gigHefteliffcgche Berichten B e 1 g i e. Pruisen. OostenriJk-HongariJe. Spanje. Frankrijk. Fngeland. Buslanri. Wereeiiigde Stalen BimienBand. §tf»ï>5 flicuws. De Kamer van. Vertegenwoordigers heeft den 6 het wets ontwerp tot opheffing van den lijfsdwang met 71 tegen 12 st. aangenomen. De Senaat heeft den 10 de onveranderde begrooting van justitie met 32 tegen 28 st. aangenomen, nadat de heer d'Anethan de plaats gehad hebbende afstemming als een votum van wantrouwen in den minister en de wederindiening als inconstitutioneel gekenmerkt, en de minister laatstgenoemde handeling als volkomen grondwettig en ook elders gebruikelijk verdedigd had, dewijl er geen spraak kon zijn van ontbinding van het kabinetdat in beide Kamers de meerderheid heeft, noch van den Senaatwaar die meerderheid slechts een oogen- blik, door absentie van liberale leden, zich niet had doen gelden. Keizerin Charlotte heeft 1000 fl. geschonken voor de slacht offers van het in de lucht gesprongen oostenrijksche fregat Radetzky. De Koning heeft den 4 Maart de zitting van den noord- duitschen Rijksdag geopend. Die van den pruisischen Landdag is den 6 door graaf Bismarck gesloten. De Rijksdag heeft den 9, met eene groote meerderheid van stemmen, den heer Simson tot voorzitter, en den hertog v. Ujest en den heer Beningsen tot vice-presidenteu herkozen. De te Kassei gevestigde beheerder van het vermogen van den gewezen Keurvorst van Hessen heeft van den minister van financiën bevel ontvangenom voortaan de tot nu toe aan de keurvorstelijke hofbedienden te Praag verstrekte be zoldigingen niet meer uittebetalen. Oostenrijk. De uitgevaardigde verordening, waarbij het toe zicht over de scholen, met uitzondering over het godsdienstig on derwijs, aan de burgerlijke overheid wordt opgedragen, ontmoet hier en daar tegenstand. DeLandsvertegenwoordigmg van Mo- ra vie heeft de regeering doen wetendat zij bedenkingen omtrent de wettigheid der bepalingen koestert, en die van Tyrol heeft den stadhouder keunis gegevendat zij met aan het uitvoeren der wet kan deelnemen. De burgemeester van Innsbruck heeft zelfs zijn ontslag genomenwijl hij geene wet wilde uitvoeren die inbreuk maakte op de landsreckten en in strijd was met zijne godsdienstige begrippen. De vice- burgemeester heeft echter verklaarddat hijtot de benoe ming van een nieuwen burgemeester, de nieuwe wet stipt zal handhaven. De hooge geestelijkheid in Tyrol heeft de plaat selijke geestelijken verboden, deel uittemaken van de com- missiën voor het schooltoezicht. Het gemeentebestuur van Praag heeft besloten voorloopig de verordening niet uittevoeren en den Keizer het vaststellen van een afzonderlijk reglement voor die stad te verzoeken omdat de uitgevaardigde bepalingen niet zijn overeentebrengen met de omstandigheden, waarin het schoolwezen aldaar verkeert. De bisschop van Linz heeft mede een protest tegen het uitvoeren der nieuwe verordeningen bij den stadhouder van Opper-Oostenrijk ingediend. Die van Brunn heeft daarentegen zijne ondergeschikte geestelijken uitgenoodigd, de burgerlijke overheid in de uitvoering behulpzaam te zijn, en geene vijan- dige houding ten aanzien der scholen aantenemenzoolang daarin een christelijke geest blijft heerschen. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 8 eene supplementaire begrooting voor 1868, a 2,286,526 fl. en daarna de volgende hoofdstukken voor de begrooting voor 1869 goedgekeurd Huis des Keizers, 3,450,000, Rijksraad en Binn zaken, 12 624,674, Lands-verdediging, 3,544,304 fl.; den 9 de hoofd stukken financiën, 10,656,037, onderwijs 5,793,803, Rijks- subsidiën, 6,743,322, pensioenen, 10,828,050 fl. en van het budjet der middelen: directe belastingen, 75,884,000, inkom- sten-belastingen, 43,184,076, in-enuitg. rechten, 12,500 000, zout 19 562,327 fl.; den 10, van het budjet de hoofdstukken financiën', 85,020.371, handel 13,630.700, landbouw 2,176.300 flvoorts de inkomsten van het departement van financiën 259,318.425, en die van het dep', van handel 12,212,500 fl.; den'11 het budjet van den minister van justitie, 13,892.937, de kosten van het beheer der staatsschuld, 90.222,457, de bij drage voor