Rusland. Turk. üe. ï'ert'cnigile Staten. llexico. Jtigesonbcn Stufcfeetu S3- Na het afdrukken van den eersten KANTONGERECHT. itUi-fct- en ijcurssbcriditcu. iStabss £itcmw0. vorm ontvingen wij berigt dat de Vergadering van den Raad NIET zal plaats heb en. De Keizer heeft de 38 kanonnen, elk ter waarde van 8000 fr., welke uit hetop de jutlandsche kust gezonken fregat Alexander Nemki zijn opgehaaldaan den Koning van Denemarken geschonken, als blijk van erkentelijkheid voor de zorg jegens den Grootvorst Alexis en de verdere beman ning van uat schip aan den dag gelegd. De Porte heeft, ondersteund door Engeland, Erankrijk en Oostenrijk, een ultimatum aan de grieksche regeering gezonden, waarin geëisckt wordt het aanwerven van vrijwil ligers voor Candia te staken en het inschepen der terug willende keeren emigranten ongehinderd toetelaten. Eene afwijzing zou het afbreken der diplomatieke betrekkingenen het uitzetten der in Turkije wonende grieken ten gevolge hebben. De Porte was reeds voornemens strenge maatregelen te nemen, maar heeft zich, op aandrang' der beschermende mogendhedenvooralsnog tot dit ultimatum bepaalden de daarbij toegestanen termijn sedert met nog 5 dagen verlengd (De fransche, engelsche en russisehe gezanten hebben te Athene stappen gedaan tot het treffen van een vergelijk). Donau-Vorstendommen. De Kamer heeft, den heer Bra- tiano, het hoofd van het pas afgetreden bewind, met 6ü van de 84 st. tot voorzitter en den heer Rosetti, een der voor naamste leiders van de vroegere ministeriëele meerderheid tot ondervoorzitter benoemdgelijk de Senaat den afgetre den minister van buitenl. zaken Golesco tot president. De regeering heeft het ingediende wetsontwerp, strekkende oin het hof van cassatie naar Jassy te verplaatsen, inge trokken. De zitting van het Congres is aangevangen met eene pre- sidentiëele boodschap, waarin o.a. medegedeeld wordt, dat de onderhandelingen over de Alabama-kwestie nog niet tot eene slotsom hebben geleiddaar zekere paragrafen van het protocol niet goedgekeurd en naar Engeland teruggezonden zijn. Eene motie, ten doel hebbende om den President te verzoeken den heer Reverdy Johnson terugteroepen, is naar de commissie voor de buitenl. zaken verwezen. Volgens liet verslag van den minister van financiën is de staatsschuld in het met 1°. November geëindigde jaar met 33 miljoen d. vermeerderd. Hij dringt aan om al de staats bons, wat kapitaal en interest betreft, in specie betaalbaar te verklaren en om de betalingen van den Staat met 1871 in specie te hervatten, zoodanig, dat het papieren-geld zal ophouden wettig betaalmiddel te zijn, behalve voor betalingen aan den Landeen wenscht voorts verlaging van het tarief, vermeerdering der accijnsen en het uitgeven van 5 pc. bonds tot een bedrag van 500 miljoen d. De troepen van genl. Escobedo zijn verslagen; een groot deel daarvan heeft zich bij de opstandelingen aangesloten die meester zijn van bijna geheel Tamaulipas. Riiincnliïiitl. Staten-Generaal. Het ontwerp tot afschaffing van het dagbladzegel heeft bij het onderzoek in de afdeelingen der 2e Kamer, bij het meerendeel der leden een gunstig onthaal gevondengunstiger dan de voorgedragen equivalenten in plaats van welke eene enkele verhooging van de belasting op het gedestilleerd doelmatiger werd geacht. Den 