Frankrijk. Engeland. Griekenland. Turkije. Binnenland. Stabs iltctnus. bekroonde kunstenaars, docenten bij openbare inrichtingen van onderwijs, enz. Te Madrid is eene eerste protestantsche kerk geopend. Bij decreet van den minister voor openbaar onderwijs is gelast om al de archieven, boekerijen en kunstverzamelingen, welke zich in kerken, kloosters en geestelijke stichtingen bevindenten behoeve van den Staat in bezit te nemen daarvan zijn alleen uitgezonderd de boekverzamelingen der seminariën, die het eigendom der geestelijkheid zullen blijven. De burgerlijke gouverneur van Burgos is den 25, op het oogenblik dat hij zich in de hoofdkerk bevond, ten einde, overeenkomstig dat voorschrift, een inventaris van hare kostbaarheden optemakenvermoorden het vreeselijk ver minkte lijk vervolgens door de kerk gesleept. Het kapittel was tegenwoordigmaar heeft niets gedaan om den moord en de lijkschennis te verhinderen. Deze misdaad heeft diepe verontwaardiging opgewekt. De vrijwilligers hebben terstond de zijde der regeering gekozen. De burgerlijke autoriteiten hebben haar gezag aan de militaire overgegeven. Yerscheidene personen, en daaronder 3 geestelijken, zijn in hechtenis genomen. De menigte te Madrid, opgewondeu door den gepleegden moord en door de weigering van den Paus om den spaanschen gezant ten gehoore te ontvangen, heeft den 25 het pauselijk wapen van het gebouw der nunciatuur gerukt en verbrand en daarna vooi het hötel van het ministerie van eerdienst geëischt, dat de nuncius terstond zou worden weggezonden. De secretaris van het departement heeft daarop geantwoord, dat de regeering den post van nuncius had opgeheven. De regeering heeft zich bij het corps diplomatique ver ontschuldigd wegens het schenden van de woning van een zijner leden. De hoofredacteur en verschillende mede-arbeiders van de Pensamiento zijn gearresteerd. Aan de personen betrokken in de gebeurtenissen op Porto- Rico is amnestie verleend. Het Yoorloopig Bewind heeft een manifest uitgevaardigd naar aanleiding van het gebeurde te Burgos, en daarbij ver klaard de schuldigen onverwijld en voorbeeldig te zullen straffen. Te Parjjs is een nieuw democratisch en anti-clerikaal dagblad, le National verschenen, dat slechts 20 fr. 's jaars kostzoodat op elk abonnement 34 fr. wordt verloren. De ondernemers hopen dit verlies te vergoeden door de opbrengst der advertentiënwelke zij in overgroot aantal verwachten voor een bladwaarvan het debiet minstens tot 100000 exemplaren moet worden opgevoerd. De heer Charles Walewski is den 22 van Parijs naar Athene vertrokken tot overbrenging der depechewaarbij de griek- sche regeering uitgenoodigd wordt zich met de door de conferentie aangenomen beginselen te vereenigen. Den 22 zijn de heeren Peyrouton en Gaillard en de student Rigaultwegens het houden van buitensporige en hartstoch telijke redevoeringen in de zaal der Pré-aux-clercs en in de Redoute-zaal, veroordeeld respectievelijk tot 6 maanden ge vangenisstraf en 300 fr. boete, tot 3 maanden en 200 fr en tot 4 maanden en 200 fr., alsmede de heer Holmdie de vergaderingen geleid en de sprekers niet tot de orde ge roepen hadtot 100 fr. boete. Den 24 heeft de Keizer de chinesche ambassade op de Tuilerien ten gehoore ontvangen. De vloot bestond bij het begin des jaars uit 430 bodems, waarvan 331 met stoomvermogen. Bovendien waren afge bouwd 7 en in aanbouw 31 vaartuigen, alle met stoomkracht, benevens 