Griekenland. Engeland. Turkije. Ilinnealand. Jugcscmbcn Stufckeu. fallen door eene bende carlisten. Er zijn 14 personen in hechtenis genomenwaaronder 1 priester. De monarchale kiesvereeniging heeft bij de regeering de noodzakelijkheid betoogd om haren invloed te doen gelden bij de op handen zijnde verkiezingen in de provinciën. De hoofden der republikeinsche partijdaartoe gebracht door het schrijven van Montpensier, hebben er aan gedacht om voor het oogenblik den republikeinschen regeeringsvorm ten gunste van den geni. Espartero prijs te geven,,maar later besloten, aan hun republikeinsch programma vasttehouden. De stad Madrid heeft den 28 hare leening gesloten met het Huis-Erlanger. Eene commissie van 6 leden van het monarchistische co mité is belast om bij de regeering stappen te. doen, tot het herstellen en handhaven der zedelijke en materiöele vrijheid der verkiezingen. De minister van buitenl. zaken heeft, bij schrijven aan de gezanten der beschermende mogendheden, de eischenvan het turksche ultimatum wederlegd. Hij beweertdat de regeering geen recht had om het trekken van vrijwilligers of het zenden van benoodigheden naar Candia te beletten, of om het vrijcorps van Petropoulaki te ontbinden, waarvoor zij de werving niettemin zooveel mogelijk belemmerd had; dat het voorgeven, als zouden de Arcadia en de Enosis in griekschc havens zijn uitgerust, met de waarheid in strijd is; dat de regeeriug den terugkeer van cretasche uitgewekenen niet belet heeft, zoodat dan ook reeds 40 schepen vol vertrokken zijn, maar de hinderpalen, 2 of 3 malen aan de inschepingen in den weg gelegd, nadrukkelijk te keer gegaan heeft. Het coi'ps van Petropoulaki is nietzoóals vroeger gemeld werd, op Candia aangekomen, maar nog steeds gekampeerd op Cerigovoor welks haven bestendig 2 turksche vaartuigen kruisen. Het blijktdat de Enosisna van 5 tot 12 Dec. m 3 reizen 1800 vrijwilligers naar Candia te hebben overgebracht, op haren laatsten terugtocht werkelijk met de turksche schepen Houdalerdiker en Itzedin in gevecht is geweest. Op een schot (met los kruit of met scherp?) van laatstgenoemd vaartuig, antwoordde de Enosis met een salvo uit hare 6 armstrong-kanonnenwaardoor een der raderen van de It zedin verbrijzeld werd. Het turksche admiraalschip daarop vuur gevendewerd dit eveneens beantwoord en inmiddels won de Enosis zooveel tijd om de haven van Syra binnen te loopen. De turksche schepen verschenen eenige uren later en eischten de uitlevering van de Enosisals zeeroover. De commandant van Syra weigerde, de troepen en de be volking grepen naar de wapenen en de strijd zou hernieuwd zijn, indien de commandant van het fransche stoomschip le Forhin zulks niet had weten te voorkomen. De kamer van koophandel van Syra heeft bij adres aan het gouvernement te kennen gegeven, dat van de 28000 in woners hoogstens 2000, die ondersteuning vinden bij den burgerlijken gouverneur, eene verbreking der betrekkingen met de Porte wenschen, maar dat zulks een doodsteek zou zijn voor den handel van dat eiland. Het opstands-comité heeft eene petitie bij de Kamer van Afgevaardigden ingediend, waarin verzocht wordt dat Grie kenland, steunende op de algemeene denkwijze, het initiatief tot het verklaren van den oorlog zal nemen. De Kamer heeft aan de regeering het gevraagde crediet, van 100 miljoen drachmen toegestaan en haar tevens de bevoegdheid verleend om andere bronnen van inkomsten