Xi&irm 1 Vereenlade Stalen De regeering raamt de inkomsten voor het loopende dienst jaar op 321, de uitgaven op 476 miljoen dollars. ltimu'nlaml. "L. hol zoetad Wit d.« 2! J. 13846, 1690518334, 18939, 18951 f 1000. üïteuws. KANTONGERECHT. 18 Barbara JohannaD. van Jan Over en Johann» jtlavkl- ctt Beursberichten. De regeerings-junta heeft het besluit van 25 Juli 1. waarbij aan geestelijke vereenigingen het koopen en bezitten van goederen vergund werd, opgeheven; weder van kracht verklaard de wet van Juli 1837, waarbij dat recht werd toegekend aan vrouwen (persoonlijk), die zich in kloosters bevinden; amnestie verleend aan al de veroordeelden wegens drukpers-overtredingenbepaald, dat de koloniën in dc Cortes door 4 leden vertegenwoordigd zullen worden, en dat al de kinderen, na 17 Sept. 1.1. uit slavinnen geboren, vrij zullen zijn. Voorts is besloten het muntstelsel te hervormen en gelijk te maken aan het fransche. De minister van financiën heeft reeds het slaan van nieuwe munt bevolen. De decreten tot wijziging van het tarief van m- en uit- voerrecliten hebben te Barcelona Valencia en andere haven steden groote opschudding onder de fabrikanten en fabriek- arbeiders veroorzaakt. Te Barcelona hebben de patronen en werklieden bij adressen de junta verzocht, de decreten niet ten uitvoer te leggen, en de junta heeft daarop van 2 bntsche handelsvaartuigen de bij het oude tarief bepaalde rechten geëischt. Den 18 is op de beurs te Madrid eene bijeenkomst gehouden der associatie tot hervorming van het^ tariefen daarin een brief van dankbetuiging aan den minister van financiën goedgekeurd, wegens de door hem verwezenlijkte hervorming van het tarief. Eenige miliciens hebben den 16 een kapitein, dieteBejar gestreden hadwaar hevige gewelddadigheden door de troepen der vorige regeering zijn gepleegdter beschikking der madridsche junta gesteld. De hertog en de hertogin v. Montpensier hebben aanzien lijke geldsommen voor de gekwetsten van beide partijen naar Cordova en Santander gezonden. Zij hebben het Voorloopig Bewind kennis gegeven van hun voornemen om naar Sevilia terugtekeeren en tevens verklaard, de gebeurde zaken en het gezag van het bestuur te erkennen. Het blad Politica, het orgaan van Serranoheeft reeds te verstaan gegevendat de hertog en de hertogin geene machtiging behoeven om kun verblijf weder te Sevilia te vestigen. De junta aldaar heeft wel het bouwen eener protestantsche kerk gelastmaar 's nachts na het leggen van den eersten steen is het pas begonnen werk verwoestwaarop de werk lieden geweigerd hebben den arbeid voorttezetten. De wei nige protestanten hebben vervolgens, om geene aanleiding tot tweespalt te geven, besloten de zaak voor 't oogenblik te laten rusten. Den 13 is te Madrid eene plechtige lijkdienst gehouden voor den te Bejar gefusilleerden Afgevaardigde Vallin. Toen de maarschalk Serrano, in de bij het graf gehouden rede, de executie een moord noemde, ging onder de menigte liet geroep om //wraak!" op. Aanstonds verklaarde de spreker, dat alleen aan de goddelijke rechtvaardigheid het straffen der schuldigen toekwam en dat de grootste behoefte van Spanje thans eendracht is. Deze woorden werden levendig toegejuicht. Prim heeft den luit. kol. Pedro Ferrer, die als auditeur- militair de doodstraf tegen hem geëischt en verkregen had tot hoofd eener afdeeling van het ministerie van oorlog benoemd. De regeerings-junta heeftin afwachting van het lot der voordracht tot afschaffing der doodstraf, 5 doodvonnissen in gevangenisstraf veranderd. De kard. aartsbisschop van Sevilia heeft het bevel aan zijne onderhebbende geestelijkenom de openlijke gebeden voor de Koningin te blijven uitspreken, weder ingetrokken, toen hij gevaar liep om uit den zetel van zijn bisdom verdreven 46 De ffisschop van Cordova heeft zijne volkomen adhmsie aan de revolutie ingezonden. In bijna alle steden zijn de beelden der heiligen en de kruisbeelden op de hoeken der straten en pleinen weggenomen. De maarschalk Serrano