52Hcfcelijfcscftc iad'ichtcu. Pruisen. Oostcnriik-Hongai'lfo. Kerkeiyke Staat. Spa n j e. I<Vanki'|jk. 'fiis'kHe. Wereenigde Slaton Kiniiciilaml. Den 1 heeft de Koning de zitting van den Landdag geopend. De begrooting zou door de voortdurende strem ming van het verkeer en de gevolgen van den ongunstigen oogst van 1867, alsmede door de verlaging der tolrechten waarvoor het Tolparlement geene andere inkomsten heeft willen toestaan, een tekort opleveren [Naar men zegt, bedroeg dit primitief 13 a 15 miljoen en is het door den minister van financiën tot op 5 teruggebrachtnadat hij de hoofdstukken 2 malen aan zijne ambtgenooten had terugge zonden], Er zouden maatregelen voorgedragen worden tot uitbreiding van het zelfstandig beheer der provinciën en gemeenten. Oostenrijk. Den 29 hebben de Afgevaardigden van deu Rijksraad de wet op de recruteering en het handels- en post verdrag met Zwitserland goedgekeurd. De commissie van het Huis, in welker handen de indem niteitswet ten behoeve der in Boheme genomen buitengewone maatregelen gesteld was, heeftde poolsche leden uitgezonderd, hare goedkeuring aan de handelwijze der regeering gehecht. De club der linkerzijde in het Huis heeft besloten zich aan die der liberalen aantesluiten. Het Heerenhuis heeft den 30 zijne werkzaamheden hervat. De gewezen minister v. Schmerling maakte bekend, dat zijne beroepsbezigheden hem beletten zich langen tijd uitWeenen te verwijderenzoodat hij zich verplicht zag als lid der De legatie [welke dit jaar te Pesth moet vergaderen] te bedanken. Hongarije. Den 29 heeft de eerste bijeenkomst plaats gehad der aangewezen personen ter beslechting der kwestie van Eiume. De croatische leden verlangden de opneming in Croatie, welk denkbeeld de leden uit Eiume verwierpen; de hongaarsche leden deelden hun oordeel niet mede en de minister Andrassy zegde een regeeringsvoorstel toe. De onderdirecteur van het sckotsche collegie te Rome is uit een landhuis van die instelling opgelicht door roovers die een losgeld van 100000 fr. eischten. Zij hebben hem echter losgelatentoen zij omsingeld waren door troepen die, op aandrang van den engelschen agent Odo Russell, tegen hen waren afgezonden. De officieuse Osseroatore Romano spreekt het gerucht te gen dat de Paus Koningin Isabella zou uitgenoodigd heb ben zich te Rome te vestigen en een gedeelte van het Quirinaal te betrekken. Het Voorloopig Bewind heeft den 25 Oct. een manifest aan de natie uitgevaardigd, waarin het nagaat wat door de revolutie is tot stand gebracht en wat het, in afwachting van de bijeenkomst der Cortes, denkt te doen. Het pleit voor de monarchie, als het meest overeenkomstig de behoeften en zeden des landsmaar zou de keuze der meerderheidindien deze de republiek verlangde, eerbiedigen. Eenige democratische leden van het gemeentebestuur van Madrid hebben een voorstel ingediend, om een afkeurend oordeel uittespreken over het, op officiëele wijze, door het gouvernement te kennen geven van zijne meening omtrent aen toekomstigen regeeringsvorm. De stedelijke regeering heeft de discussie over dit voorstel verdaagd. De geul. Uulce is tot kapitein-generaal van Cuba benoemd met machtiging om aldaar de in het moederland van kracht zijnde gemeentewet intevoeren, het eiland in 3 provinciën te verdeelen, de vrijheid der drukpers te vestigen en alle gehate instellingen van het vorige bewind opteheffen. Der waarts zal versterking van troepen gezonden worden. De' regeering te Havanna is gemachtigd om in Engeland eene leening te sluiten van 10 miljoen kroonen, tot dekking van het bestaande deficit en tot voltooiing van het Isabella-kanaal (Volgens de n. americaansche bladen verkeert het oostelijk deel van Cuba in opstand en zijn de insurgenten daar 6000 man sterk). De ambten van bestuurders van de bezittingen der Kroon zijn opgeheven en het personeel der koninglijke kapel en van al de aanhoorigheden van het paleis is ontslagen. De hertog en de hertogin v. Montpensier hebben eene aan zienlijke geldsom gezonden voor de betrekkingen dergenen, die den 28 Sept. bij de verdediging van Bejar zijn gesneuveld. Zij zullen te Lissabon blijven tot na den afloop der