te Openen en buitengewone belastingen te heffen. De minister van buitenl. zaken heeft aan de Vertegenwoordiging mede gedeeld dat in den ministerraad besloten is om alle eischen van Turkije afteslaan, ook nadat zij door den invloed van Erankrijk, Engeland en llusland waren gewijzigd. De regeering heeft te Bordeaux 2 voor Chili bestemde vaartuigen gekocht. Zij heeft eene proclamatie uitgevaardigdwaarin zij de ondersteuning des volks vraagt. Tegen een buitengewoon groot aantal verkiezingen van leden van het Lagerhuis wordt opgekomenmeestal op grond van omkooping. beloften en het uitoefenen van ongeoorloof- den invloed. Dit is onder anderen het geval met de ver kiezingen van 3 leden van het bewindde heeren Oosehen, Forster en Moncreif. De heer Gladstone heeft van 4810 dames uit Lancashire een adres ontvangenwaarin zij hare spijt betuigendat het district harer inwoning niet meer door hem vertegen woordigd wordt. De 12 leden van het Parlement die zich wegens hunne benoeming tot ministersaan eene herkiezing moesten on derwerpen zijn den 21 zonder tegenstand herkozen. De juridieke commissie uit den Geheimen Raad heeft den 23, in hoogste ressortals strijdig met de leer en de voor schriften der Staatskerkveroordeeld de ritualistische ge bruiken, welke de godsdienstlecraar Mackonochie in zijne kerk ingevoerd had. Niettemin heeft de bekende heer Purehas te Brighton, in den Kersnacht, zich in de S. James-kerk al daar weder van zulke gebruiken bediendwaartegen een der aanwezigen luide geprotesteerd heeftalles dwaasheid, onzin en mommerij noemende. De Porte heeft zich bereid verklaard aan de conferentie deeltenemen, indien de discussiën zich tot niets anders be palen dan tot de 5 punten van het aan Griekenland gezonden ultimatum. De grondslagen voor de conferentie zijn: hand having van het status quo ten opzichte van Candiaschorsing der tegen Griekenland gedreigde maatregelen van geweld, ondersteuning der billijke eischen van Turkije. De uitnoo- digingen ter bijwoning zijn, naar beweerd wordt, door Erankrijk geschied en ais plaats van bijeenkomst wordt Parijs genoemd. Het leger op de grenzen van Thessalie is tot 50000 man vermeerderd. Donau-Vorstendommen. Te Galatz en Ismail zijn ver scheidene grieksche gezinnen uit Turkije aangekomen. De regeering verzekert hun de bescherming der landswetten doeh niet de bescherming van het grieksche consulaat. Voorts is hun elke manifestatie tegen Turkije, op stral van dadelijke verbanning, verboden. Verkiezingen. Te Gorinchem is tot lid der 2e Kamer verkozen de heer/. Heemskerk Az., met 1157 st., tegen 948 st. op den heer v. Loon. Staten-Generaal. De 1! Kamer heeft den 28 hare werkzaamheden hervat. Zij heeft den 31 de wet op de mid delen met algem. st. aangenomen. Benoemingen enz. De heer K. Mmtjewerf is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Zuidschar- woude, en in zijne plaats benoemd de heer J. v. Hommel, burgem. van Broek op Langedijk, ten einde beide betrekkingen gelijktijdig te bekleeden. Militaire zaken. Met ln. Mei worden verplaatst de staf en 3 compagniën van het 3e bat. 4' reg. infanterie van Gouda en 2 compagniën van datzelfde bataljon van Leiden naar Rotterdam, ingeval de aldaar nieuw te bouwen kazerne gereed zal komen. Scheepvaart. In 1868 zijn te Amsterdam uit zee aan gekomen 1248 schepen (134 van Java, 123 van Bremen, 111 van Londen, 100 van Riga, 79 van Hull, 74 van Hamburg52 van