eener plech tige godsdienstoefening in de hoofdkerk van S. Patrick, een kerkelijk congres geopend door den aartsbisschop van Dublin, waartoe kerkelijke personen van alle richtingen uit Engeland en Ierland in grooten getale zijn samengekomen. De minjster Bisraëli zegt in zijn adres aan de kiezers dat de buitenlandsehe staatkunde der regeering het vertrou wen van Europa genietdat de heer Gladstone bedoelt om de scheiding van Kerk en Staat tot stand te brengen, en dat het omverwerpen der Staatskerk, die de voornaamste waar borg is voor de beschaving der menschheid, in Ierland ge lijk zou staan met den aanvang eener omwenteling, en bij dragen zou tot den val der monarchie. De heer Eatonchef van de spoorweg-station te Lhandu- las, wegens het onlangs den sneltrein naar Ierland overge komen ongeluk, beschuldigd van manslag, is door de jury met alg. st. vrijgesproken. Te Dublin heeft zich den 4 Oct. een stoet van 3000 per sonen bij de begrafenis van een fenian aangesloten. De 2 is te Birmingham een marmeren standbeeld onthuld van James Watt, den uitvinder van het stoomwerktuig. De Keizer en de Grootvorst Alexis hebben Warschau den 4 weder verlaten. Z. M. heeft eene ukase onderteekend, waarbij de ophef fing bevolen wordt van de regeeringscommissie voor de rechtspleging in Polen, welk land voortaan onder het russi- sclie ministerie van justitie zal ressorteeren. Te Konstantinopel is eene samenzwering ontdekt, ten doel hebbende den Sultan door den troonopvolger te doen ver vangen; 26 personen zijn in hechtenis genomen. De herstelling van den koepel der kerk van het H. Graf te Jerusalem, óp kosten der fransche, russische en turksche regeeringen, is thans volbracht. Donau-Vorstendommen. Te Galatz is de menigteten gevolge van een klein straatgevecht tusschen israëlitische en roumanische kinderenin de synagoge gedrongen en daar ernstig met de aanwezigen slaags geraakt. De agent van het freedmens-bureau in Georgia heeft ge constateerd, dat de blanken te Camilla, te paard cn met honden, de negers 10 mijlen ver hadden achtervolgd en dat, zoo de troepen der Unie het niet verhoed hadden, er meer bloed zou zijn vergoten. De President heeft een gerechtelijk on-. Meade derwaarts gezonden. derzoek bevolen en den genl.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1