volks stemming. Het tekort bedraagt 2J miljard. De heerschende armoede en het gebrek aan werk eischen, ofschoon de regeering er niet aan toe is het recht op den arbeid te erkennen, hulp en voortdurend buitengewone uitgaven. Alzoo wordt van 1 tot 25 Nov. eene leening opengesteld van 20U miljoen kroonen (3200 milj. realen), waarvoor uittegeven 1250000 schatkistbons, tegen den koers van 80 p.ct. en rentende 6 p.ct., aftelossen van 1869 tot 1888. Als waarborg worden gesteld de pagarès, de gedesamortiseerde en verdere kroon- goederen, ter waarde van 2110 miljoen r. De revolutionaire junta van Barcelona is ontbonden. De overheid aldaar heeft den verkoop verboden van photograpkiën en geschriften, waarin Koningin Isabella en sommige per sonen harer hofhouding op stuitende en zedekwetsendc wijze werden voorgesteld. Het Voorloopig Bewind is erkend door Belgie en Turkije. De minister Zorilla spoort, bij circulaire in het regeerings- blad, ieder, zoowel particulieren als gemeentebesturen, aan om het volks-ondenvijs te bevorderen. Hij heeft de academie voor archeologie en geologie //Prins Alfonso" opgeheven. De republikeinsche partij legt te Madrid eene buitenge wone werkzaamheid aan den dag; hare dagbladen en clubs nemen toe. Den 2 Nov. is ten huize van den heer Olozaga eene con ferentie van verscheidene aanzienlijke staatslieden gehouden waarin besloten is een comité van 12 leden (4 democraten 4 unionisten en 4 progressisten) te vormen tot het opstellen eener verklaring ten gunste der constitutioneele monarchie gegrond op het algemeen stemrecht en gekenmerkt door zoo liberaal mogelijke beginselen. De regeering heeft het recht van vereeniging bij decreet geregeld. Van de te houden vergaderingen moet 24 uren te voren kennis worden gegeven, en zij mogen evenmin periodiek als permanent zijn. Zij verliezen haar vreedzaam karakter, indien gewapende personen er aan deelnemen. De minister van marine heeft eene vermindering van dienst tijd van 2 jaren ver leen aan de zeelieden, die van 18 tot 29 Sept. in actieve dienst waren. In Murcia, waar bloeiende fabrieken bestaan, wordt druk tegen de vastgestelde opheffing of verlaging van invoerrechten gepetitionneerd. De bisschop van Jaen heeft het Voorloopig Bewind ver zocht, de schorsing van al de in den laatsten tijd tegen de geestelijken, kerken en kloosters uitgevaardigde decreten te 1 bevelen, totdat de Cortes over de toekomst des Lands zal beslist hebben; en om, in afwachting daarvan, aan de dooi de junta's uit hunne gemeenten verwijderde geestelijken den terugkeer te vergunnen. De speciale rechtbank voor de militairen is opgeheven en piet het opperste gerechtshof vereenigd. Rams Serrano is tot directeur-generaal der nationale schuld benoemd. Er is last gegeven om de in de magazijnen der provincie Leon voorhanden zijnde granen onder de behoeftige land bouwers te verdeelen. De invoer in de Antilles en op de Philippijnsche-eilanden van alle voor werken van openbaar nut bestemde benoodigd- heden is van alle rechten ontheven. Bij decreet des ministers van justitie worden alle benoe mingen en afzettingen, door de junta's onder de griffiers, notarissen en procureurs bij de rechtbanken gedaanvoor nietig verklaard. Het, laatstelijk door de gravin Duchdtel bezeten Ohateau- Lafitte is door een der heeren Rothschild voor 4miljoen fr. aangekocht. De voorraad wijn der gewassen van 1797 tot 1861 is verkocht voor omstreeks 127,000 fr. of gemiddeld ruim 20 fr. per tlesch. Het gewas van 1811 bracht 121 fr. per tlesch op. Te Parijs zijn 3 kaarten verschenen, welke Frankrijk voor stellen onder de restauratie, onder de Juli-regeering en on der het tweede Keizerrijk, welke moeten betoogen dat het thansna den veranderden staat van zaken in Duitschland en Italië, grooter, sterker, veiliger en minder door zijne na buren bedreigd wordt dan vroeger. Deze kaartenwelke men van de regeering afkomstig acht, worden druk bespro ken en geven aanleiding tot de vraag, hoedanig die veilig heid te rijmen is met de nieuwe leger-organisatiede ge duchte wapeningen enz. Prins Napoleon is den 28 naar Engeland vertrokken. De minister van oorlog h eft aan eene commissie