Frankrijk. Engeland. Wereenigde Stalen Binnenland. 3ngez0ttbcn ^tufcken. 2lieuwj0. itlavkt- cu ficursbcricïitcn. ernstig gehoond. Het Voorloopig Bewind heeft onverwijld verscheidene rustverstoorders in hechtenis doen nemen en doen houden, in weerwil dat de nuncius hunne vrijstelling Verzocht heeft. Te Barcelona zijn op dien dag de opgegraven lijkkisten van 2 gefusilleerde officieren plechtstatig en onder begelei ding van de stedelijke en gewestelijke overheden, rondgevoerd en is de eerste steen gelegd van een op stadskosten op het graf te bouwen monument. De brigadier Escalante, die in Sept. de madridsche bur gerij gewapend heeft en later aan het hoofd der burgermacht aldaar gesteld is, heeft zijn ontslag genomen. De maarschalk Serrano heeft den genl. Prim in zijne be trekking van kapitein-generaal van het leger bevestigd en 25 leden van den Staatsraad benoemd. De minister van financiën heeft, aangezien niet voldaan is aan de voorwaarde der leening van 11 Juli '67, om 15 p.ct. te besteden tot oprichting van een ondersteuningsfonds voor de spoorweg-maatschappijen, gelast, dat uit de nieuw uitgeschreven leening een bedrag, met het vroeger bepaalde overeenkomende, tot dat doel zal worden afgezonderd. Een decreet van den minister van justitie beveelt in het Schiereiland, op de Balearische en op de Canarische eilanden de onmiddelijke benoeming van nieuwe vrederechters in plaats van de tegenwoordige. Op al de hoeken van de straten der hoofdstad is een plakkaat te lezen, waarop met groote letters gedrukt is: «Candidatuur van don Baldomero Espartero voor den troon van Spanje." Espartero is thans 76 jaren oud en kinderloos, maar nog in het bezit van gezondheid en lichaamskracht. Den 10 is de kieswet afgekondigd. Al de ingezetenen boven de 25 jaren zijn stemgerechtigd voor de gemeentelijke, provinciale en nationale Vertegenwoordiging. De algemeene verkiezingen zullen geschieden bij provinciën, die met 6 en minder Afgevaardigden in 1 district, van 6 tot 10 in 2 en van meer dan 10 in 3 districten, gerekend tegen 1 Afge vaardigde per 45000 zielen. De minister van justitie heeft aanmerkelijke vermindering van straffen voor veroordeelden van verschillenden aard verleend. Eene circulaire van den minister Zorilla beveelt de herope ning van scholen, waarvan de sluiting door onkundige junta's of stedelijke raden was bevolen geworden. Koningin Isabella is met haar gezin en gevolg te Parijs aangekomen. Van regeeringswege is een gerechtelijk onderzoek inge steld, ter zake eener manifestatie op Allerzielendag op het kerkhof van Montmartre, bij het graf van den in Dec. 1851 op de baricaden te Parijs gesneuvelden volksvertegenwoordiger Baudinwaarbij de kreet van «leve de republiek!" is aan geheven en tengevolge waarvan l' Avenir Nationalle Réveil, la Tribune, le Journal ie Paris en le Temps, benevens la Discussion van Lyon, eene inschrijving hebben geopend om een monument voor dien representant te stichten. Op eerstgenoemd blad is den 9, te dier zake, beslag gelegd, en de gérants van verschil lende bladen zijn tegen den 30 voor de rechtbank gedaagd. De minister van landbouw, handel en openbare werken heeft, op aanzoek van den Kopenhaagschen handelsstand, de kamers van koophandel uitgenoodigd giften intezamelen voor de bevolking van IJslanddie door veesterftewan- oogst en schrale