Frankrlfk. Engeland. Rusland. Turk|{e. Vereenigde Stufcn Riiuienlaiul. Jngczottbcti ^tukficu. 5>tf»Ö9 Bieuivs. Orense, Pierrad en andereneene demonstratie gehouden van voorstanders van de afschaffing der conscriptie, waarbij onge veer 3000 personen zijn tegenwoordig geweest. Den volgen den dag heeft de minister Sagasta in de Cortes aangemerkt, dat sommige Afgevaardigden bij die gelegenheid verzet tegen de besluiten der Cortes en gevaarlijke leerstellingen gepredikt hebben. De heer Orense beweerde dat de bijeenkomst zeer rustig was geweest, terwijl de minister Topete het tegendeel betoogde en tevensdat de heeren Orense en Pierrad de Tolkssouvereiniteit hadden aangerand. De heer Oiosaga en de 3 geestelijke leden der Cortes, de kardinaal-aartsbisschop van Santjago, de bisschop van Jaen en de kanunnik Manterola van Vittoria, hebben dezer dagen zitting genomen. Te Xeres en te Moron hebben wanordelijkheden plaats gehad, ten gevolge der conscriptie; er zijn barricaden opge worpen, personen gedood en gekwetst en hoewel de rust hersteld isheerscht er in Andalusie overspanning. De Cortes hebben, na de mededeelingen deswegéns van den minister van binnenl. zaken vernomen te hebben, met alg. st. een voorstel aangenomen, strekkende om aan de Uit voerende Macht eene zedelijke kracht te geven. Om te gemoet te komen aan de klachten van de eigenaars der weverijen en spinnerijen in de departementen van den Boven-Rijn en de Yogesen, over de toelating van vreemde geweven fabricaten in Frankrijkheeft de Keizer eene com missie van 12 leden, deels voorname industriëelendeels leden van den Raad van State en andere hooge ambtenaren, benoemdom een onderzoek naar de gegrondheid dier klacli- sen intestellen. De raad van administratie van het Crédit Fonder heeft den 5 eenparig besloten om de zoogezegd wederrechtelijk van de stad Parijs geheven commissie-loonena 17 miljoente handhavenwijl men van de wettigheid der heffing over tuigd was. De dagbladen komen tot bedaardheid ten aanzien der belgisch-luxemburgsche spoorweg-kwestie en beginnen die als van bloot staathuishoudkundigen aard te beschouwenzij schrijven de belgische wet tegen de overdracht van conces- siën thans toe aan de vreesdat de exploitatie der belgische zuidoostelijke lijnen door de fransche Ooster-spoorwegmaat- schappij aanleiding zou geven tot eene vermindering der ta rieven en alzoo tot schade voor de belgische industrie. l'Etendard is den 11 door de rechtbank van policie te Parijs veroordeeld tot eene geldboete van 5 en eene schade vergoeding van 500 fr., wegens het bezigen van beleedigende uitdrukkingen ten aanzien van den heer Buetden gewezen hoofdredacteur van la Malle van Reunion. De kamer van correctioneele appèllen heeft den 12 het vonnis bekrachtigdwaarbij de lieer Pegratgérant van l'Avenir National, tot 50 fr. boete is verwezen, wegens het te goeder trouw mededeelen eener valsche tijding, terwijl zij den vroeger vrijgesproken drukker eene gelijke boete heeft opgelegd. De heer Ulbach, redacteur van het weekblad la Cloche, is wegens persoonlijke beleediging des Keizers tot 300, de uitgever van dat blad tot 100 en de drukker tot 25 fr. boete verwezen. In dezelfde zitting werd de heer Carle, gérant van het nieuwe letterkundige weekblad le Peuple, veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf en 300 fr. boete. Het Wetg. Lichaam heeft den 12 en 13 behandeld het wetsontwerp tot het toekennen eener subsidie van 3 miljoen, voor het plein van den Koning van Rome te Parijsdat op verlangen der regeering grooter is aangelegd dan aanvanke lijk het plan was en 19 miljoen heeft gekost. en tot het bestrijden dier subsidie door hetverkoopen van een gedeelte van den tuin van het Luxemburg. De oppositie bestreed het verkleinen van die wandelplaats, de verkwisting ten op zichte van het nieuwe plein, en het stellen der Vertegen woordiging tegenover eene zaak waaraan niet meer te ver anderen viel. De minister Rouher verdedigde het groote plein waardoor een aantal roofholen en sluiphoeken opgeruimd, de heuvel van hetTrocadero weggedolven en de voorsteden meer met de stad verbonden warenen be toogde, dat de subsidie verleend was