Openbare Verkooping Openbare Verkoop eener STOOM-HOUTZiAGERIJ. Uit dc hand te koop: Openbare Verkooping, Verpachting van Grasgewas. 8 kall'koef jen, 13 gelde koefjen7 1 stier, 3 paarden, 8 boerenwa gens 1 schuitje en boerengoed en gereedschappen 5 alles tegen kontante betaling. kttlf'koejjen 3 geldekoefjen 1 bles merricpaardeen goed onder houden tent%vagen met daarbij hehoorend tuig en verder toebehoorpn 4 mestwagen. 1 hooiwagen, tuigen, 1 mclkkai*, karn, emmer, 14 a löOOO pond hooi en hetgeen verder te koop zal worden aangeboden. het Jttgezonbett £tufcken. IMaatselfjke welvaart. Aangaande een paar Gewassen. Openbare Verkooping, op Woensdag ^^den 17 en Donderdag den 18 Maart 1869, Hsü beide dagen des voormiddags te 10 ure, ten sterfhuize van den heer ARIE KOS, aan den Rustenburgerweg in de Schermeer,gemeenteUrsem, van: 6 gelde k oef jen1 liruin merrie paard, f nieuwe jaglnugen, 1 boe renwagen, tuigen, boerengoed en gereedschap, en voorts een zindelijken Inboedel, bestaauden in: kabinetten, bureau, glazenkast, andere kasten, aanregtbank, tafels, stoelen, gortlade, kisten, spiegels, schilderijen, tafellampen, hangklokken, bedden met toebehooren, porselein, verlakt, koper, tin, blik, ijzer, glas en aardewerk enz. Alles daags vóór den eersten verkoopdag te bezigtigen. Op den tweeden dag zullen de meubelen, bed den, porselein, glas en fijn aardewerk, verlakt enz. verkocht worden. ï°m contant geld, op Dingsdag den 16 Maart 1869, des voormiddags ten 11 ure, ten huize van J. S. HENDRIKS te Heilo, van 3 geldekoefjen, 3 kall'koefjen 1 kalf Vaars1 gelde- vaars, 1 paard, I geil ,1 bok, 3 kippen en 1 haan, 1 vrachtwagen, speelwagen, gierbak, tuigen en stal gereedschappen en meerdere gereedschappen tot de uitoefening van den landbouwvoorts eenig hout eu hetgeen verder ten dage der verkooping zal worden te voorschijn gebragt. Men is voornemens op Donderdag 18 Maart 1869, voormiddags 11 ure, in de herberg van ZWALUW, te Groet, onder Schoorlin het open baar te verkoopen Een Huis, ingerigt tot Slagerij, en Erve, en een perceel Houwiaildte Groet, onder Schoorl, belend P. van Lienen ten oosten en de Heerenweg ten noorden kad. sectie A, No. 381, groot 40 roe 70 el. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van den Notaris P. van LEEUWEN te Schoorldam. De Heer H. J. Bruinvis zal (om re denen van gezondheid), op Woensdag, 24 Maart 1869, bij opbod en op Woensdag, den 31 dier maand, bij afslag, beide dagen des middags te twaalf ure, in het logement xde Valk" aan den Dijk te Alkmaar, in het openbaar verkoopen Eene in volle werking zijnde StOOIll-IIout- zagerjj met Loods, Iv nee hts woningen en ruim Erl alles bijzonder gunstig staande eu gelegen aan binnenwater en aan het Groot Noord- Hollandsch Kanaal te Alkmaar, kadastraal sectie B, Ns. 1946, 1671, 1672, 1673 en 1634 gedeeltelijk, groot 20 roeden 45 ellen. Zignde de inrig- xting geschikt om de stoomkracht ook op andere industrie toetepassen Te aanvaarden 1 Mei 1869 De losse GEREEDSCHAPPEN tot de zagerij behoorende kunnen des verkiezende tegen taxatie worden overgenomen. Nadere informatiën en toegangbilletten te beko men bij den eigenaar, den Heer H. J. BRUINVIS te Alkmaar, en ten kantore van den Notaris H. J. de LANGE, aan de Breestraat aldaar. Openbare Yerkooping op Woensdag 24 Maart 1869, voormiddags 10 ure ..._^,ten huize van den Heer W. VISSER, aan de Noordervaart in de Schermeer, bij de IJze ren Brug, ten overstaan van den Notaris J. STIK KELvan Uitvoeriger bij biljetten vermeld. Men is voornemens, op Vrijdag, den Ui';'' 2 ^P"' 1869. des middags te twaalf ure, in siiw'Si M het logement het Wapen van lAmmenop den Dijk, te Alkmaar, bij opbod en afslag, openbaar te verkoopen: Eene ltÓERENl*È.<l.