8 heeft de Kamer de begrooting voor de staats spoorwegen met alg. st. goedgekeurden daarna tie behan deling der begrooting voor Unnenl. zaken hervatbepaalde lijk de afdeeling onderwijswelke wederom tot uitvoerige discussiën, zoo tot bestrijding als tot verdediging van het openbaar onderwijsaanleiding gaf. Benoemingen. Tot burgemeester van Eukkuizen is be noemd de heer G. Brmjnisonder eervontsl. als burgem. van Brielletot boogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit te Groningen dr. R. S. Tjaden Modderman, thans directeur der hoogere burgerschool te Arnhem. Postwezen. Met 1 Januari 1869 worden postzegels in gevoerd van 1 en 2 cententer frankeering van dagbladen en gedrukte stukken. Q Spoorwegen. De gemeenteraad van Weesp heelt den 3 besloten voor 50000 deeltenemen in de leening der (Joster Spoorweg-Maatschappijonder voorwaarde dat een station ge vestigd zal worden op den korten Muiderwegnabij de stad. Militaire zaken. Bij kon. besluit is bepaalddat de werken van de vesting Breda, alsmede de toren Nassau en het fort, Erederik Hendrik bij Breskens geene vestingwerken meer zijn. Toonkunst. Den 9 Nov. heeft zich eene vereenigin-, voor nederlandsche muziekgeschiedenis gevormd; zij.is e®ne filiaal-stichting van de maatschappij ter bevordering der toonkunst. Onderwiis. "Voor de te Wageningen optenchten hoogere burgerschool is eene Rijkssubsidie van 5000 in beginsel toegestaan. Èeesten. Op den S. Nicolaasdag is te Leeuwarden aan 1300 kinderen der armenscholen ieder een korfje met ge schenken vereerd en zijn te Deventer ongeveer 2000 kinderen der armen- en tussckenscliolen 's morgens en s avonds ont haald en vermaakt. Aanbestedingen. Den 7, te Waalwijk, bij herbesteding, het bouwen van een telegraafkantoor en boterhal, aan 6. Hombergen te Oisterwijkvoor 7280. Te Delfshaven, het bouwen eener r. c. hulpkerk en pas torie minste inschr. J. F. Hasselette Rozendaal, voor Openbare Werken. In de pas voor de gemeenschap van rivier- en zeewater geopende geulwaarvan men door de strooming uitschuring verwacht, tot vorming van den nieu wen Maasmond door den Hoek van Holland beeft zich eene aanzienlijke hoeveelheid zand neergezet. Volgens verzekering van den minister van binnenl. zaken, m de 2e Kamer afgelegd, gelijk aan eene drukking van 107, te Utrecht van lo0 N.P. op de vierkaute el. In den nacht van 7—8 Dec. is de fabriek van jute garens van den heer H. M. C. te Oldenzaalmet eene aanzienlijke partij koffiezakkenafgebrand. In den nacht van 10Dec. is het gebouw der buitenso- cieteit ede tuin der Nederlandente Zaandam, met 2 daar aan belendende perceelen afgebrandoorzaak onbekend. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof van Noordholland heeft den 8 J. v. d. Meer, te Haarlemmermeer, beschuldigd van 2 brandstichtingen en diefstal met braak, alles ten huize van zijnen meester, vrijgesproken. Het O. M. had de dood straf tegen hem geëisobt. Luchtverschijnsel. Den 7, 's namiddags 4 urenis in de noordelijke provinciën een prachtige vuurbol gezien, zich richtende van het Z. O. naar het N. W. In den Heer Hugo Waard werd hij waargenomen als zich met rukken I tegen den wind in bewegende verschillende kleuren toonende j en een vlammend vuur verliezende, terwijl hij op een afstand - van 350 ellen, 30 a 35 ellen boven den grond scheen te j verdwijnen. Koloniën. Na het innemen en verbranden van 3 kam pongs, is Bandjar den 25 Oct., ten koste van 4 dooden en 12 gekwetsten vermeesterd. Er is met groote verbittering gestreden en de vijand heeft groot verlies geleden. Ida Madeh Rahi is naar het gebergte gevlucht. Een gedeelte der bevolking is in onderwerping gekomen. PER TELEGRAAE. 