Frankrijk. Engeland. Huslmtd. Tni'kjic. SSimienlaiid. Jngesonbctt 5lu?inC!t. Stabe Ütcuws. doende tegen die kiezers van welke vermoed werd, dat zij monarchale..candidaten zouden stemmen. Te Barcelona hebben de republikeinen bij het samenstellen der stembureaux eene nederlaag geleden, zijnde in 13 der 22. bureaux monarchalen verkozen. Te Madrid zijn 54157 stemmen uitgebracht. De heeriS«- gastade laatste op de lijst der monarchalenbekwam er 29430, de heer Figuerasde eerste op de lijst der republi keinen, 14967. Te Logrono zijn de heeren Ditlce, Olozaga en Sagasta verkozen. Naar luid van voorloopige opgaven, zouden 223 monar chalen, 75 republikeinen en 1> absolutisten tot led n der Cortes verkozen zijn. De verkiezingen zijn zonder ernstige verstoring der orde afgeloopen. Omtrent het oproer op liet eiland Reunion verneemt men het volgende: De blanke bevolking der stad fa. Denis, opge zet door het radicale Journal de Commerce en het geheime blaadje le Cri d' Alarm ewas verbitterd over de ondersteu ning en bevoorrechting, tot schade van sommige bedrijven, der door dejezuiten bestuurde ambachtsschool. tegen den hoofdredacteur van het scherpe olerikale blad la Malle, die zich aan een aanslag tegen de eerbaarheid had schuldig ge maakt, en tegen den zeer impopulairen directeur van het departement der binnenl. zaken. De oploopen begonnen den 29 Nov., bij welke gelegenheid reeds verscheidene militairen gekwetst werden, en werden de beide volgende dagen voortgezet; maar den 2 Dec. verkreeg de beweging een bedenkelijker voor komen en werden de troepen niet slechts met steenworpen maar ook met geweerschoten begroet, zoodat zij van hunne vuurwapens moesten gebruik maken. Op deze en vorige dagen zijn aan de zijde des volks 5 a 6 gedood en 15 a 20 gekwetst, en van de militairen 20, waaronder 3 officieren, gewond. Den 3 werd de staat van beleg afgekondigd en begon de burgerwacht het zwakke garnizoen te ondersteunen, terwijl den 4 het fregat la Belliqueuse op de reede verscheen. De gouverneur heeft den gebat ru ambtenaar vervangen en commissiën ingesteld tot het onderzoeken der grieven omtrent de jezuitenschool enz. De bevolking der stad en van andere voorname plaatsen des eilands is overgegaan tot het onder teekenen van eene petitie aan den Senaat, ter erlanging der rechtstreekscke verkiezing der Koloniale Baden en de ver tegenwoordiging in het Wetg. Lichaam te Parijs. Den 15 is te Parijs uitspraak gedaan in het geding ter zake der oproerige aanplakbiljetten. Caron is veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf en 1000 fr. boete, FelixPyat en Poirier bij verstek tot 3 jaren en 10000 fr., allen met ontneming der burgerschapsrechten. Na het houden van 5 zittingen, hebben de leden der conferentie (uitgezonderd de turksche gezant, die daartoe eerst later gemachtigd werd) den 16 eene verklaring geteekend, dat elke Staat, die een buitenlandschen opstand aanmoedigt door het openen zijner havens voor kaperschepen, die eene wettig afgekondigde blokkade trachten te verbreken, of het vormen van tot het ondernemen van invallen bestemde ex pedition toelaat, zich schuldig maakt aan verkrachting van het volkenrecht. Deze verklaring zal aan het grieksche bewind bekend gemaakt worden; met uitnoodiging daaraan zijne adhaesie te hechten, in welk laatste geval Turkije zijn ultimatum zal intrekken Den 20 is de zesde zitting gehouden en het protocol ge teekend; maar de conferentie zal het antwoord van Griekenland afwachtenalvorens hare beraadslagingen