Jngcztfnbcn Stukken. ftflarfct- ctt Jjcursbcrtcïiten. Benoemingen. Tot havenmeester aan het N. H. Kanaal is benoemd de luitenant ter zee 2e kl. C. C. Vermeer. Staats-loterij. Trekking der 3e klasse. No. 7610/ 25000, No. 5095 5000, No. 3067 2000, No. 4767 en 5675 1500, No. 962, 4974, 10078, 13112 en 18642 1000. Noordscharwoude9 Januari. Gisteren vierde de heer A. v. d. Eelaart den 25eo verjaardag van zijne benoeming tot hoofdonderwijzer alhier. Overal waren vlaggen uitge stoken ten blijke van belangstelling. Door eene commissie van hoofdonderwijzers uit de nabuurschap naar de school geleid, werd de jubilaris achtervolgen-/ toegesproken door den burgemeester der gemeente, den hoofdonderwijzer uit Broek den tegenwoordigen en den vorigen predikant der berv. ge meente eeu der schoolkinderen en eeu der kweekelingen van de door hem gegeven wordende normaallessen, die allen deden uitkomen, hoezeer de verdienstelijke en bekwame onderwijzer aller achting en liefde geniet. Toepasselijke liederen der schoolkinderen wisselden deze toespraken af. Getroffen betuigde de jubilaris zijnen warmen dank en ver zekerde, dat het zijn lust was zijne gaven en krachten aan de openbare school te wijden. Terwijl de schooljeugd eenige versnapering gebruikte, werd de heer v. d. Eelaart naar het raadhuis geleidwaar hem eene reeks van prachtige cadeaus, beidde, o.a. dat der gemeente, bekostigd uit bijdragen van alle ingezetenenzonder onderscheid van stand of geloofs belijdenis. Nogmaals betuigde hij zijnen diepgevoelden dank. Des avonds waren tal van vrienden en verwanten ter feest maaltijd in het lokaal van den heer de Geusvereenigd waar men tot laat in den nacht te zamen bleef, menige har telijke dronk aan den jubilaris en allerlei belangen gewijd werd, en de heer schoolopziener Luijmes op krachtige wijze de verdiensten van zijnen vriend schetste. Heden gaf de jubilaris een alleraardigst en doeltreffend ingericht feest aan de schooljeugd. De Maatschappij Arti et Amicitiae" te Amsterdam aangemoedigd door den bijzonder gunstigen uitslag, dien de beide tentoonstellingen van Oudheden en laatstelijk die van Schilde rijen van oude Meesters op hunne kunstzalen gehad hebben en vooral door de algemeene medewerkingdie zij mochten ondervindenhebben het voornemen opgevat om in de maand Maart eene Tentoonstelling van Wapenen, Krijgsattributen enz. tot stand te brengen, waarvoor reeds veler ondersteu ning en daaronder belangrijke van hoogerhand, is toegezegd, maar waarvoor zij zooveel mogelijk de algemeene medewer king inroepen. ïn deze Tentoonstelling zullen opgenomen worden alle volgende voorwerpen, sedert de grafelijke tijden in gebruik: Europeesche üorlogs- en Jachtwapenen en projectielen. Krijgs-, Jacht- en Paradetuig. Wapenrustingen, Kleedingstukken en Ledergoed. VaandelsKrijgs-Muziekinstrumenten. Orden, EereteekenenGedenkpenningen en Noodmunten, betrekking hebbende op krijgsbedrijven of krijgslieden. Portretten en Historische voorwerpen van bekende kr ij gslieden. Modellenzeldzame Boek- en Prentwerken over Krijgskunde. De voorwerpen voor de Tentoonstelling bestemd, moeten vóór 23 Eebruari bezorgd worden aan het lokaal der Maat schappij "Arti et Amicitiae," of desverkiezende bij het naastbij wonend Correspondeerend Lid der Commissie, zijnde te Alkmaar den heer