Engeland. Orickcnlaml. Turkije. Paraguay. Itinnenland. Jngczonbcn Stukken» Hicuwsu tegen alles wat sedert haar vertrek uit Spanje gebeurd en tot stand gebracht is. Wijlen prinses Bacciocchi heeft, naar verzekerd wordt, haar vermogen, geschat op 7 miljoen, aan den keizerlijken Prins vermaakt. De fransche militaire zending te Bucharest is teruggeroepen (Laatstelijk is daar ook eene dergelijke pruisische zending gevestigdwaarvan de raadgevingen ten opzichte der oefening enz. van het leger uitsluitend gevolgd worden). Te Nancy is een leerling van het seminarie van Pont-a- Mousson tot 20jarige galeistraf veroordeeld; wegens het her haaldelijk insluiken van verboden boeken weggezonden zullende wordenhad hij het gesticht in brand gestokenen opdat een door hem zeer geliefd medeleerling zich over deze om standigheden niet zou bedroeven, had hij dien vooraf, in den slaap, met een scheermes de keel afgesneden. 14 Leden der linkerzijde van het Wetg. Lichaam hebben een amendement ingediend om het cijfer van het contingent voor 1870 op 80000 in plaats van op 100000 man te stellen. Op 26 Dec. is het pontonschip le Caciqueop de rivier van Cayennemet 400 a 450 veroordeelden plotseling ge zonken. Al de aanwezige personen hebben zwemmende de oevers bereikt, behalve 10 van de 24 cellulair opgesloten gevangenen, wier cellen men niet spoedig genoeg heeft kun nen openen en die alzoo verdronken zijn. Een groot aantal geestelijken der Staatskerk hebben een protest geteekend tegen de jongste uitspraak van den Ge heimen Raad, waarbij de ritualistische kerkgebruiken zijn veroordeeld geworden. In het dal van Kildonan, in Sutherlandshirewordt sedert een paar weken goud gevonden. Vele personen zijn aan het graven gegaan. Aan den genl. Peel is, bij gelegenheid dat hij zich uit het staatkundig leven heeft teruggetrokkendoor zijne vrienden en naburen te Huntington eene inschrijving van 900 aan geboden. Hij heeft verzocht die som aan het gasthuis te schenken, wijl hij niets behoeft om aan zijne vrienden te worden herinnerd. De zitting van het Parlement is den 16 door eene com missie uit naam der Koningin geopend. De minister Gladstone heeft in het Lagerhuis te kennen gegeven, dat hij zal voor stellen op 1 Maart eene geheime zitting te houdenten einde van gedachten te wisselen over het vraagstuk der iersche Staatskerk. De prins en prinses v. Wales zijn te Cairo aangekomen en aldaar door den Onderkoning van Egypte in persoon ont vangen. Groote feesten worden te hunner eere aangericht. De heer Zaimis heeft een aantal naamlooze brieven ont vangen, waarin hem de ernstigste bedreigingen werden gedaan, voor het geval dat hij het presidentschap aanvaardde, zoodat hij het noodig heeft geacht zijne woning door de policie te doen bewaken. De voorstanders van den vrede hebben hem daarentegen krachtig aangespoord het bewind te aanvaarden en het land voor een heilloozen oorlog te behoeden. Den 9 heeft de revolutionaire partij den afgetreden mi nister Bulgaris eene ovatie gebracht; de opgewondenheid is sedert langzamerhand bedaard, waartoe een adres van adhsesie uit Syra aan de vredespolitiek van het ministerie veel heeft bijgedragen. Het eerste werk van den nieuwen minister van oorlog is geweest, bevel naar de provinciën te zenden om het vormen van vrijwilliger-corpsen te stakenals slechts leidende tot geldverspilling. De instelling der nationale garde en de