Frank ril k. Engeland. Vereen ig«le Staten Binnenland. 3tujc:oiibcu Stukken. De heer Ch. Btiet, de voormalige redacteur van la Malle, die genoodzaakt is geweest het eiland Reunion te verlaten en zich nu in Savoye ophoudt, heeft tegen het Journal Officiel en tegen de officieuse bladen le Pays en V Etandard aan klachten wegens lastering ingediend. Het Keiz. gerechtshof te Parijs heeft den 27 in hooger beroep bevestigd de vonnissen, waarbij 3 personen tot gevan genisstraf en geldboete veroordeeld zijnter zake van rede voeringen in openbare vergaderingen, waarbij zij de rechten van den eigendom en van het gezinde openbare en gods dienstige zeden enz. hadden aangerand. Op nieuw zijn 2 personen wegens dergelijke overtreding veroordeeld. De beroemde dichter A. de Lamartine (minister van bui- tenl. zaken der republiek in 1848) en de heer Troplonglid van den Geheimen Raadvoorzitter van den Senaat 1« voor zitter van het hof van cassatie, zijn in den nacht van 28 Pebr. 1 Maart overleden. De een was 78, de ander 73 jaren oud. De Keizer heeft bevolen dat beider lijken op kosten van den Staat zullen worden ter aarde besteld; dat van La martine is intusschen reeds, overeenkomstig diens verlangen, naar Macon vervoerd. Het blad la France heeft al aanstonds eene inschrijving geopend tot oprichting van een standbeeld voor Lamartine. Den 23 heeft de heer Thiers in het Wetg. Lichaam bijna 4 uren het woord gevoerd tegen de goedkeuring der overeen komst tusschen de stad Parijs en het Crédit-Fonder. Hij oordeelde de verbouwing voor een gedeelte nuttig, maar voor andere gedeelten als doellooze verspillingde kosten hadden niet 1865, maar 1979 miljoen bedragen en de begrooting der stad, die in 1852 50 milj. bedroeg, was nu tot 250 m. gestegen, terwijl grondhuishuren en levensbehoeften tot ongehoorde duurte geraakt waren. De "vice-Keizer" Haussmann zou in zijne financiëele berekeningen bedrogen uitkomen, en ook na 1870 zou men voortdurend zijne toevlucht tot openbare of vermomde leeningen moeten nemen, om de uitgaven te dekken. Het voorgestelde middel, om de stedelijke begroot, aan de Kamer te onderwerpen, streed tegen alle beginselen: elke stad en vooral Parijs, de Koningin der steden, moest zelf hare zaken regelen. Den 24 werd hij beantwoord door den minister van binn. zaken: de gewraakte vorm van uitbesteding der werken was reeds onder de republiek en al vroeger onder het ministerie- Thiers gevolgd; de afgekeurde aanleg van het tweede en derde stratennet was een gevolg van de voltooiing der onder eene vroegere regeering begonnen versterking van Parijs; de her vorming van het rioolstelsel was een reuzenwerk, dat aan de gewrochten der romeinen herrinnert en de gezondheidstoestand heeft verbeterd, de verrichte groote werken hadden duizenden arbeiders brood verschaftdaardoor oproeren voorkomen en Parijs tot eene Frankrijk waardige hoofdstad gemaakt. Den 25 wederlegde de heer du Miral, de rapporteur der commissie, de bedenkingen van financiëelen aard en verzekerde, dat na de aanneming van het wetsontwerp geen misbruik meer mogelijk was. De heer Bethmont bestreed deze bewering; ver werping was het eenige middel om nieuwe misbruiken te voor komen, daardoor zouden den Keizer de oogen geopend wor den voor de noodzakelijkheid om den heer Haussmann te ver wijderen. Bij de beraadslaging over art. 1 werd het bestuur van den prefect sterk gelaakt door den heer Calley Saint-Paul (een lid der meerderheid), die aanvoerde dat de stad Parijs geen 465 milj. zonder toestemming der Kamer mocht leenen en dat het Crédit Fancier alleen aan door de Kamer gemach tigde gemeenten gelden mocht verstrekken. Hij beweerde, dat de Keizer niet volledig omtrent de financiëele administra