vischvangst met hongersnood bedreigd wordt. Het ministerie is voorgegaan met eene gift van 500 fr. De bisschop van Montpellier heeft een herderlijk schrijven uitgevaardigd, waarin hij zich beklaagt, dat de middelbare scholen voor meisjes, waarin de wetenschappen zonder de godsdienst onderwezen worden, onder de hoede der Keizerin zijn gesteld. De Koningin van Nederland is den 5 uit Torquay te Londen aangekomen en heeft den 6 wederom bezoeken ge wisseld met den prins en de prinses v. Wales. De Kroonprins van Pruisen is den 7 te Dover gearriveerd en dadelijk naar het kasteel van Windsor vertrokkenalwaar zijne gemalin zich reeds bevond. Den 10 heeft hij de Ko ningin van Nederland naar Windsor begeleid. Den 5 is op den Zuid-Wales-spoorwegbij Newham een sneltrein met zooveel geweld tegen een in dezelfde rich ting gaanden veetrein gereden, dat de locomotief over den achtersten wagen, waarin zich 1 spoorwegbeambte en 8 an dere personen bevondenis heengegaan. 4 Dier lieden zijn gedood, de overige deerlijk verminkt. Bovendien werden een paar wagens met vee vernield. De lord chief justice heeft den 9, in hoogste instantie, beslist, dat de vrouwen geen stemrecht hebben. Den 10 is tusschen Engeland en de Ver. Staten eene overeenkomst gesloten tot regeling der aanhangige punten van geschil. De beslissing omtrent de Alabama-V.vzes,t\e zal aan een buitenlandschenbevrienden Souverein worden opgedragen. De Koningin heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin het nieuwe Parlement tegen den 10 December wordt bij eengeroepen. Den 11 is te Dublin het houden eener vergadering van een historisch genootschap verboden, zonder dat de reden daarvan bekend is. 25 Staten met 206 st. hebben zich voor Grant en Golfax, slechts 9 Staten met 88 st. voor Seymour en Blair verklaard. Arkansas en Zuid-Carolina hebben voor Grant gestemd. Bij de najaarsverkiezingen voor het Huis der Afgevaardigden hebben de conservatieven 27 leden gewonnen. In het laatst van October is te Nieuw-York, in eene bij eenkomst van kapitalisten, eene maatschappij opgericht tot het graven van een kanaal door de landengte van Panama waarvan de kosten begroot worden op hoogsi ens 100 miljoen d. Te S. Bernard in Louisiana hebben onlusten plaats gehad, waarbij de negers eenige huizen met de bewoners verbrand hebben. Te Dardanelle, in Arkansas, is een aanval der negers afgeslagen. Te Nieuw-Orleans is den 24 Oct. een gevecht voorgeval len tusschen 2 verkiezings-processiëneene liberalevoorna melijk uit negers bestaandeen eene conservatieve. Een uur lang is met steenen en vuurwapenen gestredentotdat een escadron militairen de orde herstelde. 6 Negers en 3 blan ken zijn omgekomen en een 20tal gewond. De minister van financiën heeft op nieuw, voor een bedrag van 10 miljoen d., certificaten der 3 p. ets. leening uitgegeven. Eene bende indianen heeft op 31 Oct. een spoorweg op de Pacific-baan vernield. De genl. Grant is den 10 Nov. te Washington teruggekomen hij had eene feestelijke ontvangst uitdrukkelijk geweigerd. De genl. Broumlow heeft in de Wetg. vergadering van Tennessee voorgesteld om het kiesrecht uittestrekken tot al de voormalige opstandelingendie de voldongen feiten erkennen. Staten-Generaal. De 2» Kamer heeft den 11 de indi- sche begrooting wat de uitgaven in Indie betreft, tot een eindcijfer van 