C. W. Bruinvis. De transportkosten voor heen en terug komen voor rekening van genoemde Maatschappij. De ingezonden voorwerpen worden gedurende de Tentoon stelling tegen brandschade verzekerd. Het bestuur der liedertafel Arion verschafte op Zondag den 3 dezer aan hare kunstlievende leden weder een genot vollen avond. Behalve de choren, die vrij goed en de orchestnummers die flink werden uitgevoerdmogten wij het genoegen smaken van den heer Smabers het tenor-aria uit Stradella te hooren, datals naar gewoontedoor onzen verdienstelijken tenor met veel gevoel en juistheid werd gezongen. De heer H. Heukerothsolo-trombonist, van Amsterdam handhaafde ook hier weder zijn gevestigden naam. Telkenmale wanneer die voortreffelijke trombonist zich deed hoorenwist hij het publiek in vervoering te brengen. Zijne voordragt is in het eene oogenblik verheven, grootsch, in het andere liefelijk zachtterwijl bij de variatiën zijne vaardigheid en meesterschap schitterend uitkomen. Zijne nuances in de uitvoering der zware variatiën vooral in de Nationale Eantaisieeen nummer bij uitnemendheid schoon doch niet minder zwaar, zijn onovertrefbaar. De solist was weder zeer gelukkig in de keuze van zijn programma, omdat hij het classieke met het populaire wist te vereenigen. Het Divertissement van Ferd. Kessel toch is een kernach tig pompeus stuk't welk voor een ieder bevallig en be grijpelijk isde prachtige introductie met hare schoone over gangen moetmet zooveel virtuositeit voorgedrageneen ieder boeijenhet Adagio werd met gevoel, de variatiën met veel juistheid voorgedragen. De Nationale Eantaisie van den heer A. Berlijn schijnt geheel voor onzen solo-trombonist vervaardigd. Eene on berispelijke voordragt, die van eene juiste opvatting getuigt, doet dit stuk kennen als van zeer classieke bewerking. Het daarin voorkomend adagio kwam ons voor met, eene ge heel aan het, volkslied vreemde melodie kauonisch en streng imiterend te zijn doorgewerktalleen hij die, zijn instrument in alle opzigten meester iskan de waarde van dat werk naar behooren doen uitkomen. Het publiek bewees door herhaalde terugroepingdat men èn muziek èn voordragt weet te waarderen. Het orchest. onder de leiding van den heer A. Otto, kweet zich zeer verdienstelijk van zijne taak, bij het moeijelijke ac compagnement der solo-nummers. In Alkmaars Weekblad van 10 Jan. j.l. komt een artikeltje voor, geteekend X, inhoudende eene afkeuring der gewoonte, van velen der ingezetenen, om Zaturdags centen uittedeelen aan de bedelaars van Egmond aan Zee. Wij zijn het met den geëerden inzender volkomen eens dat deze gewoonte niet goed isomdat zij den zedebedervenden invloed der bedelarij helpt bestendigendoch betwijfelen het zeer, of eene vereeniging als ZE. bedoelt, hoe wenschelijk anders ookin eene gemeente als Egmond aan Zeewaar de behoefte dikwijls zoo groot is, in stand zou kunnen blijven. Uit het bijschrift der redactie, aldus luidende: "Nu de eg- //monder meisjes zijn ter sprake gebragt, gelooft zij er op te //moeten wijzen, dat het in geene enkele gemeente dezer "provincie, zoo slecht met het schoolbezoekinzonderheid der //meisjes, gesteld.is, als te Egmond aan Zee," schijnt te blijken, dat zij dit slechte schoolbezoek, als eene indirecte oorzaak van het bedelen der Egmonders beschouwt. Is