<%TS bestaande in eene lluismanswoning, met Koet, Erf en IT erf en anderhalve kavel Wei land, kavel Nrs. 2 en 3 in polder J, aan den West- dijk in den polder de Schermeer, in de gemeente Akersloot, sectie B, No 66, groot ,18,40, No. 65, groot —,12,50, No. 64, groot 3,27,20, No. 63, groot 1,70,80, No. 62, groot 1,68, No 61, groot 3,70,40, No. 67, groot 3,57,20, en No. 69, groot 1,77,40, alzoo te zamen groot 16,01,90; uitvoeriger bij aan geplakte billetten omschreven en nadere inlichtingen te bekomen ten kantore van den Notaris S. A. de LANGE, aan de Langestraatte Alkmaar. Kunnende de helft der kooppenningen tegen eene rente van vijf per cent in het jaar, als eerste hypotheek op de percee- len gevestigd blijven. Men is van meeningom op Maandag 5 April J869, des voormiddags 10 ure, 111 den stal van den 4 Heer G BOTS, aan de Keizerstraat, publiek te verkoopeu m h jti. 'ut Zomer- en W interbuiten- verblfjf, genaamd OOSTWIJK, met Erve en Tuin, ter grootte van een halve bunder, staan de en gelegen aan het Groot Noord-Hollandsch Kanaal te Alkmaar Franco aanvragen onder letter Z, bij de Boekhandelaars HERM\ COSTER ZOON te Alkmaar Vervolg der advertentien in het hijblad. op Donderdag 1 April 1869, des voormiddags ten 9 ure, ten huize van J Jz. ADMIRAAL, op de plaats Westert, aan den straatweg te Limmen van' 16 KALFKOEIJEN, 4 GELDE KOEIJEN, 5 HOKKELINGEN, eenige KUIKALVEREN1 BRUIN RUINPAARD 4a5jaar, 4 OONSCHA- PEN, 4 OVERHOUDERS10 KIPPEN en 1 HAAN, 1HOLLANDSCHECI1 AIS, 1 DRIEWIEL- KAR, BOERENGOED en GEREEDSCHAPPEN. Voorts: een zindelijke INBOEDELals: 2 kabi netten waarvan 1 glad-eikenhouten, glazenkast, eikenhouten hangkast, gortlade, ladetafel, tafels, stoelen, schilderijen, bedden met toebehoorenglas, koper, tin, blik, ijzer en aardewerkalsmede 1500 bossen drooge takken, hekpalen, slieten, stalbeu- nen, aardappelen, erwten en hetgeen meer zal worden voorgebragt. Openbare Verpachting van het Cirasgewas, staande langs den Noord-Hollandschen Staats-spoor weg, sectie Helder Alkmaar, op Donderdag den lfter. April 1869, des middags ten 12 ure, in het Sta tion skoflij hu is te Schagen; breeder bij billetten omschreven. De veilcondiliën liggen ter inzage bij den Grif fier Mr. S P. J. KROS te Schagen, terwijl meer dere inlichtingen en aanwijzing, alsmede 'toegang billetten, om de perceelen te bezigtigenkunnen verkregen worden bij de onder-opzigters J. F. G de ROT te Ilelder, J SMIT te Schagen en D. NE- DERLOFF te Alkmaar. PER TELEGRAAF, 's Hage 13 Maart. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is tegen 30 Maart bijeengeroepen. De Tweede Kamer heeft aan den heer van Sijpestein verlof verleend op nader te bepalen dag vragen te richten aan den minister van koloniën, over den toestand der Nederland- sche bezittingen op de kust van Guinea. Het ontwerp van afschaffing zegelregt op de dagbladen enz. aangenomen met 41 tegen 31 stemmen. De termijn van ingang is bepaald op ultimo Junij. Het equivalent aange nomen met 56 tegen 15 stemmen. Gaat Alkmaar voor- of achteruit, heerseht er welvaart of bezwijkt men er onder den druk der belastingen? zoo is er in den laatsten tijd vele malen gevraagd, vooral naar aan leiding der verbooging van equivalent en personeele belasting, en van de plannen van een stadgenoot om nieuwe offers opteleggen ter verbetering der gemeenschap met het spoor wegstation en ter uitdieping der singelgracbten. Maar even dikwijls is gevraagd: wat geeft een juisten maatstaf aan de hand om over het al of niet aanwezig zijn van welvaart te kunnen oordeelen Hoort men de klachten over zware lasten dan zou men „meenen, dat het hier zeer kwalijk gesteld was; ziet men de volle schouwburgen, dan moet men aannemen dat het hier vrij wel gaat. Om