Frankrijk. Engeland. Itiiuienlancl. S&tabs Utetiws. Op het voorbeeld ten vorigen jare door eenige vrijdenkers uit de kooge standen gegevenzijn op den Goeden Vrijdag 3 zoogenaamde "vleeschmaaltijden" gehoudeneen «■aristo cratische" tegen 5 een //burgermaaltijd" tegen 3, en een //volksmaaltijd" tegen 2,60 fr. per couvert. Aan elk der 2 eersten hebben ongeveer 100 aan den laatste 800 a 900 per sonen waaronder een 1 OOtal vrouwen en kinderendeelge nomen. Bij dezen "volksmaaltijd" hebben verscheidene volks redenaars het woord gevoerdwaardoor de opgewondenheid zoodanig steegdat het tot eene uitbarsting kwam toen de heer Dreo (schoonzoon van Gamier-Pages) ging sprekenen de verwarring zoo groot werddat de tegenwoordige politie commissaris zich gedwongen zag, de zaal te doen ontruimen. Bij decreten van 30 Maart is een jaarlijksche prijs van 1000 fr. in elk academisch ressort ingesteld voor het beste werk op geschiedkundigoudheidkundig of wetenschappelijk gebied, benevens een prijs van 3000 fr. jaarlijkstoetekennen aan het voortreffelijkste onder de ten vorigen jare in de 18 academische ressorten bekroonde werken. De beroemde archaeoloog Leon de Labordedirecteur-ge neraal van het Rijks-archief, oud-lid van de Kamer dei- Afgevaardigden, is overleden. In 1868 tot lid van den Senaat benoemd heeft hij ten gevolge van den staat zijner gezondheid nimmer aan de werkzaamheden kunnen deelnemen. De belgische president-minister Frère-Orban is den 1 April te Parijs aangekomenheeft den 2 een onderhoud met den minister de Lavalette gehadis den 3 door den Keizer op de Tuilerien ontvangen en heeft den 4 eene conferentie met den minister Rouher gehouden. Den 4 is aan het hotel der italiaansche legatie te Parijs door fransche en vreemde bankiers en door den vertegen woordiger van Italië, de overeenkomst geteekend ter zake der leening van 300 miljoen fr., gewaarborgd door dedomaniale goederen. De minister van binnenl. zaken heeft eene commissie be noemd, belast met het onderzoek van het vraagstuk der sterfte onder de pasgeboren kinderen. Wetgevend Lichaam. Den 31 Maart hebben deheeren Jtróme David en Picard hunne interpellatiën ontwikkeld, betrekkelijk het niet naleven der bepalingen van het decreet van 1852 op het plegen van omkooping bij de verkiezingen. Laatstgenoemde had daarbij meer bijzonder het oog op de toezeggingen der ambtenaren tot ondersteuning der regee- rings-canaidatenen haalde daarbij eene aanschrijving aan van den maire van Pronsac, die de candidatuur van den heer Dréollehoofdredacteur van le Publicaanbevalop grond dat de gemeente door diens toedoen eene subsidie van 3000 fr. ontvangen had. De heeren Granier de Cas- sagnac en Matthieu verdedigden het stelsel der officiëele can- didaturen zoowel als het gedrag der ijverende maires. De minister van binnenl. zaken betoogde den 1 April, dat de regeering de vernietiging van oneerlijke verkiezingen vol doende achtte om gepleegde omkooping te brandmerken zonder dat het noodig was de in het bedoelde decreet be dreigde straffen toetepassendat zij niet van voornemen was om het stelsel der officiëele candidaturen te laten varen, maar, in verband met de laatstelijk verleende vrijhedenze kere candidaturenwaartegen zij zieh vroeger zou verzet hebbenditmaal niet zou bestrijdentot het inachtnemen eener strikte onzijdigheid zou zij echter niet overgaan. De minister erkende dat de maire van Pronsac zijne instructiën was te buiten gegaan. Nadat de heer Ollwier het bestaande stelsel nog bestreden hadwerd met 