buitengewone lig- ting van troepen is ingetrokken. In de proclamatie van het nieuwe bewind wordt gezegd., dat de opstand op Candia gedempt is, dat het niet-aanneinen van de verklaring der Conferentie tot een oorlog zou leiden, dat noch het leger, noch de zeemacht voor het voeren van oorlog gereed is, dat de gedwongen toestemming Griekenland voor de toekomst niet bindt. De uitgeweken candioten hebben de gezanten der vreemde mogendheden te Athene om schepen verzocht, ten einde naar hun vaderland terug te kunnen keeren. Het ambt van minister van buitenl. zaken is met het vi zierschap vereenigdonder beheer van Aali-bassa. Tevens is een ministerie van binn. zaken opgericht, aan welks hoofd Mehemet-Ruchdi is geplaatst. Sadik-ejfendi is tot minister van financiën, Fergi-bassa tot gouverneur van Candia benoemd. De russische consul te Rutschuck zich beroepende op be velen uit Petersburg, heeft geweigerd om, evenals de ove rige consulsde nationale vlag op het Baïrams-feest uitte steken en den turkschen gouverneur een bezoek te brengen. Donau-Vorstendommen. De bevolking van Bucharest heeft op verschillende wijze hare sympathie voor de vertrek kende fransche officieren betuigd. Eene openlijke dankbe tuiging door de Afgevaardigdenop voorstel van den pre sident J. B*atiano uitgesproken, heeft geleid tot een conflict met de regeering en tot de ontbinding der Kamer (De heer J. Bratiano staat aan het hoofd der democratische partijdie eenige maanden geleden door de aristocratische, meer met Turkije bevriende partij uit de regeering gedrongen is). Angostura heeft den 30 Dec. wegens gebrek aan leeftocht gecapituleerd. De brazilianen hebben den 2 Jan. de hoofdstad Assomp- cion bezetwelke door haar garnizoen verlaten was. Lopez is met slechts weinige volgelingen in de wouden gevlucht. De maarschalk Caxias heeft de troepen der verbonden repu blieken den toegang tot Assompcion geweigerdwaardoor ernstige verdeeldheid onder de aanvoerders der geallieerden is ontstaan. Staten-Generaal. Ingediend is een ontwerp tot her ziening der tabel voor de indeeling der kiesdistricten. Wegens de vermeerdering der bevolking moet het getal leden d.er 2* Kamer 80 zijn en wordt dus voorgesteld de districten Tiel en Boxmeer tot dubbele districten te maken en 3 nieuwe dis tricten te vormen, genaamd Heerenveen, Brielle en Zaandam. Het nieuwe district Zaandam zal bestaan uit de gemeenten Zaandam, Koog, Zaandijk, Wormerveer, Westzaan, Assen delft, Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin van het district Haarlem, Uitgeest, Heemskerk en Krommenie van het district Alkmaar, Wormer, Jisp, Wijdewormer, Oostzaan, Landsmeer en Buiksloot van het district Hoorn. De 2- Kamer heeft den 18 het wetsontwerp betreffende de maten, gewichten en meetwerktuigen met 60 tegen 2 st. aangenomen. Art. 25, de aanstelling van een inspecteur van het ijkwezen bepalende, is met 44 tegen 18 st. verworpen. Den 18 zijn aangenomen het ontwerp tot wijziging der wet regelende de militaire pensioenen bij de landmacht, en dat tot voorloopige regeling der rechtsmacht van den H. Raad in W. I. Koloniale zaken, beide met alg. st. Verkiezingen Tot leden der 2e Kamer zijn verkozen te Haarlem m'. C. J. F. Mirandolle met 785 st. (de heeren Wintgens en v. Lynden v. Sandenburg 610 en 80 st.) en te Gromngen m'. S. v. Houtenmet 422 van de 528 uitgebrachte geldige stemmen. Benoemingen. Tot gezant in Rusland mr. P. J. A. graaf v. Zuylen v. Nyevelt, oud-minister van buitenl. zaken; tot directeur van 's Rijks-kweekschool voor schoolonderwijzers te Haarlem 1). L. v. d. Heide, hoofdonderwijzer te Breda. Bij Kon. besluit is eene commissie benoemd, ten einde de bezwaren te onderzoeken, die tegen de werken tot vorming der Nieuwe Merwede zijn opgerezen, en zoo noodig de middelen aantewijzen tot wegneming van die bezwaren. Spoorwegen. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den 11 eene commissie benoemd van deskundigen, om te dienen van advies in zake de plaatsing van de centraal- spoorweg-stationzij bestaat uit de heeren W. A. Froger, J. G. W. Fijnje, A. Galand, J. Strootman en F. J. Stieltjes. De gemeenteraad van Rotterdam heeft den 12, in de zaak van de aansluiting aan den Zuiaer-spoorwegbesloten, dat de gemeente de Noorder-haven en hare beide mondingen, over eene breedte van 40 ellen tot minstens 6.34 A. P. voor hare rekening diep zal houden, waartoe de Staat in eens een bedrag van 100.000 zal storten. Schutterijen. De officieren der d.d. schutterij te Utrecht hebben, in een adres aan den Koning kennisgegeven, dat zij hun verzoek om ontslag intrekken. De voorzitter van den gemeenteraad had reeds openlijk zijn spijt over het gebeurde uitgesproken en dat aan een misverstand toegeschreven, met verklaring, dat hij in geval van nood, gaarne de bewaking van het stadhuis aan de zorg der schutterij zou touvertrouwen. Aanbestedingen. Den 18, te 's Hagehet maken der gebouwen en andere werken voor het hoofdmagazijn en de centrale werkplaatsen te Zwolle, ten behoeve der staats spoorwegen, minste inschr. B. J. v. Enst, te Zwolle, voor 89.888. Den 17 te Roermondehet verbouwen der protestantsche kerkvoor f 5293. Rampen. Door den storm in den nacht van 1213Febr. is de hooge schoorsteen der stoomfabriek van den heer Jans sen Banters te Tilburg omgewaaid, waardoor die fabriek grootendeels is verbrijzeld. Tijdens den hevigen n. w. storm met sneeuwjacht en hagel op den 12, is een bejaard koopman van Schagerbrug van den dijk, dien hij passeerde, in het water gewaaid en verdronken. Den 14 heeft voor den zeedijk van den Nieuwen Neuzen- polder, langs deWester-Schelde, wederom eene oeverafschuiving plaats gehad, over eene lengte van ruim 200 en eene breedte van 110 ellen, zoodat de toestand van dien polder zeer be denkelijk wordt. Schipbreuk. Den 14 is bij WijkaanZeedeamericaansche bark Royal Arch, met 2600 vaten petroleum, van Philadelphia naar Amsterdam, gestrand. Het is gelukt de bemanning, bestaan de uit 11 koppen, te redden en wel 5 daarvan door hen uit de zee optevisschenaangezien de boot, waarin zij zich begeven hadden toen de pogingen om met de reddingboot het schip te bereiken aanvankelijk vruchteloos waren gebleven, was omgeslagen. veepest. Wegens het op nieuw uitbreken der veepest in het buitenland, is naar Zevenaar het noodige personeel gezonden, om langs de duitsche grenzen toezicht te houden op den invoer van vee. Rechtszaken. Jacob de Vletter, de bekende rotterdamsche volksopruier, en een 20tal andere in de November-onlusten betrokken personen zullen eerlang terechtstaan voor het prov. gerechtshof in Zuidholland. Overleden te Amsterdam de bekende bevorderaar van het volks-zangonderwijs Wilhelmus Smits. Staats-loterij. De minister van financiën heeft gear resteerd de 269» staats-loterijwelke bestaat uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premiën; de collecte wordt geopend van 15 tot 27 Maart en de trekking duurt van 12 April tot 3 Juli. Trekking der 5' klasse, 2" week. No. 9175 f 5000, No. 11318 f 1500No. 290617, 436963268224 10115, 12445 16805 en 17339 f 1000. PER TELEGRAAF, 's Hage 20 Februari. In de zitting van de 2e Kamer van heden is de heer Mirandolle beëedigden heeft zitting genomen. Na langdurige discussie en de aanneming van een amendement Heemskerk Az., is het ontwerp tot afschaffing der bepalingen van het burgerlijk wetboek nopens het erfregt van vreemdelingen, aangenomen met 47 tegen 8 stem men. Bij het ontwerp verkorting termijn dagvaarding, is art. 1 verworpen, waarna discussie is gestaakt. Maandag afhandeling van de aan de orde gebleven ontwerpendaarna wet begrafe nissen enz. dig ookeene weldadige beschutting gaven aan het naaste plantsoen. Gij kent toch do moordende kracht van onze noordweste winden op het geboomte. Voor verscheidene jaren werd de middelste rei iepen uit gerooid in de Harddraverslaan. Wij bezaten toen een veertig of vijftigtal prachtige beuken in een vierkant langs den straatweg, wier welige takken den grond bijna raakten en wier lommer koele verkwikking aanbood tegen een gloeijenden zonneschijn. Kort na het opruimen der bovengemelde mid- delrei, tastte men ook de hooge opgaande iepen aan die de beukeu beschermden, en het gevolg was, dat van jaar tot jaar de buitenste reijen kwijnden en wegstiervenen plaats inruimden voor een kaartenhuis dat een buitensocieteit heet en eèn ietwat beteren muziektempel. Nu staan ze daar, de ongelukkige, eens zoo welige beuken, als dorre geraamten van wat ze eenmaal waven, als de stervende getuigen van de onkunde, zoo niet erger, van een vroegeren houtvester. Hunne dagen zijn geteld en men kan de jaren berekenen, dat de laatste hunner zal gevallen zijn. Moet onze hout een wandelparkeen oord van aangename verpoozing zijn of een rentegevend goed? Yoor het laatste zijn de beste boomen te slecht van gehalte en uiterst zelden geschikt voor werkhout. en dan nog van de zevende kwaliteit. Dan was het beter den geheelen rommel op te ruimen en te verhuren voor aardappelen-land. Een ontspanningsoord? Dat dan van regeringswege een naauw toezigt gehouden worde op al wat er gehakt en gekapt en uitgerooid en zoo vaak bedorven wordt. Dat. kennis en goede smaak in de plaats treden van onverschil ligheid en mogelijk ook van onkundeen het beste en meest ontwikkelde deel van Alkmaars Burgerij zal er dankbaar voor zijn. K. De heer R. wil een geheele rij popels geven voor het be houd van één berkeboom. Misschien deed ik het ookals het alleen de popels gold en niet meer dan dat. Maar bij het wegnemen of snoeien van boomen moet men verderden- ken en meer bezitten dan alleen vaardigheid met den bijl. 't Is toch bekend, hoe het uitroeien van een regel boomen op eene buitenplaats bewesten Haarlem eerst de boomen van de Leidsche Vaart en daarna die van de Dreef aan het. kwijnen heeft gebracht, hoezeer de laatsten eenige honderden ellen van de eersten verwijderd waren. Zoo iets had men ook bij de mishandelde popels van den Achterweg in aan merking moeten nemenmaar men heeft het verzuim daarvan met een tweede fout gepaarden dat is meer dan erg. Langs de Hoevervaart, tusschen de Verlaatjes-bruggen, stond tot voor korte jaren een fraaie rij iepen. Door het uitrooden