•I ALRMAARSCHE COURANT No. 48. Zeven t ig.sfeJ aar gang. 186! W mm Zondag 29 November. lr> A feS ©fficiccl (öcbccltc. i )e armen-bewaarsehool te Alkma.ir. &2ücfeclijfi0cïtc Berichten Pruisen. Oostenrijk-Hongarlie. Italië. Kerkelijke Slaat. Spanj e. nie Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar f 3,40 franco per post f 4,— Brieven franco aan de Uitgevers HEK M". CO STEK ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennisse der ingezetenennaar aanleiding eener daartoe ontvangene uitnoodiging van den heer Commissaris des Konings in deze provincie, dat door liet kootdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabriek- en liandwerks- nijverheid in Nederland besloten is tot het houden eener internationale tentoonstelling in 1809 te Utrechtvan voorwerpen voor de h.v ishouding en het edrijt van den handwerksman. Burqemeester en Wethouders voornoemd, AlkmaarA. MACLAINE PONT. 94November 1868. Be Secretaris, SPANJAAKDT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAA11 brengen ter kennis der ingezetenen: dat het suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting over 1868, den 25 November 1868 door 'Gedeputeerde Staten dez.-r provincie is goedge keurd en op heden ter invordering aan den gemeente-ontvanger is uitgereikt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT. 28 November 1868. Be Secretaris, SPANJAARDT. VERGADERING van den RAAD der gemeente ALK MAAR, op Woensdag, den 2 December 1868, des namiddags ten 12'- uur. Namens den P oor zit ter van den Raad, SPANJAARDT. Twintig jaren lang heeft zij bestaan. In 1818 werd zij opgericht, in 1868 werd het besluit genomen tot hare op- heiing. Hare geschiedenis kan in weinige woorden worden vermeld. Getrouw aan het doel dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zich voorschreef, riep het Alkmaarsclie departement ook deze inrichting in het leven, om Alkmaars ingezetenen door aanschouwing en eigen bevinding van het nut eener bewaarschool te overtuigen. Redeneeringen zijn dikwijls onvermogend om een nuttige instelling te doen waardeeren. Men wil met eigen oogen aanschouwen, men wil hare werking zien, men wil de vruchten door eigen ondervinding leeren kennen; maar wie zal de proef wagen die toch immers mislukken kan!1 Wie wil zich blootstellen aan teleurstelling, aan tijd- en geldverlies'f Dat wil de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen; dat is hare roeping, haar plicht. En evenals zij de proef nam met een volks- leesbibliotheek, met een spaarbank en een hulpbank, meteen naai- en breischool, nam zij de proef met een armen-bewaarsehool. Is de proef gelukt Schier algemeen wordt die vraag toe stemmend beantwoord. Hoeveel verschil van gevoelen er ook omtrent andere punten moge bestaan, het nut eener armen- bewaarsehool in deze gemeentehare wenschelijkheid wordt niet betwijfeld. Zeker, de ouders zeiven zijn in de eerste plaats geroepen om voor de opvoeding hunner kinderen te zorgenen het huisgezin mag nooit door de school worden vervangen. Maar aan de ouders mag wel bijstand wordeu verleend in hunne moeilijke taaken de school mag het huis gezin wel te hulp komen. Vooral waar de zorg voor de eerste levensbehoeften man en vrouw beide tot den arbeid dwingt, waar zij gedurende vele uren van den dag worden verhinderd zich aan hunne kinderen te wijden, daar mag de bewaarschool hun de taak verlichten, daar verricht zij een goed, een nut tig werkwanneer zij die taak voor een gedeelte overneemt en de kinderen in een ruim en luchtig iokaalen zooveel mogelijk in de open lucht, met geschikte spelen en doelmatige lichaamsbewegingenmet gepaste kinderverhalen en aardige liederen hezig houdt, waar zij hen aan orde, netheid en zin delijkheid gewentruwheid en stugheid tegengaaten door hun eigen onderling verkeer hun inschikkelijkheid, vriendelijk heid verdraagzaamheidsamenwerking leertwaaraan onze maatschappelijke samenleving zoo groote behoefte heeft. Ligt er in den aard van ons volk niet een zekere stugheiddie aanleiding geeft tot botsingen en twist waar de menschen met elkander in aanraking komendie het tegendeel is van voorkomendheid, die eer afstuit dan aantrekt., en dikwijls de vriendelijke zon der gezelligheid buiten hunne woningen sluit En zal niet het samenzijn van die vele kinderen in de bewaarschool op hunne jeugdige harten in dit opzicht een gunstigen invloed hebben Zullen niet die gemeenschappelijke spelenliederen en lichaamsoefeningen in het kinderlijk ge moed de kiemen