84,943,907, met 54 tegen 14 st. goedgekeurd. De som voor het instellen van een departement van justitie was met 34 tegen 26 st. verleenden een amendement van de heeren v. d. Putte en Stoet, om de post koffie te verhoo- gen met 490,100, ten einde het plantloon weder op het bedrag van _/13 te brengen f 12.50 was voorgedragen) aan genomen met 62 tegen 6 st. Den 12 is het wetsontwerp op de middelen met alg. st.' en dat betreffende de uitgaven in Nederland met 59 tegen 11 st. aangenomen, nadat een amendement van den heer Pijnappel, om de sluitpost der begrooting van uitgaven (bij drage van 14,900.000 aan de nederland >che schatkist) te bepalen op 12,000.000, verworpen was met 55 tegen 15 st. Benoemingen. Z. M. heeft benoemd tot adjunct-inspec teur van het geneesk. staatstoezicht in Noordholland dr. I. Teixeira de Mattostot dus ver secretaris van den geneesk. raaden zulks in plaats van dr. I). Lubachbenoemd tot inspecteur voor Overijsel en Drenthe. Spoorwegen. Een voorloopig comité heeft zich gevormd voor het tot stand brengen van eenen spoorweg van Am sterdam over Weesp, Hilversum en Soestdijk naar Nijkerk, met geprojecteerde voortzetting over Apeldoorn en Zutphen naar Munster en naar Empelalles overeenkomstig de con cessie Holtzman en Sieburgh. Onderwijs. Het hoofdbestuur der maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft den 5 eene circulaire aan de departe menten gerichtin het belang der krachtige handhaving van de openbare gemengde school. Kerkelijke zaken. De kerkeraad der herv. gemeente te 's Hage heeft in een schriftelijk «ernstig en broederlijk woord" aan de gemeente verklaarddr. Zaalberg volgens den wil der synode, echter niet dan onder krachtig protest zijner zijds, te zullen dulden, als aan de gemeente opgedwongen, in al de betrekkingen waarin hij als predikant tot haar staat. De ouderlingen achten zich tegenover dr. Zaalberg ontheven vau de verplichting die zij bij hun optreden als zoodanig hebben op zich genomen, terwijl de diakenen niet langer bij de door, dien predikant geleid wordende bijeenkomsten zullen tegenwoordig zijn, dan tot inzameling der giften voor de armen noodig is. Ds. James van Broek op Langedijk he ft het beroep naar IJselmonde aangenomen. Aanbestedingen. Den 5, te Waalwijk, het bouwen van een telegraafkautoor en eene boterbal, laagste inschrijving f 5867. Den 12, aan het prov. gouvernement van Noordholland, het driejarig onderhoud van den provincialen zeedijk te Petten, minste inschr. J. Oldenburg te Bergen, voor 5485 per jaar; het driejarig onderhoud van de Heldersche-zeewering met de gebouwen en toestellen van het Landshok aan den Helder, minste inschr. dezelfde, voor 7365 per jaar. Misdrijven. Den 4 en 5 hebben te Leiden oploopen plaats gehad, almede begonnen door de leerlingen der tee- kenschool; den 5 ging zulks vergezeld van het inslaan van glazenzoodat de militaire macht dc menigte uiteengejaagd heeft en eenige personen gearresteerd werden. Den 6 heeft de burgemeester doen afkondigen, dat van 's avonds 6 tot 's morgens 6 uren het maken Van straatgerucht en het op den weg bijeen zijn van 5 personen als samenscholing ver boden wordt. Ten gevolge van het voorloopig rechterlijk onderzoek om trent de onlusten te Rotterdam, is rechtsgeding verleend tegen Jacob de Pletter en ruim 40 andere personen. In den nacht van 