Petersburg enz.) en van daar naar zee vertrokken 1322 schepen. De gemeenteraad van Leiden heeft besloten de lakenhal te bestemmen tot muzeüm van oudheden en schilderijen, die aan de gemeente behooren. Onderwijs. De gemeenteraad van Zierikzee heeft den 21 besloten tot oprichting eener hoogere burgerschool met vijf jarigen cursus en eene burger-avondschool, met 9 of meer leeraren, indien daartoe eene jaarlijksche Rijks-subsidie van f 7000 verkregen wordt. Aanbestedingen. Den 30, door het bestuur der domei nen, te Bergen op Zoom, het slechten van het bastion Coe- hoorn met een deel van den hoofdwal en de voorliggende werken, en het maken van eenen nieuwen weg, minste inschr. M. Keurs te 's Hertogenbosch voor/ 16324. Gieten. De brusselsche bankier J. E. Oppenheimmet wiens huis de leening der stad Rotterdam gesloten is, heeft aldaar/ 5000 geschonken, t. w. f 1500 aan de inrichting van onderwijs voor doofstommen, 1000 aan het kinder ziekenhuis, 500 aan de commissie voor de verpleging van ooglijders en f 2000 aan de opterichten ambachtsschool. Aan het nederd. herv. bestedelingenhuis te Dordrecht zijn door een onbekende geschonken 7 certificaten 2,) p.c. nederl. werk. schuld, ieder groot 1000. De Koning heeft f 400 geschonken voor het oprichten van een gedenkteeken voor Jan Pieterszoon Koen. Prins en prinses Hendrik hebben f 300 geschonken voor de weduwen en weezen der verongelukten van Terschelling; eene voorstelling van het letterkundig genootschap Liefde tot kunst aan den Helder, ten behoeve van dezelfde personen heeft f 231.65 opgebracht, en eene voorstelling der Pletterij- vereeniging Eendracht en f riendschap te 's Hage tot het zelfde doel. zuiver 392.08. Het Nederl. Zendeling-genootschap heeft in 1868 aan giften en legaten ontvangen 63973,61. Rampen. Door den storm van 28 Dcc, zijn de reeds hoog opgetrokken muren van een nieuwen aanbouw in de Plantage te Amsterdam neergestort op de metaalwaren- fabriek van den heer J. T. Scholte Bp Co., welke daardoor grootendeels is verbrijzeld. Gelukkig waren de 70 werklieden juist vertrokken. Te 's Gravenhage is een nieuw gebouwd huisje omverge- waaidte Hoorn een gevel die in een bakkerswinkel daarover neer kwam. De schipbrug op de Lek bij Vreeswijk is geheel uit elkander geslagen. Van een der gebouwen op het station Zutphen is het zinken dak weggeslagen. De gebouwen der landbouw-kolonie Mettray nabij die stad zijn deerlijk geha vend zoodat de schade vele duizenden beloopt. Te Smilde is een nieuwe watermolen verbrijzeld en een schapenstal om gewaaid, waardoor p. m. 250 schapen gedood zijn. Te Capelle (N. Brabant) is eene kapitale, in het vorige jaar van steen gebouwde, bouwmansschuur ingestort. Te Nieuwleusen zijn 6 huizen benevens eenige schaapskooien ingestort en honderden boomen ontworteld. Onder Velzen .is een fransch schip me1 steenkolen'gestrand, waarvan 1 man met de reddingboot is gered; een ander heeft zich zeiven gered en 3 lijken zijn aangespoeld. Ook op andere deelen onzer kusten hebben scheepsrampen plaats gehad. De sterkste windstoot was te Utrecht 155, te Helder 122 N.P. op de vierkante el. Den 28 is te Zuidscharwoude eene boerenwoning afgebrand, waarbij een tweejarig kind en 4 stuks vee zijn omgekomen. Den 1 Januari is een schuit in de Leuvenhaven te Rot terdam door een stoomboot aangevaren en onmiddelijk ge zonken. De schipper en zijne vrouw zijn gered, maar hunne 5 kinderen zijn