leggen van zekere vriendelijke vrijmoedig heid en onderlinge welwillendheiddie hen later tot vreed zame en gezellige burgers, tot goede en hulpvaardige buren zullen maken? Meer nog dan de school waar later het on derwijs hoofdzaak -wordtis in dit opzicht de bewaarschool met hare kinderspelletjes en kinderliedjesjuist door haar gezelligheid en de vrijere beweging die zij veroorlooftde kweekplaats dier algemeene beschavingdie wij zoo gaarne tot alle klassen der maatschappij zien doordringendie de ruwheid en de eigenzinnigheid verbant, de menschen vat baarder maakt voor reine genietingen en goede indrukken en hun levensgeluk verhoogt. Kan het anders, of de bewaarschool moet tevens een ge schikte voorbereiding zijn voor de gewone lagere school? Worden daar niet de verstandelijke vermogens ontwikkeld? Wordt lietjgelieugen niet geoefend Wordt het kind niet lang zamerhand gewend te luisteren, zijn aandacht bij iets te bepalen, antwoorden te geven en te spreken? En wordt het daardoor niet geschikt gemaakt om later op de gewone school het onderwijs te genieten Jammer slechts, dat door de gebrekkige inriohting der meeste schoollokalen de overgang van de be waarschool naar de lagere school voor de kinderen te groot wordt, en men genoodzaakt is de zesjarige kleinen, die zoo even de vrije bewaarschool met haar speelplaats hebben ver laten, terstond drie uren achtereen op een bank te plakken Doch dit is een gebrek van de lagere school en niet van de bewaarschool. liet departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had zijne taak afgedaan, toen het de school had opgericht en zoolang in stand had gehouden, dat men hare werking had kunnen zien en hare vruchten had leeren kennen. Meer te doen lag niet op zijn weg, meer kon het ook niet doen. Een armen-bewaarsehool heeft bij vele uitgaven slechts zeer geringe ontvangsten. Vond nu die school geen bijval, men kon haar aan haar lot overlatenen spoedig zou zij opgehouden hebben te bestaan. Bleek zij nut te stichten, misschien zou het ge meentebestuur, misschien de eene of andere vereeniging, misschien zouden particulieren haar overnemen. Het depar tement dat haar oprichtte, was van den beginne af aan van oordeel, dat die overneming op den weg lag van het gemeente bestuur. Het had zijn school geschoeid op de lee3t van de openbare lagere school, zonder kerkelijke kleur, en haar opengesteld voor alle kinderen zonder onderscheid van gods dienstige gezindheid. Zulk een school alleen kon door de gemeente ondersteund en overgenomen worden. Reeds in het //plan der bewaarschool," dat de oprichting voorafging, werd van een latere overneming door het gemeentebestuur als van een niet onwaarschijnlijke gebeurtenis gesproken. Aanvankelijk vroeg men echter ondersteuning, subsidie uit de gemeentekas. En het gemeentebestuur ondersteunde en stond subsidie toe, ja. scheen ook niet vreemd van het denk beeld om de school te eeniger tijd over te nemen of wel zelf een openbare armen-bewaarsehool te stichten. Het schijnt echter, dat hier niet zoozeer de overtuiging van het gemeente belang als wel de vrees dat weldra een algemeene wet de gemeenten tot de oprichting van openbare bewaarscholen zou verplichten, den gemeenteraad beheerschte. Het subsidie-stelsel had zijn gewone treurige gevolgen. De belangstelling der ingezetenen verflauwde, de vrijwillige bijdragen verminderden, daar nu toch de algemeene kashouder en gemachtigde van de burgerij, de gemeenteraad namelijk, zich de school had aangetrokken. Het lange ziekteproces had een aanvang genomendat nu geëindigd is. De gemeen teraad heeft zich eindelijk duidelijk verklaard, en besloten deze zaak aan de ingezetenen zeiven te moeten overlaten. Het departement heeft geoordeeld, dat het reeds veel te lang allerlei kunstmiddelen had gebruikt om de school in liet leven te houden, en besloot tot opheffing der school tegen den eersten Mei van het volgende jaar, het voortaan aan Alkmaars in gezetenen overlatende, of zij een gemengde voor allen open staande armen-bewaarsehool wilden hebben of niet. Wat zal het antwoord zijn van Alkmaars burgerij Zal er hier weldra geen algemeene armen-bewaarsehool meer be staan Zullen meer dan honderd kinderen weldra van die schooue gelegenheid tot verstandsontwikkeling en beschaving, van die gezellige voor ziel en lichaam heilzame verblijfplaats verstoken worden? Zullen zoovele vlijtige armen de hulp der bewaarschool missen Dat moge zoo niet zijnDat verhoede de belangstelling