achter de waarheid te komen is niet gemakkelijk: men zou veel moeten onderzoeken en het dan nog niet volkomen weten. Opbrengst der belastingen op rijtuigen en dienstboden, verbruik van vleeseh, wijn en gedestilleerd, geldbelegging bij makelaars en in de spaarbank, geldopneming op hypotheek of in de bank van leening, be deelingen der armbesturen en wat al meer, zoo men dat alles weten mocht en konen de cijfers in verhouding brengen tot dat der bevolking en in vergelijking met andere als ver vallen of bloeiend bekende gemeenten, nog zou men kwalijk in staat zijn om met juistheid te bepalen hoe de toestand s. Het oordeel over de gedane vraag is dan ook hoogst moeilijkte meer omdat de blijken van voorspoed of achter uitgang hier niet zoo duidelijk merkbaar zijn, dat zij ieder in het oog vallen. Daartoe is Alkmaar te stationair, terende als het grootendeels is op zijne markten, die op gezette dagen tal van landlieden aanbrengen, waaraan winkeliers, herbergiers en markt-ofücianten hun brood verdienen. Maar is het wel noodig zich in de beantwoording der vraag te verdiepen, ligt ons niet wat naders aan het hart? Om onze bedoeling duidelijk te maken moeten wij iets anders overwegen, en wel: wat er voor eene gemeente allereerst vereischt wordt om welvarend te kunnen zijn, ten andere: wat er noodig is om, bij gegeven gelegenheid, de welvaart vruchtbaar, bestendig, waarachtig te doen zijn? Wat. noodig is voor het welvaren eener gemeente is uiteenloopend en betrekkelijkdeze eiseht eene open gen] schap met de zee, gene een goede haven, eene andere spoorweg of verbeterde landwegen. Maarniet alleen opei werkenvredeonbelemmerd verkeer zijn der welvaart na en behalve dat zooveel wat de eene gemeente dieut andere tot last is. Hooge landstreken vragen vochtige, drooge jaren. Eene kleine plattelands-gemeente kan goed welvarend zijn als eene machtige koopstad. Ga« oorzaak waaraan de welvaart te danken is verloren (zj te Enkhuizen door de verlegging der groote scheepvil dau volgt een tijdperk van verval. In het aangehaalde geval was de teruggang te wijten' eene uitwendige oorzaak, er kunnen ook andere, inwt bestaan. Heeft eene gemeente door ligging, goede coi nieatiën, vruchtbare omstreken alle kansen om tot wel te geraken en gaat zij niettemin achteruit, dan mogen veronderstellendat de ingezetenen geen partij van die gum kansen weten te trekken. Koopers van elders kunnen verjagen door slechte sorteering en hooge prijzen hui artikelen. Maar zelfs daar, waar handel en scheepvaart] vertier en gelegenheid tot veel verdiensten aanbieden, 1 een druk verkeer bestaat en alles schijnt medeteloopen eene gemeente welvarend te maken, kan de toestand tami wrak zijn, Maar veel verdiend, maar nog meer vert wordt, waar men meer wil schijnen dan men is, de zoo naamde eischen van mode en fatsoen steeds ingewilligd, weelde ten top gedreven en de zucht tot uitspanningen roeke bot gevierd worden, daar zullen de burgers in weerwil hui groote winsten verarmen. En hierop komt het inzonderl aan: waar de verteringen de inkomsten overtreffen zal klachten hooren en achteruitgang zien, waar men de te naar de nering zet en zich van noodelooze uitgaven, va: vervulling van ingebeelde behoeften weet te onthouden, de kleintjes past en tracht te sparen voor den ouden of om het in aflaire gestoken kapitaal te vergrooten welvaart, en vooruitgang zetelen. Welvaart is het gevi gewis van gunstige gelegenheid, van kennis en vlijt, n ook van eene voordeelige verhouding tusschen verdien! en verteringen. Keeren wij na deze algemeene beschouwingen tot Alkri terug en onderzoeken wij daar de kansen van welvaart, treft ons al dadelijk de allergunstigste ligging der stad uren van eenige andere stad