verdronken. Rechtszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft den 24 een der deelnemers aan den opstand, die zich aan een policie-agent vergrepen hadveroordeeld tot 6 maanden ge vangenisstraf en de kosten. Een ander is den 29wegens verbreking van afsluiting en beschadiging van een voorwerp van algemeen nutveroordeeld tot een j aar gevangenisstraf 2 boeten van f 25 1 van 50 en de kosten. Het hof van Overijsel heeft den 24 het vonnis der recht bank te Zwolle bevestigd, waarbij de heer L. te Amsterdam, kapitein der Deventer-stoombootis veroordeeld tot 4a dagen eenzame opsluiting, 25 boete en de kosten, wegens on- willigen manslagdoor het afzetten van 9 passagiers en hunne bagage in een te klein bootje, dat daardoor overladen werd en omsloetr, ten gevolge waarvan een der passagiers verdronken is. De Hooge' Raad heeft den 29 verworpen het beroep in cassatie van J. Vermuntgcb. Hopstakentegen een arrest van het hof in Noordbrabant, waarbij zij, wegens poging tot vergiftiging van haren manis ter dood veroordeeld. Overleden den 21 Dec., te 's Gravenhage, na eene koite ziektede bekende dichter S. J. v. d. Bergh, bijna 55 j aren oud. Koloniën. Bali. De radja van Tabanan heeft 16 band- jarezendie op zijn gebied eene schuilplaats hadden gezocht, en de radja van Mengoei de 4 hoofdopstandelingen en 45 andere personen doen' gevangen nemen en uitleveren. Staats-loteru. Trekking der 2'klasse. No. /57o/ 20000 No. 17852 f 5000, No. 7793/2000, No. 1379 en 9191/1500, No! 177, 700, 1157, 5275 ca 13684 1000. De 2de Januari 1869 was voor de gemeente Koedijk eene ware feestdag. De heer C. Groenewoud vierde dien dag zijn 25 jarige ambtsvervulling als Burgemeester dier gemeente. Van al de gebouwen wapperde de vaderlandsche driekleur. De leden van den Gemeenteraad, Kerk-en Polderbestuur, Ouder lingen, Diakenen en Onderwijzers boden ZEd. ten geschenke eene mahoniehouten boekenkast en een album waarin de portretten der geversals een blijk hunner hooge achting voor den Jubilaris. Voor de nagelaten hulpbehoevende betrekkingen der Ter- schellinger verongelukten is ingekomen bij de Uitgevers dezer Courant van L. 0,50. PER TELEGRAAF, 't Hage. 2 Januari}. De Eerste Kamer heeft heden de begrootmg Staats-spoor- wegen met algemeene stemmen aangenomen. Welk voordeel kan Alkmaar en hare ingezetenen hebben van het in den gemeenteraad voorgestelde plan: 1°. Om een' geheel nieuwen weg aanteleggen tot een regt- streeksch spoorwegverband langs de afgegraven kanaalvest, ten gerieve van marktwezen en goederenvervoer. 2°. Om de Singelgrachten uittediepen van het Texelsche lick tot aan dc Heiloerpoort,. Het eerste punt laat zich zeer kort behandelen, wanneer men zich de vraag doetwelke goederen (vatbaar voor spoor wegvervoer), worden hier ter plaatse in die massa aangevoerd of vervoerd, dat het noodzakelijk zoude zijneen kortere ver binding met de spoor te hebben dan de nu bestaande, ten einde van de spoor gebruik te maken, met voorbijgang van den veel goedkooperen waterweg, die voor de eerste steeds een geducht concurrent zal blijven. Ik geloof, dat men dan tot de conclusie zal komen, dat er geene redenen bestaan, om tot zulk eene kostbare uitgaaf voor de gemeente overtegaan, als een nieuwe weg zou vorderen. c. Wat aangaat het tweede punt, de uitdieping van de bm- gelgrachten (van het Texelsche hek tot aan de Hciloeipooit), waardoor het noodzakelijk zal worden een brug te bouwen