9 10 Nov. is een policie-agent, op de kruiskade te Rotterdamonverhoeds aangevallen door 3 per sonen van fatsoenlijk voorkomen, onder den uitroep van «dat is er een van degenen die de Vletter gearresteerd hebben!" Hij werd voortgesleeptmishandelddoor 2 messteken in de kleederen getroffen en bezeerde vallende zich de knie, maar had het geluk zijn sabel te trekken en daarmede een houw toetebrengen in het hoofd van een zijner aanran ders, die, iemand op klompen hoorende naderen, zich uit de voeten maakten. Overleden den 10, te Amsterdam, de kaarten- en letter- graveur Veelwaard, oud bijna 72 jaren. Doorgraving van Holland op zijn smalst. De lee- ning voor de Amsterdamscke Kanaalmaatschappij is meer dan volgeteekend. Staats-loterij. Trekking der 5« klasse, laatste dag. No. 18946 f 1000 en premie van 30000, No. 9753 premie van 3000. Schermerhorn 11 Nov. Heden herdacht de heer N. van der Sluijs, te Rustenburg, in deze gemeente, zijn 25jarig feest als geneesheer zoo op die plaats, als te Sint Pancras en te Egmond aan Zee. Als een bewijs hoe de jubilaris als geneesheer en mensch alhier gezien is, kan strekken, dat er aan hem een aantal kostbare geschenken door zijne vrienden en palienten werden aangeboden. Krommenie 12 Nov. In verschillende dagbladen is bij op gaaf der bekroonden op de Exposition maritime en industrielle te Havre niet genoemd de Heer S. Planteijdt, zeildoek-fa brikant alhier. Het is ons thans aangenaam te kunnen meldendat, vol gens de Union Industrielle van den 8 dezer, genoemden heer de onderscheiding is te beurt gevallen zijn fabrikaat Hollandseh Zeil- en Karldoek met de bronzen medaille bekroond te zien. PER TELEGRAAF, '.s Hage. 14 Nov. Tweede Kamer. De nominatie voor de vacature in den Hoogen Raad, in plaats van den heer Melort, eervol ont slagen, is als volgt: 1B kandidaat Mr. J. Meerbeke, met 35 stemmen, 2* kandidaat M'. C. D. Asser, oij eene4B stemming met 35 stemmen, beide raadsheer in het prov. gerechtshof van Noord-Holland, 3« kandidaat KL', van Kerkhof, met 34 stem men, rechter in de arrondisements rechtbank te Zwolle, 4e kandi daat M'. KoninghLiefstingh, met 35 stemmen, rechter in de arron- dissements rechtbank te Leijden, 5e kandidaat Mr. A. A. de Pinto, met 35 stemmen, referendaris bij het departement van j ustitie. De heer M'. Luijbenexminister van R. C. eeredienst, ver kreeg bij ieder dezer eindstemmingen 33, 33 en 32 stemmen. Vóór twee jaren geleden werden door Mr. J. van Len-^ nep en mijmededeelinge'n gevraagd ten behoeve van ons werk over de TJithangteekensen spoedig mogten wij ons in de belangstelling van velen onzer landgenooten ver blijden. Thans wend ik mijdaar ik voornemens ben de Volksvermaken op gelijke wijze te behandelen, langs den zelfden weg met een gelijk verzoek tot ieder, die in zooda nige bijzonderheden uit het leven van ons volk belang stelt, en genegen is ook deze onderneming te bevorderen. Men versta het woord Volksvermaken liefst in wat ruimen' zin, en daaronder ook alle oude gebruikendie tot eenige vrolijkheid aanleiding geven. Geen huiselijke feesten of ver maken echter, alleen openbare; maar toch wel zulke, die, al worden ze gedeeltelijk binnens huis gevierd, toch zoo alge meen zijn, dat zij ook als bestanddeelen van 't openbare volks leven te beschouwen zijn. Behalve 't geen dienaangaande in gedrukte