Spanj e. FrankrJJk. Kngeland. Btuslanfï. Turkije. Wereenigtle Stalen Mexico. Paraguay. ministers ran justitie eu van binn. zaken verklaard, dat de regeering, "den strijd tegen de confessioneele wetten moede, doortastende maatregelen zal nemen om daaraan een einde te maken. Tegen den 18 was te Praag weder eene volksbijeenkomst 'Uitgeschreven en waren eenige duizenden menseden naar de aangewezen plaats gestroomd, maar zijn zij, toen de militaire macht aanrukte, rustig uiteengegaan. De uitgave der meeste czechische bladen is geschorst ge worden. De redacteur der Narodni Noviny te Praag is, we gens verstoring der openbare orde, tot 8 maanden gevange nisstraf en 1000 fl. boete veroordeeld. De lands-rechtbank te Praag heeft den inhoud van den herderlijken brief der boheemsche bisschoppen van 21 Juni, en van hunne instructie aan de geestelijkheid ten aanzien der wet op het burgerlijk huwelijk, als eene aanranding der openbare orde veroordeeld en de verdere verspreiding dier stukken verboden. Het gerechtshof te Linz heeft het vonnis bevestigd, waarbij de bisschop dier stad is schuldig verklaard aan hef storen der orde en waarbij de inbeslagneming van zijn jongste herderlijk schrijven is gelast. Hongarije. Den 29 is bij het Volkshuis een wetsont werp omtrent de nationaliteiten ingediendwaarbij bepaald wordt, dat ieder burger zijne moedertaal zal mogen gebrui ken zoo dikwijls hij met een staatambtenaar in aanraking zal komen. Ook zullen de plaatselijke besturen voor hunne pro tocollen gebruik mogen maken van niet-hongaarsche talen. De hongaarsohe taal blijft de offlciëele voor den Rijksdag en de centrale staatsambten. In de te Madrid geopende stedelijke geldleening van 10 miljoen realen 1,250.000), tot het versohaffen van werk aan den arbeidenden standwas den 19 nog voor niet meer dan 7 miljoen ingeschreven, waarvan 1 miljoen door de Bank. Van den 21 wordt bericht, dat de leening volgeteekend is. In eene week tijd waren reeds nagenoeg 600,000 r. van de gestorte gelden uitgegeven. Te Malaga zijn den 20 eenige ongeregeldheden van geringe beteekenis onder de werklieden voorgevallen. Te Sevilla zijn zij te hoop geloopen en hebben zijonder hevige bedreigingen verhooging van loon geëischt, maar de overheid heeft de vreemde belhamels weten te verwijderen en de overige mis noegden tot rust te brengen. De dames dier stad hebbenbij adres aan den maarschalk Serrano, de vernietiging gevraagd van het decreet der junta, waarbij het sluiten der vrouwenkloosters en het slechten van 57 kerken en kapellen dier stad wordt gelast. Te Valladolid en andere steden is men ijverig aan het afbreken van kerken en kloosters. De heer Bios Rosas heeft zijn ontslag genomen als vice- president van den Raad van State. De minister van justitie heeft gelast, de uitbetaling te schorsen van de 6 miljoen, die tot dus ver aan de semina- riën werden verstrekt. De heer Madoz, die zich aan het presidium der revolutionaire junta te Madrid onttrokken had, heeft thans ook de hem sedert opgedragen betrekking van gouverneur der provincie Madriduithoofde van den ongunstigen staat zijner gezond heid. nedergelegd en is vervangen door den heer Moreno Benitez. De kardinaal-aartsbisschop van Valladolid, die aanvankelijk geweigerd had de junta dier stad te erkennen, omdat zijde sluiting en opheffing der seminariën gelast had, heeft sedert zijne equipage en een gedeelte van zijn mobilair te gelde gemaakt en de opbrengst ter beschikking van die junta ge steld ter verschaffing van arbeid aan behoeftigen. De regeering heeft eene commissie naar Ferrol gezonden, waar de junta weigert zich te ontbinden. De junta's van S. Sebastian en Tolosa hebben zich bij de aankomst van den nieuwen gouverneur der baskisehe provinciën uit eigene be weging ontbonden. Die van Barcelona beroept zich op den bijzonderen toestand der hoofdstad van Catalonie, waarom zij haar aanblyven noodig acht. 2 Leden zijn naar Madrid gezonden om deze zaak met het voorloopig bewind te regelen. Zij heeft op het adres van zwitsers, om vergunning tot het bouwen van protestantsche kerken, geantwoord, dat de ver gunning overbodig is, vermits