de gemeenschappelijke aangelegenheden, 65,191,213. en vervolgensin tweede en derde lezingde geheele be grooting voor 1869, in ontvang 296,284,176 en in uitgaaf 299,026,671 fl. Hongarije. De hongaarsche regeering heeit 18 commis sarissen benoemd, tot het handhaven der zoo zeer bedreigde orde bij de verkiezingen. In eene bijeenkomst van leden der roumamsche bevolking te Hermannstadt is besloten, niet deeltenemen aan de ver kiezingen voor den hongaarsehen Rijksdag. Den 2 is de zitting van den croatisehen Landdag geopend. De voorzitter heeft een bezoek van H. H. M. M. aangekondigd, ten blijke van 's Keizers tevredenheid met de handelingen der vergadering en van zijn vertrouwen in het croatische volk. De Keizer is den 2 en de Keizerin den 3 Maart te Pesth aangekomen, vanwaar zij den 8 naar Agram vertrokken, "daar 's avonds aangekomen zijn. Van de grenzen en naai o «vuuuo i o van Croatie tot de hoofdstad waren op de bergen langs den spoorweg vreugdevuren ontstoken en Agram was prachtig versierd en geïllumineerd. Den 21 Febr. heeft te Grenada een volksoploop plaats gehad, waarbij de aartsbisschop, op wien men vergramd is wegens zijne maatregelen tegen de burgerlijke huwelijken genomen, met steenen is geworpen, zoodat de openbare macht hem heeft moeten beschermen. De Cortes hebben met 135 tegen 94 st. verworpen het voorstel van den heer Castellar, om amnestie te verleenen wegens politieke misdrijven begaan van 30 Sept. 1868 tot 11 Febr. 1.1. en zulks, nadat de regeering verklaard had aartoe reeds een besluit onderteekend, maar de uitvoering opgeschort te hebbentotdat het onderzoek naar de te Bar celona ontdekte samenzwering zou afgeloopen zijn. Deze samenzwering had ten doel op 24 1 ebr. een aanslag te on dernemen om de stad te vermeesteren en om de Bank als mede de woningen der rijke ingezetenen te plunderen. Deze zaak is den 3 dezer door een republikeinsch lid bij de Cortes ter sprake gebracht; hij wilde die samenzwering als het werk niet van zijne partijmaar van de carlisten aangemerkt heb ben. Hierop werd door den minister van binnenl. zaken on bewimpeld verklaard, dat de samenzwering door republikeinen was aangelegd en dat de deswege gearresteerde personen be hoorden tot eene club, die den genl. Pierrad, den bekenden woordvoerder der republikeinsche partij in de Cortestot eere-voorzitter had. Niettegenstaande den tegenstand der ministers, is besloten om het voorstel van den heer Blanc in overweging te nemenstrek kende tot het afschaffen der gedwongen krijgsdienst bij het leger en de vloot. In de commissie van 15 leden tot het ontwerpen der staatsregeling is de heer Olozaga met de meeste stemmen (181) verkozen. De regeering heeft een ontwerp ingediend voor eene uit- tevaardigen algemeene amnestie voor drukpersdelicten. De stedelijke Raad van Valencia heeft aan alle stedelijke Raden eene circulaire gezonden, waarin de afschaffing der conscriptie wordt voorgesteld als de noodzakelijkste der her-j vormingen, welke de revolutie eischt. De minister van financiën heeft in de Cortes verklaard, dat, ten gevolge van het slordig en gebrekkig beheer van vroegere administratiën, 500,000 grondeigenaars of grondeigendommen gevonden worden, van welke geenerlei belasting geheven wordt. In eene bijeenkomst van de leden der meerderheid uit de Cortes heeft de minister van financiën medegedeeld, dat spoedig eene leening zal gesloten worden. Uit Cuba verneemt men, dat een corps van 4000 insur- genten in den omtrek van Puerto-Principe met zwaar verlies op de vlucht gedreven is. Den 28 Febr. en de 2 volgende dagen heeft op dc noord westkust en in het Kanaal een hevige storm gewoed, waar door vele schepen verongeluktde zeedijken van het dept. de la Manche aanmerkelijk beschadigd en uitgestrekte land streken door het zeewater overstroomd zijn. Het Wetg. Lichaam heeft den 4 art. der overeenkomst tusschen de stad Parijs en het Crédit-F'onder, nadat een /oorstel om het op nieuw aan de commissie te zenden met 187 tegen 69 st. verworpen was, met zitten en opstaan aan genomen. Op art. 2, bepalende, dat het buitengewoon bud jet der stad aan het oordeel der Kamer onderworpen zal wordenheeft