ALKMAARSCHE COURANT No, 49. Zeventigste J aargang. 181 Zondag 6 December. Een ommistootelijk i»e«i|s! £SilckcÜjf«0c?te iacHcfdcn IPruüseu. sje. i i a i i e. {Frankrijk. Engeland. Zweden. llusland. €»i*ickcnïancl. Turkije. ji - 'A Tl t »p W$ r ''«J (?W'ir 'I J U W' Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar 3,40 franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HERM'. COSTER ZOON. De Advertentiën kosten van 15 regels 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. Bij (leze Courant behoort een Bijblad bevattende Raadsnotulen. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het Commissariaat van politie te Alkmaar voorhanden het navolgende gevondenealseen groote ladder, eene trap, een kruiwagen, drie Uygenkonen een ledig petroleumvat en een gouden oorknop. P O S T E R IJ E N. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te Alkmaar maakt bekend, dat, van af 1 December e.k., gelegenheid bestaat tot geldverzending per post naar Duitschlandechter tot geen hooger bedrag dan 50 Thaler, waarvan als regt wordt gevorderd voor sommen van 25 Thaler en minder 25 Cents en voor wat daarboven tot en met 50 Thaler 50 Cents. Alkmaar, l)e Directeur 29 Nov. 1868. CARBASIUS. In de Tijd van 4 December 1.1. leest men het volgende "Hetgeen er gisteren in de zitting der Tweede Kamer werd verhandeld over het hoofdstuk Hervormde Eeredienst, leverde niets op, belangrijk genoeg voor onze lezers om er hier melding van te maken. Wij willen echter uit de beraad slagingen eene kurioziteit aanhalen, die al weder bewijst van welken aard de vrijheid isdie het liberalismus schenkt. De heer Moenseen der warmste voorstanders van het libe ralismus, die de Kamer telt, sprak gisteren ook over de vrije Kerk in den vrijen Staat met betrekking tot het her vormd Kerkgenootschap. Hij zeide toen: "voer de scheiding zoo sterk en zoo spoedig mogelijk door, en als de Kerk zelve het niet verlangtdoe het desniettemin om haar zelve en in haar voordeel; waar zij vrij is, zal zij zich kunnen ontwikken." Ziedaar dus een vrije Kerk, die al aanstonds wordt aan gezegd dat niet zijmaar de Staat behoort te bepalen wat haar tot voordeel strekt, en de Staat haar dat zal moeten bezorgen, al verlangt zij het zelve niet! Wij zijn er den heer Moens dankbaar voor, dat hij zoo juist aantoonde wat eigenlijk le fin mot is der vermaarde formule: scheiding van Kerk en Staat, of een vrije Kerk in een vrijen Staatname lijk een Kerk onder de voogdijschap der Regering. In meer dan één artikel hebben wij dit uitvoerig betoogd, zonder dat onze bestrijders zich daardoor wilden laten overtuigen. Nu echter de heer Moensgewezen modern predikant en ultra-liberaal Kamerlid, juist hetzelfde zegt als wij, voeden wij eenige hoop dat die bestrijders het eindelijk zullen willen gelooven." En toch zullen die bestrijders het niet willen gelooven Neenhoe vreemd het ook schijnehoe ongelooflijk het zij, zij zullen het niet geloovenzij zullen in hun ongeloof vol harden. Dat is wel grievend voor de Tijd, maar hij troost.e zich met de gedachte dat het geloof een gave is, en dat hij hier te doen heeft met een zeer ongeloovig geslachte. In meer dan één artikel had hij het uitvoerig betoogd, maar zijn bestrijders hadden hem maar niet willen gelooven. Hoe is het mogelijkniet waar? Maar nu staat er een gewe zen modern predikant en ultra-liberaal Kamerlid op en zegt juist hetzelfdeen de Tijd vleit zich dat zijn bestrijders niet langer ongeloovig zullen blijven. In zijn blijde hoop ver liest de Tijd echter uit het oogdat zijn bestrijders niet gewoon zijn iets te gelooven omdat een ander het zegt zelfs al is die zegsman een gewezen modern predikant en ultra-liberaal Kamerlid, 't Gelooven op gezag heeft bij hen nu eenmael uitgediend. Daarom zou ik de Tijd den raad willen gevengeen hulp te zoeken bij hot gezag van de heeren Uuet, Pierson of Moens. Al werd dit drietal met nog een twintigtal versterkt't zon niet baten. "Toch draait ze," zei Galilêi, en 't kon hem niet schelendat hij alleen stondgeheel alleen. Hij had het bewijs gevonden, en zoo lang dat bewijs niet door deugdelijk tegenbewijs werd om vergeworpen, bekreunde hij er zich niet om of daar millioe- nen luidkeels riepenzij staat stilYan