157 tegen 47 st. be sloten ten aanzien der interpellatie Picard c. s. overtegaan tot de orde van den dagde lieer David had de zijne op de uitnoodiging van den minister Rouher, dadelijk inge trokken. Den 2 zijn de beraadslagingen over het budjet geopend met eene reue van den heer Thiersdie zieh beklaagde over het gemis van vrijheid in Prankrijk en aandrong op het in voeren der ministeriëele verantwoordelijkheid. De ïndividu- eele vrijheid werdzeide hijverkort door de opgerakelde veiligheidswettende drukpers-waarschuwingen waren door processen vervangende vrijheid der verkiezingen bestond enkel in naam en de parlementaire vrijheid werd op allerlei wijzen belemmerd en besnoeid. De minister Rouher be antwoordde den spreker, maar werd op zijne beurt bestreden door Jules Favre, die op het verwijt, dat de leden der op positie aan de kiezers vermindering der openbare lasten en van het leger voorspiegelden, vroeg, waarover zij dan tegen de kiezers mochten sprekenals zij over de de algemeene belangen en het beheer des lands moesten zwijgen. Hij werd wederlegd door den minister Baroehedie tevens zijn gedrag verdedigde ten aanzien van den ontslagen proc. genl. van Toulouze, den heer Séguier. Den 5 keurden de heeren Picard en de Talhouet (lid dei- meerderheid) de handelwijze jegens den heer Séguier af, ver dedigde de minister Baroehe die nogmaals, bestreed de heer Butfet de officiëele candidaturen, nam de minister Forcade de_ la Roquette die weder in beschermingen drongen de heeren Louvet en Magnan aan op verbetering van de bezol diging der lagere ambtenaren, door besnoeiing van de buiten sporige inkomsten der lioogere. Den 6 heeft de heer Gamier Pages op ontwapening aan gedrongen. De minister Magne noemde dit een wijsgeerige droomhij bestreed de amendementen der oppositiewaar door de inkomsten met 498 miljoen zouden verminderende Keizer had de belastingen willen verminderen maar daarvan moeten afzien, omdat het belang des lands eene goede ge steldheid der openbare middelen vorderdeZ. M. begeerde slechts die populariteitwelke op de redeniet die welke op hersenschimmige beloften rust. De meer dan 100 op de begrooting ingediende amende menten zijn schier zonder uitzondering door de commissie ter zijde gelegd. Den 2 is te Manchester eene groote bijeenkomst gehouden tot afkeuring der staatkunde van den heer Gladstone tegen over de Staatskerk in Ierland, bij welke gelegenheid door verschillende leden van het Huis der Gemeenten het woord is gevoerd. Ierland. Den 31 Maart is in de S. Patrickskerk te Dublin, onder voorzitting van den anglicaanseken aartsbisschop, eene conferentie van 500 afgevaardigden uit zijn bisdom ge houden, waarin motiën zijn aangenomen tot afkeuring van des heeren Gladstones wet, en van elk plan om in eene schikking te treden. Ook te Kilkenny, Limerick en Navan zijn dergelijke conferentiën gehouden. Denzelfden dag heeft te Belfast eene groote demonstratie plaats gehad, welke van de Associatie tot verdediging van het protestantismus was uitgegaan, en waarin eene motie is aangenomen om de acte van unie met Engeland als feitelijk ontbonden te beschouwen, indien het 5' artikel, dat op de Staatskerk betrekking heeft, wordt prijsgegeven; en werd te Dublin ook eene bijeenkomst gehouden van de Nationale Associatiewelke zich juist het tegenovergestelde ten doel stelt, en waarin het noodig werd geacht om petitiën naar het Parlement te zenden tot ver ijdeling der pogingen van de andere Associatie. Te Boffane, in Tipperary, is den 1 een