van den meer gegoede in het lot van den arme, dat verhoede de liefde tot den naaste, die zich openbaart in werken van weldadigheid Maar is dan de armen-bewaarsehool geen gemeentebelang en is de gemeenteraad niet geroepen om voor een goede be waarschool te zorgen? Gij weet, ingezetenen van Alkmaar, dat omtrent de beantwoording dezer vraag verschil van ge voelen bestaat. Nog niet lang geleden zijn de gronden voor bevestigend antwoord op uitmuntende wi;ze uiteenge zet (1). Als lid van deu gemeenteraad heeft ook de schrijver dezer regelen met volle overtuiging de raeening verdedigd dat het algemeen belang van een armen-bewaarsehool zoo duidelijk isdat de raad er voor behoort te zorgen, als de burgerij het zelve niet doet. Veel schooner echter, veel flinker, veelmeer jassend voor een vrij, zelf denkend en zich zelf besturend volk is iet, wanneer de burgers niet alles aan den staat overlaten, niet alles van den staat verlangen, maar liefst zeiven tot stand bren gen wat zij wensclielijk achten, uit eigen beweging de han den ineenslaan, in het leven roepen wat zij nuttig achten en zóó inrichten als hun het beste voorkomt. Een //dood volk" alleen ziet steeds naar de regeering om redding uit, en neemt zijn toevlucht tot smeekschriften, adressen en rekesten, maar een waarlijk elevend" volk slaat zelf de handen aan het werk. Zoo doe Alkmaars burgerij! Vijftien ingezetenen hebben zich vereenigd om een vereeniging te stichten tot oprichting instandhouding eener algemeene armen-bewaarsehool Binnen weinige dagen zullen zij hunne medeburgers oproe pen om tegen een jaarlijksche contributie van die vereeniging leden te worden. Het zou een schande voor Alkmaar zijn als hun stem geen gehoor vond. Laat ons alle overige kwes- t.iën ter zijde stellen. Immers, of het gemeentebestuur de school opricht, dan wel of de burgers het zeiven doen, is toch altijd van ondergeschikt belang, als er maar een bewaarschool komt. De meerderheid van den gemeenteraad heeft gemeend, dat bij de vele andere uitgaven die de gemeente heeft te doen en de reeds verhoogde belastingen de zorg voor bewaarscholen aan de ingezetenen zeiven behoorde overgelaten te worden, Nu mogen sommigen een andere meening zijn toegedaan maar waar velen moeten samenwerken als iu onze maatschap pelijke samenleving, behoort men zich niet te onttrekken als men zijn meening in ondergeschikte punten niet ziet vol gen. Anders zal men onmachtig zijn om ooit iets met ver eende krachten tot stand te brengen. Ter wille van de hoofdzaak moeten alle andere kwestiën wijkenen de hoofd zaak is hier de oprichting eener algemeene armen-bewaarsehool, Zoo iets ondersteunt, men niet met een aalmoes, maar daartoe vereenigt men zich met, bijdragen waaruit de warme belangstelling blijkt. W. v. d. K. (1) //Een Alkmaarsch belang" door van Heijst. Bij het Huis der Afgevaardigden is een ontwerp van wet op de volksscholende pensioneering van onderwijzers en de ondersteuningskassen voor weduwen en weezen van leeraren bij het lager onderwijs ingediend. Alle gemeentendekleine en behoeftige iii vereeniging' met anderezullen op hare kosten het noodige getal volksscholen moeten oprichten en onderhouden, doch het onderwijs behoeft daarop niet koste loos verleend te wordenwaartoe de opheffing van art. 24 der grondwet wordt voorgesteld. Het Huis heeft den 20, met nagenoeg eenparige stemmen. het voorste]dat geen lid wegens hetgeen hij in het, Huis zou zeggen daarbuiten ter verantwoording kan geroepen wor den aangenomén. De minister van binn. zaken verklaarde, dat de regeering, hoewel zij ernstige bezwaren tegen het voorstel hadzich ter wille van den vrede daarbij zou ne- derleggen. Den 23 is de herziene acte op de Rijnvaart zonder dis cussie goedgekeurd. Oostenrijk. De heer Zelinka, burgemeester van Weenen, is den 21 overleden. Indien het gemeenschappelijk budjetzooals het thans door de regeering is voorgesteld wordt aangenomenzal het cis- leithaansche budjet een tekort van 12} miljoen aanwijzen waarin voorzien kan worden door het verkoopen van staats domeinen en het uitgeven van schatkistbiljetten. Hongarije. De Afgevaardigden uit Croatie zijn den 24 in den Rijksdag verschenen en met geestdrift ontvangen. Zij hebben uit naam van het croatische volk broederlijke gezind heid en handhaving van de eenheid der Kroon van den U. Stefanus toegezegd. Er zijn onmiddelijk leden voor de Delegatie uit hun midden gekozen. De Keizer en de Keizerin zijn den 24 te Ofen aangekomen. De verkoop