hieraan zullen met bet, oog op den houthandel voor Alkmaar of hare ingezetenen geene voordeelen verbonden zijndie zulk eene. kostbare uitgaaf ten laste der gemeente zouden kunnen wettigenwannneer men niet zeker is, dat de hier te bergen en optevlotten balken per zeeschip worden aangevoerd. Alleen in verband met de scheepvaart is er van den hout handel voor Alkmaar en hare ingezetenen partij te trekken. Ten einde de oningewijde lezer zou kunnen beoordeelen in welke betrekking de houthandel, zooals die door de iirma Blikman Bp Co. wordt gedreven, tot onze stad staat, en wat deze van dien handel te wachten heeft, wil ik in eenige nadere bijzonderheden treden. De heeren Blikman Bp Co., scheepsmakelaars en vlotters te Amsterdam en te Nieuwediep, hebben, om in de seheeps- bevrachtingen van den houthandel te komen, tevens dien handel opgevat, en, zooals men sedert de afsnijding van het kanaalvak heeft kunnen zien, van dat vak bij afwisseling gebruik gemaakt, om hunne aangevoerde ladingen balken te bergen en optevlotten. B. Bp Co. hebben als scheepsmakelaarsvolgens hunne eigene opgaven, dit jaar 142 schepen aan hun adres gehad. Yan iedere scheepsbevrachting wordt genoten 3 °/0 van de geheele bevrachtingssomenwanneer men eene gemiddelde grootte dier schepen aanneemt, dan kan de verdiende be- vrachtingscourtage plus minus beloopen 30000,- Voor de bediening als scheepsmakelaars dei- genoemde aankomende en uitgaande schepen zullen zij omstreeks hebben, genoten eene som van u 10000,- Hierbij komtdat zij als houtvlotters van iedere lading balken, die te Nieuwediep gelost, en voor scheepsrekening naar hier of elders wordt opge- bragt, van 3 tot 5 cents per maatsbalk genieten, men kan dit veilig aannemen op5000, 45000 Zou nu iemand met zulk eene positive verdienste in zijne handen eene verandering in zijne zaken brengenwaardoor te weeg zou worden gebragt, dat die verdienste veel minder werd Immers neen. B. Bp Co. evenmin. Zij zullen daarom voortgaan de schepen in het Nieuwediep te lossen, omdat zij, de schepen hier latende komen, daarvan geene bedienings provisie zouden kunnen innenen als houtvlotters geen transportloon verdienen aan de balken, die van het Nieuwe diep naar hier worden gebragt. Yoor ieder, eenigzints met den houthandel bekend, is het nu gemakkelijk te begrijpen, dat B. Bp Co. niet den hout handel hebben aangevangenom te trachtendie te doen bloeijen, en daarin een hestaan te vinden, maar om dien dienstbaar te maken aan hun vak van scheepsmakelaars en houtvlotters. Stelden B. Bp Co. belang in den houthandel, en wilden zij dien hier uitoefenen, dan zouden zij immers ook hier komen wonen. B. Bp Co. hebben echter noodig eene gelegenheid, om de ladingen, die zij voor eigen rekening en ook voor anderen ontvangen, optevlotten, en te bergen. Zulk eene gelegenheid is aan het Nieuwediep, waar de schepen lossen, voor qeen geld te verkrijgen, terwijl het afgesneden kanaalvak hier ter stede eene uitmuntende gele genheid tot houtvlotting en tot houtberging aanbiedt. Zijdie het beheer over dit kanaalvak voerenzijn nu onnoozel genoeg, om toetestaandat dit door personen buiten de gemeente woonachtig voor niet wordt gebruikt, terwijl zij er een belangrijke som voor zouden kunnen erlangen ten behoeve dezer gemeentevermits er voor de geïnteresseerden elders geen andere uitweg openstaat. Men geeft alzoo aan vreemde personen, die hier geen cent opbrengen, de