dev oude en het planten van jonge boomen langs de Wes- terhoutlaan en door het omwaaien van den zwaren boom voor de Villa-Maria, zijn die iepen in den top doodgewaaid. Wat heeft men nu gedaan? Natuurlijk, de doode takken niet alleen, maar volgens een schilderachtige rechte lijn een goed stuk van de kroon, tot. in het levende hout, weggenomen, fraai om te zien! Wat zal het gevolg zijn? Dat aanstaande jaar de tweede en, gaat men op het ingeslagen spoor voort, in een volgend de derde rij hare doode kruinen ten hemel zal doen schreien. Moest dan het doode hout maar blijven zitten? Wel neen, niet altijd, maar toch zoolang, tot de boomen van de Westerhout laan hooger geworden, of de popels van den Achterweg van hunne verminking wat beko men waren. Maar ziet ge, daar hebben wij nu een boschbaas voor, die oordeelt beter om alles te gelijk opteknappen helaas! het een ten koste van het ander. De Wandelaar. Toen verleden zomer met pleiziertrein en boot honderden Amsterdammers en weieens Zuidhollanders herwaarts stoom den om ons weinig gekend Alkmaar te bezien en zijna de stad doorgewandeld te hebben, den hout bezochten, heb ik meermalen den uitroep gehoordheerlijkschoonEn toch was hen in den korten tijd van hun bezoek niet gegeven, al onze slingerpaden te doorkruisen en onze liefelijkste plekj es te zien. Schoon hier niet geboren maar van mijne kindschheid af gevestigd, ben ik met lijf' en ziel Alkmaarder en ken ik bijna zestig jaren onzen hout. Eerst met regte lanen en overal gladgeschoren hagenmaar dat was toen de stad nog zeven poorten had en de lijnregte vesten en bolwerken daar mee in overeenstemming waren. Het graven van het Gr. N. Kanaal gaf den eersten stoot tot verandering. Poorten vielen, de vesten werden afgeworpen en met jeugdig plantsoen ver sierd. Bijna in denzelfden tijd werd ook de hout op nieuw aangelegd. Lanen en heggen werden uitgeroeid en slinger paden en grasperken gaven blijkdat men met de oude stijfheid gebroken had. Zoo is het jaren gebleven, op het graven van een paar vijvers na en het sloopen van een fraai boschje, dat men noodig had voor een zonnig exeroitie-veldzeer geschikt om de schutters te leeren stormloopen over geploegde akkers tegen een aanrukkenden vijand. En nu? Toen we een nieuwen houtvester kregen verheugde ik mij. Nu zal 't gaan, dacht ik. Hij zal de boomen niet zoo on barmhartig vellen en er kousendroogers van maken, als waarmee jaren geleden onze grachten prijkten; hier zal een bloemperk aangelegd, daar een groepje dennen geplant, die vijver uitgediept en verbreed worden en gele iriassen zullen hare bloeijende stengels verheffen en de breede pompelbaden op het heldere water drijven, hier past een zilverspar, daar een goud- of zilver-hulst, een acacia, een bonte vlier of kas tanje, of een treurwilg, een ruige beuk of zoo menig sier- boom, die in een welaangelegd wandelpark in vorm en kleur zoo bevallig afsteken bij het overige groen. Ik droomde! Ga nu den hout eens in, zoo als ik gister deed, om dien mooijen berkeboom van mijn vriend R. te zienen 't zou mij verwonderen als gij niet met mij uitriept: /'Wat duivels zijn toch in die eeuwige houthakkers gevarendie ons lustbosch den roem van Alkmaar, zoo hebben toegetakeld't Is of we andermaal een spaansch beleg hebben doorgestaan en de vijand hout gekapt heeft voor zijne bivouakvuren." Gij bekommert u alleen om uwe berk, vriend R., die