1 zeiltransportschip. Nadat alle 9 afdeelingen van het Wetg. Lichaam verlof hadden gegeven tot de interpellatie van den heer Bethmont over het voorgevallene op liet eiland Reunionheeft dezelve den 26 plaats gehad en is de vergaderingna het antwoord van den minister van marine vernomen te hebbenmet 195 tegen 22 st. overgegaan tot de orde van den dag. Al de afdeelingen hebben eveneens toegestaan het verzoek van den heer Benoistom de regeering te interpelleeren over de toepassing der wet op de openbare vergaderingen. Daarentegen is afgewezen de aanvraag der heeren Bethmont en Buffettot het doen eener interpellatie over den bin- nenlandschen toestand. Eene commissie van dagblad-géranten is belast om met den voorzitter van het Wetg. Lichaam in overleg te treden over het heropenen der journalisten-tribune in die Kamer. Bij de verkiezing voor een nieuwen gemeenteraad te Saint- Omer, die wegens hooggaande oneenigheid met het stedelijk bestuur ontbonden was, is nochdemaire, noch eenige andere door dat bestuur gestelde of begunstigde candidaat verkozen. De heeren Ch. Reed en Holms, in het londensche district Hackney tot leden van het Lagerhuis gekozen, hebben aan kosten hunner verkiezingen 1470 en 3862 moeten besteden. Van de niet gekozen candidaten heeft uitge geven de kolonel Dickson 279, de heer Locock Webb 412, de heer Homer 2566de heer Butler 3200 p. st. Nog grooter som werd door een mislukten candidaat in het na burige kiesdistrict Tower-Hamletsde heer Coopebesteed n.l. 8650. De verkiezing van het parlementslid Richard Glass te Bewdley isop grond van kwade practijken en ongeoorloofden invloed, evenwel buiten zijn weten gepleegdnietig verklaard. Het besluit tot uitgifte van schatkistbiljetten met gedwon gen koers tot een bedrag van 15 miljoen dr. is ingetrokken en vervangen door eene schikking met de Nationale Bank en de Jonische Bank, die te zamen 6 milj. in geld en 15 milj. in banknoten aan de regeering zullen voorschieten en aan welker banknoten gedwongen koers is verleend. Hobart-bassa heeft de wateren van Syra verlaten, nadat de grieksche autoriteiten beloofd haddendat de Enosis het anker niet ligten zou. De Onderkoning van Egypte heeft voor het geval van het uitbreken des oorlogs 50U00 man en de egyptische vloot ter beschikking van den Sultan gesteld. De regeering heeftbij depeche aan hare gezantenhare tevredenheid over de besluiten der conferentie betuigd en verklaard, wegens de eenstemmige veroordeeling der houding van Griekenland, als in strijd zijnde met het volkenrecht, er van af te zien om aantedringen op het nakomen der punten van het ultimatum. De regeering heeft voor 28000 het tot vervoer van troepen bestemde engelsche stoomschip S. Lawrence aangekocht. De uitvoering der bevelen ten aanzien van het verlaten van het Rijk door de daarin verblijf houdende griekenis uitgesteld totdat Griekenland op de verklaring der confe rentie zal hebben geantwoord. Staten-Generaal. Bij de 2® Kamer zijn ingediend een ontwerp van wet tot nadere regeling van het koloniaal batig slot van 1865, en een wetsontwerp, houdende regeling van de bevoegdheid der consulaire ambtenaren tot het opmaken van burgerljjke acten en van de consulaire rechtsmacht. Rijks-telegraaf. In 1868 zijn verzonden 1.047,823 en ontvangen 1.064.673 berichten, en was de opbrengst dei- kantoren f 497,719. Spoorwegen. Aan den heer JPH. v. Meukeren, notaris te Rotterdamis concessie