7 tekorten jaarlijks nederkomen, bedraagt 1700.—, welk bedrag over 1865 door de gemeente Alkmaar, zelfs nog f 25. meer, is verleend. De raad kon zich daarmee niet vereenigen, maar besloot aan het E. C. parochiaal armbestuur de begrooting terugte- zenden, met verzoek die te wijzigen en daarbij in acht te nemen, dat geene hoogere subsidie werd verleend dan ƒ1099. Het E. C. parochiaal armbestuur berigtte daarop den raad, met in staat te zijn eene andere begrooting te maken daar die zou zijn fictief en onwaar; de raad, zich gebonden ach tende aan zijn besluit van 31 October 1856, bleef al mede bij zijn besluit, en gaf op nieuw zijne bereidwilligheid te kennen °'a f 109S), subsidie voor dit jaar te verleenen doch het E. C. armbestuur bedankte bij schrijven van 29 December 1868 voor (lie subsidie, weigerde op 2 Januarij j.l. aan eiken be hoeftige beneden de 60 jaar ondersteuning en verwees dien naar het burgerlijk armbestuur, en zoo kwam tot den raad de vraag, wat moet in dir. geval het algemeen armbestuur doen Het rapport geeft daarop het antwoordmaar, wordt daartoe beslotendan zal naar mijne wijze van zien het be ginsel, waarvan de armenwet uitgaat, ten aanzien van de E. .armen te dezer stede verloren gaan; men zal van liever lede het getal armen, dat door de E. C. armen administratie be ïoorde bedeeld te wordenbij het algemeen armbestuur zien toenemen, en zoo zullen eindelijk al de E. C. armen ten laste van het algemeen armbes'uur komen. Men zeg°-e 11 'i -eu v,oor9t;e' strekt alleen om bij onvermijdelijke nood zakelijkheid als policiemaatregelE. C. armen te ondersteunen, want men kan vooraf nagaan, dat de toepassing van dat besluit door regenten van het algemeen armbestuur niet met die strengheid kan noch zal worden toegepast als het behoorde, en men zal langzamerhand gewend raken aan het denkbeeld, dat de E. O. armen daar tehuis behooren. Mijns bedunkens bad in deze aan liet algemeen armbestuur moeten worden berigtdat het zich met de cathegorie van armen, die, omdat ze den leeftijd van 60 jaar nog niet hadden bereikt, naar hem had verwezen, niet had te bemoeijen. De reden waarom uwe commissie tot het den 4 Maart j.l. voorgedragen besluit kwam, is veroorzaakt door dat er hier ter stede, naar aanleiding van art. 22 der „armenwet, is een burgerlijk of algemeen armbestuur, hetwelk beslist op de aan vrage van personen, die noch van kerkelijke noch van bijzon der.- instellingen van weldadigheid onderstand kunnen erlangen zooals dan ook bij art. 6 van het reglement van het algemeen armbestuur is gezegd, dat tot de behoeftigen die door dat bestuur moeten worden ondersteund, in de 2' plaats behooren zij, die tot eemg kerkgenootschap behoorende, geen onder stand van kerkelijke of bijzondere instellingen kunnen erlangen. Dn nu stem ik volkomen toe dat, wanneer door het E. C. armbestuur aan i- and om bijzondere reden ondersteuning- wordt geweigerd het op den weg ligt van het algemeen armbestuur om oij volstrekte noodzakelijkheid zoodanig iemand te helpen; maar wanneer eenig armbestuur, welk ook, een

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 15