tie was ingelicht en die moest kennen. Hij stelde een amen dement voor, om de overeenkomst te vervangen door eene rechtstreeks aantegane leening, op voorwaarde van geheele openlegging van den staat van zaken. Den 26 verdedigde de minister Rouher den prefectbij wiens beoordeeling hij veel overdrijving vond. Hij erkende, dat er onregelmatigheden hadden plaats gehad, door 39 milj. van den borgtocht der concessionarissen met de kasgelden te vermengen en door het maximum der uittegeven bons (100 milj.) met 59 milj. te overschrijden, maar de gemeenteraad had zulks gedaan om het aanzien der stad vóór de wereldtentoon stelling te verhoogen, en sedert geijverd om het gepleegde te herstellen. Het voorstel om eene in 40 jaren aftelossen leening van 465 m. te sluitentot kwijting der schuld aan het Crédit Fonder, was door de regeering verworpen wegens de gelijktijdige Staatsleening van 440 m. Er konden zich echter omstandigheden voordoen, die het de stad voordeeliger maakten in eens de schuld te voldoenen daarom had de regeering geene bedenking tegen het aanvullen der voordracht met de machtiging om, nuttig of noodig geoordeeld wordende, eene leening aantegaan. Deze mededeeiing werd met herhaalde toejuichingen begroet, en, nadat nog de heer E. Ollivier op het instellen van een zelf gekozen gemeenteraad had aange drongen, werd art. 1 met het voorgestelde amendement aan de commissie verzonden. Den 1 Maart bracht de President hulde aan de nagedach tenis van den heer Troplong, welke van alle zijden toegejuicht werd, evenzeer als de door de heeren Pelletan en Glais-Bi- zoin gesprokene en door den President bekrachtigde woorden ter eere van Lamartine. Daarna heeft de heer du Miral het verslag der commissie overgelegdhet beval de aanneming aan van een nieuw art. 1waarbij de stad gemachtigd wordt om in eens of bij gedeelten obligatiën uittegeven tot het zich verschaffen van 465 miljoenaflosbaar over 40 jaren. Den 2 verzekerde de heer Fremydat het Credit Fonder de af stemming der voordracht niet zou betreurenen dat bij de vergadering van aandeelhouders het voorstel is aanhangig gemaakt om hetnaar men meent onwettiggeheven com missieloon terugtebetalen. Een amendement om tot eene dadelijke leening voor het volle bedrag te besluitenwerd met 147 tegen 97 verworpen. Bij de commissie voor de begrooting voor 1870 zijn reeds een 50tal amendementen ingediend, tot opheffing van het mi nisterie van Staat, van dat van het Huis des Keizers en der Schoone Kunsten, van de 6 groote militaire commandemen- ten, van de Keizerlijke garde, van het dagbladzegel en van de wet op de openbare veiligheidtot vermindering van het leger met 200000 man, tot het beletten van het gelijktijdig waarnemen van verschillende bezoldigde ambtentot het onderwerpen der staatkundige misdrijven aan de rechtspraak van gezworenen enz. Het opperhoofd der opstandelingen op Nieuw-Zeeland is overwonnen; 130 zijner volgelingen zijn gesneuveld; de oorlog is nagenoeg geëindigd. De bezetting van Kokhan (Indie) is door de inboorlingen overvallenwaarbij de engelschen 300 man hebben verloren. Het Lagerhuis van het thans vergaderde Kerkelijk Parle ment heeft het gematigd adres van liet Hoogerhuis (dat der bisschoppen) aan de Koningin, met eene overgroote meer derheid veranderd in een adres, waarin H. M. wordt ver zocht hare toestemming te weigeren aan elke wetwelke de voorrechten van de geestelijken der Staatskerk zou verkorten of kerkelijke inkomsten ten bate van wereldlijke bedoelingen zou vervreemden. Het Hoogerhuis heeft deze verandering als inconstitutioneel afgewezen. Het gerechtshof van Queens Bench te Londen heeft den 26 de priores en een der nonnen van het r. c. klooster te Huil veroordeeld tot