's Hage 12 December. Tweede Kamer. In de avondzitting van Vrijdag zijn de beraadslagingen over bet lager onderwijs voortgezet en gesloten. De heeren van BlomGodefroiMoensde Bosch Kemper en Jonckbloet hebben de bestaande wet verdedigd en de heeren van Foreest, van Wassenaer Catwijk en van Nispen, doch vooral de eerstehebben krachtig op tegemoetkoming aan i bezwaren aangedrongen. De heer Kalff is een voorstander der wet, maar wil "onderzoek der bezwaren. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft verklaard, dat, de Regeering geen voorstel aanbiedt, maar gaarne zal onderzoeken elk voorstel, dat van den kant der voorstanders van herziening mocht worden gedaan. Heden is de behandeling der artikelen aan de orde. De onderdeelen van de afdeeling onderwijs zijn lieden be handeld. Alle amendementen van den heer Gefken tot be- snoeijing der uitgaven voor het middelbaar onderwijs werden verworpen; een amendement van den heer de Brauw op de post //subsidiën lager onderwijs" voorgesteld en toegelicht met het doel om een blijk van wantrouwen jegens den mi nister ter zake van zijne houding nopens de onderwijswet te geven, is na verlerlei discussiën verworpen met, 46tegen 22 st. De geheele afdeeling onderwijs is afgeloopen; Maandag kunsten en wetenschappen. van ut;u uiimstoi vau uiuuvui. biedt zulks geen bezwaar voor het welslagen der onderneming. Rampen. In den nacht van 6 op 7 Dec. heelt een hevige storm gewoed, waardoor meerdere schepen op onze kusten zijn verongelukt (naar het schijnt met redding der beman ning) of beschadigd, en verschillende^ gebouwen zijn ver nield. Te Weesp is eene in aanbouw zijnde azijnfabnekte Rotterdam een in aanbouw zijnd huiste Schevemngen een nieuw huisjete Oosterblokker en te Rechteren de meelmo- len te Ilardenberg eene calicotfabriek te Tilburg 2 m aan bouw zijnde huizen en 1 nieuw bewoond huis ingestortm welk laatste een Sjarig kind is omgekomen. In den Haarlem mermeer werden de in aanbouw zijnde christelijke stichting tot opvoeding van arme weezen en het bijna voltooide evange lisatie-gebouw Eben-Haëzer verwoest en een ander gebouwd wordende evangelisatie-gebouw deerlijk geteisterd. Ie Lutten, Ambt ilardenberg, sloeg de wind de deur eener boerenwoning tegen het haardvuur, waardoor brand ontstond en het huis met 12 schapen in de asch werd gelegd. Van den kerktoren te Noordscharwoude is de weinige jaren geleden geplaatste houten spits afgeslagen. De werken voor de overbrugging van het Hollandsch Diep werden zeer beschadigd; deeemge duizenden ponden wegende hardsteenen dekstukken van den o-rootsten pijler werden er af en inde diepte geworpen. Tie schade aan het Liesbosch bij Breda toegebracht wordt op 12000 begroot. Aan den Helder was de sterkste windstoot KAAPSTAD, September 1868. Mijnbeer Zoo als gij misschien weet, is bet aantal Hollanders in deze kolonie tamelijk groot. Sommigen van hen ver beugen zich in eene redelijke welvaart maar velen van ben gaat