verleend voor den aanleg en exploitatie van een spoorweg van Boxtel over Gennep naai de pruisische grenzen in de richting van Cleef en naar Wezel. Schutterijen. Al de officieren der d. d. schutterij te Utrecht, met uitzondering van één, hebben den 23 hun verzoek om ontslag aan den Koning onderteekend. De aan leiding daartoe schijnt te zijn de wijze, waarop sommige leden van den gemeenteraad zich in eene vergadering van dat lichaam over de schutterij hebben uitgelaten. Bij Kon. besluit van 27 Jan. heeft Z. M. eervol ontslag verleend aan F. L. Koelman te Schagen als officier van gezondheid 3» kl. en aan H. IIV. N. Schermerts te Heyloo als len luit., beide bij het 3® bat. der opgeheven rustende schutterij in Noordholland; en benoemd bij het opferichten 3® bat,, staf, tot 1®" luit, adj. J. v. d. Kaay te Alkmaar, tot P" luit, kwartiermeester P. A. de Gelder te Alkmaar, 3e compagnie tot kapitein J. J. Molenaar te Alkmaar, tot 2™ luit. F. Conijn te Egmond aan Zee en J. H. Holland te Egmond-binnen. Bij het 5® bat, zijn o. a. benoemd tot kapiteins G. IJ. Blaamv en A. Sloos, tot 1' luit. F. G. C. J. Heiligers en A. Resel- man, tot 2® luit». S. M. v. Lon, R. Kaan Az., A. Sloos en J. A. Haarselhorst. Scheepvaart. In 1868 is de nederlandsche koopvaardij vloot van 2159 vaartuigen, metende 270,082 lasten, ver minderd op 2117 vaartuigen van 267,596 lasten. Ingeklaard zijn 7741 schepen, metende 1.989,814 tonnen, benevens 533 schepen in ballast, en uitgeklaard 5235 schepen, metende 1.377,799 t., benevens 3200 schepen in ballast. Nijverheid. De gemeenteraad van Groningen heeft eene subsidie van/ 1000 toegezegd, voor de in Juli aldaar te houden tentoonstelling van photographienatuurzelfdruk en kleurendruk, ter gelegenheid der algemeene vergadering en het congres der Nederl. Maatschappij van Nijverheid. Onderwijs. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 27 tot hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan het Atheneum benoemd mr. G. v.Tienhoven, adj .-comm. aan het dep. van justitie. Aan dat Atheneum studeeren thans 248 jongeliedenwaarvan 75 aanstaande militaire geneeskundigen en 37 pharmaceuten. Het getal studenten aan de hoogeschool te Utrecht be draagt thans 478, t.w. 167 in de rechten, 165 in de god geleerdheid 65 in de geneeskunde64 in de wis- en na tuurkunde en 17 in de letteren. Behalve dezen zijn 14 elders studeerenden ingeschreven. Aan dr. A. L. Gastman is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als directeur der Rijks-kweekschool voor on derwijzers te Haarlem. Aanbestedingen. Den 25 te Amsterdam, door deHoll. Spoorweg-Maatschappijhet maken van een stationsgebouw te Veenenburg, aan S. v. d. Kamp teLeijden, voor/12494. Rampen. Te Groningen zijn den 21 een sergeant en een fourier der artillerie, die zich op het zwakke ijs gewaagd hadden om schaatsen te rijden, ondanks de spoedig aange wende pogingen tot redding, verdronken. Een derde persoon, die met de militairen door het ijs was gezakt, is nog in tijds gered. Ook te Koedijk, NoordscharwoudeenOudcarspel heeft liet ijsvermaak een slachtoffer geëischt. Overleden, den 26, te Bennebroek, aan de gevolgen van typhus, Mr. D. Koorders, het bekende conservatieve lid der 2® Kamer voor Haarlem. Bankbiljetten. De minister van justitie heeft het bestuur der Vereeniging tot bevordering des bockhandels uitgenoodigd, van zijne zijde mede te werken tot liet tekeergaan van de verspreiding