werken ver spreid ligt, is er zeker nog veel in verschillende gewesten van ons vaderland, dat niet of weinig bekend is; veel dat nog onderhouden wordt, en veel ook wat ouden van dagen zich nog kunnen herrinneren. Gaarne zou ik daarvan Imededeeling ontvangen, liefst met een duidelijke omschrijving, f fvan plaatselijke eigenaardigheden. j! Mededeeling van oude etsen of platen, waarop volksver-j| {maken zijn afgebeeld of van zeldzame boekjes daarover ban-" jdelende, met één woord van alles wat voor dit onderwerp 'belangrijk is, en daarover licht verspreiden kan, zal mij hoogst j aangenaam zijn. Aan hen, die oude schilderijen, beeldhouw- of snijwerk, volksvermaken voorstellende, bezitten of kennen, verzoek ik. mij daarvan een afteekening - of zoo daar bezwaar tegen bestaat althans eene beschrijving te willlen zenden; een en ander onder 't adres van DE ERV.W F' BOHN, Boekhandela ren te Haarlem, door wie ook boeken en platen, die ter in zage gegeven worden, zullen worden teruggezonden. Amsterdam, November 1868. j. TER GOUW. Men verneemtdat de inschrijvingen en giftenten behoeve van de spijs-commissie alhier, te zamen beloopen 1254,De commissie heeft uit vele verhoogde inschrij vingen en giften met genoegen ontdekt, dat de ingezetenen hebben willen medewerkenom haren wensch tot vroegere spijs -bedoeling te doen slagen. Die bedeeling zal echter, wegens de duurte der benoodigdhedeneerst in de laatste helft van de volgende maand kunnen aanvangen. De minister van justitie heeft, in antwoord op het voorloopig verslag der'2' Kamer betreffende zijne begrooting, omtrent het huis van verbetering en opvoeding alhier ver klaard dat de stijging der kosten veroorzaakt wordt door het steeds klimmend aantal opgenomen jongens; dat de kos ten van onderhoud weinig meer beloopen dan in de groote strafgevangenissen,n. 1.5 2) c. per dag en per hoofd in plaats van 45) c., welk verschil ontstaat door de. betrekkelijk duurdere administratie van een gesticht van kleineren omvang; dat de vergrooting in 1S65 de vestiging te Alkmaar beeft besten digd dat de minister zicli persoonlijk overtuigd beeft van de dringende behoefte aan eenige lokalen (een der slaapzalen voor schoollokaal en tevens tot eet- en verblljfzaal dienende), waartoe ƒ11000 op de begrooting is gebracht; dat de in stelling zeer gunstig werktop het lot der opgenomen jongensen dat van de zijde van het gemeentebestuur van Alkmaar gee nerlei pressie tot vergrooting van het gesticht is uitgeoefend, al beeft bet, prijs steilende op de bestendiging ervankoste- loozen afstand van grond aangeboden. KANTONGERECHT. Zitting van 26 Oct. 1. C. R. en J. G. C. te Alkmaar. Uiten van andere scheldwoorden dan begrepen zijn in artikelen 367 en 378 van het wetboek v. strafr. Ieder 50 ets. boete, solidair in de kos ten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag voor ieder. 2. J. v. B. te Alkmaar. Zich vastklemmen en blijven hangen achter aan een rijtuig1 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 3. J. H. P., te Alkmaar. Na zonondergang op straat laten staan van een handwagen, zonder vergunning van den commissaris van politie. Straf als n°. 2. 4. H. R. en 5. H. R., beide te Alkmaar. Hangen van waschgoed over eene brugleuning buiten daartoe aangewezen plaatsen. Straf als n°. 2. 