van hoofdofficieren opgedragen om eene voordracht te ontwerpen tot opheffing der plaatselijke commaudementenwaardoor eene besparing van 1.800,000 fr. kan verkregen worden. De heer Marfan heeft aan Koningin Isabella, zijn ontslag verzocht als intendant-generaal van haar Huis. De Moniieur du Soir bracht den 2 Nov.. naar aanleiding van het bespreken door verschillende dagbladen van de con stitutioneele bevoegdheid van het Hoofd van Staat, het senatus-consult van" 18 Juli '66 in herinnering, waarbij der gelijke discussie uitdrukkelijk verboden is. Aan de dagbladen is een manifest toegezonden van het //centraal comité van actie te Parijs," waarin met ronde woorden aangedrongen wordt op het vermoorden van den Keizer, tot herstelling van de vrijheid. Alles is thans ijverig in dc weer voor de Parlementsver kiezingen. De candidaten van beide partijen bezoeken de districten en honden toespraken om hunne denkwijze over de groote vraagstukken te ontwikkelen. Zeer ijverig toonen zich daarbij de heeren Gladstone.die dag aan dag uitvoerige redevoeringen houdt, Roebuck, die ook de fabrieken bezoekt maar daarin niet altijd een welwillend gehoor vindt, en Bright. De Koningin van Nederland, die zich te Torquay ophoudt, heeft den 29 te Exeter de hoofdkerk en het stadshuis en den 30 Plymouth bezocht. Prins Napoleon kwam den 1 Nov. te Torquay en bracht een bezoek aan H. M. In het westen van Engeland zijn in den avond van 30 Oct. schokken van aardbeving gevoeld. ItiiKiaiitl. De. commissie van bijstand in Esthland heeft besloten zich niet te ontbindenaangezien de oogst aldaar nog ongunstiger is uitgevallen dan in het vorige jaar. De hoofden der grieksche kerk hebben besloten den uit- noodigingsbrief van den Paus voor het bijwonen van het aanstaande concilie onbeantwoord te Laten. De genl. Grant is tot President, dc heer Schuyler Colfax tot Vice-president der Unie verkozen. De liberalen hebben in bijna alle noordelijke Staten de overwinning behaaldmet grooter meerderheid dan ooit. De Afgevaardigden van Penn sylvania, Ohio, Vermont, West-Virginia, Rode Island, Maine, Massachusetts, Nebraska en Jowahebben Grantdie van DelawareKentucky en Maryland Seymour gestemd. Mississippi, Texas en Virginia waren bij congres-acte van de verkiezing uitgesloten. De heeren Seymonr en Blair haddenbij het meer en meer ongunstig worden hunner kansen, aan de leiders der conserva tieve partij verklaardvan hunne candidatuur te willen afzien indien dit voor de partij nuttig geoordeeld werd. De comité's dier partij hadden echter manifesten uitgevaardigdwaarin zij de kiezers tot ondersteuning van beider candidatuur op riepen. Voor het Huis der Afgevaardigden zijn gekozen in Nieuw- York 17 liberalen van de 31 leden, in Illinois 10 van de 14, in Missouri 5 van de 9, in Wisconsin 5 van de 6, in Mas sachusetts alle 10, in Michigan alle 6 en in Jowa alle 6. Bij het verkiezen van een gouverneur van N. York hebben de conservatieven de overwinning behaald en is de heer Hoffman met eene meerderheid van 18000 st. verkozen; in Massachusetts de heer Clojjin, de candidaat der liberalen, met eene meerderheid van 70110 st. Prins Frederik, zijne gemalin en dochter zijn den 1 van Silezie op het Huis de Pauw teruggekomen. Staten-Generaal. Bij de 2® Kamer is ingekomen een wetsontwerp, tot gedeeltelijke invoering der wet van 1861, betreffende de nieuwe rechterlijke inrichting. Den 4 Nov. zijn de beraadslagingen begonnen over de be grooting voor Neerl. Indie voor 1869. Verkiezingen. De gemeenteraad van Zaandam heeft, op voorstel van B. en W., met alg. st. besloten een adres te richten aan den minister van binn. zaken, ten einde eene herziening van de indeeling der kiesdistricten te erlangen, zoodanig dat Zaandam de hoofdplaats van een eigen kies district worde. Spoorwegen. Den 1 Nov. zijn de spoorvakken Win schoten—Nieuwe Schans, Utrecht—Waardenburg en 's Bosch Vught geopend. De kamér van koophandel en eenige leden van den handelstand te 's Hertogenbosch boden bij die ge legenheid een diner aan den commissaris des Komngsals vertegenwoordiger van den minister van binn. zaken, die door de onlusten te Rotterdam verhinderd