en de schout bij nacht Fopete zijn den 16 te Saragossa, ten bezoeke der tentoonstelling, aan gekomen en met groote geestdrift ontvangen. Zij hebben redevoeringen uitgesproken ten gunste van de vrijheid van godsdienst en van "de rechten van den mensch; zij betuigden hun leedwezendat de heeren Olozaga en Rwero geen deel van het kabinet uitmaaktenen verklaarden dat het bewind zijn ontslag zou indienen, zoodra de constituëerende verga- ^VCTgezeffi11fan°den teer Olozaga naar Madrid terugke rende, heeft deze te Guadalaxara het woord gevoerd en zich, met instemming zijner reisgenootenverklaard ten gunste eener constitutioneele monarchie. Allen zouden echter eene republiek goedkeuren, indien het volk zich door middel eener algemeene stemming daarvoor verklaarde. Het plan schijnt n 1 bestaan te hebben, de regeenngsvorm bij volksstemming uittemaken en het hoofd der regeering door de const, ver gadering te doen benoemen. De madridsche junta heeft zich sedert echter, en met goed gevolg, bij proclamatie tegen dit denkbeeld verklaard en gewaarschuwd tegen overhaasting bij het stemmen over den toekomstigen regeenngsvorm waar omtrent zij meent, dat alleen de const, vergadering bevoegd 13 Oforwa'irden 18 te Madrid aangekomen, door Prim aan het spoorwegstation opgewacht en met geestdrift door de mDeSmi1nteerevan justitie heeft een decreet uitgevaardigd waarbij alle kloosters en instellingen tot samenwoning van geestelijken, die sedert 29 Juli 1837 zijn gesticht, onnnddelijk worden opgehevenmet toeëigemng van al hunne bezittingen aan den Staat, zonder schadeloosstelling aan de bewoners De vóór 1837 gestichte kloosters worden tot de helft van liet tegenwoordige getal gebrachtvolgens eene door de burger lijke gouverneurs, in overleg met de bisschoppen, te maken schikkin" De instellingen tot samenwoning van geestelijke zusters zullen blijven bestaan, maar onderworpen zijn aan deDe^ereenfging van S. Vincentius da Paulo is opgeheven De minister van oorlog heeft aan het leger van de markies De minister vau uuuug de Aovaliches dezelfde gunst, wat rangsverhooging betreft verleend als aan de overige troepen, en gratie verleend aan de krijgslieden, die deelgenomen hebben aan de beweging VtlDe^ voorloopige regeering heeft eene circulaire aan het corps-diplomatique gerichtwaarin zij kennis geeft van den veranderden staat vau zaken en de verwachting uAdrukt, dat de mogendheden met haar vriendschappelijke betrekkingen 7i] Hen willen onderhouden. De junta van Madrid heeft den 21 eene proclamatie uit srevaardted, waarin zij verklaart, dat, daar de openbare oi de en de veiligheid der burgers volkomen verzekerd zijn, het voortaan de' taak der regeering is om met moed de begmse en der omwenteling in toepassing te brengenweshalve zij ziel ontbonden heeft en de overige nog bestaande stedelijke junta s nitnoodiert om haar voorbeeld te volgen. De meeste der provinciale junta's hebben hieraan gevolg gegeven. Die van S. Sebastian heeftalvorens uiteentegaan lef gemeenteraad benoemd, welke de stad zal besturen totdat door de volksstemming uitspraak over den toekomsti0en regeerin<rsvorm is gedaan. Die te Barcelona heeft de beweeg- releimn opgegeven die haar nopen om te blijven bestaan. Den 16 is aldaar, met groote plechtstatigheid een aanvang gemaakt met het sléchten der citadel. De junta ging daarbij voor en had een harer ledenden heer Aymar opgedragen om den eersten mokerslag toetebrengen aan den toren .waar- ia hii 2 weken vroeger, op last van den graaf v. Cheste met anderen was opgesloten geworden. De eerste slag werd onder het aanheffen van het Riego-lied en het gejubel dei- volksmenigte gedaan. Den 18 heeft dc democratische club te Madrid zich m eene tweedeouder de leiding van den heer Orense gehouden bijeenkomst, voor het vestigen der bondgenootschappelijke republiek en voor het oprichten van staatkundige scholen voor het volk verklaard. Er werd besloten eene commissie te benoemen voor het bijeenbrengen van fondsen, ter be