l'ranki'ijk. Engeland. Turkije. Vcm'nigdc Stalen Mexico. l&iimcnland. Jugczottbctt ;Stufificu. BBuc wel en zie niet om. St.ibs ÜlicuwsL 'barricaden opgeworpen en zich van eenige sterke position meester gemaakt. Den 31 heeft Caballero de insurgenten gesommeerd zich te onderwerpen en de stad in staat van beleg verklaard, waarop den 1 Januari de aanval is gevolgd, van de zeezijde ondersteund door 2 goeletten. Den geheeleu dag werd hardnekkig gestreden en werden sommige barricaden 'met de bajonet ingenomen, terwijl de gekeele bezetting der stad eerst den volgenden dag volgde, nadat de insurgenten 400 dooden en gekwetsten en 600 gevangenen verloren hadden. Van de troepen zijn 180 officieren en manschappen gekwetst onder de doodenwaarvan het getal niet wordt opgegeven, bevonden zich 1 regiments-commandant en 2 kapiteins. In eene circulaire van den minister van binn. zaken worden de opstanden te Oadix en te Malaga aan reactie toegeschreven en tevens gemeld, dat samenzweeringen ten gunste der Bour bons te Painpelona, Burgos en Barcelona ontdekt zijn. De onlangs te Madrid onder voorzitting van den graaf v. Viluma gevormde //catholieke associatie' heeft den 21 Dec. eene oproeping tot de catholieken gerichttot het voeren van een strijd op leven en dood tegen de revolutie, /ij heeft eene petitie aan de Cortes in omloop gebracht, waarin het decreteeren der r. e. godsdienst tot eenige eeredienst der Spanjaarden, met uitsluiting van elke andere geloofsbe lijdenis, gevraagd wordt. Den 27 is te Madrid ook eene //catholiek-monarchale kiezersvereeniging" in werking getreden, waarvan de richting carli'stisch ismaar waarbij zich verscheidene voorname isabellisten hebben aangesloten. De regeering heeft daarom in beraad gestaan deze vereeniging te sluitenmaar is daar van teruggekomen ten einde geen voet aan geheime woelingen te geven. Den 28 is te Madrid eene republikeinsche bijeenkomst gehoudenwaaraan 6000 personen hebben deelgenomen en voor welke de heeren Fernando Garrido en Castelar het woord hebben gevoerd. Zij deden de vergaderden zweeren, zich niet te zullen laten ontwapenen en niet te zullen ge- doogendat er eene monarchie gevestigd werd. Het volk heeft met geestdrift die geloften afgelegd en luide kreeten voor de republiek aangeheven. De maarschalk Fezuela en de genl. Gasset hebben hun ontslag uit de militaire dienst ingezondennadat zij door het Voorloopig Bewind gelast waren zich op de Canarische- eilanden te vestigen. De genl. Prim heeft eene circulaire gericht tot de kapi tein-generaals waarin hij ontkentdat het plan zou bestaan om hendie vrijwillig de wapenen hebben opgevatte ont wapenen, en verzoekt dat de kapitein-generaals dienaangaande de openbare meening zullen inlichten. Te Cadix is de staat van beleg opgeheven. Te Xeres is eene communistische samenzweering ontdekt. In Navarre heerscht eene carlistische beweging. De parijsche instelling Crédit du travail, welke de voor name voorschotten - en deposito-bank der parijsche arbeiders genootschappen en de deposito-kas van een aantal vereeni- gingen van wederkeerig crediet wasis onthouden, tot groote schade van die genootschappen en van de talrijke deelnemers der ontbonden maatschappij. De voormalige administrateurs van het Crédiet Molilier en de Immobilière hebben een overeenkomst geteekendwaarbij zijingevolge het tegen hen gewezen vonniszich verbinden om 16 miljoen te restituëeren aan de aandeelhouders in eerst- gemelde, en 20 miljoen aan die