de heer Picard een amendement voorgesteld tot dadelijke oproeping der kiezers voor het benoemen van den gemeenteraad. Het werd den 5 verworpen met 211 tegen 22 st. Jules Favre had tot aanbeveling ervan aan gevoerd, dat het onverantwoordelijk was een stad van 2 iniljoen inwoners afhankelijk te laten van één man, die niet de prefect, maar de Keizer was. Desgelijks werd met 178 tegen 56 st. verworpen een amendement van de tiers-parti door den heer Martel ontwikkeld, om behalve de buitenge wone begrooting ook de gewone aan het onderzoek der Ka mer te onderwerpen tot tijd en wijle een zelf gekozen ge meenteraad zou optredenwaartegen de president van den Staatsraad Vuitry aangemerkt haddat het onderzoek van het buitengewoon budjet uit den aard der zaak dat van het gewone medebracht. Een voorstel der oppositie om de niet tot Parijs behoorende gemeenten van liet dept. der Seine onder het gewone recht te brengen, werd eveneens verwor pen nadat de regeering daaromtrent eene voordracht in de volgende zitting had toegezegd, en art. 2 vervolgens aange nomen. Den 6 werd art. 3, bepalende dat het omtrent het budjet van Parijs vastgestelde ook op dat van Lyon toepas selijk zou zijnmaar op welks aanneming de regeering, on der toezegging van een nader voorstelniet aandrongver worpen een voorstel tot openbaarmaking der h ndelin- gen van den parijschen gemeenteraad niet in overweging ge nomen, en de wet goedgekeurd met 185 tegen 41 st. Het gerechtshof te Rioin heeft het vonnis der rechtbank te Clermont vernietigd, waarbij het blad VAuvergne is vrij gesproken van de aanklacht van aanranding van den Keizer en zijne regeering, en heeft den redacteur, den gérant en den drukker veroordeeld tot eene geldboeterespectivelijk van 2000, 1000 en 500 fr. Het lijk van den heer de Lamartine is den 4 te Saint- Point bij Macon met de grootste eenvoudigheid begraven. Volgens zijne begeerte werden bij het graf ook geene toe spraken gehouden. Vele vrienden en vereerders van den overledene waren tegenwoordig en de bevolking toonde groote belangstelling. De begrafenis van den heer Troplong daarentegen had den 6 met veel plechtstatigheid en militair vertoon plaats. De geheele voorgevel van het Luxemburg was met zwart laken en fluweel gedrapeerd. Het lijk werd tijdelijk op Père-La- chaise bijgezet en den volgenden dag naar Plombières vervoerd. De gemeenteraad van Maconde geboorteplaats van La martine heeft bij acclamatie 5000 fr. bewilligd voor het ter zijner eere opterichten monument. De heer Devienneeerste voorzitter van het gerechtshof te Parijs, is tot eersten voorzitter van het hof van cassatie benoemd. De componist Berlioz is den 8 te Parijs overleden. Het Wetg. Lichaam is den 9 omtrent de interpellatie der heeren Pagézy c. s., betreffende de stedelijke belastingen op voorwerpen van algemeen gebruik, overgegaan tot de orde van den dag. De interpellatie der heeren Maurice Richard, Jules Simon enz. heeft ten gevolge gehad, dat ten aanzien van het eerste gedeelte, de begraafplaats van Montmartre betreffende, is overgegaan tot ae orde van den dag, en ten aanzien van het tweede gedeelte, den aanleg eener groote begraafplaats te Méry en de derwaarts leidende spoorwegen betreffende, is besloten tot verzending aan de regeering. Het beslag, in der tijd gelegd op het door den hertog Aumale geschreven werk Geschiedenis van het Huis Conde, tot welks opheffing de uitgever Michel Lévy zich vruchteloos tot de rechtbanken en den Staatsraad gewend heeftis thans opgeheven. Het Lagerhuis heeft den 3 met 168 tegen 165 st. de tweede lezing afgestemd der door den heer Farnett ten vorigenjare voorgestelde wet, om de noodzakelijke uitgaven, verbonden aan de verkiezing van een Lid van het Huisdoor het kiesdistrict te doen dragen, Den 4 heeft jie minister van binnenl. zaken voorgesteld eene bijzondere commissie te benoementen einde middelen te beramen om bij de Parlementsverkiezingen meer rust, zuiverheid en vrijheid te doen heerschen. Hij verklaarde, dat de ondervinding der jongste verkiezingen hem tot het beginsel der geheime stemming had bekeerd. Voorts zijn wetten ingediend tot het tegengaan van het uitbrekenont