strijding van kosten der uitgave van geschriften tot verspreiding der democratische beginselen onder ^e natie. De conservatieven van Lancaster, in Pennsylvanie, hebben eenen optocht der liberalen aangevallen, bij welke gelegen heid verscheidene personen zijn gekwetst. Een groot aantal indianen bedreigen den Pacific-spoorweg in Kansaser zijn troepen derwaarts gezonden Te Philadelphia is een optocht van 12000 soldaten en matrozen gehouden, als eene demonstratie ten gunste van de heeren Grant en Colfax, als candidaten voor het Presi dentschap en het Vice-presidentschap. De verkiezing van Congres-leden is in Ohio en Indiana ten voordeele der liberalen uitgevallen, in Ohio met eene meerderheid van 16000 en in Indiana met eene van 1000 stemmen. In Pennsylvanie, waar de telling nog niet afge- loojien is, hebben zij reeds eene meerderheid van 10000 st. verkregen. In laatstgenoemden Staat zijn van de 24 Congres leden 18 liberalen, in Ohio van de 19 leden 13 liberalen gekozen, in Indiana mede 13 liberalen. De lieer Ashley die het initiatief had genomen tot het in staat van beschul diging stellen van den President, is niet verkozen. In Ne braska h bben de liberalen almede gezegepraald. Den 5 is te Nieuw-York door 40000 conservatieven eene monster-processie met fakkellicht gehoudenwaaraan eei groot aantal duitsche vereenigingen heeft deelgenomen. De Wetg. Vergadering van Georgia heeft geweigerde den in haar midden optenemenwier bloed voor gedeelte negerbloed is. Te Opelousasin Louisiana, hebben onlusten tusschen de blanken en negers plaats gehadwaarbij weder dooden en gekwetsten zijn gevallen. Te Pittsburg, in Pennsylvanie, zijn onlusten voorgevallen, waarbij het hoofd van het stedelijk bestuur en andere per sonen gewond zijn geworden. Peru, Ecuador en Bolivia hebben de door het kabinet van Washington aangeboden bemiddeling in het tusschen Spanje en de zuid-americaansche republieken aanhangige geschil aangenomen. De Koningin is den 21 naar Engeland vertrokken. De Koning was den 20 van het Loo overgekomen, om afscneid van H. M. te nemen, en is den 22 weder derwaarts terugkeert!. Staten-Generaal. De voordracht tot afschaffing van het dagbladzegel bepaalt de uitvoering van dien maatregel op 30 April 1869. In 1867 bracht het 710.742 op. Als equivalent worden voorgesteld verhooging van den accijns op het gedestilleerd met/ 450.000, een recht op den ver koop van tabak a 50000 en een invoerrecht op de thee van 15 per 100 pond a/ 230.000 De minister van koloniën heeft aan de 2« Kamer medege deeld dat slechts 2 malen in de laatste 8 jaren vrijen over tocht naar Iudie is verleend, in 1861 aan een cluneesch geneesheer, die 2 hier te lande opgeleide tolken m de chmesche taal ter hunner oefening vergezelde, en laatstelijk, op voordracht van den minister Hasselmanaan den heer Busken Huet, die, als redacteur der liberale Java-bode naar Indie vertrekkende, op zich had genomenom zich van nabij bekend te maken met de indische journalistiek en alsdan het mdiscli bestuur te adviseeren omtrent de vraagwelke maatregelen aldaar van bestuurswege vereischt werden tot breideling van de uitspattingen der dagbladpers! (De minister Hassehnanhad van den gouverneur-generaal reeds een lijvige bundel stukken over dit onderwerp ontvangen, maar wenschte nog beter ingelicht te worden, hetgeen den We aan reisgeld voor den heer Huët en diens gezin op/2967,50 is te staan gekomen.) Ingediend is een ontwerp van wet betreffende liet reelit van zegel (plakzegel voor handels-papier) en een houdende wijziging der wet op het recht van successie en van over ^Interna^tio^naax Congres voor de statistiek Z. M. heeft den prins v. Oranje benoemd tot eere-voorzitter van den zevende congres, in 1869 te s Hage te houden, eneene Rijks-commissie ingesteld ter regebng van den gang werkzaamheden dier bijeenkomst. 