der laatstgenoemde Bank- vereeniging. De heer IVittersheim heeft geappelleerd tegen het vonnis betreffende de kwestie der Moniteurs, maar de minister Ranker heeft, vermits de zaak vóór 1 Januari beslist moest zijn, daaraan een einde gemaaktdoor te bepalendat de 2 dag bladen van den heer Witterskeim niet den titel van Moniteur, maar dien van Journal OJJicicl del Empire Francais zullen voeren. Den 30 is de zesde aangeklaagde wegens de manifestatie op 3 Dec., de landbouwer Rellermann, wegens het beleedigen van overheidspersonen veroordeeld tot 11 dagen gevangenisstraf en 100 fr. boete. De Keizer heeft 5000 fr. doen toekomen aan de commissie te Triest voor de oprichting van een monument voor Keizer De graaf 'v. Chambord heeft 2000 fr. geschonken voor het gedenkteeken van den heer Berrijer. Ter vervanging van wijlen den heer Havin is in het de partement der Manche de regeeringscandidaat tot lid van het Wetg. Lichaam gekozen, met 7000 stemmen boven den candidaat der oppositie. De mogendheden tot de conferentievoor het overwegen van de rechtmatigheid der eischen van het turksche ultima tum, toegetreden zijnde, heeft de minister Lacaletteop 's Keizers lastvoorgesteld op 9 Januari de eerste zitting te houden. Van Griekenland zal een vertegenwoordiger als adviseerend lid worden toegelaten. De burggraaf Lanjuinaiseen verdienstelijk lid van de li berale partij in het W etg. Lichaam is den 1 J an. plotseling overleden, in den ouderdom van 66 jaren. De divisie-generaal Leboeuf is tot bevelhebber van het 6e legercorps (hoofdplaats Toulouze) benoemd, in de plaats van den genl. de Goyon, die in de termen van pensioen was gevallen. Ongeveer 500 ingezetenen van Tours, waaronder verschei dene leden van den gemeenteraadhebbenbij petitie aan den Senaat, geprotesteerd tegen het bezoldigen der geeste lijkheid door den Staat, tengevolge waarvan men moet bijdragen tot onderhoud van eerediensten welke men niet belijdt, en van leeraren die de godsdienstige meeningen van anderen veroordeelen. Wegens belcediging des Keizers in het nieuwsblad le Biable d Quatrezijn 3 personen veroordeeldrespectivelijk tot 4, 2 en 1 maand gevangenisstraf en ieder tot 3000 fr. boete. De gemeenteraad van S. Omer, die sedert 1863 niet har monieerde met het gemeentebestuur en onlangs de stedelijke begrooting voor 1869 verwierpis bij besluit der hooge regeering ontbonden. De keizerlijke procureur-generaal te Toulousede baron Séguier, heeft zijn ontslag als zoodanig gevraagd, omdat hem door het ministerie van justitie een en andermaal te kennen was gegevendat zijne requisitoren in zake van drukpers processen te Hauw werden geoordeeld. Sir Richard Mayne, sedert 1829 hoofd der londensche policie, is overleden. Op Nieuw-Zeeland, waar sedert geruimen tijd heftig strijd gevoerd wordt met de maoris, de oorspronkelijke inboor lingen, hebben deze de leden van 50 europeesche familiën omgebracht. Den 30 heeft in eene kolenmijn bij Wigan wederom eene ontploffing plaats gehad, waarbij 22 personen zijn omgekomen. Te Corck zijn op 1 Januari ongeregeldheden voorgevallen ter gelegenheid der installatie van den nieuwen lord-mayor, die weigerde den eed van trouw aan de Koningin afteleggen, en eene banier vertoonde met het opschrift //God redde Ier land." De troepen werden onder de wapenen geroepen, wijl er groote opgewondenheid onder de menigte heersehte en men een aanval op de huizen der protestanten vreesde. De Bijks-inkomsten hebben in 1868 bedragen 