toen het Wetg. Lichaam niet bijeen was en onder uitdrukkelijk voorbehoud van de toestemming dier vergadering. De subsidie werd met 180 tegen 55 stemmen toegestaan, en het artikel betreffende den tuin van het Luxemburgmet goedvinden der regeering aan de commissie teruggezondenten einde daarin dc uit zondering van 2 kleine eilandjes in de vijvers (tot stichting eener pharmaceutische school) optenemen. In eene den 10 gehouden vergadering der Reform-League heeft de heer Edmond Beales medegedeeld, dat hij, nu de bedoelingen van het verbond voor een goed deel verwe zenlijkt en door de optreding van een liberaal ministerie ook verder verzekerd zijnals president wenschte aftetreden. De talrijke aanwezigen hebbendoor het aannemen eener vleiende motie, hunne gevoelens van dankbaarheid en achting uitgedrukt. Den 13 hebben de algemeene raad en de lon- dcnsche afgevaardigden der League besloten haar te ontbin den op gronddat het oorspronkelijk programma is uitge voerd en dat agitatie niet meer dienstig is. Den 11 heeft de minister van oorlog zijne begrooting bij het Lagerhuis ingediend, die ook door zijn voorganger zeer gunstig is opgenomen. Het bedrag a 14,230,100 is 1,196,650 lager dau vorige jaren. De troepen in de ko loniën zouden met 15173 man verminderd en die in het moederland van 87505 op 92015 man gebracht worden. Den 12 heeft de heer Melig voorgesteld eene commissie van onderzoek te benoemen, tot het overwegen der oprichting van kostelooze stedelijke godsdienstlooze scholen aange zien het tegenwoordige onderwijs de lagere standen niet be reikt en te LiverpoolManchester en Birmingham van de 252,000 kinderen, die school behooren te gaan, slechts 75000 het doen. Nadat van wege de regeering het benoe men der commissie als omslachtig en voor hare voorgeno men regeling overbodig bestreden was; heeft de heer Melig zijn voorstel ingetrokken. Den 15 is de tweede lezing geschied der wet van den heer Forster tot regeling der gesubsidieerde scholenmet besluit, dat zij door eene speciale commissie zal worden on derzocht. Zij strekt tot het hervormen van ongeveer 3000 scholen, waaraan A. 340000, naar het oordeel van den voor steller grootendeels nutteloosworden te koste gelegd. Hij wil de subsidiën doen strekken tot oprichting der schoollo- calen en tot het geven van een klein inkomen aan de onder wijzers opdat de verdiensten van deze voornamelijk zouden afhangen van de mate waarin hunne scholen slagen voorts wenscht hij de leerlingen niet naar gunst, maar ingevolge een vergelijkend onderzoek toetelaten. Desgelijks werd tot de tweede lezing overgegaan der voor dracht van den heer Coleridge (thans advocaat-generaal) tot het openstellen der universiteiten voor leden van alle kerk genootschappen en tot opheffing van vroeger ingevoerde be perkende bepalingen, nadat daarin een amendement van den heer Roundell Palmer was opgenomenom te doen uit komen, dat de wet niet strekt om den band tusschen de godsdienst en het onderwijs aan de universiteiten te ver scheuren. De in vrijheid gestelde fenians worden in Ierland met buitengewone eerbewijzen ontvangen. W. O' Sullivan is te Kilmallock door eene opgewonden menigte opgewacht en in gehaald. Op zijnen weg waren eerebogen opgericht en hui zen versierden 's avonds werden in de stad en op de na burige heuvels teertonnen ontstoken. De kardinaal Cullen heeftbij circulaire aan de geestelijkheidhet houden van collecten aan de deuren der kerkenten voordeele der vrij gelaten verboden, niet willende, dat mendoor aanmoediging van af keurenswaardige geheime genootschappen, de maatrege len zal tegenwerken welke door het bewind tot welzijn van Ierland beraamd worden. Dc.n 15 heeft eene deputatie uit de regeering der stad Dublin de Koningin een adres overhandigd, ten gunste van het vestigen van godsdienstige gelijkheid in Ierland. In eene door 50 iersche pairs en 1000 gouverneurs van iersche graafschappenrechters en leden van den ierschen adel openbaar gemaakte verklaring wordt betoogddat het Parlement niet bevoegd is om de Staatskerk in Ierland op- teheffen. De evangelisch-gereformeerde gemeenten in Litthauen, meest uit polen bestaande, hebben zich