's Rijks-middelen hebben m de 9 eerste maanden des jaars opgebracht 51.437.049, tegen/52.558.296 m hetzelfde ^Belastingen67 De gemeenteraad van Hoorn heeft den 20 besloten den accijns op het geslagt met 1869 te doen ophouden. Eeesten. Den 20 is te Zeist het lOOjang bestaan der Hernhutterskerk gevierd. In het met groen en bl°emen versierde gebouw werd eene buitengewone godsdienstoefening, vervolgens een liefdemaal en 's avonds eene kerkelijke bij eenkomst met muziekuitvoering gehouden. Aanbestedingen. Den 22, aan het prov. gouvernement van Noordholland, het louwen van eeme schooi en onder, wijzerswoning te Zuiderwoudegem. Broek in Waterland minste inschv. M. Godvliet te Hoorn, voor 9248. Giften. Voor de watersnoodlijdenden m Zwitserland was den 20 bij de commissie te Amsterdam reeds ontvangen/35 J7 - De zwolsche commissie tot ondersteuning der ongelukkigcn door den brand te Genemuiden heeft in het geheel ontvan- ■en f 5893.13, benevens eene hoeveelheid kleederen enz., daarvan is ongeveer f 800 besteed tot aankoop van kleeding en liggingstukken, ten einde in de eerste behoeften te voor- en het overige overgebracht bij de commissie, die zich tot de finale vaststelling der schade en uitdeelmg der vergoeding gevormd heeft uit de commission van Genemuiden, Kampen eUMiIm!iJVEN. Te Tilburg is gevankelijk binnengebracht de wed. J. Korthout van Oisterwijk, die bekend heeft haren man op den 15 met een kapbiil om het leven te hebben gebracht. Nabij Gennep is den 14 het lijk gevonden van den heer B, handelsreiziger, hetwelk duidelijk sporen droeg van oen ge weldigen dood. De 7000 k 8000, welke hij met zich voerde, zijn niet bij het lijk gevonden. De Rijnspoorweg-maatschappij heeft aan de wed. W te Groningenwier echtgenoot bij het, ongeluk te Breukelen is omgekomenals schadevergoeding de gevraagde som van lelt wegens het vermoorden van een Ifijang dienstmeisje, in eene woning waar hij ingebroken had. tot de doodstraf VTIÏesldLOTERiJ. De minister van financiiën 1heeft den 16 het plan der 268' staats-loterij vastgesteldzij bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premien. De collecte wordt geopend. 16 en geslo'teil 28 Nov Dc trekking vangt aan op 14 December en eindigt den 6 Maart 1869. In de vergadering van het departement Alkmaar der maat schappij tot Nut van 't Algemeengehouden den 20 October, welke door de uitmuntendewel eenvoudigemaar juist zeer doeltreffende voordracht van den heer m'. A. Hinlopen, ad vocaat te 's Gravenhage, werd veraangenaamd zijn vanwege het hoofdbestuur der maatschappij zilveren medailles, de gewone eereblijken voor merkwaardige voorbeelden van bui tengewone plichtsbetrachting door den voorzitter uitgereikt namelijk aan J. C. de WeertA. J. Elte en A. J. Robbers voor het redden van drenkelingen sedert 30 Mei 1868 en aan H. A. Schoenmaker voor een viertal menschlievende bedrijven door hem in een tijdsverloop van 20 jaren verricht, maar tot heden toe aan de opmerkzaamheid van het depar tement door te groote bescheidenheid onttrokken. Tot hoofdonderwijzer der openbare school te Sas van Gent is, na vergelijkend examen, benoemd de heer J. A. Bakker. De heer J. Dorper lieeft 1.1. Zondag avond zijne bediening als predikant der hervormde gemeente alhier neder- gelegdmet liet houden eener rede naar aanleiding van Philipp. 1. 27. Uit het verslag der commissie van rapporteurs' voor de begrooting van het departement van justitie voor 1869 blijkt, dat de kosten van het huis van verbetering en opvoeding te Alkmaar door vele leden is besproken. Men betwijfelde of cr tusschen de toeneming der bevolking en der gewone uit- sraven wel eene goede verhouding bestaat en meende dat, bij liet beheer van dit gesticht, niet de noodige zuinigheid wordt in acht genomen. De noodzakelijkheid der uitgave van 11,000 voor het eerste perceel van bijbouwen werd in de meeste af deelineen met nadruk bestreden. Zoolang de volstrekte nood zakelijkheid van uitbreiding niet was gebleken, was men ongenegen de gevraagde gelden toe te staan. Te meer was dithet gevaldaar men uit de voorwaarde, waaronder het gemeentebestuur van Alkmaar aan den Staat eene uitgestrekt heid groiid ten geschenke heeft aangeboden, meende te be speuren, dat er van die zijde eenige pressie wordt uitgeoefend. Enkelen leden voegden er bij, dat zij Alkmaar een ongeluk kig gekozen plaats voor dit gesticht achten en het liever naar eene meer gezonde streek zouden zien verplaatsen, dan door het besteden eener aanzienlijke geldsom de vestiging te bestendigen. Zitting van 12 Oct. 1. J. H., te Egmond aan Zee. Enkele diefstal van groene helm uit de duinen, 15 dagen gevangenisstraf en de kosten. 