dat verstokt ge slachte zijn ook de bestrijders van de Tijd, en daarom raad ik hem in gemoedezich niet meer te beroepen op het gezag van moderne predikanten en ultra-liberale Kamerleden. Het staat daarenboven wat vreemdals men zich heden be roept op den Paus en morgen op Uuet, Pierson of Moens. Maar wat heeft het ultra-liberale Kamerlid Moens dan toch wel gezegd? "Yoer de scheiding van Kerk en Staat zoo sterk mogelijk en zoo spoedig mogelijk door; en als de Kerk zelve het niet verlangt, doe het desniettemin om haar zelve en in haar voordeel; waar zij vrij is, zal zij zich kun nen ontwikkelen." En met die woorden zou de heer Moens hebben erkend, dat de lenze "scheiding van Kerk en Staat" of //een vrije Kerk in den vrijen Staat" niets anders beteekent dan: een Kerk onder de voogdijschap der RegeeringZie daar een verklaring van iemands woorden, waarvan het zeker moeilijk zou zijn een voorbeeld te vinden. Hoe? als iemand zegt: maak alle banden tusschen Kerk en Staat zoo spoedig mogelijk los, ook al wil de Kerk niet,verlangt hij dan de voogdijschap van den Staat over de Kerk? Voor ieder die Hollandsch verstaat verlangt hij juist het tegenovergestelde. Maar, zegt de Tijd, hij wil toch aan de Kerk bezorgen wat zij zelve niet verlangt. Precies; maar wat wil hij aan de Kerk bezorgen De vrijheidvolkomen zelfstandigheid geheele onafhankelijkheid van den Staat. Dat verlangt hij ook al zou de Kerk de betrekking met den Staat nog langer willen aanhouden. Geen Koninklijk Besluit, geen ininiste- riëele beschikking mag de zaken der Kerk regelen, zelfs niet helpen regelen. Al vraagt de Kerktrek u niet terug, laat mij op u steunen, kom met uw gezag tusschen beide, het antwoord van den Staat moet zijn: dat mag ik niet, regel zelve uwe zaken, bestuur u zelve, ik ben daartoe on bevoegd; dat is het werk van het Hoofd der Kerk, van uwe Bisschoppen, of wel van den Synode en de Kerkeraden; ik mag mij er niet mee inlaten. Alleen de financiëele kwestie moet nog geregeld worden, wij moeten nog afrekenen, maar dan hebben we ook niets meer met elkander te maken. Zoo verlangt de heer Moens dat de Staat zal spreken, en de Tijd beweert dat hij de Kerk onder voogdij brengen Men stelle zich een voogd voor, die tot een jongeling zegt: tot nog toe stondt ge onder mijne voogdij; maar ge zijt nu meerderjarig gewordenen moet uwe zaken voortaan zelf regelen. Ik zal rekening en verantwoording doen van mijn beheergij krijgt uw geldmaar daarmee zijn we ook van elkander af.Neem nu aan, dat die jonge mensch zijn voogd smeekt dat niet te doenmaar met zijn toezicht en beheer voort te gaan. Als dan de voogd antwoordt: neen, ik doe het nietik wil mijn voogdij niet langer houdenom uws zelfs wil nietin uw eigen voordeel nietwant alleen als ge vrij zijtzult ge u behoorlijk kunnen ontwikkelen zal dan iemand ter wereld durven bewerendat die voogd den jongen man onder voogdij wil houden? Zoo iets be weert nogtans de Tijd. Neen, zijn bestrijders zullen ook na dit onomstootelijk bewijs niet willen geloovendat de leus //scheiding van Kerk en Staat" of //een vrije Kerk in den vrijen Staat" hetzelfde is als //een Kerk onder de voogdijschap der Regeering." Dit fin mot is hun al te fijnzij begrijpen er niets vanen liet zal ongetwijfeld hoog nooodig zijn dat de waarheid van deze allermerkwaardigste stelling nog eens //in meer dan één ariikel" door de Tijd //uitvoerig betoogd" wórde, eer zij er een woord van zullen gelooven. W. v. d. K. De zitting van den Bondsraad is den 30, bij afwezigheid van graaf v. Bismarckdoor den President der Bondskan- selarij den heer Beltruckgeopend. Den 2 Dec. is v. Bis marck in welstand ie Berlijn teruggekeerd- Den 1 Dec. heeft het Huis der Afgevaardigden, in weer wil der heftige bestrijding van den minister van justitie een voorstel van den heer Windtliorst aangenomen, waarbij de plaatsvervanging van leden van het opperste gerechtshof door raadskeeren buiten het personeel van dat hof voor on geoorloofd wordt verklaard. Oostenrijk. Volgens de Debatte hebben er met de czecben en de polen onderhandelingen plaatsten doel hebbende eene verzoening met de regeering tot stand te brengen. Het regeeringsblad spreekt evenwel deze bewering tegen. Het Heerenhuis heeft den 