ALKMAARSCHE COURANT No. 9- Eenenzeventigste J aar gang. 28 Februari. Zondag #ffictccï (Öebccïtc. gi&lcfcclijfcschc Berichten II e I js i e. Oostcnrljk-IIongarjie. S a IIJ fttlngcinnel. Ct'it'kculaisd. Turkije. Vereenigcle Staten. ISlmuMiiasitS. Deze Courant wordt wekelijks uitgegeven en is verkrijg baar op Zaterdag avond te 7 uren. Prijs per jaar 3,40 franco per post f 4, Brieven franco aan de Uitgevers HEEM'. CO STER ZOON. ..'«y-rfc •- .n De Advertentiën kosten van 15 regels f 0,75, voor elke regel meer 15 Cents, behalve 35 Cents zegelrecht voor elke plaatsing. Zij worden uiterlijk aangenomen tot Zaturdag namiddag 1 uur; ingezonden berichten een dag vroeger. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden Dat de Militieraad in dit district, zijne eerste zitting, bestemd tot het onderzoeken der redenen van vrijstelling van lotelingen dezergemeente, zal houden ten raadhuize der ge meente Hoornop Donderdag den 11 Maart e.k., des voor middags ten 10} ure. Burgemeester en Wethouders voornoemd AlkmaarA. MACLAINE PON I. 25 Februari) 1869. De Secretaris SPANJAARD!'. NATIONALE MILITIE. Onderstaande personen worden verzocht zich zoo spoedig mogelijk ter gemeente-secretarie aantemelden GERRIT HOOGYORST. CORNELIS van 'T HOE. POLITIE. Ter terugbekoming is aan het commissariaat van politie voorhanden het navolgende gevondene, als: een achterkrat van een wagen en een zweep. Gedurende den storm in den nacht van 11113 Eebr. is op de Schelde voor Antwerpen vergaan een beurtschip van Charleroi, waarbij de schipper, zijne vrouw en 5 kinderen, benevens de knecht (die eene weduwe en 5 kinderen achter laat) zijn verdronken. De Senaat heeft den 20, met 36 st. het wetsontwerp om trent de overdracht van spoorweg-concessiëu aangenomen. 7 Leden hebben zich buiten stemming gehouden en niemand heeft, tegengestemd. De minister van financiën heeft het denkbeeld, dat het ontwerp aan invloed van Pruisen zou te wijten zijn, nadrukkelijk gelogenstraft. De Senaat heeft den 24 de begrooting voor het departement van justitie, ponder discussie, met 25 tegen 25 st. verworpen. 8 Liberale leden en 4 van de rechterzijde waren afwezig. De minister Frére-Orban heeft den 25, op 's Konings last, in de Kamer van Vertegenwoordigers eene nieuwe voordracht tot vaststelling van het budjet van justitie ingediend, welke welke nog in dezelfde zitting met 62 tegen 42 st. werd aangenomen. Pl'llkCII. Graaf Bismarck heeft den 15 de zitting voor dit jaar van den Bondsraad van het Noordduitsch Verbond geopend. De van Berlijn te Erankfort teruggekomen commissie heeft in eene vergadering van de stedelijke afgevaardigden verslag gedaan van haar wedervaren. De regeering wilter be slechting der kwestie over de afscheiding van staats- en stadseigendomeene uitkeering doen van 2.300.000 ft. De vergadering besloot evenwel bij hare vordering van 3 mil joen te volharden en eene nieuwe commissie naar Berlijn te zenden [Volgens een later bericht heeft de regeering de gevorderde 3 miljoen bewilligd.] Te Keulen heeft zich eene vrouw in hechtenis gesteld, die bekend heeft den brand in den schouwburg te hebben aan gestoken uit wraak tegen den kassier, die haar daags te voren in dienst, genomen maar dadelijk de dienst weder op gezegd hadtoen hij vernam dat zij onlangs uit de gevan genis was ontslagen. Te Cassel is men op het spoor gekomen van grove bedrie gerijen bij de militaire leverantiën. Oostenrijk. Te Praag is eene te Berlijn gedrukte bro chure verspreid waarin de bevolking wordt aangespoord om geene belastingen meer te