Engeland. Turkije. Egypte. Tereenlgtle Staten ISinneiilaml. üiteuxvs. Jujjcsoubcu Stukken. Een vraag is een antwoord waard. hoofdredacteur van la Malle, op grond dat hij, door liet opnemen der rapporten van de schouten-bij-naclit Dupré en Penhoat, slechts voldaan had aan de bevelen van den minister van marine, zonder doel om den heer Buet te beleedigen. De mexicaansche genl. Almontedie veel invloed op het besluit omtrent de interventie in de mexicaansche aangeie- .genlieden heeft uitgeoefend, is den 21 te Parijs overleden, 6f'lierKeizer'heeft den 23 de zitting van den Raad van State gepresideerd, en daarin de afschaffing van de Iwrets der werklieden aangekondigd. De vermaarde verzameling schilderijen vandenheei 1 De- lessert 17—20 Maart te Parijs verkocht, heeft opgebracht: de oude werken 1.390.000, de nieuwe 391.000 fr. De hoogste prijzen die besteed werden waren: D. Temen eene viscb markt 159.000 Raphael eene madonna en P. de Hooge een hollaiidseh binnenvertrek beide 150.000. Wetgevend Lichaam. Den 18 heeft de verpdenng zicli vereenigd met het meuwe art. 2 der wet omtrent het Trocadero en den Luxemburg en daarna de wet met 164 tegen 49 st. aangenomen. Vervolgens is de definitieve regeling van het budjet van 1865 der "stad Parijs met 210 tegen 8 st. goed gekeurd, uadat de oppositie de handelingen van den pi elect Haussmann nogmaals gehekeld had. Het amendement der oppositie om het cijfer van het con tingent op 80000 man te bepalen, is den 20 verworpen met 195 tegen 21 st. en den 22 is de wet met 188 tegen st. aangenomen. Al de 9 afdeelingen hebben aan den heer Jerome David, een der hoofden van de regeeringspartijen aan de» heer E Picardlid der oppositievergunning verleend tot het doen van interpellatiën. De eerste vond het noodzakelijk de aandacht van het gouvernement te vestigen op een artikel van een decreet van 1852, waarbij straffen bedreigd zijn tegen het plegen van omkooping bij de verkiezingen en hetwelk z i op verscheidene sedert 1863 vernietigde verkiezingen had moeten worden toegepast. De heer-Picard achtte het daarop insgelijks noodig inlichtingen over dat artikel te vragen, maar meer met het oog op de door ambtenaren gedane toezeggingen en op het jegens de kiezers gepleegde geweld. Den 16 is te Belfast de rei der diocesale conferentien geopend, welke naar aanleiding van de hachelijke stelling der Staatskerk in Ierland gehouden worden. Ongeveer 2000 leeken en geestelijken waren bijeen en de bisschop van Down presideerde de samenkomst. Hij lueld; eene rede tot ver zoening zijner hoorders met de regeenngsvoorstellen, maar verwierf daarmede volstrekt geen bijval. Te Shields is den 19 een huis, waarin de bekende anti roomsche volksredenaar Murphy eene toespraak hield aange- vallen door 400 gewapende leren, die de glasruiten met. steenen ingeworpen en eenige schoten m de kamer gelost hebben, maar ten laatste door de militaire macht uiteenge- dreven^zijUatricksdag (17 Maart) is te Cork een feest gegeven ter eere der vrijgestelde fenians, waaraan ongeveer 5Ü0U personen deelnamen. De mayor van Cork presideerde en stelde toasten in opliet feest van den dag, op den geboor tegrond en op de verbannen landgenootenmaar ondervond luide tegenspraak toen hij zich geroepen gevoelde omop het bestuur van den heer Gladstone wqzende, opdomen tegen de rede van een der vrijgestelden, die slechts heil voor Ierland van het zwaard verwachtte. De lankmoedigheid der regeering heeft geen gunstige gevolgen gehad, want de vrijgestelde fenians voeren steeds een opruiende taal, op nieuw hebben 2 moordaanslagen plaats gehad en zekere Melligan is gevangen genomen wegens po gingen om de soldaten den feman-eed te doen afleggen. De r. c. bisschop van Ardagh heeft bij herderlijk schrijven, met ernst gewaarschuwd tegen het kwaad, hetwelk geheime genootschappen stichten. Onder de werklieden der katoenspinnerijen en weverijen te Preston wordt eene arbeidstaking op groote schaal geor ganiseerd wegens het besluit van eenige fabrikanten om de loonen met 10 p. ct. te