de afgekondigde vrijheid van godsdienst. De minister van oorlog heeft, op grond van de toeneming van de bevolking dier stad, het slechten van verscheidene vestingwerken bevolen. Bij decreet is bepaald, dat de drukpers-delicten onder worpen zullen zijn aan het gemeene strafrecht. De censuur op de drukpers en op het tooneel is opgeheven. Het jaargeld van 30000 fr., dat aan den biechtvader der Koninginpater Claretwerd betaaldis ingetrokken. Ten bate van den handel op de koloniën is een aanmerkelijk gedeelte der invoerrechten op verschillende artikelen van verbruik afgeschaft. Alvorens uiteentegaan, heeft de regeeringsjunta de dood straf voor afgeschaft verklaard, en aan het voorloopig bewind voorgesteld den verkoop der strafgestichten en het oprichten van strafkoloniën, ook voor de tot korten tijd veroordeelde of onder toezicht der policie gestelde personen, op gezonde punten der bezittingen in Africa en op de Phifippijnsche- eilanden. Het volk te Madrid heeft den 26 het op het plein der strafoefeningen staande schavot in brand gestoken. De buiten werking gebleven wet van 1854 tot regeling der provinciale en stedelijke besturen is van kracht verklaard maar op den grondslag van het algemeen stemrecht. Het hooger onderwijs is in alle vakken vrij, de graad van baccalaureus en van licentiaat opgehevende leerstoelen in de godgeleerdheid bij de universiteiten vervallen verklaard met opdracht van de zorg voor het onderwijs in die weten schap aan de bisschoppen. Pruisen, Italië, Frankrijk, Engeland, Portugal en Nederland hebben hunne betrekkingen met de regeering weder aange knoopt. De pauselijke nuncius heeft een bezoek afgelegd bij den minister van buit. zaken. De \zexE.RorneayYanguas is als gezant te 'sGravenbage ontslagen. In afwachting van eene daaromtrent door de Cortes vast- testellen wet, is eene snellere bevordering bij de staatsambten ingevoerd. De minister Ayala heeft de gouverneurs der koloniën geschreven, dat de regeering aan de verkiezingen in de koloniën zooveel uitbreiding mogelijk zal geven; dat zij door het nemen eener beslissing omtrent het vraagstuk der slavernij hare bevoegdheid zou te buiten gaan en die beslissing wenscht overtelaten aan de Cortes, voorgelicht door de koloniale Afgevaardigden. Verscheidene adressen van adhsesie van fransche democra ten en republikeinen aan het Voorloopig Bewind te Madrid zijn door de dagbladen openbaar gemaakt. De genl. Prim heeft door zijnen secretaris in het blad la Presse nadrukkelijk doen toegenspreken de daarin opgenomen bewering, dat hij, vóór zijn vertrek naar Spanje, vruchte loos getracht had eene audiëntie bij den Keizer te verwer ven, en dat de spaansche omwenteling door pruisisch geld (600000 th.) zou zijn tot stand gebracht. Aan den corres pondent van le Gaulois heeft hij verklaard, dat hij er nim mer aan gedacht heeft, de Kroon van Spanje te aanvaarden, en dat hij die, al werd zij hem aangeboden, afwijzen zou. Ook van den maarschalk Serrano is een brief in le Gauluis opgenomen, waarin hij zegt, dat de hoofden van den opstand vast besloten zijn, het revolutionaire programma te doen eerbiedigen, en de overtuiging uitspreekt, dat de constitu- tioneele regeeringsvorm het best overeenkomt met de belangen van Spanje. La Liberté plaatst een brief van Prim aan den heer de Girardin, waarin hij zich verdedigt tegen hei verwijt, dat hij de republiek niet heeft geproclameerd. Hij zegt, dat daarvoor in Spanje niet genoeg republikeinen zijn en betuigt zijne vreugde, dat alle demoeraten daar te lande het met hein eens zijn, om zich te bepalen tot het vestigen der vrijheid op breede grondslagen. De rechtbank te Loches heeft den redacteur en den druk ker van V Union Libérale te Tours veroordeeldden een tot 100 en den ander tot 50 fr. boete, wegens de mededeeling dat zekere luitenant voornemens was zijn ontslag te vragen, ten einde een staatkundig dagblad opterichten. Dit is de eerste toepassing van art. 11 der drukperswet, waarbij het mededeelen van feiten uit het bijzonder leven, op de vorde ring der belanghebbende partijvervolgbaar is gesteld. De Kroonprinses van Pruisen heeftop hare reis naar