71,860,677, tegen 68,663,516 in 1867- De stedelijke raad van Dublin heeft zich tot een comité gevormd ten einde te bewerken, dat het opterichten stand beeld voor Grattanin der tijd een der heftigste tegenstanders van de unie tusschen Engeland en Ierland, zal worden ge plaatst aan den ingang van het oude Senaatshuis. De minister van oorlog heeft 2 officieren, behoorende tot de aanzienlijkste familiën des lands, van de registers van het leger geschrapt, wijl zij naar Cerigo vertrokken waren om zich bij het naar Candia bestemde corps vrijwilligers te voegen. Dat corps heeft zich aan de turken overgegeven. Het centrale opstands-comité te Athene heeft den 21 eene zeer oorlogzuchtige proclamatie uitgevaardigd. Den 21 heeft de regeering een beroep op dc natie gedaan tot het bijeenbrengen van middelen ter bestrijding der oor logstoerustingen eu de oprichting aangekondigd van comité's, bestaande uit de prefeeten en onderprefectende bisschoppen en hunne gelastigden, de ontvangers, burgemeesters enz., tot het ontvangen van vrijwillige bijdragen of van ter leen te verstrekken sommen. De grieksclie patriarch van Jeruzalem heeft, evenmin als zijn ambtgenoot te Konstantinopel, dc door den Paus aan de schismatieke geestelijkheid in het Oosten toegezonden uitnoodiging tot bijwoning van het oecumenisch concilie willen aannemen. De armenische patriarch daarentegen heeft de uitnoodiging eerbiedig aangenomen. Dc ministerraad heeft besloten aan de conferentie deelte- nemennadat de gezanten van EngelandPrankrijk en Oos tenrijk ten stelligste verzekerd hadden, dat de 5 punten van het ultimatum den grondslag der beraadslagingen zouden uitmaken. De russische gezant heeft verlangddat het besluit tot uitzetting der grieksclie onderdanen niet uitgevoerd zal wor den; de andere gezanten hebben tot gematigdheid aange spoord, maar de Porte heeft geantwoord, dien maatrege niet te kunnen schorsen zonder waarborgen van Griekenland ontvangen te hebben. In antwoord op de afwijzing van het ultimatum door Grie kenland heeft de minister van buitenl. zaken o. a. aange voerd dat de beweeringals bestond cr geen recht om het oprichten van vrijwilligers-corpsen tegentegaan, onhoudbaar is dewijl het grieksclie strafwetboek ieder met den dood be dreigt, die zonder vergunning der regeering soldaten werft. Op voorstel van den engelsehen gezant heeft de regeering beslotendat alle grieksclie schepenwelke vóór het afbre ken der betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland bezig waren met in Europa eene lading intenemen vergund zal zijn om die in de turksche havens te lossen. Omstreeks 1200 op Candia gevangen genomen vrijwilligers van het corps van Petropaulaki zijn ter beschikking van den bevelhebber van het fransche smaldeel in de Levant gesteld. De gezant der Ver. Staten heeft geweigerd de in Turkije verblijf houdende grieken onder zijne hoede te nemen. De - 1 vrijgevige wij- 1UUUJ1 UV1V..V.. O regeering heeft thans evenwel besloten om zigingen te brengen in de bedreigde verbannings-maatregelen. De Senaat heeft eene motie aangenomen, waarbij sympa thie met de pogingen der Spanjaardenom een meer liberaal bewind te verkrijgen, wordt uitgedrukt, en waarbij zij wor den aangemaand om de slavernij aftescliaffen. Het Congres heeft den 7 Deo. eene motiewaarbij de gezant te Londen berispt en zijne terugroeping gevraagd werd naar de commissie voor de buitenl. zaken verwezen. Nog is eene motie voorgesteld om den President Johnson 