verwijderd, te midden etfj vruchtbare en overvloed van producten opleverende landstrt i waarvoor het de natuurlijke markt- en stapelplaats en 1 verschillende straat- en schelpwegen toegankelijk is, wijl het Noordhollandsch Kanaal en de spoorweg de gem« schap met de groote handelplaatsen en zeehavens bevordej Hier, zou men zeggen, moet wel de gelegenheid tot ver en verdiensten, tot fabrikatie en afzet van voor het platteli benoodigde artikelen zijn, en inderdaad, indien te Alkm geen welvaart kan heerschen, mag men gerust aannemen, het overal elders onmogelijk is. En toch beweert men dat zij hier ontbreekt, en heeft men daarin gelijk, dan de oorzaak der kwaal in iets anders dan in de gelegenh of communicatie-middelen der stad. Zou het dan geb aan kapitaal zijn? Dit meenen wij te moeten betwijfel Rijkdom wordt hier zeker weinig gevonden, maar geld toch hier of elders wel te krijgen voor wie kundig, wak en zuinig is. Ontbreekt het dan misschien aan kennis, wakkerheid, aan spaarzaamheid? Wij zÜn vragende begonnen en zoo even weer vragei geëindigd, maar meenen daarmede het standpunt der vri te hebben verbeterd. De kwestie is nu niet meer //blo Alkmaar?" waarover zeer verschillend gedacht wordt, mi //wat ontbreekt Alkmaar om méér te bloeien?" Meerdi bloei wordt zeker door allen gewenscht en dus is de weging van wat daartoe ontbreekt aller aandacht waardii Met de mededeeling onzer gedachtengang hebben wij gj ander doel, dan om anderen optewekken onze laatste vra te overwegen en daarover hunne meening Ie openbaren, zou voorzeker in het algemeen belang en vruchtbaarder dan het klagen over den slechten tijd. Onafhankelijkheid sluit geen ontvankelijkheid uit. De o: geving drukt altoos iets van haar karakter in den mensc: Bij voorbeeld: in den haktijd doet K. een kuiërtje door onzs hout en verliest zijn geduldalles moet het ontgelden i werpt hij onliefelijke namen toe: den onthoofden boom, en dl niet onthoofden boom, de buitensocieteit, en het exercitievel] ja de gansohe hout wordt in eens //rommel" genoemd en mi maar worden opgeruimd, nu het zoo gaat. Doch de hout il er weder eens anders uitzien en anders doen denken wai hoe onbevangen men zieh waanl, het zelfde landschap wét in den barren winter een heel andere stemming, dan in 8 //lieve lente", en een pas afgehakte boomstam maakt niet df zelfden indruk, als een perk bloeiende heesters in den pinkste tooi. Voor dat K. den hout in trad sprak hij van heesters bloemen. Zijn wensch~, onder andere, dat in de vijvers va den hout de Iris en Waterlelie mochten bloeien, wekte onsals meermalen de vraag hoe het toch komtdat i Waterlelie, die //regina van ons gewest" zoo als van Eeda haar noemt, hier in 't wild zelden of niet wordt gezien zei niet in de Zandersloot. zoo rijk aan waterplanten, terwijl ma in Zuidholland, tot in de slootjes tusschen de weiden ha breede bladeren ziet prijken. Haar sneeuwwitte bloemen schit teren daar in gezelschap van de hooggesteelde zwanenbloenii mede een gewas, dat den voorbijganger iets vriendelijks zeggen heeft. Juist de goede verstandhouding van dietff» fraaiste onzer waterplanten geeft ons hoop, dat de Waterlek de voorwaarden van haar bestaan ook hier kan vinden, waf sehoone exemplaren van de Zwanenbloem kan mentijdensi maanden Juni en Juli hier zien bloeien in de vijvers der Be graafplaats. Mocht men ze eens zien prijken in de vijver!; van den Hout, en wel als geroepene tot de omgeving del Waterkoningin, het was een bijdrage te meer tot hetgenw! gen eu de goede stemming van vele wandelaars, die ter ont spanning en om al wat in de natuur den geest goeds is, een wandeling doen. ft I Snelpersdruk van HERM". COSTER ZOON te Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 6