Engelandden 20 het Keizerlijk gezin op S. Cloud bezocht en den 21 een tegenbezoek van den Keizer en de Keizerin in het hotel du Louvre ontvangen. De Loire is op verscheidene plaatsen buiten hare oevers getreden; de vallei der Aveyion staat geheel onder water. In het departement van de Lot is daardoor aan den land bouw belangrijke schade toegebracht. De Keizer heeft een door ongeveer 100 aanzienlijke engel- schen onderteekend adres ontvingenwaarin aangedrongen wordt op het verleenen der concessiewelke door eene fransch- britsche maatschappij zal aangevraagd worden tot verbinding van Engeland en Frankrijk door middel van een onderzeeschen tunnel. Bij Keiz. besluit is bepaald, dat jaarlijks 7800 burgerlijke ambten zullen worden beschikbaar gehouden voor militairen, die zich voor het vervuilen van een tweeden diensttijd ver bonden hebbenten einde tegemoet te komen aan de door hen geleden schade ten gevolge van het opheffen der premiën van weder-inwerving. De Keizer heeft "als een blijk zijner genegenheid voor Zwitserland" 20000 fr. voor de noodlijdenden door de over stroomingen daar te lande geschonken. Don Carlos heeft aan al de Souvereinen doen weten, dat zijn vader ten zijnen behoeve afstand heeft gedaan van zijne rechten op den spaansclien troon, en dat hij de eandidatuur voor dien troon aanvaard heeft. Den 13 heeft de stedelijke raad van Edinburg met alg. st. besloten om het eere-burgerschap te verleenen aan den heer John Brightter erkenning zijner verdiensten als rede naar en staatsman en vooral als bevorderaar van den vrijen handel. De Reform-League heeft een brief van gelukwenscliing wegens den uitslag der spaansche omwenteling, gezonden aan de junta te Madrid. De graaf en de gravin v. Girgenti zijn den 21 te Brighton aangekomen. Den 22 is met groote plechtigheid het, in een gouden kistje vervat, diploma van eereburger der city van Londen aange boden aan den 86jarigen veldmaarschalk sir J. F. Bnrgoyne, die zijn vaderland gedurende bijna 75 jaren heeft gediend. De Koningin van Nederland is den 22 te Dover aange komen. Met rijtuigen van den opperbevelhebber der zuid oostelijke afdeeling begaf H. M. zich naar het kasteel en, na dit bezichtigd te hebbennaar de stationwaar zij door den mayor der stad en andere personen werdt opgewacht. Onder de toejuichingen der aanwezigen vertrok de Koningin naar Londen, alwaar zij haren intrek nam in Claridge's hotel en al ras bezocht, werd door den prins en de prinses v. Wales, aan welke H. M. een tegenbezoek bracht op Marlborougk-house. De deputatie van inwoners van den Oranje-Vrijstaat heeft den 26 de terugreis aangenomen; men zegt, dat zij haar doel niet volkomen bereikt heef:. De minister van buitenb ziken en de gezant der Ver. Staten zijn, naar verzekerd wordt, overeengekomen, dat de aanspraken voortvloeiende uit den opstand der zuidelijke Staten, door eene gemengde commissie te Londen zullen wor den beslist, en dat de Keizer van Rusland de vraag zal uit maken, of het afvaren der Alabama uit Liverpooleene schending is geweest der internationale wetten. Zoo ja. dan zou de ge mengde commissie het bedrag der aanspraken bepalenzoo neen, dan zou N. America zijne eischen laten varen. De bejaarde gezant der Unie, de heer Reverdy Johnson, wordt steeds gevierd. De groote steden en de kamers van koophandel bieden hem gedurig maaltijden en adressen aan. De lord-luitenant van Ierland heeft geweigerd eene depu tatie te ontvangen, die het in vrijheid stellen der gevangen fenians kwam verzoeken. Den 24 was in de city van Londen, tot leeniging van de ramp, door de jongste aardbeving in Peru veroorzaakt, reeds 18405 ingeschreven. Den 26, 's avonds, zijn te Middleton (Ierland) 25 perso nen de woning van een heerenboer binnengedrongen, en hebben zij zich van verscheidene geweren en pistolen meester gemaakt. Bij Keiz. besluit is het beheer over de zakende vereenigde grieksche Kerk in Polen betreffende, opgedragen aan den minister van onderwijs. De staat van beleg in het gouvernement Witebsk is opgeheven. Het aantal huizen te S. Petersburg, waar sterke drank verkocht, maar ook dikwerf gestolen goed geheeld en aan