van nagebootst geldswaardig papier. Standbeeld voor J. Pz. Koen te Batavia. Bij het comité voor de oprichting hier te lande is tot dus ver ont vangen 3505,28. Koloniën. De van Bali teruggekeerde troepen hebben den 30 Nov. hunnen intocht te Soerabaya gedaan, waar zij met de meeste geestdrift en hartelijkheid zijn ontvangen. De overheden, de bezetting en de schutterij namen aan de plechtigheid deel, de stad was met eerebogen en vlaggen versierd en voor de krijgers was een feestmaal aangericht, gevolgd door muziekuitvoering en prachtig vuurwerk. Staats-loterij. Trekking der 4" klasse. No. 11131 f 25000 No. 7438 5000, No. 9866 f 2000, No. 4959 en 5887 1500, No. 3772,6394, 6947,14819 en 18344 flOOO. PER TELEGRAAF, 's Hage, 30 Januari. De Tweede Kamer der Staten-Generaal is tegen Dinsdag 9 Februari bijeengeroepen. ZONDERLINGEN. Bregenzerwouder Levens beelden en Karakterschetsen uit den laatslen tijd. Naar het duitsch van Franz Michael Fel- der. 2 Deelen. Bij den boekhandelaar Kluitman alhier verscheen onlangs het merkwaardig boekwerk, waarvan wij den titel hierboven afschreven. De vertaling ervan is te danken aan onzen stad genoot den heer Grottendieckdie zich op uitnemende wijze van deze moeilijke taak gekweten heeft. Niet^ beter dan hij kunnen wij den indruk weergeven door de lezing der Zon derlingen bij ons verwektals hij in de voorrede zegt; »Het trof mij in die schetsen en beelden uit den achterhoek van Oostenrijk te zien leven en werken, wat hoofd en hart van ontelbaren onder ons vervult, wat de grootste en rijkste geesten bezighoudt. En dat alles in zulke zuivere lijnen, met zooveel waarheid en diepte, en tevens, bij ongewone dichterlijke gaven, zóó juist van psychologische beschouwing en ontwikkelingdat ik niet wistwat ik méér moest be wonderen den rijken schat van mensclienkennishet veel omvattend en juist oordeelof de meesterlijke kunstvaardig heid van het thans 29-jarige Bregenzerwoude boertje 't Is inderdaad een boerde mingegoede zoon van min- gegoede boerenouders een man zonder geletterde opvoeding en te midden zijner bergen groot gebracht, die in de Zon derlingen zijn tweede meesterstuk geleverd heeft, waaruit zijne diepe kennis van het menscheliik hart, zijne juiste op vatting en waardeering van de gewichtigste vraagstukken van onzen tijd, zijn warm gevoel voor het schoone en goede in de schepping en in den menscli evenzeer blijken als zijne zuiverheid, kuischheid en soberheid van stijl. Sints de heer P. N. Muller in de Gids van Januari '68 op zijn Nihna- miillers und das Schivarzokaspale" gewezen hadkon hij voor ons nedcrlanders niet geheel meer een vreemdeling genoemd worden, maar eerst thans is het mogelijk een zijner werken, in het oorspronkelijk wegens de vele allemannische uitdruk kingen min gemakkelijk verstaanbaar, in onze moedertaal te genieten. Of het groote romanlezend publiek werkelijk genot zal smaken door de kennismaking met Felders Zonderlingen Wij wagen het niet dit te beslissen, maar willen hopendat ons volk nog niet zoo door fransche lectuur overprikkeld of door onbeduidende romans verweekt en bedorven is, dat het geen smaak zou vinden in dezen gezonden Alpenkost, waar van het gebruik eenige inspanning, nadenken, eischt maar een heilzamen invloed achterlaat. Wie eenvoudfrischheid en degelijkheid mint, zal hier niet te vergeefs te gast gaan Wat inzonderheid in de Zonderlingen aantrekt is dit, dat de geschetste