Turkije. Binnenland. Sttgcsotibcn Stukken. &t«ibs ïïieuwiSL mm Van de Cretawelke mede tot liet aanvoeren van vrijwilligers en ammunitie voor den opstand gebezigd wordt. Eene dier vaartuigende Enosisis door een turkschen kruiser ge praaid maar heeft diens signalen met. een kanonschot be antwoord en is daarna in de haven van Syra gevlucht, waar het door zijn vervolger geblokkeerd werd. De regeering zond het fregat Hellas te hulp en de fransohe gezant te Athene het oorlogschip le Forbin, aan welks commandant het gelukte den turkschen admiraal Hobart-bassa te bewegende ver volging te stakenonder voorwaardedat de Forbin en een oostenrijksch vaartuig de Enosis naar Epirus begeleiden en daar het bedrijf van dat schip aan de rechtbanken voor leggen zouden. De turksche vlootvoogd is Syra blijven blokkeeren. Rusland heeft, zonder de toestemming der Porte te vra gen aan de grieksche schepen vergund om de russische vlag te voeren. De minister Dolyamis heeft in de Kamer verklaarddat de regeering niet de minste inbreuk zal dulden op de waar digheid der Kroonop de constitutioneele vrijheden of op de nationale belangenwelke verzekering met uitbundige toejuiching is beantwoord. Te Athene is de opgewondenheid ten top gestegenver scheidene corpsen vrijwilligers worden gevormdde onder linge partijschappen schijnen vergeten en de oppositie onder steunt krachtig het gouvernement. Evenwel doen zich ook anders luidende stemmen hooreneen aantal voorname han delaars der Jonische - eilanden heeft ecne verklaring getee- kend, inhoudende dat de opstand op Candia verwekt is door eene woelige en eerzuchtige minderheiddie het ware be lang van Griekenland geheel uit het oog verliest; en 400 van de 1200 studenten te Athene hebben geweigerd zich onder de vrijwilligers te scharen, en een adres aan de regee ring gericht ten gunste van het behoud der goede verstand houding met Turkije. De regeering heeft een buitengewoon erediet van 100 mil joen drachmen aangevraagd en verlangd, dat de nationale garde mobiel verklaard zal worden. Na de eervolle onderwerping der sfakioten, hebben de turken den 9 Lutro bezet, zijnde de eenige haven van Candia, waar de grieksche schepen des winters konden binnenloopen om den opstandelingen hulp te brengen. De grieksche gezant te Konstantinopel heeft den 16 zijne paspoorten ontvangen en is den 22 vertrokken. De engel- schefransche en oostenrijksche gezanten hebben geweigerd om de belangen der in Turkije vertoevende grieksche onder danen te behartigenwaartoe zich ten laatste de noord- americaansche gezant bereid heeft verklaard. Op het verzoek der liedenondersteund door de bescher mende mogendheden heeft de Porte den termijn voor hun vertrek met 3 weken verlengd. De Porte heeft het door Rusland, met ondersteuning van Pruisengedane voorstelom het geschil met Griekenland door eene conferentie te doen beslechtenafgewezen. Staten-Generaal. De 2' Kamer heeft aangenomen de volgende hoofdstukken der begrooting voor 1869: den 18 oorlog met 56 tegen 11 st., nationale schuld met algem. st., den 19 financiën met 41 tegen 27 st., den 22 koloniën met 50 tegen 13 st., onvoorziene uitgaven met 62 tegen 1 st. en den 23 de wet op de middelen met 38 tegen 23 st. De Kamer is daarna gescheiden. Den 23 zijn verschillende wetsontwerpen goedgekeurd, tot verlenging yag' den termijn gedurende welken de wet tegen de tgetyphus van kracht blijft, tot vaststelling van provinciale belastingen en van de begrooting van het fonds voortspruitende uit "de koopprijzen van domeinen, tot naturalisatie van eenige personentot wijziging van hoofdstukken der begrooting voor 1867 enz. Ingekomen is een wetsontwerp tot regeling van het veeartsenijkundig staatstoezicht en de uitoefening der veeartsenijkunde. Benoemingen. Tot dijkgraaf van het Geestmerambacht H. Mensonides, tot hoofdingeland C. Groenewoudtot hoofding.