boosdoeners eene schuilplaats verleend wordt, is sedert 1862 van 460 tot 2500 toegenomen. De gemeenteraad heeft aan eene commissie het ontwerpen eener verordening opgedragen, ten einde deze vermeerdering tegen te gaan. De onlangs ontdekte samenzwering was gesmeed door ge wezen leveranciers van het Serail, die het plan hadden om den Sultan van het leven te beroovenin de hoop dat hunne zeer betwistbare vorderingen door zijnen opvolger zouden worden gehonoreerd. Het aantal gearresteerden beloopt niet meer dan 4. Den 22 is te Konstantinopel eene engelsche kerk ingewijd, gebouwd ter gedachtenis van de in den Krim-oorlog omge komen soldaten en zeelieden. Donau-Vorstendommen. Er zal een derde regiment ruiterij worden opgericht. Verscheidene boyaren hebben eene inschrijving geopend voor het oprichten van een standbeeld voor Napoleon LIT, "den weldoener van Roumanie," als een protest tegen de panslavistische kuiperijen. Te S. Francisco heeft op 21 Oct. eene hevige aardbeving plaats gehad, waardoor vele woningen verwoest of bescha digd, maar slechts weinig mensoben omgekomen zijn. De genl. Reynolds had, ingevolge de reconstructiewet, verboden, dat in Texas de presidents-verkiezing zou gehouden worden, maar de President heeft de aandacht der officieren van het leger gevestigd op de artikelen der constitutie, waarbij de inmenging der krijgslieden in de verkiezingen verboden wordt. De liberalen hebben bij de verkiezingen in Nebraska eene meerderheid van 2000, in Westelijk-Virginia van 4000 stem men bekomen. In Ohio is een conservatief tot lid van het Congres gekozen. Eene stoomboot op den Mississippi is overvallen door eenige vermomde personen die 4000 gewerenvoor de negers in Arkansas bestemd, over boord geworpen hebben. De onlangs in vrijheid gestelde genl. Patonieen aanhanger van Ortegais op zijne doorreis te Durongo, door eenige officieren en manschappen van het garnizoen in zijn logement overvallenbuiten de stad gevoerd en met pistoolschoten afgemaakt. Het gouvernement heeft een gestreng onderzoek bevolen en den brigade-generaal Canto, op wiens last de moord vermoedelijk is geschiedhuisarrest gegeven en door een ander hoofdofficier in zijn commandement vervangen. De maarschalk Caxias is den 19 Aug. met 30000 brazi- lianen van Humaïta opgerukt naar Tebieuary, waarop de paraguayers het fort Timbo verlaten hebben. Den 26 heeft zijne voorhoede eene vijandelijke kolonne geslagen en den 28 hebben de brazilianen, na een gevecht van 2 uren, de re doute op den linkeroever der Tebieuary met storm ingenomen. Bij deze gevechten leden zij een verlies van 300 dooden en gekwetsten en vielen 200 gevangenen en 4 stukken geschut in hunne macht. In den nacht van den 28 heeft Lopez 34 kanonnen in de rivier doen werpen, de schans S. Fernando ontruimd en zich te Villeta verschanst in eene positievan waar hij het arsenaal te Villa-Rica en te gelijker tijd de stad Assumpcion meent te kunnen dekken. Bedacht voor verraad en afval, heeft hij zijne 2 broeders, zijn behuwdbroeder en zuster, den bisschop van Assumpcionden minister van buit- zaken Benitez en vele andere, waarbij onder bescherming der vreemde consuls staande, personen gevangen doen nemen. iSiniieiilaiitl. Staxen-Generaal. Bij de 2* Kamer zijne eenige wets ontwerpen ingediend, waaronder een tot verlenging van den termijn, gedurende welken de wet van 17 Oct. '6öopdevee- typhus van kracht is. Het ontwerp tot vaststelling der begrooting voor 1869 van het fonds, voortspruitende uit de koopprijzen van domeinen, raamt de uitgaven op f 188.000 waarvan f 175.000 tot ont manteling van Maastricht, Venlo, Bergen op Zoom, Coevor- den, Fort Bath en Vlissingen, en het saldo op f 1.020.020, 't welk de minister van financiën wenscht toetevoegen aan de staatsinkomsten, tot gedeeltelijke dekking van kosten der spoor wegen. Benoemingen. De heer J. A. Mazel, thans tijdelijk be last met de waarneming der zaken van het gezantschap te Washington, is benoemd tot minister-resident bij de Ver. Staten. Tot consul-generaal te Parijsis benoemdMartin Coster. Standbeeld van Piet Hein ïe Deleshaven. Voor de oprichting hiervan is reeds