personen ja, in kleedinggebruiken en bedrijf bregenzcrwoudersmaar in hun willen, denken en handelen menscheh zijn, zooals zij hier en overal elders leven en stre ven. Telkens vinden wij terug wat alomme woelt en wor stelt het strenge vasthouden aan oude begrippenaan het overgeleverd geloofaan het eerbiedwaardig gezagde stijle orthodoxie die zich tegen den nieuwen geest des tijds ver zet aan de eenede verwerping van het oudede verach ting van vormen, de beheersching van het gevoel door het verstandde koude berekening, het practisch materialisme dat alles aan eigen voordeel dienstbaar maakt, aan de andere zijde. Het een zoowel als het ander vindt in Felder een wakker bestrijder, hij wijst de consequentiën aan waartoe zij leiden in Barthle en Sepp en in hunne zonen Klausmelker en Frans, hij teekent in den Senn den man van practischen zin, vroohjken geest en godsdienstig gevoel hij plaatst nevens zijne helden allerliefste vrouwenfiguurtjes die hunne hardheid verzachtenhun zelfgevoel matigenhunne werken ten goede leiden en hunne gedachten heiligenen ten laatste verzoent hij in zijne beide hoofdpersonenlang elkanders vijanden elkanders richtingen in hoogere eenheid. De intrigue is eenvoudig, maar met meesterschap gesponnen voor liet doel dat de schrijver zich heeft voorgesteld; tocli is zij niets dan een voermiddel, waar karakterschildering blijkbaar de hoofdzaak is. Daarom zij het boek, dat wij om schrijver en inhoud een merkwaardig boek noemden, een spiegel voor velen, ieder lezer tot een goed en nuttig boek. C. W. B. In de laatste vergadering van het natuur- en letterkundig genootschap Solus Demo Satis Sapit mochten de leden kennis maken met de door W. Holtz te Berlijn in 1865 uitgedachte en door Rumkorff gewijzigde electriseer-machine. Algemeen stond men verbaasd over de gemakkelijke behandeling en krachtige werking van dezen toestel, waardoor vonken, ware bliksemstralen, van 15 centimeters lengte werden voort gebracht. Is het verblijdend om optemerken, hoe het genootschap zich beijvert om, zooveel de middelen maar toelaten, in het bezit te geraken van de beste en nieuwste natuurkundige werktuigen, niet minder verblijdend mag de bijzonderheid geacht worden, dat de bedoelde machine is vervaardigd en aan het genootschap geleverd door een eenvoudigen neder- landschen werkman, zonder artistische aanmatiging, die ge toond heeft zijn vak volkomen meester te zijn en in degelijkheid en netheid van bewerking niet voor de beste fabrikanten van het buitenland te moeten wijken. Het is de heer A. J. Schokking Jr. (Oude-Waal) te Amsterdam, die zich dus verdienstelijk maakt en derhalve (ook wegens zijne uiterst billijke prijsberekening) de aanmoediging cn ondersteuning van alle beoefenaars der natuur- en werktuigkunde waardig is. Naar wij vernemen zal de electriseermachine van Holtz, die aanleiding kan geven tot eene nieuwe reeks van onder zoekingen en bestemd schijnt om een nieuw licht over de electriciteit te doen opgaan, in een der eerstvolgende bij eenkomsten het onderwerp der lezing van den heer de Gelder zijn. L.l. Maandag vierde de eerw. heer G. W. Reijnders pastoor der S. Dominicus-parochie alhier, het feest van zijne vijfentwintigjarige priesterwijding. Zijne gemeenteleden be toonden op verschillende wijze hunne belangstelling in deze gebeurtenis en hunne gehechtheid aan den feestvierende waarvan o. a. bleek door het uitsteken der vlaggen van vele