5 000 d. toetc- staan, tot dekking der kosten van het tegen hem gevoerde geding. Voorts heeft de heer Sumner een wetsvoorstel ge daan," om het stemrecht aan alle manspersonen te verleenen. Eene' motie van gelukwensching aan het spaansche volk is aangenomen. De presidentiëele Boodschap heeft zoozeer de verontwaar diging van het Huis der Afgevaardigden gaande gemaakt, dat men in beraad heeft gestaan de voorlezing te staken; zij werd eerst in eene volgende zitting ten einde gebracht, Het voorstel om de rente der staatsschuld a 6 p.ct. te be zigen tot aflossing der hoofdsom en alzoo in ló jaren en 8 maanden de geheele schuld te kwijtenwerd //uiterst grof onbeschaamd en schandelijk" genoemd en eene motie tot protest tegen eenige repudiat.ie den 16, met 151 tegen 6 st. aangenomen. De President heeft eene proclamatie uitgevaardigd waar bij hij aan alle deelnemers aan den opstand in de Zuidelijke Staten onvoorwaardelijk vergiffenis verleent en hun al de constitutioneele rechten en voorrechten doet terugerlangen. Den 11 Dec. 's avonds, zijn 100 personen van Seymour, in Indiananaar Nieuw-Albany gegaanhebben aldaar des nachts de gevangenis overrompeld en 1 der gevangenen op gehangen. Deze waren boosdoeners, tot eene rooverbende oehoorendewelke sedert langen tijd de omstreken had onveilig gemaakt. De uitvoerders dezer executie vreesden, dat de rechter de gevangenen in het leven zoude laten. Gewapende benden hebben de plantages bij Savannah ge plunderd de gevangen genomen negers bevrijd, de wegen bezet en de overheid getrotseerd. De inwoners hebben ver sterkingen voor den sheriff georganiseerd, ten einde tegen de negers optetrekken, 't welk ton gevolge heeft gehad, dat de oproerigen in onderwerping zijn gekomen. De stad Alamos, in Sonora, is door waterhoozen en over stroomingen op 12 huizen na geheel verwoest. Dc 70UU zielen sterke bevolking is naar het gebergte gevlucht4U menschen zijn omgekomen. Sïaten-Generaal. Bij de 2e Kamer is ingediend de begrooting voor de Kust van Guinea voor 1869, in ontvang 24000 en in uitgaaf f 183000 bedragende en aldus eene bijdrage uit 's Ilijks middelen vorderende van f 159.000. Benoemingen, Tot burgemeester van Sloten (Noordhol land) de heer C. de Vosonder toekenning van eervol ont slag als burgemeester van Schermerhora en Ursem. Scheepvaart. In 1868 zijn voor de eerste maal zee- brieven verleend aan 70 binnen- en 14 buitenlands gebouwde schepen, metende te zamen 10591 lasten, tegen 88 bmnen- en 9 buitenlands gebouwde van 1279S lasten m 1°"'- Te Dordrecht zijn in het afgeloopen jaar ingeklaard 3/2 beladen schepen en uitgeklaard 215 beladen schepen en schepen in ballast. Te Utrecht is een Constitutioneel Gezelschap opgericht, ten doel hebbende om in den vrijen geest onzer staatsregeling werkzaam te zijn tot bevordering, uitbreiding en toepassing vau politieke kennis. Rampen. Den 31 Deo. heeft aan den Nieuwen Neuzcn- polder, vóór den zeedijk aan de Westerschelde op nieuw eene oeverafschuiving plaats gehadover eelje lengte van 140, eene breedte van 25 en eene diepte van 1- ellen. Door den hoogen stand der rivieren zijn de omstreken van Deventer en 's Hertogenbosch overstroomd. Te Lutjebroek, werden dezer dagen een broeder en zuster, zijnde tweelingen, ten vorigen jare op denzeltdeu dag gehuwd, insgelijks op denzelfden dag vader en moeder, mede van tweelingen Bovenstaande spreuk is oen van die, waarvan een wijs koning zoude zeggen: het zijn gouden appelen op zilveren