ALKMAARSCHE COURANT Vn 42. Zeventigste Jaargan Zondag 18 October. p\ WMt* IJk voor nieuwe maten en gewiglen te itlkumar, Politiek ©ocrsicïtt. £(Llcfïclijfcecltc ücvichlctt Pruisen. baksen. i£uDtMliiS(§ehSan«l Zwitserland. B t a 1 ie. S i» a n j c. Deze Cmu-ant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar 3,40 franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM». COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. op Maandag 19 October 1868, in het gewone lokaal. De Arronaissements-IJker, tijdelijk met de dienst belast, E. G. STAAL. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 21 October 1868, des middags ten 12 uur. Namens den f oorzitter van den Raad. SPANJAARDT. Dat het Koningshuis der Bourbons de Spaansche kroon heeft verlorendaarover is wel geen verschil van meening meer mogelijk. De Koningin moge voor den vorm tegen het gebeurde opkomen, en haar gewezen onderdanen uit- noodigen om hare zaak niet te verlaten, moed te houden en zich voor te bereiden op een gelukkige terugkeer tot den vroegeren toestand, maar, zoo zij al zelve daarop nog eenige hoop moge voeden, al zeer weinigen zullen de ver wachting aeelendat dit vooruitzicht ooit werkelijkheid zal worden. De zaak der Bourbons kan als verloren worden beschouwd; maar wat zal er dan van Spanje worden? Dat op deze vraag geen bepaald antwoord gegeven kan worden is zeer natuurlijk; doch dat er zelfs geen aanwijzingen be staan voor eenigszins gegronde vermoedens, dat men omtrent dit belangrijk punt geheel in het onzekere verkeertdat is vreemder. De vroegere staatkundige bewegingen in Spanje hadden meer een verandering van Ministerie en een wijziging in de richting der regeering ten doel, dan een verdrijving van het Koninklijk geslacht, tenzij de beweging uitging van de Carlisten, en dan wist men ook, dat haar doel was een af stammeling van Don Carlos op den troon te brengen. De strekking van de laatste mislukte beweging, die de verban ning van den generaal Prim en andere legerhoofden ten ge volge had, is tot nog toe duister gebleven. Dat tevens de Hertog en de Hertogin van Montpensier werden verbannen deed wel het vermoeden ontstaandat hunne verheffing op den troon onder de plannen van den beraamden opstand was opgenomen, maar dat vermoeden werd overigens door niets bevestigd, en dan ook spoedig opgegeven. Nu blijkt duidelijk, dat de verbannen generaals juist niet de verheffing van de zuster der Koningin en haar gemaal beoogden. Im mers de leiders der tegenwoordige beweging toonen geen ander programma dan de verdrijving der koninklijke familie en herstelling der volkssouvereiniteit. Maar wat bedoelen zij met //volkssouvereiniteit"? Die dit woord hoort noemen, denkt allicht aan een repu bliek; en zoo zou men kunnen meenen, dat de leiders der omwenteling in Spanje, wanneer zij de zegepraal der volks souvereiniteit in hunne banier schrijven, geen ander doel kunnen hebben dan de vestiging eener Spaansche republiek. Dit blijkt echter niet. zoo te zijn. De volkssouvereiniteit willen zij doen zegevieren, en daartoe behoorde in de eerste plaats de verdrijving van een Koningshuis dat voor den volkswil geen plaats liet; maar verder schijnen zij met de zegepraal der volkssouvereiniteit niets anders te bedoelen dan het Spaansche volk in de gelegenheid te stellen om zelf over zijn regeeringsvorm te beslissen. Dit zal het werk werk zijn der constituëerende Cortes, die zoo spoedig mo gelijk bijeen zullen komen. Middelerwijl berust liet opperste bewind bij de centrale junta te Madrid en bij het Voor- loopig Ministerie, door de leiders