het het waar wat de redactie daar beweert, wij zouden die ge volgtrekking niet durven bestrijden. Doch hoe weet zij dat het schoolbezoek in geene enkele gemeente der Provincie zoo. slecht is? toch niet van hooren zeggen? Wij mogen ten minste niet veronderstellen, dat zij, op grond daarvan, zijdelings een blaam zou werpen op gemeentebestuur e11 school-autoriteitendie vooral in een gemeente als Egmond er veel aan kunnen toebrengen, om het schoolgaan te be vorderen. Is de bewering der redactie gegrond op officiële opgaven? Zoo ja, dan logenstraffen die de veeljarige bevin ding van steller dezes. Het is waar, even als andere gemeenten, levert ook Egmond aan Zee de treurige ervaring dat de kinderen in den regel de school te vroeg verlaten doch wat het schoolbezoek betreft, blijkt deze gemeente bij andere niet achter te staan, daar toch op eene bevolking van p. m. f 7DO zielen het getal schoolgaande 300 bedraagt en daarvan eiken schooltijd, I ij gewone omstandigheden, gemid deld 270 a 2S0 aanwezig zijn. Hierbij dient nog in aan merking genomendat geene kinderen beneden 5 jaren wor den toegelaten en dat het schoolbezoek 's zomers en 's win ters bijna niet verschilt. Uok is de verhouding van jongens en meisjesbij omliggende gemeenten vergelekenniet on gunstig te noemen. Op welken grond dus de redactie bovengemelde aanhaling kon constateren, verklaar ik niet te begrijpen. G. Egmond aan Zee 14 Jan. 1869. [Het besprokene is ontleend aan den laat sten jaargang van het Jaarboekje der Vereeniging voor de statistiek.] De door neen handelaarin de Meu/ce Noord-Hollander van 31 December verzochte inlichtingen en het in eeu vorig nornmer van dit blad ingezonden stuk van den heer Franken, geven mij eene geweuschte gelegenheid de belangrijke zaak der uitdieping van de Singelgrachten en het aanleggen van den regten weg nogmaals, doch thans van eene andere zijde, te behandelen. Tot de behoorlijke beantwoording van beider grieven is het echter noodig de zaak iets hoogcr optevatteri. Alkmaar moet, wil het niet vervallen, krachtig de hand honden aan al wat tot verbetering van zijn marktwezen leiden kan en kan dan inderdaad eene groote hoogte bereiken. Het kan, mits het de vaste overtuiging van zijn bijzonder goeden aanleg heeft en, daarop vertrouwende, afziet van de vroeger gekoesterde vrees voor concurrentie de groote marktplaats van het rijke Noord-Holland benoorden het IJ, worden. Daartoe is evenwel oneindig meer noodig dan de verbetering van eenige polderwegen die tot die markt voeren en het behoorlijk onderhoud der besiaande werken. Naar gelang het tij verloopt moeten de bakens verzet Alkmaar moet in de tegenwoordige tijdsomstandigheden niet alleen eene goede marktplaats zijnmaar bovendien de tus- schenhand, de plaats van opslag en van expeditie voor hetgeen de producerende landbouwer en veehouder aanbrengt en door den consumerenden binnen- en buitenlandschen handelaar wordt getrokken. Daartoe is gemakkelijk afvoeren van het ter markt gebragte even noodig als het beh lorlijk aanvoeren en ter verbetering van een en ander wensch ik, den Noord- Hollandsch-Erieschen-spoorweg, eene uitnemend goede gelegen heid om zoo gemakkelijk mogelijk van water- en spoorweg communicatie gebruik te kunnen maken en goed ingerigte markten. Is dat een en ander