28. mei, nagenoeg alg. st., de legerwet, zooals die door het Huis der Afgevaardigden is aangenomen, definitief goedgekeurd. Hongarije. De hongaarscke delegatie heeft, met geringe wijzigingen, de bcgrooting van buitenl. zaken, zooals zij door de oostenrijksche delegatiën is goedgekeurdaangenomen. Den 30 heeft zij als gewone uitgaven voor het krijgswezen goedgekeurd eene som van 70.250,000 fl. en in het geheel de begrooting met 2 milj. 11. verminderd. Denzelfden dag is de begrooting voor het gemeenschappelijk ministerie van financiën aangenomen. Den 28 heeft het Volkshuis, na eene discussie van 5 dagen, het ontwerp van wet op de nationaliteiten, zoo als graaf Beak het had voorgesteld, aangenomen. Den 30 zijn de wet op de gemengde huwelijken en die op de gelijkheid voor de wet van al de godsdienstige gezindheden aangenomen, den 2 Deo. de gewijzigde legerwet en den 3 het post- en handelsverdrag met Zwitserland. Op het initiatief, door de croatische Deputatie genomen zullen ook in Croatie Honved-bataljons worden opgericht. Nabij Bologna zijn, ten gevolge van weigeringen om de belastingen te betalenongeregeldheden voorgevallen. 2 Boe ren zijn gedood en 7 gewond. Den 27, 's avondsheeft eene prachtige uitbarsting van de Etna plaats gehad. Terwijl Pesaro steeds als dc geboorteplaats van Rossini wordt genoemd, eischt de gemeenteraad van Lugo (provin cie Ravenna) voor dat stadje die eer. Hij beeft eene com missie benoemd om zulks met bewijsstukken te staven en besloten: de weduwe van Rossini een jaargeld toetekennen, te Lugo een standbeeld voor hem opterichten en bet huis waarin hij geboren zou zijn aantekoopen en in stand te kouden. 1» Si 3»j Het hoofd van een brusselsch bankiershuis is te Madrid aangekomen, om het gemeentebestuur eene leening van 40 miljoen realen aantebieden, tot uitvoering van openbare werken. Te Alicante en te Reuss hebben monarchale manifestatiën plaats gehad. In eene circulaire van het comité van conciliatie, noodigt de heer Olozaga de liberale kiezers uit om het monarchis tische programma te ondersteunen, tegenover de kuiperijen der reactionairen, die de republikeinsche gevoelens aanvuren, ten einde de door de omwenteling behaalde overwinningen te niet te doen. Den 29 heeft te Madrid eene republikeinsche manifestatie plaats gehad, bijgewoond door 50000 (eene andere opgaaf zegt 8000 a 10000) menschen. De heeren Orense, Castelar en nog 2 anderen hebben bet woord gevoerd. De heer Castelar zeide o. a. "Wij zweren, dat nimmer weder een Koning dit paleis zal binnentreden." De heer Olozaga is tot gezant te Parijs, de heer Rances tot gevolmachtigd minister bij de Hoven van Weenen, Mun- cken en Stuttgart benoemd. Den 29 is te Valladolid eene monarchistische manifestatie van ongeveer 300 personen door de republikeinen uiteenge dreven en deze laatsten hebben zich van de banier meester gemaakt. Het Voorloopig Bewind heeft aan de prefecten strenge orders gegeven ten einde de rust te bewaren. Onder de soldaten is een sociaiistisch-republikeinsch manifest verspreid, waarin zij tot afval van hun vaandel worden aangespoord. Bij besluit dor regeering zijn de beroepen van wissel-agent, makelaar en tolk volkomen vrijgesteld. wil I Den 1 Dec. 's avonds is de menigte te Madrid te hoop geloopen op bet geruchtdat de vrijwilligers in de wacht voor het gouvernementshuis zouden worden vervangen door de troepen, en eerst weder uiteengegaantoen de kapitein-ge neraal zulks in het openbaar had gelogenstraft. Tot 1 Dec. was voor de leening ingeschreven tot een be drag van 33,706,800 kroonen. De opstand op het eiland Cuba breidt zich op bedenkelijke wijze uit. Bij decreet van den minister Sagasta zijn de stedelijkft besturen gemachtigd om voor van het door hen in de de posito-kassen belegde kapitaal in de leening intescbrijven. De beer Victor Robert, vervolgd wegens een manifest aan de kiezers van het departement der Boven-Loire, is door de rechtbank te Parijs vrijgesproken, omdat bij minder ten doel had de regeering aanterandendan wel om 2 Afgevaardig den van dat departement bij de aanstaande verkiezingen te doen vallen. Het vonniswaarbij de beer Dubuisson en de wed. Gaitet, wegens het drukken van n°. 