heerenboer dood geschoten zonder dat de dader bekend is. Prins Arthur is den 5, onder luide toejuichingen der volks menigte, te Kingstown aan wal gestapt en terstond met den spoortrein naar Dublin vertrokken, alwaar de lord-luitenant, graaf Spencer, hem met zijne equipage aan het station op wachtte en de prins door eene talrijke menigte op hartelijke wijze begroet werd. De lord-luitenant van Ierland en de lord-mayor van Dublin uitnoodigingen aangenomen hebbende voor een door de loge der vrijmetselaren ter eere van den prins te geven bal, heeft de kardinaal Cutten een herderlijk schrijven uitgevaar digd, waarin hij herinnert, dat elkeen, die deelneemt aan iets, 't welk van de vrijmetselaren uitgaat, door die daad zelve geëxcommuniceerd is. Lagerhuis. Den 1 April is, op voorstel van den procureur- generaal, besloten om van de Koningin, bij adres, de benoeming te verzoeken eener commissie, welke onderzoek zal doen naar de kwade praktijken, volgens uitspraak van den rechter, in groote mate bij de jongste Parlements-verkiezing in het district Norwich gepleegd. Den 5 is de begrooting voor marine aangenomen. Den 6 zijn de nieuwe wet op de faillissementen en de wet tot opheffing der gevangenschap wegens schulden voor de tweede maal gelezen. KoLONiëN. In de Kaap-kolonie is op 9 Febr., ten gevolge van eene ongewone hitte en droogte van 6 weken op verscheidene plaatsen gelijktijdig brand ontstaan, waardoor miljoenen morgens bosschen en bouwlanden en eigendommen ter waarde van duizenden ponden sterling verwoest, vele menschen omgekomen, nog meer tot volslagen aïmoede ver vallen zijn. Hevige regens hebben eindelijk het vuur gebluscht. De moeilijkheden met den Oranje-Vrijstaat, ter zake van het Basotuland, zijn uit den weg geruimd. Prins Alexander heeftbij gelegenheid van zijne aanneming tot. lidmaat der herv. gemeentevan den Keizer van Rus land het grootkruis der orde van S. Andries en van den Koning van Wurtemberg het grootkruis der orde van de Kroon van Wurtemberg ontvangen. Verkiezingen. Te Zuidhorn is tot lid der 2e Kamer ver kozen mr. N~. Olivier met 255 st., tegen 196 st. op den heer Alberda v. Ekenstein en 180 st. op den heer Wierda. De heer v. Lith de Jeude heeft de kiezers in het district Tiel verzocht hem niet tot lid der Kamer te herkiezen. De vereeniging de Kieswet te Amsterdam doet een adres aan de 2e Kamer eirculeerenwaarbij eene verlaging van den census voor de groote steden en eene vijfjarige herziening van den census in overeenstemming met de plaatselijke ge steldheid wordt verzocht, Staten-Generaal. Bij de memorie van beantwoording van het voorloopig verslag omtrent het wetsontwerp tot wij ziging der kiestabel, stemt de minister toe om Groningen en Zuidhorn tot een dubbel district te vereenigenHeerenveen bij Sneek te voegen Meppel bij Assen en Zaandam bij Haar lem te lateneen nieuw enkel kiesdistrict Haarlemmermeer te vormen en de vereeniging van Zierikzee met Goes optegeven. De le Kamer heeft verschillende wetsontwerpen aangeno men o.a. den 5 dat op de matengewichten en meetwerk tuigen met alg. st., den 7 dat tot afschaffing van het dag- blaazegei met 24 tegen 12, dat tot verhooging van den ac cijns op het gedestilleerd met 31 tegen 5 en dat tot invoe ring van een plakzegel voor handelspapier met alg. st. Den 8 heeft de minister van koloniën, bij de behandeling der overeenkomst tot wijziging der concessie voor den spoor weg van Samarang over Soerakarta naar Dj okj okarta, mede gedeeld dat eene nadere overeenkomst gesloten