verkregen dan zal in later dagen misschien nog meer worden gevorderddoch wat dan vereischt zal worden zal zich van zelve openbaren en behoeft ons thans niet te bekommeren. Wordt de ontwikkeling van Alkmaar daarheen gerigt dan zal het al het voordeel hebben van zijne belangrijke uit gaven voor onderwijs en zullen de gemeentebelastingen zonder te groot bezwaar kunnen worden gedragen, want onze kin deren zullen de vruchten van de goede opvoeding die zij genoten hier kunnen vinden. Zij zullen zich als handelaren expediteurs en commissionairs alhier kunnen vestigeneven als menig knap jong mensch in Rotterdam en elders op die wijze een nuttigen werkkring vindt. Doet men dat niet dan is er alhier slechts voor een uiterst gering getal meer ontwikkelden werk en voortdurend zal zich dus hetzelfde verschijnsel als thans voordoen dat de, in vergelijking met andere plaatsenhier niet hooge belastingen betrekkelijk zwaar zullen drukken, want op het oogenblik verkeert Alkmaar niet in zeer gunstigen toestand. Hier toch, even als overal eldersis het eerste gevolg van een tijd van overgangbe nadeeling van eenige bestaande toestanden en langzame, juist door die benadeeling teruggehoudenontwikkeling van het nieuwe. Op alle plaatsen aan spoorwegen gelegen heeft zich dat bezwaar in den beginne voorgedaan, doch ook allen gaan na dien tijd van overgang een beter leven te gemoet. Voor Alkmaar klemt dit te meer, omdat de ingezetenen voor eeu groot deel van de verteringen en iukoopen der markt- bezoekende boeren leven en Alkmaar weinig eigen handel of productie heeft. Nu dus de rigting dier verteringen en inkoopen veranderd wordt, is het dubbel noodig met allen ernst omtezien naar hetgeen, na den tijd van overgang, het nieuwe leven zal moeten voeden. Alkmaar heeftvermeen ik geene kans eene lustplaats te worden als Haarlem. Alkmaar heeft eene bestemming die, behoorlijk ontwikkeld, eene blijvender waarde heeft, het kan eene uitstekende markt- en handelsplaats worden. Het oude sijsteem van verteringen en inkoopen vervalt, het nieuwe leven moet dus worden gezocht in meerder eigenhandel en bloeijender marktwezen. Die zienswijze heb ik reeds voor eenige jaren in het breede ontwikkeld, want reeds vóór de spoorweg in exploitatie waskon hijdie zich de moeite van eenig onderzoek gaf dat alles gemakkelijk voorspellen. Het algemeen echter on derzoekt weinig maar oordeelt naar den indruk van het oogenblik. Men juicht het plan van den spoorweg toe cn belooft des noodig groote bijdragendoch als de zaak tot stand is gekomen"en alles gaat niet terstond voor den wind, dan wordt men moedeloos en klaagt. Men geloofde ook aan den bijzonderen aanleg van Alkmaar niet, doch zie! van jaar tot jaar nemen de bewijzen voor de waarheid mijner bewering toe en thans begint men ook buiten Alkmaar op een en ander het oog te slaan. De ontvangst van het station Alkmaar (11,600 inwoners) is reeds hooger in het ticeede jaar van exploitatie dan in Delft (22,000 inwoners) na dertig jarig gebruik van den spoorweg! De Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij komt nu met een belangrijk aanbod; zij vleit zich eene voordeelige zaak te zullen doen door eene opoffering van circa 15.000,behalve de kosten van on derhoud en bedieningvoor eene directe spoorwegverbinding barer lijn met de