der omwenteling zeiven gevormd. Wat de constitueerende Cortes in het leven zul len roepen, schijnt nog geheel onzeker. Er is gesproken van een republieken in het zuiden des lands schijnt men dezen regeeringsvorm niet ongenegen. Zelfs heeft men gewag gemaakt van een federalistische republiekwaarbij de ver schillende Spaansche provinciën een groote mate van zelf standigheid zouden erlangen. Toch schijnt het niet waar schijnlijk, dat aan de republiek door de meerderheid de voorkeur zal worden gegeven. De grijze E'sparterodie ge acht mag worden het Spaansche volk te kennen, heeft de hoop uitgedrukt, dat de vrijheid op den grondslag van het monarchale beginsel zal kunnen worden gevestigd en Prim zelfde gevierde Prim schrijft in een brief aan het Eransche dagblad le Gauloisdat het staatkundig ideaal van het heden- daagsche Spanje bestaat in een waarlijk constitutioneele mo narchie gegrond op de breedste liberale grondslagen die deze regeeringsvorm toelaat, Terwijl alzoo het denkbeeld van de stichting eener republiek op den achtergrond geraakt, en de vereeniging met Portugal evenmin bijval schijnt te vinden, ziet me,n naar gesokikte personen om voor den Spaanschen troon. In de eerste plaats kwamen de oude pretendenten te voorschijn. Gelijk bekend iswaren in het oude Kastilië de vrouwen niet van de regeering uitgesloten; doch toen in 1713 de Bourbons aan de regeering kwamenwerd de Salische wet waarbij die uitsluiting wordt bepaald, ook in Spanje inge voerd. Koning Ferdinand VII schafte die wet echter in 1830 weer af, en daardoor kon zijn dochter, de thans ver dreven Isabella II, hem in 1833 opvolgen. Zijn broeder Don Carlos kwam echter tegen de uitgevaardigde Pragma tieke Sanctiewaarbij de Salische wet was afgeschaftin verzet, de noordelijke (Baskisehe) provinciën kozen zijne zijde, en zoo ontstond een langdurige burgeroorlog. Dagbla den die al het kwaad dezer wereld aan de revolutie toeschrij ven, onder anderen de Noord-Ilollandsehe Tijd, hebben dan ook nog dezer dagen verkondigddat de Koningin van Spanje eigenlijk de gerechte straf ondervindt van eiken overweldiger, die den wettjgbft vopst van den troon dringt, Immers in Spanje gold de Salische wet, die de vrouwen uitsloot, en alzoo was Don Carlos de wettige opvolger van zijn broeder Ferdinand, dié geette andere kinderen naliet dan dochters. Maar hebben die bladen recht om de afschaffing der Salische wet een revolutionairen maatregel te noemen In den mond van hunne tegenstanders, die geen Koningen bij de gratie Gods erkennen, die niet willen dat over de regeering van een volk wordt beschikt als over een particuliere nalatenschap, maar de medewerking van het volk zelf eischen als een on misbare voorwaarde voor de geldigheid der beschikking, zou dat verwijt gepast zijn. Immers Koning Ferdinand opende voor zijn dochters dor. toegang tot den tro< n zonder er de Cortes in te kennen, geheel op eigen gezagen dus geheel op de manier en volgens de leer van het oude koningschap, dal zich krachtens de goddelijke genade een vrijmachtige beschikking over land en volk aanmatigdeen niet gewoon was zich te schikken naar de uitspraak van de vertegen woordigers des volkswanneer die met hunne zienswijze niet overeenkwam. Daarenboven herstelde Koning Fer dinand de oude SpaanscV o;]volgiugswetdie de vrou wen toeliet, en die eerst na 1713 door do Bourbons was af geschaft. De rechtzinnige Koning Philips II, uit het oude Spaansche Koningshuisnoemde de Salische wet //niets meer dan een verzinsel," en maakte in spijt van dat verzinsel aanspraak op den troon van Erankrijk voor