tot den Keizer ge wend om ontheffing van de bepalingdat zij zich in hunne godsdienstige bijeenkomsten uitsluitend zullen moeten bedie nen van de russische taal. Voor het maritieme hooggerechtshof fe Petersburg heeft de zaak gediend der schipbreuk van het fregat Alexander Aeiosky, met het gevolgdat de admiraal Possiette, de kapitein Kremer en de overige beklaagdenwegens plichtverzuim zijn veroor deeld de eerste tot het ondergaan eener openbare berisping, de anderen tot kazerne-arrest van eene maand of korter. Het lijk van Fuad-bassa is te Koustantinopel, met aldaar geheel ongewone plechtigheid, onder geleide der hooge staatsambtenaren en geestelijken, ter aarde besteld. Van de ontschepingsplaats tot aan het graf vormde de troepen van het garnizoen eene hegge. Servie. De regeering heeft dc Porte verzocht den gou verneur van BosniëOsman-bassa terugteroepenop grond dat zij de daden van willekeur, waaraan de serviërs in Bosnië van zijne zijde blootstaanniet onverschillig kan aanzien. Het Huis der Afgevaardigden heeft den 12 de, op nieuw ingediendefinanciëele wet van den heer Schendt aangeno men, doch met verwijdering van de paragraaf, welke het beding wettigt van het uitsluitend in goud betaalbaar zijn van een contract. Bene door den heer Banks voorgestelde motie ten gunste van de onafhankelijkheid van Cuba is ver zonden naar de commissie voor de buitenl. aangelegenheden. De Senaat heeft den 15 de wet van den heer Schendt mede goedgekeurd. Ook bij die vergadering is eene motie tot het erkennen van Cuba's onaf hankelijkheid ingediend en naar de commis sie voor de buitenl. zaken verwezen. Het nieuwe kabinet heeft reeds eenige verandering onder gaan de genl. Schojield heeft zijn ontslag genomen als mi nister van oorlogen de minister van buitenl. zaken Wash- burne is tot gezant te Parijs benoemd. De Koning is den 18 in de residentie teruggekeerd. Statin-Genera al. De 2«. Kamer heeft aangenomen, den 15, het ontwerp van wet betreffende het plakzegel voor han delspapier, met algem. st. op 1 na; het in overweging nemen van het voorstel van den heer v. Kuyk, tot wijziging van art. 45 en 48 der armenwet, met algem. st. Den 16 heeft de heer v. Sijpestegn den minister van kolo niën geïnterpelleerd over den toestand onzer bezittingen op de kust van Guineawaar de staat van zaken hoogst zorge lijk blijft en z. i. door de autoriteiten niet met de vereischte zorg gehandeld wordt, voornamelijk door gemis van huipuit het moederland, De minister heeft geantwoord dat de re geering overtuigd is van de noodzakelijkheid van het nemen van krachtdadige maatregelen, maar dat hij overigens weinig kan zeggenwijl de zaak op het oogenblik ter beslissing in handen des Konings is. Den 17 heeft de heer Insinger de regeering geïnterpelleerd over het gerucht, dat zij geweigerd zou hebben eene over eenkomst goedtekeurenwaarbij de maatschappij tot exploi tatie der staatsspoorwegen de bediening van den Luik-Lim burger spoorweg overdroeg aan de fransche Ooster-spoorweg- maatschappij. De minister van binn. zaken heeft geantwoord, dat de regeenng geene goedkeuring verleend heeft en vol komen vrij iien datmochten zoodanige overeenkomsten gesloten worden, het noodig kon zijn de goedkeuring der Wetg. Macht daarop te vragen. In dezelfde zitting is aan genomen het ontwerp tot intrekking der wetten van franschen oorsprong op het vervoer van vrachten over de landwegen. Ingekomen zijn ontwerpen van wet tot regeling van het hoo- ger onderwijs en tot vaststelling van uitgaven voor verstrek kingen voor het dep', van oorlog in 1869. Den 18 heeft de minister van financiën, in antwoord op eene interpellatie van den heer v. Wassenaer Katwijck over het beheer der kerkelijke goederente kennen gegevendat de gemeenten vrij blijven zich al of niet met het ontwerp- reglement te vereenigen en dat zijdie een vrij en zelfstan dig beheer wenschengeene nadcelige gezolgen zullen on dervinden in de handhaving harer bestaande rechten. De verdere behandeling der wet op de zeebrieven is geschorst en de Kamer is op reces uiteengegaan. Scheepvaart. Op Texel wordt door de schippers een adres aan de hooge regeering geteekend, waarbij het