2. G. G. en 3. G. G., beide te Egmond aan Zee. Als boven. 4^ a H. K. en b K. P., te Egmond aan Zee. Overtreding als boven, a 6 en h 8 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 5. K. G. en H. S., te Egmond aan Zee. Overtreding als boven, ieder 6 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 6. a A. G. en b W. 6., te, Egmond aan Zee. Overtreding als boven, a 15 dagen en b 8 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 7. J. K., te Akersloot. Laten loopen van vee op eens anders in den oogst staanden grond, 3 boete en de kosten' met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 8. H. A., te Alkmaar. Als reiziger, zonder behoorlijk plaats bewijs/plaats nemen in een rijtuig der Noordkollandsche staatsspoorwegdienst1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 9. S. B., te Ursem. Berijden van het voetpad en de gras, perken langs den Geestersingel te Alkmaar, 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. A. v. d. D., te Alkmaar. Niet verschijnen, als be hoorlijk opgeroepen getuige in eene politie-zaak3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 11. J. R., te Alkmaar. Als boven. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. ir lir.t 22 Oct. Anthonie Bernardus Boogh en Maria de Wtt. Hendrik Krijns en Maria Theresia Winkel. GETROUWD. 18 Oct. Izaak Baruch, wedr. van Marianna Lobte Amster dam en Cato Nias te Alkmaar, onl. te Amsterdam GEBOREN. J 15 Oct. Johanna Geertrui, D. van Adnanus Jacobus Robbers en Aleida Riesebrink. Wilhelmina Grotewillink. 21 Maria CalharinaD. van Jacob Breek en Aaltje Clausing. 23 Willem, Z. van Job Meun en Cornelia Dijkstra. - Lour ens Jacobus AntoniusZ. van Jacobus Johannes Smeets en Wilhelmina Petronella Post. Cornetii Margaret ha Maria, D. van Teunis Kuneman Maria Elisabeth Julsing. OVERLEDEN. 17 Oct. Cornelia Adriana Korver, wed. Jacob Brouwer, j. en 11 m. 18 n Johanna Sophia, D. van Reyer Kooij en Maartjede Leeuw, 2 j. en 7 m. 19 Elisabeth Maria, van Johannes Adolph Bui en Maria Langedijk5 j. en 10 m. 20 Hendrik, Z. van wijlen Johannes Hoevelaar en van Eva Vogelezang, 19 j. Johanna Elisabeth M Daanbero 36 i. Jacoba Snieder, echtgen. van Jan K 68 j. en ruim 11 m. - Hendrik Meijer.™' 21 a Arie Smorenberg, 42 j. 23 e Wilhelmina van Aalst, echtgen. van Willem Bif, vroeger wed. van Jan van Lit, 42 j. en 9 m. Beatrix Lauu>, echtgen. van Jan Bruin, 50j en8» Cornells, Z. van Johannes Hendncus Dekker Geertruida- van Es22 m. Alkmaar 19 Oct, Aangevoerd 7 Koeien f130 a 42 Kalveren f 40 a 802 nucht, dito 12 681 14 a 25, 81 vette Varkens 38 a 06 ets. per NP. 23 Oct Kleine kaas f 35.50commissie dito f ÓJ. middelbare dito 40, laagste prijs 24 aangevoerd 4 staoels wegende 88364 NP. 1161 mud Tarwe 10. a 11.25, 284 mud llogge/ 9 a 9.50, 219 mud Gerst 7 50, dito Chevallier 8.75, 1262 mud Haver 4. a 5 50, 160 mud Boonen, bruine 14, paarden 113 mud Erwten, grauwe f 16, vale 14, groene f 10 mud Mosterdzaad f 20. 24 Oct. Aangevoerd 11 Paarden f 40 a 1305 Ko f 70 a 140, 6 nucht. Kalveren 9 a 19, 204 Schapen 2 4 4 Geiten 4 a 5, 30 magere Varkens 10 a 18, Biggen 4 a 7, Boter per kop 77/a 90 ets Broek in Waterland 22 Oct, Kleine kaas 35, voerd 28 stapels, wegende 5895 NP. Enkhuizen 21 Oct. Kleine kaas 29 a 35 aange^ 43 stapels, wegende 10472 NP. Karweizaad t 19./5,_M zaad 15 per 50 NP. Mosterdzaad 22 grauwe 16, witte dito 11 a 12, Capucijnders f 13 a 14, Boonen 13 per mud. bru

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2