schalen. Jammer dat het weldoen dikwijls verkeerd wordt begrepen. Bij menigeen bestaat de weldaad daarin, dat er eenige guldens worden geschonken, zonder zich te bekommeren wat er mede gedaan wordt. Zoo bestaat er in onze stad bij velen eene gewoonte om Zaturdags uitdeeling te houden van halve en heele centen aan bedelaars van Ègmond aan Zee. Die gewoonte is niet goed. Want dit is zeker, dat er onder zijn die alleen bede len om iets extra te hebben en niet uit noodzaak; anderen gaan als jeugdige meisjes met ootje en drijven bij overlijden daarvan de zaak voo'- eigen rekening. Zoo volgt de eene bedelaars-familie dc andere op. Kregen zij geen giften aan de huizen, mogelijk zoude dat soort meisjes het er van haar jeugd af op toe leggen, om zoodra mogelijk bij boer of burger een dienst te zoeken. Daardoor zou die bevolking welke te Egmond haar bedelaars-leven voortplantworden verplaatst, en zouden de mingegocde meisjes goede diensten aan de maatschappij bewijzen en hare familie tot eero kunnen zijn. Het zal zeker geen beloog behoeven, dat onder het dienstboden-personeel nog ruim plaats is voor vlijtige en zindelijke meisjes. Was er hulp toe noodig om haar bij de eerste intrede eenige ondersteuning te schenken, dan zouden de giften zeker beter besteed worden dan door ze in het blinde weg te geven. Zulke meisjes zouden dan in de ge legenheid kunnen komen, later zelf welligt iets voor hare verarmde betrekkingen te kunnen doen. Wij zouden gaarne zien, dat, er te Egmond eene vereeniging opstond, die voor bovenstaand doel van de Alkmaarsche burgerij de bedel- penningen wist te verzamelen die aan de deuren worden weggeschonken. Daarmede zoude zij hare gemeente en de maatschappij goede diensten bewijzen. Mogt dat niet gebeuren, de Alkmaarsche burgers geven dan hunne penniugskens aan de nu op te rigten bewaarschool en zij kunnen de vruchten van hunne giften van nabij zien. Want geven aan de deur dient nergens toe, als om een bedelaars-geslacht te onderhouden, tot oneer van dat geslacht en tot onnut voor de maatschappij. Naar wij vernemen hebben in Gouda de gevers aan de deuren zich vereenigd om in een locaal, aan de armen spijs te verschaffen. Die dus niet heeftwordt niet ledig wegge zonden. Hij vervoegt zich 's morgens vóór acht uren bij een lid der vereeniging, ontvangt daarvan een bewijs en be geeft zich daarmede naar het locaalen ontvangt daar dien ïlag behoorlijk voedselmaar moet daar dan ook den geheeleu dag blijven [werken? Red.]. Het laatste is eene reden voor den niet-arme om er geen gebruik van te maken; die waar lijk niet heeft, maakt er gretig gebruik van. Ziedaar dan ook een middel om uwe giften aan de waar lijk armen te doen toekomen en geeft gij geen gelegenheid, dat uwe gift op onwaardige wijze worde besteed, zooals he laas dikwijls gebeurt. Om zich daarvan te overtuigen be hoeft men niet ver te zoeken. Bovenstaande regels zijn ter overweging aanbevolen aan alle weidenkenden. Zullen zij weerklank vinden? Wij willen het hopen. X. De redactie meent, dat zich het bedelen der egmonders hier ter stede, sedert de politie daarop meer dan vroeger toezicht houdtbepaalt tot, weinige oude en gebrekkige lie den. Nu de egmonder meisjes zijn ter sprake gebracht, gelooft zij er op tc moeten wijzendat het in geeue enkele gemeente dezer provincie zoo slecht met het schoolbezoek inzonderheid der meisjes, gesteld is als te Egmond aan Zee. In 1868 zijn binnen deze gemeente geboren 219 jongens en 