zijn dochter. Het //verzinsel" is eerst in Spanje wet geworden, toen het oude Koningshuis was uitgestorvenen een kleinzoon van den Eranschen Koning Lode wijk XIV de regeering in het Huis van Bourbon overbracht, 't Is dus inderdaad zeer vreemddat bladen als de Tijd de arme Isabella een over- weldigster noemendie door de vrijmachtige beschikking van haar Koninklijken vader, met terzijdestelling van een uit Erankrijk in Spanje overgewaaid //verzinsel" en herstelling van de aloude Spaansche opvolgingswet tot den troon was geroepen. Als men zulke strenge eischen doet aan de wet tigheid der regeerende vorstengeslachtenzullen er weldra niet anders dan overweldigers overblijvenen zal de Tijd zich bij den val van schier eiken troon moeten verheugen over de nederlaag van het onrecht en de rechtvaardige ver gelding, die, zij het dan ook spade, toch eenmaal den over weldiger treft. Zelfs het recht van Don Carlos en van het geheele Huis van Bourbon wordt zeer twijfelachtig. Immers de eerste Bourbon, door Eransche wapenen op den Spaan schen troon gebracht, ontleende zijn rechten aan zijn groot moeder en overgrootmoeder, heide dochters van Spaansche Koningen, doch die ook beide bij haar huwelijk afstand hadden gedaan van alle rechten op den Spaanschen troon en zijn grootvader Bodewijk XIV, die den troon voor hem met de wapenen eischte, had een jaar te voren een traetaat onderteekend waarbij Spanje aan Karei van Oostenrijk zou komen. Dit traetaat werd door hem verbrokenen hij beriep zich op een testament van den overleden Spaanschen Koning Karei II, waarbij zijn kleinzoon tot erfgenaam van den Spaanschen troon was benoemd. Maar was dan de beschik king van Koning Ferdinand ten voordeele van zijn dochter Isabella minder geldig? Doch deze beschouwingen, die de handhaving der wettige erfopvolging en den eerbied voor de tradaten in den goeden ouden tijd weer in zulk een verrassend licht hebben gesteld voeren ons verre van de tegenwoordige mededingers naar den Spaanschen troon. Don Carlos is reeds lang overleden, en eveneens zijn oudste zoon de graaf van Montemolinop wien hij in 1845 zijn rechten overdroeg. Maar de tweede zoon van Don Carlos, Don Juan, leeft nog, en geeft zelfs teekenen van leven. Den derden dezer maand zou hij namelijk afstand van zijn rechten op de Kroon van Spanje gedaan hebben ten behoeve van zijn zoondie weder evenals zijn grootvader Don Carlos heet. Behalve dezen Spaansch-Bourbonschen pretendent ziet men naar andere prinsen omer worden EngelscheOostenrijk- scheItaliaanscheBelgische en Portugeesche Koningskin deren genoemdook de Hertog van Montpensier en zelfs Prins Napoleonjamaar is dit ernst of scherts ook generaal Prim. En waarom niet? Waarom zou een volk, dat zijn eigen Vorstenhuis verjaagt en toch een Koning be geert, juist altijd bij zijn buren naar een vreemden Konings zoon moeten omzienen geen keuze mogen doen uit de zonen des lands Waarom zou een volkdat zich niet ontziet op te staan tegen zijn eigen vorst, zich storen aan een oud gebruik Zou inderdaad het voorbeeld van generaal Bonaparte nagevolgd worden door generaal PrimMogen slechts niet eerzucht en naijver den burgeroorlog doen ontbranden W. v. p. K. De heeren Ahlmann en Kryger, die hun ontslag als Afge vaardigden genomen hadden, nadat de Koning geweigerd had de deensche deputatie te Elensburg te ontvangen, zijn op nieuw tot leden van den Landdag gekozen. Nabij en in de stad Essen worden sedert eenigen tijd verzakkingen in den grond en aardspleten waargenomen, die belangrijke schade aan woningenwegen en gasleidingen toebrengen. Dewijl