'/van liet burgerlijk bestuur. Dit beperke dan de door hem »te verleenen hulp tot hetgeen met het oog op de handhaving »der politie onmisbaar is, en trachte door gepaste middelen "de ondersteuning der armen die in den regel tot de taak »der kerk en der bijzondere liefdadigheid behoortweder naar "deze terug te leiden." Naar aanleiding van die circulaire nam uwe commissie de vrijheid aan de leden van het R. C. parochiaal armbestuur de uitrioodiging tot eene personele onderhandeling te doen, en ten einde alles in haar geheel zoude blijven, Burg. en Wetli. te verzoeken dat bestuur uittenoodigen met de bedeeling voorttegaari, onder toezegging van restitutie van gemeentewege, indien later geene overeenkomst getroffen mogt worden. Die zamenspreking, waarvan het voorstel welwillend werd aan genomen, leidde echter tot ons leedwezen tot geen gewenseht resultaat. Had het verschil blootelijk geloopen over den door het heerschen d< r cholera veroorzaakten achterstand uwe commissie zoude niet geaarzeld hebben, om bij den vroeger betoonden goeden wil, om dien achterstand te boven te komen, u te adviseren door buitengewone subsidie voor eens aan de bezwa ren te gerhnet te komen. Maar bet bleek ons, dat die achter stand slechts een ondergeschikt bezwaar uitmaakte en regenten van liet I! parochiaal armbestuur bij normalen toestand ook na liet ekken van het deficit op verhoogde subsidie verlangde te kunnen rekenen. Op dien weg konden wij ben niet volgen. Een vooEstil van onze zijde uitgegaan om, voor dat men de handen geheel in den schoot lag, eene algemeene collecte langs de huizen te beproeven vond bij regenten weinig bijval en werd, na overleg met hoogere besturen, geheel van de hand gewezen. V oor eene normale hoogere subsidie bestond naar het oor deel uwer commissie geen grond. Wanneer zij lette, hoe de R. C. ingezetenen in de laatste jaren groote kerken hebben doen bouwen wanneer zij lette, boe die ingezetenen geheel door vrijwil lige bijdragen eene liefdadige instelling van den H. Vincentius van l'aulo wisten te steunen, eene vereeniging, die volgens he. jaarverslag van 1867 ruim f 3600.had bijeengebragt en in de laatste jaren belangrijke batige saldo's overhield; wanneer zij bet oog vestigde op de aanzienlijke opofferingen, die de Ji. ingezetenen zich vrijwillig opleggen, om alhier eene school voor uitgebreid lager onderwijs opterigten; dan kwam het uwe commissie voor, dat bij zulke sterk spre kende uiterlijke handelingen van groote finantiële krachtde raad nimmer in getnoede de verklaring zou kunnen afleggen, dat dit kerkgenootschap op meerdere finantiële hulp voor hare armen mogt aanspraak maken en zulks te minder op een tijd stip toen dat kerkgenootschap tengevolge van de conventie met het burger weeshuis, eene jaarlijksche bijdrage had ont vangen van f 1300.— a 1400.—, die zij vroeger bij de verzorging harer weezen miste.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 11