definitief te sluiten. De Keizer heeft den 18 de zitting van het Wetg. Lichaam geopend met eene toespraak, welke als zeer vredelievend wordt aangemerkt. De Kblnische Zeitung noemt de troonrede eene reusachtige verkiezings-reclame. De staatsbegrooting voor 1870 is ingediend. De gewone ontvangsten zijn geraamd op 1736, de gewone uitgaven op 1650 miljoen, d. i. 35 en 30 hooger dan over 1869. liet batig slot van 86 m. wordt op de buitengewone begrootmg overgebracht, terwijl de einduitkomst van gewoon en buiten gewoon een overschot van 1£ m. is. Voor oorlog alleen is op het gewone budjet. 373, op het buitengewone 4j. m. uit getrokken. De regeering heeft besloten omin het belang der wolvee- fokkerijnevens de 2 bestaande Bijks-schaapskooieneene herderschool met 2jarigen cursus opterichten op eene hofstede bij Haut-Tingry, waartoe 190 bunders grond behooren en waar al de vereischte gebouwen aanwezig zijn. De in het vorige jaar te Parijs opgerichte Ligue interna tionale et permanente de la paix heeft een prijs van 5006 fr. uitgeloofd aan den inzender van het best geschreven werk over "de misdaad van den oorlog." De Beform-League heeft den 13 te Londen eene verga dering gehouden en daarin tot haar hoofddoel gesteld het verkrijgen van de geheime stemming. Den 15 kwamen on geveer 700 personen, waaronder verscheidene Parlementsle den bijeen en werd besloten een algemeen petitionnement op touw te zetten ten gunste der geheime stemming. De Koningin heeft de conclusiën van het verslag van den Geheimen Baad ten aanzien vam het ongeoorloofde der ritua listische gebruiken, goedgekeurd en gelast dat dien over eenkomstig zal gehandeld worden. De nieuwe Onderkoning van Ierland, graat Spencer, beett den 18 met groote plechtstatigheid zijne intrede m Dublin gedaan. De stedelijke Baad en de Senaat der universiteit hebben hem adressen van gelukwensching aangeboden, in dat van den Baad wordt te gelijk amnestie gevraagd voor de fenian-gevangenen. De verkiezing van den heer H'enrey Stracey als lid. van het Lagerhuis is vernietigd wegens gepleegde omkoopenj waaraan hij echter persoonlijk onschuldig is verklaard. Desgelijks is vernietigd de verkiezing van den heer IVhil- icorthdie met zijne agenten te Drogheda ongeoorloolden invloed, door vreesaanjaging, op de kiezers had uitgeoefend, en daarom in de kosten van het geding is veroordeeld. Op last des Keizers is, met het begin des jaars, in Polen, in plaats van de tot dus ver gevólgde gregoriaansehe tijd rekening de russiscbe of oude tijdrekening voor de eemge geldige verklaard. De openbaar gemaakte staatsbegrooting voor 18by is ge raamd op 482 miljoen. Het tekort, a 13 miljoen, wordt ge dekt door de overschotten van '67 en '68, die 4 en 10 m. bedragen. Uit bijzondere middelen is in de begrootmg op genomen eene som van 31 m. voor het bouwen van spoor wegen en het maken van havenwerken te Biga en te Odessa. Oickciihiiid. Bij Kon. besluit van 4 Jan. is de uitgifte bevolen van schatkistbiljetten met gedwongen koers, voor een bedrag van 15 miljoen drachmen, onder verband der zoutwerken en sommige andere domeinen van den Staat. De overgaaf van het corps van Petropoulaki heeft plaats gehad ten gevolge van 2 door den franschen consul te Canea aan hem gerichte brieven, waarin betoogd werd, dat door het blokkeeren der Enosis en andere maatregelen der turksche regeering. gebillijkt door de europeesche mogendheden, alle aanvoer voor den cretaschen opstand was afgesnedenen dat verder verzet aan 40 zijner