11 en 14 der Lanterne veroor deeld waren, de een tot 1 maand gevangenisstraf en 4000 fr. boete de andere tot 2 maanden en 2000 fr., is in hoo ger beroep bevestigd, bovendien met last tot vernietiging der 80000 of 100000 in beslag genomen exemplaren. De rechtbank te Valenciennes heeft de echtgenoot van een brusselschen boekhandelaar veroordeeld tot 4 maanden ge vangenisstraf en 2000 fr. boetewegens het binnensluiken van in Frankrijk verboden geschriften. De directeur van le Progres du hord teRijsselis, wegens de inschrijvingen voor het moman&at-Baudin, tot 1 maand gevangenisstraf en 500 fr. boete veroordeeld; de directeur van l'Indépendant du Tarn is door de rechtbank te Castres vrijgesproken. De te Clermont vrijgesproken gérant van V Indépendant du Centre is in hooger beroep door het gerechtshof te Riom veroor deeld wegens verzachtende omstandigheden echter slechts tot eene boete van 500 fr. Den 28 zijn te Parijs ter zelfder zake veroordeeld de gé rant van le Réveil tot 6 maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boetede géranten van VAvenir National en la Tribune ieder tot 2000 en die van le Temps en le Journal de Paris ieder tot 1000 fr. boete. Le Proprés Libéral, van Toulouze, is vrijgesproken; I'Eman cipation is daarentegen tot 200 fr. boete veroordeeld. De beroemde rechtsgeleerde Berryer is den 29 te Anger- ville overleden. Alvorens zich derwaarts te laten vervoeren heeft hij een vaarwel geschreven aan den graaf v. Chambord, te Froksdorff, die hem onmiddelijk per telegraaf beantwoordde. Den 3 Dec. is de begraafplaats van Montmartre te Parijs door eene groote menigte nieuwsgierigen bezocht. Tegen 11 uren heeft de overheid bevel tot ontruiming gegeven waaraan door allen gehoorzaamd is, op 3 personen na, die in arrest genomen zijn. Eenige honderden personen bleven evenwel in den omtrek toeven, maar zijn te 3 uren uiteen gedreven, waarbij slechts eenige weinigen, die in arrest genomen zijn, tegenstand boden. De Koningin heeft de echtgenoot van den minister Disraëli in den adelstand verhevenmet den titel van burggravin Beaconsfield v. Beaconsfield. Den 26 heeft in eene kolenmijn bijWigan, in Lancashire, eene lievige gasontploffing plaats gehadwaardoor een 60tal werklieden is omgekomen. Thans zijn 656 leden voor het nieuwe Lagerhuis gekozen, waarvan 384 liberalen en 272 conservatieven zijn. De heer Disraëli heeft van de Koningin zijn ontslag ge vraagd en bij circulaire de conservatieve leden van het Par lement verwittigd dat de ministersniet op het vertrouwen van bet nieuwe Huis der Gemeenten zullende kunnen reke nen het aan hunne eer en aan hunne staatknnde verschul digd zijn om onmiddelijk aftetreden. De heer Gladstone is reeds bij de Koningin ontboden. Het gepeupel te Stockholm heeft den 29 de tribunes voor gereserveerde plaatsen vernieldwelke opgericht waren voor de op den 30 bestemde onthulling van het standbeeld van Karei VIL. De oproerwet is afgekondigd en de troepen hebben van hunne wapenen gebruik gemaakt om de menigte uiteentedrijven. De conferentie tot afschaffing van het gebruik der ont plofbare kogels heeft beslotendat voortaan bij land- of zeeoorlogen geene zoodanige kogels van minder dan 400 grammen gewicht gebruikt zullen worden. Iu den avond van den 19 Nov. is eene uit verscheidene honderd manschappen bestaande expeditiegevormd door kapitein Petropaulosk en den Afgevaardigde Leonidasvan Athene naar Candia vertrokken. Bijna alle huizen der stad Mytilene zijn door eene over strooming verwoest. Een door de regeering gehuurd schip heeft met een trans port manschappen de Dardanellen verlaten, vermoedelijk met het oog op de uitrusting van vrijwilligers voor Candia in Griekenland. Donau- Vorstendommen. Een nieuw kabinet is opgetre den, onder voorzitting van Bemetri Ghika. Het vorige schijnt geweken te zijn op aandrang van Pruisen, ten einde de gevoeligheid van Turkije, over het vormen van oproerige benden op roumanisch gebiedte doen bedaren. Dc president-minister heeft den 2 in de Kamer gezegd, dat de regeering in het vervolg al de bestaande betrekkin gen met de Porte'op de meest loyale wijze onderhouden, de onzijdigheid handhaven en met de aangrenzende Staten als goede naburen ieven zal.

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 1