het alles behalve voor den wind. Maar dit, daar- gelaten; ook komen in onze havens van tijd tot tijd Neder landsche schepen aan van Oost-Indië, die gewoonlijk zwaar en rijk bevracht zijnde, na in onze stormachtige zeeën averij te hebben gekregen, zich voornamelijk naar Simonsbaai be geven, om aldaar de noodige reparatie te ondergaan. Om deze beide redenen hoofdzakelijk heeft onze geëerbiedigde Hollaiidsche Regering dan ook in hare wijsheid besloten, om hier een Vertegenwoordiger of Consul en bovendien een Vice-consul aan te stellen, om hare belangen, d. w. z. die der hier wonende Hollanders en verder die der reedenjen voor te staan. Zoo hebben wij ons jaren lang moeten ver hengen in het bezit van wijlen den heer O. J. Truterals Consul. Maar de mortuis nil nisi bene. Enfintoen de oude heer overleden was, vroegen de Hollanders elkander al//Wie zal nu onze Consul worden?" Ja, wiekregen wij uu toch maar een geboren Hollander, die ten minste een hart voor Hollanders kon hebben! Het Eranscbe Gouvernement toch beeft hier een Eranscbman als zijn Vertegenwoordiger aan gesteld, het Noordduitsche een Duitsclier, bet Portugesche een Portugees, ja zelfs bet Belgische een Belg. Het zoude dus niet meer dan billijk zijn, dat de Hollandsche Regering een Hollander zoude aanstellen, daar dit zoo ongeveer liet gewigtigste Consulaat in de Kaap-kolonie is. Maar jawel, of er ook al een petitie werd opgemaakt en naar Holland gezonden, welke petitie door de meeste Nederlanders alhier werd onderteekend, om een algemeen geacht Nederlander alhier tot het "Consulaat benoemd te krijgen, alles was «boter aan de galg gesmeerd." Een paar maanden na den dood van den ouden heer Truter lazen wij het onverbiddelijk be sluit van Z. M. in de courantenwaardoor de beer J. A. Truter, tot nog toe Vice-eonsul, tot Consul-Generaal werd benoemd. "Welk eene teleurstelling! Maar enfin, wat te doen? Men moest in het onverbiddelijk besluit berusten, en troostte zich met de hoop dat het Vice-consulscliap ten minste aan een Hollander van geboorte zou worden opge dragen, en dat ten minste de zoon van den heer J. A. Iruter niet tot die betrekking zou worden benoemd. Weder stoomde de koninklijke mailboot onze seboone baai binnen en bragt ons ditmaal de alles behalve heugelijke tijding, dat de heer Qt Jt Truter jun. door Z. M. tot Vice-consul was benoemd. Was deze jonge heer, die daarenboven den titel van notaris draagt en schrijver is op het kantoor van zijn papa den Consul-Generaal, inderdaad de meest geschikte persoon om tot Vice-consul benoemd te worden? Men vrage eens aan de hier gevestigde Hollanders, of vader en zoon dat alge meen vertrouwen genieten, en die welwillendheid en heusch- heid bezitten die voor hunne betrekkingen vereischt worden. U voor deze regelen een plaatsje in u veel gelezen blad verzoekende, blijven wij hoogachtend Iele stemmen van de Kaap. van het aan den Gemeenteraad ingediend rapport over de toegangswegen naar het station en de uitdieping van de singel grachten. Wij meenen inzonderheid handeldrijvende en industriëele personen op deze vergadering attent te moeten maken. Zitting van 7 Dec. 1. W. L., te Alkmaar, gebruik maken van licht in zijne bewaarplaats van brandstoffenf 3 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 2. a. A. G. A., b. L. K. en c. P. K., te Egmond aan Zeeenkele diefstal van helm in de duinen te Egmond bin nena. 20, b. en c. ieder 6 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 3. a. A. G. en b. W. G., te Egmond aan Zee, overtreding als boven, a. 20, b. 10 dagen gevangenisstraf, solidair inde kosten. 