kost, dan zullen de uitgaven door ons voorgesteld ongeveer 4000,bedragen. I)e uitgave van zoodanige, des noods hoogere som, durven wij, in het midden gelaten het hygi- ëniesch belang aanbevelen; naar gelangde houthandel zich al hier meer uitbreidtkan het begonnen werk worden voortgezet, zelfs tot aan de Boompoort toe. Eeue kostbare gelegenheid tot het nederleggen en opvlotten van hout daar te stellen zonder eenige zekerheiddat daar van een rentegevend en der ingezetenen voordeelig gebruik wordt gemaakt, is in deze raadzaam noch noodig. Het is immers reeds voldoende geblekendat de firma Biikman Co. te Amsterdam een groot belang heeft bij de gelegenheid om hier het hout te kunnen sorteren en vlotten dat van buitenlands wordt aangevoerd. Wij vreezen geenzins, dat. het uitgediepte water, al ware het bij publieke verpachting geene goede vruchten zou ople veren doch wil de Baad zich daarvan vergewissen dan zal eene onderhandeling inet de gemelde firma voldoende zeker heid kunnen opleveren. Die zekerheid is niet van belang ontbloot. Men houde toch wel in het oog dat het gebruik van stads water tot het opvlotten van houtgeene zoodanige voordeelen afwerpt als alleen de eigenlijke houthandel geven kan. Het groote voordeel, dat onze gemeente van hare gunstige ligging trekken kanbestaat daarindat de buitenlandsche schepen niet te Nieuwediep zooals voor de gemelde firma maar alhier hunne lading lossen. De equipage der Noordsche en Zweedsche schepen heeft de gewoonteom de verdiende vrachtloonen uit te geven daar waar zij ter lossing ligten bevoordeelt daardoor oneindig meer het algemeen dan de gemelde firma met het alhier sorteren en opvlotten eener lading. Deze firma kan nergens zonder enorme kosten de haar noodige gelegenheid tot opvlotten vinden. Behoeft zij zoo zeer ons gemeentewater, dan kunnen haar ook voorwaarden gesteld worden dan kunnen wij verlangen dat ook eenige schepen ko men lossen. Zeer zeker zou dat water bij voorkeur, al ware het tegen veel minderen prijs moeten worden afgestaan ten behoeve van eene directe lossing van den houthqndel alhier gevestigd of te vestigen. Dat te verkrijgen moet het te be oogen doel zijn en is eenmaal de gelegenheid gunstigwij twijfelen niet of de ondernemingsgeest zal worden opgewekt en Alkmaar zal eenmaal zijn wat het door hare gunstige lig ging worden moet, het centrum van den houthandel in Noord- Holland. Kunnen wij dus de hoofdvraag ons gedaan niet bevestigend beantwoorden wij achten het ten zeerste in het belang onzer gemeentedat deze gunstige ligging voor den houthandel benuttigd worde en dat daartoe de noodzakelijke uitgaven ge daan worden. Aldus vastgesteld in onze vergadering van den 10 Februarij 1869. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Alkmaar, Alkmaar F. M. AGHINA, Voorzitter. 11 Februarij 1869. J. P. KKAAKMAN, Secretaris. Snelpersdruk van HEKMS. COSTEK ZOON te Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 6