mooiste gelegenheden gratis ten gebruike, terwijl men van inwoners, die hier hun schot en lot betalen, recognitie vordert voor veel minder gunstige gelegenheid. Doch dit schijnt nog niet genoeg te zijn. Men oppert nu ideën, om de singelgrachten geschikt te maken tot berging van hout, waarvoor veel geld noodig zal zijn. Dit plan wordt zelfs eene zaak van ernstige overwe ging bij den gemeenteraad. Men schijnt hiertoe te willen overgaan, alleen om het genoegen te hebben, balken te zien opvlotten, want van baten voor deze stad en bare inwoners kan daarbij geene sprake zijn. Immers men zal voor alle uitgaven en moeiten slechts er langen eene recognitie van de personen, aan wie men de singel grachten ten gebruike afstaat, en dat nog wel eene recognitie buiten verhouding tot de uitgegeven kapitalen. Verdere voordeelen zullen daaruit noch voor Alkmaar noch voor hare ingezetenen voortvloeien, daar het in het belang is van de heeren B. Bp Co., dat zij de schepen te Nieuwediep houden. Zooals reeds boven gezegd, de houthandel zonder scheep vaart beteekent voor deze stad en hare inwoners al zeer weinig. Ik wil dit nog nadar door de verkregen resultaten ophelderen. Het twee a driejarig gebruik van het kanaalvak door B. Bp Co. heeft immers doen ziendat er hier geen enkel schip voor hen is gelost, en kan er ook geen enkel ingezeten in deze stad worden aangetoond, die van den op die wijzege- dreven handel eenig voordeel heeft getrokken, dan een zes a zevental werkliedendie daardoor misschien zes maanden van het jaar werk hebben, waarmede zij verdienen (groot en klein) 1.50 per dag, hetgeen hoog is aangenomen. In het door de gemeentelijke commissie van onderzoek in druk uitgegeven rapport komt voor, dat er als arbeidsloon voor de werklieden per balk op 15 cents kan worden gerekend. Dit kan men veilig onder die fabeltjes rangschikken, die nog in bedoeld rapport voorkomen, bijv. de wijze waarop men voor stelt den eventuelen aan-en afvoer van het hout per spoor. Uit het voorgaande zal men, dunkt mij, genoegzaam kun nen afleiden, dat ook het tweede plan voor geen' uitvoering vatbaar is, wanneer men ten minste niet wil voorbijzien de belangen dezer stad en die harer inwoners in het algemeen. Naar het mij voorkomt, is het echter noodig, dat de stad Alkmaar alle hulpbronnen, waarover zij beschikken kan, productief make, en vermeen ik onder die hulpbronnen ie mogen rangschikken het voor de houtvlotterij zoo gunstig gelegen kanaalvak. Ik meen er alzoo op te moeten wijzendat men dergelijke gunstige gelegenheden behoort te exploiteren, en deze niet gratis moet afstaan aan buiten de stad wonende personen, wier belang het niet is, om Alkmaar en hare inwoners te baten door den houthandel, want B. Bp Co. zullen steeds voortgaan, dien handel hier te exploiteren op de wijze, zooals zij dit tot nog toe gedaan hebben, omdat dit in hun belang is. Gebruikt men de bronnen, die Alkmaar bezit op behoor lijke wijze, dan zal men daardoor zeker in de gelegenheid komenom Alkmaar's ingezetenen te ontheffen van drukkende belastingen, in de plaats van hen daarmede steeds meer en meer te bezwaren. A. ERANKEN. S>t<lb9 fliciUUSL In het vorige jaar zijn alhier ter stadswaag gewogen 18251 stapels kaas, wegende 3,713.680 N.P., tegen 190/2 stapels van 4.154,644 ponden in 1867. Er werden 19062 N.P.. wol-gewogen, zijnde 24673 mmdej dan in 1867.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2