betaling van 500 aan jufvr. Saiirin eene voormalige zuster van liefdadigheid, wegens verregaande mishandelingen en aantijgingen sedert 1860 gepleegd, met het doel om die zuster uit het klooster te verwijderen. De eisch der beleedigde was 5000 geweest. Bij het Hoogerhuis zijn door de regeering wetsontwerpen ingediend tot het op meer doeltreffende wijze voorkomen van misdaden (strenger toezicht enz. op ontslagen misdadi gers door uitbreiding der politie) en tot wijziging en uit breiding van het openbaar onderwijs in Schotlanddoor voortaan alleen subsidie te verleenen aan de neutrale scholen. Het cijfer der bezuinigingen welke op de begrooting voor het departement van oorlog worden voorgesteld, is 1.089.U00, op die voor het dep', van marine bijna 1 miljoen. De minister Gladstone heeft den 1 Maart bij het Lagerhuis zijne wet ingediend tot opheffing der Staatskerk in Ierland en tot voorziening in de tijdelijke behoeften dier Kerk. De wet zal met 1 Jan. 1871 in werking treden, daar dan de scheiding tusschen Kerk en Staat voltooid kan zijn. De Kerk zal zelve hare hoofden kiezenmaar hare bisschopsze tels in het Hoogerhuis verliezenbenevens alle bezittingen die haar van staatswege of van de vroegere r. c. kerk zijn toegekomenen dus slechts de door bijzondere personen ge schonken goederen behouden. De tegenwoordige titularissen behouden levenslang hunne inkomsten. Na het voldoen van alle rechtmatige aanspraken zal van de waarde der kerkelijke goederen a 16 miljoen, de helft overblijven voor liefdadige doeleinden. De heer Disraeli gispte de staatkunde der regee ring en stelde de opheffing gelijk met eene verbeurdverklaring. De wet werd voor de eerste maal gelezen en zal den 18 andermaal gelezen worden. Voorts is eene supplementaire crediet-aanvraag tot dekking van de kosten der abyssinische expeditie ingediendten be drage van 3,600,000, welk bedrag den 4 is toegestaan. Den 10 Febr. heeft in eene vereenigde zitting van den Senaat en het Huis der Afgevaardigden de offieiëele telling plaats gehad van de stemmen, die op de eandidaten voor President en Vice-president zijn uitgebracht. Er is gebleken dat de heeren Grant en Colfax 214, de heeren Seymour en Blair 80 st. hadden bekomen, zoodat eene commissie uit het Congres aan de beide eerstgenoemde heeren kennis hunner benoeming is gaan geven. De 15 Febr. heeft de President den Senaat ter ratificatie gezonden het tractaat gesloten met de regeering van Nieuw- Granada, omtrent het graven van een kanaal door de landengte van Panama, waartoe het recht voor n. americaansche burgers bedongen is. Het werk moet binnen 15 jaren voltooid zijn en zal 100 milj. d. kosten. De Senaat heeft het eerste gedeelte der wet van den Afgevaardigde Schenk, de betaling der nationale obligatiën in specie bepalende waar niet die in papier is bedongen goedgekeurdmaar het tweede gedeelte waarbij de aflossing der bonds vóór den vervaldag verboden wordtverworpen. Het Huis der Afgevaardigden heeft zich niet met deze ver andering vereenigdmaar den Senaat tot eene conferentie uitgenoodigd, in welke het oorspronkelijke voorstel in hoofd zaak is goedgekeurd. De Senaat heeft met 26 tegen 22 st. zijne toestemming tot intrekking der tenure of-office-act geweigerd. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 27 het amende ment op de Constitutie, tot verleening van het stemrecht aan de negersaangenomen met de daarin door den Senaat gebrachte wijziging, zoodat het aan de Wetg. Vergaderingen der Staten ter bekrachtiging kon worden verzonden. Van de Staten Kansas, Louisiana, Missouri, Nevada en West-Vir ginia is reeds de goedkeuring vernomen. Staten-Generaal. De 2' Kamer heeft den 1 Maart met 51 tegen 4 st. aangenomen het wetsontwerp tot goed keuring van de herziene acte omtrent de Rijnvaart; den 4 Maartmet 30 tegen 19 st. het wetsontwerp tot afschaf fing der bepalingen van het wetboek van burg. rechtsvor dering over judiciëele boeten en schadeloosstellingennadat de minister van justitie de bepalingen omtrent de schade loosstellingen had teruggenomen. Ingediend is een wetsontwerp strekkende om de bijzondere onderwijzers, kostschoolhouders uitgezonderd, te ontheffen van de patenten-belasting, waardoor de schatkist een verlies zal lijden van slechts f 3600. Militaire zaken. De ligting der nationale militie voor 1869 is bepaald op 11000 man (waarvan 600 voor de dienst ter zee); door Noordholland moeten 1738 man geleverd worden. Schutterijen. De Koning heeft aan de officieren der schutterij te Utrecht zijne tevredenheid doen betuigen, wegens het intrekken hunner aanvraag om ontslag. Te Zwolle is eene vereeniging opgericht, onder den naam van "Tot heil van 't volk," welke in verschillende gedeelten der stad localen zal inrichten, waar goedkoop bier en ge legenheid tot lezen verschafttooneelvoorslellingenconcerten en voorlezingen voor het volk gehouden zullen worden. Aanbestedingen. Den 26 Febr., aan het provincial gouvernement te Leeuwarden, het bouwen van eene Rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, laagste inschr. K. T. Ozinga, te Dokkum, voor 38800. Den 4 Maart, te 's Hage.het maken en stellen van den ijzeren bovenbouw der vaste en beweegbare bruggen voor de spoor- weglijn Crevecoeur-'s Hertogenboschminste inschr. de heeren F. Kloos en Zonen te Alblasserdamvoor 110,700. Openbare werken. De gemeenteraad van Delfshaven heeft besloten de toegezegde bijdrage van 60000 in de kosten voor het graven eeuer haven met schutsluis door de in de Maas liggende plaat, te verhoogen met 12500, en alzoo te voldoen aan de voorwaarde, door de regeering voor het uitvoeren dezer werken voor rekening van het Rijk gesteld. Rampen. In den nacht van 2526 Febr. is een gewel dige brand uitgebroken in het etablissement der heeren L. Smit en Zoon te Kinderdijk, waardoor een fabriekgebouw, dienende tot boren, schaven en draaien van ijzer, met al het daarin aanwezigeis vernield. De vlam sloeg van daar over naar een binnendijks gelegen huis, dat mede in de asch werd gelegd, terwijl nog andere gebouwen zwaar be schadigd werden. In den morgenstond van den 26 werd ook brand ontdekt in de fabriek van stoomwerktuigen der heeren Diepenveen, Leis en Smit te Rotterdam (wier brand spuit tot de blussching te Kinderdijk had medegewerkt), waardoor 3 stoommachines zijn vernield. Bij Egmond is aangespoeld een zwart geschilderd naam bord, met ingesneden wit geschilderde letters Alida. Den 28 Febr. is achter de Koog op Texel gestrand een met hout geladen noordsche bark, waarvan de equipage, 12 man sterk, door de reddingboot, onder bevel van kapt. T. Mets, met groote inspanning behouden is aan wal gebracht. 's Avonds is de toren der r. c. kerk te Zutphen, onder een hevige sneeuwjacht, door den bliksem getroffen en in brand geraakt. Wijl de spuiten niet tot die hoogte reikten heeft men getracht het vuur met emmers water te blusschen hetgeen gelukt is. Den 1 Mrt,. werden op den spoorweg bij Schagen, een stoker, die bij het remmen van den trein viel, de beide beenen afgereden. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof te Utrecht heeft den 3 den machinist der Nederl. Rijnspoorweg-maatschappij v. die op den trein waarmee de heer W. uit Groningen het leven verloor dienst deed, veroordeeld tot 6 maanden cel lulaire gevangenisstraf. Gratie. Z. M heeft aan J. Hopstaken, oud 50 jaren, huisvrouw van A. Vermunt, laatst wonende te Rijslugen, gratie van de doodstraf verleend, haar door het Hof in Noordbrabant, wegens vergiftiging van haren man opgelegd, en die straf verwisseld in 20jarige gevangenis. Overleden den 24, te Warffum, de heer Geert Reinders, lid der 2" Kamer voor Zuidhorn, oud 78 jaren. Den 27, te Amsterdam, de letterkundige T.J. P. Beguin, oud 29 jaren. Hij was lid der firma Frans Buffia en Zonen en schreef onder den naam van Lambert le Bègues. Den 2 Maart, te Groningen, de emeritus-hoogleeraar in de wis- en natuurk. faculteit dr.W. Ermerins, oud 71 jaren. Te Hilversum, op 80jarigen leeftijd, de bekende dieren- schilder Ravenswaai. Staats-loterij. Trekking der 5' klasse, 4» week. No. 2976 f 50000, No. 15035 10OÜ0, No. 15466 1500, No. 586. 931 1660, 1959, 2070, 2423, 3320, 5399. 7687, 8163, 8943, 10322, 10717, 11317, 11523, 11581, 11592, 13652, 14035, 17078, 18331 en 19496 1000. PER TELEGRAAF^, 'j Hage 6~ Maart. De discussie over de wijziging van de concessie voor den spoorweg SamarangVorstenlanden is voortgezet. De heer Rocliussen verklaarde zich voor het ontwerp dat door de minis ters van koloniën en van financien breedvoerig verdedigd werd. De heeren Blussé, W. v. Golstein, Heemskerk Az., Storm v. 's Gravezatule en de Casembroot bleven hunne bezwaren hand., haven of verklaarden zich bepaald tegen. De heer Fokker willende, dat bij waarschijnlijke verwerping zou blijken hoe de Kamer de maatschappij wil tegemoet komen, stelde eene motie van orde voor, houdende dat de Kamer voor het tekort- komende ter voltooiing uitsluitend van de lijn Samarang Vorstenlanden eene leening of een voorschot uit de schatkist zou wenschen, en derhalve tot een bedrag van 5 miljoen. Maandag zal daarover beraadslaagd worden. Nu gelukkigerwijs in de "Alkinaarsche Courant" op nieuw de aandacht gevestigd is op de mishandeling der boomen langs onze stadsgrachten en in onze wandeldreven, is het een dubbel voorrecht voor belangstellenden datdoor de vereenigde zorg van de hier gevestigde afdeelingen der hol- landsehe maatschappij van landbouw en der maatschappij van nijverheid, onzenstadgenootende gelegenheid is geopend tot het bijwonen eener kruidkundige voordracht van den heer J. J. de Beucker, directeur van de tuinbouwkundige inrichting "Linnaeus," in de Watergraafsmeer bij Amsterdam. Smaak en stoffelijk voordeel zijn beiden evenzeer betrokken bij de behandeling der plantenwereld. Voor de ingezetenen van Alkmaar, dat met slechts twee andere hollandsehe steden in het voorrecht deelt van in eene, althands voor een deel, boomrijke streek gelegen te zijn, en bovendien jaarlijks een gansch niet te verachten geldelijk voordeel geniet van zijnen "hout," is het van groot belang gebruik te maken van de gelegenheid tot bijwonen eener séance als de toegezegde, op zoo vrijgevige wijze als waarvan hier onder in de advertentie blijkt, geboden door de genoemde lichamen. Te hopen is dat een flinke opkomst aan de bedoeling beandwoorde. We hebben vroeger wel eens gehoord dat we "geen dood volk" zijn. Maar de vraag zou wezen in hoeverre dat van Alkmaar beweerd mocht worden indien het blijken moest uit zijner burgers belangstelling in de algemeene zaak. Praten is een lichte arbeid, maar tamelijk onvruchtbaar. Weten vordert iets meer, maar werpt ook gansch iets anders af. Toen voor een paar jaren de heer IV. Boomkamp van Noord- wijk-binnen te dezer stede zijne opmerkingen over houtcultuur ten beste gaf, hebben zijne mededeelingen menigeen tot hel derder begrippen en inzichten gebracht. Wenschelijk ware het geweest dat dien begaafden en wetenschappelijken spreker sedert de weg ware geopend om voort te gaan met zijne mededeelingen. Maar is het wenschelijke niet altijd mogelijk te hooger moet het worden geschat dat eene schikking van een onzer hoogere besturen