der kerkelijke goederen heeft gedurende één jaar 69} miljoen fr. opgebracht. De baronnen Luigi en Pietro Compagni, te Cosensa, hebben ten behoeve van het gewest hunner inwoning, afstand ge daan van eene schadevergoeding van 800000 fr., waarop zij aanspraak hadden ter zake van de onteigening hunner goe deren voor den aanleg van den weg van S. Mauro naar Rossano. De regeering heeft bepaald, dat de Staat de kosten zal betalen der begrafenis van Rossini, en dat eene inschrijving zal worden geopend om te zijner eer een monument opterichten. De werking van de Vesuvius neemt in hevigheid toe. De lavastroom is 20 ellen breed en 10 a 12 ellen diep. Een bosch kastanjebóomen is verbrand; vele woningen en akkers zijn overstroomd. Het dorp S. Giorgio, dat bedreigd wordt, door de inwoners verlaten. Garibaldi heeft bij brief, den 11 aan zijne spaansche vrien den gerichthun den raad gegeven om de federale republiek aftekondigen en onmiddelijk een dictator voor den tijd van jaren te benoemen. De minister van financiën heeft bij de Kamer een aan- haugsalüèot de begrooting voor 1869 ingediendwaarbij de uitgaven op 1011, de ontvangsten op 929}. miljoen geraamd zijn behoudens de voordeelen der conversie en van den ver koop der kerkelijke goederen, zoodat het tekort grootendeels gedekt wordt. De heer Mari is tot president, de heer Mordini tot vice- president der Kamer verkozen. Ten gevolge van de aankon diging eener interpellatie over de te Rome gehouden straf oefening, heeft de minister Menabrea de smart en veront waardiging der regeering over die executie te kennen gege ven; een voorstel om met deze gevoelens van afkeuring in- testemmen is met alg. st. en om voorts ten aanzien dezer zaak tot de orde van den dag overtegaan met 147 tegen 129 st. aangenomen. Door een blad te Ancona is eene inschrijving voor de geblevenen der ter dood gebrachte verordeelden geopend. Den 24 is te Rome het doodvonnis voltrokken aan Monti en Tognettide 2 hoofddaders van den aanslag tegen de kazerne Serristori. Als candidaten voor den troon worden thans ook genoemd prins Leopold o. Hoheazollern, broeder van Vorst Karei van Roumaniegehuwd met eene zuster van den Koning van Portugal, en de 10 jarige, in Spanje geboren, oudste zoon van den hertog v. Montpensier. De minister van oorlog heeft eene commissie, onder voor zitting van genl. Cordeba, benoemd, om een onderzoek inte- stellen naar de wijze, waarop de inrichting en administratie van het leger behooren te worden hervormd. Bij besluit van den minister Figuerola is een uitgestrekt terrein, vroeger aan de kroon behoorendeaan de stad Ma drid geschonken, om tot begraafplaats te worden ingericht. Voorts is een besluit uitgevaardigdinhoudende bepalingen op de organisatie der nationale garde. De tweede algemeene voorbereidende kiezersvergadering is den 15 te Madrid op het plein bij het kon. paleis gehou den en door 30000 menschen bijgewoond. De heeren S. Olozaga, Armyo, Martos en anderen hebben het woord ge voerd en veel bijval verworven. Na den afloop heeft de menigte zich in 2 troepen verdeeld, die met orkesten en vaandels door de stad getrokken zijn en elkander op het plein voor het regeeriugshötel weder ontmoet hebben. De leden van het Voorloopig Bewind en de onderteekenaars van het monarchale manifest verschenen op het balcon, en na den heer Olozaga spraken schier alle ministers het volk toe. Van vele provinciale en stedelijke besturen zijn adheesiën aan het manifest ontvangen. De bevolking van Barcelona heeft, ten blijke barer inge nomenheid met het manifest, voor 100 miljoen r. in de leening ingeschreven. Aan le Siècle wordt evenwel gemeld, dat de meeste in woners dier stad zich, door middel der clubs, voor eene federatieve republiek en tegen de coalitie der unionisten, progressisten en democraten hebben verklaard. Den 22 hebben aldaar eene groote monarchaal-coustituti- oneele manifestatie, waaraan 25000 personen deelnamen, en eene republikeinsche, die uit 9000 personen bestond, elkander ontmoetbij welke gelegenheid in een der optochten de kreet van //leve de vrijheid!" in de anderen die van: //leve de verbroedering!" werd aangeheven. De republikeinen ver klaarden, dat zij hen, die de orde verstoordenals verraders beschouwen, en zich zeiven aan de beslissing der Cortes onderwerpen zouden. Te Malaga is den 21 eene bedaarde manifestatie van 15000 personen gehouden, ten gunste van de invoering der republiek.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1