toegezegd of ontvangen van den Koning f 400, van prins Hendrikeere-voorzitter der com missie, f 500, van prins Frederik f 300, van den heer Rösener Mam, burgemeester van Delfshaven en voorzitter der com missie, 2000, van de overige leden der commissie 1100. Handel. In 1867 bedroeg de algemeene invoer ruim 552 (23), de invoer tot verbruik 439 (14), de algemeene uit voer 449 (13), de uitvoer uit het vrije verkeer 340 (2). de doorvoer ruim 109 miljoen gulden (11 m. meer dan in 1866). Feesten. Den 28 heeft de Illustre-Lievevrouw-Broeder- schap te 's Hertogenboseh, waarvan de Koning eerste zwane- broeder is, in hare nieuwgebouwde, prachtige zaal, haar 550 jarig bestaan gevierd. Bij de harddraverij op den 29, te Beverwijk, waaraan 12 paarden deelnamen, is de prijs, een zilveren inktkoker,behaald door Marianne van G. Barendrecht te Barendrechtde premie, een trancheermes en vorkdoor de Vlieg van den heer Eecen te Oudearspel. Aanbestedingen. Den 29 te Amsterdam, voor de vereeni- ging ten behoeve der arbeidende klasse, het bouwen van 10 perceelenbevattende 7 2 woningenop een terrein tusschen de Achtergracht en Weteringschans, aan de Groot, te Knol lendam, voor f 104077. Den 29, aan het prov. gouvernement van Noord-holland, het bouwen eener nieuwe school en onderwijzerswoning te Nauerna, minsteinschr. A. J. Leent te Beverwijk, voor/8289, het bonwen eener nieuwe school en onderwijzerswoning in den Anna-Paulowna-polder, minste insehr. J. Ott aldaar, voor f 7995. Bouwwerken. B. en W. van Rotterdam hebben den (gemeenteraad voorgesteld eene 3 p.cts. leening te sluiten van 6 miljoenaflosbaar met premiën in 68 jarenwaarvan 3 miljoen voor de uitbreiding der gemeente en het maken van meerdere havens1 j m. voor eene drinkwaterleidingj m. voor een slachthuis en 1 m. voor de voortzetting der nieuwe straten in de polderstad en van het stelsel van afvoer der faecale stoffenvoor een nieuw stoomgemaal aan het water project voor 2 nieuwe scholen en voor de uitbreiding van het ziekenhuis. Rente en aflossing zouden gevonden moeten worden in vermeerderde opbrengst der belastingen en in eene belasting a f 140,000 's jaars voor het recht van spuiing op de gemeente-riolen en wateren. De vebeeniging tot aanleg van een rij- en wan delpark te Amsterdam vraagt bijdragen tot voltooiing van het park, door het door de trekken tot den Amstelveenschen wegzijnde eene vergrooting van ruim 16 bunders, waarvan de kosten 130000 zullen bedragen. Gieten. Tot 24 Oct. was voor de watersnoodlijdenden in Zwitserland bij de commissie te Amsterdam ontvangen f 6052,40. MejY. Dijkstra heeft hare geheele nalatenschapgeschat op een gedrag van 80 a 100,000, vermaakt aan de diaco nie der herv. gemeente te Leeuwarden. Rampen. Den 22 zijn in een huis tusschen Hilversum en Loosdrecht 4 kinderen, van 3 maanden tot 6 jaren, ver brand terwijl de ouders op het land werkzaam waren. Den 26 is de tweede spoortrein van Haarlem naar den Helder nabij Beverwijk gederailleerd door een aantal op den spoorweg loopende koeien, waarvan er 2 zijn overreden; de passagiers hebben geen letsel bekomen. In "den nacht van 27-28 Oct. is de bliksem in den dorpstoren te Grosthuizen geslagen; het vuur werd spoedig gebluscht.' Tusschen den Oudendijk en Beets werd een molen getroffen en de 2 te bed liggende zoons van den eigenaar gedood. Te Abbenbroek, bij Hellevoetsluis, sloeg de bliksem in de kerk en wierp stoelen en banken dooreen. Dc brand, hierdoor veroorzaakt, werd met moeite vermeesterd. Te Zaandam sloeg de pelmolen de Prinses in brand en werd geheel inde asch gelegd, terwijl 3 andere molens zware schade bekwamen. Misdrijven. In den stormachtige nacht van 24-25 Oct. zijn wederom 5 gevangenenwaaronder 2 die het ook kor telings beproefd hebben, uit het tuchthuis te Leeuwarden ontvlucht en wel door een onderaarsche cachot. Zij hadden zich in het magazijn van burgerkleeding weten te voorzien, alvorens het gebouw te verlaten. Een der schildwachten had zich uit vrees stil gehouden en is daarvoor in arrest gesteld. Alle ontvluchten zijn binnen een paar dagen wederom gevat,

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2