is tot het afzonderlijk houden van 4 miljoen voor de lijn Batavia-Bui- tenzorg en tot verdere controle van een Rijks-commissaris op de andere gelden. Benoemingen. De heer C. J. M. Nagtglas is benoemd tot gouverneur der bezittingen tej kuste van Guinea, met den titel van commissaris der nederlandsche regeering. Militaire Zaken. Het hoofd-comité der Nederlandsche Vereeniging tot het verleenen van hulp aan zieke en gewon de krijgslieden in tijd van oorlog heeft het voornemen om bij genoegzame deelnemingin September te 's Gravenhage eene tentoonstelling te houden van voorwerpen bestemd om bij oorlog hulp te verleenen aan zieke en gewonde krijgslieden. Spoorwegen. Den 1 April is de spoorweg tusschen Neuzen en Gent geopend. Aan F. v. d. Ouwelant is concessie verleend voor den spoor weg Tilburg-'s Hertogenbosch-Nijmegen onder voorwaarde van eene storting van 250.000 in 's Rijks schatkistvoor den aanleg van verdedigingswerken ten gevolge der over brugging van de Maas bij Ravenstein. Aan de heeren J. v. Heusden Sf Cie te Besoyen is con cessie verleend voor den spoorweg van Tilburg naar de Lang straat onder voorwaarde eener storting van f 160000, tot bestrijding van noodzakelijke verdedigingswerken. De Gemeenteraad van Amsterdam heeft den 3met 19 tegen 16 st., verworpen het voorstel van een zijner leden, om de 2e Kamer bij adres te verzoekende regeeringsvoor- dracht betreffende de spoorwegverbinding niet in overweging te nemen, dan nadat Amsterdam zich daarover, naar aanlei ding van den uitslag van het van gemeentewege ingestelde technische onderzoekzal hebben uitgelaten. Den 7 heeft de raad een adres aan de 2' Kamer goedge keurd tegen het voorstel van mr. J. v. Kuijk tot wijziging der armenwet, en op voorstel van B. en W. eene subsi die van f 3000 verleend aan de internationale tentoonstelling van voorwerpen voor de huishouding en het bedrijf van den handswerksmante houden in het Paleis voor Volksvlijt. De gemeenteraad van Kampen heeft eene overeenkomst met het Rijk goedgekeurd tot kosteloozen afstand van de be staande ketelkribben, tot opheffing van de tolgelden en tot het bijdragen van 120000 in 3 jaarlijksche termijnen, waar tegen het Rijk den waterweg van de stad naar de zee tot op 3 ellen onder volzee zal uitdiepen. De gemeenteraad van 's Gravenhage heeft besloten om den tol aan den ouden Scheveningschen weg onderhands te verpachten voor 29,400 en de opbrengst van den tol aan den nieuwen weg bij gaardering te innen. De Bloemententoonstelling m het Paleis voor Volks vlijt te Amsterdam is geopend van 10 tot 15 April. Onderwijs. De hoofdcommissie der vereeniging voor chris telijk nationaal onderwijs heeft, naar aanleiding der van regee- ringswege aan de bijzondere onderwijzers voorgestelde vragen, eene circulaire aan de hoofdonderwijzers der christelijke scholen gericht, waarin zij verklaart, dat de wijze, waarop het school toezicht de wet op het lager onderwijs toepast, in den regel geen stof tot klachten geeft; doch dat de wetgeving zelve bepalingen bevat, die het christelijk (bijzonder) onderwijs ten gronde moeten richten. Feesten. Het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen gevestigd te Middelburgheeft den 7 zijn lOOjarig bestaan gevierd. Aanbestedingen. Den 5 te Stolwijk het bouwen eener nieuwe kerk, in plaats van de 2 jaren geleden afgebrande, aan J. Zuidercliet voor 25890. De toren was reeds in den loop van het vorige jaar voltooid en de herbouw van de kerk door langdurige correspondentiën met de brandwaar