4. A. K.enZ. K., te Egmond aan Zeeovertreding als bo ven ieder 6 darren gevangenisstraf en solidair in de kosten. 5. H. Z., te Ègmond binnen, enkele diefstal van groen bout,6 dagen gevangenisstraf en de kosten. 6. N. A. en 7. H. S. B., beide te Alkmaar, plaatsen van een ijzer bek op gemeente-eigendom, zonder vergunning van den gemeenteraadf 2 boete en de kostenmet subsidiaire I gevangenisstraf van 1 dag. 8. C. B., te Beverwijk zonder behoorlijk toezicht laten van zijn paard en rijtuig bij het spoorwegstation te Alkmaar, f 3 boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 9. K. v. D., te Hoogwoud, harder dan stapvoets berijden van de draaibrug' over bet Kanaal te Alkmaar, 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 10. E, V., te Alkmaar, gaan over een stuk grond bezet met rijpende vruchten in bet plantsoenzonder dat zij ei gendom vruchtgebruikgebruik of reebt vau door- of over gang van dat stuk grond bezatf 3 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 11. J. B. R., te Alkmaar, na zons-ondergang op straat laten staan van een bak van eene sjeeszonder vergunning van den Commissaris van Politief 1 boete en de kosten met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 12. P. T., te Alkmaar, als boven, van een kruiwagen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 3 Dec. Fieter Houtkooper en Aatje Blom. 10 n Willem van Wettum, te Amsterdam en Cornelia Bier man te Alkmaar. GEBOREN. 4 Deo. Joseph Levie, Z. van Jozua Levie Yelleman en Ju- dik Drieduiten. 6 n GrietjeD. van Abraham de Yries en Grietje Yisser. Alida Elisabeth D. van Johannes Baart en Aal tje Bakker. 7 n Geertruida Maria, D. van AnthonieBernardus Boogb en Maria de Wit. 10 Siebraad, Z. van Siebrand Siebrands en Mietje Ruiter. Albcrdina Maria, D. van wijlen Gerardus Tlieo- dorus Odijk en van Catharina Clasina Bots. Ca tharina D. van Klaas Smit en Elisabeth Lijding. Willem, Z. van Willem Jacob van Twisk en Jaeoba van der Post. LourensZ. van Cornelis Yisser en Aafje Corver. Maria Johanna, D. van Jan Jacob van der Laan en Johanna Catharina Jansen. Trijntje, D. van Maarten Zwaan en Maartje Vader. Gerrit, Z. van Willem Pijkeren en Alida Elisa beth Rademaker. OVERLEDEN. 4 Dcc. Jan Regter, 73 j. Johanna Ar ends67 j. en 10 m. 5 n Dirkje Nottelmaneebtgen. van Jacobus van den Berg68 jGrietje de Vries 69 jJacoba Catharina, D. van Gerardus Hendrieus Langeree en Catharina Adriana Jaeoba Hofman, 16 ra. 7 Aaltje Bakker, eebtgen. van Johannes Baart, 38 j. 10 n Cornelia D. van Hendrik van de Kamer en Cornelia Schouten, 2 j. en 7 m. TjeerdZ. van Lucas Ytsma en Elisabeth Henriea Johanna Siegerist, ruim 7 m. 11 Nicolaas Petrus, Z. van Nicolaas PetrusErkamp en Cornelia Hendrica Geelsruim 11 m. Z. M. beeft bet eereteeken, ingesteld ter belooning van eervolle en langdurige werkelijke dienst bij de schutterijen toegekend aan den beer kapitein M. Cohen Stuart. Met 1». Januari is lot ingenieur van den waterstaat m bet arrondissement Alkmaar benoemd de beer J.M. F. Wellan. Door den