gevangengenomen vrijwilli gers het leven zou kosten. De door de Porte ingestelde commissie voor de grieksche aangelegenheden heeft bekend gemaaktdat grieksche onder danen zich bij haar moeten aanmelden, ten einde hunne passen te bekomen of eene vergunning om in Turkije te mogen blijven. De Sultan heeft bepaalddat de bewoners van Jeruzalem voor altijd van de militaire dienst en van oorlogsschattingen ontheven zullen zijn. De heilige stad is deswegens schitte rend geïllumineerd geweest. Donau-Vorstendommen. De aanvoerders der bulgaarsche benden van den jongsteu zomer zijn tot 6 maanden gevan genisstraf veroordeeld. Staten-Generaal. Bij de 2e Kamer is ingekomen een wetsontwerp tot intrekking der fransche wetten, houdende voorschriften nopens het vervoer van vrachten op de land wegen, in verband met de breedte van de vellingen der wielen van voertuigen. Benoemingen. Tot griffier van het kantongerecht te Schagen mr, S. P. J. Eros, advocaat te Helder; tot. lid van den Baad van State m'. J. IJ. Geertsema Cz., thans lid der 2e Kamer. Eerbewijzen. Aan den heer A. Magnin, burgemeester van Beverwijk, is den 17 de groote zilveren medalje der Noord- en Zuidhollandsche Bedding-maatschappij aangebo den wegens zijne kloekmoedigheid bij het redden van schipbreukelingen van het op 29 Dec. onder Yelsen ge strande fransche schip la Scabieuse. 's Bijksmiddelen hebben in 1868 opgebracht/71.282,632, tegen 71.876,716 in 1867. De raming beliep/ 69.665,576 Kerkelijke zaken. Op 1 Januari bedroeg het aantal candidaten tot de H. Dienst bij de Ned. Herv. Kerk 60, waarvan 10 als hulpprediker of als leeraar bij het voorbe reidend hooger- en het middellaar onderwijs waren geplaatst. Gieten. Prins Frederik heeft 1000 beschikbaar gesteld ter herstelling van den inwendigen koepel der Munsterkerk te Boermoude. De Koningin heeft 150 beschikbaar gesteld ten behoeve der in den aanstaanden zomer te Utrecht te houden volks- huishoudelijke tentoonstelling. Gratie. De Koning heeft aan A. G-cilleitdoor het hot in Zeeland tot de doodstraf veroordeeld gratie verleend en die straf vervangen door 20jarige opsluiting. Overleden den 19 te Amsterdamde gepensioneerde schout-bij-nacht F. A. Johr, geb. op Curapao 28 Nov. 1796. In 1816 nam hij deel aan den zeestrijd voor Algiers en se dert tot 18o7 aan verschillende krijgsbedrijven in de kolomen. noodig. Vervolg en Slot.) Die weg zal voor een groot deel der belastingschuldigen, die bezuiden de Nieuwesloot en het Pnidsen wonen, weinig of geene tijdsbesparing opleveren, voor hun is de weg langs de Bergerhout niet ondoelmatig en gemakkelijk veilig te maken. Ik beaam het ten volle, maar het geeft mij niets. Vooreen ander gedeelte toch der bevolking is de weg niet gunstig gelegen en zou dus de 2' toegangsweg moeten behouden blijven, maar dan zal juist geschieden wat niet wenschelijk schijnt. De gemeente zal twee wegen moeten onderhouden en verlichten, terwijl er een gemaakt kan worden, beter en korter dan de beide anderen, voor de meeste ingezetenen aangenamer, voor allen zeer stellig geheel voldoende. Ik hecht aan die spoorwegverbinding groote waarde en al moest cenig gemak worden opgeofferd om die te verkrij gen ik geloof dat het verstandig waredoch opoffering is onnoodigde nieuwe weg is voldoendekost minder en geeft den spoorweg bovendien! Maar die spoorweg is naar hun gevoelen geheel overbodig'. Welke goederen, vatbaar voor spoorwegvervoer, worden hier ter plaatse in die massa aangevoerd of vervoerd, vraagt de eenwelk nutwelk voordeel