- plaatsv. H. Lau en C. Spaans. Leening der gemeente Rotterdam. Het totaal der inschrijvingen bedraagt 236.919 obligationzijnde 164919 meer dan gevraagd waren. Spoorwegen. Een groot aanzienlijke ingezetenen van Amsterdam hebben zich bij adres tot de ministers van binnenl. zaken en van financiën gewend, tot ondersteuning van het verzoek der heeren Holtzman en Sieburgh, om eene subsidie ofgarantie van staatswege, voorden ontworpen Ooster-spoorweg. De gemeenteraden van Hilversum en Nijkerk hebben derge lijke adressen ingezonden. Onderwijs. De gemeenteraad van Groningen heeft met eenparige stemmen besloten tot oprichting eener burger avond school tot het vormen vanbekwame ambachtslieden. Aanbestedingen. Het bouwen van 2 stallen te Amers foort in plaats van de afgebrande artillerie-paardenstalis aangenomen door Colder en v. Doornik aldaar, voor f 61000. Den 22 te Middelburg, het bedijken der schorreu in het Aelsche Gat, te Neuzen, minste inschr. C. Wisse te Zaamslag, voor 43440. Den 24, te 's Hage, het maken en stellen van den metalen bovenbouw van de spoorwegbrug over het Hollandsch-Diep (14 openeningen elk van 100 el, de spoorstaven 7.60 boven laagwater), minste inschr. de heeren v. Vlissingen en Dudok v. Heel te Amsterdam, voor 1,466.740. Monument voor Boerhaave. Bij de commissie tc Leiden is ontvangen van den Koning eene bijdrage van f 500 en van prins Frederik eene van 200. Openbare werken. Het collegie voordezeevisscherijen, door het gemeentebestuur van 's Gravenhage geraadpleegd omtrent de aanvraag eener engelsche maatschappijom con cessie voor den aanleg van een hoofd op het strand te Sehe- veningen, vreest dat daardoor groot nadeel en zelfs gevaar voor de vrije beweging der visschersvaartuigen zou ontstaan. Aan den gemeenteraad van 's Gravenhage is voorgesteld f 200000 te verleenen voor de verbetering van den waterweg tusschen de Maas en die stadwaarvoor aldaar eene binnen haven zal verkregen worden. De vroegere toezegging van 100000 was met het einde des vorigen jaars vervallen. Rampen. Door den storm van 7 Dec. zijn op den Rijn tusschen Dordrecht en Keulen 35 vaartuigen gezonken. Den 21 is een gedeelte van de in aanbouw zijnde kerk der herv. gemeente te Oudcarspelwaarschijnlijk door dat de kolommen te zwak opgetrokken wareningestortwaar door 11 werklieden, doch gelukkig niet een hunner gevaar lijk getroffen werden. Misdrijven. Te Oenkerk bij Leeuwarden heeft eene vrouw des nachts getracht haren man den hals aftesnijden. De buren vonden hem in bewusteloozen toestand en de vrouw verklaarde van niets te weten. Evenwel rezen, wegens hare ongunstige antecedenten, zware vermoedens tegen haar en werd bevel tot hare gevangenneming uitgevaardigd; voor de justitie kwam, maakte zij echter door verdrinking een einde aan haar leven. Ongeregeldheden te Rotterdam. De gemeenteraad heeft een tweede erediet toegestaan voor de daardoor ver oorzaakte onkosten, ditmaal ten bedrage van/20000, makende alzoo met het vorige f 45000. Voorts is f 3800 aangewezen ter belooning der door de policie bewezen dienstenwaartoe bovendien door particulieren reeds 2362 was geschonken. Rechtszaken. De Hooge Raad heeft den 22 verworpen het beroep van A. C. Kouwijzer, tegen een arrest van het hof in Zeeland, waarbij zij, ter zake van vergiftiging van haar dochtertje, tot de doodstraf is veroordeeld. De rechtbank te Amersfoort heeft den 24 den heer Jansen, hoofdconducteur bij den Rijnspoorweg, veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting. Door het kantongerecht te Goes zijn 275 visschersdie de oesterbank op de Oosterschelde onder Yerseke geheel af- gekord en daardoor in de 3 eerste dagen ieder minstens/300 verdiend hadden, wegens overtreding van het reglement op het bevisschen der zeeuwsche stroomen, veroordeeld tot geld boeten, gezamenlijk ten bedrage van f 24780. B. v. A. heeft niet geheel ongelijk wanneer hij mij verwijt dat ik mijnen hoorders geene gelegenheid gaf inlichtingen te vragen of bedenkingen te maken. Het was mijne bedoeling geweest nueven als bij alle vroegere vergaderingen van dien aardde gelegenheid daartoe te openendochiets later dan gewoonlijk begonnen, had ik de pauze verge ten en verwijderden