deze verschijnselen aan de mijnwerken worden toegeschreven, zijn maatregelen genomen om daarin te voorzien en mijn-ingenieurs naar andere landen gezonden om nategaan, welke middelen tegen zoodanige verzakkingen worden aangewend. Den 14 is te Dresden een oproer ontstaan onder de kruiers. De policie heeft verscheidene hunner gearresteerd, maar de menigte heeft hun weder bevrijd, 's Avonds zijn troepen menschen onder luid geschreeuw de straten doorge trokken en de glazen van het stadshuis ingeworpen. Eerst na middernacht is het den militairen gelukt, de samensoholingen uiteen te drijven. Het verdrag tot instelling eener zuidduitsche vesting commissie is gesloten, alsmede eene overeenkomst tot spoe dige hervatting van de afgebroken liquidatie der roerende vesting-goederen. Den 4 is nabij Praag eene volksvergadering gehouden van 2000 personen, waarin het zeer luidruchtig toeging. De vermaning der policie, om uiteentegaanwerd in den wind geslagen en toon de troepen de toegangen der vergaderplaats bezet'ten, werden zij met een hagelbui van steenen begroot. Eerst tegen den avond gelukte het de ruiterij de menigte uiteentedrij vendie daarop, aan troepen, door de stad trok en allerlei baldadigheden pleegde. Den 11 had in een der voorsteden weder eene talrijk be zochte volksvergadering plaats, welke door de militairen is uiteengedreven; bij welke gelegenheid verscheidene menschen zijn gewond. Den 12 heeft de stadhouder eene ernstige proclamatie tegen het verstoren der orde uitgevaardigd. Bij Keiz. besluit is, op grond der constitutioneele wetten, de bevoegdheid der regeering bepaald om zekere wettelijke bepalingen tijdelijk buiten werking te stellen. Bij een ander besluit, door alle ministers onderteekend, wordt die bevoegd heid toegepast op de stad Praag en hare voorsteden. De stadhouder van Boheme, de heer Kellerspergis op pensioen gesteld en voorloopig vervangen door den luit. veld maarschalk Kuiler. De Landdag van Tyrol is, na het verwerpen der regee- ringsvoordracht omtrent het onderwijs, door den stadhouder terstond gesloten, onder verklaring, dat de regeering zich het nemen van maatregelen voorbehieldten einde de grond wet van den Staat ook in Tyrol ten uitvoer te doen leggen. Hongarije. De Keizer heeft den 9 de deputatie van den eroatisehen Landdag, die hem het adres dier vergadering kwam aanbieden, ontvangen. Z. M. betuigde zijne tevreden heid over het gesloten vergelijk met Hongarije en gaf de hoop te kennendat de zaken van Eiume even gunstig moch ten worden opgelost. Daartoe zouden voorstellen aan den hongaarschen Rijksdag en aan den eroatisehen Landdag wor den gedaan. Het Volkshuis heeft het wetsontwerp tot opheffing der woekerwet met alg. st. aangenomen. Ten gevolge van hevige regens hebben in S. Gallen GrauwbunderlandWallis en Tessino geweldige overstroo mingen plaats gehadvan grooter omvang dan die van 1817 en 1834. 2 Geheele dorpen, vele woningen en akkers zijn verwoest of weggespoeld, mensehen omgekomendijken, dammen en straatwegen vernield. De schade beloopt ver scheidene miljoenen. Het totaal der inschrijvingen voor de leening ten behoeve der pachters van het tabaks-monopolie (ook te Parijs en te Londen opengesteld) bedraagt 592 miljoen, zoodat eene re ductie van 20 p.ct. zal plaats hebben. De genl. Calonge, de overwinnaar bij Santander, is, na te Miranda del Ebro in groot levensgevaar verkeerd te hebben maar aldaar op last van Serrano vrijgelaten te zijn, elders, ofschoon van een vrijgeleide der regeering voorzienop nieuw gevangengenomen en naar de vesting Santona gevoerd, waar hijnaar