is in de beraamde spoorweg verbinding voor de ingezetenen gelegen, informeert zich de ander. Zij vermeenen daarmede genoeg te hebben gezegd en zien niet in dat niets van al wat zij om en bij zich zïen ooit zou zijn aangevoerdals alle menschen er zoo over had den gedacht. Al wie dat nieuwe bedachtinvoerdebegon of daarstelde, ging uit van de veronderstelling, dat er zich koopers of gebruikers zouden opdoen. De eerste man die een marktveer oprigtte deed niet anders en rekende op passagiers en goed. De onnoozele! riepen de toenmalige geestver wanten mijner bestrijderswie heeft er ooit van een markt veer gehoord, waar bestaat zoo iets, wie zal er gebruik van maken welke goederen en personen zullen er meer of anders vervoerd worden dan thans Welk nut zullen de ingezetenen van den spoorweg hebben? Mij dunkt die vraag is gemakkelijk te beantwoorden. Wordt ér van de verbinding gebruik gemaakt dan zal het zijn om dat de handel aan den spoorweg boven de andere middelen van communicatie de voorkeur geeft. Meerder gemak voor den handel wekt handel en meer vertier geeft voordeel voor allen Dat is in het algemeen waar, maar voor Alkmaar vooral, omdat hier in zekeren zin veel minder eigenhandel is dan bij de belangrijkheid van de markt zou kunnen bloeijen. Al wat dus Alkmaar een gemak in expeditie boven andere plaatsen geeft kan de uitbreiding van den eigen hanc.el be vorderen; doch zegt men, bij de onzekerheid of er gebruik van gemaakt zal worden is de uitgaaf gewaagd. Niet alle j nieuwe zaken gaan goed en niet ieder waagstuk gelukt Juist zoo! Maar wat doet men in het dagelijksck leven?— Men beoordeelt, en teregt, het al dan niet gewaagde eener uit gaaf naar het gevoelen van deskundigen en belanghebbenden, doch juist daarom nu is het aanbod van de Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij van zooveel belang. Alkmaar waa"t betrekkelijk weinig of niets, want de uitgaaf geeft een beter en goedkooper weg dan anders wordt verkregen en al gaf dus het spoorwegverband nietsde uitgaaf was niet ijdel; maar voor de Maatschappij is dat anders, die waagt eene aanzienlijke som en ik geloof dus, met het oog op de erkende bezadigdheid van die Maatschappijhaar aanbod, haar proel te Alkmaar te nemenals een krachtig bewijs voor de ver moedelijke juistheid mijner stelling omtrent Alkmaars aan leg te kunnen aannemen. De vragende handelaar die geen nut m den spoorweg voor de inqezetenen ziet, is het echter zeker met den lieer l<ranken niet eens, dat er geene goederen vervoerd zullen worden, want hij meent dat het beter ware dat de Maatschappij alles voor hare rekening maakte en aan de gemeente een wandel en rijweg cadeau gaf. Mij dunkt al de voordcelen voor de Maatschappij zoo belangrijk zijn, dan zal er voor de in gezetenen ook wel eenig nut in steken De vrager spreekt ook van gewoonlijk gevraagde recognitie, doch schijnt niet te weten dat dit gewoonte is voor particulier gebruik. De haven- en kaaigelden zijn afgeschaft en voor al wat voor ol door publieke middelen van vervoer wordt daargesteld, wordt geene recognitie gevorderd. f. Wat het 2" werk, de uitdieping der famgelgrachten, betreft, heb ik alleen den heer Franken te beantwoorden: De Singelgrachten, zegt het rapport, kunnen met m den, tegenwoordigen toestand blijven. Dempen of uitdiepen is uuuuig. Dempen en uitdiepen kost veel; het eerste geeft niets, het laatste veel, directe n indirect, want er is behoefte aan plaats voor houtberging. De heer Franken is mij in deze een krachtig bondge noot, wien ik warmen dank verschuldigd ben. Hij leert ons met welke belangrijke handelsfirma Alkmaar te^ doen heeft. 