borgmaatschappijen vertraagd geworden. Bouwwerken. Te Deventer heeft de burgemeester den 6 den eersten gelegd aan het hoekhuis eener geheel nieuwe straatwelke op het terrein van de gesloopte Brinkpoort door de gebroeders Beltman zal gebouwd worden. Giften. Aan de herv. diaconie te Putten is vermaakt door wijlen den heer H. R. W. bn. v. Golstein v. Oldenaller f 500, aan die te Soest door wijlen den heer P. Gaüenkump Pels 250. Een ingezeten van Amsterdam heeft f 500 toegezegd aan het Kinderziekenhuis aldaar, indien zich nog 10 andere personen tot dergelijke gift verbinden, of 1000, indien 25 personen elk eene gift van f 500 willen schenken. De heer L. J. A. Nieuwenh-uis te Enschede heeft vooreen nieuw orgel in de r. c. kerk 2500 toegezegd op voor waarde dat het ontbrekende door de gemeenteleden zou worden bijeengebracht. Daarop is in 2 dagen voor p. m, f 2100 ingeschreven. Mevr. de wed. Snouck Hurgronje, te Middelburg overleden, heeft vermaakt aan de herv. diaconie aldaar 1000, aan de Ned. Zendingvereeniging f 1000, aan de Utrechtsche Zen- dingvereeniging 500, aan het Bijbelgenootschap 500. Rechtszaken. De rechtbank te 's Gravenhage heeft rechts ingang verleend tegen het Dagblad van Zuid-Holland en 's Gra venhage op de aanklacht wegens laster, ingediend door de heeren Issing en v. Lier, stenografen der 2e Kamer. Broek op Langedijk, 7 April. Onze geachte burgemeester, de heer J. v. Bommel, voor weinige dagen in het buitenland gehuwd, heden in onze gemeente terugkeerendeondervond hoezeer hij in de weinige jaren van zijn bestuur de achting en toegenegenheid der ingezetenen verworven heeft. Alle huizen waren met vlaggen getooid en op het raadhuis werd het echtpaar opgewacht door den gemeenteraad en eene com missie uit de ingezetenen, toegesproken en gelukgewenscht door den eersten wethouder, door den hoofdonderwijzer, die de gehuwden uit aller naam een prachtig geschenk aanbood, en door den predikant der herv. gemeente, tusschen welke toespraken door eenige schoolkinderen een lied ter begroeting gezongen werd. Onder zichtbare blijken van aandoening be tuigde de heer Bommel zijnen hartelijken dank voor al deze bewijzen van genegenheid. Onder het gebruik van eenige ververschingen, waarbij de schoolkinderen niet vergeten werden, werd het bijeenzijn nog eenige uren genoegelijk voortgezet. Den 6 overleed te Meppel, reeds op 31jarigenleeftijd, de heer G. J. Blom, gemeente-architect aldaar. Alhier in den handwerksstand geboren en tot timmerman opgeleiddeed hij zich opmerken door den heer Conrad, ingenieur van den waterstaat, die zieh zijner aantrok en hem in de bouwkunde oefende. Blom beschaamde de verwachting van zijnen be schermer niet; met de borst legde hij zich toe op zijn vak en beijverde hij zich tevens om zijne algemeene kennis te vermeerderen. Sedert kort in eene eervolle betrekking ge plaatst en gelukkig gehuwd, sleepte eene uitterende ziekte hem ten grave. Wij oordeelen Alkmaar te klein voor 2 liedertafels en meenden dat te meer, toen beide onlangs besloten eene uitvoering op den eersten Zondag der kermis te geven en het geschapen stond, dat de eene het zonder zaal, de andere het zonder muziek zou moeten doen. 