aanleggen eener haven op het oosteinde van Wieringen wordt verzochtwijl dat eiland bij onverhoedsche stormen uit het noordwesten geene veilige ankerplaats heeft. Nijverheid. De internationale tentoonstelling van voor werpen voor het bedrijf en de huishouding van den handwerks man zal, wegens de groote deelneming allerwege aan het plan te beurt gevallen, volgens besluit van het hoofdbestuur der maatschappij ter bevordering van fabrieks- en handwerk nijverheid, niet te Utrecht, maar in het paleis voor volksvlijt te Amsterdam gehouden worderl. Kerkelijke Zaken. De groote kerkeraad der Ned. Portug. Israël, gemeente te Amsterdam heeft besloten niet toetetreden tot de reorganisatie van het israëlielisch kerkgenootschap. i|De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft bepaald dat kermistenten moeten voorzien zijn van een genoegzaam aantal uitgangen met naar buiten slaande deuren, en dat de bur gemeester voorstellingen, waartoe kinderen op eene voor hun leven gevaarlijke wijze medewerkenkan verbieden. Aanbestedingen, Den 13, te Amsterdam, door de bouw maatschappij Concordia, het maken van 24 arbeiderswoningen aan de Anjelierstraat, aan P. N. Wolf voor 28,387. Den 15, door de Holl. Spoorweg-maatschappij, het maken van eenige gebouwen en verdere werken op de werkplaats bij Haarlem, aan J. Göbel te Schiedam, voor 149,000. Den 18, aan prov. gouvernement van Noordholland, het jagen van schepen en vlotten door het Noordholl. Kanaal van 1 Mei 1869 tot 31 Dec. 1874, minste inschr.it. Groot te Grootschermer en K. Kruijer te Zijpevoor 85 c. per paard en per uur. J Openbare werken. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft, met 17 tegen 13 st., een voorstel van een zijner leden aangenomen, strekkende tot kennisgeving aan den Commis saris des Konings, dat de raad genegen is voor rekening der gemeente eene haven aan te leggen, zoodra met de verbete ring van den waterweg van de Maas naar 's Gravenhage een aanvang zal zijn gemaaktmaar dat hij van het toekennen eener subsidie van 200000 voor laatstgenoemd werk afziet. Gieten. Wijlen de heer N. van Galen te Maasland heeft aan de herv. diaconie en aan het wees- en armenfonds aldaar elk f 1000 vermaakt. Rechtszaken. E. J. Passemier, door het hof in Zeeland wegens diefstal enz. ter dood veroordeeld, heeft zich daartegen in cassaiie voorzien. "De toestand van den handwerksman wekt meer en meer de algemeene belangstelling." Niet ten onregte begint het hoofdbestuur der vereeniging ter bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Neder land met deze woorden zijn beroep op Nederland, om mede werking en ondersteuning, voor de in dit jaar te Utrecht te houden tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handwerksman; want de maatschap pelijke, zedelijke en verstandelijke ontwikkeling dezer klasse hangt zoo naauw zamen met de welvaart van een volk, dat niemand, die tot de ontwikkeling zou kunnen bijdragen, zich daaraan mag onttrekken. En waarom wekt de toestand dier klasse meer en meer belangstelling Waarom hangt de welvaart dier klasse zoo naauw zamen met de welvaart van een geheel volk Ziedaar ,twee vragen ter overweging, wel geschikt om belangstelling te wekken bij het denkend publiek. Sedert langen tijd reeds is het oog gevestigd op de ver standelijke ontwikkeling van den handwerksman, maar wil men daarvan vruchten plukken, moet men te gelijker tijd zoeken om zijn toestand zedelijk en stoffelijk te verbeteren. Voor ieder die zien wil is 't geen geheim, dat vooral de stoffelijke toestand van den handwerksman veel te wenschen overlaat. En wanneer nu de toestand \un den handwerks man, die een zoo belangrijk gedeelte onzer bevolking uitmaakt, verbeterd wordt, zal zijn aandeel in de consumtie der levens behoeften grooter worden 't gevolg moet zijn grootere omzet van productendus meer handelmeer welvaart. Doch tevens moet die stoffelijke verbetering gepaard gaan met ontwikkelijk van zijn zedelijk gevoel, want wie ziet niet in, dat het zedelijk gehalte dezer klasse de levensvraag zal zijn voor de maatschappij der toekomst, het plechtanker der orde in de stormachtige tijden welke wij misschien zullen te door