142 Schepen aan haar adres en ƒ45000.verdienste! Die firma nu vraagt Alkmaar om eene gelegenheid om hout te bergen en wat zegt een deskundige als de heer Franken. BSf Co. hebben echter noodig eene gelegenheid om de "ladingen die zij voor eigen rekening en ook voor anderen "ontvangenoptevlotten en te bergen. "Zulk eene gelegenheid is te Nieuwediep. waar de schepen «lossen, voor geen geld te verkrijgen, terwijl het afgesneden "kanaalvak hier ter stede eene uitmuntende gelegenheid tot "houtvlotting en tot houtberging aanbiedt. "Zij die het beheer over dit kanaalvak voerenzijn nu "onnoozel genoeg, om toetestaan, dat dit door personen "buiten de gemeente woonachtig, voor niet wordt gebruikt, "terwijl zij er een belangrijke som voor zouden kunnen er- Hangen ten behoeve dezer gemeente, vermits er voor de "geinteresseerden elders geene andere uitweg openstaat. Is het mogelijk mij beter te ondersteunen. Ik zou ieder woord, behalve dat onnoozele onnoozel, wel willen onder schrappen Daar de heer Franken er een verwijt van maakt dat men het kanaalvak om niet ten gebruike geeft en er bo vendien besloten is dat kanaalvak niet tot houtberging te bestemmenis het dunkt mijallerverstandigst de grachten uittediepen. Omtrent liet bedrag van de huur en de soliditeit van den huurder kan, na de opgave van den heer F., geen redelijken twijfel meer bestaan. De directe voordeelen voor de gemeente zijn dus zeker. Thans de indirecte! De heer F. zegt: "Alleen in verband met de scheepvaart is er van den hout handel voor A lkmaar en hare ingezetenen partij te trekken. Wie te veel bewijst, bewijst niets. Ik geloof wel dat er nog meer verdiend zou worden als die 142 schepen hier kwamen, maar ik ben het daarom nog niet eens, dat er niets verdiend wordt al komt alleen het hout.'De heeri'.. die zich de moeite geeft de winsten der firma B. 8f Co. te berekenen, maakt ook de begrooting hunner kosten op. Slechts 6 a 7 werklieden, zegt hij, hebben 6 maanden gemiddeld 1,50 per dag verdiend. Dat is al iets en de gemeente mag reeds dat voordeel van enke len niet versmaden. De berekening is evenwel niet juist. De betrokken firma deelde mij op mijn verzoek mededat alhier sedert half Julij aankwamen 17 ladingen, te zamen 21685 balken (de juiste opgaaf van iedere lading met de volgbriefjes ligt thans voor mij) en schrijft mij daarbij dat hier: »voor eiken balk is betaald 5 cents voor opvlotten en voor //verder transport gemiddeld 7 centsbehalve het verwerken »van het daarbij behoorend kleinhout," terwijl volgens vroeger opgaaf die uitgaven met die voor het kleinhout, kleine on kosten van touwwerk enz. circa 15 cents per balk bedragen. De heer Franken zij in het vervolg een weinig voorzigti- ger in zijn oordeelwaar hij te doen heeft met mannen die onderzoeken vóór zij schrijven. Wanneer nu in h.ct eerste licili jsur dat van liet kanaalvak (eigenlijk geen wettige ligplaats) gebruik wordt gemaakt, reeds door een gebruiker 3000 aan de werklieden alhier is uit gekeerd 'dan is het dunkt mij tijd om maatregelen voor het vervolg en ook voor andere geïnteresseerden te nemen en is het vermoeden niet ongegrond, dat langzamerhand bij belangrijker houtberging ook houthandel zal ontstaanen daar nu het kanaalvak "niet meer gebruikt mag worden, is er geen ander middel dan het uitdiepen der Singelgrachten. Ook hier dus zijn de voordeelen voor de gemeente niet twijfelachtig