zich velen toen tegen 10 uur mijn voor dracht geëindigd was. Gelukkig echter bleven eenige hoorders, naar ik gis een 20tal, de ztak bespreken en heb ik uit hunne opmerkingenhet. artikel van B. v. A. en hetgeen ik van dezen en genen vernam vrij. volledig de heerschende bezwaren leeren kennen en ben ii dus thans in staat die te weder leggen. Die bezwaren betreffen niet de voorgestelde werken zelve, wantvoor zoo ver mij bekend, heeft niemand in of buiten den gemeenteraadnadat het rapport der Commissie werd uitgebragt, de wenschelijkheid of de mogelijkheid in twijfel getrokken van het uitdiepen en het voor doD houthandel bestemmen der Singelgrachten en heeft zich geen enkele stem doen hoorenom te bewerendat de thans bestaande toe gangswegen naar het station in alle opzigten voldoende zijn en het leggen van een regten weg met eene spoorwegverbin ding gemeentelijke of particuliere belangen zou schaden. De eenige vraag omtrent wier beantwoording verschil van gevoelen bestaat is deze Mag do gemeentemet het oog op hare geldelijke belan gen en die harer ingezetenen, tot de uitvoering dier werken overgaan Aan de beantwoording dier vraag nu wijd ik te liever eenige regelenomdat juist in dat opzicht het rapport der raads commissie weinig licht verspreidtdaar de behandeling dier vraag niet op haren weg lagomdat ieder der leden van den gemeenteraaddie voor zich zelve voldoende kan beantwoorden. Zooom maar een voorbeeld te noemenzou geen lid van den gemeenteraadwaar hij over de gevorderde sommen sprak, met B. v. A. kunnen zeggen //Volgens spr. 40,000doch volgens deskundigen wel 60,000" omdat de gemeenteraad de specifieke begrootingen juist door des kundigen opgemaakt bij de kaarten en met de memorie van toelichting heeft ontvangen. De commissie heeft de redenen opgegeven waarom zij de beide werken: het uitdiepen der grachten en den regten weg naar het stationte zamen heeft behandeld en vercenigd doch daar het de hoofdtaak der commissie wasover het over nemen der rijks toegangswegen te adviseren, schijnt bij den oppervlakkigen beschouwer de meening te zijn ontstaan, dat de aanzienlijke som van 40000,— voor den regten weg wordt vereischt. Had de commissie haar voorstel gesplitst, dan zou het tegendeel duidelijk zijn gebleken. Voor rekening van het uitdiepen der grachten moet worden gebragt 1. De daarvoor uitgetrokken som van 10000, 2. De brug in de Singelgrachten5000,— Die brug toch moet niet ten laste van den regten weg, maar van de interigten werken voor houtberging worden gebragt. Immers het zal wel geen breedvoerig betoog behoeven, dat indien tot het dempen dier grachten of niet tot het uitdiepen wordt besloten, het maken van eene brug geheel onnoodig zou zijn en in het laatste geval in den aanteleggen dam door steenen of ijzeren buizen voor doorstrooming van water zou kunnen worden gezorgd. 3. Een gedeelte van den aantekoopen grond. Volgens het rapport wordt voor aankoop daar van gesteld 10000,—. Wordt nu alleen tot het aanleggen van een regten weg beslotendan mag inderdaad, naar matige berekening worden gesteld, dat het over blijvende van het terrein reeds dadelijk zou zijn te verkoopen voor 5000, Is die becijfering juist, d.n blijkt daaruit dat voor dat werk moet worden uitgetrokken 20000, en alzoo voor de werkelijke kosten van den regten weg slechts overblijven20000, Te zamen f40000, Die berekening evenwel geeft geen geheel juisten maatstaf aan, want door het aanleggen van den regten weg worden eenige werken uitgevoerddie anders thans of later moeten worden volvoerd en die dus, indien men eene zuivere bere kening wil maken, van die som moeten worden afgetrokken. Door den aanleg toch wordt de aangevangen afgraving van den Kanaalvest voltooid en een gedeelte van de Geestgracht gedempt. De wenschelijkheid van beide zaken behoeft inder daad geen breedvoerig betoog. De brug aan de Geest moet geamoveerd of hersteld: - bij amotie zal dus demping van de Geestgracht noodig zijn en daaruit vermoe delijk toch geheele of gedeeltelijke afgraving van