woningendoor het aanbieden van prachtige geschenken en vooral door de bekostiging der voltooiing van het groote al taar der kerk gebeiteld door den heer J. A. Oor te Roer- monde. De j ubiiaris verrichtte de H. Dienst, omgeven door eene talrijke schaar van ambtgenootenonder muzikale be geleiding eener compositie van den heer II. Schuurman. Ver volgens hield de heer Roeloink, pastoor te Heyloo, eene rede naar aanleiding van I Cor. IV, 1 waarin hij den priester schetste als den man des gebeds en als gedurig offeraar voor het geloovig volk. Het priesterkoor was met guirlan des enz. gedecoreerd. Den 2S is alhier aanbesteed het maken van een school gebouw voor de r. catholieken. De minste der 3 inschrijvers was J. de Graaf, voor f 4693, maar vermoedelijk zal het werk uitgevoerd worden door den ontwerper van het bestek, den heer F. Vester, voor 4488. Bij de op 28 dezer gehouden stemming van Notabelen bij de Hen'. Gemeente alhier, zijn de aftredende leden allen herkozen. KANTONGERECHT. Zitting van 18 Jan. 1. G. J. P., te Schoorlpoging tot bemachtiging van wild door middel van strikken in de duinen, f 20 boete cn de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 5 dagen. 2. Ij. K. en 3. F. Z., beide te Egmond aan Zee, als boven. 4. a. L. B. en b. H. K., te Egmond aan Zee. Enkele diefstal van helm, in vereeniging, uit de duinen, a. 6 dagen b. 8 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 5. G. W. en A. W., te Egmond aan Zee. Als boven, ieder 6 dagen gevangenisstraf, solidair in de kosten. 6. P. v. d. Z., te Hoorn. Rijden met een met honden bespannen wagen onder de gemeente Alkmaar, f 2 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen. 7. P. K., te Utrecht. Bij nacht te Alkmaar op straat laten losloopen van een hondI boete en de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 8. P. J., P. P.. J. M„ P. W„ D. D„ M. D„ G V., H. d. G. en J. v. G„ allen te Alkmaar. Te zamen spelen om geld op den openbaren weg, ieder f 3 boete, solidair in de kostenmet subsidiaire gevangenisstraf van 2 dagen voor ieder. 9. J. S„ F. F., P. F., J. v. D„ K. G„ W. G„ J. C., S. B. en H. K., allen te Alkmaar. Als boven. ]0. J. d. V., te Graft. Moedwillig laten loopen van vee op den Kanaaldijk onder Akersloot, 3 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. 11. J. B., te Alkmaar en 12. A. B., te Rijp. Op straat te Alkmaar voldoen aan eene natuurlijke behoefte, buiten daartoe van gemeentewege bestemde plaatsen1 boete en de kosten, met subsidiaire gevangenisstraf van 1 dag. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD. 21 Jan. Machiel Duyfetter cn Antje Molenaar. Everardus van Latum, te Alkmaar en Agatlia Knuist, te Pur- merende. -Hendrikus Groentjeste Castricum en Grietje Koper, te Alkmaar. Cornelis de Jonge, te Westbroek, laatst alhier en Engeltje Hendrica Kla- renbeek, te Westbroek, onlangs te Abcoude Proostdij. 28 u Cornelis Heinis en Jannetje Koeman. Dirk Schoen, te Alkmaar en Guurtje Kansen, te Noordscharwoude. Pieter van de Kapellen en Maria Zevenhuizen. GEBOREN. 23 Jan. Petrus Johannes, Z. van Pieter Krammer en Trijntje de Jager. Petrus Adrianus Franciscus, Z. van Christiaan Jans en Hendrika de Lauw. 24 n Johanna MariaD. van Everardus Arnoldus Ter- steege en Maria Elisabeth Pranger. 25 n DoortjeD. van Pieter Houtkooper en Antje Blom. 27 Maria, D. van Pieter Spierdijk en Bregje Boot.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2