en is de winst der ingezetenen vermoede lijk belangrijk. De "Handelaar" en de heer Franken drukken met bijzondere voorliefde op de woorden Ingezetenen en Freemdelingen. Be drieg ik mij nietdan behoort die onderscheiding niet meer tot onzen tijd. Zijn de voorgestelde verbeteringen voor de ontwikkeling van handel, marktverkeer en nijverheid gunstig, dan is het het belang der gemeente die in het leven te roe pen. Door het bevorderen van het gemeentebelang worden reeds de belangen der ingezetenen gebaatterwijl bovendien door elke verbetering, misschien voor enkelen verlies ont staat, doch daarentegen het algemeen belang der ingezetenen wordt bevorderd. COHEN S IU ABT.^ Een wandelaar beklaagt zich over de ellendige wijze waarop men door het snoeien der boomen voortgaat al het bevallige aan onze plantsoenen te ontnemen. De boomen aan den Achterweg tussclien de Verlaatjes en het schuthok zijn van alles beroofd wat naar takken geleek en dus veranderd m kousendroogers of telegraafpalen. Waarom? Niet omdat zij te veel windvang hadden, daar waren zij niet hoog genoeg voorook niet om blijvend voordeel van den houthak want is er nu ceel afgehaald, de boomen zijn voor meerdere jaren benadeeld. Wil men met alle geweld de takken verkoopen, dan moet men de boomen snoeien als aan den straatweg onder Heyloo, waar de dikke takken weggehakt worden en de jon^e uitloopers mogen blijven zitten; zoodoende zullen die' boomen in den volgenden zomer weder groen zijn en niet hunne voornaamste organen voor hunne ademhaling en levensonderhoud, de bladen, missen. Maar van de wijze waarop een boom zich uit den damp kring voedt en daaraan de stof voor zijne houtmassa ontleent, heeft onze alkmaarsche hakkersbaas blijkbaar even weinig verstand, als liefde voor de hem verlrouwde bezitting. Door zijn onbeteugelden haklust heeft hij bovendien de boomen van de langs den weg loopeniie laan benadeeldwelke alsnu meer dan vroeger aan den feilen westewind zijn blootgesteld. Bij de gerechtelijke lijkschouwing waarvan in ons vorig Nr gewaagd werd, is uit- noch inwendig gebleken, dat de dood door toegebrachte lichamelijke belcedigmg zou veroor zaakt zijn. Het daaromtrent, geloopen hebbende verhaal is derhalve in eeenerlei opzicht bevestigd geworden. Het Prov. Blad N°. 3 bevat het besluit tot afkondi ging van het op 4 Nov. 1.1. door de Staten van Noordhol land vastgestelde bijzonder reglement van bestuur voor den Eendrachtspolderzijnde de Kijf,- Vrede- en W eezenpolders binnen deze gemeente. -»T j i j Loof? De Vereeniging voor de statistiek in Nederland heelt tot haar medelid benoemd de heer m'. A. P. de Lange alhier. Het kiescollegie der herv. gemeente heeft den i», uit het vroeger opgemaakte twaalftal, het volgende zestal gevormd: H. J. P. v. d. Linden te ZevenbergenA. O. J. v. Maasdijk te Katwijk aan Zee, B. Mossel te Nedeihors den Berg H. M. M. Rappard te Sexbierum, 1. L. Rutgers te Brammen, IV. fliegenthart te Vreeland, en vervolgens op het drietal geplaatst de heeren v. d. Linden, v. Maasdij Nam"men verneemt zijn in de vergadering van de kiezersvereeniging Evangelie en Vrijheid tot candidaten va i het eollegie van "notabelen benoemd de aftredende heeren Mr. G. iL Leeuwen, Mr J. E. Nuho\t ran der Veen C BréejaartS. Blo\ IIz., Mr. C. v\n Foreest, P.F.CJVm vesteijnD'. J. cfo LeeuwenA Siebert Cosier, Co de Lanae J. C.\Vonk, M. van der IVerJf en A. Iless. Do haagsche predikant d'. Zaalberg is voornemens Dins-

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2