6. I. Z. 7. D. v. D. 8. N. Y. en 9. J. M„ alle te Alkmaar. Werpen van vuilnis in gemeente water. Straf als boven. 10. A. II., te Hoorn. Na verloop van den termijn van herijk voorbanden hebben van onherijkte maten bij het ver- koopen van zijne waar nabij zijn vaartuig te Alkmaar, f 10 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 12 Nov. Antonius Bartholomews Obdam en Hendrica Maria Koot. Siebrand Siebrands en Mietje Ruiter. GETROUWD. 8 Nov. Johannes Christiaan Kleberg en Maartje Diependaal. Anthonie Bernardus Boogh en Maria de Wit. GEBOREN. 1 Nov. Antonius, Z. van Pieter de Munk en Neeltje Bussen, (verzuimd in het vorig No. optenemen.) AdrianusZ. van Johannes Sanders en Maria Wij- nanda Haarmans. ClaasZ. vanClaas Janssen en Dieuwertje van der Sluijs Veer. Pieter Roelof JohannesZ. van Jan Jacob Boogh en Antje de Vries. Irijntje, D. van Cornells Haring huizen en Dieuwertje Hartenberg. i Neeltje, D. van Jacob Leeuw en Guurtje Kriek. Maria SophiaD. van Johannes Antbonius vanGeen- buijsen en Sophia Margaretha Gottmer. OVERLEDEN. Alida van de Kamer, wed. van Henrieus Opdam, 72 j. Hendrica Johanna van der Beek58 j. en 10 m. i Johanna Margaretha Kehlechtgen. van Hermanus Bots, bijna 47 j. Maria Wijnanda Hofmeester, 36 j. Jacoba Geertruida HendricaD. van Lodewijk van der Putten en Elisabeth de Meijer, 5 j. Guurtje. D. van JanZentveld en Antje Min, 3 j. Karet Abraham WilhelmusZ. van Abraham Snabel en Aaltje Wolters, 4 j. en 6 m. Jan de Haas, 19 j. Hendrik Wiggers, 73 jen 8 m. Dorothea Meijroos, wed. van Pieter Schuijt, 54 j. Maria de Vries, eehtgen. van Jurriaan Meijer, 56 jMargaretha Vaskewed. van Johannes Sandbergen, 72 j. en 10 m. Adrianus, Z. van Nicolaas Adrianus Hoek- meijer en Sijtje Blom, 11 w. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 12 Nov. Door den Notaris J. G. A. VERHOEFF. 5 Stukken Weiland en gedeelte dijkgrond, Sluispolder onder Bergen, bij Alkmaar, groot 4.70 65. C. Theissling ƒ8970, (Afslag 19 Nov.) 6 10 12 Alkmaar 9 Nov. Aangevoerd 16 Kalveren f 36 a 822 nucht. dito f 12, 120 Schapen t 15 a 22.50, 136 vette Var kens 38 a 54 ets. per NP. 11 Nov. Aangevoerd 149 Paarden 17 a 325, 20 Veu lens 25 a 60. 13 Nov. Kleine kaas f 34.75commissie dito f 39 middelbare dito 39.25, laagste prijs f 24, aangevoerd 381 stapels, wegende 75843 NP. 751 mud Tarwe 10 a 10.50, 247 mud Rogge 8 a 8.50, 524 mud Gerst 6 a 6.50, dito Chevaluer f 8.50, 2256 mud Haver 4 a :'i.25 224 mud Boonen, bruine f 13, paarden f 8.50 a 9, 104 mud Erwten, grauwe 14 a 16, vale 10 a 14, groene 14 a 16, 10 mud Koolzaad f 10.50, 1 mud Mosterdzaad f 203 mud Karweizaad. 14 Nov. Aangevoerd 4 Paarden f 50 a 130, 4 nucht.. Kal veren 8 a 14, 155 Schapen f 7 a 244 Geiten f 4 a 6, 30 magere Varkens f 8 a 16221 Biggen 4 a 7, looter per kop 87) a 92) ets. Broek in Waterland 12 Nov. Kleine kaas f 34.25, aalfige* voerd 36 stapels, wegende 6286 NP. Enkhuizen 11 Nov. Kleine kaas 30 a 33.50, aangeveerd 21 stapels, wegende 5384 NP. Karweizaad f 19.50, Mi'ian- zaad f 15 per 50 kilo, Mosterdzaad ƒ21.50, graauwe En vten ƒ16, witte dito 12, Capucijnders ƒ13, Wijker -falen ƒ10.50, bruine Boonen 13 per mud. i Haarlem 9 Nov. Witte Tarwe ƒ9.50 a 10.50, Bloode dito 10.50 a 10.75, Rogge f 7.60 a 8.40, Haver 4.25 a 5.75, Paardenboonen 8.60 a 8.75, Duivenboonen j'~ 9.25, Capucijnders 9.25.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2