de markten. Dat aanbod nu valt zamen met het verzoek der Regering om de beide voor Alkmaar ondoelmatige wegen overtenemen en op dat verzoek moet (al doet het mij om der zaak wille leed dat het thans geschieden moet) eene beslissing genomen worden. Daaraan knoopt zich echter alweder eene andere vraag vast: zal, zoo tot de uitvoering wordt besloten, in de Singelgrachten eene brug worden gelegd of niet? De commissie heeft toestemmend geantwoord, met het oog op het gebruik dat van die grachten na uitdieping voor hout berging kan worden gemaaktterwijl zij verder vermeent dat een goed linantiëel beheer zamenkoppeling van beide werken eischt. Wat zeggen nu een handelaar en de heer Franken over de eerste zaak, den regten weg en spoorwegverbinding? COHEN STUART. Wordt vervolgd.) $tclbs fit CU XX) 9. Woensdag avond vernam men in de nabuurschap van het Hof een hevigen slag en werden plotseling alle gaslichten uit gedoofd die echter dadelijk weder ontstoken konden worden. Welhaast ontdekte men over eene aanmerkelijke lengte een scheur in den grond en bleek de oorzaak van het verschijn sel. Een privaat in een der naburige woningen had geene afsluiting van liet. gemeente-riool; toen nu iemand daar met, een licht binnentradontvlamde het opstijgende zwavel-wa- terstofgas en sloeg de vlam door het gemeenteriool tot een der kuilen en veroorzaakte daar eene ontploffingmet ver brijzeling van het metselwerk. De bedoelde persoon heeft zich aan het hoofddoch niet gevaarlijkgebrand. Van wege het Nederl. Israëlietisch armbestuur zal op aanstaanden Donderdag, 21 Januari, eene collecte met open schalen langs de huizen der ingezetenen worden gehouden. Het beroep der herv. gemeente, uitgebracht op Ds. B. Rijnders te Hazerswoude, is door Z.Eerw. aangenomen. Regenten van het Burger-Weeshuis werden den 15 dezer aangenaam verrast door de toezending van een inschrij- vings-biljet van wege Hare Majesteit onze geëerbiedigde Koningin, waarin hun een aanzienlijke bijdrage ten behoeve van de aan hunne zorgen toevertrouwde instelling werd toe gezegd. Ongetwijfeld zal dit blijk van hooge belangstelling in liet Alkmaarsche Weeshuis ook door AÏkmaars burgerij met blijde verrassing vernomen en hoog gewaardeerd worden. Zij zal echter hare erkentelijkheid zeker op geen gepaster wijze kunnen toonen, dan door dit doorluchtig voorbeeld na te volgen en door onbekrompen bijdragen te zorgendat in de vele behoeften der weezen behoorlijk worde voorzien. Saterdag morgen is in het gasthuistot het ondergaan van gerechtelijke schouwing, gebracht het lijk van een man, die plotseling oveijjeden was en 's namiddags zou begraven worden. Naar luid van het daarvan loopende, misschien overdreven verhaal, zou de overledene door eene vrouw, die met hem hetzelfde perceel bewoonde en last had van zijn nachtelijk tehuiskomen, met een luiwagen zijn doodgeslagen. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 14 Jan. Albertns Adrianus Wilhelmus Richel, te 's Hage en Maria Bolten, te Alkmaar. - Cornells Lourens Clau sing, te Alkmaar en Johanna Antoinetta Kiel, te Zijpe. Hendrik Burgering en Catharina Quax beiden te Alkmaar, onl. te Zuid- en Noord-Schermer. Hendricns Johannes Nieuwenkampwedr. van Johanna Bos, te Hasselt en Maartje Roderwijn, te Alkmaar. GETROUWD. 