't Liep echter beter af dan wij vermoedden: Arion, dat de wijk in Diligentia moest nemenvond de eigenaar bereid tot het aanbrengen van de noodige veranderingen, waardoor zijne zaal in eene gezellige en voor het geluid gunstige concertzaal hervormd werd; Alkmaars Mannenkoor riep het muziekcorps der haar- lemsche hussaren onder den bekwamen kapelmeester Bernhardt te hulp, de naijver deed beide zangvereenigingen hun best doen en de liefhebbers, aan beide zijden in groot aantal opgekomen, mochten veel schoons hooren en een genoege- lijken avond doorbrengen, al mocht men dan ook eenigen spijt gevoelen van slechts op é'éne plaats te gelijk tegen woordig te kunnen zijn. Arion zag zich wederom bijgestaan door een breeden rei van dames en hield zijn goeden naam eervol op, Mannenkoor gaf op nieuw blijk van ernstige studie. De voorstellingen door den heer Maju, door middel zijner optische toestellen, in het locaal Frascati te Amster dam gegeven, hebben terecht grooten bijval verworven. Met behulp van het oxy-hydrogeen-licht geeft hij een duidelijk denkbeeld van den sterrenhemelen ontwikkelt hij door zijne mieroskoop de schoonheden en de raadselen van het kleine en daardoor onopgemerkte in de schepping. Maar vooral zijne dissolving views worden als uitnemend schoon vermeld. Zij zijn ontleend zoowel aan de grijze oudheidals aan de latere eeuwen en aan den tegenwoordigen tijd. Inzonderheid wordt de voorstelling van den vuurtoren Rocklight aan de schotsche kust, bij daglicht, bij maneschijn en in eenstorm- achtigen nacht, als een indrukwekkend kunstvoorbrengsel ge roemd. Wij vertrouwen dus, dat vele belangstellenden hem op 15 dezer in het locaal Harmonie met een bezoek zullen vereeren. BURGERLIJKE STA N D. ONDERTROUWD. 1 Apr. ChristoJJel Pieket Weeserik en Lysbeth Storm. 8 Cornelis Tesselaar en Agatha Nelissen. Abraham Jolian Bruin en Johanna van den Brink. - Anthonius Rendricus Jacobus van Daalhoff en Petronella Johanna Maria Aghina. Willem Stolp, te Haarlem, onl. te Zutphen en Sara Geertruida Ezerman, te Alkmaar. 9 Jacobus Hendrik Aviste Egmondbinnen en Dieuwertje Houtkooper, te Alkmaar. Matthijs Punt, te Alk maar en Grietje Kabel, te Castricum. GETROUWD. 4 Apr. Bernardus Stejfens, te Helder en Janna Cornelia van, T-wisk, te Alkmaar. Joannes Koster en Br eg et th Antonia Hemmen. Izaac Boom en Maria Haan- mats. Hendrik Pruimboom en P ilhelmina Christina Pestphal. Pieter Jongemaets, gescheiden echtge noot van Fijke Jozina Holster en Maria Pover, wed. van Jan de Vries Cz. Antonius de Gier en Jan netje Klugt, wed. van Petrus Jacobus Kops, beiden alhier, onl. te Amsterdam en Helder. 7 Samuel Joles, te Haarlem en Duifje Blok, te Alkmaar. GEBOREN. 2 Apr. Matthias Albert us, Z. van Petrus Johannes Wigtman en Elisabeth Jacoba Magnus. Grietje, D. van Jacob de Boer en Aafje de Graaf. Joseph Martin Arnold, Z. van Joseph Martin August Kosters en Cornelia Helena Keuss. Agatha Anthonia Maria, D. van Arend de Vries en Crelisje Kok. 3 Anna Maria, D. van Josephus Petrus Sanders en Magdalena Weber. 4 Helena HendericaD. van Joseph van de Kamer en Maria Boersen. Johanna, D. van Lourens Klauker en Grietje Beemst.erboer. Pieter Cornelis, Z. van Jan Tijssen en Catharina dc Cock. Everhard Makimiliaan en Hendrik Arnold, Zs. vanEeltje Hofker Masdorp en Alida Johanna Habbema. Lummigje Henderica Elisabeth, D. van Cornelis Schoenmaker en Henderica Geurts. 5 Elisabeth Margaretha, D. van Andries Jacobus Jo hannes Schoori en Anna Wilhelmina Klaver._ 6 Jannetje Cornelis. D. van Jan van der Wissel en Neeltje Es. Kaatje, D. van Joseph Isaac Speijer en Anna Weeler. 7 Jannetje, D. van Cornelis van Rigteren en Anna Hnisman. 8 Maria Emerentia Hillaria, D. van Cornelis Albertus Schouten en Aaltje Kopjes. Theodoras Johannes, Z. van Johannes Vreeker en Marijtje Wokke.

Alkmaarsche Courant | 1869 | | pagina 2