aarden en zich verspreiden van veeziektenen op de faillis sementen. Bij de Koningin zijn een tiental adressen van stedelijKe en andere corporatiën in Ierland ingediend, ten gunste van het op vrije voeten stellen der fenians. Den 9 is in het Lagerhuis de wet van den heer Locke Kiny, welke strektom de onroerende goederen van hen, die zondertestamentgestorvenzijn,op dezelfde wijze als de roerende goederen onder de erfgenamen te verdeelen (en dus de op heffing van het eerstgeboorterecht beoogt), zonder oppositie voor de eerste maal gelezen. Het door den heer Montagu ingediende wetsvoorstel op den invoer van vee is den 11 door het Huis verworpen. Den 20 Febr. is het 50jarig bestaan der academie te Petersburg met veel plechtigheid gevierd. Bij die gelegen heid heeft de Keizer aan verscheidene vroegere en latere hoogleeraren toelagen, aan behoeftige studenten 20000 roeb, geschonken en 100 beurzen van 300 roebels ingesteld, de stad insgelijks verscheidene beurzen gesticht, en de heer Narischkine 6000 r. aan de universiteit geschonken, tot instelling eener beurs voor een student uit den boeren stand. Aan den feestmaaltijd is door 750 personen deelgenomen. Het Huis der Afgevaardigden heeft met eenp. st. een besluit genomen, waarbij sympathie betuigd wordt voor de pogingen tot vestiging der vrijheid in Spanje en voor die tot onafhankelijk-verklaring van Cuba. Tevens is de Presi dent gemachtigd die onafhankelijkheid te erkennen, zoodra het revolutionaire gouvernement aldaar de facto gevestigd zal zijn. Naar aanleiding eener petitie van 220 leden der beide staatkundige partijen in het Congres, heeft de President den heer Paul Bagley met een brief van aanbeveling aan den gezant te Londen gezonden, om aan Koningin Fidoria het in vrijheid stellen der als feniaus in Engeland gevangen ge houden n. americaansche burgers te verzoeken. De President Johnson heeft de financiëele wet van den heer Schenck niet onderteekend, zoodat zij geen kracht be komen heeft, aangezien het Congres verdaagd is, vóór dat de 10 dagen van beraad verloopen waren. De aftredende President heeft den 4 Maart eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zijn bewind verdedigt en zegt, dat rechtschapenheid alleen zijne handelingen heeft bestuurd. De nieuwe President Grant heeft deuzelfden dag den eed afgelegd en mede eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hij zich o. a. verklaart tegen elke repudiatie der schuld en voor de betaling in specie, voor zoover niet anders bedongen is. De genl. Sherman is Grant opgevolgd als opperbevelhebber van het leger en als luit.-generaal vervangen door den genl. Sheridan.. De genl. Schojield is minister van oorlog geble ven. Deze benoemingen, alsmede die der nieuwe ministers, zijn door den Senaat goedgekeurd. De President heeft het Congres verzocht, de oude wet opteheffen, welke aan ministeriëele ambtenaren het handel drijven verbiedt, waardoor de heer Stewart, een zeer vermogend koopman te Nieuw-York, geen minister van financiën wezen kan De heer Sumner heeft in den Senaat het nemen in deze van een onverwijld besluit afgeraden. De betrokken minister heeft daarop zijn ontslag genomen. De Wetg. Vergaderingen van Maine, Michigan, Illinois en Wisconsin hebben het amendement op de constitutiebe treffende het stemrecht der negers, goedgekeurd. Het Huis der Afgevaardigden heeft de wet tot intrekking der tenure-of-office-ad aangenomen met 143 tegen 16 st. In New-Hampshire hebben de liberalen bij de verkiezing van een gouverneur en van leden voor het Congres gezegevierd. De Koning is den 8 op het Leo aangekomen. Te 's Hage is een gezantschap van Kust van Guinea aan gekomen, bestaande uit den kapitein Meijer, militair-com mandant van het fort Elmina, en den inlander Emizang, ten einde met den minister van koloniën de belangen der kolonie te overwegen. Verkiezingen. Te Schagen zijn voor de verkiezing van een lid der Prov. Staten uitgebracht 478 st., waarvan 176 op C. Boonacker en 147 op K. Breebaart, zoodat tusschen beide heeren moet herstemd worden. Staten-Generaal. De 2' Kamer heeft den 9 de wet tot wijziging der concessie voor de javaansche spoorwegen