10 Jan. Hendrik Banning en Hendrica Adriana Lingerak. Gernt Soeeker en Jtilhelmina Anna Engelina Oort- meijer. Martinus van Gulik en Catharina Josina Clausing. Adrianus Gersente Helder, en Alida Menkente Alkmaar. GEBOREN. 10 Jan. Piet er, Z. van Jan van Zwol en Jannetje de Ronde. Gijsbertus Cornells, Z. van Klaas Schot en Trijntje de Raad. 12 Alida, D. van Klaas Hartog en Alida Jans. Elisabeth Frederika, D. van Adolf Leonard van Gendt en Elisabeth Frederika van Elten. 13 Johanna PetronellaD. van Dirk Albertus Braaken- burg en Wilhelmina Frederika Meijer. Jannetje, D. van Jan Poeger en Trijntje Lek. 14 Johannes Richard en KareiZs. van Bernardus Schu macher en Jansje Prins. OVERLEDEN. 9 J an. WillemZ. van Gerrit Klarenbeek en Anna Erederica Susanna Melis, 11 m. 11 Maria Josepha Schnaps, wed. Joannes Kelil, 69 j. Maria Sophia, D. van Johannes Antonius van Geen- huysen en Sophia Margaretha Gottmer, 9 w. 13 Johannes Nxerop Pz., 60 j. Cornelis Nierop, 76 j. 14 Juriaan iïillem Collhojf, 68 j. OPENBARE VERGADERING van deafdeeling Alkmaar der Nederlandsche vereeniging'. tot af schaffing van sterken drank op Maandag, den 18 Januari 1869, des avonds ten 7j ure, in het lokaal aan den Koningsweg. Alkmaar 11 Jan. Aangevoerd 7 Kalveren 45 a 70, 4 nucht. dito f 8 a 12, 152 Schapen t 18 a 29 33 vette Varkens 48 a 66 ets. per NP. 16 Jan. Aangevoerd 6 Paarden f 40 a 60, 1 Koe 110 16 nucht. Kalveren /6a 13, 227 Schapen f 7 a 21, 20 magere Varkens f 14 a 2154 Biggen f 8 a 11Boter per kop 80 a 85 ets. Enkhuize* 13Jan. Karweizaad f 19.50 per 50 kilo, Mos terdzaad f 23graauwe Erwten f 16 a 17, witte dito j 13, Capucijnders f 13 a 15, Wijker valen ƒ13, bruine Boo- nen f 13 per mud. Haarlem 11 Jan. Roode Tarwe f 10.30 a 11.25, witte f 9.25 a 10.10, Rogge 8 a 8.50, Gerst ƒ6.50, Haver f 4.40 a 5.25Grauwe erwten f 10Paardenboonen f 8 a 8.50. 13 Jan. Aangevoerd 3 Koeien f 100 a 130, 2 Graskal veren f 15, 14 nucht. dito 10 a 14, 56 Schapen/10 a 20. Hoorn 9 Jan. Rogge 8 a 8.50, Gerst 6.75 a 7.25, Haver f 5 a 5.50, groene Erwten /12 a 13 witte 11.25 a 12, grauwe 15 a 17, vale 10 a 12.50, bruine Booneyi 11.75 a 12.50, Paardenboonen ƒ9.25 a 9.50, Mosterdzaad f 23 a 23.50, Karweizaad f 19.50 a 20, Aardappelen /3a 3.50 per mud, Boter 0.60 a 0.65 per kopje, Eieren en Appelen tot vorige prijzen. 14 Jan. Kleine kaas 34.50, aangevoerd 1 stapel, we gende 241 N.P. Purinerende 12 Jan. Aangevoerd 52 Runderen, 22 Paar den, 55 vette Kalveren 60 tot 100 ets. per NP., 41 nucht. dito t 10 a 24, 34 vette Varkens 52 a 61 ets. per NP., 19 magere dito f 14 a 2023 Biggen 5 a 7, 1152 Scha pen en LammerenKippeneieren 5 per 10062 Ganzen 3.75, 10 Zwanen f 4 a 6 per stuk. Boter 1.25 a 1.35 per NP. Aangevoerd 77 stapels kleine kaas. Schagen 14 Jan. Aangevoerd 20 nucht. Kalveren /5a 15 200 vette Schapen /18a 26, 457 magere dito 8 a 16, 11 magere Varkens 10 a 16, Biggen f 6 a 8. Konijnen 15 a 60, Kippen 70 a 125, Eenden 50 a 90 ets., Boter f 0.92) per kop of 1.24 per NP., Kaas 17) a 22)- ets per NP., Kippeneieren 3.50 a 4 per 100. Schiedam 14 Jan. Moutwijn 15, Jenever f 20.50. Londen 11 Jan. Aangevoerd 3620 Runderen 5.6, 19150 Schapen 5.6. 36 Kalveren 6.4, 270 Varkens 5. 14 Jan. Aangevoerd 1290 Runderen 5.6, 5340 Scha pen 5.6, 152 Kalveren 6.6, 50 Varkens 5.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2