verminderen. Lagerhuis. Den 18 is het debat over de opheffing der iersche Staatskerk aangevangen en heeft de lieer Disraeli de verwerping voorgesteld der wetsvoordracht. Zij had, naai zijne meening, een tweeledig doel: de scheiding van kerk en Staat en de verbeurdverklaring van de kerkelijke bezit tingen. Alleen de vereeniging van de kerk met den Staat, leverde een voldoenden waarborg voor de godsdienstvrijheid. De wet werd verdedigd door den minister voor de iersche aangelegenheden, die de noodzakelijkheid betoogde om een einfe aan de zaak te maken. Den 19 werd de wet bestreden door d' Ball, een voormalig procureur-generaal voor Ierland, en sir Stafford Northcote, lid van het vorige ministerie en verdedigd door den tegenwoordigen procureur-generaal, den heer Lawson, en door den heer Bright uit naam de regeering. De Staatskerk noemde hij eene kerk der verovering en a s zoodanig in strijd met het beginsel der Hervorming, en eene mislukking want zij had Ierland tot het meest roomsche land der wereld gemaakt. De heer Miall wenschte eene belooning te schenken aan hem, die een nieuw argument te berde bracht. Den 22 trad als bestrijder der wet op sir Roundell Palmer, een der meest geachte leden van de libe rale partijdie lid van het ministerie zou geworden zijn indien hij zich met de plannen van den heer Gladstone ten opzichte der iersche Staaatskerk had kunnen vereenigen Hij oordeelde de zaak in zich zelve onrechtvaardig en inde toe komst nadeelig; wel keurde hij liet ontnemen der staatkun dige voorrechten aan de Staatskerk goed, maar de verbeurd- verklaring liarer bezittingen of wel de algelieele ophefhn0 de Steats-suLdiën niet noodzakelijk; de iersche Protestanten hadden zich altijd trouwe onderdanen betoont. De adv. geul. Coleridge betoogde daarop, dat de kerk hare goederen bezat alleen omdat zij Ste^skerk was en er overigens .geen recht op had; hare opheffing zou den grondslag leggen voor eene betere staatkunde tegenover Ierland Nadat loid Claude Hamilton nog tegen de wet gesproken had, beantwoordde de minister van financiën de heeren Roundell en Disraeli: ie Staatskerk maakte i van liet iersche volk vijandig tegen Ln- "eland en had alle gelegenheden verzuimd om dat volk met fich te verzoenen. Den 23 is de wet nog bestreden door de heeren Hardy en Walpole en ten slotte verdedigd door den heer Gladstonewaarna s nachts te 3 uren met 3>8 tegen 250 'st., tot de tweede lezing werd besloten, welke overwinning door de ministeriëelen met de levendigste geest drift werd begroet. De betrekkingen met Griekenland zijn officieel weder aan geknoopt. Den 18 is, in tegenwoordigheid des Onderkonmgshet water van de Middellandsche-Zee in de Bittere-Meeren ge laten en aldus het kanaal van Suëz geopend. De "Wetg. Vergaderingen van Zuid-Carolina en Arkansas hebben het 15e amendement op de constitutiehetwelk aan de negers het stemrecht verleent, goedgekeurd; daarentegen is het door die Vergaderingen in Georgie en Delaware verworpen. De dagbladpers dringt eenstemmig aan op inmenging in de zaken van Cubahetzij door erkenning der insurgenten als oorlogvoerendenhetzij door annexatie of opneming in den Statenbond. Gedurig worden wapenen en geld voor de opstandelingen gevraagd. De rijke koopman in manufacturen A. 1Stewartdie als minister van financiën moest aftreden omdat, hij in die kwa- teit geen handel mocht drijvenheeftmet eenige andere heerenhet vroeger door hen aan den genl. Grant geschon ken huis met het meubilair voor 650UÓ d. teruggekocht, en op den nieuwen opperbevelhebber van het leger, genl. Sher man, overgedragen. Senaat. Met 37 tegen 16 st. is aangenomen een wets ontwerp, waarbij de temre-of-office-bill gewijzigd wordt,. Uat ontwerp verleent aan den President de macht omzonder opgaaf van redenen, ambtenaren te schorsen en te vervangen, maar verwerpt de Senaat de keuze van den opvolger, dan wordt de geschorste op nieuw aangesteld. Prins Alexander heeft den 26 zijne geloofsbelijdenis voor den hofprediker, Ds. Ruitenschild, afgelegd. Verkiezingen. Voor de verkiezing van een