de kanaalvest en het Munniken-bolwerk moeten volgen, terwijl bij herstel belangrijke kosten zullen moeten worden gemaakt. De juiste cijfers voor een en ander zijn niet bekend. Zij zullen echter vermoedelijk op circa f 5000,kunnen worden begroot en voor het leggen van den regten weg dus slechts circa 15000,overblijven. Ook die som, ik erken het gaarne, is niet van gewigt ontbloot, doch bedrieg ik mij niet, dan zijn inderdaad de te verkrijgen voordeelen belangrijk grooter. Voor die som toch wordt een doelmatige weg aangelegd, die in onderhoud aan de gemeente slechts de helft kost uie der beide bestaande toegangswegenzouden vorderen, terwijl bovendien door die uitgaafbij het besteden van gelijke som door de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij tot het leggen van rails, eene voor den handel wenschelijke spoorwegverbinding wordt verkregen. Veilig toch mag men aannemen dat de opofferingdie gezegde Maatschappij zich getroosten wil, omdat zij die als vermoe delijk productief beschouwt, aan de gemeente minstens gelijke som moet waard zijn, want moge zekerheid omtrent het eventueel gebruik der spoorwegverbinding niet zijn te geven dit toch staat, geloof ik, vast, dat, is de aanleg productiet voor de Maatschappijzij het in gelijke mate voor de gemeente en hare ingezetenen zal zijn. Maken deze van die verbinding gebruikdan winnen zij niet minder dan de Maatschappij. V aar nu aan aPsflie voordeelen zich bet gemak van kort heid en veiligheid, verbindt, meen ik, dat de keuze niet twijfelachtig kan zijn en zou ik desgevorderd in overweging willen geven om, zoo de uitvoering van beide werken, met het oog op de gevorderde uitgaven, te bezwarend voorkomt, de splitsing aantebevelen doch in ieder geval dringend tot den aanleg van den regten weg te adviseren. Waar ik evenwel van die splitsing gewaag wensch ik daardoor niet te doen gelooven dat ik het andere werk min wenschelijk of nuttig acht. Verre van dien. Ook voor dat werk is het waar, dat het ja! groote offers vordert, maar èn in dringende behoeften voorziet en anders onvermijdelijke uit gaven voorkomt. De toestand onzer Singelgrachten eischt een besluit of tot dempen of tot uitdiepen. Thans zijn zij geheel onnut zoo niet schadelijk voor de gezondheid. Het dempen zou belangrijke kosten vorderen en vermoedelijk geen voordeel hoegenaamd opleveren. Wordt tot het uitdiepen besloten, dan zullen vermoedelijk de kosten niet hooger maar lager zijn en worden zoowel direct als indirect belangrijke voordeelen verkregen. - Het rapport heeft een en ander genoegzaam uiteengezet. De houthandel heeft aan lig- en losplaats dringende behoefte. De sommen hierboven voor het werk uitgetrokken moeten dus almede met het oog op die omstandigheid worden be schouwd. De f 10,000,voor het uitdiepen zal misschien niet geheel worden gevorderdin ieder geval kan met een gedeelte worden aangevangen en blijkt de aanvrage om ruimte voor houtberging genoegzaam, dan zou tot het uitdiepen van het 2(le gedeelte kunnen worden overgegaan, eene uitgave die dan reeds aanstonds zekerheid van goede renten geven zou. Men stelle dus voor het le gedeelte de som van f 5000, Voor de brug5000, En voor het te behouden gedeelte terrein tot storting van den uitgedolven grond 5000, Dan krijgt men de inderdaad niet onaanzien lijke som van15000,— doch men vergete bij die becijfering niet, dat daarbij f 5000, voor het terrein is uitgetrokken en dat die som niet verloren is. Misschien niet aanstonds maar toch binnen eenige jaren zal die grond voor bebouwing gewenscht worden. Verlangt men dien tijd niet aftewachten men kan het terrein met de specie direct na het uitdiepen verkoopen. De eigenlijke uitgaaf ten behoeve van de uitdieping zou dus op circa f 10000,moeten worden begroot van die som zullen de rente ad 5 °/0dus f 500,spoedig door de houthandelaren worden opgebragt. Ik ben dus van oordeel dat dit werk in het belang der gemeente wenschelijk is en voor de ontwikkeling van den houthandel, die anders van hier zal moeten worden