men hooptin veiligheid zal zijn. Het geruchtdat de markies de Novaliches aan zijne wonde (de kaak is hem weggeschoten) zou zijn overleden, wordt stellig tegengesproken; hij neemt integendeel in beterschap toe. Tijdens zijne overbrenging naar Madrid werd hij bezocht door den maarschalk Serranodie hem op de hartelijkste wijze zijne deelneming betuigde. De gewonde schreef toen op eene lei //ik bewonder mijne overwinnaars." De definitieve regeerings-junta te Madrid bestaat behalve uit de beide eere-voorzittersden werkelijken voorzitter en 2 ondervoorzitters Rivero en de la Vega), uit 4 secretarisen en 21 leden. Tot minister van justitie is niet benoemd de heer Ulloa die bezwaar maakte tegen de vrijheid van godsdienstmaar de heer Romero Ontiz. De heer S. Olozaga blijft weigerachtig om deel aan de regeering te nemen. Hij heeft aan zijnen broeder José ver klaard, dat hij 20 jaren lang de regeering der Bourbons bestreden heeft, en niet wil, dat dit aan persoonlijke eerzucht zou worden toegeschreven. Espartero heeft doen verklaren, dat de ondernemers van den opstand het Voorloopig Bewind moeten uitmaken, en dat alle Spanjaarden dit behooren te ondersteunen. Tot maire van Madrid is de heer Moreno Benitez benoemd, tot militairen gouverneur de genl. Milan del Bosch, tot burgerlijken gouverneur, in weerwil zijner vroegere weigering, de heer Madoz. Tot directeur-generaal der infanterie de heer Fernandez Cordova, tot dir. genl. der cavallerie de genl. Bulce, tot dir. genl. der artillerie de genl. Caballero Roda, tot opperbevelhebber van den staf de heer Messinatot kapitein- generaal van Catalonie de genl. Vauron Nouvülastot kapt. genl. van Valencia de maarschalk Serrano, tot luitenant-gene raals de genls. Salazar en Pierrad. Het regeeringsblad van den 9 maakt het staatkundig pro gramma der centrale junta openbaar. Het is in vrijzinnigen geest gesteld en kondigt o. a. vrijheid van godsdienst, van onderwijs en van drukpers, algemeen stemrecht, administra tieve decentralisatierechtspraak van gezworenen en onaf zetbaarheid der rechterlijke macht aan. Den volgenden dag werden daar nog bijgevoegd: afschaffing der doodstraf, invoering der individuëele vrijheidonschendbaarheid van het domicilie en der briefwisseling. Tot voorziening ïn den nood der behoeftige klassen heeft de junta te Madrid het verschaffen van arbeid tegen een dagloon van 7\ reaal (94 cents), maar met verlies der soldij van nationale garde, bevolen, en eene leening geopend van 10 miljoen realen, aftelossen uit de opbrengst van te ver- koopen gemeente-eigendommen. 20 Kapitalisten schreven elk voor 50000 r. in. De junta heeft den maire gemachtigdwerken van openbaar nut te doen uitvoeren. In Catalonie schijnt eenige gisting te heerschenten gevolge van den aldaar bestaanden weerzin tegen de wijziging van het tarief der douanen. Den 8 is dc secretaris van den gevluchten minister Gon zales Bravo op de straat te Madrid ernstig door het volk verwond geworden. De genl. Prim heeft, van het balcon zijner woning, die handelwijze berispt en het volk aange spoord om geleden onrecht te vergeten. De heer Rivero heeftvan het balcon van het ministerie van binn. zakenaangekondigddat de voornaamste leden der democratische partij besloten hebben het nieuwe ministerie te ondersteunenzoolang het voortgaat in democratischen zin te besturen. In eene te Madrid gehouden demoeratisehe vergadering is den 11 op nieuw besloten de tegenwoordige regeering te ondersteunen, zoolang zij aan de beginselen der omwenteling getrouw blijft.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1