lid der Ze Kamer in het distinct Zuidhorn hebbeu verkregen m'. N. Oli vier 197 de heeren Wier da en Alberda v. Ekestem ieder I en de heer Gratama 65 st., zoodat moet herstemd worden tusschen de 3 eerstgenoemden. Tot lid der Prov. Staten van Noordholland is in het dis trict Schagen verkozen de heer K. Breebaart met 323 st tegen 241 op den heer C. Boonacker. De kerkvoogden der hervormde gemeente te Zuidschermer zijn allen herkozen. Staten-Generaal. Volgens het ingediende wetsontwerp op het hooger onderwijs, worden de 3 hoogeschoolen behou den één met onderwijs in de vakken voor het examen in de oostersche letterkundeworden de faculteiten opgeheven, verplichte collegiën en collegiegelden afgeschaft, de laatste ver vangen door betaling van f 150 's jaars aan het Rijkde prope deutische studiën overgebracht naar de gymnasia, 10 gymnasia en 4 pro-gvmnasia door het Rijk opgericht. De inrichting van athenea en andere instellingen van hooger onderwijs wordt aan de gemeenten over- en het bijzonder hooger onderwijs volkomen vrijgelaten. Jaarlijks wordt 3000 verleend voor wetenschappelijke reizen door uitstekende studenten en wor den 10 gouden medaljes uitgeloofd voor prijsvragen. 18 stu diebeurzen van/ 400 worden verleend aan studenten. De hoogleeraren genieten van f 4000 tot buuu >g Mede zijn ingediend de onteigeningswetten voor de spoor- wegverbindigen te Amsterdam en te Rotterdam. Ie Amster dam komt het goederen-station ten oosten der stadhet personen-station in het open liavenfront en de verbindingslijn langs den Oosterdokdijk. Te Rotterdam geschiedt de aan sluiting over Peijenoord en de Maas door de stad. Langs de Voorzaan aan het Kattegat te Zaandam wordt nog een goederen-station voorgesteld. Nog is ingediend een ontwerp tot aanvulling van art. oz van het indische regeeringsreglementwelke aanvulling be treft het afstaan van gronden in erfpacht voor hoogstens /o iaren, zonder dat daardoor inbreuk gemaakt wordt op de rechten der inlandsche bevolking, het verschaffen van ti tels tot verzekering van erfelijk individueel gebruiksrecht op den grondhet afstaan van zoodanige verbonden grond aan den rechtmatigen bezitter, en het verhuren ol in bruik geven van grond door inlanders aan met-inlanders, een en ander bij algemeene verordening te regelen. Benoemingen. Tot adv.-genl, bij het prov. gerechtshot in Overijsel jr. mr. J. J. F. de Jong v. Beek en Donk, thans off. van just, bij de rechtbank te Brielle. Tot heemraden van den polder Waard en Groet de hee- C. de Graaf en N. Loder, met eervol ontslag, op zijn verzoekaan den heer S. F. Sieuwerts De Koning heeft bekrachtigd de benoeming van den heer G. O. R. Fontein, burgemeester vanUrsemen Schermerhorn, tot secretaris dier gemeenten. Militaire Zaken. De gemeenteraad van Deventer heett den noodigen grond afgestaan voor eene schietbaan ten dien ste van het garnizoen, mits dat het Rijk de inrichting be- kostige en ook het gebruik verleene aan de schutterij en de vrijwillige wapenvereenigingen. 'Volks-weerbaarheid. De Koning heeft als eersten corps- prijs voor den in Augustus te houden nationalen scherp schutters-wedstrijd 20 Remmington-geweren met toebeliooren '^Journalistiek. Door de boekhandelarenNijhoff, Bijthoff en Thieme zal een nieuw groot liberaal blad, het Vaderland, Staat en Letterkundig Residentieblad, worden uitgegeven, dat 6 malen 's weeks verschijnen zal en waarvan de uitgaat voor 5 jaren verzekerd is. Redacteuren zijn de heeren Maat GeesteranusVAnge Huet en v. d. Kalk. Openbare Werken. De gemeenteraad van Haarlem heett f 6400 toegestaan tot verbetering van het Kennemerplein. Geschenken. De Maatschappij van Landbouw m Noord brabant heeft eene koe in gedreven zilver, ter zwaarte van 8* N. P. doen vervaardigen, welke den Commissaris des Konings zal worden aangeboden, als blijk van erkentelijkheid voor de vele en goede diensten, door hem tydens het heer- schen der veepest bewezen. Misdrijven. Den 10 is een matroos van een kanonneer- boot aan den Helder eene woning binnengedrongenwaarin hijuit minnenijdeen