verlegd, dringend wordt gevorderd. Bedrieg ik mij niet, dan is het voor Alkmaar, juist om de geldelijke belangen van gemeente en ingezetenen allezins wenschelijkdat er een vast plan voor de uittevoeren wer ken besta en bij ieder aantevangen werk worde overwogen of het op den langen weg voor de gemeente duur of goed koop en voor het gemak en de welvaart der ingezetenen wenschelijk is of niet. Het is juist met het oog daarop, dat de commissie de bedoelde werken aanbeval en van harte hoop ikdat het toevallig doch ongunstig zamentreffen van het verzoek der Regering om de bestaande toegangswegen overtenemen en het besluit om geene vaste berging voor houtvlotten in het afgesneden kanaalvak toetestaanmet de noodzakelijkheid tot verhooging der belasting, mijne mede ingezetenen niet op een dwaalspoor zal brengen en aan de com missie de eer en het genoegen moge worden gespaard om eer lang, met de gemeenterekeningen in de hand, te kunnen be wijzen dat zij het regt volkomen aan hare zijde had en dat van lieverlede voor dan geisoleerde en weinig nut aanbren gende werken, hooger sommen zijn besteed, de gemeente met meerder kosten van onderhoud werd bezwaard en een slechte toestand werd bestendigd, alleen omdat men, toen het tijd was, vergat, wat ieder huisvader bij ervaring weet, dat men slecht en duur werk krijgt, als men eerst een nieuw kleed legtdan behangtdan verwt en dan stueadoort COHEN STUART. Aan de Redactie. Den 22"tón October 1.1. schreef ik eene beschouwing over de vennootschap Holland en haar beheer onder directie van Wel-Edele Heeren H. W. Fischer en D. k erhoop, te Amsterdam. Als gevolg van dat ingezonden stuk zonden die Heeren mij hunnen hosfd-inspecteur den Heer 1'. Wiardadie mij de zaken naauwkeurig heeft toegelicht en hetwelk later is gevolgd door een schrijven van de Heeren directeuren, beide versterkt door een schrijven van een mijner geachte bloed verwanten tut Amsterdam en door het, op mijn verlangen, benoemen van een solied en fatsoenlijk agent voor het arron dissement Winschoten. De vertrouwbare inlichtingen, die ik op deze wijze bekwam, hebben mijne bezwaren, in genoemd schrijven geopperd, geheel weggenomen. Ik aarzel dus niet, tot wegneming der verkeerde beoor deelingen, die bij sommigen mogten zijn gerezente verklaren, dat ik de zaken dier vennootschap en hare directie thans uit een geheel ander standpunt beschouw dan vroeger cn mijne medeverzekerdenen die daarin wenschen deel te nemen, uit vaste overtuiging de vennootschap Holland aanbeveel als eene Maatschappij van Levensverzekering, die de waarborgen bezit en van zekerheid èn van soliditeit. Door deze regelen te plaatsen in uw veelgelezen blad zoudt gij mij zeer verpligten. WildervankUw Ed. Dw. Dienaar 8 December 1868. A. W. YERSEELT. Ecne vereeniging van beoefenaars der toonkunst stelt zich voor om in de volgende maand, onder de leiding van den heer Ad. Smabers en den orchest-directeur Otto, een concert te geven, waarop ten gehoore gebracht zullen worden: Stn- but Mater van RossiniGriekenlands tForstelstrijd en Ver- lossingwoorden van d'. Heije en muziek van v. Beethoven, alsmede compositiën van Mendelssohn Bartholdy. De opbrengst dezer uitvoeringwaarvan met reden veel goeds te verwachten iszal gelijkelijk verdeeld worden tusschen de Protestantsche Vrouwenvereeniging en het Roomsch-Catholiek Armbestuur, en dus ten bate komen der behoeftigen van verschillende gezindheden. Wij achten het een gelukkig denkbeeld, op deze wijze alle eenzijdigheid te vermijden, en hopen dat zij, die aldus hunne talenten tot genoegen en tot voordeel van anderen doen strekkendoor het welslagen hunner pogingen eene ware voldoening mogen smaken. In het verloopen jaar zijn ter graanmarkt alhier aan gevoerd: 395 mud kanariezaad, 718 mud mosterdzaad, 554 mud koolzaad, 44 mud lijnzaad 133 mud Karweizaad 2564 mud erwten, 14321 mud tarwe, 5178 mud rogge, 10051 mud gerst, 43393 mud haver en 314! mud boonen, te zamen 80492 mudden, tegen 67009 mudden in 1867,

Alkmaarsche Courant | 1868 | | pagina 2