met den heer de Beucker aan Alkmaar thands het voorrecht verzekert over een zaak die zoowel de beurs als den schoonheidszin raakt een man te kunnen hooren wiens kennis van zijn vak van europesohe vermaardheid is en wiens uitstekende gaaf van mededeelen geroemd wordt door allen die hem hoorden. Doch van waardering kan alleen blijken door ijverig gebruik. v. H. De beantwoording van al de "losse gedachten" - vaak zijn 't slechts losse woorden van den heer v. d. Drift is mij onmogelijk. Welvaart laat zich niet door kunstmiddelen dwingen, zegt hij teregt, doch zijne redenering gaat mank omdat hij kunst middelen en kunstwerken voor woorden van gelijke be- teekenis houdt. Het opgeschroefd crediet-systeem in Engeland was een kuns ^middel en kweekte in 1866 ellende; de doorgraving der landengte van Suez is een kunstKw£ en kweekt welvaart. Zuinigheid is voor eene gemeente goed. Kapitaliseren niet altijd mogelijk en bloei niet altijd afhankelijk van eigen kapitaal. Utrecht, 's Gravenhage, RotterdamArnhem hebben geene groote kapitalen en hooge belastingen. Toeneming van bevolking is minder afhankelijk van de lasten dan hij meent. Weinige personen leven zonder beroep, 't Zijn renteniers en die vragen in den regel naar 't meeste genot, niet naar de minste lasten of min rijk bedeelden en deze waar ze verhuizen, vragen meer naar goedkoope levenswijze dan naar geringe lasten. Alkmaar's streven moet niet zijn de vreemdelingen te lok ken door lage lasten, maar zijn handel en marktwezen met de minst mogelijke opofferingen tot den hoogst mogelijken bloei te brengen. Daartoe dient, m. i. het plan. Is Alkmaar vrij in de keuze tusschen het overnemen der wegen en het weigeren mits een nieuwen weg aanleggende? Jawant overal zijn zulke wegen door de gemeenten over genomen, omdat zij voor die gemeenten dienden. Maak een nieuwen weg dan verliezen de bestaanden dat karakter en de Staat moet ze dus onderhouden't zijn dan^ Rijkswegen ten dienste van 't algemeenvooral van Bergen, Schoorl, Egmond enz. Alkmaar heeft dan bij die wegen geen bijzonder belang. Die regte weg is niet een gevolg van het plan tot spoorweg- verband het omgekeerde is waar. Daardoor vervalt schrijvers redenering geheeldoch zelf in zijn sustenu heeft hij ongelijk. Ik geloof niet dat de H. S. M. 15000 met kosten van onderhoud en exploitatie geeft om Alkmaar voordeel aan- tebrengen, evenmin als dat vreemde aanvoerders van hout om Alkmaar te bevoordeelen, eene opoffering zullen doen. Maar juist daarom is het gedane aanbod van veel gewigt. De H. S. M. gaat dus blijkbaar uit van het denkbeeld, dat de handel van de verbinding (langs den bestaanden weg onmo- lijk om de bogten) veel gebruik zal makenook weder niet om de H. S. M. voordeel aantebrengen maar om eigen profijt. Eigen profijt van den Handel is eigen profijt van Alkmaar. Het aanbod van de H. S. M, bewijst dus ook dat het voorbeeld van het als man aangekleede kind. niet deugt, en dat ik Alk maar de kleederen wil aandoen waarin het gegroeid is. Neende heer v. d. Drift zegt die kleederen passen nog niet, andere plaatsen hebben nog niet wat gij wilt maken, maar weet hij nietdat men sommige zaken niet uitstellen moet en een jongen van 6 a 7 jaar al moet leeren duidelijk en taalkun dig te schrijven opdat hij als volwassen man geen onzin schrijve. De voorgestelde leening voldoetj aan zijn verlangen, dat niet alle lasten voor ons komen. Het beroep op de Kamer van Koophandel is unfair. Haar rapport is meen ik niet gepubliceerd en hij doet vermoeden dat het tegen het geheele plan is of zich daarover flaauwtj es uitlaat, maar de Kamer ondersteunt de uitdieping met alle kracht. GOiiEN bl U ARA,

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2