200 meisjes, te zamen 419 kinderen, waarvan 12jongens en 3 meisjes buiten huwelijk. Hieronder zijn begrepen 8 paren tweelingen (9 jongens cn 7 meisjes) en 6 jongens en 4 meisjes alhier geboren uit elders woonachtige ouders, ter wijl 1 'jongen en 3 meisjes elders uit hier woonachtige ouders werden geboren, zoodat het getal geborenen tot de bevolking dezer gemeente behoorende bedroeg 214 jongens en 199 meisjes. Overleden zijn 213 mannen en 211 vrouwen, tezamen 424 personen, verdeeld in 282 ongehuwden, 88 gehuwden en 54 weduwnaars en weduwen, waaronder 8 van het mann. en 5 van het vrouwelijk geslacht die elders woonplaats hadden, terwijl 6 van het mann. en 4 van het vrouwelijk geslacht elders zijn overleden die tot de bevolking dezer gemeente behoorden, zoodat het getal overledenen deel uitmakende vau onze bevolking bedroeg 211 mannen en 210 vrouwen. Als levenloos aangegeven werden ingeschreven 15 van het mannelijk en 9 van het vrouwelijk geslacht, waaronder 1 van het vrouwelijk geslacht buiten huwelijk geboren. Gehuwd zijn 90 paren, zijnde 66 huwelijken tusschen jong- mr.ns en jonge dochters, 3 tusschen jongmans en weduwen, 13 tusschen weduwnaars en jonge dochters en 8 tusschen weduwnaars en weduwen. Echtscheidingen of scheidingen van tafel en bed zijn niet ingeschreven. De feitelijke bevolking die op 31 December 1867 5555 mannen en 6054 vrouwen, totaal 11609 personen, bedroeg, is alzoo vermeerderd door de geboorten van 413 kinderen en door de vestiging van 428 mannen en 420 vrouwen; ever minderd door het overlijden van 421 personen, en door het vertrek uit de gemeente van 391 mannen en 408 vrouwen, gevende alzoo eene vermeerdering van 40 mannen en 1 vrolljF' en op 31 December 1868 een getal van 5595 mannen en 6055 vrouwen, totaal 11650 personen. Alzoo zijn in 1868, in vergelijking met 1867, 21 kinderen meer geboren, 89 personen meer overleden en is het getal huwelijken 32 minder geweest. De sterfgevallen hebben de geboorten met 11 en de inge- komenen de vertrokkenen met 49 personen overtroffen. Door het kiescollegie der herv. gemeente is den 5 een twaalftal opgemaakt ter beroeping van eenen predikant in de plaats van d». Dorper, bestaande uit de heeren: W. v. d. Bijtel te 's Grevelduin-CapelleK. F. Creutzberg te Maarssen, J. T. v. Dijk te Hilversum, E. B. Gunning te Leijerdorp, ff. J. P. d. Linde te Zevenbergen, A. J. G v. Maasdijk te Katwijk aan Zee, B. Mossel te Ncderkorst den Berg, ff M. M. Rappard te Sexbierum, F. L. Rutgers te Brammen, F. IV. Sniits teHellevóetsluisWtliegeman te Vreeland en E. J. v. JVisselingh te Haarlemmermeer. Naar wij vernemen worden door eenige jongelieden pogingen in 't werk gesteld, om te dezer stede een rederij kerskamer opterichten, die den naam en spreuk zal voeren der opgeheven kamer Bilderdijk. In het jaar 1868 zijn aan het kantoor van den rijKs- telegraaf alhier verzondenontvangenopgenomen en verder geseind ongeveer 17700 depeches, tegen 9602 in 1867. In zijne vergadering van Dingsdag 5 Januari 1.1. heeft het Departement Alkmaar der Maatschappij tot Rut van t Al gemeen met algemeene stemmen besloten, de volgende missive aan het Hoofdbestuur te zenden en daarvan kennis tc geven aan alle andere departementen Aan het Hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Het Departement Alkmaar der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen betuigt aan het Hoofdbestuur dezer Maatschappij

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2