pistoolschot op zijne geliefde heett gelost, zonder haar echter te treffen. Op het geraas en het geschreeuw van aldaar aanwezige vrouwen, zijix politie-agen- ten toegesnelddie den woedenden man in hechtenis hebben ^Gratie. Z. M. heeft de doodstraf, waartoe P. Roesten burg, wed. J. Korthoutwegens manslag met voorbedachten rade, was veroordeeldverwisseld in eene gevangenisstraf van 3 KoLONiëN. Te Samarang neemt de sterfteook onder de europeanen nog toe. De raad van justitie te Batavia heeft mevr. de wed. Sa- portas, geb. Beudeker, wegens vergiftiging van haren echt genoot, veroordeeld tot de doodstrafhaar medeplichtige een indischen bediende, tot 10 jaren dwangarbeid, voorafge- gaan van 1 uur tepronkstelling onder de galg- Eervol Ontslag. De lieer C. Spiers, ontvanger der directe belastingen, in- en uitgaande regten en aecijnsen, te Purmerendeis op zijn verzoekbehoudens aanspraak op pen sioen, eervol ontslagen. menig artikel, dat daarin kosteloos wordt opgenomen. De artikelen van de heeren FrankenCohen Stuartvan der Drift en anderen hebben hoogst nuttige vragen voor ieder indus- triëel aan de orde gesteld. De Kanaalvakkwestie (gelukkig geen Kanaalkwestie) wierp vragen op voor handel en scheepvaart. Er is gesproken over gunstige ligging van de stad maar nog niet gunstig genoeg Poor den handel, zoodat er nog belang rijke offers moesten gebragt wordenzonder welke van de ligging geen gebruik kon worden gemaakt, welke uitgave door een ander is testreden, en naar veler meening op goede "ronden. Ook is er gezegd, dat Alkmaar in een ongunstigen toestand verkeerde en wees men daarbij op de geringe waarde vau perceelen eu zaken van industrie, die hier vroeger bloeiden (en op nieuwe die niet slaagden?). Geen wonder, dat bij dergelijke polemiek in liet artikel //plaatselijke wel vaart" de vragen worden gedaan bezwijkt men onder den druk der belasting, of ontbreekt het dan misschien aan kennis, wakkerheid of spaarzaamheid. Op de eerste vraag meenen wij gerust ontkennend te kunnen antwoorden, ons equivalent is niet hooger dan dat in andere steden van gelijken rang met Alkmaar. Daarom zullen dus de mannen die van hun geld leven onze stad niet verlaten, zooals iemand beweerde, want, om bij gelijke lasten van zijn geld te leven, biedt Alk maar vele schoonheden aan, die men elders te vergeefs zoekt. De aangename en tegenwoordig veel besproken Hout, met de daaraan grenzende boschrijke dreven van Jlir. 6. van Foreest bieden voor wandelaar en natuurbeschouwer een bijzonder eenot. Om de Noordzee in bare volle woede en kalmte te zien, behoeft, men zich slechts weinig moeite ol kosteu te getroosten. Duin-en veldzigt landbouw en scheep- vaart, spoorwagen en stoomboot, alles in een klein bestek vereenigd. dat alles zoekt men elders te vergeefs. Geen 's Gravenhage, Rotterdam, Amsterdam of Haarlem, noch een der N Hollandsche steden kan dat alles aanbieden zooals Alkmaar. De Hagenaars en Haarlemmers zouden te hoop loopen als er driemaststoombooten of oorlogsbooten hunne vesten passeerdenen de groote driemastschepen varen in de nabijheid onzer stad, even als bij hen de zwanen zwemmen. Amsterdam, Rotterdam, waar zijn hunne wandeldreven die met de onzen te vergelijken zijn. Maar het spreekwoord zegt „die altijd smult eet nooit lekker." Dus kunnen wij gerust aannemen, dat Alkmaar voor renteniers geene bezwaren maar wel genot kan aanbieden. - Omtrent de tweede, drieledige vraag of het aan kennis wakkerheid, spaarzaamheid zou ontbreken, daarop wil steller als zijne meeniug zeggen, dat de schoone zaken die hier zijn opgeri"t voor onze nijverheid zijn verloren geraakt door gebrek aan grondiee kennis. Dit doet iedere onderneming bepaald te gronde gaan, verkeerde handelstelselsonbekendheid met het vak, of slordige administratie, waar de winsten door de onachtzaamheid verteerd worden, kunnen nergens bloeijen, en men heeft den ongelukkigen uitslag met aan de stad te wijten als de onderneming niet gelukt. Wat de spaarzaamheid der stede aangaatmoge er at geen zucht tot kapitaalvorming