was te verschijnen, de ingenieurs van de staats-spoorwegen en de leden der directie van de exploitatie-maatschappij. De openbare gebou wen en vele woningen waren met vlaggen versierd, het mu ziekcorps der schutterij deed zich op dc Groote Markt hooien en 's avonds was het stadshuis geïllumineerd. Te Nieuwe Schans werden volksvermaken, een diner en een bal gegeven. Militaire zaken. In dc kazerne te Haarlem isdoor de zorg van het departement van het Nvt en met bijdragen der ingezeteneneen doelmatig locaal tot uitspanning der militairen ingerichtdatgoed verlicht en verwarmd, prijkt met de buste des Koiiings en vlaggen-trophée en voorzien is van biljard, buffet, toestellen voor gymnastische oefeningen, boekenkas, leestafel met tijdschriften en couranten, schrijf tafel en brievenbus. Het locaal is op 2 Nov. met toespra ken een concert en een assaut ingewijd. Volks-Weerbaarheid. De Lcidsche Scherpschutter/- vereeniging heeft besloten tot oprichting eener tweede sectic, voor personen boven de 16 jaren, die eene maandelijksche contributie van 15 cents te betalen en geeue uniform maar slechts eene pet aantcschaffen hebben. Tentoonstelling te Arnhem. De minister van binn. zaken heeft den 30 te Arnhem de bekrooningen uitgereikt. Het orchest van den heer Stumpff gaf eene matinée-musicale en een avondconcerten 's middags werd een diner gehouden waaraan de minister, de leden der jury en een aantal be kroonden en inzenders deelnamen. Kerkelijke zaken. Het classikaal bestuur van 's Gra- venhage heeft de nieuwe aanklacht van den kerkeraad tegen Dr. Zaalberg afgewezen, omdat het deze zaak op de aange voerde gronden niet op nieuw in behandeling mocht nemen, al sloot het geenszins het oog voor de bezwaren, die bij den kerkeraad tegen de diensthervatting van Dr. Zaalberg blij ven bestaan. Kerk-inwijding. De nieuwe S.Willibrordus-kerk te Heyloo, gebouwd naar het ontwerp van deu heer II. Jv. d. Brink tc Driebergenis den 29 ingewijd door Mgr. den bisschop van Haarlem die daartoe den vorigen dag door een eere- wacht van 40 jongelieden te paard van Castricum was afge haald. Het fraaie, met 2 torens van 27 ellen hoogte prijkende gesticht, is in den romaanschen stijl gebouwd en inwendig versierd door een prachtig marmeren altaar en geschilderde glasramen. Aanbestedingen. Den 4, op 's Rijks- werf te Amsterdam, liet maken van overdekkingskappen over dc monitors de Kro kodil en de Tijger, aan II. Rietsnijder, voor 157 47te 's Ha- ge aan het hoofdbureau der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegenhet vergrooten der hoofdgebouwen op de stations Franeker en Dronrijp en de verlenging der hoofd perron te Dronrijp, minste inschr. Jaagsmu teSneek, voor f 7960; te Maastricht, het slechten van de oude Wijker- poortminste inschr. Wittelings voor f 10489, het slechten van de nieuwe Wijkerpoortminste inschr. Gebr. Boshouwers te Limmel voor f 70'ul); te Sliedrecht, het bouwen van eene school cn onderwijzerswoning, minste inschr. J. v. d. Steen hoven, voor f 35255. Giften. De baron v. Golstein v. Oldenatter, den 24 Oct. tc Nijkerk overleden, heeft aan de Maatschappij van Welda digheid f 1000 gelegateerd. De giften, te Amsterdam voor de watersnoodlij denden in Zwitserland ontvangen, zijn reeds geklommen tot/'8351,055. Rampen. Door het onweder in den nacht van 2728 Oct. zijn, behalve het in ons vorig N®. opgegevene, ook verbrand een gerst- en rijstpelmolen van mevr. de wed. A. Laan te Wormerveer, 4 watermolens te Woubrugge en 1 dito te Aarlanderveen. Een der loodsvaartuigen van Terschelling heeft sedert 24 Nov. niets van zich doen liooren en is waarschijnlijk door stormweder verongelukt. Het was bemand met 10 personen, de verzorgers van 8 vrouwen en 27 kinderen. Onlusten te Rotterdam. Nadat reeds eenige avonden volksoploopen, het eerst door de leerlingen der teekenschool begonnen, met uitjouwen der puliciehadden plaats gehad, is in den avond van 31 Oct, een geducht oproer ontstaan. De verschillende policie- bureaux werden aangerand en met moeite bewaard. Dat op de Kaasmarkt werd zoodanig met steencn geworpen en met brandstichting bedreigd dat de daarin aanwezige agenten tot op het