aangenomen met 37 tegen 31 st. De motie van den heer Fokker was verworpen met 52 tegen 11 en het voorstel van den heer v. Kerkwijk, om de lijn Batavia-Buitenzorg buiten de regeling te laten, met 59 tegen 9 st. Daarna is het tractaat, met Italië, tot regeling van den toestand dernaam- looze vennootschappen, aangenomen met 47 tegen 1 st. Den 11 zijn de beraadslagingen aangevangen over de wets ontwerpen tot afschaffing van het zegelrecht op de dagbladen, gedrukte stukken en advertentiën, alsmede over het daarmede in verband staande ontwerp tot verhooging van den accijns op het gedestilleerd. Ingekomen is een wetsontwerp tot goedkeuring eener over eenkomst met Belgie, tot wederzijdsehe toelating in de grens gemeenten van geneeskundigen tot uitoefening hunner practijk. De Gemeenteraad van" Nijmegen heeft het aanbod dei- firma Schretlen Cie. tot overneming der gasfabriek, met alg. st. afgewezen en met 14 tegen 2 st. besloten eene ge meentelijke gasfabriek opterichten, waartoe kostelooze afstand van plaatsruimte aan den minister van oorlog zal verzocht worden. De tentoonstelling te Arnhem, in het vorige jaar gehouden, heeft ten bate van de algemeene armen dier stad een overschot opgeleverd van 1253. Aanbestedingen. Den 10, door burg. en weth. van Zie- rikzee, het bouwen van een lokaal voor de hoogere burger school aau M. v. d. Endevoor 26,663. Rampen. Naast de 2 jongste oevervallen aan den Nieuwen- Neuzenpolder is thans wederom een derde ontstaan, ter lengte van ruim 300 en ter breedte van 60 ellen, waardoor ook het buitenbeloop van den zeedijk, met het rijsbeslag en de steenbezetting, over meer dan 100 ellen lengte, in de golven is verdwenen. In den nacht van 5—6 Maart zijn te Haarlem in een schuit uit Rijnsburg, welke beer kwam laden, 2 personen omgekomen, doordien het vuur van een komfoor zich aan hunne dekking en kleeding had medegedeeld. Een hunner was vader van '3 kinderen. t Overleden den 9, te Nizza, J'. F. R. Boreel, opper- ceremoniemeester van het Huis des Konings. Rechtszaken. Het prov. gerechtshof in Zeeland heeft den 6 E. J. Passemier, herbergier te Clinge, wegens diefstal bij nacht met buiten- en binnenbraakdoor meerdere gewapende personenonder bedreiging van geweldpleging, tot de doodstraf veroordeeld. Zijn medebeschuldigde J. de Kindt werd vrijgesproken. Het hof in Utrecht heeft den 9 een hoofdconducteur bij de Nederl. Rijnspoorweg-Maatschappij veroordeeld tot 45 dagen eenzame opsluiting, wegens het zonder opzet doen ontstaan van gevaar voor een spoortrein, welk gevaar hij had kunnen en moeten voorzienen van hetwelk verwonding en verlies van menschenleven het gevolg is geweest. Staats-loterij. Trekking der 5« klasse. Laatste dag. No. 16809 J 1000 en premie van/30000, No. 15692, laatste lot, premie van 3006. De minister van binn. zaken heeft, bepaald, dat met 1 Mei I e k het dagelijksch toezicht op den Noorholl. Staatspoorweg en den spoorweg Haarlem^Uitgeest wordt opgedragen aan (leu spoor wegopz. hV, JL Beitjester standplaats Alkmaar, ter vervanging van den heer B. Sleijster, die in dergelijke betrekking te Breda geplaatst wordt. De heer v. d. Linden te Zevenbergen heeft voor het op hem uitgebrachte beroep tot predikant der herv. gemeente j alhier bedankt. Door het collegie van notabelen bij de herv. gemeente alhier, zijn tot kerkvoogden herkozen de heeren: Mr .P. Bink- horstP. Bruinvis de LangeJ. v. d. Sluijs Veer, Dr. P. C. Luchtmans en A. Maclaine Pont, en benoemd de heeren S. Blom Hz. en P. Rentmeester. - Er heeft zich dezer dagen hier ter stede eene plaatse lijke commissie voor Alkmaar en omstreken gevormd voor de in 1869 te Utrecht te houden internationale tentoonstel ling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman. Bij den secretaris Mr. J. van der vnfl zijn nadere inlichtingen te bekomen omtrent de voorwaarden der inzending. J Den 25 Maart zal aan het prov. gouvernement Haarlem worden besteed, het uitvoeren van eemge wer, zaamheden aan de Rijks hoogere burgerschool alhier; en denzelfden dag, in het logement de Toelast alhier, het ver sterken der Hondsbosscte Zeewering.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2