bestaan en wel de begeerte om concerten en schouwburg te bezoeken, en hel voor sommigen beter zijn om die uitgaven niet te doen, maar die penningen te besteden tot meerdere ontwikkeling van het aankomend geslacht als algemeene regel zullen de fabrikanten en gros siers die hier zaken doen te vreden zijn over hunne betalingen en is Alkmaar bij andere plaatsen gunstig bekend. Het zich uitbreidende Nieuwediep staat daartegenover in eene ongunstige verhouding, waarin wij weder kunnen zien, dat door de veelheid der sjouwerlieden voor hout alhier geen welvaart is te wachten. Maar wat vooral is aan te raden? Voor ieder koopman in koloniale waren, manufacturen of van welken aard het ook zijn moge, dat hij zorge niet duurder te zijn dan Amsterdam. Men zorge, dat liet hier worde als daar, alles te verkrijgen en niet duurder, dan zullen de behoeften hier vervuld kun nen worden. En als wij hier door geldmannen m vereeniging met re"t praktische manneneen graanhandel en meelfabriek als van de H.H. Westzanen Sr Laan, of olieslagerijen als van den heer Prins oprigten, men zou hier de zeeschepen voor de deur kunnen lossen en van dien omslag en moeite vrii ziin, die de zaanlandsche handel zich moet getroosten te Koogerpolder of IJ. En als men aanziet hoe de goederen van de Zaan via Alkmaar weder noordwaarts moeten gebragt worden, dan kan men wel op redelijke gronden zeggen, dat er in onze stad goede gelegenheid bestaat om met kapitaal en kundige praktische mannen zaken te doen, even zoo goed als elders, al loopt dan ook de weg met regt naar de SP ZoiTuuuubij1het bespreken van industriëele ondernemingen, waarvan de vestiging hier wenschelijk en voordeelig kan zijn niet in de eerste plaats het oog^ moeten vestigen op eene fabriek van landbouwwerktuigen? Bed. Als meu Zaturdag 's avonds na afloop der bezigheden aan de tafel zit, omgeven van het gezin, dan is de Alkmaarsche courant een welkome gast in de huiskamer, want menig aan genaam en leerzaam artikel vindt daarin zijne plaatsen gaat het vele lezers als mij, dan kan het met anders, of zij zullen de uitgevers dankbaar zijn voor de welwillende opname van De heer M Lugmes alhier, schoolopziener in het 6" dis trict is door den minister van binn. zaken benoemd tot me delid' der commissieeerstdaags te Amsterdam te vergaderen, tot het verleenen van acten van bevoegdheid voor het geven van lager en meer uitgebreid lager onderwijs. Ten gevolge van het bedanken van Ds. H. J. F. r d. Linden, heeft het kiescollegie der herv gemeente den 23 de volgende nominatiën opgemaakttwaalftal J Eigeman te De lis haven H V. Hooger zeil te YeenendaalII. J. P. v.d.Lin- de» te' Zevenbergeif, F. v. Dijk te HilversumJ Mon- tanne te ter Aar, F. IV. Smits te HellevoetsluisIV. r. d. Bijtel te 's Grevelduin CapelleK. F. Creutzberg te Maars- E B. Gunning te Leiderdorp, C. K. Nonhebei te Muiden, F. L. Rutgers te Brummen en L. J. v. IVisseltngh te Haarlemmermeer; zestal de 6 eerstgenoemden en drietal de _3 ecpsetsre^^ge"an de zoraerdienst, aanvang nemende 1 April, der sohroefstoombooten Alkmaar Packet biedt het publiek groot gemak aan. Dagelijks wordt 3 malen de gelegenheid verschaft om van-liier naar de Zaan en naai Amsterdam te vertrekken en om van daar herwaarts terug- tekeeren. De fraaie vaartuigen behoeven geene aanbeveling en de vrachtprijzen zijn zoo laag gesteld als men redelijke wijze kan verlangen. Yoor het uitvoeren van eenige werkzaamheden aan 's Rijks hoogere burgerschool, den 25 aan het prov. gou vernement te Haarlem besteed, is minste inschrijver geweest J. de Raad Az., voor 812. Het versterken van de Hondsbossche zeewering is den zelfden dag alhier besteed aan JVvan Haaftente Sliedrecht, voor 43700.- POLITIE. Gevonden op 22 Maart jl. in de stoomboot vau gebr«. Ziihr Muhlen een gouden medailjon; de daarop regthebbend kan zich ter tcrugbekoming aanmelden bij den schipper der boot. BURGERLIJKE STAND. 18CM te Helder en Janna Cornelia van Ticisk, te Alkmaar. - Hendrik Prumboom en Kil-

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2