betalen. Het oorlogsfregat Radetzki is in de wateren van Lesina in de lucht gesprongen. Van de 365 aan boord zijnde offi cieren en manschappen zijn slechts 20 gered geworden. Hongarije. Het gerechtshof te Pesth heeft na hetafloo- pen der pleidooien in het rechtsgeding tegen prins Karageor- gievics c. s. verklaarddat de gronden van beschuldiging tegen de 3 aangeklaagden niet vernietigd zijn gewordenen dat derhalve schriftelijk tegen hen zal geprocedeerd worden. Den 21 heeft de minister voor handel, nijverheid en land bouw, de heer Goroee, in een der kiesdistricten van Pesth zijn staatkundig programma ten aanhoore van ongeveer 200 1 personen uiteengezet. In de stratenwelke hij passeerde hadden zich meer dan 20000 menschen verzamelddie hem met luide kreten van bijval begroeten. Het gewapend verzet in de noordelijke en noordoostelijke provinciën wint veldterwijl zich tot dus ver slechts benden opstandelingen van 10 tot 20 man vertoond hadden, is er nu in Catalonie een van 300 a 400 man verschenen, waartegen troepen uit Lerida zijn opgerukt. Te Santander is een carlistisch complot ontdekt geworden door de afluistering van een gesprek. Een der 3 madridsehe dagbladen, welke de zaak der ver dreven Koningin voorstonden, et Estandarte, is opgehouden te verschijnen, uit wrevel over toon en inhoud van het laatste manifest van H. M. Drie der 4 geestelijke leden van de Cortes2 bisschoppen en 1 kanunnikzijn niet ter vergadering verschenen en hebben ook hunne geloofsbrieven niet ingezonden. De vertegen woordigers der absolutisten en der moderados zijn evenmin opgekomen. De Cortes is den 22 door haren voorzitter, den heer Rivero, definitief geconstitueerd, en heeft met alg. st. het reglement van 1854 voorloopig geldig verklaard. Het Voorloopig Bewind heeft daarop zijne functiën nedergelegd en de maarschalk Serrano heeft de vergadering uitgeuoodigd hare werkzaam heden snel aftedoendaar er gevaar voor eene crisis bestaat. Hij werd, evenals Prim en Topetedie achtervolgens het woord voerden, luide toegejuicht. Een aanfal leden der meerderheid hebben daarna het voorstel gedaan om een votum van dankbetuiging jegens het Voorloopig Bewind uittebrengen en den maarschalk Serrano het vormen van een nieuw kabinet optedragen. Don 23 is het laatste gedeelte van dit voorstel met 171 tegen 37 st. aangenomen. De heer ülozuga die zich in zijne verwachting van tot President der Cortes verkozen fe worden bedrogen heeft ge zien is naar Parijs, waar hij de betrekking van spaansch gezant vervultvertrokkenmaar tot Bayonne genaderd heeft hij zich door brieven uit Madrid laten bewegen der waarts terugtekeeren. De regeering heeft den hertog-fcnde hertogin v. Montgensier uitgenoodigd hun kasteel in Spanje weder te betrekken. SVaiiku'jjk. Het Journal Officiel behelst een brief van den minister van binn. zaken aan den prefect van policiedezen gelastende om voortaan de wet op de openbare vergaderingen stipt na- tekomen en elke bijeenkomst te ontbinden waarin over onder werpen van politieken of godsdienstigen aard gesproken wordt. Graaf Walewski is den 16, 's avonds, uit Athene te Parijs teruggekeerd. Den 18 heeft de conferentie kennis genomen van het antwoord der grieksche regeering en de betrekkingen tusschen Turkije en Griekenland hersteld verklaardmet dankzegging aan beider regeeringen voor de onderscheiding, voor hare raadgevingen betoond. De conferentie is daarop ontbonden. De vice-admiraal Trêhouart is tot admiraal benoemd. In eene den 22 gehouden vergadering van aandeelhouders van het Crédit ilobilier