er (maar dit blijft onder ons) met zijne '/aardige dingen als vogelnestjes, uitziet als een pruikenboom. Gij wilt dien boom gespaard hebben en een grasperk er om heen. Is dit nu omdat we, blijkens zoo vele verschijnselen, met rasse schreden tot den pruikentijd terug gaan? Gij, beste vriend R., koestert wel eene bijzondere voor liefde voor uw berk, met zijne in de luren liggendeen half en heel volwassen pruiken als een redmiddel voor de naaste toekomst, en noemt de gehavende popels langs den zijweg ter zijde van de Westerlaan slechts "arme onthoofde boomen!" zonder meer. Wist ge dan niet, dat ze, hoe kromenarmoe- Door het kiescollegie der herv. gemeente is tot predikant beroepen de heer H. J. P. van der Lindenvan Zevenbergen. Onze stadgenoot de heer F. H. Schuurman, thans muziekonderwijzer aan het r. c. gymnasium te Katwijk, is benoemd tot organist der Augustijnen-kerk te Amsterdam. In het Utrechtsch Dagblad lezen wij het volgende: "Naar wij vernemen, is bij de redactie der Nieuwe Alkmaarsche Courant in overweging, om de uitgave van dat blad met 1 April a. s. te stakenten zij door belangstellende geabonneer- den door eenige geringe bijdragen tot zekerheid in de be langrijke kosten der uitgave worde tegemoet gekomen. Mogten de aangewende pogingen mislukkendan zou de verdediging der conservatieve beginselen in Noordholland, uitsluitend aan het R. C. orgaan de Nieuwe Noord-Hollander, mede te Alkmaar verschijnende, worden overgelaten." BURGERLIJKE STAND. GETROUWD. 14Febr. Cornelis Heinis en Jannetje Koeman. - Dirk Schoen, te Alkmaar, en Guurtje Kansen, te Noordscharwoude. Pieter van de Kapellen en Maria Zevenhuizen. ECHTSCHEIDING. 18 Febr. Pieter Jongemaats en Fijke Josina Holster. GEBOREN. 13 Febr. Gerbregta, D. van Cornelis Kes en Maartje Sas. 14 Jan, Z. van Adam de Ronde en Gesina Roubag. 16 Jacob, Z. van Jan Prins en Neeltje Schuurman. OVERLEDEN. 12 Febr. Clasina Sebilla Vermeij, 82 j. 13 Lourens de Ruiter, 57 j. en 11 m. Johanna Petro- nella, D. van Gerardus Boots en van wijlen Hendrica Koolman, 12 j. en ruim 9. 14 Neeltje Évenblij, 27 j. en 8 m. 15 Cornelis, Z. van Hermanus Hendricus Lammers en Maria Elisabeth Jansen, ruim 3 w. 16 Elisabeth Catharina, D. van Jacobus Stadhouder en van wijlen Catharina Hendrica Fertelman, 5 jen 6 m.Ma ria Jabroer, 54j.en6m. Gesina, D. van Gerrit van Gulik en Maria Kaan2 jMaartje van Heerden, echtg. van Bertus Johannes Hoogvorst61 j 17 Wilhelmus Theodoras, Z. van Johannes Willem Koppe en van wijlen Maartje Prins, 3 m. 19 Joannes Esbach, 77 j. VEILING VAN VASTE GOEDEREN. 17 Februari. Door den Notaris S. A. DE LANGE. Huis, N.z. Dijk, hoek Kaarsenmakersgracht, C 651. H. Lijnbachf 4500, DitoN.z. Dijk650. Jv. Dijk 650, Dito, aldaar, 649. ff. Lijnbach. 705, Schuur, O.z. PieterstraatB 486. dezelfde 1325, Erf, aldaar, sectie A 81groot .01.24. W. F. Stoel455, DitoW.z. Pieterstraatsectie A 1825, groot —.02.86. ff. Lijnbach920, Wagenhuis en Stalling, aldaar, B 481. dezelfde 1510, Pakhuisaldaar, 480. dezelfde1025, (Afslag 24 Febr.) 19 Febr. Door den Notaris J. ST1KKEL. «.Weiland, Sluispoider onder Bergen, groot 3.49.13. J. Leijenf 2800, b. Dito, aldaar, groot 4.61.57. dezelfde 4510, a en b gecomb. f 7310, Verhoogd door JHoutkooper te Bergen met 65, (De verkoop van de boerenplaats de Kooimeer, onder lley- loois uitgesteld tot in Maart.)

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2