dak wijken en zich met het werpen van dakpannen verweren moesten. Ook het stadshuis onderging een bombardement van keien, zoodat alle ramen vernield werden, welk lot ook eenige na burige huizen trof. Ecu begin van brand in het stadshuis werd, even als in het policie-bureau, gelukkig gekeerd. De policie joeg de menigte met de sabel uiteen, waardoor eenige personen gekwetst werden. Van de agenten werden er 12 gewond, waarvan 1 door een pistoolschot. Tegen den mor genstond arriveerden de hussaren uit 's Gravenhage, die later op den dag door grenadiers gevolgd werden. De commissaris desKonings, de procureur-generaal, de militaire bevelhebber der residentie cn de minister van binn. zaken kwamen mede over. De burgemeester verbood alle samenscholingen van meer dan 5 personen en ruim 100 arrestatiën hadden plaats, o. a. van Jacob de Kletter, een practizijn, van wien een uit gegeven brochure, gepaard met ontevredenheid over de ver plaatsing van markten en schuitenals aanleiding tot het gebeurde beschouwd wordt. Nadat de orde door de komst der troepen verzekerd washebben de leden der scherpschut- tersvereeniging de wacht betrokken en 947 ingezetenen zich aangemeld, om de overheid te ondersteunen bij mogelijke her haling der ongeregeldheden. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft den 30, met 25 tegen 3 st., besloten de subsidie van 4000 voor het muziekcorps der schutterij tc doen vervallen. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 4 Oct., met 33 tegen 3 st. besloten B. enW. uittenoodigen, het voorstel tot heffing van een recht op de riolen intetrekken cn andere middelen te beramen tot aanvulling hunner financiëele plannen. De gemeenten Castricum en Heemskerk zijntot groot gerief van het publiekthans met lantarens verlicht te Castricum van het station langs den toegangsweg endoor het dorp tot aan de r. c. kerk. Kustlicht op Eijerland. Sedert dit op 1 Nov. '64 door den heer J. L. Kikkert ontstoken is, zijn in de vroeger zoo beruchte eierlandsche gronden gcene schepen meer ver ongelukt. Koloniën. Den 13 Sept, is van Soerabayaaan boord van 4 stoomschepen, vergezeld van een hospitaalschip en 9 kruisbooten, naar Bali vertrokken eene expeditie van 860 man schappen om gewapenderhand de uitlevering te eischen van Ida Madeh Rahi, die zich tot onafhankelijk opperhoofd zoekt optewerken en van zijne voornaamste aanhangers. Bij een eerste gevecht heeft de vijand vele dooden verloren en is een derin verzetzijndehoofden in handen der Nederlanden gevallen, wier verlies bestond in 15 dooden en 4 gekwetsten. Staats-loterij. Trekking der 5' klasse4e week. No. 17898/ 25000, No. 1258 10000, No. 15263 2000, No. 429, 583, 93 4, 1809, 3108, 319-2, 5915, 7641, 8253, 8293. 9429, 10243, 11248, 11798, 12879. 13983, 15233, 16407 180j2 en 18107 f 1000. PER TELEGRAAF. Ilage 7 Nov. Uit het antwoord san den minister op het voorl. verslag be treffende het hoofdstuk van buitenlandscke zaken blijktdat onze betrekkingen met alle andere mogendheden niets te wenschen overlaten. Er bestaat eenstemmigheid tusschen de Kamer en de regeering omtrent de te volgeu staatkunde, door de handhaving van wettig erkende rechtende vervul ling der ons opgelegde verplichtingen en stipte onzijdigheid in de betrekkingen met alle mogendheden; aan geene daar van heeft de regeering zich op eenigerlei wijze meer bijzonder aangesloten of willen aansluitenwaartoe overigens van geen kant eenig voorstel gedaan werd. In het antwoord der regeering op de algemeene be schouwingen betreffende de staatsbegrooting voor 1869, ver wijst zij omtrent de politieke richting naar bekende handelingen, verklaringen of maatregelen, -wier politieke betcekenis en strekking niet te miskennen is; de verdere memoriën van antwoord bevatten reeds ophelderingen en toezeggingen van het aanbieden van ontwerpenop het beheer der grootboeken de regeling van het beheer en de verantwoording der geld middelen met inbegrip van de linanciëele verantwoordelijkheid der ministers, de herziening der postwet, de vervanging der fransche en der bestaande wetgeving op de grondbelasting i

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2