zijn, met 184 tegen 134 st., goed gekeurd de voorloopig gesloten overeenkomsten met de ge wezen administrateurs van het Crédit Molilier en de Immobiliére. De Vorst van Monaco heeft de grondbelasting, de persó- neele belasting en die op de patenten afgeschaft en kwijt schelding verleend voor het achterstallige. De speelbank in het badhuis voorziet in het verlies dat de schatkist hierdoor lijdt. Door leden der meerderheid van het Wetg. Lichaam is een amendement ingediend om het contingent voor 187Ü op 950UÜ man te bepalen, en zulks om het cijfer van 100000 niet tot vasten regel en het recht der Vertegenwoordiging tot. vaststelling niet illusoir te maken. Den 22 zijn de beraadslagingen geopend over de overeen komst tusschen de stad Parijs en het Crédit Fonder. De heer Gamier-Pages betwistte liet. nut der ten koste van 1865 miljoen tot stand gebrachte verfraaiingen; hij aohtte het lijd om de misbruiken te doen ophouden, en niet, alleen de buitengewone begrooting maar ook de overige budjetten aan het oordeel van net Wetg. Lichaam te onderwerpen. De heer E. Picard keurde mede de kostbare verbouwingen af en meende, dat de Vertegenwoordiging voor het passief van 465 miljoen geene bill van indemniteit mocht verleenen. Hij meende dat slechts verbetering te wachten was van een door de bevolking gekozen gemeenteraad. De staatsraad Genteur verdedigde als regeerings-commissaris de voordracht: de ver bouwingen waren noodzakelijk geweest en met toestemming van het Wetg. Lichaam ondernomende kosten bedroegen niet 1865 maar 1592 miljoen, want 273 m. was onder den prefect Haussmann voor amortisatie besteed. Het bedrag was ook slechts ten deele (708 m.) voor verfraaiingen gebezigd, want 14 r. catholicke2 protestantse!e kerken en 2 syna gogen hadden 61, de gasthuizen 55, de mairieën en scholen 129, de wandelplaatsen 195 miljoen gekost, en door de verrichte werken waren verkregen vermindering der sterfteafneming der armoede en vermeerdering van bijdrage in de algemeene lasten. Het nieuwe Parijs had wel 2 miljarden gekost, maar het eene was bestreden uit overschotten der ontvangsten zonder buitengewone of overbelasting der ingezetenencn het andere mocht met alle billijkheid voor rekening van vol gende geslachten gelaten worden. De ministeriëele verordeningen van 28 Aug. en 19 Oct., betreffende de quarantaine en liet tijdperk van slachting van uit het buitenland ingevoerd vee, en die van 20 Aug., inhou dende beperkingen op den invoer van schapen, zijn ingetrokken. Lord Montagu heeft bij het Lagerhuis eene bill ingediend, strekkende tot het oprichten van blijvende slachthuizen voor buitenlandse! vee. Den 18 is in beide Huizen van het Parlement kennis ge geven dat de Koningin, die door zware hoofdpijn verhinderd was geweest de zitting in persoon te openenden 22 naar Londen zou komen om persoonlijk de adressen van antwoord te ontvangen. De ministers stelden voor, dat de Huizen en corps de adressen zouden aanbieden, gelijk geschied was in 18U6 na den slag bij Trafalgar, aangezien de groote voor uitgang in nationale vrijheid niet minder eene reden tot ge- lukwensehing is. Met alg. st. werd zulks in de beide Hui zen goedgekeurdedoch geschiedde het niet aldusdewijl eene plotselinge ernstige ongesteldheid van prins Leopold de Koningin op het kasteel van Osborne terughield. Te Londen is eene onderneming op touw gezet tot het ligten der met goud geladen spaansche schepenwelke in 1702 door de nederlandsehe en engelsche vloot in de spaan sche haven van Vigo zijn in den grond geboord. Daartoe wordt een