leven hebben. Hulde daarom aan hen, die in ons land de eerste schrede gezet hebben op den weg der daadwerkelijke pogingen om den toestand van den handwerksman te verbeteren. Die eerste schrede op dien weg, het beginseldathopen wijrijpe vruchten zal dragen en navolging zal vinden, is de in dit jaar te houden tentoonstelling voor handwerkslieden. Zij beoogt vermeerdering van zijn kennis, verbetering zijner middelen tot productie, verbetering van zijn zedelijk gehalte, vermindering in de uitgaven zijner huishouding. Deze eerste schrede op dien weg vinde bij ons onder steuning, vooral geldelijke, want deze behoeft de onderneming in de eerste plaats. Het buitenland heeft reeds groote belangstelling doen blijken in deze onderneming, Nederland zorge dat het niet achterblijve. Krachtige medewerking, warme belangstelling wordt daarom van een ieder gevorderdopdat Nederland op eene interna- tionale tentoonstelling, op eigen bodem gehouden, geene droe vige figuur make. 't Geldt hier dus de eer der Nederlandsche natie. Handelt men onder de oud-hollandsche zinspreuk "Een dracht maakt macht," vat men deze zoo op, dat met ver- eenigde krachten voor deze zaak gearbeid en geijverd wordt, dan kan de uitslag niet twijfelachtig zijn. Daarom roept de plaatselijke commissie voor Alkmaar en Omstreken hulp en medewerking in voor deze grootsche on derneming in beginsel ontwijfelbaar van zoo groot belnDg voor de toekomst van ons dierbaar Nederland. W. F. STOEL, Pres. J van WETTUM. i. C. OHMSTEDE, Yice-pres. W. F. du CROIX. J. H. PALEARI. J. F. HINTZEN. G. HENDRIKS. Mr. J. van der DRIFT, Secr. Het onderhoud en de herstellingswerken der gemeente-ge bouwen wegen en verdere inrichtingen gedurende het loo- pende jaar zijn den 16 ten raadhuize aanbesteed, en aange-j nomen door J. Mets Burkunk voor 17200. Z. M. heeft den heer J. F. W. Conrad, op diens ver zoek eervol ontslag verleend als lid van het collegie vanj regenten over het huis van arrest alhier, en tot die betrek king benoemd den heer J. M. F. W ellan, ingenieur van den waterstaat. In de afgeloopen week werden alhier 2, zoo niet open bare dan toch zeer gemakkelijk toegankelijke voordrachten gehouden, de eene door den heer Enklaar van Arnhem, die in eene vergadering der afdeeling van de Maatschappij tot Nut van den Javaan als spreker optrad. Met jeugdig vuur en met den gloed der overtuiging schetste de 70jarige man, wat van Java en de javanen door het cultuurstelsel geworden was, en wat dat prachtige eiland met zijne goedwillige en voor hoogere ontwikkeling vatbare bevolking voor Nederland worden kan en moet, zoodra ons volk door leering en onder zoek tot het bewustzijn komtdat het in Indie gruwelijk onrecht pleegt en moet trachten dat te herstellen. Schoon zijne rede voor een goed deel der aanwezigen geene onbe kende zaken verkondigdewas zij nietteminook door ver melding van velerlei bijzonderheden, zeer onderhoudend, ge lijk die, waarmede dc voorzitter de vergadering sloot, po pulair en geestig. Maar waar waren zij, die, onbekend met of afkeerig van het doel der maatschappijdaarvoor minach tend de schouders ophalen, waar zoovele kiezers, die, wei nig in de gelegenheid gesteld om zich eenig denkbeeld vaa den toestand onzer koloniën te vormen, niettemin, als meer derjarige staatsburgers die het weten moesten, hunne stemmen uitbrengen ter keuze der Vertegenwoordigers, van wie het wel en wee van Indie en Nederland beide af hangt, waarzoo- velen, die als beschaafde nederlanders van belangstelling moesten branden zoodra er van onze indisclie bezittingen iets te ver nemen valt 'f Voor al die afwezigen voor zoo ver zij met opzettelijk licht en onderzoek schuwen, ware hier te hooren, fe leeren en te everwegen geweest, wat voor onze nationale zedelijkheid en voor ons nationaal belang dienstig is. Meer reden om tevreden te zijn over den aard van het publiekdat hij het recht had te verwachtenhad de heer Ter wegneming van een heerschend misverstandachten wij het dienstig te meldendat de jaarlijksche contribu tie voor het lidmaatschap der maatschappij t. N. v. d. J. niet f 5 maar 2 bedraagt.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2