bevigen storm in den vroegen morgen van den 7 dezer is aanmerkelijke schade aan gebouwen schut tingen en geboomte toegebraclit. Van den Kapels-toren is destang met het kruis en den haan afgeslagen, terwijl die van de S. Dominicuskerk belangrijk gebogen is. Uit het vroeger opgemaakte twaalftal predikanten is den 8 door bet kiescollegie der herv. gemeente een zestal a-eformeerdbestaande uit de heeren Eigemanv. Lindouk v Maasdijk MosselRijnders en I'liegentliarten uit ueze een drietalzijnde de heeren Eigemanv. Lindonk en Rijn ders, waaruit den 29 lie+ beroep zal geschieden. Dinsdag avondte 7 urenzal de lieer M. Cohen Stuart, in bet lokaal «Dibgenlia" van W. van Telhnaen openbare vergadering houden tot niededeeling en bespreking Alkmaar 7 Dec. Aangevoerd 3 Kalveren 50 a 85 5 nuclit. dito 7 a 14, 341 Schapen f 14 a 2451 vette Varkens 42 a 60 ets. per NP. 11 Dee. Kleine kaas f 35.25 commissie dito f 39.50 middelbare dito i 39.50, laagste prijs 24, aangevoerd 409 stapels, wegende 96598 NP. 789 mud Tarwe f 10 a 10 50, 213 mud Rogge 8.50 a 9, 460 mud Gerst /6a 6 50 dito Chevallier 8 a 8.50 2245 mud Haver /4a 5.20, 187 mud Boonen, bruine 13, paarden 9 a 9.50, 88 mud Erwten, grauwe f 16, vale 13, ppnene f 11 a 161 mud Mosterdzaad35 mud Kanariezaad f 14. 12 Deo. Aangevoerd 12 Paarden f 35 a 120, 7 Koeien 75 a 150, 12 nucht. Kalveren 6 a 16, 233 Schapen 6 a 244 Geiten 3 a 4 35 magere Varkens 14 a 30 90 Biggen 6 a 10, Boter per kop 62). a 70 ets. Broek in Waterland 10 Dec. Kleine kaas 34aange voerd 14 stapels, wegende 2622 NP. Enkhuizen 9 Dec. Kleine kaas 32 a 34.50, aangevoerd 10 stapels, wegende 2375 NP. Karweizaad f 19.50 per 50 kilo, Mosterdzaad/21.50, graauwe Erwten f 16 a 17, witte dito 12, Capucijnders f 13 a 15, brume Boonen f 12 a 13 PelHaarlem 9 Deo. Kleine kaas 34 aangevoerd 57 stapels, wegende 10860 NP., 4 Koeien, 5 Vaarzen 35 a 45 z Stieren, 5 nucht. Kalveren f 7 a 8, 82 Schapen 10 a 20. Hoorn 5 Dec. Tarwe 10 a 10.25 Gerst J 7 a 7.50 Haver f 5 a 5.50 witte Erwten f 11 a 13 groene f 14 a 14.50, grauwe 15 a 16.5(1, vale f 10.50 a 14.75, Bruine boonen V 12.50 a 13.50, Paardenboonen 8 50 a 9 25 Mosterdzaad f 20.50 a 22, Karweizaad {19-50 a 20.50, Aardappelen f 2.25 a 3 per mud, Boter 0.70 a 0.75 per kopje, Eieren/4.75 a 5 per 100. oc 10 Dcc. Kleine kaas 35.25, commissie dito 38.51), aangevoerd 31 stapels, wegende 7907 N.P. Medemblik 9 Deo. Kleine kaas 34, aangevoerd 32 stapels. Boter ƒ1.40 per NP., Kipeieren 6, Eenden dito t 7 per 100 stuks. n Punterende 8 Dec. Aangevoerd 90 Runderen, 20 Paar den, 28 vette Kalveren 70 tot 95 ets. per NP., 46 Mcht dito f 8 a 20, 40 vette Varkens 50 a 56 ets. per NR, i» magere dito f 13 a 1845 Biggen iaü. 1357 Scha pen en LammerenKippeneieren f 6Eenden dito ft per 100, 520 Ganzen 2.50 a 3.25, 340 Zwanen ƒ4 a 12, per stuk, 33 mud Appelen ƒ2.50 a 3 per mud, Boter 1.2» a 1.35 per NP. Aangevoerd 30 stapels kleme kaas 34..W en 1 stapel middelbare dito. r Schageu 10 Dec. Aangevoerd 3 Paarden 25 a 40 vette gelde Koeien 160 a 200, 4 Vaarsen 30 a 65 2 Gras- kalveren 30 a 35, 4 nuclit. dito fl a 14, 400 vette Scha- i., z» ia onrv T n miYiprpn pen 18 a 26, 300 magere'dito f 6 a 14, 200 Lammeren /6a 18.50, 3 Bokken en Geiten 3 a 5, 40 magere va 1 VIQWV.V.—D

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2