kapitaal van 100,000, in aandeelen van 5 bijeengebracht. De spaansche regeering heeft hare aanspra ken afgestaan tegen 25 p.ct. van het te ligten bedrag. In de zitting van het Lagerhuis van den 22, heeft demi- nister Chichester Fortescueantwoordende op eene interpel latie gezegddat de regeering besloten had 49 der gevan gene fenians, als misleide jongelieden zijnde, op vrije voeten te stellen, maar dat zij de 32 overige, als hoofden van den opstandniet kon loslatenuit vrees dat zij alsdan nieuwe onlusten zouden verwekken. Den 22 is de bn. Lionel de Rothschild zonder tegenstand, in plaats van wijlen Charles Belltot vertegenwoordiger der City van Londen- in het Lagerhuis verkozen. Bij de laatste algemeene verkiezing had hij die betrekking verloren. Het te Athene gevestigde hoofd-comité voor Candia heeft verklaardzijnen werkkring uittebreiden en voortaan zijne krachten te zullen wijden aan de aaneensluiting van al de grieksche en grieksch-latijnschc volksstammen, tot vorming van één Staat. De Keizer van Rusland heeft den Koning per telegraaf gelukgewenscht ter zake zijner toetreding tot, de verklaring der Conferentie. De Koning heeft den 21 een decreet onderteekend, waarbij de beide Kamers ontbonden en verkiezingen tegen het begin van Mei uitgeschreven worden. De ministers hebben het bericht der toetreding tot de verklaring der parijsche Conferentiedoen vergezeld gaan van eene uiteenzetting van Griekenlands rechten en eischen. De daartoe aan den gezant te Parijs gezonden nota vangt aan met onbeperkte instemming met de verklaring der Conferentie maakt vervolgens de opmerkingdat de Conferentie de eigen lijke kwestiede cretasche namelijkals niet bestaande be schouwd heeft, en geeft eindelijk den wensch te kennen, dat de groote mogendhedenin de plaats van Griekenland, zieh voortaan het lot der christenen op Candia zullen aantrekken. Derhalve wordt aangedrongen op het instellen van een grondig onderzoek van het cretasche vraagstuk en van den toestand der christenen in het Oostenten einde langs den minnelijken weg //tot eene vrijverklaring te geraken, waarvan het tijdstip alleen een onderwerp van discussie uitmaakt." De fransche gezant heeft bekend dat de fransche consuls den overtocht der candiasche uitgewekenen zullen betalen. Al de havens zijn weder opengesteld voor schepen die on der grieksche vlag varen, en de tegen de in Turkije verblijf- houdende grieksche onderdanen verordende maatregelen zijn buiten werking gesteld. De turksche gouverneur van den Archipel heeft het eiland Samos bezetvermits de Portewegens gegronde grieven welke zij tegen de Sporadische-eilanden heeft, hun de voor rechten welke zij genietenwenscht te ontnemen. Het Huis der Afgevaardigden heeft wetsontwerpen aange nomen waarbij de machtiging tot het uitgeven van bons uitgezonderd voor spoorweg-subsidiën of conversie van cou pons ingetrokken en het in het geheim door de regeering verkoopen van bons of goud verhinderd wordt. Het Huis heeft den 16 een wetsvoorstel tot het heffen een er coupon-belasting der bonds verworpen. De Wetg. Vergadering van Nieuw-York heeft den gewe zen gouverneur van dien Staat, den heer Reuben E. Fenton, tot lid van den Senaat gekozen. Algemeen verzekert men dat dit door omkooping is geschied en dat hij op het laatste oogenblik de leden 2 maal grootere sommen heeft aangebo den, dan zij reeds van zijnen mcde-candidaat ontvangen hadden. De oorlog tegen de indianen in het westen is geëindigd de indianen zijn door den veldtocht van dezen winter zeer uitgeput en ontmoedigd. De oommissie van den Senaat, aan welke de overeenkomsten met Engeland verzonden zijn, raadt aan het verwerpen van het tractaat betreffende de Alabama-kwestie en het aannemen van dat betreffende San Juan. De heer Sumner, voorzitter der Senaats-conmissie voor de buiten! aangelegenhedenhad reeds op 30 Jan. de oppositie tegen de Alabama-conventie aangevangen door de indiening eener petitie van den reeder Upton te Boston, die aanzien lijke schadevergoeding van Engeland eischt. De President heeft zijn veto geplaatst op de wet tot ver hooging der invoerrechten op het koper, en die wet naar het Huis der Afgevaardigden teruggezonden. Dat Huis heeft daarop de wet op nieuw goedgekeurd en haar weder aan den Senaat gezonden. De liberale partij in den Senaat heeft besloten om vóór het optreden van het volgende Congres geen besluit te nemen ter zake van het intrekken der Tenure-ojf-office-act. Het Huis der Afgevaardigden heeft de door den heer Schenck ingediende wet aangenomende betaling van de interessen der bonds in specie voorschrijvende, tenzij bij de uitgifte bepaaldelijk die in papieren-geld is vastgesteld; voorts de aflossing van het kapitaal der bonds vóór den vervaltijd, indien het papieren-geld niet vóór dien tijd a pari kan worden geconverteerd. Prins en prinses Hendrik zijn den 18 uit Luxemburg in de residentie teruggekeerd. Sta ten-Generaal. De 2" Kamer heeft aangenomenden 19 het ontwerp tot yijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personeele belasting, met 45 tegen 5 st.; het ontwerp tot wijziging van hoofdstuk XI der staats- begrooting voor 1868 (pensioenen) en eenige naturalisatie- wetten, met alg. st.; den 22 het wetsontwerp tot verkorting van sommige termijnen in het wetb. van burg. reehtsvord. gesteld, met 46 tegen 1 st.; het ontwerp tot afschaffing der beperkende bepalingen op de uitoefening van het erfrecht door vreemdelingen (art. 884 cn 975 B. W.) met 41 tegen 8 st. Het ontwerp tot intrekking van art. 1 der wet van 29 Mei 1849 (veranderde samenstelling der kamers bij den H. Raad) is door den minister van j ustitie ingetrokkenna dat art. 1 met. 39 tegen 13 st. verworpen was. Den 23 zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet op het begraven van lijken, de begraafplaatsen enz. De heer v. Kuyk heeft een voorstel ingezonden tot wijziging van art. 45 (domicilie van onderstand) en 48 der wet tot regeling van het armwezen. Benoemingen. De heer J. J. Aghina is benoemd tot I™ luitenant bij de d.d. schutterij te Hooru. Militaire zaken. Bij Kon. besluit van 19 Eebr. is, tot uitvoering van dat van 31 Mei 1833, ingesteld een algemeen onderscheidingsteeken voor deelneming aan eervolle wapenfeiten, bestaande in een 4 armig kruis van berlijnsch zilver, prijkende met 's Konings beeldtenis, een eikenkrans en het opschrift //voor krijgsverrigtingen," gedragen aan een lint van groen en oranje, waarover een gesp geplaatst wordt, den naam en het jaartal van het wapenfeit vermeldende. Volks-WeerbaarheidOp 's Konings verjaardag is door eenige dames, op het raadhuis te Delft, een blaauwzijden vaandel uitgereikt aan de Vereeniging Frederik Hendrik, en desgelijks te Wageningen, bij de parade, een groen-zijden banier aan de Vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. Den 22 heeft de prins v. Oranje te Utrecht de algemeene vergadering van afgevaardigden der vrijwilligers-corpsen, deel uitmakende van den Nederlandschen Weerbaarheidsbond, gepresideerd. Er is beslotendat de nationale schutters-

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 1